Zeeuwse boerderijen worden steeds zeldzamer Volkssterrenwacht SS! KEUKENCHEQUE de zak kriege 124.- Vijfentwintig jaar geleden verscheen er een opmerkelijk boek in Zee land. Auteur W.E.P. van IJsseldijk belichtte in 'Oude boerderijen in Zeeland' de geschiedenis van een flink aantal Zeeuwse boerderijen, die hij omschreef als 'pareltjes in de kroon van het Zeeuwse landschap'. Volgende week presenteert Jan Bruijns zijn vervolg op Van IJsseldijks bestseller. Bruijns ging op zoek naar de boerderijen om te bekijken wat er nog over is van deze 'parels'. ,Sommige boerderijen zijn van de aard bodem verdwenen", is zijn conclusie. „Soms denk je echt: gaan we zo met het Zeeuwse erfgoed om?" DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG- gratis keukenontwerp gratis keukenadvies direct de laagste prijs service kwaliteit NU VOOR 2500.- APPARATEN UITZOEKEN Ebbe julder ook wè 's de zak gekrege? Nou, da's meêstal nie vee aorigheid! 'De zak kriege' is een ge wone Nederlandse uitdrukking voor je ontslag krijgen, die ook in Zeeland wel gebruikt wordt. Om dat weinig mensen weten waar die uit drukking vandaan komt, laat ik hier de uitleg volgen die een inwoner van Westk- appel me opstuurde. GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 gecombineerd met kleurige frontelementen. 1 Maasid i van het ƒ2500 - md. BTW Ac*e is in Oe snowoorn Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u„ peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. Bibliotheek 't Spui Vlissingen, invulactie voor kwijtschelding van ge meentelijke- en waterschaps belasting, 11-17 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. De Tuin kamer in 't Spui Vlissingen, Tuin-thema-avond door J. Pouwelse, 'Hoe onderhoud en snoei ik mijn tuinplanten', 19 u. De Piek Vlissingen, jam sessie, 21.30 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, bijeen komst NVBS, 19.45 u. Café De Goede Verwachting Lewe- dorp, ruilbeurs, 19.15 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, bingo, 20 u. Zuiderbaken Middelburg, Zeeuws kampioenschap scha ken, 10 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, klaverjastoernooi, 10.30 u. Clubhuis Voetbal vereniging Middelburg, rom melmarkt, 9 u. Clubhuis Wil len is Kunnen Vlissingen, pan- nenkoekentocht, diverse af standen, vanaf 10 u. Karolin- genburcht Oost-Souburg, dansavond voor alleenstaan den, 21 u. Parkeerplaats Zandput Vrou wenpolder, jaarlijkse wande ling Border Collie Club, 13 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met chronische lucht wegklachten, 14.30 u. De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Stichting In- en Uit loophuis Vlissingen, invulactie voor kwijtschelding van ge meentelijke- en waterschaps belasting, 9.30-16.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Zeeuwse Bibli otheek Middelburg, lezing door Frans van Dooren, 'De liefde bij Petrarca en Dante', 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Zuiderbaken Middelburg, dansen voor se nioren, 15 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kin derbingo, 14 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, lezing door S.J. Lous, 'De geschiede nis en het bezit aan rijtuigen van de St. De Zeeuwse Inspan en het beheer en restauratie hiervan', 20 u. De Ark Oost- Souburg, invulactie voor kwijtschelding van gemeente lijke- en waterschapbelasting, 9.30-20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, invul actie voor kwijtschelding van gemeentelijke- en water schapsbelasting, 9.30-16.30 u. Van IJsseldijk schreef de ver halen over de Zeeuwse boer derijen in eerste instantie voor het Landbouwblad van de Zui delijke Landbouw Maatschap pij, dat destijds niet alleen een verzekeringsmaatschappij maar ook een belangenorga nisatie voor boeren was. Later werden deze verhalen gebun deld en uitgegeven in boek vorm. Hij trof op de boerderij en van een kwart eeuw gele den nog trekpaarden aan. Een dampende mestput hoorde toen nog bij menig boerderij. De mechanisatie was al op gang gekomen, maar aan de monumentale boerderijen was nog weinig veranderd. De historicus bezocht boerderijen uit de zeventiende en acht tiende eeuw, met huizen van ijsselsteentjes. Sommige wa ren van oorsprong zelfs nog veel ouder, getuige de grote middeleeuwse moppenstenen waaruit gebouwen zijn opge trokken. Speciaal ging de be langstelling van de boerderij enkenner uit naar oude tegels en tegeltableaus. Uitgever en historicus Jan Bruijns: „Van IJsseldijk wist te vertellen wie door de eeuwen heen eigenaren en pachters waren geweest. Ook wist hij vaak namen van knechten en meiden te achterhalen. Zijn rubriek in het ZLM-blad werd veel gelezen en lezers bewaar den de artikelen. Toen hij ze bundelde in het boek Oude Boerderijen in Zeeland werd dat boek een bestseller en een paar keer herdrukt. Van IJssel dijk beschreef nog tien boer derijen en stopte er toen mee, vanwege zijn gevorderde leef tijd. Ik heb nu onderzocht, hoe het een kwart eeuw later met al die mooie boerderijen gaat". Om antwoord te krijgen op die vraag ging Bruijns op stap, daarbij vergezeld door fotograaf Anton Dingemanse. Het resultaat van die herin ventarisatie is vanaf 10 maart te lezen in het tweede deel van Oude Boerderijen in Zee land. Het bpek laat zien hoe zeer de landbouw is veran derd en welke gevolgen dat had voor de boerderijen. Jan Bruijns: „In geen enkele boer derij waar we kwamen wordt nog gewerkt met trekpaarden. Bijna overal verdwenen bees ten als paarden, koeien, var kens en kippen. Er wordt al leen nog akkerbouw uitgeoe fend. Nergens is nog een mest- of varkenshok in ge bruik. En in maar één bedrijf staan er koeien op stal". De landbouw is door mecha nisatie, specialisatie en schaalvergroting drastisch veranderd. Jan Bruijns: „Een nieuwe loods blijkt vaak prak- Boerderij Klein Duinvliet in Domburg. tischer dan een oude schuur. En wat te doen met een bak- keet, varkenshok of wagen huis? De landbouwers zijn er wel aan gehecht, maar als er geen opbrengsten zijn maar alleen hoge kosten, is het gauw bekeken. 'Van nostalgie kan ik niet leven', sprak een boer". Soms verdween niet alleen de schuur, maar zelfs de hele boerderij. Zonder ëén spoor in het landschap achter te laten. We laten veel mooie boerderijen zien en sommige zijn echt prachtig gerestau reerd. Maar we wilden ook die dramatische veranderingen in beeld brengen". Op menig hofstede woont te genwoordig een niet-landbou- wers. Jan Bruijns: „Dan zie je een boerderij wel eens veran deren in een mini-landgoed. Uit behoefte aan afzondering en privacy plant de nieuwe ei genaar bomen en struiken of een hoge haag en na een paar jaar is de boerderij uit het zicht. Jammer is het ook als er té grondig wordt gerestau reerd, waardoor het om nieuwbouw lijkt te gaan. Soms is eenvoudig conserve ren veel' beter". De komende jaren zullen veel boerderijen in andere handen overgaan, voorspelt de histo ricus en uitgever in Goes. „De overheid moet op het platte land niet alleen landbouw, maar ook andere bedrijvig heid toestaan. Want als er geen geld is voor het onder houd, gaat het met de oude foto Anton Dingemanse boerderijen niet goed. De poli tiek wil nu ook wel meer ruim te geven". Tegelijk met Oude Boerderijen deel 2 wordt bij De Koperen Tuin een serie van twintig ansichten uitgebracht. Daarop afbeeldingen van de mooiste Zeeuwse hofsteden, een nieuwe reeks in het Zeeuwse prentenkabinet waarmee Jan Bruijns aan de weg timmert. Bij de presenta tie, 10 maart in Centrum De Veste in Goes, is er een dis cussie over de bestemming van de Zeeuwse boerderijen. Deelnemers zijn onder meer gedeputeerde Gert de Kok, een vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de Boerderijen stichting Zeeland en eigena ren van boerderijen. De Volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen in Middel burg is blij met de verhuizing van het observatorium naar een locatie in Oostkapelle. Dat de eerste locatie ondeugdelijk was werd door mij al gesug gereerd voordat met de bouw in de tuin achter het pand aan de Herengracht werd begon nen. Het glazen lift- en trap penhuis van het Arduinge bouw was toen reeds in volle glorie aanwezig. Het was dus bekend dat doorzetten van het onzalige plan neerkwam op geld wegsmijten. Bovendien was de locatie zon der Arduin al totaal onge schikt voor de verre waarne mingsdoelen daar het strooi- licht van Middelburg en om geving in de meestal vochtige lucht het verkrijgen van bruik bare beelden onmogelijk maakte. Bovendien is er onre gelmatig wat autoverkeer over de Herengracht wat in de tuin een voelbaar effect had en evenmin bruikbaar is om scherpe beelden te maken. Elimineren van de laatst ge noemde factoren zal trouwens ook op de locatie in Oostka pelle problemen opleveren. Vanwege deze redenen wordt door mij de eerder gegeven raad herhaald, werk eraan om een plekje in de Manteling te krijgen en wel bij de Kaalkop. Daar is deze waarnemingsro bot geheel gevrijwaard van strooilicht en trillingen en kunnen er voor Europa unieke beelden worden afgelezen. De verstoring aan de omgeving na de bouw zal vrijwel nihil zijn. De waterwinning zal er niet door gestoord worden. De manier waarop dit nieuwe project gefinancierd kan wor den is vrij eenvoudig. Alle drie de Walcherse gemeenten die nen daarvoor een ruime sub sidie te verstrekken. Het is een grote schande dat er op dit gebied nooit initiatieven ge nomen zijn door de besturen. Uiteraard moet er bij subsidie ook iets tegenoverstaan en dat zou dan moeten zijn dat er in Vlissingen en Veere ook af lezing van de verkregen beel den plaats zou dienen te vin den. N.A. Blomme Vlissingen Italiaans - Bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg wordt vanaf dinsdag 21 maart een cursus 'Italiaans op reis' ge geven. De cursus verschaft enig inzicht in de meest elementaire grammatica zodat het mogelijk is de opbouw van de taal te be grijpen en eenvoudige gesprek ken te voeren. De cursus begint 21 maart en wordt gegeven in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat in Middelburg. Inlich tingen en/of aanmelding, tel. 0118-634800. Kinderbeurs - In peuterspeel zaal De Paddestoel in Oost-Sou burg wordt woensdag 15 maart een kinderkleding-, bed-, box en buggybeurs gehouden. Wat betreft de kleding gaat het al leen om voorjaars- en zomerkle ding. De helft van de kleding- en speelgoedopbrengst en dertig procent van de bed-, box- en buggyopbrengst komt ten goe de aan de peuterspeelzaal. Inna me van geprijsde en schone kle ding vindt plaats op dinsdag avond 14 maart van 19 tot 19.30 uur en woensdagmiddag 15 maart van 13 tot 14 uur. De beurs wordt 15 maart van 19.30 tot 20.30 uur gehouden in de speelzaal aan de Van Ginkel- straat 4 in Oost-Souburg. Alfred Vogel - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren houdt donderdag 9 maart samen met Biohorma een bijeenkomst met als thema 'in de voetsporen van Alfred Vo gel'. Er wordt onder meer een film vertoond over het werk van Vogel en over hoe de genees kundige planten als grondstof voor de Vogel-geneesmiddelen dienen. De bijeenkomst begint om 14 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw in Vrouwenpolder. Fotobespreking - Onder lei ding van een professionele foto graaf wordt bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg woensdag 22 maart een work shop fotobespreking gehouden. Vaak worden bij het fotografe ren dezelfde 'fouten' gemaakt. Een ervaren fotograaf bespreekt de meegebrachte foto's van deelnemers aan de workshop. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-634800. Kinderkledingbeurs - In peu terspeelzaal De Vrolijke Keet in Serooskerke wordt vrijdag 24 maart van 15.15 tot 16.30 uur een kinderkledingbeurs gehou den. Naast kleding wordt er ook speelgoed te koop aangeboden en zijn er kinderwagens, kinder stoelen, boxen, bedjes en bug gy's. Kleding en speelgoed kun nen woensdag 22 maart van 15 tot 17 uur worden ingeleverd en donderdag 23 maart van 10.45 tot 11.30 uur. Kinderwagens, bedjes en buggy's kunnen vrij dag 24 maart van 13.30 tot 14.30 uur worden ingeleverd. Snuffelmarkt - Judo en jiu-jit su vereniging. Kiai houdt zater dag 11 maart van 9 tot 15 uur een snuffelmarkt in de dojo naar sporthal Oost-Souburg aan het Koopmansvoetpad. Inlichtingen en aanmelding tafelhuur, tel. 0118-623773. Surinaams koken - De Stich ting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon geeft woensdag 15 maart een kooksessie Suri naams koken waarbij heerlijke feestgerechten worden ge maakt. Op het menu staan okro bravoe met tomtom van bana nen, pom en bara. De sessie wordt gehouden in de leskeu- ken van het Toeristisch Centrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle en duurt van 17 tot 21 uur. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-581507 Strandwerkgroep - De strandwerkgroep van de afde ling Walcheren van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging houdt zaterdag 11 maart een excursie. Er wordt over het strand gewandeld waarbij wordt gewezen op de natuur langs de vloedlijn en de duinen. De excursie staat onder leiding van Henk Remijn en be gint om 11 uur onder aan de trap in Zoutelande. Kleurbeleven - Pascal van der Putten geeft zondag 12 maart een workshop kleurbeleven in De Omgedraaide Steen aan de Singel 370 in Vlissingen. De workshop wordt gegeven vol gens de methode van Andree Schelemmer en begint om 10 uur. Inlichtingen en/of aanmel ding, tel. 0118-430847. Keuteltocht - Woensdag 8 maart wordt bij het Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapelle een keuteltocht gehouden. De keuteltocht is een rondleiding in het kader van de tentoonstelling Poepgoed, de stoelgang bij mens en dier die in het muse um te zien is. Onder leiding van een gids wordt een wandeling gemaakt door het natuurgebied De Manteling. Er wordt gezocht naar uitwerpselen en andere sporen van bos- en duinbewo ners. De wandeling begint om 14 uur vanaf het museum en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Vooraf aanmelden is noodzake lijk, tel. 0118-582620. Alzheimer - In De Poort in Koudekerke wordt van 8 tot en met 15 maart de Alzheimer- week gehouden. Er is die week een doorlopende tentoonstelling van de Alzheimerstichting over het thema dementie te zien. Op deze expositie kunnen bezoe kers op interactieve wijze ken nis nemen van alle mogelijke medische informatie over de ziekte Alzheimer en de sociale aspecten daarvan. Taxatiedag - Bij het Stedelijk Museum in Vlissingen wordt vrijdag 10 maart een taxatiedag voor munten en postzegels ge houden. Deskundige taxateurs zijn aanwezig voor het taxeren van postzegels, munten en pa piergeld. De entree is gratis en de taxatie wordt gehouden van 11 tot 16 uur. De Italiaanse stijl bepaalt de actuele trend in keuken- design: licht en zwierig, met een zuidelijke flair. Deurtjes en hulen met glas en beukenhout worden Per •i.b. netto 36,35% Pittoreske keukens, romantisch en speels zoals in grootmoeders tijd bewaren de charme van het verleden. Ons brede ieverings-progr ruimte voor eigen creativiteit. biedt alle per maand 125001 2500- apparaten uit de anrtoft aanbiedingen. Compc tiKSSSgg resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst 'A je vroeger bie een timmer man was, dan ao je geên ge- reêdschapkiste, mae een zak. Die wier in een kast opebor- ge. Wanneer a je nie vee wa- erd was, kwam de baos, die a boven de meêsterknecht (de voorman) stoeng, mee je zak. Ie zei tegen je, da je mae 's bie een anderen baos moch probere, wan da 't nie zö druk mi was. Dan brocht 'n dus letterlijk de zak vö je. In die zak dee je je gereêd- schap en gieng ni een ander probere.' Of de gewoonte ook in Walcheren bekend was, vermeldt het verhaal niet. Voor iemand die zijn ontslag kreeg golden hier in elk geval de termen: 'Ie is klaer bie z'n baos', 'Ie is be dankt' of 'Ie moch nie mi.' Voor de tweede van die drie uitdrukkingen vraag ik even de aandacht. Wist u dat 'be danken' in nog een andere betekenis voorkomt in het Zeeuws? Namelijk in de zin van 'tevreden zijn over'. 'Me bedanke vee van die nieuwe katte. Ie ei aol de muuzen bie ons in 'uus gevange.' Nu weer terug naar het ont slag. Een van de redenen daarvoor kan zijn, dat je niet veel presteert. Dat je dus 'nie vee vó 't zicht briengt', in het wat oudere Zeeuws. Het woord presteren werd vroe ger niet gebruikt en uitge drukt door een samenstel van kleinere woorden. Zulke gevallen zijn er meer. Zo werd en wordt het begrip 'veronderstellen' over het al gemeen uitgedrukt in een constructie met 'wien za 't zeie'. Bijvoorbeeld: 'D'r is geên méns die a 't weet 'oe as Klaos an z'n vrouwe ge- kommen is. Mae wien za't zeie, eit 'n ze nie gewoon uut de krante!' Ook het woord 'opereren' in de betekenis 'een operatie ondergaan' werd en wordt op een sim peler manier uitgedrukt, waarbij men het moeilijke woord vermijdt: g'olpen 'oore. 'Rina moe morge g'ol pen 'oore van d'r blinde da- erm.' Het is tegelijkertijd een zoge naamd 'eufemisme', een ver zachtende manier van uit drukken. 'Geholpen worden' klinkt immers heel wat min der gevaarlijk en pijnlijk dan 'operatie'. Bijna altijd gaan deze medische ingrepen in het Walchers vergezeld van het werkwoord 'moeten': je moe g'olpen 'oore, ie zou ei genlijk g'olpe moeten 'oore, ze 'ebbe Kees moeten 'elpe an z'n waeter... Zou dat ko men omdat men oudtijds (en nog wel) gewend was dat de beslissing voor een operatie altijd door anderen, de dok toren, genomen werd? Het woord 'moeten' speelt trouwens ook een rol bij een aantal aandoeningen. Men zegt: 'Ik zö moeten 'oeste' en 'Ik zö moete spuge'. Daarmee wordt waarschijn lijk uitgedrukt dat je dat hoesten of spugen niet zelf wil, maar dat het door oorza ken buiten jezelf veroorzaakt wordt. Jan Zwemer Bel 0800-0153 voor een koopzondag bij u in de buurt of kijk op internet http://www.hans-verkerk.nl Woensdag 8 maart 2000 FAAM/VLISSINGER 17

de Faam | 2000 | | pagina 17