Statenvergadering Provincie Zeeland Zeeland in de toekomst GLAS HET INZAMELEN WAARD. Officiële Mededelingen HUI» IN DE GLASBAK! Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 4/2000 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Stremming Zeelandbrug Vrijdag 4 februari, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten (PS) van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de historische Statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. In beroep Diversen Zeegroente snijden natuurmonument Oosterschelde Ontwerp-vergunning KoSa Netherlands B.V. Rachel van de Vrede uit Yerseke is op zoek naar oude, nog niet eerder gepubliceerde foto's van het vissersdorp Yerseke. Mevrouw Van de Vrede (71) is door Uitgeverij Deboek- tant benaderd om een boek met foto's uit de periode 1920-1960 samen te stellen. Schoenendoos Landleven Milieu Woensdag 26 jamiuiari 2006 FAAM/VLISSINGER 5 Abdij Nieuws Op de uitkijk. Er wordt regelmatig een alles vernietigende voorspelling ge daan door dezen of genen en ook voor het jaar 2000 zijn de speculaties niet van de lucht. We leven alweer in de vierde week van januari en Zeeland staat nog steeds op de kaart. Sterker nog: Er wordt door de provincie hard gewerkt aan de toekomst van Zeeland Thema's voor de toekomst In december 1999 heeft de pro vincie Zeeland een agenda voor het Zeeuws omgevingsbeleid uit gebracht. Hierin staat uitvoerig beschreven welke vier thema's de toekomst gaan bepalen voor Zeeland. De thema's zijn: stedelijke com plexvorming, vitaal platteland, dynamiek van de deltawateren en de kwaliteitssprong kustzone. Op deze gebieden zijn de meeste kansen en ontwikkelingen te ver wachten. Samen sterker Een belangrijk motto van het om gevingsbeleid is: samen sterker. Niet alleen het provinciaal be stuur moet nadenken over de te varen koers, ook de andere over heden en belangengroepen heb ben en willen die verantwoorde lijkheid. Op basis van de nauwe samenwerking met de betrokken gemeenten, Rijkswaterstaat, waterschappen en belangen groepen, is de agenda voor om gevingsbeleid tot stand geko men. Deze samenwerking wil de provincie graag doorzetten om de onderwerpen op de agenda ook te realiseren. Doel omgevingsbeleid Voor al de thema's geldt dat het omgevingsbeleid tot doel heeft: economische ontwikkeling en het instandhouden en verbeteren van de kwaliteit van de omgeving. Stedelijke complexvorming Zeeland is een kleine provincie en bestaat uit drie stedelijke/indus triële gebieden: Middelburg/vlissingen, Goes en Terneuzen/Kanaalzone. leder heeft zijn eigen karakter en een eigen pakket aan voorzieningen. Door onderlinge samenwerking en de komst van de Wester- scheldetunnel is het aantrekkelijk al deze voorzieningen te bunde len en te komen tot voorzienin gen op grootstedelijk niveau, zon der het rustige, schone, ruime en groene karakter van deze gebie den aan te tasten. Vitaal Platteland De provincie en de betrokkenen zetten zich in voor agrarische vernieuwing en een plattelands ontwikkeling, waarin een duurza me landbouw samengaat met nieuwe activiteiten zoals recreatie op het platteland. Dynamiek van de deltawateren De deltawateren bepalen voor een groot deel het aanzien en de waarde van Zeeland. De provincie denkt aan (gedeeltelijk) herstel van natuurlijke processen, waar onder de overgang tussen eb en vloed. Herstel hiervan kan leiden tot positieve effecten voor water sport, recreatie, toerisme, indus trie en visserij. Kwaliteitssprong kustzone De kustzone is zowel voor de eigen inwoners als voor de re creant en toerist van belang. De provincie ziet het als haar taak de recreatie in het kustgebied voortdurend aan te passen aan wat de omgeving kan 'hebben'. Informatie De 'Agenda voor omgevingsbe leid, thema's voor de toekomst" is te verkrijgen bij het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118- 631400. De Zeelandbrug is voor gemo toriseerd verkeer gestremd in de nacht van maandag 31 januari op dinsdag 1 februari van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de och tend. Tijdens de stremming worden rij- ijzers aan voegovergangen in de brug vernieuwd. Tijdens het werk moet de brug trillingvrij zijn. Bovendien is door het weren van gemotoriseerd verkeer de veilig heid van de werkers beter ge waarborgd. Borden verwijzen het verkeer naar de weg over de stormvloed kering. Alleen hulpdiensten mo gen bij spoedgevallen over de brug. Direct na de traditionele klap met de hamer waarmee commissaris van de koningin Van Gelder de vergadering van de Staten van Zeeland klokslag tien uur opent, vindt de beëdiging tot Statenlid plaats van de heer D.P. Visser, Hij komt voor de fractie van de Reformatorisch Politieke Federa tie/Gereformeerd Politiek Ver bond in de Staten als opvolger van ir. W. Mol uit Tholen die zijn werkzaamheden als lid van PS om gezondheidsredenen heeft moeten staken. De Verordening onderhoudssubsi- dies monumenten en draaipre- mies molens Zeeland 1998 is op een paar onderdelen niet helder geformuleerd. Vandaar het voor stel de tekst op die onderdelen aan te passen. Aan de strekking van de verordening verandert niets. Een tekstuele wijziging zonder inhoudelijke gevolgen is ook het lot van het Reglement van orde voor de bestuurscommissie Inter provinciaal Werkgeversverband. De eerste twee agendapunten lijken dan ook puur formeel en zullen naar verwachting geen dis cussie uitlokken. Zeelandbrug De Zeelandbrug is aan een forse opknapbeurt toe. En daar is een bedrag mee gemoeid van ruim dertig miljoen gulden. De aan nemer neemt voor dat bedrag ook gelijk de aansluitende wegen op de schop. Dat betekent dat de hinder voor het wegverkeer valt te beperken. Het neemt overigens niet weg dat de brug 22 dagen is gestremd voor ge motoriseerd verkeer. De opknap beurt zelf duurt in totaal een half jaar. Voor fietsers is de brug de volledige periode niet te gebrui ken. Maar daar is een oplossing voor bedacht. Zij kunnen al die tijd gebruikmaken van een soort taxi-bus. De fiets kan gratis mee, de fietser zelf betaalt het person- entarief zoals dat geldt bij het openbaar busvervoer. Het werk aan de Zeelandbrug be vat: vervanging van het wegdek; het aanbrengen van betonnen voertuigkeringen en reconstructie van de voegovergangen. Bij de aansluitende wegen gaat het om de renovatie van het wegdek en aanpassingen om de veiligheid voor het verkeer te verbeteren. De wegwerkzaamheden hadden eigenlijk pas over een paar jaar moeten gebeuren, maar GS stel len voor de wegen nu toch maar aan te pakken om niet in de na bije toekomst nog een keer een stremming te veroorzaken op een belangrijke doorgaande route. Ook is gesproken over verbre ding van de brug. Maar de uitwer king van die plannen en de proce dures die vervolgens opnieuw doorlopen moeten worden, ver gen een paar jaar, terwijl in de tussentijd wel fors onderhoud, met ook de nodige stremmingen, aan de brug nodig zijn. Vandaar dat GS er voor kiezen het crea tieve plan voor verbreding van de brug mee te nemen bij de vol gende grootonderhoudsbeurt over een jaar of tien. De kosten van de opknapbeurt zijn trouwens ruim 12 miljoen gulden hoger uitgevallen dan oor spronkelijk bedacht. GS willen die extra kosten eerst afschrijven over een periode van 20 jaar en op die manier de tijd nemen om het investeringsplan voor wegen en bruggen nog eens kritisch door te nemen. Wellicht dat door verschuivingen in planningen of oprekken in tijd van sommige werkzaamheden, financiële "winst" valt te behalen. Milieu Medewerkers van de provincie trekken er hard aan om voor 2005 een volledig beeld te hebben van mogelijke problemen (vervuiling) met de bodem in heel Zeeland. Het jaar 2005 vloeit voort uit het Nationaal Milieu beleidsplan. Om de onderzoeks gegevens administratief goed te verwerken is het nodig dit jaar extra personeel in te zetten. Daarmee is een bedrag gemoeid van 140.000 gulden. GS vragen de Staten hiermee in te stem men. IVN Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie wil met de provin cie graag een overeenkomst af sluiten voor zogeheten budgetfi nanciering voor de periode 2000 - 2003. De nieuwe overeenkomst vervangt de oude, die gold van 1996 - 2000. De vereniging kan jaarlijks rekenen op een provin ciale bijdrage van 357 duizend gulden. Gezien de ervaringen in de voorgaande periode, stellen GS voor een nieuwe overeen komst voor vier jaar aan te gaan. Gieterij De Gieterij Middelburg is vorig jaar in een faillissement geraakt. Er was een liquiditeitsprobleem ontstaan door het wegvallen van de orders van één grote klant. De orderportefeuille voor de toe komst was echter goed gevuld. Vandaar dat de curatoren zijn gaan zoeken naar een mogelijk heid de bedrijvigheid op een of andere manier door te zetten. Die mogelijkheid is er door over name van de gieterij door RMI Holland. Om de overname tot een succes te maken, stellen GS voor een eenmalige bijdrage voor de herstructurering te verstrekken van 275 duizend gulden en een zelfde bedrag als renteloze le ning beschikbaar te stellen voor een periode van 10 jaar. Het voorstel betekent dat er geen 65 arbeidsplaatsen verloren gaan. Klachten Als de Staten instemmen met de voorgestelde klachtenregeling kunnen de inwoners van Zeeland in de toekomst met klachten over handelingen of gedragingen van provinciale medewerkers of bestuurders ook terecht bij de nationale ombudsman. Er kan daar alleen een klacht over de provincie gedeponeerd worden als eerst gebruik is gemaakt van de klachtenregeling van de pro vincie zelf. Aan de eisen die aan een derge lijke regeling gesteld worden vol doet het voorstel van GS. Tot slot vragen GS de Staten in te stemmen met de 2e wijziging van de begroting provincie 2000. Informatie De agenda van de Statenverga dering en de stukken die daarbij horen, liggen ter inzage in het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. De adviescommissie voor de bezwaarschriften (de commissie adviseert Gedeputeerde Staten, om al dan niet terug te komen op eerder ingenomen standpunten) komt dinsdag 1 februari in een openbare bijeenkomst bij elkaar om indieners van bezwaarschrif ten de gelegenheid te geven hun visie mondeling toe te lichten. Een inwoner van Middelburg is het er met mee eens dat GS op grond van de Verordening onder- houdssubsidies monumenten en draaipremies molens, geen subsi die willen verstrekken voor onder houd aan de Evangelisch Lutherse Kerk in Middelburg. De behandeling van dit bezwaar schrift begint om 13.45 uur. Om 14.15 uur gaat het om twee bezwaarschriften naar aanleiding van de stellingname van GS dat op de locatie Poelendaeleweg 22 sprake is van ernstige bodemver ontreiniging en dat uiterlijk binnen een jaar met de sanering moet zijn begonnen. Bodemverontreiniging komt op nieuw aan bod om 15.00 uur. GS hebben vastgesteld dat de bo dem in de Willem-Alexanderpolder bij Kapelle ernstig is vervuild maar dat de sanering niet urgent is. Wel moet bij graafactiviteiten voor bijvoorbeeld leidingen de vrijkomende grond worden afge voerd en moet, als het gebruik van de bodem verandert in grondgebonden tuinbouw, land bouw of wonen met tuin, dit gemeld worden aan GS. Omwonenden en grondeigenaren zijn tegen dit besluit van GS in het geweer gekomen. Op de iocatie Dorpsstraat 9 in Hoofdplaat is de bodem ook vervuild, maar urgent is het met, stellen GS. Een inwoonster van Hoofdplaat krijgt om 15.30 uur de gelegenheid haar visie toe te lichten. Ook aan de Smitsweg in Noord- welle is de bodem ernstig ver vuild: maar bij het huidige gebruik en onder de huidige omstandig heden is het niet urgent. De ad vocaat van een inwoner van Noordwelle kan om 16.00 uur de zaak van zijn cliënt komen beplei ten. De zittingen zijn in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. MH Van dinsdag 1 t/m vrijdag 4 fe bruari 2000 verstrekken ge meenten, gelegen aan de Ooster schelde, zolang de voorraad strekt, aanvraagformulieren voor een seizoensontheffing voor het snijden van zeegroente in het natuurmonument "Oosterschelde- buitendijks", Voor de gemeente Veere is dit bij de afdeling Burgerzaken te Domburg. Een toelichting en een kaart van de schorgebieden waar met een ontheffing zeegroente gesneden mag worden zit bij het aanvraag formulier. Er worden maximaal 300 onthef fingen verleend. Informatie kan worden ingewon nen via tel. 0118-631988, dhr. H.S. Zandstra van de directie Ruimte, Milieu en Water. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van KoSa Nether lands B.V. te Vlissingen voor een wijziging van de norm voor NOx van de residuverbrandingsinstal- latie, die onderdeel uitmaakt van het productieproces voor DMT (dimethylterephthalaat). De inrichting is gelegen aan de Europa-weg 4 te Vlissingen, kad. bekend gem. Vlissingen, sectie M 526, M 559, M 576 en M 609. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 27 januari tot en met 23 februari 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissin gen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 24 fe bruari 2000 schriftelijke be denkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens met bekend te maken. Tot en met 17 februari 2000 kan een ieder verzoeken om een ge- dachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631769). Bij de gedachtenwisse- ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge be denkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost, (tel. 0118- 631769). Gezocht: foto's van oud-Yerseke Zelf beschikt ze over een groot archief, maar de mees te van haar foto's zijn al eens gepubliceerd. „En om dat nou nog 'ns te doen, dat is natuurlijk niet nodig", vindt ze zelf. Toch staat het idee haar wel aan. ,,'t Is natuurlijk best leuk, nog een boek over oud-Yerseke", geeft ze toe. „Dus ik wil die mensen van Deboektant best helpen. Maar of het echt gaat luk ken? Ik weet het niet. Vroe ger was het dorp niet zo groot, dus of er echt nog zo veel foto's zijn die we nog niet kennen weet ik eigenlijk niet". Marja Visscher, directeur van Uitgeverij Deboektant, zegt te weten dat er al veel over het dorp is verschenen. Toch is ze ervan overtuigd dat er onder de inwoners nog vele foto's moeten zijn. „Niet ie dereen is zich ervan bewust dat juist die familiefoto, dat winkeltje, die verenigings- of schoolfoto van groot histo risch belang kan zijn. Een verzameling foto's kan men om verschillende redenen waarderen. Bijvoorbeeld de informatie ve en documentaire beteke nis. Soms kunnen inwoners van een dorp vertellen over een bepaalde gebeurtenis of onderwerp, maar bij gebrek aan fantasie van de toehoor der kunnen foto's wonderen verrichten. Bovendien zijn foto's een stuk toegankelijker dan moeilijk leesbare documen ten uit archieven". Het komt volgens de uitgeef ster nog altijd veel voor dat bij overlijden foto's in de spreekwoordelijke schoe nendoos terechtkomen of worden weggegooid. „Daar mee verdwijnt ook vaak be langrijke informatie die als het ware in de foto's verbor gen zit", stelt Marja Visscher. „Een uitgeverij als de onze ziet in zo'n geval niets liever dan dat die foto's door de samenstellers in fotoboeken worden verwerkt. Op die manier wordt de geschiede nis van een dorp levend ge houden. Eigenlijk kun je geschiede nisboekjes in verschillende categorieën indelen. De ene gaat over de landelijke ge schiedenis, de andere over de regionale geschiedenis. Een derde categorie behan delt de plaatselijke historie. Een fotoboek is daarvan de eenvoudigste soort, omdat er veelal geen archiefstudie aan vooraf gaat". De samensteller tekent in zo'n boek alleen op wat de dorpsgenoten weten te ver tellen, geïllustreerd met een foto. „Boekjes als deze gaan over eenvoudige, alledaagse za ken die, daar ben ik van overtuigd, de geschiedenis boekjes niet zullen halen", besluit Marja Visscher. Samenstelster Rachel van de Vrede zoekt foto's van kle derdracht, oude winkeltjes, vroegere inrichtingen van huizen of boerderijen, land levenfoto's, oude ambachten en beroepen, verenigings- en schoolfoto's, huiselijke ta fereeltjes, straatjes, haventa ferelen, visserij en alles dat enigszins tot de beeldvor ming van de geschiedenis van Yerseke zal bijdragen. Wie een bijdrage aan het boek wil leveren kan contact opnemen met Rachel van de Vrede: 0113-572 693. Melkboer Albert Goeman in Yerseke aan het werk, omstreeks 1950.

de Faam | 2000 | | pagina 5