Is er nog toekomst voor de Walcherse boer Kunst in Middslburg Zeeuwse scholieren naar Lagerhuis I O NU IN PRIJS VERLAAGD! 4 t I OPRUIMING BIJ INTERSPORT ERIK 2 halen 1 betalen SP hekelt democratie Middelburg DISCOUNT KORTING 60% Een ouw'oer uut de pettewienkel KEUKENS 30-85% KORTING HANS VERKERK wkimNWm KEUKENS 30-85% KORTING Alle sweaters en trainingsbroeken junior en senior WOENSDAG 2 (I 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 5 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN parketvloeren b.\/. Seisplein 5 Middelburg de grootste speciaalzaak van Zeeland De Socialistische Partij Middelburg vraagt zich af of het Middelburgse gemeentebe stuur niet een brevet van onvermogen moet worden opgespeld. Er wordt de schijn opge houden - aldus de SP - dat Middelburg een democratische gemeente is. Binnenkort zal de partij een speciale krant uitgeven waarin de misstanden die het gemeentebestuur creëert wordën gepubliceerd. n Middelburg wordt zondag 6 februari de eer ste kunst- en cultuurroute van de nieuwe eeuw gehouden. Het evenement wordt vanaf februari elke eerste zondag van de maand ge houden met, vanaf april, steeds een ander the ma. De route voert door de historische binnen stad van Middelburg, langs galeries, musea, boekenzaken, antiquariaten, ateliers, kunstuit leen, vensterexposities en antiekzaken. Leerlingen van Scholengemeenschap Neha- lennia uit Middelburg, het Sint Willibrordcol- lege uit Goes en Scholengemeenschap De Re de uit Terneuzen debatteren woensdag 9 febru ari om de provinciale titel in de debatwedstrijd "Op weg naar Het Lagerhuis". De competitie is georganiseerd door de VARA en het IPP (Insti tuut voor Publiek en Politiek). De voorronde voor de landelijke wedstrijd wordt gehouden in de Kloveniersdoelen in Middelburg. ZEELANDHALLEN 5 FEBRUARI r=rrTT HARD- SOFTWARE TEGEN BODEMPRIJZEN GRANDIOZE BALANSOPRUIMING BI) K K E F? bo)e ken KORTINGEN STEUTEL Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: S p U i straat Vlissingen tel: (0118) 422100 ©QKIMBMOK] 19 Er zijn van die uitdrukkingen die je absoluut niet kent, je hoort ze van iemand en wan neer je er dan naar gaat vragen blijken veel meer mensen er mee op de hoogte te zijn. Zo'n uitdrukking was voor mij 'da's ook een ouw'oer uut de pettewienkel!' Allerlei ouderen uit de Walcherse steden en van het platteland kenden hem bij navraag. Het moet in de jaren 1930 en '40 een vrij algemeen gezegde geweest zijn. door Joep Bremmers Is er nog toekomst voor kleine akkerbouwbe drijven op Walcheren? is de vraag die Martin Brand uit Oostkapelle zichzelf heeft gesteld tij dens het schrijven van zijn afstudeerscriptie voor de Christelijke Agrarische Hogeschool in Dronten. Die toekomst blijkt wel degelijk te be staan. „Maar", zegt Brand. „Zoals het nu gaat redden de kleine bedrijven het niet. Er moet of binnen de landbouw zelf naar een alternatief worden gezocht of bedrijven moeten zich daar naast richten op recreatie of natuur en milieu". Biologisch Nieuwe Burg 22-28 - Middelburg - 0118-611741 XT BEW. EX*X"N \5f{DDELBV3SX^ 1212101, j tel. 0118-626721 fax. 0118-642676 home page hnp:/Awvw.2eetendnetnl/deWer^partet/ Email: dekterkpai1&<§>zeelandnetnl £3» (advertentie) Met de krant als basis wil de SP vervolgens onderzoeken hoe de bevolking denkt over hun democratisch gekozen gemeenteraad. De krant wordt binnen twee weken huis- aan-huis verspreid in heel Middelburg. Voorzitter Hans El- zenga van de Middelburgse SP voorzegt dat de krant abso luut geen aanval is op personen. „Het gaat om de bestuur lijke onmacht. Niet om personen. De naam van de burge meester komt hooguit twee keer voor in de kolommen van de krant en de naam van wethouder Strous helemaal niet". Voorbeelden van het Middelburgse wanbestuur zijn vol gens de SP de verkwanseling van het zwembad Poelenda- ele aan de Rijksgebouwendienst en het feit dat bezwaren van buurtbewoners over de te bouwen huizen op het voor malige HBS-terrein in de prullenbak verdwenen. In een persbericht dat als ouverture voor de krant moet dienen noemen Elzenga en de zijnen het gemeentebestuur arrogant. „Inspraakavonden worden gehouden om de schijn hoog te houden dat Middelburg een democratische gemeente is. Eenmaal gekozen op het pluche trekken bur gemeesters en wethouders ondanks eerdere beloftes zich niets aan van de burger; erger nog: men schoffeert hen". De deelnemende zaken zijn tij dens de kunst- en cultuurroute van 13.30 tot 17 uur geopend. Zij zijn herkenbaar door geel witte of blauwe vaandels. Langs de route zijn ook diverse cafés en restaurants geopend. Veel deelnemende zaken en in stellingen spelen met speciale exposities en ander activiteiten in op het thema van de maand. 'Daarnaast worden door de stichting Kunst Cultuurroute Middelburg op meerdere loca ties langs de route bijzondere activiteiten georganiseerd. Voortbordurend op de activitei ten van vorig jaar staan ook dit jaar, onder meer, de thema's 'van klassiek tot pop', het 'wa terkunstproject', 'kind en kunst' en de 'Middelburg Vol-Koren- Dag' op het programma. advertentie advertentie www.interexpo.nl DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS GOES 10-16 UUR JJItJJ: T--i (advertentie) ZATERDAG Libris. I Libris. Walstraat 94. Vlissingen, (0118) 412483 advertentie) Zondag 6 februari is tijdens de kunst- en cultuurroute in Mid delburg onder meer een ten toonstelling over de waters noodramp te zien in antiquari aat De Boekenbeurs op de Turf- kaai te zien. In Galerie T aan de Turfkaai is een expositie met werken van de Middelburgse schilder Joop Frohwein te zien. In De Drukkerij op de Markt wordt om 15 uur de solo theatervoorstelling Zwart als Inkt, naar het gelijknamige boek van Wim Hofman, door toneelgroep Split gebracht. Daarnaast is er om 16 uur een lezing in De Drukkerij met als thema 'ontmoeting'. De lezing is onderdeel van een tv/video productie met als thema 'ont moeting'. Deze productie staat als bijzondere activiteit in het kader van de Kunst Cultuur route voor 2001 op het pro gramma maar de voorberei ding daarvan start al dit jaar. De productie is een verzame ling televisie-items met daarin portretten van kunstenaars, discussie met deelnemers, in terviews met buurtbewoners langs de Kunst Cultuurroute en indrukken van het evene ment. De artistieke coördinatie is in handen van Rini Biemans uit Rotterdam. (advertentie) HELE HOGE op de gehele collectie Lar»o« KorksJTMi 41 GoosTotoloon 0113 - 270025 In totaal hebben honderden vijf scholen zich opgegeven voor de landelijke competitie. Discussiëren heeft in het on derwijs een belangrijke plaats gekregen. VARA en IPP ver heugen zich dat, ondanks de perikelen rond het studiehuis er nog meer deelnemers aan "Op weg naar Het Lagerhuis" zijn dan vorig jaar. In de twaalf provincies en de vier grote steden wordt via voor rondes een selectie gemaakt. Docenten stellen zelf school teams samen van tien deba ters in de leeftijd van zestien tot en met negentien jaar. De teams nemen het tegen elkaar op in drie debatrondes: het debat met vaste rollen, het vrije debat en het één-op-één debat. De provinciale winnaar gaat door naar de achtste finale die vrijdag 10 maart in het Lager huis-decor in de Rode Hoed in Amsterdam wordt gehouden. Via een knock-out systeem zuller er uiteindelijk twee teams overblijven die 22 april 2000 tegenover elkaar staan de een speciale uitzending van "Het Lagerhuis", live bij de VARA op Nederland 3. Het winnende team gaat op be zoek bij het echte Lagerhuis in Londen. (advertentie) Vergaderingen raadscommissies Uitreiking "spekcheques Middelburg" Glasbakken gaan ondergronds (Advertentie) 't Spui: AANGENAAM KENNISMAKEN Bezoekers kunnen bij de inlichtingenbalie op de begane grond alle mogelijke vragen stellen Vragen over ziekte en gezondheid, consu mentenzaken, een hondenras, reisroute, verpleeghuizen, buitenlandse adressen, noem maar op. Een lidmaatschap Is niet nodig. Heeft u "de snelle hoek" al gezien naast de inlichtingenbalie? Elke dag een ander thema, van de kleine actualiteit tot het wereldnieuws. Zoals: rugklachten, Pinochet, musea op Internet, EK schaatsen, de griep of diëten.. 4 Boekhandel De Ruiter Fanoy presenteert: "Blauwbaard", de nieuw ste van Pauline Slot, 34,90 en van James Redfield "Het geheim van Shambhala, 31,95. pag- 11 Bij Intratuin in Koudekerke wordt van donderdag 3 februari tot en met zaterdag 5 februari een bruids- en voorjaarsmodebeurs gehouden. Tijdens de beurs worden verschillende modeshows gehouden waarin de nieuwste mode aan de bezoekers wordt getoond. Neel en Wilma van Belzen van Walky Schoenmode uit Arnemuiden mochten een weekje in een Smart-auto rondrijden. De ondernemers hadden de wagen een weekje gewonnen in een verloting van schoenenfabrikant Salamander. pag. 15 In Vlissingen heeft staatssecretaris Van der Ploeg vorige week de 't Spui officieel geopend. In het complex zijn de Vlissingse bilbiotheek, een boekwinkel en het VVV opgenomen. In Cine City gaan deze week twee films in premiè re: South Park en Anna and the King. In het kader van Moviezone, voor CKV-ers, wordt de klassieke rolprent Citizen Kane vertoond. In het Vlissingse podiumcafé De Piek speelt zaterdag de Walcherse formatie Willy Skipper. WmyLmiit pag. In Middelburg is het convenant Schuldhulp verlening ondertekend. Het convenant behelst de samenwerking tussen Woongoed Middelburg, de gemeente Middelburg, de Kredietbank Middelburg en het Meldpunt Schuldhulpverlening Walcheren met als doel huurders met een huurachterstand uit de problemen te helpen. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes KQnMar Zo vertelde een dame uit Vlis singen hoe iemand die zeur de, bij haar thuis toegevoegd kreeg: D'r 'oort een ouw'oer gevraagd in een pettewienkel! Volgens iemand uit Domburg werd er gezegd: een ouw'oer uut de pettewienkel van Wijt man. Wijtman was inderdaad de naam van een pettenwin- kel op de Burg in Middelburg. Maar of er inderdaad een 'grööte raes' oftewel een ouw'oer achter de toonbank stond, is niet bekend. Volgens enkele oudere Middelburgers was dat in hun tijd in elk geval niet het geval. Een spreekwoord dat ik pas vorig jaar voor het eerst hoor de is: Zie doee, doe doee. Of tewel: als je iemand iets ziet doen, doe je het algauw na. Ik weet niet of het verderop in Nederland ook voorkomt. Het spreekwoord staat in elk geval niet in de Dikke Van Dale. Op Aerremuu hoorde ik kort geleden het volgende gezeg de: leder 'aegje vang wind. Het wil zoveel zeggen als: alle kleine beetjes samen hebben toch effect. Een voorbeeld: Je kan noe wè zeie da je as bak ker op zö'n durp geên concur rentie eit,. ma d'r bin toch ménsen die nè stad bod schappen gae doee. Dienkt er om: ieder 'aegje vang wind! Eveneens uit Arnemuiden komt de prachtige beeldende uitdrukking: 'Mao Wie-ooge die keek nie zö nauwe.' Een abstract begrip (nie zö nauwe kieke) wordt op een letterlijke manier opgevat en dat geeft in dit geval een ludiek effect. Verder hoorde ik kort geleden een vrij onbekende uitdruk king voor iemand die zich in vele omstandigheden weet te behelpen. 'Die kan tenminste mee z'n 'anden drienke' wordt er van zo iemand gezegd, waarbij diens zelfredzaamheid duidelijk positief gewaardeerd wordt. De uitdrukking spreekt voor zich, denk ik. Jan Zwemer Martin Brand uit Oostkapelle heeft zojuist zijn studie plan tenteelt aan de Christelijke Agrarische Hogeschool in Dronten afgerond. Graag was hij zelf boer geworden, maar dat lijkt voor Brand niet weg gelegd. „Mijn opa heeft een landbouwbedrijf op Walche ren", vertelt Brand. „Daar is mijn interesse voor het vak gewekt. Heel misschien dat ik zijn bedrijfje nog eens over kan nemen, maar daar ga ik niet vanuit". Brand heeft zich aan het einde van zijn studie gebogen over de vraag of de kleine akker bouwbedrijven op Walcheren nog toekomst hebben en of de bedrijven iets kunnen doen om het bedrijfsinkomen te verhogen. „De schaalvergro ting is ook in de landbouw gaande", begint Brand te ver tellen. „De prijzen liggen sterk onder druk en dat terwijl in vesteringen op het gebied van bijvoorbeeld het milieu niet in de prijs van het product kun nen worden doorberekend. Om het hoofd boven water te kunnen houden moeten veel landbouwbedrijven alternatie ve vormen van inkomsten zoeken". Walcheren telt momenteel 730 landbouwbedrijven waarvan bij 575 landbouwers het eigen bedrijf het hoofdinkomen vormt. Het gemiddelde opper vlak van de bedrijven be draagt op Walcheren 19,5 hec tare, in de rest van Nederland ligt dit gemiddelde op 26 hec tare. „Dat geeft aan dat de landbouwbedrijven op Wal cheren relatief klein zijn", legt Brand uit. „Om de kosten van het produceren te laten dalen zouden de bedrijven moeten groeien maar om verschillen de redenen is dat vaak niet mogelijk". Brand noemt de hoge grondprijs -zestigdui zend gulden per hectare- en het lage rendement van de bedrijven. „Het is op Walche ren nog niet zo erg dat je bordjes 'te koop' langs de kant van de weg ziet staan. Dat zal ook niet zo snel gebeu ren. De mentaliteit van de Walcherse boer is om door te gaan en er desnoods een baan bij te nemen om het ei gen bedrijf toch draaiende te houden. Het zijn veelal fami liebedrijven en in moeilijke tij den teren ze in op zichzelf". Volgens Martin Brand kan de oplossing voor veel land bouwbedrijven zijn om alter- Foto Jaap Wolterbeek natieve vormen van inkom sten te zoeken. „Het is sterk afhankelijk van de bedrijfssi tuatie wat de beste oplossing is", vertelt Brand. „Een bedrijf in Oostkapelle zou een goede oplossing in het toerisme kunnen vinden terwijl dat voor een bedrijf dat meer in het binnenland ligt, zeg in Grijpskerke, het misschien be ter op het gebied van de bio logische landbouw kan zoe ken". Groot voordeel van het biologisch telen van gewas sen is volgens Brand de gun stige prijs die voor de produc ten wordt gegeven en de sub sidie van Europa die het voor de landbouwer makkelijker maken. „In de gangbare land bouw kost het zo'n dertien cent om een kilo aardappelen te telen", rekent Brand voor. „Daar krijgen de boeren vreemd genoeg maar acht cent voor, de winst wordt ge maakt door de frietfabriek, de tussenhandelaar en de winke liers. De frietfabriek heeft zo veel macht dat de boer nog maar weinig heeft in te bren gen. Voor een kilo biologische aardappelen staat de prijs momenteel op zestig cent per kilo". Het enige probleem waar de biologische boer mee te maken krijgt is de om schakelingsperiode van twee jaar. Brande: „Voordat een boer zijn biologische producten kan afzetten moet het bedrijf tenminste twee jaar biolo gisch telen. De bestrijdings middelen die in de gangbare landbouw wel gebruikt moch ten worden en in de biologi sche landbouw taboe zijn moeten eerst uit de grond voordat het product biolo gisch genoemd mag worden. In die tijd moet men er des noods een baan bij nemen om het eigen bedrijf toch draaiende te houden". nieuwe collectie DONDERDAG V VniJDAG KOOPAVOND GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 HULST INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Bel oeoo o 153 voet een koopzondag bi| u in de buurt ol ki|k op Iniemot lillpd.'www.lians-verkork.nl 3.000 Showroom keukens en inbouwapparaten moeten ruimte

de Faam | 2000 | | pagina 1