Archeologen vinden leerlooierij in Middelburg Oog in oog met Keizer Karei 10-30% utfsrê1 breed De Feeks van Shakespeare in Oostkappels theater Zeeuwse Bibliotheek op internet Voorbereiding doorlaatmiddel Zandkreekdam KOOPZONDfiQ VLISSINGEN C BALANSOPRUIMING HORLOGES veRBReeD WOENSDAG 23 FEBRUARI 2000" JAARGANG 101 - NUMMER 8 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN door Joep Bremmers Provinciaal archeoloog Rob van Dierendonck en zijn medewerkers hebben in Middelburg de restanten van leerlooierij uit de zeventiende eeuw opgegraven. De leerlooierij is gevonden op de plaats waar de ijzerwarenhandel van De Jager heeft gestaan. Rijkswaterstaat (RWS) Zeeland gaat de plan nen voor een doorlaatmiddel in de Zand kreekdam verder uitbreiden. Met een verbinding tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde zal de kwaliteit van het water in het Veerse Meer verbeteren, zo is de verwachting. De bedoeling is in maart 2001 te beginnen met de uitvoering. Keizer Karei de vijfde is terug in Souburg. Op initiatief van de Stichting Aldegonde is er een borstbeeld van de vorst geplaatst bij het Keizer Karei Hof. Het borstbeeld is gemaakt door de oud-Souburgse Gerda Rutters. Zaterdag 26 februari wordt het beeld feestelijk onthuld. a.s. zondag 27 februari KORTING Juwelier* \AN DEF&MADEN Spuistraat 9 15 11 open dagen: 28 en 29 februari Theatergroep Oostkapelle speelt vanaf zater dag 26 februari De Feeks van William Shake speare. Het stuk wordt geregisseerd door Jos van den Broeke, de vaste regisseur van de to neelgroep. In totaal wordt het stuk vijf keer op de planken van het theatertje aan de Steen- grachtstraat in Oostkapelle gebracht. De catalogi van de Zeeuwse Bibliotheek staan sinds kort op internet. Via de website van de bibliotheek kunnen geïnteresseerden thuis vanuit de luie stoel het boekenbestand van de bibliotheek bekijken. Daarnaast biedt de website, www.zebi.nl, informatie over de Zeeuwse Bibliotheek. Theater Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 faam Momenteel wordt de grond gereed gemaakt voor bebou wing: aan de Leerlooierssin gel moet een parkeergarage komen. De restanten van de leerlooierij kunnen waar schijnlijk in de bodem be waard blijven voor latere ge neraties. De eerste overblijfselen van de leerlooierij werden vorige week maandag gevonden. „De eerste proefsleuf die we heb ben gegraven leverde niets op", vertelt provinciaal archeo loog Van Dierendonck. „Maar bij de tweede was het meteen raak. We vonden de restanten van een huisje dat er heeft ge staan en direct achter het huis je vonden we de eerste put van de leerlooierij". Van Die rendonck toont de plaats waar het huisje heeft gestaan. Dui delijk zichtbaar zijn de restan ten van de woonkeuken, een met geglazuurde tegels be kleedde haart en de restanten van een plavuizenvloer. Onder de woning is een waterkelder tje aangelegd. Direct achter de restanten van de woning is te zien dat er ooit bestrating is geweest en is de eerste put van de leerlooierij zichtbaar. Van Dierendonck en zijn mede werkers begeleiden de graaf werkzaamheden op de bouw plaats aan de Leerlooierssin gel. „De verwachting om een vondst als deze te doen had den we niet", aldus de provin ciaal archeoloog. „In de archie ven is niets terug te vinden over een leerlooierij op deze plaats. Alleen de naam van de straat, de Leerlooierssingel, doet vermoeden dat hier in vroeger tijden een looierij ge weest moet zijn". Volgens Van Dierendonck is het de eerste leerlooierij die in Zeeland ar cheologisch wordt opgegra ven. In totaal zijn er zo'n twintig putten gevonden waarin de vellen leer werden gedompeld. „De huiden werden inclusief de kop en de onderpoten aan geleverd", weet Van Dieren donck. „Hoe het leerlooiers proces precies in zijn werk is gegaan weten we nog niet. We hebben verschillende kuipen gevonden waar een residu in is achtergebleven. Daar nemen we monsters van om te onder zoeken over welke stoffen het gaat. In ieder geval weten we dat boomschors gebruikt werd voor het looiersproces. We hebben een opslag van schors gevonden, waarschijnlijk gaat het om eikenschors. In schors zit veel looizuur en dat werd benut om het leer soepel te maken". Van Dierendonck is zeer te spreken over de staat waarin de looierij zich bevindt. „Dat had beslist veel erger kunnen zijn", meent de archeo loog. „De houten kuipen zijn nog in een prima staat, alleen de bovenkant is een beetje aangetast. Maar de looierij heeft weinig schade van latere bebouwing". Naast de leerlooi erij hebben de archeologen ook vermoedelijke voet van de schoorsteen van de houthan- Vrijwilligster Leida Goidschmitz van de Archeologisch Werkgroep Nederland toont de hoornpitten die bij de Middelburgse leerlooi erij zijn gevonden. Op de achtergrond zijn de putten zichtbaar. del van Aalbers die op deze plek heeft gestaan gevonden. „Geen spectaculaire archeolo gische vondst, het bouwwerkje dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw". Gereed schappen die in de leerlooierij gebruikt zijn heeft de Middel burgse bouwplaats niet vrijge geven. „Wel hebben we heel veel hoornpitten gevonden", vertelt Van Dierendonck. „De hoorn van de rundveehuiden werd in het water geweekt. Dan kwam de buitenste laag los, die werd gebruikt om aller lei voorwerpen van te maken. BI Bijvoorbeeld eierlepeltjes, bril len en kammen. Het binnenste, de hoornpit, was afval en werd verder niet gebruikt". Volgens Van Dierendonck is de vondst van een leerlooierij binnen de Middelburgse stadsgrenzen een leuke opsteker voor histo rici. Van Dierendonck: „Het zegt iets over de stad als func tioneel geheel en daar hoort een looierij ook bij". Ook in steden als Dordrecht en Brug ge zijn leerlooierijen gevon den. „En een jaar of tien is er in Vlissingen ook iets naar bo ven gekomen dat waarschijn- Wki hS WÊÊË&\ i lijk een leerlooierij geweest is. Maar helaas is daar nooit een archeoloog bij gehaald, zeker weten doen we het dus niet". De provinciaal archeoloog is overigens zeer content over de medewerking die hij in de ge meente Middelburg krijgt. „De gemeente gaat goed om met zijn bodemvondsten. Momen teel is er ook een opgraving bezig in de Mortiere, daar gaat het om een Romeinse vind plaats. De gemeente heeft het afgelopen halfjaar al ongeveer een ton aan archeologie uitge geven en dat valt niet tegen". v - -N j v. 'Stó-.A -- ÈsHs Foto Jaap Wolterbeek Veel tijd om de vondsten aan de Leerlooierssingel te bestu deren hebben de archeologen niet. „We tekenen nu alles in en proberen het zo goed mo gelijk te documenteren. De werkzaamheden voor de bouw van de parkeergarage zijn al in volle gang en zo lang het kan mogen wij hier onderzoek doen". Bang voor schatgravers is Van Dierendonck niet. „Wat dat betreft zitten we hier op een prima locatie", zegt de ar cheoloog, wijzend op de naast de bouwplaats gelegen politie bureau. Voorzitter J.P Deij van de Stichting Aldegonde oog in oog met Keizer Karei V. foto Jaap Wolterbeek West-Souburg heeft iets met Keizer Karei V. De vorst lo geerde in het kasteel Souburg toen hij op vijftienjarige leef tijd werd benoemd tot Graaf van Zeeland. Ook toen de keizer in 1556 af stand deed van zijn troon om plaats te maken voor zijn broer Ferdinand verbleef hij in kasteel Souburg. Van daaruit vertrok hij na de troonsaf stand naar Spanje. De Stichting Aldegonde heeft in samenspraak met de ge meente Vlissingen en de be woners van het Keizer Karei Hof het beeld van Karei ge plaatst om de historische ban den van West-Souburg met de vorst te benadrukken. Het beeld wordt zaterdag om 10.30 uur onthuld. Na de ont hulling door de Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff is er aan receptie en expositie in Het Bolwerk, tegenover het winkelcentrum Papegaaie burg. Woensdag 1 maart houdt de Oudheidskamer Aldegonde een lezing over Karei V. Drs. T.J. Hoekstra van het archeo logisch en bouwhistorisch centrum van de stad Utrecht gaat in op de komst van Karei V en de bouw van kasteel Vre- denburg in Utrecht. De lezing begint om 20 uur. Twee betonnen kokers van elk drie meter hoog en bijna ze ven meter breed moeten het water diep onder de Zand kreekdam van de Oosterschel de naar het Veerse Meer laten stromen. Zo kan per seconde een doorstroming van veertig kubieke meter water plaats vinden. De koker wordt af sluitbaar door twee betonnen schuiven. De waterkwaliteit van het Veerse Meer is ronduit slecht te noemen. Het brakke water heeft een peil dat 's zomers op NAP staat. In de winter wordt het peil met zeventig centime ter verlaagd, zodat de omlig gende polders hun overtolli ge regenwater gemakkelijker kunnen lozen. De verschei denheid aan planten en dieren is beperkt. In het water zitten te veel voedingsstoffen en het milieu is er onstabiel: plagen van zeesla zijn het gevolg. Met een doorlaatmiddel in de Zandkreekdam zou het Veerse Meer ververst worden met water uit de Oosterschelde. Het meer wordt dan zouter, stabieler en het aantal soorten in flora en fauna zal toene men, verwacht Rijkswater staat. Het aanbrengen van een doorlaatmiddel in de Zand kreekdam is op zich geen nieuw idee. Al enkele jaren wordt gesproken van een der gelijke oplossing. Inmiddels is er 38 miljoen gulden voor het project gereserveerd en heeft RWS Zeeland opdracht gekre gen het ontwerp verder uit te werken en de benodigde ver gunningen aan te vragen. Als blijkt dat er geen grote proble men ontstaan, kan er volgens RWS al aan het eind van dit jaar worden besloten tot de aanleg van een doorlaatmid del. Dat zou dan - als alles meezit - in het najaar van 2003 gereed kunnen zijn. Aanvankelijk was het plan om gelijk met de aanleg van een doorlaatmiddel ook oeverver dedigingen en gemalen aan te passen. Zo zou een vast wa terpeil, op ongeveer NAP, kun nen worden ingesteld. Het nu beschikbare budget biedt voor deze aanpassingen en ver nieuwen echter geen ruimte, waardoor deze werkzaamhe den met enkele jaren vooruit geschoven zijn. (advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! Kleine Markt 1 (Walstraatpromenade) VLISSINGEN (advertentie) Vlissingen tel: (0118) 42210 0 De prijzen voor de mooiste kerstwensen in de boom voor Uni cef gaan naar j. Wijkhuijs, Ashley Nirie en Annemarie Mijnders. Proficiat. l De topstukken-vitrine wordt deze maand ingericht door Lex Maes, bekend Vlissings performer. Nieuw! Nu ook in bibliotheek Souburg op te zoeken in de computer: encarta-encyclopedie, recensies, au teursinformatie, uittreksels, biografieën en de gou den gids. ©oISMN] pag. Hans van Tongeren heeft in Arnemuiden de deuren geopend van zijn accountantsbedrijf Van Tongeren Zeeland. Het bedrijf richt zich voornamelijk op het midden- en kleinbedrijf. De Serooskerkse Rijwielshop De Driehoek is uitgebreid en in Vlissingen heet Punch Jeanswear voortaan Idem Dito. In Domburg viert de familie Akkerdaas haar hon derdjarig bestaan. Op twee extra pagina's is de ge schiedenis van deze ondernemersfamilie te lezen. pag. Carnaval is geen algemeen ingeburgerd Zeeuws feest. Toch wordt er carnaval gevierd in de provin cie. Niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen maar ook boven de Westerschelde maakt men zich op voor drie dagen onvervalste leut. In Heinkenszand berei den de 'koenkelpotters' zich voor op carnaval 2000. Fanfare Onda uit Nieuw en Sint Joosland gaat bin nenkort naar een landelijk topconcours in Arnhem. Met het nummer Second Suite for Brassband van Gordon Jacob hoopt.de fanfare de eerste prijs in de wacht te slepen. In de wekelijkse rubriek Walchers Plat schenkt Jan Zwemer deze week aandacht aan 'dek en de Aegtekèrkse ziekte'. pag. Het populaire kinderduo Ernst en Bobbie komt naar Vlissingen. Woensdag 8 maart zijn ze te zien in Sporthal Baskensburg. In 't Beest in Goes speelt theatergroep Ad Hoe de voorstelling Onbestelbare Stukken en in De Parel in Domburg brengt John Buysman zijn voorstelling Angel Eyes op de plan ken. De voorstelling is geschreven door Jules Deelder en gaat over de wereld van de jazzmuziek. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes (advertentie) NeHaLeNNia IJKl KMO/ je HORIZON Locatie's: Kruisweg 2 Sir Winston Churchilllaan 8 Middelburg Voor meer info: 0118 655755 Door te zoeken op auteur, titel of een woord uit de titel kan gekeken worden of een be paalde publicatie in de ruim negenhonderdduizend ban den tellende collectie van de Zeeuwse Bibliotheek voor komt. Ook de grote en bijzon dere collectie Zelandiaca, pu blicaties en informatie van, door en over Zeeuwse onder werpen, is hiermee wereld wijd ontsloten. Goed nieuws is er ook voor liefhebbers van poëzie. In de gedichtencatalo gus op de internetsite van de Zeeuwse Bibliotheek kunnen gedichten worden opgezocht op titel, de eerste regel of op een woord uit de titel. Zo'n twaalfduizend gedichten zijn geïndexeerd en komen in het bestand voor. Ruim achtdui zend liedjes zijn op dezelfde wijze toegankelijk gemaakt met de liedjescatalogus van de bibliotheek. Klassiek, le vensliederen, schlagers, lief desliederen, ballades en songs uit film en popmuziek zijn eveneens via het internet te traceren. Naast informatie over ope ningstijden, de jeugd- en mu ziekafdeling, tentoonstellin gen en de bestsellerservice kunnen ook uitleengegevens worden geraadpleegd. Met behulp van het eigen leners nummer is te controleren wel ke publicaties men op dat mo ment geleend heeft. Op ter mijn biedt de Zeeuwse Biblio theek ook de mogelijkheid om via e-mail publicaties te reser veren en aan te vragen. „De eeuwige strijd tussen man en vrouw", zo vat Jos van den Broeke De Feeks van William Shakespeare in het kort sa men. „Het stuk gaat over een zatlap die door een rijke stin kerd een kunstje wordt geflikt. Hij is straalbezopen en wordt door de edelman in zijn bed gelegd. De zatlap wordt dus wakker in het huis van de rijke edelman en weet niet meer of hij nu droomt of niet. Ondertussen heeft er bij de rijke man een toneelgezelschap aangeklopt. In ruil voor eten en een slaap plaats werken de toneelspe lers mee aan het geintje van de edelman. De zatlap heeft nog nooit eerder toneel gezien en heeft het idee met de wer kelijkheid te maken te hebben. De feeks is de vrouw des hui zes die door de zatlap getemd moet worden". Voor regisseur Jos van den Broeke was de keuze, om de Feeks te spelen niet moeilijk. „Het is gewoon een ontzet tend leuk stuk dat ook in deze tijd nog voldoet. Het zijn ei genlijk twee verhalen die in el kaar verweven zijn. Daarnaast zijn er flink wat rollen in zodat iedereen van de theatergroep mee kan doen. En de strijd tussen mannen en vrouwen blijft natuurlijk altijd actueel". Om de strijd tussen mannen en vrouwen nog eens extra te benaderen heeft de theater groep er voor gekozen om twee entreeprijzen te hante ren. Van den Broeke: „Vrou wen betalen dertien gulden en mannen betalen twaalf gul den, verschil moet er zijn. Als er vrouwen zijn die toch voor twaalf gulden naar binnen wil len moeten ze bij de kassa een snor kopen. Aangezien die een gulden kost betalen ze toch de volle prijs". De Theatergroep Oostkapelle heeft een theatertje ingericht in het voormalige schooltje aan de Steenhuisstraat in Oostkapelle. „We zitten hier prima", is Jos van den Broeke van mening. „Maar de ge meente Veere wil ons er liever uit hebben. Vorig jaar hebben we al te horen gekregen dat we het pand moeten verlaten, maar voorlopig worden we nog gedoogd". Van den Broe ke betreurt .het dat zijn theater groep het veld moet ruimen. „Binnen de gemeente Veere is beslist ruimte voor een klein theater, en dan wat ons betreft het liefst in Oostkapelle. Vlis singen heeft het Vestzak en het Arsenaaltheater en in Mid delburg willen ze een grootse schouwburg. De gemeente Veere vindt dat ze volstaan met de Grote Kerk in Veere als ruimte waar optredens gehou den kunnen worden. Wij zijn van mening dat er binnen de gemeente ook ruimte is voor een klein theater". De Feeks gaat zaterdag 26 fe bruari in première. De hoofd rollen worden gespeeld door Jaap Hordijk (de zatlap), Ton Langeler (Petruchio) en Susan de Visser (Catharine ofwel de feeks). Theatergroep Oostka pelle speelt het stuk daarna nog vier keer. Theatergroep Oostkapelle speelt peare. De Feeks van William Shakes- Foto Jaap Wolterbeek (advertentie) Deze week: Glasbakken gaan ondergronds Gratis servicenummer Sociale Zaken Afscheidsreceptie gemeentesecretaris

de Faam | 2000 | | pagina 1