26 januari Loodsenkoor brengt schilderijen tot leven Valentijnsverrassing met de faam/vlissinger t EXTRA KORTINGEN DELSCHER Eerste bewoner Veersche Poort I FÏNALË WINTERUITVERKOOP IIIGMM Walcherse namen in 1584 (1) MA KEUKENS W f 36-85% HANS VERKERK WOENSDAG 19 JANUARI 2000 M 24 Pagina's informatie over hoger- en middelbaar beroepsonderwijs in Zeeland JAARGANG 101 - NUMMER 3 Het Scheldeloodsenkoor is hard bezig met het instuderen van een gloednieuwe musi cal: Shadows of Time. De musical is een logi sche stap van het koor na het succes van de musical Een reis rond de wereld die de loodsen enkele jaren geleden op de planken bracht. Het stuk werd toen ruim vijftig keer uitgevoerd. Heeft u iemand die u bijzonder aardig vindt en die u eens uitgebreid in het zonnetje zou willen zetten? Dat kan. Zeker met het oog op Valentijnsdag. Uw weekblad Faam/Vlissinger geeft u ook dit jaar weer de mogelijkheid om in de zonnestralen van de Valentijnsgedachte een ander te bedanken. Stuur daarom de hierbij af gedrukte bon in en uw wens om die ander te bedanken wordt minimaal geplaatst in de krant. De twintig meest in het oog springende wensen voor een ander worden uitgenodigd om in het restaurant van het PZC-gebouw in Vlissingen een leuke attentie in ontvangst te nemen. Adverteerders van onze kranten stellen de geste ter beschikking, omdat ook zij de Va lentijnsgedachte ferm onderstrepen. Een jury beoordeelt de inzendingen. Onze adverteerders geven de cadeaus. n Middelburg wordt vandaag, woensdag 19 januari, de eerste bewoners van de nieuwe wijk De Veersche Poort in het zonnetje gezet. S p U i straat Vlissingen tel: (0118) 422100 17 Een 'overloper' is een soort kadasterboek waarin in vorige eeuwen de polderbestuur ders lieten optekenen wie de bezitter en ge bruiker was van alle stukken land in een polder. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Cr- "7 v >DAG 19 J> faam/ advertentie) „We hopen na de première van Shadows of Time ook met deze musical op pad te kun nen", vertelt André Bakker, voorzitter van het Schelde loodsenkoor. Aan de musical werkt een cast van zeventig loodsen en echtgenotes mee. Shadows of Time is geschre ven door loods Jan van Gaal- en. „Ik heb hem een paar jaar aan z'n hoofd gezeurd om een nieuwe musical", begint André Bakker. Bakker is niet alleen chef-loods maar heeft ook zijn handen vol aan het reilen en zeilen van het lood senkoor. Nog niet zo lang ge leden presenteerde het koor een nieuwe cd met opnamen die het koor samen met het Zeeuws Orkest heeft gemaakt. Nu wordt er hard gewerkt aan de musical Shadows of Time. „We hebben al een zeer ge slaagde try-out in Vlieland ge had", vervolgt Bakker. „We hebben contacten met een shanty-koor uit Vlieland, van daar dat we daar. terecht zijn gekomen. Daarnaast vinden we het wel fijn om een try-out zo ver mogelijk van huis te houden". De musical Shadows of Time gaat over het zeemansleven in vroeger dagen. Geen romanti sche voorstellingen van het verleden maar een realisti sche kijk op het zeemansle ven. „Het was vroeger alle maal niet zo fraai in de scheepvaart", weet Bakker. „Natuurlijk wordt het zee mansleven uit de tijden van de grote zeereizen nu enorm geromantiseerd. Over scheur buik en mannen die nooit meer thuis kwamen hoor je niets. Er werd gevaren met slechte schepen, ze vertrokken met honderd man en kwamen in sommige gevallen met twin tig terug. De bemanning kwam soms weken niet uit de kleren, wassen was er niet bij". Om het verleden tot leven te brengen heeft het Schelde loodsenkoor voor een origine le manier gekozen. „Het stuk gaat eigenlijk over drie muse umdirecteuren die een ten toonstelling moeten maken over het zeemansbestaan in het verleden. Ze halen van al les van stal en komen uitein delijk met drie schilderijen op de proppen. Een schilderij met zeemannen, het loodsen koor, een schilderij met de echtgenotes die achterbleven als de mannen naar zee ver trokken en een schilderij met de zee. Alle drie de schilderij en komen tot leven. De zee is te zien op een groot video scherm en ook de zee komt tot leven en gaat zelfs praten". In totaal staan in Shadows of Time zo'n zeventig mannen en vrouwen op het podium. De muziek, de decors, regie, ge luid en licht worden allemaal door het Scheldeloodsenkoor zelf verzorgd. Voorzitter Bak ker is zich ervan bewust dat het toch wel bijzonder is dat het koor op zo'n professionele manier kan werken. „Het be- loodsen van een schip is in derdaad wel iets anders als een musical opvoeren", geeft Bakker dan ook grif toe. „Ik denk dat we dit kunnen omdat we met zo'n homogene groep werken. We hebben allemaal hetzelfde beroep, dat schept natuurlijk al een band. En dan is het binnen de groep zo dat als er eenmaal een idee is we er ook echt met z'n allen de schouders onder zetten om het tot een goed einde te brengen. De première van Shadows of Time wordt zaterdag 19 febru ari in de Sint Jacobskerk in Vlissingen gehouden. Deze voorstelling is inmiddels al uitverkocht en ook voor de tweede en voorlopig laatste voorstelling die zondag 20 fe bruari wordt gehouden is al veel belangstelling. „We ho pen dat we met deze musical weer op pad kunnen", legt Bakker uit. „Het Scheldelood senkoor treedt veel op in bin nen- en buitenland. Vorig jaar zijn we nog naar Australië ge weest en we zijn inmiddels al gesprekken aan het voeren om volgend jaar met de show naar Australië te gaan. Er wordt al gewerkt aan een En gelse vertaling van de musi cal. We hebben de vorige mu sical ook op Sail gebracht en hopen ook met Shadows of Time weer van de partij te kunnen zijn". Kaarten voor de voorstelling in de Sint Jacobs kerk zijn verkrijgbaar bij de Nederlandse Loodsen Socië teit op de boulevard in Vlissin gen. Er zijn alleen nog kaarten verkrijgbaar voor zondag 20 februari. WÊSÈÈÊÊÈÊÈSËÈÈBBSÊÊlKÊÈfëÈËÊË «lil I®#!® iÊËÈÊSÊÊÈÊHÊÈ ÈêÊËSÊÊSËÊ nn llgg 1ÜÜÜH fl®ÉPi WÈÊÊÊÊÈmÊmk iiislliS mm m 11111 In voorgaande jaren werd de redactie overstelpt met brie ven. In dit jachtige leven waar ogenschijnlijk niemand meer respect toont voor een ander zijn het vaak de kleine dingen die het doen. Zomaar een ca deautje geven aan iemand. Ongevraagd een schouder klopje geven. Of - in de geest van Big Brother-ster Ruud - zomaar een knuffel. Eén van de redacteuren werd bij het openen van de brieven ge woon vrolijk. „Er zijn dus ook nog echte leuke dingen in het leven", stelde hij glimlachend vast. En een lach op zijn ge zicht is op de meeste dagen een wonder te noemen. Maar hij meende ook dat kennelijk veel mensen een voornemen hebben om iets vriendelijks aan een ander te zeggen, maar dat ze dat steeds voor zich uitschuiven. Dat blijkt in derdaad uit een aantal reac ties. Mensen willen wel, maar „ik heb het zo druk dat ik er niet aan toe kom", excuseren ze zich. Valentijnsdag is van oudsher een feest dat iemand de gele genheid geeft de ander er aan te herinneren dat er ook nog zoiets als liefde, erkenning, re spect en vertrouwen is in het gewone leven. De honderden reacties vorige jaren getuigen van de behoefte aan een der gelijke herdenkingsdag of feestdag, zoals u wil. Er zijn plenty voorbeelden te noe men van mensen die (einde lijk) de ander in het zonnetje wilden zetten. Ze werden na genoeg allemaal in de krant afgedrukt. Als u ook vindt dat iemand in uw omgeving extra De familie De Nooijer uit Ar- nemuiden heeft als eerste de sleutel gekregen van hun nieuwe huis in Middelburg. advertentie) (t/m donderdag 17 uur) Lange Vorststraat 12 Goes De familie ontvangt een aar digheidje van projectontwik kelaars Walcherse Bouw Unie en Woongoed Middelburg die zich voor dit nieuwbouwpro ject hebben verenigd in VOF De Veersche Poort. Om 16 uur biedt directeur E. de Ceuster van Woongoed Middelburg namens de geza menlijke projectontwikkelaars de familie De Nooijer een bloemetje met cadeaubon aan. De Arnemuidense familie gaat in een woning van het ty pe Toorop wonen. Naar ver wachting worden in maart ook de woningen van het type Mondriaan opgeleverd. Op woensdag 26 januari brengt staatssecreta- ris Van der Ploeg een bezoek aan 't Spui. Die dag zijn de bedrijven in 't Spui gesloten "Topstukken van kopstukken": de keuze van Muis en Leeuw Boekhandel Fanoy De Ruiter presenteert 6 "Het aanzien van 1999", prijs 27,50 4 Bij NH1 elke maandagmorgen superkorte cursussen Internpt pn Pr-infrndnrHp pag. In Middelburg is vorige week de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel gehouden. Tijdens de recep tie werd de prijs Creatief Ondernemerschap overhan digd aan Agrima Spray Systems uit Aardenburg. Voor zitter ir. L.A. van Gelder van de Kamer van Koophandel sprak in zijn nieuwjaarsrede onder meer over de verbre ding van de Zeelandbrug en de versterking van bedrij vigheid in het Sloegebied. In Middelburg is restaurant De Burght van Antwerpen van eigenaar verwisseld en Caroline Aalderink heeft in Vlissingen voetverzorgings praktijk Caroline Antoinet geopend. kjf J,j 'r tl &S pag. 15 De gemeente Veere heeft haar intrek genomen in het nieuwe gemeentehuis dat net buiten Domburg is ge bouwd. Hoewel het gebouw nog niet helemaal klaar is, kan hoofd interne dienstverlening Geert Ridderbos al zeggen dat het nieuwe gebouw zowel voor de medewer kers als de inwoners van de gemeente Veere een hele verbetering is. Na de zonsverduistering van de afgelo pen zomer is het vrijdag 21 januari de beurt aan de maan. Tussen 5 en 5.40 uur is de maansverduistering het beste te zien. De volkssterrenwacht richt een obser vatiepost in op de dijk bij Westkapelle. In Breeduit aandacht voor de nieuwe speelfilm Lake Pla cid, het optreden van bluesgigant Arthur Adams in het Arsenaaltheater en in De Piek wordt dit weekend een bij zondere tentoonstelling geopend: 'de zolderopruiming van Erik Brandts'. Deze week in de Woningkrant aandacht voor het nieuwe kantoor van de Woonstichting Borsele aan het Van der Biltplein in Heinkenszand. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Ze heetten zo, omdat de land meters over al het land heen liepen om de grootte ervan te schatten. We slaan nu een blik in de overloper van Walche ren uit 1584 en wel in de om geving van Oostkapelle en Serooskerke. Het zijn vooral persoonsnamen die in de overlopers voorkomen, naast enkele namen van wegen, sprinken en beroepen. In ver band met het dialect levert de overloper in elk geval één op vallend verschijnsel op: de spelling van de namen Leunis en Theunis. Die worden na melijk in 1584 door de land meter gespeld als 'Lonis' en 'Thonis'. Dat het hier niet om een echte 'o' gaat, verraadt onder meer die ene keer, dat de landmeter toch 'Luenis' schrijft. We hebben hier te maken met het verschijnsel hypercorrectie. De landmeter kende de Zeeuwse gewoonte om een aantal woorden die in 't Hollands een 'o' hebben, met een 'eu' uit te spreken: meulen, weune, veugel. Hij dacht dat Leunis en Theunis ook zulke woorden waren en spelde ze dus zoals hij dacht dat het moest: Lonis en Tho nis. Er is trouwens nog een aan wijzing dat de landmeter per se beschaafd probeerde te zijn. Op Serooskerks terrein is diverse keren sprake van een 'Eehuijs'. Een van die plaatsen werd op latere kaarten stee vast aangeduid als 'het Wale- cot', in de buurt van de huidi ge Walekotsweg. Waarschijn lijk is Walekot de oude volks naam voor een gebouw (kot) dat aan de waterloop 'de Waal' stond. De landmeter vond 'kot' te onbeschaafd en verving het door 'huijs'. Hij maakte van de inmiddels niet meer bestaande Waal de alg- menere waternaam 'Ee'. Maar het woord 'Eehuis' werd ver der nooit meer gebruikt, Wale kot wel. Het zou overigens goed kunnen dat het woord 'kot' in het Hollands voor on beschaafder werd (en wordt) gehouden dan in het Zeeuws. Een kot hoeft zelfs in het hui dige Zeeuws niet eens een gammel klein huisje te beteke nen, zoals de meest gangbare betekenis in het Standaardne derlands luidt. 'Een kot van een 'uus' is zelfs juist een groot huis. Je kunt zeggen: 'Wien laet er daer noe toch een kot zette Dan bedoel je gewoon 'een huis bouwen'. Een variant is 'kotteriee'. Dat betekent een verzameling klei nere huisjes en is inderdaad wat neerbuigend. 'Wa staen dl noe vö kotterieën achter de kérke?' Dat kunnen dan slecht gebouwde, lelijke of gewoon piepkleine huisjes of andere gebouwen zijn. Van een bijna gelijkluidend woord is de Ar- nemuidse naam 'Van de Ket terij' afgeleid. De huisjes bij de zoutketen in die plaats heetten namelijk op een gege ven moment 'de keeterij' en de eerste Van de Ketterij woonde daar. Volgende week terug naar de overloper van Walcheren uit 1584! Jan Zwemer Het Scheldeloodsenkoor kan voor het vervullen van de vrouwelijke rollen in de nieuwe musical steunen op de echtgenotes van de loodsen. (advertentie) Parkeren in Middelburg Enquête GGD Wijktafel 3.000 Showroom keukens en GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 HULST INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Bel 0800-0153 voor een koopzondag bi| u in de buurt ol Klik op inieiiiei lni|). /vww.hans verkerk.nl Adres:Woonplaats: Telefoon overdag: Telefoon 's avonds: omdat (schrijf in een paar zinnen de reden op. Als u geen reden heeft hoeft u natuurlijk niks op te schrijven) Oinbouwapparaten moeten ruimte maken voor de nieuwe collectie DONDERDAG V VRIJDAG KOOPAVOND STUUR DEZE BON IN EN MAAK KANS OM ÉÉN VAN DE VELE PRACHTIGE CADEAUS WEG TE GEVEN Naam: Adres:Woonplaats: Telefoon overdag: Telefoon 's avonds: WIL GRAAG EEN VALENTIJNSCADEAU GEVEN AAN: Deze bon versturen naar redactie Faam/Vlissinger Postbus 18, 4380 AA Vlissingen LET OP: UITERLIJK 30 JANUARI MOET DEZE BON IN ONS BEZIT ZIJN. Vermeld in de linkerbovenhoek: "Valentijnsdag". aandacht verdient, laat het dan weten door onderstaande bon in te vullen. En wie weet, staat u samen met de man, vrouw of kind een paar dagen later in de krant en komt u meegenieten van de gezellige bijeenkomt in het personeels- restaurant van de PZC in Vlis singen. Op de afgedrukte bon schrijft u zo kort mogelijk waarom u iemand een cadeau wil geven ter ere van Valen tijnsdag 14 februari. Een jury buigt zich over de inzendin gen en haalt er de twintig meest in het oog springende wensen uit voor de bijeen komst. Een deel van onze ad verteerders werkt overigens mee aan het welslagen van deze actie. Verrassen met bloemen kan, maar bijgevoegde bon invullen en kans maken één van de twintig uitver korene te zijn die een an der in het zonnetje zet is zeker de moeite van het proberen waard, foto Bloembureau Holland (advertentie)

de Faam | 2000 | | pagina 1