Fusie woningcorporaties Bevelanden van de baan Jlflt 3an ten Heere Feest in de Molukse wijk Remkes bezoekt Midden-Zeeland Basco opent modelwoning Het Hooghe Water Woon ikeuze met; KORT KORT Nieuwe Vlissingseweg krijgt verkeersdrempels Bespaar op stookkosten Achtergronden en vuistregels voor duurzame inrichting Weer Beste Buur Beveland Milieuvriendelijke bouwmaterialen en verf Midden-Zeeland Bepaal dan uw De voorgenomen fusie tussen RWS, WSB en AWR gaat niet door. Althans, niet op de manier waarop de betrokken directies het graag had den gezien. Dat komt omdat de ledenvergade ring van woningcorporatie RWS in Goes het niet eens kon worden over de verandering van vereniging naar stichting. En die was noodza kelijk voor een fusie. 0t*aatSie Uniek ontwerp van Herman Hertzberger, supervisor en architect van De Veersche poort De bewoners van de Molukse wijk in Mid delburg hadden vorige week een feestje te vieren. De Middel burgse woningcorpo ratie Woongoed Mid delburg heeft het groot onderhoud aan de woningen in de Rijnstraat en Ussel- straat afgesloten. Wethouder P. Brak man overhandigde symbolisch de laatste sleutel aan de familie Mual van hun opge knapte woning aan de IJsselstraat. De Vlissingse woningcorporatie Basco heeft in seniorencomplex Het Hooghe Water een model woning geopend. In de woning is te zien welke verbeteringen een de woningen aan de Hoge- weg en Leeghwaterstraat zijn aangebracht. Zo zijn de woningen voortaan voorzien van een lift, kunststofkozijnen, zijn drempels verwijderd en is het achterliggende binnenterrein afgesloten. De staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer J.W. Remkes bracht onlangs een bezoek aan Mid den-Zeeland. Onderwerp van gesprek was de herstructurering en kwaliteit van de woning voorraad. HUREN in Midden Zeeland. Woensdag 1 maart 2000 Jaargang 4 nummer 5 (Advertentie) door Ellen de Dreu Directeur J.F.J. Franken legt uit waarom de fusie niet op de geplande manier door kan gaan: „Wanneer je drie partij en hebt die voornemens zijn om te fuseren en er hebben er twee een andere rechtsvorm dan de ander, dan moet je daar eerst wat aan doen". Re gionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) in Goes en de Algemene Wo ningbouwvereniging Reimers- waal waren aan het begin van dit jaar allebei verenigingen. Woonstichting Borsele (WSB) was al een stichting. Na over leg tussen de besturen, direc teuren en de raden van com- missarisen werd besloten dat de nieuwe organisatie die na de fusie tot stand zou komen, het best in een stichting kon worden ondergebracht. Daar om moesten AWR en RWS ook eerst stichting worden. Franken: „Maar om van rechtspersoon te veranderen, moet 9/10 deel van de leden vergadering vóór stemmen. En dat is nogal wat". In Rei- merswaal verliep de omzet ting zonder problemen. De le denvergadering stemde voor en de naam van de Algemene Woningbouwvereniging Rei- merswaal is dan ook onlangs veranderd in Stichting Aange naam Wonen in de Regio, waardoor de letters AWR niet verloren zijn gegaan. Democratie In Goes liep het anders. De le denvergadering, die vorige week dinsdag werd gehou den, stemde niet in met een omzetting van vereniging naar stichting. Van de 114 aanwezi ge leden stemden er 99 voor en 15 tegen. Franken bena drukt dat de tegenstemmers overigens niet tegen de fusie stemden. „Er is nee gezegd te gen de verandering van rechtspersoon, maar nadruk kelijk niet tegen de fusie. De aanwezige nee-stemmers vin den de verenigingsvorm de meest ultieme vorm van de mocratie. Jammer, maar aan het nee-stemmen heeft geen volkshuisvestelijke gedachte ten grondslag gelegen". Kater FHij spreekt over een 'kater' wanneer hij terugdenkt aan de gebeurtenissen. „Negen-tien- de meerderheid, dat is natuur lijk ook onmogelijk veel. Ik denk dat niemand een besluit- vormingsonderwerp kan be denken, waarvoor zo'n hoge stemverhouding nodig is. Dus je kunt wel stellen dat ik al thans wat dat betreft teleurge steld ben in het Nederlandse rechtssysteem. Alhoewel alles natuurlijk wettelijk gezien cor rect gegaan is, kan dit toch nooit de bedoeling van de wet zijn geweest". De drie directeuren van de be trokken woningcorporaties zijn teleurgesteld. Zij zagen de fusie als beste mogelijkheid om de zich sterk veranderen de volkshuisvestelijke activi teiten en de concurrentieslag met de koopmarkt aan te gaan: een slag die alsmaar he viger wordt. Toch wordt er J.F.J. Franken: teleurgesteld over het verloop van de le denvergadering. foto Ellen de Dreu volgens Franken niet bij de pakken neergezeten. „We gaan gewoon kijken wat en hoe we nu verder moeten. Een fusie zoals we die voor ogen hadden is van de baan. Maar dat we hoe dan ook ver gaand gaan samenwerken, blijft althans voor zover wij het voor het zeggen hebben, overeind. Hoe dat er uit gaat zien? Dat is moeilijk te zeggen. We hadden geen 'second- best' scenario achter de hand, gingen van het positieve uit. Maar volgende week komen we weer als gesprekspartners bij elkaar. Als je eenmaal een gezamenlijk ideaal hebt ga je niet bij de pakken neerzitten". Het woningcomplex aan de hoek van de IJsselstraat en de Rijnstraat in Middelburg is in 1999 flink onder handen geno men. Zo is de houten vloer op de begane grond vervangen door een stevige laag beton, zijn de huizen voorzien van dubbel glas en een hoog ren dement-ketel en zijn de keuken, badkamer en toilet gereno veerd. Daarnaast zijn de huizen voorzien van een nieuwe me terkast. De verbouwing van de woningen is nogal ingrijpend geweest voor de bewoners. De meeste bewoners hebben en- Wethouder P. Brakman overhandigt de symbolische sleutel aan bewoonster Etta Mual-Pentury. Foto Jaap Wolterbeek kele maanden in een wisselwo ning van Woongoed Middel burg gebivakkeerd terwijl Bouwbedrijf De Delta de nodi ge aanpassingen aan de wo ningen heeft gedaan. Het tra ject is begeleid door de Bouw- winkel Zeeland. Met het op knappen van de woningen is een bedrag van tachtigduizend gulden per woning gemoeid. „Dat zijn de woningen toch nog waard", is de mening van M. Boerbooms van Woongoed Middelburg. „In totaal is er voor bijna één miljoen gulden aan de twaalf woningen ver spijkert. Woongoed Middel burg moet dat bedrag zelf op hoesten. De woningen zijn nog te jong om in aanmerking voor subsidie te komen. Toch zijn we niet van plan om een huurver hoging door te voeren als ge volg van het opknappen van de huizen". De bewoners van de huizen aan de Rijnstraat en IJs selstraat zijn blij dat de wonin gen zijn opgeknapt. Hoewel er ook een enkele kanttekening bij te plaatsen was. Zo had Etta Mual-Pentury nog wel wat wensen op haar lijstje staan. „Ik ben redelijk tevreden", be aamt Mual-Pentury. „Maar het is jammer dat er niet nog wat meer gedaan is: een vast trap naar de zolder en een ventila- tieraampje aan de zijkant had ik wel fijn gevonden. Het opknap pen van de huizen was gewoon hard nodig, we hebben er der tig jaar op moeten wachten. Ik vindt het nog niet echt opti maal, maar ja, dat is natuurlijk persoonlijk". Met een harde knal en brandend vuurwerk gaf staatssecretaris Remkes het startsein voor de ver koop van woningen in Hof Sint Jan Steen ten Heere aan de Veerse Poort in Middelburg. Foto Jaap Wolterbeek Remkes begon zijn bezoek in Goes, waar hij in het stads kantoor ontvangen werd door wethouder M.L. 't Hart, direc teur van RWS J.F.J. Franken, voorzitter van de basisgroep Goese Polder S. Huisman, chef van de afdeling bouwen en wonen J. Schinkel, chef van het bureau wonen M.C.J. Franken en mevrouw M. Loe- ve van het bureau zorg en volksgezondheid van de ge meente Goes. Na de ont vangst toog het gezelschap naar de Goese Polder, waar een rondrit door de buurt werd gemaakt en een bezoek aan de hofjes, Rooseveltstede en winkel en wijkcentrum De Spinnen werd gebracht. De wijkinfowinkel stond daar na op het programma. Na een kort gesprek met vertegen woordigers van de basis groep Goese Polder en de huurdersvereniging over de aanpak van de wijk moest de staatssecretaris naar Goes- Zuid, waar een bezoek werd gebracht aan de bijzondere Ecosolar woningen. De middag was gereserveerd voor een bezoek aan Walche ren. Daar bracht Remkes on der meer een bezoek aan Mid delburg-Zuid en de Veerse Poort, waar hij het startsein gaf voor de verkoop van wo ningen in het Hof Sint Jan Steen ten Heere. Met de bouw van deze woningen is onlangs begonnen. Ze zijn ontworpen door de vermaar de architect Herman Hertzber ger, die ook de supervisie van het project in handen heeft. De staatssecretaris toonde grote belangstelling voor de diversiteit die in de Veerse Poort te vinden is. De wijze van invulling zou volgens hem als landelijk voorbeeld kunnen dienen. Hof Sint Jan ten Heere be staat uit koopappartementen en herenhuizen. De herenhui zen zijn een soort grachten panden met drie woonlagen. De woningen zijn als het ware een moderne vertaling van de monumentale grachtenpan den die in de oude binnen stad van Middelburg te vin den zijn. De appartementen zijn in te delen naar de per soonlijke wensen van de be woners. De woningen aan de Leeghwa terstraat en de Hogeweg zijn aanvankelijk niet als senioren woningen gebouwd. „Het is ei genlijk op een vrij natuurlijke manier een seniorencomplex geworden", weet Hanneke Miezérus van Basco. „Er wo nen veel senioren en dat komt eigenlijk wel goed uit. Er zijn veel ouderen die al jaren in de wijk wonen maar op een gege ven moment toch wel een wat kleinere behuizing willen. De woningen in het complex Het Hooghe Water hebben één of twee slaapkamers en dat is groot genoeg voor de meeste senioren". Om de woningen geschikt te maken voor bewo ning door senioren is heeft Basco de portieken van de ge stapelde bouw voorzien van een lift en zijn de woningen op- geplust en opgeknapt. Alles in de woningen is gelijkvloers, er zijn geen hoge drempels, in de natte ruimte is antislip op de vloer aangebracht, de ramen zijn gemakkelijk bedienbaar en het binnenterrein is goed ver licht en bovendien afgesloten. Voor de verwarming van de zesenzestig woningen in het seniorencomplex Het Hooghe Water is het complex aangeslo ten op de warmtekrachtkoppe ling van het Streekziekenhuis Walcheren.. Overigens zijn niet alle woningen bewoond door senioren. „Er wonen ook nog jongere mensen in het com plex maar dat kan prima", ver telt Hanneke Miezérus. „Er zijn nu nog dertien woningen on bewoond en die gaan we wel toewijzen aan senioren, er ko men dus geen nieuwe jonge ren meer bij". Om toekomstige bewoners kennis te laten ma ken met het wonen in Het Hooghe Water heeft Basco één woning volledig ingericht. „Dan krijg je toch een betere in druk van de woning", is Miezé rus van mening. Daarnaast is de Stichting Majoraat twee keer per week aanwezig in de modelwoning aan de Leegh waterstraat 9. „Als een laag drempelig aanspreekpunt voor bewoners en toekomstige be woners", verduidelijkt Miezé rus. „Voor hun is het ook een soort proef. De Stichting Majo raat is nu nog voornamelijk ac tief in Paauwenburg maar wil misschien in de toekomst ook in deze buurt een infopunt voor ouderen openen". Ook buurt bewoners mogen een kijkje in de modelwoning komen ne men. Donderdag 2 en dinsdag 7 maart worden er open dagen in Het Hooghe Water gehou den. Van 15 tot 17.30 uur is de modelwoning geopend. Alle vijftigplussers uit de buurt hebben van Basco een uitno diging voor de open dagen ontvangen. httpy'/Keelandwoonkeuse.nl De Nieuwe Vlissingseweg tussen Middelburg en Vlissingen wordt in april voorzien van verkeersdrempels. Vooruitlopend op de invoering van een dertig kilometer-gebied wil de ge meente Vlissingen in het gedeelte tussen West-Souburg en Vrijburg vijf verkeersdrempels aanleggen. Er is gekozen voor zogenaamde 'gebruiksvriendelijke' drempels. Omdat de straat een drukke fietsroute is, moeten de verkeersdrempels makke lijk te nemen zijn door fietsers. Om enige continuïteit in de vormgeving te houden is voor de uitvoering gekozen voor de zelfde drempels als in het Middelburgse deel van de straat. De Stichting Gaskeur is begonnen met een landelijke campag ne om consumenten erop te wijzen dat oude cv-ketels het bes te tijdig vervangen kunnen worden. Het rendement van een cv- ketel hangt sterk af van de leeftijd van het toestel. Wanneer een cv-ketel ouder is dan tien jaar kan het al voordeliger zijn om de ketel te vervangen door een moderne Hoog Rendement-ketel. De verschillen tussen oude conventionele ketels en moderne HR-ketels liggen qua rendement op zo'n twintig procent. Dus als het tegenzit gebruiken veel huishoudens nu twintig procent te veel energie en zijn de stookkosten dus onnodig hoog. De Stichting Energie Prestatie Keur geeft met het Gaskeur-label aan welke prestaties van een HR-ketel verwacht kunnen wor den. De Nederlandse verwarmingsindustrie loopt voorop als het gaat om de ontwikkeling van schone, doelmatige en ener giezuinige toestellen. Het Gaskeur-label staat niet aleen voor kwaliteit, het geeft ook informatie over de hoogte van het rendemant (Gaskeur HR), de mate van schone verbranding (Gaskeur SV), het gebruik in combinatie met zonneboilers (Gaskeur NZ) en het comfort van de warmwatervoorziening (Gaskeur CW). De grootste bespa ring wordt behaald als een oude ketel wordt vervangen door een ketel met het Gaskeur HR 107-label. Bovendien geeft de overheid honderd gulden subsidie bij aanschaf van een derge lijke ketel. Hanneke Miezérus (links) en Annelies Corporaal van de Basco in de modelwoning aan de Leeghwaterstraat. Foto Jaap Wolterbeek Het Gaskeur-label van de Stichting Energie Prestatie Keur. Bij het Milieu Educatie Centrum aan de Korenbloemlaan 5 in Vlissingen wordt maandag 20 maart een informatieavond over duurzame inrichting gehouden. De bijeenkomst wordt gehou den in samenwerking met de Vereniging Integratie Biologische Architectuur (VIBA). Adviseur duurzaam bouwen Mieke Wete- rings uit Leiden houdt een presentatie over gezondsheids- en milieuaspecten van materialen en woongedrag, ontwerp en in deling en Feng Shui. Er wordt dieper ingegaan op vragen als waar kan men beter op letten bij het creëren van een milieubewuste inrichting, welke effecten hebben het binnenmilieu op de gezondheid van de be woners en wat maakt een woning aangenaam?. De bijeen komst wordt gehouden van 19.30 tot 22 uur. Op de Bevelanden worden ook dit jaar weer Beste Buren ge kozen. De drie woningbouwcorporaties doen dat in samenwer king met Humanitas. In de huis-aan-huis krant De Bevelander verschijnt woensdag 15 maart een bon waarop Bevelanders hun keuze kunnen maken. Overigens worden dit jaar voor de eerste keer ook prijzen gegeven aan de inzenders. Gezocht worden mensen die zich op de een of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt voor hun buurt, wijk of dorp. Ook vrijwilligers die bij jeugdwerk zijn betrokken of die oude ren helpen kunnen in aanmerking komen voor de titel Beste Buur. De woningbouwcorporaties Woonstichting WSB, RWS en de net opgerichte Stichting AWR in Reimerswaal kiezen ieder hun eigen Beste Buur. De uitreikingen vinden plaats op 12 er. 13 mei in de diverse gemeentes. Milieuvriendelijke bouwmaterialen en verf staan maandag 27 maart centraal in het Milieu Educatie Centrum aan de Koren bloemlaan 5 in Vlissingen. Marian Hasselt van De Bundel in Breda en Hans Claessens van de firma Auro in Naarden geven informatie over genoemde onderwerpen. Aan bod komen on der meer wand- en vloerafwerking (leem, hout, kurk, linoleum en papier) en meubilair (houtsoorten en bekleding), bedden en verlichting. Speciale aandacht is er voor verfartikelen. Milieu en gezondheidsaspecten van alle gangbare verfsoorten, inclu sief vloerlakken, afbijtmiddel en beitsen komen aan de orde. Wat is natuurverf en waarom en hoe moet het worden toege past. Er worden veel tips gegeven, er zijn folders en er liggen boeken ter inzage over duurzaam bouwen. De informatieavond begint om 19.30 uur.

de Faam | 2000 | | pagina 15