Vlissingen zet jongeren aan tot sporten Ondernemers zoeken winnaars VAN DE REE brilmode OPRUIMING met KORTING van 50% op het montuur Open Zeeuws kampioenschap Stratego Unieke Zeeuwse ansichtkaarten bij aankoop van komplete bril JEUGDKERSTZAALVOETBAL- TOERNOOIEEN SUCCES door Joep Bremmers In het Middengebied in Vlissingen begint za terdag 29 januari een proef met verschillende sportactiviteiten om jongeren van de straat te houden. Het project is een initiatief van de ge meente Vlissingen, adviesgroep P20, het Soci aal Cultureel Werk en de stichting Sportieva uit Middelburg. Onder de noemer Sportbuurtwerk worden van 29 januari tot en met 11 maart ac tiviteiten georganiseerd als voetbal, basketbal, tae-bo en klimmen. Walcheren Van dag tot dag DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG In tal van Zeeuwse boekhandels worden vanaf deze week de eerste van een serie Zeeuwse ansichtkaarten verkocht. Een verjaardags-, be- terschaps- en verhuiskaart zijn voorzien van een komische tekst in Zeeuws dialect. De serie wordt later dit jaar aangevuld tot twaalf kaar ten. De Ondernemersvereniging Koudekerke zoekt nog enkele winnaars van de einde jaarsactie die de ondernemers eind vorig jaar heeft gehouden. In Hotel Arneville in Middelburg wordt zater dag 29 januari het open Zeeuw kampioen schap Stratego gehouden. Er wordt in twee klassen om de titels, bekers en prijzen gestre den: senioren en junioren (geboren na 1985). OOG Korte Geere 11-13 Middelburg Tel. 0118-615860 Je zou er zeeziek van worden! Deze op merking werd gemaakt door één van de aanwezigen in een zaal in Sportpunt Zeeland, toen de F-pupillen daar hun kerstzaalvoetbaltoernooi speelden. In de ze zaal waren drie speelvelden uitgezet, waardoor zes teams tegelijk konden spe len. „We willen door middel van sport de bewoners in de wijk meer betrokken laten zijn bij de wijk", legt Anton Vael, be leidsmedewerker van de ge meente Vlissingen uit. „Daar bij richten we ons in eerste in stantie op de jeugd van 12 tot ruim twintig jaar. Door de jeugd bezig te houden probe ren we de overlast in de wijk terug te dringen". Voor de or ganisatie van de sportactivi- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u„ tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, bloemschik ken, 10 u. Buurthuis het Woltershuis Vlissingen, inter cultureel kookcafé, 18 u. De Drukkery Middelburg, Lande lijke Gedichtendag. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, Ge nootschapscollege: De grote verhalen, 'De romantiek', 16.45 u. De Drukkery Mid delburg, lezing door Erik Vlaminck over zijn nieuwste boek 'Houten schoenen', 16 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, prijsklaverjassen, 20 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, bingo, 20 u. Wijkcentrum Het Bolwerk Vlissingen, alleengaanden avond, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijsklaverjassen, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, rommelmarkt, 10 u., lichtjes optocht door de wijk, 18 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, dansavond, 20.30 u. Campus De Ruyter Vlissingen, bingo, 10 u. Buurthuis Al- degonde Vlissingen, prijskla verjassen, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met chronische lucht wegklachten, 14.30 u. De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Adriaan Coortelaan 3 Vlissingen, country line dance voor beginners, 13.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door A. van den Beukei, 'Natuurwetenschap en geloof: water en vuur?', 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsen- bad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met chronische luchtwegklachten, 12.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandel morgen voor 50-plussers, 9 u. I teiten is de gemeente Vlissin gen in zee gegaan met de Stichting Sportieve, die al eer der vergelijkbare activiteiten in de Terneuzense probleem wijk Triniteit heeft ontplooid. „In Terneuzen sloeg het goed aan", vertelt Patrick Gabriëlse van de stichting Sportieva. „We verwachten dat het ook in het Middengebied in Vlis singen goed zal gaan. In deze wijk zijn maar weinig jonge ren lid van een sportvereni ging- Door onze activiteiten hopen we ze toch aan het sporten te krijgen en zo de overlast in de buurt te verminderen". De Vlissingse jongeren moeten voor het Sportbuurtwerk en thousiast worden gemaakt met sporten als levend tafel voetbal, voetbal, basketbal, een verdedigingssport, de nieuwe trendy sport tae-bo, schaatsen bij het Sportfond- senbad en klimmen. Om de buurtbewoners op de hoogte te brengen van de activiteiten worden poster in de buurt ge hangen en folders verspreid. „Jongeren die aan een activi teit deelnemen wijzen we ook meteen op de andere activitei ten", vertelt Patrick Gabriëlse. „Ook vragen we ze het tegen andere jongeren te vertellen om zo mond op mond recla me te krijgen". Na de proef met het Sport buurtwerk in het Middenge bied gaat de gemeente Vlis singen met de partners het verloop van de activiteiten evalueren. „We willen dit uit eindelijk in alle Vlissingse wij ken gaan invoeren", meldt Anton Vael. „De activiteiten moeten dan het hele jaar door plaatsvinden en er moet dan structureel budget voor wor den vrijgemaakt". Het Sportbuurtwerk in het Middengebied begint zater dag 29 januari om 11 uur met levend tafelvoetbal op het plein aan de Bloemenlaan. Daarna worden er wekelijks één of twee activiteiten ge- wordt het project afgesloten toren op het pleintje aan de houden. Op zaterdag 11 maart met een zes meter hoge klim- Bloemenlaan. Onlangs zijn de prijzen van de loterij uitgereikt maar net als vorig jaar zijn er wat prijzen blijven liggen. Op de verjaardagskaart vraagt een moderne variant van de Bevelandse Boerinne zich af of het nu alweer tijd is voor een verjaardagsfeestje. Een Zeeuws-Vlaams varkentje raadt zieken aan om zich voor al niet 'bie den beêr te loatn doen: wo mao gauw wee be ter!' En wie anders dan een Walchers boertje kan het vol gende 'uut z'n nikke stuke' om iemand te feliciteren met een nieuwe woning: 'verhuze? Jie? Wae wou je dat van betaelen dan?' De kaarten worden uitgege ven door de Stichting Zuud- west 7, die ook verantwoorde lijk is voor het Zeeuwstalige magazine Noe. Abonnees van Noe, zo'n zeshonderd in to taal, ontvingen de kaarten als presentje bij het onlangs ver schenen winternummer. De stichting is van plan nog meer Zeeuwse ansichtkaarten uit te geven. Een serie van twaalf is voorlopig het stre ven. Ruim voor de zomer vol gen in elk geval nog een aan tal kaarten gericht op de toe ristische markt. „De hoofdprijs, een reische- que ter waarde van vijfentwin tighonderd gulden, en de tweede prijs, een meubelche que ter waarde van duizend gulden, zijn nog niet opge haald", vertelt Teun Hillebrand van de ondernemersvereni ging. De eindejaarsactie van de On dernemersvereniging Koude kerke was als vanouds een groot succes. „Klanten kregen bij het grootste deel van de Koudekerkse ondernemers een lot bij een besteding van tien gulden", vertelt Teun Hil lebrand. „En er zijn zo'n hon derdzeventigduizend loten uit gedeeld". De hoge score bij de Koudekerkse eindejaarsac tie is volgens Hillebrand te danken aan enkele grote be drijven die flinke omzetten maken. De prijzen van de eindejaars actie zijn onlangs uitgereikt bij Woontrend in Koudekerke. „Maar niet alle prijzen zijn op gehaald", vertelt Hillebrand. „Voor onze kas is dat natuur lijk prima, maar daar doen we het niet voor. Het is toch leuk om iemand blij te maken met zo'n prijs". Het Zeeuws kampioenschap geldt als voorronde voor het Nederlands Kampioenschap Stratego, dat dit jaar voor de tiende keer wordt gehouden. De hoogst eindigende spelers in Middelburg plaatsen zich automatisch voor de landelij ke finale die 11 november in Utrecht plaatsvindt. Het kampioenschap is georga niseerd door de Statego Bond Nederland. Het toernooi is be slist niet alleen bedoeld voor de doorgewinterde Stratego- spelers. Het gaat de organisa tie vooral om de sportieve strijd. Aan de sfeer wordt veel waarde gehecht. Er is daarom gekozen voor een wedstrijd schema waarin niemand voor tijdig wordt uitgeschakeld en speelt iedereen tegen deelne mers van een gelijkwaardig niveau. N U V O GARANT 7= O O m TOEGEKEND VOOR 2000 Leestekens - De Zeeuwse Volksuniversiteit begint binnen kort met een cursus stijlver schijnselen en leestekens in het ZVU-bureau in de Spanjaard straat in Middelburg. In de cur sus komen een aantal stijlpro blemen aan de orde, waar in het algemeen veel vragen over wor den gesteld: groter als/groter dan, mits/tenzij, het leukste wat/dat etc. Veel aandacht wordt besteed aan zinnen waar woorden uit weg zijn gelaten. De cursus begint woensdag 2 februari en bestaat uit vijf les sen van 20 tot 21.30 uur. Inlich tingen en/of aanmelding, tel. 0118-634800. Genealogie - De Zeeuwse Volksuniversiteit en het Zeeuws Archief geven vanaf maandag 14 februari een cursus genealo gie voor gevorderden. Het doel van de cursus is het verkrijgen van meer kennis en inzicht in andere bronnen voor genealo gisch onderzoek om daarmee andere gegevens over voorou ders te kunnen achterhalen. Be handeld wordt het onderzoek in andere archieven zoals de rech terlijke en notariële archieven, het kadaster en de Zeeuwse Rekenkamer. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-634800. Ontembare vrouw - Ria Geerse en Corrie Kooke geven vanaf woensdag 2 februari de cursus de ontembare vrouw, naar het gelijknamige boek van Clarissa Pinkola Estes. Zij sprok kelde veel stokoude sprookjes, mythen en verhalen uit de hele wereld bijeen. De cursus is er voor alle vrouwen die een keuze maken voor kwaliteit van het le ven. De cursus wordt gegeven in de Vier Elementen in Middel burg. Inlichtingen en/of aanmel ding, tel. 0118-636523. Tuinieren - Consumentenorga nisatie Green Card geeft vanaf 14 maart een vijf lessen duren de cursus tuinieren voor begin ners. De cursus wordt gegeven bij Tuincentrum Adriaanse aan de Oude Vlissingseweg in Mid delburg. De meest essentiële aspecten komen tijdens de cur sus aan de orde: tuinindeling, renovatie, snoeien, inrichten van de vasteplantenborders, aanleg en onderhoud van de vijver en de zorg voor het gazon. Inlichtin gen en/of aanmelding, tel. 010- 5120099. Gebarentaal - De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven geeft vanaf 8 februari een cursus Ne derlandse gebarentaal in het Do- venontmoetingscentrum in Mid delburg. Inlichtingen en/of aan melding, tel. 0113-672794. Paleografie - In het nieuwe Zeeuws Archief in Middelburg begint maandag 14 februari een cursus paleografie. Aan de hand van fotokopiën van teksten en archiefstukken uit de periode van de veertiende tot en met de achttiende eeuw worden deel nemers vertrouwd gemaakt met de verschillende soorten hand schriften. De cursus is georgani seerd door het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Volksuniversi teit. Inlichtingen en/of aanmel ding, tel. 0118-634800. Immanuel Kant - De Zeeuw se Volksuniversiteit begint maandag 14 februari met een cursus over de verlichtingsfilo- soof Immanuel Kant. In het werk van de filosoof staan de vragen wat kan ik weten?, wat behoor ik te doen?, waarop mag ik hopen? En wat is de mens? centraal. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten van 19.30 tot 21.30 uur en wordt gegeven in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat in Middelburg. Inlich tingen en/of aanmelding, tel. 0118-634800. Bijbel - Huwelijk en gezin, zo als God het bedoeld heeft is het onderwerp van de thema-avond die vrijdag 28 januari in het ver enigingsgebouw aan de Dorps- dijk 38 in Vrouwenpolder wordt gehouden. De bijeenkomst be gint om 20 uur en er wordt een inleiding gehouden door Ger de Koning uit Middelburg. Magnetron - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon verzorgt binnenkort een cursus gebruik van de (combi-)magnetron. De cursus bestaat uit twee lessen van drie uur. Na een korte theoretische inleiding over de basisprincipes van de magnetron is er gelegen heid voor praktische oefening. De cursus wordt gegeven in het Toeristisch Centrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostka- pelle. Inlichtingen en/of aanmel ding. tel. 0118-581507. Dorkas - De werkgroep Dorkas Walcheren houdt in de week van maandag 24 januari tot en met zaterdag 29 januari een col lecte bij Westkapelle. De op brengst is bestemd voor de bouw van huizen in Kosovo. Hartezorg - De patiëntenver eniging voor- en nazorg bij hart ziekten Hartezorg Midden-Zee land houdt dinsdag 8 februari een praatmorgen in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Deelnemers kunnen dan van ge dachten wisselen over de pro blemen die mensen met hart ziekten kunnen ondervinden. De bijeenkomst begint om 10.15 uur. Rozenkruis - De Internationa le school van het Gouden Ro zenkruis houdt vanaf maandag 31 januari een cursus in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. In de cursus komen on derwerpen aan de orde als de microkosmos en macrokosmos, geest en ziel, karma en reïncar natie en endura en tranfiguratie. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0111-417418. En dat gebeurde met groot enthousiasme. Maar niet alleen binnen de lijnen werd er volop bewogen; ook daarbuiten toonden de spelers en speelsters, dat ze lang niet alle beschikbare energie gebruikten voor de wedstrijden. Overal in het Sportpunt kon je rennende pupillen zien, die elkaar achterna zaten of snel ergens heen wilden. Vooral op de maandag en woensdag was het erg druk. Op die dagen speelden de jongste pupillen hun wed strijden. Veel ouders, grootouders, broertjes en zusjes kwamen kijken naar de verrichtingen van hun favorie te spelers. Doelpunten werden met gejuich begroet, veters werden (opnieuw) gestrikt, spelers werden aan gemoedigd of getroost en zo nodig werden tranen ge droogd. De velden waren wat kleiner dan bij de junioren en se nioren gebruikelijk is, maar daardoor kon er ook wat makkelijker worden gescoord. Ook de maker van het 1000e doelpunt, Yuri Schipper, de keeper van SSV F1 profiteerde hiervan. Hij schoot de bal vanuit zijn eigen doelgebied in de richting van het doel van de tegen stander, waar de bal nog werd aangeraakt en zo in het doel verdween. Het leverde hem een attentie van de organisatiecommissie op. In totaal werden er in de 554 gespeelde wedstrijden 1736 doelpunten gemaakt; een gemiddelde van ruim drie per wedstrijd. De aan wezige verzorgers moesten vooral wat pleisters plak ken en blaren behandelen; een enkeling werd voor verdere behandeling doorgestuurd naar een huisarts of de EHBO-afdeling van het ziekenhuis. De kosten van het toernooi worden voor een deel gedragen door de hoofdsponsor Sportpunt Zeeland. Ook subsidies van de Goese Sportraad en de gemeen te Noord Beveland droegen bij. Verder heeft het be drijfsleven in de gemeente Goes, in Kamperland en 's- Gravenpolder door middel van het betalen van één of meer uren zaalhuur (a 50,-) het mogelijk gemaakt dat de penningmeester van de organisatiecommissie weer alle rekeningen kan betalen. Op zaterdag 29 januari a.s. krijgen de trainers, leiders, klokkers, scheidsrechters, kortom allen, die aan het toernooi hebben meegewerkt van 19.30 tot 22.30 uur de kans zelf een balletje te trappen op het Leiderstoer- nooi. Er nemen ook 2 teams van de hoofdsponsor Sportpunt Zeeland deel. De teams worden ingedeeld in poules voor oudere en jongere teams. Ook dit toer nooi is zuiver recreatief en vormt de sportieve en ge zellige afsluiting van het 28e Jeugdkerstzaalvoetbal- toernooi. f'

de Faam | 2000 | | pagina 9