i Veere neemt nieuw gemeentehuis in gebruik li Falmcoüege over Queen Elizabeth 'Landschap moet je onderhouden' sés» Back to the sixties The Supremes, Boney M en The Clarks treden 6 mei op in De Zeelandhallen in Goes tijdens de 'Back to the Sixties'-avond die de Lions Club dan houdt als opvolger van het succesvolle Ga la of the Year van vorig jaar. 'Toekomstdoeken' maken Jubileumgift Paree voor Arduin Maansverduistering in Westkapelle ilM mm door Joep Bremmers De werknemers van de gemeente Veere heb ben hun intrek genomen in het nieuwe ge meentehuis in Domburg. Hoewel het gebouw nog niet helemaal klaar is en de officiële ope ning dan ook nog even op zich laat wachten kan er al naar hartelust gewerkt worden in de nieuwbouw. Centrale balie DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG DINSDAG De Zeeuwse Volks universiteit ver zorgt dinsdag 25 janu ari in het Schutters hoftheater in Middel burg een filmcollege met als titel Koning, Keizer, Admiraal over de film Elizabeth van regisseur Shekhar Ka- pur. Voorafgaand aan het college wordt de film vertoond. Na de zonsverduistering die vorig jaar ook in Zeeland was te aan schouwen is het in de vroege ochtend van vrijdag 21 januari de beurt aan de maan. ZONDAG MAANDAG Het landschap behoeft onderhoud. Doe je ja ren niets, zal het landschap steeds kaler worden. Volgens Lucien Calle, medewerker van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, is het aan de tientallen landschapsvrijwilligers te danken dat het achterstallig onderhoud binnen de perken blijft. Zij verdienen daarvoor een pluim, vindt de Terneuzenaar. mm Wm WOENSDAG- p|e wedstrijd heet 'stof voor de toekomst' en is bedoeld voor alle vrouwen van Schou- wen-Duiveland. In het kader van Internationale Vrouwendag 2000, die in Zierikzee wordt ge vierd op vrijdag 10 maart, kunnen zij op een lap stof hun ideeën, dromen of nachtmerries over de toekomst verbeelden. Het mooiste en meest aansprekende 'toekomstdoek' wordt beloond met de Vrouwendag-wisselprijs: het beeldje van Neeltje Spijker. Ter gelegenheid van het jubileum van de direc teuren van Paree b.v. te 's-Heerenhoek werd dezer dagen door het bedrijf een cheque van 3.500,- aangeboden aan Arduin. De Arduinse school zal van het geld leermiddelen aanschaffen. Woensdag 19 januari 2000 FAAM/VLISSINGER 15 „De verhuizing was een ver haal apart", verklaart Geert Ridderbos, als hoofd interne dienstverlening van de ge meente Veere verantwoorde lijk voor de verhuizing. „We zijn van vijf locaties naar het nieuwe gebouw verhuisd". Met de verhuizing van de bu relen van de gemeente Veere naar Domburg zijn de kanto ren in Koudekerke, Melisker- ke, Westkapelle, Serooskerke en het oude gemeentehuis in Domburg verlaten. „De oude panden worden inclusief de inventaris donderdag 27 janu ari per opbod verkocht", doet Ridderbos uit de doeken. „We zijn de dag na Kerstmis naar het nieuwe gebouw verhuisd. Ondanks dat het een hecti sche tijd was, is alles goed ge gaan". Volgens Ridderbos is het een enorme vooruitgang dat de gemeente nu eindelijk een nieuw gemeentehuis heeft. „Het werkt veel pretti ger op één locatie", is Ridder bos van mening. „De lijnen zijn veel korter, je komt elkaar op de gang tegen en loopt bij elkaar binnen. Dat werkt na tuurlijk veel fijner in plaats van steeds te moeten bellen". Het nieuwe gemeentehuis is nog niet geheel verlaten door bouwvakkers. Ridderbos: „Er zijn nog wat dingen die moe ten gebeuren. Aan de nieuwe raadszaal wordt nog gewerkt, daar zijn wat bouwtechnische probleempjes geweest. Verder moet hier en daar nog vloer bedekking worden gelegd. Ook de hele tuin en entree moeten nog worden aange legd maar daarvoor zullen we toch eerst op beter weer moe ten wachten". Niet alleen voor de medewer kers van de gemeente Veere is de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis een vooruit gang. Ook voor de inwoners van Veere die gebruik maken van de diensten van de ge meente is er het een en ander veranderd. Ridderbos: „We hebben nu één centrale balie waar de burger terecht kan voor bijvoorbeeld een pas poort of rijbewijs maar ook voor andere zaken. Het perso neel achter de balie moet de burger zover mogelijk zelf kunnen helpen en als dat niet lukt dan wordt er een specia list bij gehaald. Als het om privacy-gevoelige zaken gaat zijn er enkele spreekkamers in de hal en daar kan dan in af zondering gesproken wor den". De opzet van de iets ge wijzigde organisatiestructuur is om de burger zoveel moge lijk aan de balie te kunnen hel pen. Zo worden bezoekers van het gemeentehuis niet steeds doorverwezen. Het nieuwe gemeentehuis is voorlopig alleen nog maar be reikbaar via de zij-ingang. „Er wordt nu hard gewerkt om de hoofdingang ook op orde te krijgen. Tot die tijd moeten be zoekers nog even door de zij ingang die straks alleen voor het personeel bestemd is". Het nieuwe gemeentehuis van Veere wordt vrijdag 14 april officieel geopend waarna er zaterdag 15 april een open dag is. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. De Drukkery Middelburg, lezing door Koos Boertjens over de mogelijkhe den van het Internet en het gebruik van de Internetgidsen, 19 u. Het Bolwerk Vlissin gen, bingo, 20 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, bingo voor 50-plussers, 14 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, Ge nootschapscollege: 'De ver lichting', 16.45 u. De film Elizabeth speelt zich af in het Engeland van 1554. De natie is in verval en dreigt te worden verscheurd door reli gieuze geschillen en politieke strijd. Koningin Elizabeth is vijftien jaar als ze wordt ge kroond tot koningin van het Engelse imperium. Maar er zijn kapers op de kust die de kroon opeisen en het leven van de jonge vorstin bedrei gen. Ze gaat uiteindelijk een felle en meedogenloze strijd aan, waarbij onder haar heer schappij een periode van on gekende macht en stabiliteit zou aanbreken. Ze is de ge schiedenis ingegaan als Glo ria, The Virgin Queen en be schermvrouw van William Shakespeare. Voorafgaand aan de vertoning van de film verzorgt J. de Jong een inleiding, waarbij hij onder meer ingaat op de his torische context van de re geerperiode van Queen Eliza beth, op de koningin zelf en het Britse rijk. Daarnaast zal hij een korte uiteenzetting geven van het intrigerende kostuumdrama, geregisseerd door Shekar Ka- pur. Het filmcollege begint om 19.30 uur in het Schut tershoftheater en maakt deel uit van een serie van vier filmcolleges van de Zeeuwse Volksuniversiteit en de Stich ting Cinema Middelburg. In februari staat de film Nixon centraal, in maart Mrs. Brown en in april La Reine Margot. Schoolvoetbal - De basis scholen van de Walcherse dor pen houden ook dit |aar weer een schoolvoetbaltoemooi Het toernooi voor jongens wordt woensdag 29 maart gehouden in Westkapelle. De meisjes spe len woensdag 5 april om de ere plaatsen Scholen die aan het toernooi mee willen doen die nen zich voor dinsdag 1 februari bij de Commissie Schoolvoetbal Dorpen op Walcheren aan te melden tel. 0118-571520. Alfatraining - Alfatrainmg is een mentale training die is ge richt op ontspanning, doelge richt denken en technieken om stress te voorkomen, spanning, nervositeit en angsten los te la ten. De training blijkt effectief te zijn bij onder meer slaapstoor nissen, depressiviteit, faalangst en psychosomatische klachten. In hotel Piccard in Vlissingen wordt donderdag 20 januari om 19.30 uur en 27 januari in het Middelburgse hotel Arneville een lezing gehouden over alfa- training. Inlichtingen, tel. 076- 5427473. Geert Ridderbos: meerite Veere. ,Het nieuwe gemeentehuis is een verademing voor de medewerkers van de ge- foto Jaap Wolterbeek Het gaat niet zoals bij de zonsverduistering om een gedeeltelijke verduistering, de maan zal geheel door de zon worden verduisterd doordat hij in de schaduw van de aarde te recht komt. Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen richt op de Westkappelse zeedijk een waarneempost in om het natuurver schijnsel goed te kunnen aanschouwen.Hoe wel de volkssterrenwacht een eigen observa torium in Middelburg heeft wijkt de sterren wacht uit naar Westkapelle. Het observatori um aan de Herengracht in Middelburg wordt geplaagd door lichtvervuiling van het aan grenzende kantoor van Arduin, hetgeen een goede observatie onmogelijk maakt. De maan wordt vrijdag 21 januari vanaf 4 uur in de morgen steeds kleiner. De totale verduis tering vindt plaats tussen 5 en 5.40 uur. Om ongeveer 7.30 uur is het bijzondere natuur verschijnsel afgelopen. De maan blijft zelfs tijdens de totale verduistering toch nog ge deeltelijk zichtbaar. Het is een zeer speciaal licht van zeer donker tot helder koper-achtige kleuren. Geïnteresseerden kunnen elke vrij dagavond bij de volkssterrenwacht terecht om zich te laten informeren over het hemel verschijnsel. Medewerkers van de sterren wacht zijn op de dag zelf aan de zeedijk in Westkapelle aanwezig met een tijdelijke waarnemingspost. Ook publiek kan op de zeedijk terecht om samen met de sterrenkun digen naar de verschijnsel te kijken. m Chinese massage - Half fe bruari wordt er door de Praktijk voor Chinese Geneeskunde Van Mieke Rep een cursus Chinese massage (Tui Na) gegeven. De ze cursus is bedoeld voor ieder een die graag wat gerichter massage-technieken wil leren om thuis mee aan de slag te kunnen. Met als doel een bete re circulatie van energie en bloed, waardoor zowel lichaam als geest prettiger kunnen func tioneren. Inlichtingen en/of aan melding, tel 0118-636054. Keizer Karei - In het kader van de keizer Karei V herden king, verzorgt de Oudheidkamer Aldegonde in het Bolwerk in West-Souburg een lezing over keizer Karei. De lezing wordt woensdag 2 februari om 20 uur gehouden door drs Jacqueline Kerkhoff, hoofd presentatie en communicatie van het musuem Catharijne Convent in Utrecht. Kerkhoff spreekt onder meer over de reis die keizer Karei V en Maria van Hongarije in 1556 vanaf het kasteel Souburg naar Spanje maakte. De toegang is gratis. Cabaret en toneel - De Dorpsvereniging Koudekerke houdt zaterdag 22 januari een cabaret- en toneelavond in de grote zaal van de Couburg in Koudekerke. De voorstelling be gint om 20 uur en de zaal opent om 19.30 uur. Het programma wordt verzorgd door het Sou- burgs Toneel- en Cabaret gezel schap (STEC). Kaarten zijn ver krijgbaar bij mevrouw A. Ardon- ne aan de Keiweg 38 in Koude kerke, tel. 0118-552746. Tai Chi - De Tai Chi en Qigong- school Midden-Zeeland begint in de eerste week van februari met cursussen Tai Chi en Qi gong in Middelburg en Goes. Deze vormen van Chinese be wegingsleer zijn een holistisch systeem van oefingen en medi tatie die gericht zijn op zelfhe- ling. Het is een eeuwenoude oefentherapie, die helende hou dingen, bewegingen, zelfmassa- ge, meditatie en ademhalings techniek omvat. Het zijn vloei ende, langzame bewegingen die gedaan kunnen worden door jong en oud. In China wordt de ze kunst tot op zeer hoge leef tijd beoefend. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-636054. Rozenkruis - De internationale school van het Gouden Rozen kruis, houdt maandag 24 januari om 20 uur een lezing met als onderwerp 'de gnostieke wijs begeerte van het moderne Ro zenkruis'. De lezing geeft een beeld van de uitgangspunten van het werk en het leven van de hedendaagse Rozenkruisers. De lezing wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg en begint om 19.40 uur In lichtingen, tel. 023-5320791. Reclame - Honderd jaar recla me is het onderwerp van een cursus die de Zeeuwse Volks universiteit vanaf woensdag 2 februari in Middelburg geeft De cursus laat de verandering zien die de reclame de afgelopen eeuw heeft doorgemaakt. Van een plaatje om aandacht te trek ken tot commerciële tv-stations die afhankelijk zijn van reclame inkomsten. Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-634800. Prestatieloop - Zaterdag 29 januari wordt om 14 uur een prestatieloop over maximaal vier ronden van drie kilometer ge houden in Oostkapelle. De loop is georganiseerd door Hans Cor- bijn ter gelegenheid van zijn veertigste verjaardag en om geld in te zamelen voor de Le prabestrijding. De loop voert door bos en duin bij Oostkapel le, de start is bij het parkeerter rein aan de Randduinweg. In lichtingen, tel. 0118-583157. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, kinderbingo, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, bingo, 20 u. Sport zaal Van Doornlaan West-Sou burg, rommelmarkt, 9 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, bingo en loterij, 20 u. Stadsschouwburg Middel burg, lezing door Joost van Daalen, 'Koninklijke weg', 10.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met chronische lucht wegklachten, 14.30 u. De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Adriaan Coortelaan 3 Vlissingen, country line dance voor beginners, 13.30 u. wm IS!» imm Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, bin go, 19.30 u. Wijkcentrum Open Stichting Landschapsbeheer is het hele jaar met een vrij willige landschaps onder houdsploeg actief in Zeeuws- Vlaanderen. Daarnaast hebben de natuur beschermingsverenigingen De Steltkluut (Oost-Zeeuws- Vlaanderen) en 't Duumpje (West-Zeeuws-Vlaanderen) ei gen knotploegen. De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) draagt eveneens haar steentje bij aan de instandhouding van het landschap. En dan zijn er ook nog vis clubs, die zelf de oevers on derhouden en tegelijk de (knot)bomen meenemen. De vrijwillige landschaps on derhoudsploeg van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, telt een dertigtal vrijwilligers. Er maken VUT'ers en gepen sioneerden deel van uit, maar ook jongeren. Sommige vrij willigers zijn meerdere dagen per week in de weer met zaag en bijl, anderen één dag. Men is daar vrij in. De knot- vrijwilligers van De Steltkluut en 't Duumpje zijn uitsluitend actief in de wintermaanden, en dan alleen op zaterdag. Het knotten van wilgen is lang niet meer het enige waar de landschapsvrijwilligers zich mee bezig houden, zo blijkt uit het werkverslag van '99. Er worden meidoornhagen gesnoeid, hoogstam fruitbo men gekortwiekt, maar ook bomen geplant en gras ge maaid. Lucien Calle heeft het allemaal netjes bijgehouden. De landschaps onderhouds ploeg verrichtte vorig jaar werkzaamheden op 150 ver schillende adressen. Door de landschapsvrijwilligers wer den meer dan 2 km meidoorn haag gesnoeid en bijna 350 wilgen geknot. Voorts werden een kleine 300 hoogstam fruit bomen onderhanden geno men. Lucien Calle: „Het werk wordt steeds gevarieerder. We heb ben vorig jaar nestkasten voor roofvogels en uilen opgehan gen, beheerswerk verricht op de Hooge Platen (een zand bank in de Westerschelde, red.), distels gemaaid, de drinkpoelen van de Zwinhoe ve opgeschoond, een ooie- vaarspaal hersteld, verschil- lensde bunkers voor vleermui zen ingericht en de erfinrich- ting van infocentrum De Baec- kermat in Westdorpe aange legd." De Terneuzenaar is al ruim 30 jaar actief in het landschap, eerst als vrijwilliger van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut, later als mede werker van Stichting Land schapsbeheer Zeeland. „In de beginjaren was er sprake van een grote achterstand. Wilgen werden niet of nauwelijks ge knot. In de loop der jaren is de achterstand grotendeels weg gewerkt." Jongeren wordt wel eens ver weten geen maatschappelijke verantwoordelijkheid te willen dragen. De jeugdige vrijwilli gers van de NJN bewijzen het tegendeel, aldus Lucien Calle. Wie als vrijwilliger mee wil helpen om het Zeeuws- Vlaamse landschap in stand te houden kan contact opnemen met Lucien Calle, 0115- 617416. De Sluissenaar Sjaak Herman is contactpersoon van de knotploeg van natuur beschermingsvereniging 't Duumpje. Zijn telefoonnum mer: 0117-461744. The Supremes, al meer dan drieëntwintig jaar in ongewijzigde bezetting. The Supremes zijn begin mei in Nederland voor het promo ten van hun nieuwste single. Het damestrio, dat al meer dan 23 jaar in ongewijzigde samenstelling furore maakt, maakt hierbij gebruik van vier dansers en een spectaculaire lichtshow. Verder is de originele bezet ting van Boney M aanwezig. Deze band met de vermaarde Bobby Farrell heeft nog altijd een grote aantrekkingskracht. De band verkocht meer dan honderdvijftig miljoen platen en noteerde niet minder dan vijfendertig top vijfhits. De Nederlandse band The Clarks (Neerlands bekendste onbekende band) brengt een keur van Beatles en Rolling Stones-nummers. De Zeeland hallen worden omgetoverd tot een music-hall uit de jaren zes tig, compleet met verschillen de bars en de gelegenheid om te dansen. 'Behalve sta- en dansruimte zijn er ook dui zend zitplaatsen aan grote ta fels. De Back to the Sixties-avond is de opvolger van het Gala of the Year, dat vorig jaar door bijna duizend mensen werd bezocht. De Lions Club hoopt met de grote namen die dit jaar op het programma prij ken hier nog overheen te gaan. Kaarten zijn verkrijgbaar via de ticketline 0900 333 0303 (60 cent per minuut). Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsen- bad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met chronische luchtwegklachten, 12.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. Stadsschouwburg Middelburg, inleiding Faust, beroemde opera van Charles Gounod door Hans Pot, 19.30 u. Vrouwen die het leuk vinden om creatief bezig te zijn, maar dat liever doen in gezelschap van anderen, kunnen terecht in een 'inloopatelier' dat werd gecreëerd door skw de Licht boei. Vanaf woensdag 19 ja nuari is het atelier gedurende zes achtereenvolgende woensdagen geopend in het MFC in Zierikzee van 14.00 tot 16.00 uur. In het atelier staan materiaal en naaimachines gereed en kunnen de vrouwen begeleiding krijgen wanneer zij dat willen. Gedurende de tijd dat het atelier open is wordt voor kinderen een cre atieve club gehouden. De wedstrijd 'Stof voor de toekomst' is een initiatief van het 8 Maart-team en maakt onderdeel uit van een reeks activiteiten die worden gehou den in verband met de Inter nationale Vrouwendag. Zo wordt vrijdag 8 maart in de Vierschaar van het voormali ge stadhuis in Zierikzee een kunstexpositie geopend waar aan 22 Schouwse kunstena ressen meedoen. Door middel van schilderijen in olieverf, acryl, aquarel en op zijde, weef- en textielkunst, collages, installaties, illustra ties, keramiek, fotografie, ico nen beeldhouwkunst, pente keningen en poppen geven zij vorm aan het thema 'Vrouwen verbeelden de toekomst'. De kunstexpositie wordt georga niseerd door een gelegen heidscomité bestaande uit El- ly Asselbergs en de 8 Maart- teamleden Saskia Eggink en Jessica Prager-Stein. De 'toekomstdoeken', die wor den gemaakt in het kader van de wedstrijd 'Stof voor de toe komst' worden eveneens ten toongesteld, maar dan in het Multifunctioneel Centrum In Zierikzee, waar 8 maart ook een vrouwenfeest wordt ge vierd. De toekomstdoeken die nen een afmeting te hebben van minimaal vijftig bij zeven tig centimeter. De afbeelding die erop wordt aangebracht mag zowel abstract als figura tief zijn en kan worden vorm gegeven met allerlei technie ken, bijvoorbeeld borduren, naaien, plakken, schilderen of quilten. De doeken worden beoor deeld door een deskundige ju ry, die vrijdag 8 maart de win naar bekend maakt. Nadere informatie over de wedstrijd is verkrijgbaar bij Joke Ense- rink, telefoon 0111-415433. kader voor een onderneming die bekend staat om zijn inno vaties. Afgelopen jaar stond Paree in Zeeland aan de top bij de verkiezing tot onderne mer van het jaar. Dat is mede te danken aan de platte orga nisatie binnen het bedrijf, het- Paree is binnen en buiten Zee land bekend als een vooraan staand bedrijf op gebied van elektro- en telecominstallaties. Sins enkele jaren heeft het be drijf in hartje 's-Heerenhoek een monumentale boerderij als thuisbasis. Een historisch geen garant staat voor goede en snelle dienstverlening. Bij Paree werken totaal circa ze stig mensen. Zoals gezegd zal de door de jubilerende direc tie van Paree aangeboden cheque door Arduin worden gebruikt voor aanschaf van nieuwe leermiddelen. De Ar duinse school verzorgt voor al haar cliënten die dat wensen en die op weg zijn naar meer zelfredzaamheid en onafhan kelijkheid, opleidingen en cur sussen op velerlei gebied. Van links naar rechts de heren Piet van den Beemt, Peter Paree, Peter Bek en Adrie Paree.

de Faam | 2000 | | pagina 15