10 - 30% Melkert-baners lopen huursubsidie mis Zeeuwse Komedie speelt Virginia Woolf Seniorencursussen in Hogeschool Vlissingen Lezing over archeologisch speelgoed I 50% KORTING BALANS OPRUIMING HORLOGES KORTING KOOPZONDAG VLISSINGEN Walcherse namen in 1584 (2) WOENSDAG 26 JANUARI 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 4 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN \AN DERJMADEN Een goed bedoelde premie van de Sociale Dienst aan uitkeringsgerechtigden die een Melkert-baan hebben gekregen blijkt bij nader inzien een sof. „In de praktijk komt het erop neer dat de Melkert-baner wel de bonus krijgt maar daarmee gelijk zijn recht op huursubsidie verspeelt", meldt Henk van den Oosterkamp van de Vlissingse Cliëntenraad voor Uitkerings gerechtigden. Van den Oosterkamp is op zoek naar Melkert-baners die hun huursubsidie heb ben verspeeld als gevolg van de uitstroompre mie van de Sociale Dienst. Schrijnend Folder In het Vlissingse theater Vestzak 99 gaat zater dag 29 januari Who's afraid of Virginia Woolf? in première. Het stuk is geregisseerd door Wil lem Huijbreghs met in de hoofdrollen Irene Din- gemanse, Leonard van den Berge, Annelies An- thonise en Tom Roovers. Filosofie, boekdrukkunst en boekwetenschap, surfen op internet. Het zijn slechts drie van de zeven cursussen voor Zeeuwse senioren die de komende maanden op initiatief van de stichting Zeeuwse Senioren Academie worden gehouden in de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen. De afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland houdt vrijdag 28 januari een lezing over 'archeolo gisch speelgoed' in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. a.s. zondag 30 januari HELE WINTERCOLLECTIE Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: 17 9 Het oude handschrift uit 1584 dat in de kluis van de Polder Walcheren de eeuwen over leefde, de zogenaamde 'overloper', biedt heel wat namen die nu nog steeds in Walcheren voorkomen. Andere zijn sindsdien verdwenen. Er werd vroeger immers veel verhuisd en fami lies (althans de namen ervan) stierven uit. In la tere tijden gold dat nog steeds. Omstreeks 1784 kwamen in Oostkapelle bijvoorbeeld heel wat families Bergzee, Zeevaart en Zeeveld voor. KOOPZONDAG GEOPEND Juwelier^SÜV? Kleine Markt I (Walstraatpromenade) VLISSINGEN (advertentie) door Joep Bremmers Het leek allemaal zo mooi. Eindelijk een baan, niet langer een bijstandsuitkering en een forse premie van zeventien honderd gulden op de koop toe. „Dat klinkt inderdaad erg goed", is ook Henk van den Oosterkamp uit Oost-Souburg van mening. „Maar aan het eind van het liedje blijkt het toch allemaal wat minder gunstig uit te pakken". Van den Oosterkamp is woord voerder van de Cliëntenraad voor Uitkeringsgerechtigden in Vlissingen. Daarnaast is hij ook woordvoerder van de Zeeuwse Cliëntenraad, een in stantie die zich eveneens sterk maakt voor de belangen van uitkeringsgerechtigden. „Er zijn bij ons al diverse klachten binnengekomen van mensen die de premie van de Sociale Dienst hebben gekregen en daardoor hun huursubsidie en kwijtschelding van gemeente lijke belastingen misliepen", vertelt Van den Oosterkamp. „Het is natuurlijk te begrijpen dat wanneer je genoeg ver dient niet meer in aanmerking komt voor huursubsidie. Maar de uitstroompremie van de Sociale Dienst is bedoeld als beloning. Maar wat is dat voor een beloning als je die aan een ander loket weer moet inleveren". De uit stroompremie voor mensen met een Melkert-baan, of in- en doorstroombaan zoals het Paarse banenplan officieel heet, kan worden aange vraagd wanneer de werkne mer tenminste negen maan den aan het werk is. Doordat de bruto premie bij het belast bare inkomen wordt geteld komen de Melkert-baners met de huursubsidie in de proble men. Peter Vreeke van het Vlissing se Laatste Kans Project be aamt het probleem dat Henk van den Oosterkamp aan snijdt. „Ons is ook een geval bekend van iemand die geen huursubsidie heeft gekregen ten gevolge van de uitstroom premie", vertelt Vreeke. Het Laatste Kans Project helpt mensen die financiële schul den hebben weer uit de rode cijfers te komen. „Onze cliën ten zitten al fors in de schul den en dan is zo'n bonus na tuurlijk een prettige bijkom stigheid. Maar als dan later blijkt dat men de huursubsidie misloopt, dan is dat extra schrijnend. Als iemand er zo in inkomen op vooruit gaat Henk van den Oosterkamp: „De uitstroompremie is bedoeld als beloning, maar dat is het in de praktijk niet". Foto Jaap Wolterbeek dat hij geen huursubsidie meer krijgt dan is dat natuur lijk prima. Maar een Melkert- baner heeft niet meer dan het minumumloon en komt dus normaal gesproken in aan merking voor huursubsidie". De Sociale Dienst in Vlissin gen erkent het probleem met de uitstroompremie maar zegt met de rug tegen de muur te staan. „Wij verstrekken alleen de uitstroompremie", vertelt Koos Gesink, beleidsmede werker sociale zaken bij de ge meente Vlissingen. „De huursubsidie wordt via de woningbouwvereniging door het Ministerie van VROM verstrekt. Omdat wij verplicht zijn de premie bruto uit te ke ren kan het inderdaad voorko men dat iemand misschien wat minder huursubsidie krijgt maar daar kunnen wij niets aan doen". Ook Jeanette Notebaart van de Schelde Woongroep in Vlissingen is bekend met het probleem. „Wij hebben ver schillende huurders die met het probleem zijn geconfron teerd", vertelt Notebaart. „Voor hen is het moeilijk te verkroppen. Ze hebben jaren lang van een uitkering moeten rondkomen, zijn daar dan ein delijk van af en dan gebeurt dit". De Schelde Woongroep heeft het probleem aangekaart bij het Ministerie van VROM, echter zonder resultaat. „Op advies van VROM hebben we een brief gestuurd naar de af deling beleidszaken van het ministerie om te kijken of zij iets aan de situatie kunnen veranderen. Maar daar heb ben we niet eens antwoord op gekregen". Henk van den Oos terkamp van de Cliëntenraad voor Uitkeringsgerechtigden is niet van plan het er bij te laten zitten. In een gesprek met de Vlissingse wethouder De Haas en beleidsmedewerker Gesink heeft hij vorige week gevraagd of de gemeente Vlissingen Melkert-baners middels een brief op de hoogte wil bren gen van het risico dat de uit stroompremie met zich mee brengt. „Maar daar beginnen ze niet aan", meldt Van den Oosterkamp. „Volgens de ge meente wordt er gewag van gemaakt in een folder, maar die heb ik nog nooit gezien". Navraag aan het loket van de Sociale Dienst levert wel een folder op, maar de uitstroom premie wordt er niet in ver meld. Volgens Van den Oos terkamp speelt het probleem niet alleen in Zeeland maar ondervinden Melkert-baners in de rest van het land hetzelfde probleem. „Als ik veel reacties krijg ben ik van plan om het probleem aan het ministerie voor te leggen. We hebben een vergelijkbare situatie met een premie voor vrijwilligers gehad. Dat is uiteindelijk goed gekomen", besluit Van den Oosterkamp. Melkert-baners die ook hun huursubsidie of kwijtschelding van gemeente lijke belastingen ten gevolge van de uitstroompremie heb ben verspeeld kunnen contact opnemen met Henk van den Oosterkamp, tel. 0118-467608. Het stuk wordt zeven keer op het toneel gebracht. De voor stelling van zaterdag 5 febru ari wordt voorafgegaan door een voorbeschouwing van PZC-recensent Willem Nijs- sen. Who's afraid of Virginia Woolf? is in 1962 geschreven door Edward Albee en werd een jaar later voor het eerst gespeeld. Het stuk sloeg in als een bom en kreeg nog meer bekendheid door de ver filming met in de hoofdrollen Elizabeth Taylor en Richard Burton. Voor regisseur Willem Huijbreghs is Who's afraid of Virginia Woolf? een stuk dat hij al jaren op het oog had.„Ie dere regisseur heeft een sta peltje stukken op zijn bureau liggen die hij ooit een keer wil regisseren", doet Huijbreghs uit de doeken. „Voor mij was Who's afraid of Virginia Woolf? zo'n stuk. Maar het is niet een stuk dat je zomaar even neerzet. Je moet als re gisseur over de nodige le venservaring beschikken en ook de spelers moeten er aan toe zijn". Who's afraid of Virg inia Woolf? is een relatiestuk, opgebouwd volgens de tradi ties van de Griekse tragedie. Huijbreghs: „Hoofdrolspelers George en Martha zijn op een punt in hun relatie aangeko men waarbij het erop of eron der is. Dat kan alleen maar De cast van Who afraid of Virginia Woolf? met v.l.n.r. Irene Dingemanse, Tom Roovers, Leonard van den Berge en Annelies Anthonise. Foto Jaap Wolterbeek worden uitgevochten op een de dingen tot op het bot uit. slagveld, je redt het niet met Het stuk begint om twee uur 's pappen en nathouden. Ze la- nachts en eindigt in de vroege ten de illusie varen en zoeken morgen. Er wordt heel veel De Zeeuwse Senioren Acade mie verzorgt onderwijs op academisch niveau voor men sen van vijftig jaar en ouder. Toch is voor het volgen van de cursussen geen speciale vooropleiding vereist. De stichting gaat er vanuit dat cursisten het vereiste ontwik kelingsniveau bereikten door zelfstudie of werk- en levens ervaring. De cursussen wor den gehouden wanneer zich minimaal tien senioren aan melden. Donderdag 27 januari begint een cursus filosofie, die wordt gegeven door dr. J. Vos. Tijdens de lessen staat denken en intuïtie, gericht op de toekomst, centraal. Klassie ke motieven in literatuur en kunst worden door docent dr. L. F. van Driel belicht tijdens de cursus Icaros en Orfeus, die dinsdag 21 maart van start gaat. Thema's uit de klassieke literatuur worden gevolgd in hun ontwikkeling tot de twin tigste eeuw. De geschiedenis van de boek drukkunst en boekwetenschap staat centraal tijdens een cur sus die vanaf 21 maart wordt gegeven door PABO-docent drs. H. Schalken. De cursus omvat onder meer bezoeken aan het Grafisch museum in Wouw met een demonstratie middeleeuwse lettergieten, museum Plantijn-Moretus in Antwerpen en het Drukkerij museum in Etten-Leur. Mo derne theologie wordt nader beschouwd tijdens een cursus die wordt geleid door drs. J. D. van Biemen en maandag 21 februari begint. De overige drie cursussen hebben te ma ken met de computer. Vanaf woensdag 29 maart vertelt HEO-docent P. J. M. Hopmans alles over surfen op internet. Op dinsdag 15 februari begint een introductiecursus compu tergebruik die eveneens wordt verzorgd door Hopmans en vanaf dinsdag 15 februari pre senteert deze docent een in troductiecursus Word '97. Be langstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmel ding voor een van de cursus sen telefonisch contact opne men via 0118-489151. De lezing wordt gegeven door dr. Annemarieke Willemsen, conservator Middeleeuwen bij het RMO in Leiden. De lezing begint om 19.45 uur. Kinder speelgoed vormt, als een spe cifiek deel van de materiële cultuur die nauw met kinderen verbonden is, een goede in valshoek om een beeld te krij gen van een facet van het da gelijks leven van kinderen in het verleden. Vondsten van voorwerpen die als speelgoed kunnen worden aangeduid zijn bekend uit het verste verleden. In de Middeleeuwen waren kinderen geen miniatuurvol wassenen zoals lang beweerd is, maar een leeftijdsgroep met eigen behoeften en wen sen. De kindertijd werd geken merkt door spel en gekarakte riseerd door speelgoed. Wan neer middeleeuwse auteurs of kunstenaar een kind moesten karakteriseren of afbeelden, gebruikten ze daarbij spel en speelgoed. De vondsten in hun specifieke contexten ge ven, met alle informatie die ze in zich dragen over gebruik, productie en handel, een nieuw beeld van de positie van het kind in de laatmiddel eeuwse samenleving in Ne derland en Vlaanderen. Dr. An nemarieke Willemsen heeft in haar in 1998 verschenen dis sertatie 'Kinderdelijt, middel eeuws speelgoed in de Neder landen', verschillende Zeeuw se vondsten opgenomen. On der meer speelgoed dat is ge vonden in het huis In den Struys in Veere en uit de bouwput aan de Kousteense- dijk in Middelburg. Daarnaast worden ook tal van vondsten van particulieren behandeld. uitgevochten. Zowel in taal als fysiek is het een gewelddadig stuk. Toch kiezen George en Martha aan het eind voor el kaar. Als Shakespaere Romeo en Julia niet had vermoord dan was dit hun tragedie ge weest". Willem Huijbreghs is geen on bekende voor De Zeeuwse Ko medie. In de afgelopen acht tien jaar heeft hij zo'n vijftien stukken voor het Vlissingse gezelschap geregisseerd. De repetities voor Who's afraid of Virginia Woolf zijn al in maart begonnen. „Een ongebruikelijke lange periode van repetities", is Huijbreghs van mening. „Dat heeft het stuk gewoon nodig. (advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! We hebben eerst een lange in- lees-periode gehad. Het stuk bevat soms wel drie tot vier lagen. Voor zo'n beetje elke zin hebben we geanalyseerd op welke manieren er geïnter preteerd kan worden wat er gezegd wordt. Daarnaast is het zo dat het stuk twee uur duurt en uit enorm veel tekst bestaat. Dat vergt het nodige van de spelers, het is niet al tijd even gemakkelijk ge weest". Leonard van den Berge, die in Virginia Woolf de rol van Ge orge speelt, beaamt dat het stuk niet eenvoudig is om on der de knie te krijgen. „Ik had het stuk ooit wel eens gelezen maar kon het toen nog niet doorgronden", doet Van den Berge uit de doeken. „Het was een hele ervaring om met een klein team heel erg diep te gaan. Het vergt inderdaad veel meer dan een ander stuk. Los van de hoeveelheid tekst was het op sommige momen ten heel moeilijk. In één zin kan wel drie keer van emotie worden gewisseld, ik denk dat het dat is wat het stuk zo moeilijk maakt". Naast Van den Berge spelen in Virginia Woolf Irene Dingemanse als Martha, Annelies Anthonise als Honey en Tom Roovers als Nick. Na de première van zaterdag 29 januari wordt Who's afraid of Virginia Woolf gespeeld op 5, 19 en 26 februari en 11, 18 en 19 maart. (advertentie) (m.u.v. basics) a.s. zondag geopend OUDE MARKT 8-10 (0118-418851) VUSSINGEN (advertentie) Enquête GGD Rooiaanvragen Molen 'Ons Genoegen' S p U i straat l e 1 Vlissingen (0118) 422100 Vandaag woensdag 26 januari brengt staatssecretaris Van der Ploeg een bezoek aan 't Spui. De bedrijven in 't Spui zijn daarom vandaag gesloten. Donderdag 27 januari Landelijke Gedichtendag: in 't Spui komen ze- W ven dichters, onder wie onze eigen burgemeester, voorlezen uit eigen werk Er is ook muziek. Vanaf 16.00 uur. Boekhandel De Ruiter Fanoy biedt alle kalenders en agenda's van 2000 aan voor de halve prijs! En de nieuwste van Bernlef is uit "Boy", 39,90. Maakt u al reisplannen7 VVV/ANWB/Uitwinkel Vlissingen is ook ko- mende zondag, koopzondag, open van 13 00 tot 17 00 uur pag. Aan de Middelburgse Kinderdijk hebben Peggy Meyjes en Ineke de Jong de deuren geopend van hun Atelier 't Boothuys. Er worden onder meer workshops gegeven op het gebied van groendecoraties en het beschilderen van porselein. Elco Simon en Rob Postma willen met de opening van hun bedrijf FrisBEE een eind maken aan saaie internetpagina's. Volgens de twee ondernemers zien veel bedrijven hun website nog teveel als statische reclamefolder terwijl interactiviteit juist de grote kracht van het medium is. pag. In Middelburg wordt zaterdag het open Zeeuwse kam pioenschap Stratego gehouden. Het toernooi vindt plaats in Hotel Arneville en er wordt gestreden in de klassen junioren en senioren. In Vlissingen begint dit weekend een proef met het zogenaamde Sportbuurt- werk: de gemeente Vlissingen wil de jongeren van het Middengebied middels diverse sportieve activiteiten in teresseren voor sport om zo de overlast in de wijk terug te dringen. In de Vlissingse bioscoop Cine City gaat de film Ameri can Beauty in première. Een film waarin duidelijk wordt dat voor ultieme vrijheid ook een ultieme prijs moet worden betaald. In de Stadsschouwburg in Middelburg is dinsdag een extra voorstelling van de musical Fame te zien. De musical is gebaseerd op de gelijknamige film en televisieserie. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes De eerste is nu volledig onbe kend, de tweede komt nog voor in Baarland, terwijl de meeste Zeevelds in de jaren 1840 naar Amerika emigreer den. Maar nu terug naar de overloper uit 1584. We kijken naar nog wat opvallende klei nigheden. We vinden bijvoor beeld een 'Daniel de Croot' te rug in Oostkapelle, waar schijnlijk een voorvader van de latere familie 'De Kroo'. Het feit dat er een 't' achter staat en dat er ook 'de Crot' gespeld wordt, leidt ons naar de Franse naam 'Ducrot', waar de Kroo dus misschien van afgeleid is. Verder boerde er in Serooskerke in 1584 een Pieter Coppe Borsselaere, die blijkbaar van het eiland Bors- sele afkomstig is. We herken nen moeiteloos de later in Aagtekerke voorkomende naam 'Bosselaar'. Wat de voornamen betreft leert de overloper ons dat de namen Poppe en Coman (nu achter namen) in 1584 nog gewone voornamen waren. We zien ook de van Paulus afgeleide vorm 'Pauwels' als voornaam. Dat verklaart waarom tot voor ongeveer vijftig jaar 'Paulus' dikwijls werd afgekort tot 'Pauw' of 'Pau' (de 'w' hoorde je min of meer ook, volgens mij). Verder wordt Vrouwen polder in 1584 uitsluitend ge schreven als 'de Polder'. Dat bleef in het gesproken Wal- chers zo tot vandaag de dag. Bij de vermelde beroepen valt onder meer de 'duijnherder' op, een ongeveer in 1910 uit gestorven beroep. Ook 'biere- waert' doet vreemd aan. Elke waard tapt toch bier of niet? Het raadsel wordt opgelost wanneer we lezen van 'de kel- derweerde int Clooster'. Het klooster van Rijnsburg, dat tot kort voor 1584 had bestaan, had blijkbaar ook een waard gehad. Die ging waarschijnlijk over de wijn. Een bierwaard was dan een particulier die herberg hield of 'schonk'. Tenslotte zijn er nog de bijna men, waarvan sommige zo al gemeen waren dat de land meter die in zijn officiële do cument gebruikte. Zou u ook niet eens kennis willen maken met 'Jan Janse mackelijke Jan' uit Serooskerke? En wat dacht u van Willem Heijne Houdepijle? Was zijn naam een bijnaam of een achter naam en had hij ooit een pijl willen vangen? We zullen het nooit weten, evenmin hoe bang Pieter Adriaen Bercht- mijnlijfs wel was. Het bergen van het vege lijf was in die tijd, kort na het oorlogsge weld van 1574 tussen Geuzen en Spanjaarden, inderdaad een voorname zaak. Het was Pieters weduwe die in 1584 genoemd werd en dat geeft te denken. Jan Zwemer

de Faam | 2000 | | pagina 1