Straöfeesten waaien over naar Walcheren Geen bouwvergunning Zeelandbrug breed Vlissingse spuitbuskunstenaar naar Milaan Ganzenspel ITT«ui KOOPZONDAG VLISSINGEN KJliWOM In de Schaduw van de Zon ZeelandNet introduceert Mr Zap 26 MAART KOOPZONDAG "G? ANDERJMADEN WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN c WOENSDAG 22 MAART 2000 M JAARGANG 101 - NUMMER 12 a.s. zondag 26 maart Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: door Joep Bremmers Op Schouwen is het al eeuwenlang een le vendige traditie: de straöfeesten. In het pril le voorjaar worden de paarden van stal gehaald en worden ze voorzien van kleurige versierin gen naar het strand gereden alwaar hun voeten in de zee worden gewassen. De legende ver meldt dat het wassen niet alleen is bedoeld om de hoeven eens flink te kuisen, ook de 'stal- geesten' zouden bij de reiniging worden ver jaagd. Zaterdag 25 maart wordt het straörijden voor het eerst op Walcheren gehouden, georga niseerd door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert. Martijn Prins vertrekt eind deze week naar Milaan om deel te ne men aan het interna tionale evenement Spray World. Spuitbus kunstenaars van over de hele wereld komen naar de Italiaanse plaats om hun kunsten te vertonen. Prins heeft de laatste maanden op diverse plaatsen in de Vlissingse binnenstad zijn kunstwerken ver vaardigd en werkt sa men met Wim Hierck aan het project Schut tingtaai. in het Vlissingse Theater Vestzak99 wordt vrijdag ■7 april en zaterdag 15 april om 20.30 uur de voor stelling In de Schaduw van de Zon gespeeld door Marjon Kruithof en Jos de Jonge. Het stuk is ge schreven door George Groot en Adelheid Roosen. Het dagelijks bestuur van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft besloten dat de renovatie van de Zeelandbrug mag worden uit gevoerd zonder bouwvergunning. Eerder na men burgemeester en wethouders het stand punt in dat de provincie wel vergunning moest aanvragen voor het vervangen van de vangrails op de brug door betonbarriers. Straörijden De Vlissingse spuit buskunstenaar ZeelandNet biedt sinds kort in heel Zeeland Mr Zap aan. Onder de naam Mr Zap krijgt de kijker de kans om nieuwe dimensies aan het traditionele tv kijken toe te voegen. Met de Mr Zap-box en een speciale afstandsbediening worden alle aangesloten huishoudens van Zee landNet in de gelegenheid gesteld zelf te bepa len welke diensten ze willen afnemen: films be stellen, tv kijken, muziek luisteren en in de na bije toekomst ook spelletjes spelen. Standbeeld Juwelier^tffi?' KLEINE MARKT! VLISSINGEN Tel. Dl IS412605 itfi BEW. EX. faam/ IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE N/IAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! H Combi-aanslagen 2000 Wijktafels Glasbakken ondergronds (advertentie) V l i s s i n g c n tel: 0 l 18 422100 w w w s p u i n 1 4 MAART TU1NMAAND: "Welke vaste planten passen in mijn tuin", wellicht is dat uw raag. Komende vrijdag wordt die be antwoord door Ans Kloet, gespecialiseerd in vaste planten die het goed doen in kleigrond, interessante éénjarigen en groen tes. Vanaf 19.00 uur in de tuinkamer van 't Spui. BENT U GRAAG MET SPEELGOED BEZIG? De Speel-o-theek in 't 1 Spui zoekt vrijwilligers! Bel voor informatie met Yvonne Slemmer, tele foon 415222. IN DE BOEKHANDEL: OUDE BOERDERIJEN IN ZEELAND, V Maarten 't Hart EEN DEERNE IN LOKKEND POSTUUR en ASTERIX EN DE WIJDE WERELD. Het grafitti-evenement in Mil aan wordt zaterdag 25 en zon dag 26 maart gehouden. Prins is ingedeeld bij de categorie live-spray artiesten. „Er ko- De Vlissingse spuitbuskunstenaar Martijn Prins. men spuitbuskunstenaars uit onder meer Amerika, Spanje, Italië", vertelt Prins. „Ik hoop dat ik daar meer contacten kan leggen met kunstenaars uit andere landen". De kunst werken van Prins zijn zo lang zamerhand een bekend ver schijnsel in Vlissingen aan het worden. Zo heeft de spuitbuskunste naar een fietstunnel in Bos- senburg beschilderd, de schutting op de boulevard van pakkende illustraties voorzien en is op verschillende plaat sen in de Walstraat zijn werk te bewonderen. Momenteel is Prins bezig met de gevel van foto Jaap Wolterbeek DSFA Records in de Walstraat en maakt hij samen met dich ter Wim Hierck een kunstwerk bij de nieuwe sigarenwinkel Primera. In Milaan gaat Prins aan het werk met zo'n vijfendertig col lega spuitbuskunstenaars. „We gaan daar werken op canvas. De show wordt elk jaar gehouden en dit jaar doen er naast airbrush-kun- stenaars ook spuitbuskunste naars mee". stapt waarin die zich bevindt. Zij zoeken naar een welkom bij de ander. Speelden George Groot en Adelheid Roosen vrijwel zich zelf, Marjon Kruithof en Jos de Jonge spelen de persona ges zoals die vanuit het stuk zelf naar voren komen. Onder regie van Johan Bodrij is in houdelijk een boeiend stuk ontstaan dat met vaart ge speeld wordt. Kaarten kunnen worden gereserveerd via tele foonnummer 0118-416454. (advertentie) Zij waren die mening toege daan omdat het een ingrijpen de verandering betreft. De le ges die zijn verbonden aan een bouwvergunning voor zo'n omvangrijk werk zijn aan zienlijk. Het provinciaal bestuur vroeg in november 1999 echter bij de gemeente een verklaring dat de werkzaamheden aan de brug niet vergunningplichtig zijn. Toen de gemeente een andere mening toegedaan bleek te zijn, diende de provincie daar tegen bezwaar aan bij de commissie Bezwaar- en Be roepschriften. Die adviseerde het college van burgemeester en wethou ders om de werkzaamheden niet vergunningplichtig te ver klaren. Onder meer omdat dit een langdurige procedure be treft die het begin van de werkzaamheden aanzienlijk kan ophouden. Het college besloot dit advies over te ne men vanwege het grote alge mene belang om snel te kun nen beginnen met de renova tie en op die manier de Zee landbrug veiliger te maken. Hiermee kwam de aanvrage voor een bouwvergunning die de provincie voor de zeker heid indiende te vervallen. De renovatiewerkzaamheden aan de Zeelandbrug beginnen in de nacht van 31 maart op 1 april. Van middernacht tot 05.00 uur is de route tussen Zierikzee en Goes dan afgesloten voor alle verkeer. Dat is tot en met za terdag 8 april iedere nacht op dat tijdstip het geval. Overdag is de brug ook gesloten voor fietsverkeer, maar wel berijd baar voor voertuigen. Dit slechts met een snelheid van vijftig kilometer per uur. De volgende nachtelijke stem mingen zijn van 12 tot en met 14 april en 26 tot en met 29 april. Van 18 september tot en met 9 oktober is de Zeeland brug dag en nacht gesloten voor alle verkeer. Het schouwspel gadeslaan zoals de natuur dat bepaalt. Dat kan. Bijvoorbeeld in Veere op de ves ten. Waar de watervogels hun paringsdrift omzetten in een spel, bloedserieus op gelijke voet zonder hartstocht te verwaarlozen. Hun landing is het begin van de intieme kracht die deze gan zen al hebben getoond. pag- 11 De Zeeuwse Ringrijders Ver eniging is de overkoepelende organisatie van ringrijvereni- ging op Walcheren en Beve land. „De bij ons aangesloten verenigingen komen voorna melijk van Walcheren", ver duidelijkt Peter Cijsouw van de jubilerende vereniging. „Maar ook in Kapelle zit een vereniging die bij ons is aan gesloten". Ringrijden is een eeuwenoude Zeeuwse traditie die sinds jaar en dag als volksvermaak bij kermissen en jaarmarkten wordt gehou den. „Het stamt eigenlijk uit de tijd van de ridders, toen moesten tegenstanders elkaar van het paard stoten. Wij doen eigenlijk hetzelfde maar dan met een ringetje". De ringrijwedstrijden die nog steeds in de dorpen worden gehouden worden georgani seerd door de plaatselijke ringrijvereniging. De Zeeuwse Ringrijders Vereniging houdt elk jaar evenementen waar aan deelnemers van de plaat selijke vereniging aan mee doen. Cijsouw: „Op de folklo ristische dag in Middelburg houden we altijd ringrijden en sjeesjesrijden in Walcherse dracht. Onze vereniging stelt zich niet alleen ten doel om het ringrijden te promoten maar vindt ook het folkloristi sche aspect erg belangrijk. Vandaar dat we op de folklo ristische dagen altijd in origi nele dracht rijden". De eerste folkloristische dag wordt dit jaar op donderdag 13 juli ge houden. Hoewel van origine een Schouwse traditie organiseert de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan zater dag 25 maart straörijden op het strand van Walcheren. „We organiseren dit jaar wat extra activiteiten om het jubi leum te vieren", legt Cijsouw uit. „Het straörijden is er daar één van. We vertrekken zater dag 25 maart om 10 uur vanaf de parkeerplaats aan de Joos- jesweg in Westkapelle. Daar gaan we het strand op en ma ken een tocht van zo'n acht ki lometer naar Dishoek. Het be looft een mooie tocht te wor den met versierde paarden, inmiddels hebben zich al zo'n Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes foto Jaap Wolterbeek organiseerd zoals het ringste ken met behulp van een pony, kruiwagen of fiets met ovale wielen. De viering van het vijf tigjarig bestaan wordt 17 sep tember afgesloten met een feestavond in het Arsenaal theater in Vlissingen. „En dan zijn we nog bezig met een standbeeld van een ring- rijder", vertelt Cijsouw tot be sluit. „We willen dat beeld on deraan de Lange Jan in Mid delburg plaatsen. Een beeld op ware grote in brons, we zijn nu nog bezig met het geld bij elkaar te krijgen maar we hopen het beeld in augustus te kunnen onthullen". Marco Evenhuis gaat in Walchers Plat in op de middel eeuwse trekjes van het Zeeuwse dialect. N.A. Blomme uit Vlissingen komt in Lezers Schrijven nogmaals terug op de Volkssterrenwacht Phillipus Lansbergen in Middel burg. Schadeherstelbedrijf Van den Berg is na vijftien jaar van de Cruqiusstraat naar de Hermesweg in Vlissingen ver huisd. Elvera Geijs heeft in de Walstraat in Vlissingen de deuren geopend van Elvera Lingerie en Badmode. In de Lange Zelke, eveneens in Vlissingen, is de zevende zaak van de Millennium Clothing Company geopend. Peter Cijsouw, bestuurslid van de jubilerende Zeeuwse Ringrijders tachtig deelnemers aange meld. Om het één en ander in goede banen te leiden doet ook de bereden politie mee. Op verschillende plaatsen gaan we met de paarden de branding in. Bij de Strandpa viljoen De Branding en de Zeeuwse Rivièra stoppen we nog even voor een versnape ring. Voor het publiek zijn er verschillende plaatsen in de rit waar het schouwspel prima te zien is. Bijvoorbeeld vanaf de boulevard van Zoutelan- de". Of het straörijden ook op Walcheren een traditie wordt kan Peter Cijsouw nog niet zeggen. „We hebben nu al heel wat aanmeldingen dus lijkt het aan te slaan. Als het een succes wordt gaan we het in de toekomst misschien wel vaker doen, maar dat is nog even afwachten". Ter afsluiting van het straörij den houden de deelnemers aan het evenement is avonds nog een boerenbuffet in Strandpaviljoen Kaapduin in Dishoek. Het straörijden is niet de eni ge activiteit die de Zeeuwse ringrijders ter gelegenheid van het jubileum houden. Zo is ei in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg al enige tijd een fototentoonstelling over een halve eeuw Zeeuwse Ringrijders Vereniging te zien. „De tentoonstelling wordt daar één dezer dagen afge broken en is dan de rest van het seizoen te zien in de Imke rij in Poppendamme". Actieve ringrijders van vijftig jaar en ouder strijden 25 au gustus om de ereplaatsen in. een speciale seniorenwed strijd die in Middelburg wordt gehouden. De jeugd staat 7 augustus centraal in Grijps- kerke. Er worden dan diverse activiteiten voor jeugdigen ge- Bijzonder is de mogelijkheid om thuis films te bestellen. Maandelijks wordt keuze ge boden uit zestig titels. Zo zijn er in maart en april films als Shakespeare in Love, Pay back, You've Got Mail en The Faculty te bestellen. Daar naast heeft de abonnee de be schikking over een groot aan tal extra tv-zenders, muziekka nalen en games. De TV Surfer, een onderschei den innovatie op het gebied van interactief tv kijken, zal het kijkgedrag van consumen ten wezenlijk veranderen. Het tv-aanbod wordt hiermee overzichtelijk weergegeven. Daarnaast kunnen er films worden besteld, een gewenst tv-programma en muziek wor den geselecteerd en games worden gespeeld. Een selectie op onderwerp of op persoon lijke voorkeur behoort tot de mogelijkheden. De eerste abonnees profiteren van een speciaal introductie aanbod. De Mr Zap-box wordt gratis thuis bezorgd en er worden In Cine City gaat deze week de film The Cider House Rules in première. De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van John Irving. De Juke Joints spelen zon dag 26 maart in café De Pompe in Goes en in de Stadsschouwburg in Mid delburg speelt Theater groep Hollandia de voor stelling De Bitterzoet. Het beroemde kinderduo Bassie en Ardiaan komt woensdag 29 maart naar dorpshuis De Zaete in Yer- seke. geen aansluitkosten in reke ning gebracht. Bij het afslui ten van een jaarabonnement betalen kijkers in de eerste drie maanden geen abonne mentskosten voor de instap- paketten. In het instappakket zitten naast de themazenders, vijf muziekkanalen en één game. Daarnaast kunnen er in deze periode gratis drie films wor den besteld. Voor Music Choi ce, TV Speciaal en Games die nen wel de reguliere abonne mentskosten betaalt te wor den. In 2000 zal Mr Zap voortdu rend worden uitgebreid met nieuwe mogelijkheden. Hier bij wordt gedacht aan con certen, shows, bokswedstrij den, extra zenders en nieu we innovatieve toepassingen op het gebied van interacti viteit. (advertentie) In de Schaduw van de Zon ontstond in 1993 op basis van improvisatie van Groot en Roosen. Daarna is het in druk vorm verschenen. Het stuk gaat over een ontmoeting die meer is dan een plichtmatig en vluchtig contact. Het begint met een ontmoeting waarvan het niet duidelijk is of het een nieuwe ontmoeting is of een gespeelde ontmoeting in een ruimte waar beide personen al tijden verblijven. Beiden willen dat de ander uit de kooi Jos de Jonge en Marjon Kruit hof in In de Schaduw van de Zon.

de Faam | 2000 | | pagina 1