i Kunstbites: een kunstwedstrijd op Internet Zeeuwse korenmolens Toeristische route langs 'historische' namen OPRIL GROTE MARKT 13, GOES IANGEVIEIE TI-13, MIDDELRORG 2 STUKS VOOR 25,- «j--joogmeting: uw 'h lengte in hele guldens korting! DIT IS MAAR EEN SELEKTIE UIT ONZE AANBIEDINGEN IN DE WINKEL HEBBEN WIJ NOG MEER VERRASSINGEN! Koop nu een complete bril en u ontvangt uw '/z lengte in hele guldens korting*. Dus als u 1,75 meter bent, scheelt dat u 87,50! Onlangs is het project 'Kunstbites' van start gegaan. Dit proefproject is een digitale categorie van de Kunstbende wedstrijd, waarin jongeren jaarlijks de ge legenheid krijgen om te laten zien hoe zij met kunst omgaan. Jet Hof Sint-Jan-ten-Heere. Zo 11 moet in de toekomst een deel van die walgelijke wijk 'Veerse Poort' bij Middelburg gaan heten. Het werd niet zo lang geleden in de pers aange kondigd. Ik denk dat heel wat Walcherenaren toen wat meewarig gelachen hebben. De plaats van de oude buitenplaats Sint Jan-ten-Heere en de na de afbraak daarvan (rond 1875) verrezen boerenbuurtschap, is hemelsbreed zo'n 14 km van de 'Veer se Poort' verwijderd. Namelijk halver wege Aagtekerke en Westkapelle. DONDERDAG door Marijke Vael Op molenpad in Zeeland-Noord' is de titel van een nieuw boekje dat werd geschreven door drs. Hans Ouweneel. Het geeft een be schrijving van de 41 korenmolens die nog op Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint Philipsland en Walcheren staan en negen 'molenpaden' die lopend, fietsend of per auto langs deze monu menten kunnen worden afgelegd. Wiekenkruis VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 1 maart 2000 FAAM 23 De Mikke - Vogel- en egelop- vang De Mikke in Middelburg gaat van 6 tot en met 11 maart collecteren op Walcheren. Door de steeds grotere bekendheid van de opvang komen er steeds meer dieren naar De Mikke. Zo kwamen er begin dit jaar hon derden met olie besmeurde vo gels uit Frankrijk. Soefi - Het Soefi Centrum Mid delburg houdt zondag 5 maart een universele eredienst in ge bouw de Vier Elementen aan de Breeweg 100 in Middelburg, Het onderwerp van de dienst is vreugde en er wordt gesproken door Siddiqi Lonhard uit Amster dam. De dienst begint om 10.50 uur. Tekenbeurzen - Ook dit jaar heeft de Teekenacademie Mid delburg tekenbeurzen gegeven aan |ongeren tussen de dertien en vijftien jaar. Via de scholen voor voortgezet onderwi|s zijn zij voorgedragen voor deze beurs. De jongeren krijgen tien lessen van kunstenaar en do cent Kees de Valk van het Mid delburgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming. De beurzen zijn toegewezen aan Anne-Marije de Kuyper, Stefan Hopmans, Rem- co Meijer, Zhengwei Chen, Do- rien van Veen, Debbie Hariot, Susanne de Visser, Maarten Ta- nis, Levi Pinas en Kevin Zuid- weg. Autisme - Prof. dr. I.A. van Berckelaer-Onnes, hoogleraar bij de Universiteit van Leiden, geeft maandag 6 maart een le zing over 'autisme: een etiket., en dan?' in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De lezing begint om 19.30 uur. Aanmel ding voor vrijdag 3 maart bij R. van Vendeloo, tel. 0118-634779. Sjoelen - De Souburgse sjoel vereniging Schijf '83 houdt 18 maart een open toermooi in De Zandput in Serooskerke. Er zijn vijf dames en vijf heren klassen en één jeugdklasse tot en met zestien jaar. Per klasse zijn drie bekers beschikbaar. Het toer nooi begint om 11 uur en de zaal gaat om 10 uur open. In schrijven, tel. 0118-634366. Candlewicking - De hand- werkcommissie van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen houdt donderdag 9 maart een workshop candlewic king. Candlewicking is het bor duren op zelfgeweven naturel- kleurige katoen en als garen wordt het lont van kaarsen ge bruikt. De workshop wordt ge geven in De Vroone in Kapelle. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0117-452371. Droomcursus - 'Een niet ver werkte droom zet je met beide benen op de grond'. Dit is het motto van de cursus leren wer ken met je eigen dromen, die in de maanden maart, april en mei wordt gegeven in De Praktijk voor Kerntherapie aan de Bree 4 in Middelburg. De cursus is be doeld voor mannen en vrouwen die geïnteresseerd zijn in de be tekenis van hun dromen en iets meer over droomtheorieën en technieken willen weten. Inlich tingen en/of aanmelding, tel. 0118-623129 Luisterpost - De Luisterpost die de Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen en arbeidspasto raat Disk in Vlissingen hadden ingericht is opgeheven. Bij de Luisterpost konden medewer kers van de Schelde hun hart luchten. Nu de situatie bij de Schelde is veranderd door een op handen zijnde overname acht de organisatie de Luisterpost niet meer nodig. Godshuizen - De Stichting de Godshuizen, ontstaan uit chari tatieve instellingen die zich al sinds de vijftiende eeuw met de gezondheidszorg op Walcheren bezig houden, heeft eind 1999 weer een bedrag beschikbaar gesteld voor projecten in de ge zondheidszorg die ten goede ko men aan de Walcherse samen leving In totaal wordt er een ton geschonken aan de volgen de instanties: Stichting Zorg Li chamelijk Gehandicapten, Stich ting Scouting Blauwe Jungle, Stichting Blijf van m'n Lijf Zee land, Streekziekenhuis Walche ren. de Nederlandse Patiënten Vereniging afdeling Walcheren, Algemeen Maatschappelijk Werk Thuiszorg Walcheren, Ver pleeghuis de Poort, de Neder landse CVA-Veremging Samen Verder, regio Walcheren en de Stichting Welzijn Ouderen Plat teland Walcheren Border Collies - Zondag 12 maart houdt de Regio Zeeland van de Border Collie Club haar jaarlijkse wandeling op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. De wandeling begint om 13 uur op de parkeer plaats bij de Zandput in Vrou wenpolder. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0113-563176. (advertentie) gtwig tft» j$ iwmi* ïooo. *vr.s$ *oer*n»rd««. Middelburg, Lange Delft 24.Tel. (0! 18) 612 083. Alles wat op Internet kan worden gepresenteerd (screen- savers, digitale animatie, sites etc) mag worden ingezon den, zolang het maar zelfbedacht en zelfgemaakt is. Alle inzendingen worden op de site geplaatst. Via de site www.kunstbites.nl kunnen jongeren tussen dertien en negentien jaar alle informatie over de wedstrijd lezen en zich inschrijven. Regelmatig wordt bovendien verslag gedaan van het verloop van de wedstrijd. Kunstbites is niet alleen bedoeld voor jongeren die al veel over computers en Internet weten. Het is een uitno diging om op creatieve wijze aan de slag te gaan met het nieuwe medium. Vandaar dat op de site ook een 'nerds- helpdesk' aanwezig is, die jongeren op weg helpt. Ook is er uitleg over downloaden van programma's die de deel nemers voor hun inzending kunnen gebruiken. De inzendingen worden bekeken door een jury waarin zowel mensen met een technische als kunstzinnige ach tergrond zitten. Originaliteit en eigenheid wegen zwaar der dat technische perfectionering. Tijdens de feestelijke Kunstbende-finale die in juni ge houden wordt, worden alle inzendingen op een groot beeldscherm getoond. Dan is ook de prijsuitreiking en wordt duidelijk wie de Gouden, Zilveren en Bronzen Muis of andere stimuleringsprijzen wint. Kunstbites is een initiatief van Kunstbende, de stichting Beeldende Amateurkunst en stichting Tumult. Het project wordt mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het VSB-Fonds. livèra Wat de indruk geeft een historische naam te zijn, is dat dus niet. Althans lang niet op de juiste plaats. Een beetje 'geleend' of gekidnapt bij de buren, zou je kunnen zeggen. Het geldt eigenlijk ook een beet je voor de 'Veerse Poort' zelf: de poort die toegang gaf tot het oude Middelburg aan de Veerse kant, heette altijd de 'Dampoort'. Maar goed, Veerse Poort is aardig verzonnen. Een andere verzinner is in Vrouwenpolder aan het werk geweest. Daar heet sinds kort een wijkje met toeristische optrekjes 'het Veerse Bree'. Klinkt heel authentiek-historisch voor de passerende vreem deling, maar er is geen Walcherenaar die zich er iets bij kan voorstellen. Goed, niet ver daarvan daan ligt het strand van Breezand, maar dat is door niemand ooit afgekort tot 'het Bree'. Laat staan 'het Veerse Bree'. De plaats die nu zo genoemd is, ligt onder de rook van Vrouwenpolder en Veere ligt meer dan vijf kilometer verderop. Ao jae, as 't beêstje maer een naeme eit, ee... Alles moet nieuw verzonnen worden, óók onze ge schiedenis. Liever verzonnen geschiedenis dan de werkelijkheid van vroeger oprakelen, zo lijken pro jectontwikkelaars en andere beroepsverzinners te genwoordig te denken. De Engelsman Julian Bar nes schreef er een heel ironische roman over ('England, England') en laat daarin iemand bewe ren: 'De moderne mens krijgt het op z'n heupen van een confrontatie met het originele gebouw of wat dan ook uit het echte verleden.' Weg daarmee en leve de verzinsels! De plaatselijke bevolking ziet zulke 'verneukerie' na tuurlijk met lede ogen aan. Wat zij nog weten van vroeger, speelt geen rol. Meer dan twintig jaar gele den werd bijvoorbeeld de strandopgang bij Oostka pelle die in de volksmond altijd 'de Glooiing' werd genoemd, ineens van een bordje voorzien. 'Berken- bos' stond daarop. De opgang staat tegenwoordig ook officieel als zodanig te boek. Verzonnen door een ambtenaar, die niet de moeite nam om te infor meren of er ter plaatse niet al een naam bestond. Je wille wè geloove zeker, dat ik daerom nog aol- tied nè de Glooiing nè strange gae, en nie nè 't strand van 'Berkenbos'! Zo geven ook heel wat landkaarten van Walcheren de buurtschap halver wege de Veerse Weg de naam 'Schellach'. Die naam hoort echter bij een verdwenen dorp op een plek, ruim een kilometer van dëar verwijderd. Ver gissen is menselijk, natuurlijk. Verzinnen ook. Maer ik kan 't nie laete om mee van die beroepsverzin ners noe 's de spot te drieven. Drieve julder mee? Jan Zwemer De uitgave kwam tot stand met steun van zo'n twintig ho recabedrijven in Zeeland- Noord. Ouweneel geeft in het boek een overzicht van de 'molengeschiedenis' van Zee land, die begon met de getij molens, waarmee reeds in de dertiende eeuw gebruik werd gemaakt van het verschil tus sen eb en vloed. Het oudste type windmolen in de provin cie is de standerdmolen, zoals die nog steeds in Sint Anna- land op Tholen staat. In de ze ventiende eeuw verrezen de eerste stenen grondzeilers en stellingkorenmolens in steden en dorpen. Na een omschrijving van het karakter van de verschillende eilanden van Zeeland-Noord geeft Ouweneel informatie over alle korenmolens die daar nog te vinden zijn. Maar hij omschrijft ook de twintig horecabedrijven die aan de 'molenpaden' liggen en die veelal bijzondere aanbiedin gen hebben voor bezoekers die aan de hand van het boek je molens bezoeken en onder weg in hun etablissement neerstrijken. In hoofdstuk zes staat een nauwkeurige om schrijving van de negen fiets routes langs molens in Noord- Zeeland, die in lengte variëren van dertig tot 65 kilometer. Ouweneel beperkt zich in zijn omschrijving van molens niet tot hun geschiedenis, bijzon dere wetenswaardigheden en de locatie waar ze staan, maar geeft ook aan wie vrijwillig molenaar is op het monument en wanneer wordt gemalen of de molen bezichtigd kan wor den. Zo komt men onder meer te weten dat molen Windlust in Brouwershaven is te be zichtigen wanneer het wieken kruis draait en op de eerste van de vijf molenzolders van De Graanhalm in Haamstede het volgende gedicht op de buil staat. 'Als de winden waaien. Door lucht en wolken heen. Dan wil dit kruis wel draaien. Ja zelfs voor ieder een' Aan de werking van de korenmolen is een apart hoofdstukje gewijd. Het boek je Op Molenpad in Zeeland- Noord is verkrijgbaar bij alle VVV-kantoren op Schouwen- Duiveland, boekhandel De Vries in Zierikzee, warenhuis Goudzwaard in Burgh-Haam- stede, pannenkoekmolen de Graanhalm in Burgh-Haam- stede, de Brouwse Winkel in Brouwershaven, Delta Waren huis in Renesse en Ankie's Ca deaushop in Oosterland. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, köffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u„ tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, informatie ochtend over het minimum in komen door RA. Hacken van Sociale Zaken, 10 u. De Drukkery Middelburg, Shad- dowrun, een spel voor zes spelers, 18 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, praat- en dansavond voor al leenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. De Drukkery Mid delburg, lezing door Manet van Montfrans, hoorspel 'Op slag' van de Franse schrijver Georges Perec, 16.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, themamiddag Alzhei mer Vereniging, 'Dementie, zo gek nog niet...', 14 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, prijsklaverjassen, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, kindercarnaval, 14 u., countryavond, 20 u. Centrum Middelburg, Kunst- Cultuurroute, 13 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met chronische lucht wegklachten, 14.30 u. De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Theo van Doesburgcen trum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door J.A. van Berckelaer-Onnes, 'Autisme: een etiket...en dan?', 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Zuiderbaken Middelburg, dansen voor se nioren, 15 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld- videoff m, 20 u. BlGSHIRT one size ook in blauw, mint en geel 12,50 2 STUKS VOOR 20,- Hemdje 100% katoen ST/MXL 14,95 Pyjama voof

de Faam | 2000 | | pagina 23