OPENT z Vergeten kunst in Stedelijk Museum Vlissingen Zeeland vijfjaar na vrouwenconferentie Beijing Oostkappelse padden steken over worden Veere wil groenste dorp NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW Gezocht: schrikkelbaby's 32Sc, C WOENSDAG 1 MAART 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 9 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN IN VLISSINGEN g 32 Kijk verder op pagina 4 Als je op schrikkeldag geboren wordt, is dat voor de rest van je leven heel bij zonder. Verjaardagen kunnen in de regel nu eenmaal niet elk jaar op de eigenlijke ge boortedag gevierd worden. Dit jaar is wel een heel bijzonder schrikkeljaar. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: 15 door Joep Bremmers In het Stedelijk Museum in Vlissingen is een tentoonstelling te zien met werk van de Vlis singse schilder Gerard Jacobs en zijn leerlin gen. Jacobs was voornamelijk in de periode tussen de twee wereldoorlogen de meest toon aangevende schilder in Vlissingen. Rondom hem ontstond een groep kunstenaars: de 'Kunstkring het Zuiden'. De leden exposeerden in een paviljoen op de boulevard hun werk. De tentoonstelling Gerard Jacobs en zijn 'Jacobs- jes' gaat vooral in op het naoorlogse werk van de leerlingen van Jacobs die schilderlessen gaf in zijn woning op de boulevard. Kleuren Opdrachten ©OSMKIQM] 13 23 Het COS Zeeland, centrum voor internationa le samenwerking, houdt woensdag 8 maart een symposium met de titel 'Zeeland vijf jaar na Beijing: zoeken naar een balans tussen ar beid en zorg'. Vrijwilligers Leden van de Natuur Vereniging Walcheren gaan vandaag, woensdag 1 maart, gaas plaat sen langs de Domburgseweg ter hoogte van het buiten Duinvliet. De padden uit de vijvers van Duinvliet en Hoogvliet beginnen eerdaags aan de tocht naar hun geboortegrond en moeten daar voor de drukke weg oversteken. Om te voorko men dat de padden door voorbijrazend verkeer worden platgereden, worden ze door vrijwilli gers naar de overkant van de straat gebracht. Het stadje Veere doet dit jaar mee aan de lan delijk wedstrijd 'de groenste stad en dorp van Nederland 2000'. Dertien Nederlandse dor pen en steden doen mee om de felbegeerde ti tel 'groenste stad' in de wacht te slepen. In de categorie dorpen doen naast Veere ook Drei- schor. Aalten, Doesburg, Giethoorn, Vollenho- ve. Wouw en Oostvoorne mee. De Faam/Vlissinger laat de gelegenheid niet zomaar voorbij gaan en heeft een pakket met cadeaus in petto voor de eerste boreling op 29 februari 2000. Een jaartal wordt opgeschre ven met vier cijfers. Een schrikkeljaar valt altijd in een jaar dat eindigt op twee cijfers die deelbaar zijn door vier. Zo was 1996 een schrik keljaar en zal ook 2004 een schrikkeljaar zijn. Uitzonde ringen op de regel zijn de ja ren die eindigen op '00'. Zo kenden de jaren 1800 en 1900 geen schrikkeldag in februari. Maar er zijn natuur lijk altijd uitzonderingen die de regel bevestigen. En dat is dit jaar aan de hand: als de laatste drie cijfers alleen uit nullen bestaan, is er juist wèl een schrikkeldag op komst. Ook uitgerekend op of om streeks 29 februari? Kijk op pagina 28. (advertentie) Nota bijzondere bijstand Servicenummer Sociale Zaken Bewonersavond 't Zand/Stromenwijk In het Arsenaaltheater in Vlissingen worden vrijdag 3 maart twee cd's van strandpaviljoen Panta Rhei gepresenteerd. Op de cd's staan de finalisten van de Unplugged-competitie die Willem-Jan Buys van het Vlissingse paviljoemin 1998 en 1999 heeft georganiseerd. z==: pag. De voorgenomen fusie van de Bevelandse woningcorporaties RWS, WSB en AWR is voorlopig van de baan. In de Woningkrant vertelt directeur J.F.J. Franken van woningcoporatie RWS in Goes het hoe en waarom van de opgeschorte fusie. De Vlissingse woningcorporatie Basco heeft in de Leeghwaterstraat een modelwoning geopend van het seniorencomplex Het Hooghe Water. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) Op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum hangen de doeken van Jacobs en zijn leerlingen kriskras door elkaar. „Het is de bedoeling dat de bezoekers zelf een oordeel vel len over de kwaliteit van de schilderijen van de meester en zijn leerlingen", verklaart Wil bert Weber, conservator van het Vlissingse museum. „De grote bloeiperiode van de Kunstkring het Zuiden was voor de Tweede Wereldoorlog. Schilders als Kurt Peiser en W.J. Schütz waren lid van de kunstkring. Het was toen een echte stroming in de tijd dat veel schilders van naam zich in Domburg en Veere ophiel den. In de jaren na de oorlog was het allemaal heel anders. Toen zat niemand op kunste naars te wachten, het was de tijd van de wederopbouw en er moest gewerkt worden. Gerard Jacobs gaf toen schil der- en tekenlessen maar de leerlingen waren niet in de ge legenheid om een carrière als kunstschilder te beginnen". Karakteristiek in het werk van Jacobs en zijn leerlingen is het gebruik van felle en sprekende kleuren. Weber: „Het licht is in Zeeland anders dan op andere plaatsen. Wij horen dat hier in het museum nog regelmatig van bezoekers die uit de rand stad komen. Het valt hen op dat de kleuren hier sprekender zijn en dat was ook Gerard Ja cobs opgevallen. Dat is karakteristiek aan zijn werk en hij heeft ook zijn leer lingen gewezen op het Zeeuw se licht". De tentoonstelling in het Stedelijk Museum levert een aantal verrassingen op van totnogtoe onbekend ge bleven schilders. Zo is er werk van de Vlissinger P. Rouw te zien. „Die heeft het kleurge bruik van Jacobs goed begre pen", is Wilbert Weber van mening. „Rouw heeft één of twee jaar les gehad bij Jacobs maar is nooit echt met zijn werk naar buiten gekomen. In teressant is te zien dat hij in het begin sterk is beïnvloed door de stijl van Jacobs. Later is hij een meer eigen richting ingegaan en de schilderijen hebben iets naïefs. Het doet een beetje denken aan de te keningen van Hergé, de teke naar van Kuifje. Dat is trouwen absoluut niet badinerend be- Conservator Wilbert Weber bij het schilderij 'Binnenhaven van Vlissingen met het wachtschip van de marine, de Noord-Brabant' van P. Rouw. Foto Jaap Wolterbeek doeld, het zijn prachtige kunst werkjes". Gerard Jacobs gaf zijn leerlin gen steevast drie opdrachten die ze allemaal moesten uit voeren. „Ze moesten een por tret van Jacobs maken, een zeegezicht schilderen en een stilleven schilderen. Van die opdrachten hebben we ook een aantal doeken op de ten toonstelling hangen en de be zoeker kan zo zelf het werk van de verschillende leerlingen vergelijken. Sommige leerlin gen zijn eigenlijk altijd een beetje op hetzelfde niveau ge bleven en andere zijn meer een eigen kant op gegaan. Kijk hier maar", wijst Weber op een doek van Den Broeder. „Dit is gewoon kubisme, weer een heel andere stijl". Ook Cees van der Burght uit Vlis singen is een eigen richting uitgegaan. „Hij is bij defensie bekend als een begaafd illu strator", vertelt Weber. „Ook hij is bij Jacobs begonnen en we hebben hier verschillende vroege werken van hem han gen". Indrukwekkend zijn de n'Jnutieuze detailtekeningen van onderwerpen die anders niet te zien zijn. Zo laat 'Explo ded view virus C-particle' zien hoe een virus er van dichtbij uitziet. Weber is tevreden over het resultaat van de tentoon stelling. „Het is eigenlijk een verzameling vergeten kunst van schilders die de kwast veelal voor de lol hanteren en niet om er hun brood mee te verdienen". "MAART: MAAND VAN DE TUIN: nu hel tuinierseizoen weer aanbreekt biedt 't Spui op vier vrijdagavonden (10,17,24 en 31 maart vanaf 19 00 uur) de gelegenheid uw meest brandende "tuinvragen" af te vuren op deskundigen. De avonden in de tuinkamer van 't Spui hebben als thema snoeien, de Zeeuwse grond, planlenkeuze en tuinontwerpen. AANRADERS UIT DE BOEKHANDEL: een mimprentenboek|e "Over een kleine ■fe mol die wil weten wie er op zijn kop gepoept heeft", 12,50, de Internationale Campinggidds 34,50 en op cd-rom voor 16,95 en een luxe, gebonden nieuwe uitgave van Harry Mulisch "De ontdekking van de hemel" voor maar 35,00. KWIJTSCHELDINGSFORMULIEREN: op woensdag 8 en donderdag 9 maart zijn van 11 00 tot 17.00 uur deskundigen in 't Spui aanwezig om u te helpen met het invullen van kwijtschel dingsformulieren voor gemeentelijke en waterschapslasten Brengt u wel alle gegevens mee! pag. De oudste sigarenzaak van Vlissingen gaat verdwijnen nu sigarenmagazijn Marja gaat verhuizen en Primera wordt. Ondernemer Harry van Hal legt uit waarom zijn zaak veranderd. In Middelburg is Het Zwarte Schaap verhuisd van de Lange Noordstraat naar de Sint Janstraat en Bruna Middelburg heeft sinds kort ook een zaak in Goes. pag. Drs. Hans Ouwenaal geeft in zijn onlangs verschenen boekje 'Op molenpad in Zeeland-Noord' een beschrijving van de korenmolens op Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint Philipsland en Walcheren. In Beijing werd vijf jaar geleden de vierde VN Wereldvrouwen conferentie gehouden. Tijdens de conferentie wordt het rap port 'Zeeland vijf jaar na Be ijing' aangeboden aan gedepu teerde van welzijn en onderwijs L. Coppoolse Ruim honderd tachtig regeringsdelegaties en niet-gouvermentele organisa ties spraken in Beijing over de voortgang van de wereldwijde emancipatie van vrouwen en over de maatregelen die geno men zouden moeten worden om de positie van vrouwen te verbeteren. De besluiten van de conferentie staan in het slotdo cument 'Platform for Action'. In juni 2000 wordt de Wereldvrou wenconferentie geëvalueerd. COS Zeeland vond deze evalu atie een goede gelegenheid om te inventariseren in hoeverre het gedachtegoed van Beijing voet aan de grond in Zeeland heeft gekregen. De provincie, de gemeenten en organisaties in Zeeland werkten mee aan een inventarisatie naar de stand van zaken en nieuwe ont wikkelingen op zes gebieden: vrouwenrechten/men senrechten, politieke en be stuurlijke besluitvorming, maat schappelijke participatie en beeldvorming sociaal-economi sche positie van vrouwen, duurzame ontwikkeling en mo biliteit en gezondheidszorg. De conferentie wordt gehouden in de filmzaal van het provincie huis in de Abdij in Middelburg. Na de ontvangst om 13.30 uur wordt om 14 uur de conferentie geopend door C. van Gelder- Leenheer, voorzitter van het COS Zeeland en in 1995 deel neemster aan de Vrouwencon ferentie in Beijing. tijd groen is en niet één dag als toevallig de jury op bezoek komt". Halverwege de maand juni komt de jury Veere beoor delen. Cultuur, natuur, ecologie en recreatie zijn zaken waar de jury op let. „Het moet allemaal in evenwicht zijn", weet Freek Wisse. „Het hele bezoek moet goed geregeld zijn. We moeten vooraf een route bepalen en we moeten ook zorgen voor een dia-presentatie. De jury komt in juni maar wil ook zien hoe het groen er voor die tijd bij lag". De gemeente Veere heeft overigens geen extra geld uitgetrokken om de prijs in de wacht te kunnen slepen. „Deelname aan de wedstrijd moet niet ten koste gaan van het groen in andere kernen binnen de gemeente Veere", benadrukt wethouder Houmes. „De medewerkers van de groenvoorziening zullen er hooguit wat extra uren inste ken. Als je ziet welke plaatsen er allemaal meedoen dan is het leuk om te zien dat ook Veere daar prima inpast. Het is ook een goede promotie voor Veere". kruipen en gaan ze links of rechts kijken of er aan andere plaats is waar het gaas om zeild kan worden. Dan graven we om de twintig meter een emmer in en daar vallen de padden dan in. Ze worden dan door ons of door mede werkers van de provincie naar de overkant gebracht". Het gaat jaarlijks om enkele honderden padden die ofwel van Duinvliet naar Hoogvliet trekken of de tocht juist in te genovergestelde richting af leggen. „We hebben de actie voor het eerst uitgevoerd in 1994", weet Remijn. „Dat was meteen een topjaar en we hebben toen bijna achthon derd padden overgezet. De laatste jaren schommelt het aantal zo rond de driehon derd". Bij het werk weet de Walcherse vereniging zich ge steund door vrijwilligers van de groepen 7 en 8 van de Oostkappelse en Domburgse basisscholen en de Werk groep Vrijwillig Landschaps beheer Zeeland. Overigens zijn het niet alleen padden die in de emmers van de 'klaar-overs' terecht ko men. Remijn: „We vinden er ook wel veldmuisjes in en een enkele salamander. Maar dat gaat prima, ze bijten elkaar niet". Hoewel de bevruchting van de eitjes pas in het water plaatsvindt, zien sommige padden toch kans om al in de emmer genetisch materiaal uit te wisselen. „De vrouwtjes leggen de eitjes in het water", legt Remijn uit. „Niet in de vorm van dril zoals bij een kik ker maar als een snoer dat tussen de stengels van water planten hangt. Dan worden de eitjes door de mannetjes be vrucht. Maar het liefdesspel begint veelal al in de emmer". De Oostkappelse padden wor den dit jaar voor de zevende keer geholpen bij het overste ken. „In 1994 hebben we de actie voor het eerst uitge voerd", vertelt Henk Remijn van de Natuur Vereniging Walcheren, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging. „In 1994 zijn we er door de fa milie Suurmond, de bewoners van Duinvliet, op gewezen dat er veel padden werden dood gereden op de Domburgse weg. De padden worden wak ker uit hun winterslaap en denken maar aan één ding: voortplanten. Nu is het zo dat een pad voor de voortplanting altijd terug gaat naar het wa ter waar hij in geboren is. Om dat de Domburgseweg pre cies tussen twee vijvers waar padden leven loopt, steken juist daar heel veel padden over". Om te voorkomen dat de padden een gewisse dood tegemoet gaan plaatsen vrij willigers van de Natuur Ver eniging Walcheren gaas langs de druk bereden weg waar langs om de twintig meter een emmer in de grond wordt geplaatst. „Het gaas is goed in de grond verankerd", legt Remijn uit. „Zo kunnen de padden er ook niet onderdoor Henk Remijn van de Natuur Vereniging Walcheren maakt zich sterk voor de Oostkappelse pad den. Foto Jaap Wolterbeek De verkiezing van de groenste stad en dorp van Nederland vormt de nationale voorronde van de Europese wedstrijd En tente Florale 2000. Het doel van de Entente Florale is om zowel nationaal als internatio naal het onder de aandacht brengen van het belang van goede groenvoorzieningen. „Veere maakt zeker een kans", is de mening van wethouder K. Houmes van de gemeente Veere. „Het gaat dan niet om de hele gemeente maar om het plaatsje Veere. Er zijn veel oude bomen, prachtige tuinen en we willen bezoekers er graag op wijzen dat het niet al leen een monumentenstadje is maar ook prachtig groen heeft". Medewerkers van de gemeente hebben inmiddels een proefrondje gelopen met een vertegenwoordiging van de jury van Entente Florale 2000. „Het sprak ze wel aan", meldt beleidsmedewerker groen Freek Wisse opgelucht. „Ze hebben ons al verteld dat het heel belangrijk is dat we geen extra dingen gaan doen. Het gaat erom dat de plaats al- Veere wil het groenste dorp van Nederland worden. Foto Jaap Wolterbeek

de Faam | 2000 | | pagina 1