Stromenwijk en 't Zand moeten nieuw hart krijgen Loflied voe mien buure Zeeuws Woonboek geeft beeld van Zeeland Huurverlaging kan óók KORT KORT Grote tuinklussen centraal bij Intratuin Korte cursus duurzaam binnenmilieu Lezing over moderne architectuur Vensterdecoraties knappen het raam op Alles over tuinieren op Tuinweb.nl HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw De Middelburgse Stromenwijk en 't Zand moe ten een nieuw hart krijgen. Dat is de voor naamste conclusie die het leefbaarheidsonder- zoek dat in de wijken is gehouden heeft opge leverd. Het nieuwe hart moet verrijzen op de plaats waar momenteel het winkelcentrum in de Stromenwijk is gevestigd. Het winkelcen trum in de huidige hoedanigheid vormt een bron van ergernis voor de buurtbewoners. Ver der moeten de wijken grondig worden opge knapt om ook in de toekomst leefbaar te blij ven. Klachten Kwaliteiten Aanbevelingen Vooruitlopend op de verkiezing van de Beste Buur die op de Bevelanden van start gaat heeft Bei Cok uit Kruiningen een ode aan zijn buren geschreven. De ode is niet alleen op rijm, maar ook nog eens in het Bevelandse dialect geschreven. D'r is gin bure as die van mien Zeven Zeeuwse woningcorporaties waaronder ook de Bevelandse corporaties Stichting AWR uit Kruiningen, Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking uit Goes en Woonstichting WSB uit Heinkenszand, gaven onlangs het 'Zeeuws Woonboek 2000' uit. Het boek, dat als ondertitel 'Een impressie in beelden' mee kreeg, bevat talloze foto's over wonen en leven in Zeeland. Naar schatting honderdduizend huurders - voornamelijk in de commerciële sector - beta len teveel voor hun woning. De Nederlandse Woonbond, een belangenorganisatie voor huurders, vindt dat gegeven zorgwekkend. „Een verhuurder die teveel vraagt is niet straf baar", laat de Woonbond weten. „Maar de huurder die het bedrag betaalt is een dief van eigen portemonnee". Bij de huurcommissie kan immers huurverla ging worden aangevraagd. met: Woensdag 15 maart 2000 Jaargang 4 nummer 6 (Advertentie) door Joep Bremmers Het leefbaarheidsonderzoek in de wijken 't Zand en de Stro menwijk is in opdracht van de gemeente Middelburg uitge voerd door de adviesgroep voor beleid Companen uit Arn hem. Het onderzoek was nood zakelijk omdat het woningaan bod in de wijken veroudert en ook de samenstelling van de wijk sterk verandert. Zo trekken veel jonge mensen uit de wij ken weg en slaat de vergrijzing toe. Volgens Janine Boers van Companen is de uittocht van jonge gezinnen te wijten aan het feit dat er te weinig koop woningen in de wijk voorhan den zijn. „Jonge gezinnen zijn op zoek naar een koopwoning en die zijn in de wijken onvol doende voorhanden", legt Boers uit. „In 't Zand bestaat het woningaanbod voorname lijk uit vooroorlogse eengezins woningen. De Stromenwijk wordt daarentegen gedomi neerd door na-oorlogse gesta pelde bouw". Het leefbaarheidsonderzoek maakte nogal wat reacties los onder de bevolking van de twee Middelburgse wijken. Een bloemlezing uit de klachten die werden geuit maakt duidelijk dat er iets moet gebeuren in de wijken. Zo is er ontevredenheid over het winkelcentrum in de Stromenwijk. Omwonenden klagen over overlast van het verkeer en de bevoorrading van de winkels. Hoewel men opzicht juist erg positief is van de aanwezigheid van een win kelcentrum voldoet het niet meer aan de eisen van deze tijd. Een gemis vindt de hoofd zakelijk oudere bewoning van de wijken ook het ontbreken van een postagentschap. Ook het Park Toorenvliedt moest het ontgelden. Het park wordt door veel bewoners als een on veilige plek gezien en de ver pauperde kunstwerken ontsie ren het park eerder dan dat het de omgeving ten goede komt. Daarnaast ondervinden de buurtbewoners in de wijken veel last van hondenpoep en slecht onderhouden straten en stoepen. Ook de verkeersveilig heid laat nogal te wensen over. Nu de Poelendaeleweg een richtingsverkeer is geworden mag dat voor de bewoners in die straat dan een verademing zijn, straten als de Langeviele- weg worden nu weer extra be last door sluipverkeer. „Zo is het probleem verschoven", oordelen de buurtbewoners. Toch is het niet alleen maar kommer en kwel in 't Zand en de Stromenwijk. Uit het leef baarheidsonderzoek zijn ook een hele rij kwaliteiten tevoor schijn gekomen. „Wat wij de sociale kwaliteit noemen is ge woon goed te noemen", vertelt kwaliteiten bedoelen we zaken als het 'wij-gevoel' in de wijk. Het blijkt dat veel buurtbewo ners elkaar kennen en dat men zich thuis voelt in de wijk. Met name 't Zand sprong er in dit opzicht echt uit". Positieve waardering was er ook voor de aanwezigheid van groen in de wijken, ook de woningen zelf worden als goede woningen ervaren en de aanwezigheid van een speeltuin voor kinde ren wordt ook door de bewo ners geprezen. Janine Boers van onderzoeks bureau Companen deed de ge meente Middelburg en Woon- goed Middelburg een aantal suggesties aan de hand die op korte termijn de leefbaarheid van de wijk kunnen verbeteren. Zo moet er nodig onderhoud worden verricht aan straten en stoepen. Door actieve voorlich ting moeten de bewoners er voorts op gewezen worden dat ze zelf ook aan de leefbaarheid kunnen bijdragen door bijvoor beeld het zwerfvuil en overlast door hondenpoep te verminde ren. „Het is niet alleen een kwestie van de gemeente", al dus Boers. „De bewoners kun nen ook zelf een positieve bij drage aan de leefbaarheid in de wijk leveren". Het Park Tooren vliedt zou volgens Boers op korte termijn ook opgeknapt kunnen worden. „De vervuilde kunstwerken kunnen eenvou dig worden schoongemaakt of worden verwijderd", is Boers van mening. Voor de onveilige verkeerssituatie moet naar een structurele oplossing worden gezocht en er moet nader wor den bestudeerd hoe het winkel centrum in de Stromenwijk kan worden opgeknapt. „Het win kelcentrum moet een nieuw hart van de wijk gaan vormen. Op zich zijn er behoorlijk wat voorzieningen in de wijk maar die liggen erg ver uit elkaar. Voor jongeren is er eigenlijk he lemaal geen plek en het winkel centrum zou bijvoorbeeld kun nen worden uitgebreid met een wijkcentrum". De gemeente Middelburg en woningcorpora tie Woongoed Middelburg gaan zich nu buigen over de vraag wat er verder moet ver anderen in de Stromenwijk en 't Zand. Bin ik in m'n of m'n blêêksje an et maaien Dan zie ik m'n bure aaltied ni me zwaaien Me bin ok tegaêre dikkels an et klessen Of ze roept: A buurman! deur d'r kuuvelesse Ik geef eur ok wè is een maêltje böönen Zie elpt mien om m'n bédde te verschöönen Ze striekt m'n boezeloen en m'n gerdienen En ni d'n dokter gaê z' om medesienen Soms dienk ik bie m'n eigen, a ik ze zö bezig zie: Een beet're bure as de die, naê, die bestaêt ter nie. D'r is gin bure, as die van mien Di mag ik zeker wè gröós op zien D'r is niks te êêt, of niks te zwaêr Wan ze staê dag en uure aaltied voe me klaêr Om a ik ok nie zö makk'lijk mi kan bokken Elpt ze bie mien de errebeem'zen trokken M'n wasgoed ang ze buten om te dröögen En ze druppelt in m'n g'oppereerde ööge Ze za a 'k wig bin op m'n deure letten En 't vuulnisbaksje op de stoepe zetten Zie is voe mien de allerbeste bure En aaltied in de weere, dag en uure A 'k zie a ze voe mien mêêr doet as voe d'r eigen vent Dan dienk ik bie m'n eigen: 'k Zette z'in m;n testement. Bei Cok samenwerken met andere wo ningcorporaties. ,,'t Is ook een beetje om te vieren dat we met ons zevenen al meer dan twin tig jaar het Zeeland Woonkrant. En dat het zijn vruchten af werpt: kijk maar naar het boek. Zoiets kun je ook alleen uitge ven als je met een grote club bent". Het Zeeuws Woonboek 2000 is gedrukt in een oplage van vijf entwintigduizend exemplaren en verspreid onder huuders en relaties van de betrokken wo ningcorporaties. Het is voorals nog niet te koop bij de boek handel. Maar daar kan veran dering inkomen. Franken: „Wanneer er genoeg vraag is, gaan we bekijken of dat tot de mogelijkheden hoort". Het Zeeuws Woonboek, on langs uitgegeven door zeven Zeeuwse woningcorporaties. Het boek is onderverdeeld in veertien hoofdstukken en aan de hand van die hoofdstukken wordt iets uitgelegd over het woonklimaat in Zeeland. Foto graaf Marco Hamoen voorzag de hoofdstukken van sfeervolle foto's, waarbij hij met een rui me blik keek naar de schoon heid van lijn en kleur. In het boek niet alleen de nos talgische beelden van oude Zeeuwse boerderijen, havenge zichten en typische dijkwonin gen. Allerlei situaties en woon vormen worden belicht, van oud tot modern. Zo zijn er be halve unieke panden ook typi sche rijtjeswoningen opgeno men. Door de afbeeldingen van ge bouwen (zowel van binnen als van buiten) of landschapjes af te wisselen met portretten en straatbeelden is het geheel een prachtige momentopname van de samenleving geworden. Door het maken van uitsnedes in de foto's worden sommige onderwerpen extra benadrukt. Het boek is inmiddels verspreid onder alle huurders (en daar waar de corporaties nog ver enigingen zijn ook onder de le den) van de zeven woningcor poraties. J.F.J. Franken, directeur van de woningcorporatie Regionale Woningbouwvereniging Sa menwerking uit Goes, legt de achtergronden rond het ver schijnen van het boekwerk uit: „We wilden, zo rond de millen niumwisseling, eens extra on der de aandacht brengen dat woningcorporaties zo langza merhand niet meer zijn wat ze vroeger waren. Inmiddels zijn we namelijk uitgegroeid tot le veranciers van complete woon diensten, terwijl daar nog niet veel mensen zich van bewust zijn. Door de foto's geven we een indruk van de breedte van ons werk en ik denk dat we daar goed in geslaagd zijn". Hij ziet grote voordelen in het Na maanden van geharrewar is het eindelijk duidelijk wat de maximale huurverhoging in het jaar 2000 wordt. Die maxi male verhoging ligt opnieuw boven het inflatiepercentage, maar is niet zo hoog als staats secretaris Remkes van volks huisvesting wilde. Die beoogde een verhoging van maximaal 4,5 procent, terwijl de Tweede Kamer niet verder wilde gaan dan 3,8 procent, en dan nog al leen bij wijze van compromis. Als gevolg van het compromis is de belangenorganisatie bang dat met name huurders in de commerciële sector het slacht offer zullen worden van de re geling. Naar schatting van de Woonbond betalen immers minstens honderdduizend huurders gewoon echt te veel huur voor de woning waarin zij leven. De maximaal toegestane huur prijs is te berekenen op basis van het wettelijk puntenstelsel voor de woning. Afhankelijk van oppervlakte en voorzienin gen is een woning een bepaald aantal punten waard. Dat aan tal punten wordt vermenigvul digd met de puntprijs, waarvan de uitkomst de maximaal te be talen huur is. Wie net een huurovereenkomst heeft afgesloten, kan binnen zes maanden na het ingaan van de overeenkomst deze la ten toetsen door de huurcom missie. Hiervoor zijn standaard formulieren verkrijgbaar bij het secretariaat van de commissie. Wanneer de huurprijs hoger is dan de maximaal toegestane huurprijs, wordt deze met te rugwerkende kracht verlaagd. Wie al langer dan zes maanden in zijn woning zit, maar nog geen jaar, kan op elk moment een voorstel tot huurverlaging doen aan zijn verhuurder. Er moet wel minimaal een maand tijd zitten tussen het indienen van het voorstel en de datum waarop de verlaagde huurprijs ingaat. Wie de woning al lan ger dan een jaar huurt, kan ook een dergelijk verzoek indienen. Zo'n regeling gaat echter in twaalf maanden nadat de laat ste huurprijswijziging heeft plaatsgevonden. Meer informatie over dit onder werp is verkrijgbaar via de Ne derlandse Woonband. Die is van maandag tot en met don derdag bereikbaar via de Huur- derslijn: 020 - 5517755. http://zeeland.woonkeu2e.ni Heel voorzichtig begint het kwik weer voorjaarstemperaturen aan te nemen. De krokussen staan in bloei en dat is vaak het teken dat er weer in de tuin gewerkt kan worden. Om in de zo mer van een mooie tuin te kunnen genieten moet nu al actie ondernomen worden. Zo is het nu de tijd om schuttingen te plaatsen met een aantal bloeiende klimplanten zodat er straks van een mooi bloeiende afscheiding gekeken kan worden. Een afscheiding hoeft niet altijd van hout te zijn. Alternatieven hier voor zijn verzinkte stalen klimmatten of wie liever natuurlijk materiaal gebruikt kan decoratieve wilgenschermen plaatsen. Ook een hele uitdaging is het aanleggen van een paadje of ter ras in een eigen motief. Dit kan met behulp van boerderijklin kers in diverse tinten of met de populaire 'castle stones'. Paden aanleggen hoeft niet altijd met stenen te gebeuren, denk bij voorbeeld ook eens aan houten tuintegels, Ardenner split of aan Franse boomschors met houten staptegels. Andere tuin klussen waar het nu tijd voor is zijn het aanleggen van tuinver- lichting, voor de grotere tuinen het plaatsen van een tuinhuis of blokhut en het onderhoud van het gazon. Intratuin in Koude- kerke heeft momenteel diverse aanbiedingen van materialen die nodig zijn bij de grotere tuinklussen. Bij het Milieu Educatie Centrum aan de Korenbloemlaan in Vlissingen wordt maandag 20 en 27 maart een korte cursus duurzaam binnenmilieu gehouden. Maandag 20 maart komen de achtergronden en vuistregels voor duurzame inrichting aan bod en 27 maart staat in het teken van 'de praktijk: materialen en verf'. Deelname aan de cursus kost 50,-. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-417039. De culturele commissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt maandag 20 maart een lezing over mo derne architectuur. De lezing wordt gehouden in de Scoopera in Middelburg en begint om 14 uur. De lezing handelt niet al leen over moderne architectuur maar ook over de hedendaag se toepassingen van architectuur en wordt gegeven door de jonge architect Johan de Koning. De Koning is docent architec tonisch ontwerpen aan de Technische Universiteit van Eindho ven. De lezing is zowel bedoeld voor leden als voor andere be langstellenden. In en rond Goes is sinds enige tijd het bedrijf VenDekor actief. Het bedrijf richt zich op vensterdecoraties met onder meer ja loezieën, rolgordijnen, verticale lamellen, pli6sés en rolhorren. Vensterdecoratie heeft zowel een functionele als decoratieve functie. Dit is afhankelijk van de situatie thuis en het product dat gekozen wordt. Kiest men voor een decoratie dan is er voor elk product een keuze uit meer dan honderdtwintig kleuren. Een relatief nieuw product in het assortiment van VenDekor zijn de plissés. Er is keuze uit verschillende stofsoorten, trans parant, halftransparant en verduisterend. De plissés zijn ook verkrijgbaar met een gemetalliseerde achterzijde om meer warmte buiten te houden. VenDekor is in Goes bereikbaar via tel. 0113-342071 en in Middelburg via tel. 0118-641869. Vensterdecoraties van VenDekor. De Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche (VBTB) heeft internetsite geopend die informatie biedt voor liefhebbers van tuinen. Tuinweb.nl is de nieuwe, allesomvattende internetsite over de tuin en tuinieren. Met de spreekwoordelijke 'click' is elk tuinonderwerp direct op te roepen en zijn antwoorden te vin den op elke denkbare vraag over de tuin. 'Alles over tuinieren' is één van de hoofdrubrieken met actuele informatie en onder werpen over aanleg, inrichting en onderhoud van de tuin, pro ductinformatie en verwijzing naar leveranciers. 'Archief' bevat tuintips met eeuwigheidswaarde en veelgelezen artikelen en colums. Verder zijn er de rubrieken 'tips en trends', 'vraag en antwoord', 'encyclopedie', een complete plantengids onder handbereik en de rubriek 'evenementen', een seizoensagenda met overzicht van alle tuinevenementen. Tenslotte, een van de aardigste toepassingen op Tuinweb.nl: 'send-to-friend' om een digitaal bloemetje te versturen. Het winkelcentrum in de Stromenwijk is hard aan een opknapbeurt toe. Foto Jaap Wolterbeek Janine Boers. „Met sociale

de Faam | 2000 | | pagina 17