c r breed Vlissingse bieb verhuurt boeken Kwijtschelding belastingen 'Zwarte' Ravensteinschool wil taalschool zijn Tien jaar dansorkest Survive Nieuwe wielerklassieker Seisplein 5 Middelburg de grootste speciaalzaak van Zeeland WOENSDA JAARGANG 101 - NUMMER 10 ^/ODELBV^ WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: pag. 9 De gemeenten en het waterschap hebben hun belastingaanslagen weer rondgestuurd. In Vlissingen en Oost-Souburg worden uitke ringsgerechtigden binnenkort geholpen met het invullen van de kwijtscheldingsformulieren voor de gemeentelijke- en waterschaps belastingen. De gemeente Vlissingen telt zestienhonderd uitkerings gerechtigden. ©OSMMQK) Geen enkele wielrenner hoeft zich tweede paasdag nog af te vragen wat hij dan gaat doen. Dan wordt namelijk de Elfkroegentocht van Zeeland gereden. Deze kroegentocht is een aanloop op de tocht der tochten voor fietslief- hebbers: de Fietselfstedentocht in Friesland. De nieuwe wielerklassieker is er speciaal voor trimmers en oud-wielrenners. Om een einde te kunnen maken aan de taal achterstand van allochtone kinderen wil de Ravensteinschool in Vlissingen juist deze kin deren al op jonge leeftijd de school binnenha len. „Het probleem met kinderen die voor het eerst bij ons in school komen is dat ze veelal niet eens aanspreekbaar zijn", vertelt Yvonne van Dijk, hoofd van de Ravensteinschool. „Ze spreken de Nederlandse taal nog niet en zijn ook niet bekend met het schoolse systeem". Taalschool De bibliotheek in Vlissingen heeft een lande lijke primeur: de verhuur van boeken. Sa men met de boekhandels De Ruiter en Fanoy verhuurt de bibliotheek bestsellers uit de top honderd die nog niet in de kasten van de bibli otheek staan. Platform Binnen Zeeland mo gen ze dan niet zo veel bekendheid ge nieten, buiten de regio weet heel Nederland wie Dansorkest Survi ve is. De band maakt al tien jaar furore als gangmaker op feesten en partijen. Het jubi leum wordt 11 maart gevierd met een op treden in Zeelandia in Hansweert. de Klerk parketvloeren b.v. tel. 0118-626721 fax. 0118-642676 home page http://www.zeelandnet.nl/deklerkparket/ E-mail: deklerkparket@zeelandnet.nl C' BEW. Oefening rampenbestrijding Opening Arduin Herengracht Commissievergaderingen Podium 't Beest in Goes staat van 8 tot en met 12 maart in het teken van gedichten, dichters, luidruchtige kreten en klankrijke verzen tijdens het poëziefestival 't Beest Dicht. Het populaire kinderduo Ernst en Bobbie treedt in de voorjaarsvakantie op in Vlissingen en in Goes en in de Stadsschouwburg in Middelburg speelt Golden Ear ring-drummer Cesar Zuiderwijk samen met Percossa Percussion. Net als voorgaande jaren worden uitkerings gerechtigden in Vlissingen en Oost-Souburg ook dit jaar weer geholpen bij het invullen van de kwijtscheldingsformulieren. Het aan vragen van kwijtschelding kan voor de aan vrager tussen de tachtig en de honderd gul den per maand lastenverlichting opleveren. De gemeente Vlissingen heeft de kwijtschel dingsnorm opgetrokken van 98 procent in 1999 opgetrokken naar 100 procent in 2000. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft haar kwijtscheldingsnorm van 93 procent in 1999 verhoogd naar 95 procent dit jaar. Zo kunnen meer mensen voor kwijtschelding in aanmerking komen. Ondanks de verhoging van de kwijtscheldingsnorm maken steeds minder belastingbetalers gebruik van de re geling. Als aanvragers eenmaal met veel moeite kwijtschelding hebben aangevraagd en er een afwijzing volgt geven velen de moed op en wordt er het jaar daarna geen kwijtschelding meer aangevraagd. In Vlissingen en Oost-Souburg worden mini ma de komende weken geholpen bij het in vullen van de kwijtscheldingsformulieren in bibliotheek 't Spui, het In- en Uitloophuis aan de Vincent van Goghlaan en in de Ark naast de SOW-kerk aan het Oranjeplein in Oost- Souburg. Woensdag 8 en donderdag 9 maart kunnen uitkeringsgerechtigden van 11 tot 17 uur terecht in de bibliotheek aan het Spui. Maandag 13 en woensdag 15 maart zijn er in het In- en Uitloophuis aan de Vincent van Goghlaan deskundigen aanwezig die een helpende hand bij het invullen van de formu lieren kunnen bieden. Van 9.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur worden er formulie ren ingevuld. In de Ark naast de SOW-kerk in Oost-Souburg helpen vrijwilligers van de ge zamenlijke kerken van Oost-Souburg uitke ringsgerechtigden woensdag 15 maart van 9.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 20 uur met het invullen van de kwijtscheldingsformulie ren. Om het kwijtscheldingsformulier hele maal in te kunnen vullen dienen aanvragers een aantal bescheiden met zich mee te ne men. Onontbeerlijk zijn het sofinummer, het huidige inkomen (strookje van werkgever of uitkerende instantie en alimentatie), het laat ste bank- en of giroafschrift, bewijs van eventuele spaartegoeden, bewijs van even tuele schulden, een brief over de huur en huursubsidie en een afschrift van de zieken fondspremies. Als laatste moet de aanvrager natuurlijk ook het aanslagbiljet van de ge meente en het waterschap meenemen. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes KVVIJTSCHELDINGSFORMULIEREN: vandaag 8 en morgen y maart zijn van 11.00 lot 17,00 uur deskundigen in 't Spui aanwezig om u te helpen met het aanvragen van kwijtschelding voor gemeentcli|ke en waterschapslasten Brengt u wel uw gegevens mee7 S BANG VOOR DE SN0E1SCHAAR? Niet nodig, a s. vrijdag 10 maart is van 19 00 tot 20.30 uur in de "tuinkamer" van 't Spui de heer Pouwelse aanwezig om al uw vragen te beantwoorden. Het thema is "Hoe onderhoud en snoei ik mijn tuinplanten?" Op de drie volgende vrijdagavonden in maart worden m 't Spui nog drie tuinthema's uitgespit. DE NIEUWSTE TITELS NU TE HUUR: Nieuwe hoeken uit de Top-honderd zi|n vaak nog niet of slechts in enkelvoud te leen. Kopen is duur, zeker als je nog niet weet of je het wat vindt. Dan is het nieuwe project in 't Spui een uitkomst neem de nieuwste boeken mee voor twee gulden per dag. Alsnog kopen? Dan krijgt u het huurbedrag terug! FOTO'S VAN HET LEVEN IN CAMBODJA: gemaakt door Sjaak en Margaret Schuit, te zien en te koop. advertentie) Het gaat er tijdens de voorbe reidende ritten vaak hard aan toe, stellen organisatoren Jan Geijs en Peter Göde. Laatstge noemde - zelf oud-wielrenner - omschrijft de ritten als volgt: „Ze rijden je het snot voor de ogen en tijd om te stoppen en eens lekker bij te praten is er nooit". Ook Jan Geijs, eige naar van De Koe-Bel in Hein- kenszand en fervent trimmer, is van mening dat er voldoen de animo moet zijn voor een gezellige trainingsrit in 't Zeeuwse. Beide fietsers na men daarom het initiatief tot de Koe-Bel Elfkroegentocht, die ongeveer honderd kilome ter lang wordt. „Waarbij we de nadruk leggen op het spor tieve karakter en de kroegen zowel stempelplaats als stop plaats zijn", vult Jan Geijs aan. Er is inmiddels contact gelegd met een flink aantal uitbaters van horecagelegenheden op Noord- en Zuid-Beveland. De route kan nog aangepast wor den, dus de initiatiefnemers willen graag in contact komen met fietsers en kroegbazen die een steentje willen bijdra gen. De startplaats van de route ligt dit jaar in Heinkenszand. De organisatoren beogen ech ter elk jaar een andere start plaats te kiezen. (advertentie) De openbare basisschoól Ra- venstein aan de Hogeweg in Vlissingen wordt overwegend bezocht door kinderen van al lochtone afkomst. De zoge naamde 'zwarte' scholen staan de laatste tijd sterk in de lan delijke belangstelling. Er gaan stemmen op dat buitenlandse kinderen eerder vertrouwd moeten worden gemaakt met het Nederlands. Yvonne van Dijk is het er roerend mee eens. „Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen", is Van Dijk van mening. „Zesentach tig procent van onze leerlin gen is buitenlands. Problema tisch bij veel kinderen die hier voor het eerst binnenkomen is dat ze niet aanspreekbaar zijn. Ze spreken de Nederlandse taal niet en daarnaast is ook de overgang bij veel kinderen een probleem. Hun monden vallen open als ze voor het eerst op school komen. De meeste kinderen zijn nog niet eerder zonder hun moeder van huis geweest en weten niet wat ze meemaken". Volgens Van Dijk vormt de achterstand waarmee veel kinderen de school binnenko men het probleem. De ach terstand moet tijdens de jaren op de basisschool worden in gehaald, in de praktijk bete kend dat hard werken. „We kunnen pas gaan werken als de kinderen aanspreekbaar zijn", verduidelijkt Van Dijk. „Om de achterstand weg te werken leggen we de lat be wust heel hoog. De kinderen krijgen veel huiswerk en dat gaat prima. Ze willen graag le ren, zeker als ze zien dat het goed gaat". Vrijwel de hele onderbouw van de Ravensteinschool is in gericht op het leren van Ne derlands als tweede taal. Op de Vlissingse school zitten kinderen van de meest uiteen lopende nationaliteiten. Zo volgen alle leerplichtige kin deren uit het asielzoekersop- vang Hotel Dix les aan de Ra vensteinschool. „We hebben 152 leerlingen, op zich is dat niet veel maar zo kennen we de kinderen wel allemaal per soonlijk. De kinderen komen naast Nederland uit landen als Turkije, Marokko, Irak, Iran, voormalige Joegoslavië, de voormalige Sovjet Unie, Sri Lanka, de Antillen, Grieken land en Portugal. Het is prima dat die kinderen hier allemaal zitten. De frustratie van ande re scholen is vaak dat ze bui tenlandse kinderen het nor male lesprogramma willen la ten volgen. Je moet niet den ken dat zo'n kind wel met de Yvonne van Dijk: „Ravenstein is geen zwarte school maar een taalschool". groep mee kan. Soms krijgen we kinderen van andere scho len en dan schrikken we ons rot, ze hebben echt een grote achterstand". Zwarte school wil Ravenstein liever niet ge noemd worden. „Ik zie ons meer als een taalschool", ver betert Yvonne van Dijk. „De taal is bij ons echt het belang rijkste. We gebruiken metho den als remedial teaching en het vak Nederlands als twee de taal". Om allochtone kinderen al in een vroeg stadium 'aan spreekbaar' te maken heeft de Ravensteinschool een plan bij de gemeente Vlissingen inge diend om peuters al naar school te laten komen. „Twee ochtenden in de week", ver duidelijkt Van Dijk. „Het gaat dan om kinderen van 3 tot 4 jaar. Met de zogenaamde zit- staan-lopen methode willen we die kinderen aanspreek baar gaan maken zodat ze straks eerder aansluiting vin den als ze naar de basisschool komen". In de zit-staan-lopen methode leren kinderen hun eigen handelingen benoemen. „Echt woorden gaan we ze nog niet leren, dat komt later. Maar gewoon de kinderen le ren begrijpen dat lopen lopen is en zitten zitten, dat soort dingen. Bijkomend voordeel is dat we meteen de kans krijgen om di rect met de ouders te kunnen communiceren zodat we ook hun op het belang van scho ling kunnen wijzen". Volgens Van Dijk zal het project naar alle waarschijnlijkheid wel doorgaan. „We hebben het foto Jaap Wolterbeek plan op een goed moment in gediend", is Yvonne van Dijk van mening. „De problema tiek staat sterk in de landelijke belangstelling en de gemeen te heeft er ook wel oren naar. En ontzettend duur is het ook niet. Het gaat in beginsel om twee ochtenden in de week en dat voor een periode van een half jaar. Voor die tijd zouden we dan een peuterleidster moeten aannemen. We zijn er in ieder geval klaar voor, ik zou liever gisteren gestart zijn dan morgen". Bibliotheekdirecteur Kees Haman: „Zie het verhuren van boeken als een soort pleziergarantie". foto Jaap Wolterbeek Voor twee gulden per dag kan zodoende nu al de nieuwste Voskuil worden geleend. „En als klanten het boek alsnog willen kopen dan kan dat met aftrek van het huurbedrag", voegt bibliotheekdirecteur Kees Haman toe. „Noem het maar een soort pleziergaran tie". Met het verhuren van boeken willen de Vlissingse bibliotheek 't Spui en boek handels De Ruiter en Fanoy de grote kloof tussen het le nen van een boek en het ko pen van een boek dichten. „Veel mensen vinden een boek kopen te duur", weet Ha man. „Neem maar even het nieuwe deel van Het Bureau van Voskuil, dat kost in de winkel negenenzestig gulden. Als je het graag meteen wilt lezen maar niet te veel geld uit wilt geven moet je wach ten tot het in de bibliotheek is. Probleem bij de bestsellers is dat de boeken vaak uitgeleend zijn en de lezer dus wel even kan wachten. We zouden ei genlijk een hele stapel van zo'n bestseller moeten aan schaffen om in de vraag te kunnen voorzien. Aangezien we maar een beperkt budget hebben om nieuwe boeken te kopen zou zo'n aanschaf ten koste van andere boeken gaan". Om nu toch meteen bestsellers te kunnen uitlenen hebben de bibliotheek en de boekhandel de handen ineen geslagen. „We verhuren nu bestsellers voor een bedrag van twee gulden per dag. Als een boek een paar keer is ver huurd dan wordt het verkocht voor de halve prijs. Voor ons is dit een manier om toch actueel te blijven en als de klant twij felt om een boek aan te schaf fen kan hij het eerst huren". De bibliotheek van Vlissingen begint met het verhuren van boeken vijf maanden nadat de nieuwe huisvesting aan 't Spui is geopend. „We blijven dit soort initiatieven ontwikke len", belooft Haman. „Het ge bouw is nu bijna helemaal klaar, alhoewel er hier en daar nog wel gewerkt moet wor den, maar we willen het echt helemaal af hebben. Onder tussen gaan we door met het organiseren van steeds meer activiteiten. We willen dat er zeker vijf keer per week iets te doen is in de bibliotheek, pas dan gaat een gebouw meer le ven". Zo was er onlangs de fi nale van de voorleeskam- pioenschappen in de Vlissing se bibliotheek en wordt er bin nenkort een jubileumboek van De Schelde gepresenteerd. Daarnaast denkt Haman aan fototentoonstellingen, muziek uitvoeringen en inhaken op actuele gebeurtenissen zoals het filmfestival. „We willen een platform bieden voor de kwalitatief hoogwaardige kunstbeoefenaar. Al het we tenschappelijke speelt zich af in de Zeeuwse Bibliotheek in Vlissingen en wij richten ons op de rest. Veel amateur-schrij vers, dichters en musici heb ben geen eigen podium en die willen wij op een professionele manier neerzetten". Overigens is Haman te spreken over het aantal bezoekers dat de bibliotheek nu al trekt, al hoewel het natuurlijk altijd be ter kan. Haman: „De biblio theek loopt nu zoals we eigen lijk zo'n beetje verwacht had den. Het aantal uitleningen is weliswaar met dertig procent gedaald maar dat was ingecal culeerd. We moeten er nu aan gaan werken om dat aantal omhoog te krijgen". Volgens Haman is de daling in het aan tal uitleningen te wijten aan het nieuwe uitleensysteem waar een kwartje per boek per dag moet worden betaald. „Dat is nog even wennen voor de klant maar op zich werkt het prima. We gaan wel de 'gratis' termijn voor Spuipashouders verlengen. Nu mogen houders van een Spuipas één week een boek zonder extra kosten lenen en straks wordt dat waar schijnlijk twee weken". door Joep Bremmers 3 x N Mode Angelique Griep zwaait voortaan de scepter bij Cosmo Hairstyling in Middelburg. Zij volgt Ronald de Wit op die overigens wel werkzaam blijft binnen de Cosmo Hair groep. André Schout van Jeans Inn heeft zijn filiaal in Oost-Souburg vernieuwd en Heieen Meerman, Jannie Geldof en Jacqueline Marijs hebben afgelopen vrijdag de deuren geopend van hun 3 x N Mode in de Langstraat in Arnemuiden. Echte Zeeuwse boerderijen worden steeds zeldzamer. W.E.R van IJsseldijk belichtte in 'Oude boerderijen in Zeeland', de geschiedenis van een flink aantal Zeeuwse boerderijen. Van IJsseldijk schreef de verhalen over de Zeeuwse boerderijen in eerste instantie voor het Land bouwblad van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Dansorkest Survive werd in 1990 in Zeeland door een vriendenclub opgericht. Ge zelligheid en teamgeest speel den daarbij een sleutelrol. Het repertoire van Survive is - zo als dat hoort bij een feestband - gevarieerd, zodat er voor elk wat wils te beluisteren is. Zo af en toe deed de band ook aan artiestenbegeleiding en was er in dat kader een con cert met Albert West. Het dansorkest was aanwezig op menig feest. Regelmatig stond Survive dan ook gepro grammeerd naast grote na men als Marco Borsato, Ge rard Joling, Maywood, Peter Koelewijn, René Froger, Rob de Nijs of Lee Towers. On langs nam het achttal een de- mo-cd op. Dansorkest Survive bestaat uit Ron de Jonge (drums), Chris Wagenmakers (basgi taar), John van Eekelen (zang/gitaar), Pol van Cam- pen (sax), Lidus Willebroord- se (techniek), Arna van Eeke len (zang/sax), Conny de Jonge (toetsen, zang, dwars fluit, sax), Leo Polfliet (licht) en Ronald Geldof (percus sie). Allround dansorkest Survival, op de foto zonder percussionist Ronald Geldof.

de Faam | 2000 | | pagina 1