Vlissingse woningcorporaties maken kwaliteitsslag Open dag Hogeschool Zeeland: onderweg naar morgen Extra publiciteit rond merklap breed l Promotieweek Zeeuwse Muziekschool I nog maer een keer nè Waschappel 325 (j C ^odelbo^ WOENSDAG 9 FEBRUARI 2000 M Nog steeds volop korting!! iAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN expert Kamperman door Joep Bremmers De komende tien jaar verdwijnen er in Vlis- singen jaarlijks tweehonderdveertig huur woningen van de markt. Jaarlijks worden er honderd huurwoningen verkocht en honderd veertig gesloopt. Dit zijn de opvallendste pun ten uit het rapport 'Slag in de rondte of kwali teitsslag' dat de Vlissingse woningcorporaties Basco en Schelde Woongroep overhandigde aan de Vlissingse wethouder C. de Keijzer. Op deze manier willen de verhuurders de kwaliteit van de huurwoningen waarborgen. Ouderen Fusies door Ad Hanneman Allemaal serieuze gezichten; maar het is ook niet niks. Scholieren alleen of samen met hun ouders, op zoek naar een opleiding die past in hun beeld van de toekomst. „Ze weten over het algemeen wel welke kant ze uitwil- len", verwoordt Eric van der Heijden, hoofd communicatie van de Hogeschool Zeeland, de argumenten achter de bezoekers van open dag jongstleden zaterdag. Schuchter De Zeeuwse Muziekschool, regio Walcheren, houdt van vrijdag 11 tot en met vrijdag 18 februari een promotieweek. De activiteiten be ginnen met een open dag die vrijdag 11 febru ari van 17 tot 20 uur wordt gehouden. Vanaf deze week maakt de Faam/Vlissinger gewag van de voortgang van de reuzen- merklap die in Zeeland wordt gemaakt. Dat ge beurt vooral als er nieuwe initiatieven zijn rond dit fenomeen. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: S p LI i straal Vlissingen tel: 0 l I 8 4 2 210 0 9 Het Westkappels dialect kent een grote ver scheidenheid aan eigen uitdrukkingen, naast veel dialectwoorden die elders inmiddels in onbruik geraakt zijn. Gelukkig leveren Westkappelse bekenden en onbekenden me nog steeds nieuwe gegevens aan voor dit hoekje van De Faam/De Vlissinger. Vee be dankt ee! Ik geve 't mè gewoon deur. Wist u bijvoorbeeld dat ze op de westpunt van Wal cheren een apart woord hebben voor een kaal hoofd? Dat wordt er oneerbiedig een 'zinder' genoemd. Een sintel dus, een uitgegloeide kool. Enkele maanden terug maakte ik trou wens een foutje: de Westkappelse uitdrukking voor 'gaan zwemmen' is niet 'in badder gae' maar 'in bagger gae'. (Sorry!) 8EVV. EX. faam LANGE NOORDSTRAAT 22,TELEFOON 0118-613373, MIDDELBURG Het rapport 'Slag in de rondte singen zijn. „Van de gemeente of kwaliteitsslag' van Basco en Schelde Woongroep is het re sultaat van het strategisch voorraadbeheerplan dat de twee Vlissingse verhuurders het afgelopen half jaar hebben gemaakt. „Steeds meer huur ders kiezen ervoor om een wo ning te kopen", weet Jan van Beekhuizen, directeur van Schelde Woongroep. „Als wo ningcorporaties moeten we daarop inspelen door wonin gen te verkopen en andere wo ningen plaats te laten maken voor nieuwbouw. Met het geld dat we verdienen bij de ver koop van woningen kunnen we de kwaliteit van onze huurwo ningen aanzienlijk verbeteren". De kwaliteitsslag moet volgens Basco en Schelde Woongroep voornamelijk plaatsvinden in het Middengebied. „We zitten daar met veel gestapelde bouw uit de jaren vijftig", legt Van Beekhuizen uit. „Die woningen voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd en we willen ook in de huursector dat de bewo ners comfortabel kunnen wo nen. Het meeste werk moeten we verrichten rond de as Bon- edijkestraat en de as President Rooseveltlaan. Daar gaan we dan ook beginnen". Basco en Schelde Woongroep zijn niet bang dat er straks te weinig huurwoningen in Vlis- weten we dat er jaarlijks drie duizend huishoudens gebruik maken van huursubsidie", doet Basco-directeur Baert uit de doeken. „In onze plannen blij ven er 4200 huurwoningen over die bereikbaar blijven voor mensen die gebruik ma ken van enige vorm van huur subsidie". Naar verwachting van de wo ningcorporaties is er de ko mende tien jaar maar één groep huurders die verder zal groeien: de ouderen. „De ove rige categorieën, jongeren, klei ne huishoudens en gezinnen, worden de komende jaren klei ner", voorspelt Van Beekhui zen. „Juist de groep ouderen vraagt om een eigen soort wo ningen. Zeker voor die groep moeten we de kwaliteit van de woningen nog flink verbete ren". De Vlissingse wethouder C. de Keijzer mocht het eerste exemplaar van het rapport 'Slag in de rondte of kwaliteits slag' in ontvangst nemen. „Het rapport komt op een goed mo ment", is De Keijzer van me ning. „De gemeente krijgt via de provincie negen miljoen van het rijk voor stedelijke herstruc turering, het rapport komt ons dan ook zeer gelegen. Zo'n Wethouder C. de Keijzer middenontvangt het eerste exemplaar Beekhuizen (links) en Ben Baert (rechts). van het rapport 'Slag in de rondte of kwaliteitsslag' van Jan van foto Jaap Wolterbeek acht jaar geleden zijn we toe komstplannen voor het wo- ningbeheer in Vlissingen gaan maken. Toen dachten we dat we zo ongeveer in 2000 wel eens aan het Middengebied konden gaan beginnen. En dat gaan we nu als eerste doen: de prioriteiten in het Middenge bied vaststellen". Eind vorig jaar kregen Vlissing se huurders al de brochure 'Basco en Schelde Woongroep kijken samen naar de toe komst' in de bus. Misschien verwonderlijk, want de twee corporaties waren nog niet zo lang geleden in gesprek over een fusie tussen de twee be drijven, maar die fusie kwam er niet. „Er is de afgelopen jaren een fusiegolf door Nederland gegaan", antwoordt B. Baert van Basco op de vraag of fuse ren toch niet verstandiger was geweest. „Bij een fusie moet je altijd het doel voor ogen hou den. Fuseren moet niet een doel op zich zijn maar moet een verbetering zijn voor ofwel de organisatie of de klanten. Onze corporaties zijn op som mige punten toch wezenlijk verschillend, daarom hebben we toen besloten om niet te fu seren maar hebben we wel af gesproken dat we op het ge bied van het strategisch voor raadbeheer nauw zullen sa menwerken. Overigens niet al leen als corporaties maar ook samen met de gemeente". Dat nog niet alle fusies uit de lucht zijn weet Schelde Woon groep-directeur Jan van Beek huizen te ontzenuwen. „Wij voeren op dit moment bespre kingen met de Woningstichting Walcheren. Zeker na de kwali teitsslag zal onze organisatie veel kleiner worden, daarom onderzoeken we of samengaan met de Woningstichting Wal cheren niet beter is". De derde woningcorporatie in Vlissin gen, Woningstichting Walche ren, is niet bij de kwaliteitsslag van Basco en Schelde Woon groep betrokken omdat deze verhuurder geen woningen in het Middengebied heeft. „Ze weten weliswaar of ze techniek, economie danwel HBO-V of naar de Pabo willen, maar een nadere specificatie ontbreekt. Op het gebied van economie en techniek kunnen de toekomstige studenten na tuurlijk alle kanten op". De Hogeschool Zeeland hield af gelopen zaterdag open huis. Net als de vele andere oplei dingsinstituten in het be roepsonderwijs wil de leiding van de Zeeuwse hogeschool dat de leerlingen uit het voort gezet onderwijs een goed doordachte beslissing nemen bij de keuze van een oplei ding. De open dagen - verwoorden de vertegenwoordigers van de diverse opleidingsinstitu ten - zijn vooral bedoeld als oriëntatie. Voor de meesten staat het profiel van de oplei ding vast. Maar welke richting wordt gekozen als iemand zich aangetrokken voelt tot economie? Zowel op de ROC's als bij de Hogeschool Zeeland kunnen ze bijna letterlijk alle kanten op. Zaterdag deden zowel ouders als zonen en dochters hun best om veel aan de weet te komen. De jeugd liep zo hier en daar in de gangen van de hogeschool in Vlissingen wat schuchter om zich heen kij kend mee. Vaders en moeders debatteerden over de zojuist opgedane indruk. Koffie ser veert de HZ gratis, de frikadel of kroket met broodje wordt er bij gekocht. „Bij een imago- onderzoek kwam vast te staan dat de invloed van ouders op de keuze gering is", weet Van der Heijden. „Op school wor den de scholieren geprikkeld om aandacht te besteden aan hun studiekeuze. Dat is trou wens een verplicht onderdeel in het voortgezet onderwijs. Officieel heet dat Loopbaan Oriënterende Begeleiding, kortweg LOB. Zo'n open dag als hier kun je zien als een specifiek onderdeel van dat vak. Het is een deel van het onderwijs dat nu wordt ont wikkeld. Wij werken er nu al zo'n twee jaar mee". Overi gens denkt Van der Heijden dat de invloed die ouders heb ben in dat imago onderzoek wordt onderschat. „Op de achtergrond en/of in de dage lijkse begeleiding spelen ze wel degelijk een rol". De HZ heeft veel werk ge maakt van de open dag. Stu denten, docenten en hoofden van opleidingen doen hun best om hun vak goed aan het publiek te verkopen. De ver pleegkundigen hebben bij voorbeeld een bed met pop pen neergezet waarop het goed oefenen is. En dat de Hogeschool Zeeland een boel heeft te bieden, maakt ze dui- Demonstratie van de opleiding verpleegkunde. foto Jaap Wolterbeek delijk met een poster. 'Proef de sfeer van een 5 sterrenop leiding', staat er boven. Zee sterren markeren de spreuk en verwijzen naar een oplei ding aan zee, waar je boven dien goed kunt leven. Van der Heijden: „Scholieren vragen niet alleen over de opleiding. Ze willen ook weten hoe dat zit met de studentenclubs en huisvesting. De ouders heb ben weer meer interesse over de studiebegeleiding". De mensen die gaan studeren aan de Hogeschool Zeeland komen voor het overgrote deel uit Zeeland zelf. Alleen voor de opleidingen die een specifiek karakter dragen ko men ook studenten van buiten de provincie. Van der Heijden erkent dat hij het percentage niet-Zeeuwen best wil zien groeien. Maar onbekend maakt onbemind. „Als je in Utrecht op de studiebeurs staat hoor je veel te vaak in onvervalst Amsterdams: 'Vlis singen? Waar ligt dat?'. Als het om bekendheid gaat, is er dus nog wat werk voor ons te doen". Van der Heijden heeft ook nog andere voorbeelden, ingege ven door vooroordelen. „Ou ders sturen nog wel eens hun zoon of dochter naar Vlissin gen in de veronderstelling dat hier zo weinig is te doen dat hun zoon of dochter niet an ders kan dan zich bezig te houden met de boeken. Ik heb daar voorbeelden van...". In pakweg 250 huishoudens borduurt op dit moment een gezinslid aan één van de merk lappen die eind dit jaar tijdens een mammoetmanifestatie sa men de grootste merk lap ter wereld moeten wor den. De merklap van 125 me ter bij 40 cm hoog krijgt als al les volgens plan verloopt een plaats in het Guinessbook of Records. Zowel mannen als vrouwen houden zich bezig met dit nostalgische monni kenwerk. Deze grootste merk lap ter wereld moet een puur Zeeuwse aangelegenheid worden, althans als het gaat om de afbeeldingen. Elly de Feijter van het Bureau Provin ciaal Museumconsulent Zee land coördineert het geheel, bijgestaan door Eef de Jong en Mia Elmont, beiden hoog geschoold in textiele werkvor men en kenners van de Zeeuwse merk- en stoplap. In aanloop naar de mammoet manifestatie van de grootste merklap ter wereld zal een groot aantal hoogtepunten dë revue passeren. Zo meent me vrouw De Feijter dat ook ge meentebesturen en het pro vinciebestuur één of meerde re steekjes moeten bijdragen aan dit initiatief. „Van de zo mer komt een delegatie Ja panners naar Middelburg, ook zij zullen worden gevraagd om iets voor ons te bordu ren". De merklap dreigde ten onder te gaan in de feministische golf van de jaren zestig en ze ventig. Volgens de dames De Jonge en Elmont werden de merk- en stoplap gezien als rolbevestigend en dus uit de tijd. Nu wat meer evenwicht is gekomen in de verhouding tussen de seksen en vrouwen hun huishoudelijke talenten niet meer hoeven te tonen .door een kunststukje van een merklap te maken, blijkt deze vorm van huisvlijt weer ra zend populair te zijn. „Plotse ling spreekt het aan. Je zou kunnen zeggen", menen de dames De Jonge en Elmont, „dat de merklap uit zijn ver trutting is gehaald". De muziekschool zet dan de deuren open voor iedereen die geïnteresseerd is in de oplei dingen, cursussen en moge lijkheden voor samenspel die de Zeeuwse Muziekschool biedt. Tijdens de open dag in het Kuiperspoortgebouw in Middelburg wordt zo onge veer het hele activiteitenpak ket van de muziekschool ge presenteerd. Daarnaast zijn verschillende ensembles en le den van muziekverenigingen die in opleiding zijn bij de Zeeuwse Muziekschool aan wezig. De open dag is de eer ste activiteit van de promotie week die tot en met 18 febru ari wordt gehouden. Dagelijks presenteren zich verschillende instrumenten in Middelburg en Vlissingen. Zaterdag 12 fe bruari presenteren de instru menten klarinet, blokfluit, harp, gitaar, dwarsfluit, saxo foon en dwarsfluit zich om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. In het Vlissingse Arsenaaltheater speelt zondag 13 februari om 15.30 uur de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool. De band speelt zowel muziek uit de 'oude doos' als Sweet Georgia Brown als nieuw ge schreven nummers van de hand van Raoul Garciaval. Garciaval is zondag te gast bij de Big Band en studeert in mei 2000 af aan het Rotterdams Conservatorium. De Big Band staat onder leiding van Anja Sinke. Maandag 14 februari is het om 19.30 uur de beurt aan piano, dwarsfluit, keyboard, gitaar en workshops elektrische gitaar in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. In het Vlissingse Theo van Doesburgcentrum is om dezelfde tijd een presenta tie klarinet. Slagwerk staat dinsdag 15 februari op het programma in de Middelburg se bibliotheek en in de Klove niersdoelen wordt om 19.30 oen presentatie harp, dwars fluit, altviool, viool, piano, kla rinet en zang gehouden. Woensdag 16 februari is er om 19.45 uur een workshop klari net in de Kloveniersdoelen, workshop saxofoon om 15.45 uur in de Muziekschool Mid delburg, workshop blokfluit om 17.30 uur in de Muziek school Middelburg en in het Vlissingse Arsenaaltheater is er om 19.30 uur een workshop accordeon, keyboard, koper en saxofoon. In de Zeeuwse Bibli otheek wordt donderdag 17 fe bruari een presentatie van ho bo, zang, piano, koper en klari net gehouden en in het Theo van Doesburgcentrum een presentatie gitaar. Beide pre sentaties beginnen om 19.30 uur. De promotieweek van de Zeeuwse Muziekschool wordt vrijdag 18 februari afgesloten met een presentatie blokfluit en gitaar om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek en een presentatie piano om 19.30 uur in de Muziekschool Mid- delburg, advertentie Commissievergaderingen Regiovisie Walcheren 2000+ Glasbakken gaan ondergronds 4 In de bibliotheek Vlissingen en Souburg speciale installaties over Valentijnsdag onder het motto "Lang leve de liefde" 4 Boekhandel De Ruiter k Fanoy biedt behalve prachtige dichtbun dels ook prentenboekjes aan "Lieve woordjes", "Je bent mijn lieve schattebout" en "Zachte knuffels" voor 15,-. Raak ons hart op de website www.spui.nl en u vindt links naar de mafste en liefste valentijnvvebsites pag. In Gent wordt woensdag 23 en donderdag 24 februari de Flanders Expo gehouden. Tijdens de bedrijvenpresentatie zijn ook Zeeuwse bedrijven aanwezig om zichzelf te promoten. De Kamer van Koophandel Zeeland heeft de coördi natie van de bedrijvenpresentatie op zich genomen. Het Domburgse strandpaviljoen De Oase heeft een nieuwe eigenaar. Voortaan zwaaien Mischa en Sandra Nas er de scepter. In Middelburg heeft Thea Rotteveel de deuren geopend van Rotteveel OndernemersAdvies. Als professionele buitenstaander kan ze bij ondernemersvraagstukken wijzen op sterke en zwakke punten die managers zelf niet meer zien. De Vereniging De Zeeuwse Molen staat al vijfen twintig jaar op de bres voor het behoud van de Zeeuwse molens. Van wind is de provincie door gaans verzekerd, het behoud van het molenbezit is evenwel een bron van zorg en aandacht. Deze week gaat bij Cine City de spannende thriller The Bone Collector in première. In het kader van het project MovieZone wordt vrijdagmiddag 18 februari de film Funny Games vertoond: een film waarin nou eens niet alles op het einde weer goed komt. En... voor vrouwelijke filmliefhebbers heeft Cine Ci ty op Valentijnsdag een speciale verrassing in petto. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes De volgende woorden en uit drukkingen uit Westkappel hebben alle betrekking op menselijke eigenschappen. 'Dat wuufje laet aolles an de rottekaemer over' wil zeggen: die laat alles maar op zijn be loop, met alle gevolgen van dien. Anders dan in de rest van Walcheren kan een 'fies- tertje' op Westkappel ook be tekenen 'een klein persoontje'. In de overige dorpen betekent 'een fiestertje' alleen 'een klein stukje'. Bijvoorbeeld: een fiestertje vleis op je bord, of een fiestertje kaes. De in de rest van Walcherse al verouderde aanduiding 'een èrketek' voor een vrouw die niet op haar mondje gevallen is, is op Westkappel nog be kend. Het schijnt een afleiding te zijn van 'architekt', hoewel het verband niet volledig dui delijk is. Een woord met de zelfde betekenis is 'kernalje'. We herkennen er het Franse 'canaille' in. Ouderen herin neren zich misschien nog dat meisjes vroeger, als ze van de lagere school kwamen, dienst bode werden. De eerste jaren moest je nog van alles leren en werden je allerlei kleine klusjes opgedragen. Dan werd er op Westkappel gezegd: 'Dat meisse is 't lopende boödje.' De mannelijke tegenhanger was de Toopjoen', een veel al gemener woord. Was een loopjoen op een boerenbedrijf zover dat hij niks meer hoefde te leren, dan was hij 'ugel- wies'. De ugel was een ver stelbaar ijzeren onderdeel voor aan de ploeg, waar de paarden aan trokken. Voor een juiste verdeling van de krachten van het paard kwam het erop aan, in welk gaatje de ugel vastgemaakt werd. Een loopjoen die ugelwies was, kon zich wel voor boe renknecht of zelfs voor paar denknecht verhuren (dat laat ste betaalde iets beter). Wan neer een jonge knecht tenslot te zo sterk was dat hij het werk van een volwassen man kon doen, heette hij 'volslege'. Dat betekende dat hij het volle 'knechtsloon' kon opstrijken, dat tot ongeveer 1940 op Wal cheren in rijksdaalders uitbe taald werd, eens per halfjaar. Jan Zwemer V

de Faam | 2000 | | pagina 1