Hoezo? in Viissingen in nieuwe outfit i Het Zwarte Schaap naar de Sint Janstraat i Bruna Middelburg nu ook in Goes Door onsgedaen Merklap als placemat i Nieuw deeltje Slibreeks door Joep Bremmers De oudste sigarenzaak van Viissingen gaat verdwijnen. Harry en Jeanny van Hal heb ben, zij het met pijn in het hart, de deuren van Sigarenmagazijn Marja in de Walstraat voor goed gesloten. De zaak is verhuist naar het te genoverliggend pand, waar de klanten van de sigarenzaak terecht kunnen voor hun vertrouw de rookwaar en nog veel meer. De nieuwe zaak heet Primera en gaat vrijdag 3 maart open. Havana's Bijna drie weken is de kledingzaak Hoezo? in de Vlissingse Walstraat gesloten geweest. Reden daarvoor was een grote interne verbou wing. Nu de zaak weer open is kan het resul taat bewonderd worden. De vertrouwde mer ken Mexx, Esprit, Matinique en Dockers heb ben elk een eigen afdeling. Aangevuld met (he renondergoed van Matinique en Calvin Klein is Hoezo? klaar voor het komende seizoen. Ria van der Lijke heeft met haar zaak Het Zwarte Schaap 23 jaar in de Lange Noord straat in Middelburg gezeten. Sinds kort is de winkel met voornamelijk patchwork- en quilt benodigdheden gevestigd in de Sint Janstraat. Hoewel de ruimte niet veel groter is dan de ou de behuizing, heeft alles weer een plekje ge vonden en ziet het er overzichtelijk uit. De Bruna-winkel aan de Lange Vorststraat in Goes is onlangs overgenomen. Nieuwe ei genaars zijn Freek Verdoes en zijn dochter Lin da van Dongen-Verdoes. bandolero mac oui Ie comte helena hart moment by moment mystique canoe love zizo coordinate moreland transfer ouiset men's club door Peter Verdurmen Een merklap kan onvermoede toepassin gen hebben. Mia Neve-Verdurmen uit Kloosterzande liet er een placemat van ma ken, die een dienblad siert. De Zeeuwse merk- en stoflap in het Guiness book of Records Holiday Land Middelburg geeft prijzen weg nieuw in arnemuiden OPENING 3 MAART dames- en herenmode Nieuwe en eigenwijze kindercollectie bij H M Actuele wintersportinformatie van de Sneeuwlijn Woensdag 1 maart 2000 FAAM/VLISSINGER 13 Sigarenmagazijn Maria wordt Primera Met het verdwijnen van Siga renmagazijn Marja verdwijnt er een brokje historie uit de Vlissingse binnenstad. „We zitten zelf al meer dan twintig jaar in de zaak", vertelt de ei genaar Harry van Hal. „Maar het is al veel langer een siga renzaak. Hoe lang precies we ten we niet maar in ieder ge val al decennia lang. Toch ne men we nu afscheid van onze vertrouwde stek. Om te kun nen blijven voortbestaan moe ten we wel. De zaak is veel te klein geworden en bovendien slecht toegankelijk voor rol stoelen en kinderwagens. Als er een kinderwagen in de win kel staat is de tent eigenlijk al vol. We kregen nu de gelegen heid om naar het pand tegen over het sigarenmagazijn te verhuizen, en die gelegenheid hebben we dan ook met beide handen aangegrepen". In het nieuwe pand hebben Harry en Jeanny van Hal aanmerkelijk meer ruimte. Zo beschikten ze in het oude sigarenmagazijn nog over 22 vierkante meter oppervlak, in de nieuwe zaak is dat 110 vierkante meter. „We worden vijf keer zo groot", rekent Van Hal voor. „Dat betekent niet alleen dat we ons assortiment veel rui mer kunnen opstellen, we breiden het assortiment ook nog eens flink uit". De toetreding tot de inkoopor ganisatie Primera zorgt ervoor dat verschillende exclusieve producten tegen aantrekkelijke prijzen kunnen worden aange boden. „Primera heeft al meer zaken op Walcheren", doet Van Hal uit de doeken. „In Middelburg, zowel in het cen trum als in zuid, en in Souburg is ook een Primera zaak. Wij zijn de honderdzesennegentig- ste zaak in Nederland. Het gro te voordeel van aansluiting bij Primera is eigenlijk dat we ge zamenlijk inkopen waardoor de prijs van veel producten veel aantrekkelijker wordt. Niet alleen voor ons, maar juist ook voor de consument. Zo gaan we straks Plantage-si garen verkopen, dat is een kwalitatief goede sigaar voor een aantrekkelijke prijs. Er is trouwens nog meer goed nieuws voor liefhebbers van sigaren. Er komen speciale koelvitrines in de zaak zodat we ook de 'natte' Havana-siga- ren kunnen gaan verkopen. De meeste sigaren moet je droog Jan Henk Machielse, sinds kort algemeen directeur van de beide Hoezo? zaken in Viis singen en Middelburg en Esp rit en Esprit-Kids (beiden in Middelburg), licht met gepas te trots de re-styling toe. „Er is niets aan het toeval overge- Omschrijving horizontaal: 1 soort drinkgelegenheid; 6 borstel; 11 praatvogel; 12 keurig; 14 halsbont; 15 maanstand (afk.); 17 stijf; 19 voorzetsel; 20 onaan genaam koud; 21 bij; 22 zoogdier; 23 open plek in het bos; 24 voegwoord; 26 zoutoplossing; 29 bijdehand meisje; 30 woon boot; 32 lidwoord; 33 zoogdier; 35 kier; 38 ernst; 40 reeds; 41 beproeven; 42 boksterm (afk.); 43 manier van voortbewegen; 45 alarmtoestel; 48 Japanse munt; 49 vogel; 51 voorzetsel; 52 klein kind; 54 verheugd; 56 vice-versa (afk.); 57 uiterste punt van een gebouw; 58 watering; 59 profeet; 60 zoogdier; 61 voorzetsel; 63 strook hout; 66 oude lengtemaat; 67 lof; 69 plaats in ons land; 70 familielid; 72 ogenbeschermer; 73.gevolg. Omschrijving verticaal: 1 herhaaldelijk; 2 familielid; 3 zeer; 4 rondhout; 5 ingang; 6 op één punt kijken; 7 rivier in Rusland; 8 zeil; 9 muzieknoot; 10 bouwstijl; 13 daar; 16 deel van het hoofd; 17 vruchtennat; 18 dwaas; 19 soort walvis; 25 oppervlaktemaat; 27 dwaling in leer van wetenschap; 28 keukengerei; 30 hoeveelheidsterm; 31 ket ting; 33 staat in Afrika; 34 sein; 36 precies; 37 vat; 38 snijwerk- tuig; 39 kloosterzuster; 43 onhandig man; 44 hoenderras; 46 snel; 47 couvert; 49 deel van een klok; 50 veredelen; 53 rund; 54 vrucht; 55 ieder; 56 kudde dieren; 62 weefsel van een dier; 64 ten bedrage van; 65 dierenverblijfplaats; 67 boom; 68 rege ringsreglement (afk.); 70 rund; 71 persoonlijk voornaamwoord. Er ontstaat een beroep wanneer u de letters uit de volgende hokjes in de juiste volgorde plaatst: 3.4.5.11.12.21.15.32.40.56.64.65 Stuur uw oplossing vóór woensdag 8 maart naar de redactie van de FaamA/lissinger, Postbus 18, 4380 AA in Viissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 15 maart be kend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 16 februari luidt: 'loodgieter'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar Ellen Franse uit Viissingen. laten. Over alles is goed nage dacht", zegt hij. „Het architec tenbureau dat verantwoorde lijk was voor Esprit op de Markt in Middelburg, tekende ook hiervoor. Dat betekent veel oog voor details zonder de grote lijnen uit het oog te verliezen". Als voorbeeld wijst Machielse op de paskamers. Door een vernuftig gebruik van spiegelglas ontstaat het idee van een enorme ruimte. In de paskamers zelf ligt vloer bedekking, zodat je bij het passen van een broek niet met je sokken op de koude vloer staat. Een detail, inder daad, maar wel prettig. „De merken die we voeren zijn kwaliteitsmerken", gaat Ma chielse verder. „Dat betekent ook dat er eisen aan de zaak gesteld worden. En dat mag ook, vind ik. De kunst is dan de kleding zo goed mogelijk te presenteren en toch als zaak een eigen gezicht houden. Dat is hier prima gelukt". Voor wie de 'oude' zaak ken de, is een opvallende veran dering de nieuwe trap. Ter plekke gegoten, met daaron der, alweer slim opgelost, gro te kubussen met de schoen collectie van Esprit. En on danks het vele grijs en het ge bruik van 'koele' materialen als beton en staal, doet het geheel toch niet steriel aan. Machielse beaamt dat. „Dat is weer de verdienste van die ar chitecten", zegt hij. „Maar be langrijk is ook dat het team in Viissingen, Vanessa, Frank en Nathalie, zo enthousiast zijn over hun vernieuwde werk plek. Tenslotte zijn zij de men sen die het doen. Hun plezier en motivatie bepalen voor een groot deel de klantenkring". De vaste klanten van Hoezo? zijn schriftelijk van de opening op de hoogte gesteld. Wie geen, of nóg geen vaste klant is, zou een nadere kennisma king eens kunnen overwegen. Het is de moeite waard en niet alleen voor het interieur. Want het gaat bij Hoezo? natuurlijk wel om de kleding. bewaren maar de goede Hana- va's hebben een bepaalde vochtigheid nodig. In de oude zaak hadden we geen plaats om deze sigaren op te slaan". Op het gebied van sigaretten breid het assortiment van Van Hal niet uit. „We hadden ei genlijk al alle merken". Naast rookwaren gaat Primera ook lectuur, kaarten, staatslo ten, krasloten en aanverwante artikelen verkopen. Van Hal: „Eigenlijk alle producten die je in een goede sigarenzaak zou kunnen verwachten. Zeg maar een soort gemakswinkel waar je niet alleen een pakje shag kan kopen maar ook me teen je krantje kunt meene men. Verder letten we op de wensen van de klanten en passen we ons assortiment aan". Ook de oude troef uit De Gulle Gever, de vorige zaak van Van Hal, komt terug in de Primera-zaak: de bruidssui kers. „Die liepen al heel erg goed en komen in deze zaak ook weer terug. Maar verder wordt het geen Gulle Gever, dat denken misschien veel mensen maar het is niet zo. Kom maar eens kijken", be sluit Van Hal. De Stichting Kunstuitleen Zeeland presenteert vrijdag 3 maart een nieuw deeltje uit de Slibreeks in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Het jongste deel uit de reeks gaat over Georges Perec en verschijnt samen met een cd. Perec is een van de grote literatuurvernieuwers van de vorige eeuw en zijn naam wordt dan ook vaak in één adem genoemd met Kafka, Joyce, Proust en Thomas Mann. Het nieuwe deeltje van de Slibreeks bevat een vertaling van het hoorspel L'Augmenta- tion dat door de NCRV-radio werd bewerkt en uitgezonden. Het hoorspel wordt ook op cd uitgegeven. Tijdens de presen tatie van het werkje, vrijdag 3 maart om 16.30 uur, geeft dr. Manet van Montfrans een lezing over George Perec. Van Montfrans promoveerde op het werk van Georges Perec en is momenteel docent Franse taal- en letterkunde bij de vakgroep Europese Studies van de Universiteit van Amsterdam. Daar naast is zij recensent van NRC Handelsblad en redacteur van de Franse Bibliotheek van uitgever G.A. van Oorschot Frank en Vanessa van Hoezo? in Viissingen. Foto Jaap Wolterbeek „Nü nog wel, maar dat zal wel niet lang zo blijven", lacht Van der Lijke met de nodige zelf kennis. „Wel is het zo dat ik geen wol meer verkoop. Dat scheelt ook. Er is nog bor- duurzijde, linten in verschil lende breedtes en materialen om tricotpopjes te maken. Maar een handwerkzaak is het niet. Waar ik in gespeciali seerd ben is het quilten en patchwork. Daar heb ik alles voor in huis". Desgevraagd legt Van der Lijke nog even het verschil uit tussen die twee begrippen. „Patchwork is het aan elkaar naaien van kleine lapjes stof in geometri sche vormen, zoals driehoe ken en vierkanten. Door het daarna door te stikken in een bepaald patroon, doorpitten heet dat, ontstaat een quilt". Quilten, spreek uit kwilten, is van oorsprong een techniek van de Amish. Pioniers in de Verenigde Staten, die nogal strakke leefregels kenden. Hun dekens, want daar wer den en worden de quilts voor gebruikt, zijn opgebouwd uit restjes stof. Beperkt van kleur, want de stof was vaak plant aardig geverfd. Wie nu de rij en stof bij Het Zwarte Schaap ziet denkt niet meteen aan so berheid. „Toch komen veel van deze stoffen uit de Ver enigde Staten", vertelt Van der Lijke. „Dat kun je zien aan de afwijkende breedte van 110 centimeter. Dat kennen wij hier niet. Maar het is inderdaad niet te verge lijken met vroeger. Er veran dert natuurlijk in de stofpatro- nen veel. Toen het patchwork hier begon op te komen wa ren het veelal kleine bloeme tjes. Nu zijn er veel meer ge durfdere combinaties. De stof fen veranderen mee. Op het moment zijn de wat waterige stoffen erg gewild en er zijn zelfs stoffen met een driedi mensionaal effect". Ondanks het feit dat de basis ligt bij restjes stof, zou je nu wel heel erg veel oude kleding moeten verknippen voor een redelijke quilt. En dat moet dan ook nog bij elkaar passen. „Daarom heb ik ook zo'n grote keuze aan Ria van der Lijke van het Zwarte Schaap. Foto Jaap Wolterbeek stoffen", zegt Van der Lijke. De stof is niet goedkoop, maar daar staat tegenover dat een klant desgewenst tien centimeter van een lap kan kopen. Ook heel hard lopen de rolle tjes; lapjes van vijftig bij vijf envijftig centimeter. En dan, welke hobby is nou nog goed koop, dammen misschien? Hoewel hobby, het is meer een passie, een verslaving. Maar dan wel een gezonde verslaving. Wat dat betreft is de zaak soms net een ontmoe tingscentrum. Klanten raken met elkaar aan de praat. Hoe doe jij dat, wat is dat voor stof. Want ook al lijken het grote lappen, je bouwt het op in blokken en die neem je makkelijk mee. En er zijn erg veel mensen mee bezig. Als het Quilters Gilde regiodagen organiseert met tentoonstel lingen en workshops, dan zijn dat drie dagen met elke dag honderdvijftig liefhebbers. Nee, zolang er nog mensen zijn die het leuk vinden en zo lang ik het zelf nog leuk vind, ga ik door. Ik vind het heerlijk om te doen. Het enige nadeel is, dat er weieens klanten in de zaak komen met een blou se aan waarvan ik denk: oh, daar zou ik wel een stukje van willen verwerken. Maar ik doe het niet hoor, hoe verleidelijk het ook is", besluit Van der Lij ke lachend. Het tweetal is geen nieuwko mer in de boekenwereld: Freek Verdoes runt al 25 jaar (Advertentie) Langstraat 7 - Amemuiden - tel. 0118-606200 Bruna Loek in Middel burg.„Het is voor ons beiden weer een nieuwe uitdaging om de sfeer die er in Middel burg heerst, ook in Goes te re aliseren", vertelt Freek Ver does. Een groot gedeelte van het personeel in Goes is over genomen, zodat veel gezich ten voor de klanten hetzelfde blijven. „Met het gemotiveer de team willen we ook in Goes een gezellige Bruna Loek tot stand brengen". Om de overname te vieren zijn er dit voorjaar al gelijk een aan tal pakkende aanbiedingen. De winkel biedt het vertrouw de Bruna-assortiment. Maar daarnaast is er een interactie ve informatiezuil in de zaak Linda van Dongen-Verdoes in de nieuwe zaak in Goes. foto Anton Dingemanse aanwezig. Via info.point - zo als de zuil genoemd wordt - is het mogelijk informatie op te vragen over boeken, cd-roms en lopende activiteiten. Daar naast is er een uitgebreide tijdschriften- en stripdatabase beschikbaar. Mias dochter Audrey, die op de kopieerafdeling van ADZ in Terneuzen werkt, maakte een (verkleinde) kleurenkopie van de wereldrecordmerklap. Vervolgens werd de kopie geplas tificeerd. Het resultaat was zodanig dat Mia er direct een paar liet bijmaken. De merklap placemats hebben inmid dels hun weg gevonden naar haar dochters. De Kloosterse heeft haar inzending voor de grootste merk lap ter wereld inmiddels af. Mia Neve koos haar geboorte plaats Terhole als onderwerp. Op de merklap, die 48 cm breed is en 38 cm hoog, staan de R.K. kerk, de school, café De Kroon (M'n grootouders van moeders kant hebben daar nog gewoond), een travalje met een paard, haar ouderlijk huis in het buurtschap Meulenhoek en een monumentaal pand uit 1906, waar de veearts Colsen heeft gewoond, afge beeld. De zin Door mijn gedaen, die je op veel merklappen aantreft, staat erboven. De merklap is opgesierd met onder meer een pauw. Mia Neve weet niet van ophouden: inmid dels is de tweede merklap, die de kerkdorpen van Hontenis- se tot onderwerp heeft, ook zo goed als af. „Ik doe over een merklap zon week of zes. De recordpoging leeft in Zeeuws-Vlaanderen. In Klooster zande zijn meer dames met naald en draad in de weer. Vrij dagmiddag kwamen ten huize van de familie Neve Annie van den Bergen, Jeanne Capello en Han Brunold bijeen om eikaars werk te bekijken. Annie van den Bergen-Mast (zij maakt een merklap over haar geboortedorp Perkpolder): „Normaal werken we met kant-en-klare patronen. Deze merklap is veel moeilijker omdat we die zelf moeten ont werpen. De vier dames bekijken eikaars merklappen. foto Peter Verdurmen Zeeland maakt als alles volgens plan verloopt in het Jaar van Textiel 2000 de grootste merklap ter wereld. Onder begeleiding van het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland moet dat uitgroeien naar een plaats in het Guiness- book of Records. Dat staat te gebeuren tijdens een manifes tatie eind dit jaar. Uw weekkrant volgt de ontwikkelingen op de voet. Op deze plaats krijgt u regelmatig informatie over dit groots opgezette project waaraan pakweg tweehonderd vrijwilligers (m/v) deelnemen. Reisbureau Holiday Land aan de Gravenstraat in Middel burg heeft onlangs de prijzen uitgereikt van een landelijke georganiseerde wedstrijd en een puzzelactie die het Mid delburgse filiaal heeft gehou den. De prijs van de landelij ke Holiday Land-actie is ge wonnen voor mevrouw Wolte ring uit Viissingen. Zij heeft een cheque van Sunny Cars gekregen voor gratis autohuur op de Canarische Eilanden. De De prijswinnaars van Holiday Land in Middelburg. prijzen van de puzzelactie zijn gewonnen door mevrouw Van den Berg die een reischeque ter waarde van honderd gul den in ontvangst mocht ne men. De dinercheque van Grieks restaurant Saloniki ging naar mevrouw Lievense en de derde prijs, ontwikkelen en afdrukken van vakantie foto's, is naar de familie As- selmans gegaan. (Advertentie) Longstraat 7 - Amemuiden - tel. 011&A06200 Hennes Mauritz heeft de nieuwe voorjaars- en zomer collectie voor kinderen binnen. Deze eigenwijze kleding is geïnspireerd op het leven in de stad. Zo is er voor jongens een driekwart broek met rijg koorden en veel trendy shirts met prints. Voor meisjes is de kleding rijkelijk voorzien van details als opgestikte zakken, borduursels en plooien. Nieuw in het assortiment is ook de Dubbster. Deze kledinglijn is geïnspireerd op de skate-kle- ding. Dankzij het gebruik van materialen als denim, katoen en canvas is de kleding stevig en kan dus tegen een stootje. De belangrijkste kleuren in de nieuwe lijn zijn grijs, geel, bei ge en blauw. De nieuwe voorjaars- en zo- mermode voor kinderen van Hennes Mauritz. Met de voorjaarsvakantie in het vooruitzicht gaan er weer veel mensen op wintersport. De Nederlandse Ski Vereniging is be gonnen met de Sneeuwlijn. Een telefoonlijn waar dagelijks in formatie wordt gegeven over de hoeveelheid sneeuw in meer dan duizend plaatsen op de wereld. Wanneer de Sneeuwlijn ge beld wordt moet de optie spel en bel worden gekozen waarna de eerste vijf letters van de wintersportplaats via het alfanume rieke systeem met de toetsen van de telefoon wordt gegeven. Bij een kortere plaatsnaam wordt een '0' toegevoegd. Zo is de code voor Lech: 53240. Het nummer van de Sneeuwlijn is 0900- 9349. -J .4

de Faam | 2000 | | pagina 13