Voorontwerp milieubeleidsplan Provincie Zeeland Westerschelde Container Terminal Zonnebloem zoekt verplegenden met pit de Zonnebloem8 "Ook ik doe mee" ^Officiële Mededelingen Woensdag 12 januari 2000 FAAM/VLISSINGER Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 02/2000 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Milieu Milieu-effectrapporta ge Westerschelde Container Terminal Commissies Melding Wet milieube heer EPZ HP Voordat de eerste spade voor de Westerschelde Container Terminal (WCT) de grond ingaat, moeten meerdere overheden besluiten nemen. Voor al die beslui ten geldt dat er effecten op net milieu zijn. Het in kaart brengen daarvan gebeurt in een milieu-effectrapportage. De startnotitie ligt nu ter inzage. Saneringsplan Oostperkweg 21/23 fe Middelburg Melding Mare Chemicals Vlissingen B.V. Verkeer en Vervoer Tijdelijke verkeers maatregelen voor Zeelandbrug In beroep Jaarlijks gaan zo'n 6.200 chronisch zieke en gehandicapte vakantiegangers op pad met de Zonnebloem, leder jaar heeft de Zonnebloem daarom verpleeg kundigen en ziekenverzorgenden nodig om onze gasten een onvergetelijke vakantie te bezorgen. Maakt u het ook in 2000 weer mogelijk? Meer informatie? Bel: (076) 564 63 62 5 -1V Abdij In november 1999 is er een voor ontwerp voor het derde Zeeuwse Milieubeleidsplan (ZMP-3) ver schenen. Aan de hand van dit voorontwerp is het zaak te pra ten met vertegenwoordigers van betrokken belanghebbenden, doelgroepen en overheden. Tot de meest belanghebbenden over heden behoren de Zeeuwse gemeenten, waterschappen, Rijkswaterstaat en de regionale milieu-inspectie. Verder zal er, tot en met maart, overleg plaatsvin den met onder meer doelgroepen op het gebied van landbouw en industrie. Op basis van de reac ties op het voorontwerp zullen Gedeputeerde Staten (GS) het ontwerp ZMP-3 vaststellen en vrij geven voor inspraak. ZMP-3 wordt vastgesteld voor de periode 2001-2006. Zeeuws Milieubeleidsplan De voorgaande twee Milieubeleidsplannen, Kerend Tij en Kerend Tij Twee, hebben veel goede resultaten opgeleverd: de uitstoot van milieuonvriendelijke stoffen is aanzienlijk afgenomen, wat heeft geleid tot de halvering van zure neerslag. De centrale doelstelling in het nieuwe milieubeleidsplan is wat de plannenmakers betreft: stre ven naar een duurzame ontwikke ling. Dit wordt niet alleen nage streefd in het milieubeleid, maar ook in de beleidsterreinen econo mie en ruimtelijke ordening. Onderwerpen als milieu en econo mie, energiebeleid, vernieuwde aanpak bodemsanering en wijzi gingen in de sturing van de afval verwijdering zijn voorbeelden van dergelijke duurzame ontwikkelin gen die aan bod komen in het nieuwe plan. Twee beleidslijnen Om duurzame ontwikkeling te bereiken, is het nodig langs twee lijnen te werken. De eerste beleidslijn is het stimuleren van een omslag naar duurzaam ondernemen en de tweede is het vergroten van de kwaliteit van de leefomgeving. De rol van de pro vincie hierin is groot. Behalve de aloude regelende aanpak, zal zij ook voorwaardenscheppend en stimulerend te werk gaan om in de toekomst belangrijke milieu winst te boeken op alle gebied in Zeeland Inspraakprocedure Na vaststelling van het ontwerp ZMP-3 kan iedereen inspreken, volgens de daarvoor geldende inspraakprocedure. De officiële inspraakperiode is in de tweede helft van 2000. Gedeputeerden Staten(GS) reageren op de inspraak met een zogeheten nota van Antwoord. GS leggen de Antwoordnota, samen met het m. Project: Het ontwikkelen van een containeroverslagterminal voor de zeevaart en binnenvaart met bijbehorende bedrijfsterreinen en ontsluitende infrastructuur in het gebied ten zuiden van het bedrijf sterrein Vlissingen-Oost aan de rand van de Westerschelde. De terminal heeft een geraamde overslagcapaciteit van 1,5 mil joen containers. De omvang van het terrein beslaat circa 150 hec tares. De kadelengte bedraagt circa 2,6 kilometer. Het gaat om optimale voorwaarden te schep pen voor het huidige en toekom stige (inter-)continentale goede renvervoer naar multimodale cen tra en achterlandknooppunten. Het nog te verrichten onderzoek betreft de milieu-effecten die de realisering van de projectlocatie met zich mee kan brengen. Besluiten/coördinatie: Als besluiten zullen moeten worden genomen: een herziening van het streekplan door Provinciale Staten, herzieningen van de bestemmingsplannen van de gemeenten Borsele en Vlissingen, een concessie-verlening door de minister van Verkeer en Waterstaat op grond van de Wet droogmakerijen en indijking 1904. Gedeputeerde Staten heb ben op grond van de Wet milieu beheer besloten tot coördinatie bij het voorbereiden van al de genoemde besluiten. Er wordt eén milieu-effectrapport gemaakt. Opmerkingen: Schriftelijke opmerkingen over de startnotitie kunnen tot en met 10 februari 2000 worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, afd. ro, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Ter inzage: De startnotitie ligt van 14 januari 2000 tot en met 10 februari 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, het Groenewoud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uur en bij de gemeenten Vlissingen, Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal, Oostburg, Terneuzen, Hontenisse en Hulst op de voor hen gebruikelijke tij den. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelichting en kopieen van ter inzage liggen de stukken kunt u zich wenden tot de afdeling ro van de provin cie Zeeland tel. 0118-631794. Maandag 17 januari, aanvang 13.45 uur, vergadert de Staten commissie voor Algemeen Bestuur. De vergadering is open baar, vindt plaats in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg en begint met spreekrecht voor het publiek. Na de ingekomen stukken die de commissie wellicht ter kennisna me aanneemt, komen de volgen de onderwerpen aan bod: klach tenregeling provincie Zeeland; 2e wijziging begroting provincie 2000; wijziging verordening onderhoudssubsidies monumen ten en draaipremies molens 1998; financiering inzet tijdelijke krachten voor bodemsanering in 2000; budgetfinanciering IVN- CNME Zeeland; reconstructie Zeelandbrug; gieterij Middelburg; beleidsprioriteiten grensover schrijdende samenwerking; wachtlijstproblemen bij verzor gingshuizen, verpleeghuizen en thuiszorg; doorlichten emancipa tieparagraaf; subsidie voor pro ject '100 Zeeuwse portretten'; overeenkomst met CW Zuid- Beveland. Informatie De agenda van de commissiever gadering en de stukken die daar bij horen liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. ontwerpplan, voor aan Provinciale Staten (PS). Na vaststelling van het plan door PS en publicatie in de Staatscourant gaat het ZMP-3 van kracht. Meer informatie In Milieutijdingen nr. 59 (er is ook een abonnementsmogelijkheid), of in het voorontwerp Milieubeleidsplan 2001-2006 zelf, wordt uitgebreid ingegaan op dit onderwerp. Beiden zijn gratis ver krijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Voorlichting: Er wordt een inloopavond door Zeeland Seaports gehouden op dinsdag 25 januari 2000 in het partycen trum Landlust te Nieuwdorp van 19.30 uur tot 22.00 uur. Informatie: De startnotitie kan worden aangevraagd onder tel. 0118-631400. Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ont vangst op 22 december 1999 van een melding Wet milieube heer van N.V. Elektriciteits- Produktiemaatschappij Zuid- Nederland inzake de bouw en exploitatie van twee romneyhut- ten en een tijdelijke open loshal op het kolenpark van eenheid 12 Borssele te Borsele. Eén en ander in verband met het ontvan gen en opslaan van reeds gefor maliseerde biomassa. De melding kan worden ingezien van 13 januari tot en met 9 febru ari 2000 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Nieuws De aanleg en bouw van de Westerschelde Container Terminal in Vlissingen Oost is een omvangrijk project. De kade waar de grootste zeeschepen moeten kunnen afmeren, komt deels zo'n 500 meter uit de huidige kustlijn te liggen en krijgt een lengte van 2,6 kilometer. De ruimte tussen de nieuwe kade en de huidige kustlijn wordt bedrijfsterrein. De totale omvang beslaat 150 hecta res. De terminal is bedoeld om optimale voorwaarden te schep pen voor het huidige en toekom stige (inter)continentale goede renvervoer. Als de bouw klaar is, is er een overslagcapaciteit van 1,5 miljoen containers per jaar. Voor wie zich van een dergelijke hoeveelheid een voorstelling wil maken: daarmee is een muur te bouwen met drie containers op elkaar van Vlissingen naar Athene. Maar die kans krijgt nie mand. De plannenmakers gaan er vanuit dat 20% van de containers opnieuw via een zeeschip Vlissingen zal verlaten. De verde ling van de rest van het vervoer zal in de beginperiode (2005) ongeveer zijn: 20% spoor, 30% binnenvaart en 50% over de weg. Als de terminal helemaal klaar is en vervolgens op volle toeren draait is de verwachting dat de 20% per schip over zee aanzien lijk zal stijgen en de binnenvaart een groei zal doormaken tot ver voer van meer dan 40%. Deze groei zal ten koste gaan van het vervoer over de weg. De activiteiten op de terminal betekenen werk voor 1.500 men sen; de indirecte werkgelegen heid niet meegerekend. Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00- 20.00 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel (tel. 0118- 631773). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de locatie Oostperkweg 21/23 te Middelburg ernstig is en hebben met het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van Autoschadebedrijf Witte te Middelburg ingestemd. De beschikking ligt van 12 januari tot en met 23 februari 2000 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in in het gemeentehuis van Procedure Het zal duidelijk zijn dat de aan leg van de terminal en, als de ter minal eenmaal klaar is, het gebruik ervan ook gevolgen heeft voor het milieu: tijdelijke en blij vende. Vandaar dat het zaak is eerst vast te stellen welke gevol gen er kunnen zijn. Dat gebeurt aan de hand van de zogeheten startnotitie milieu-effectrapporta ge. Als de startnotitie eenmaal is vastgesteld volgt het feitelijke milieu-onderzoek op basis van de onderwerpen die in de startnotitie zijn aangedragen. De resultaten hiervan komen in de zogeheten milieu-effectrapportage (mer) te staan. Meerdere overheden moeten voor de realisatie van de terminal een besluit nemen waarop een mer-plicht rust. De provincie voor het wijzigen van het streekplan, de gemeenten Borsele en Vlissingen voor het wijzigen van hun bestemmingsplannen en de Minister van Verkeer en Waterstaat voor het geven van een vergunning op grond van de Wet droogmakerijen en indijking. Om die besluiten goed voor te bereiden is besloten één mer te maken die de grondslag kan vor men voor alle te nemen beslui ten. De provincie coördineert deze actie. Effecten In de mer komen drie alternatie ven aan bod: nul-, inrichtings- en meest milieuvriendelijke alterna tief. Het nulalternatief is een beschrij ving van de bestaande toestand en de te verwachten ontwikkeling als er geen WCT komt. Voor dit alternatief valt niet te kiezen want de bedoeling is dat er wel een WCT komt. Het nulalternatief heeft als doel een goede vergelij king te kunnen maken met de twee andere alternatieven. In het inrichtingsalternatief gaat het om het optimaal gebruiken van het mm Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 23 februari 2000 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ont vangst op 22 december 1999 van een melding Wet milieube heer van Mare Chemicals Vlissingen B.V., Europaweg 4 te Vlissingen voor het verladen en opslaan van aangevoerd alkaan- sulfonaat De melding kan worden ingezien van 13 januari tot en met 9 februari 2000 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15,00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost (tel. 0118- 631769). Bekendmaking ingevolge afdeling 3.4 Algemene wet bestuursrecht. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het voornemen om voor de Zeelandbrug de vol gende tijdelijke verkeersmaatre gebied met een zo goed mogelij ke inpassing van de (ruimtelijke) beperkingen. Het Meest Milieu vriendelijke Alternatief (MMA) is een planopzet waarbij de negatie ve milieu-effecten het kleinst zijn. Net als bij het inrichtingsalterna tief komen in de MMA ook com pensatiemaatregelen voor maar die zijn dan omvangrijker. De startnotitie bevat verder een uitleg over de onderwerpen die in de uiteindelijke mer aan bod komen: verkeer en vervoer; bodem en water; landschap, cul tuurhistorie en archeologie; natuur; geluid trillingen en lucht; externe veiligheid. Inspraak Wie belangstelling heeft kan tot 10 februari schriftelijk commen taar of aanvullingen geven op de startnotitie en ze sturen aan: Gedeputeerde Staten van Zeeland, afdeling ruimtelijke ordening, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Ter inzage en verkrijgbaar De startnotitie ligt ter inzage in het kantoor van de provincie aan het Groenewoud 1 in Middelburg waar desgewenst ook mondelin ge toelichting te verkrijgen is en waar via telefoonnummer (0118) 63 17' 94 ook afspraken gemaakt kunnen worden voor het inzien buiten kantooruren. Verder ligt de notitie ter inzage in de gemeentehuizen van de gemeen ten Vlissingen, Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal, Oostburg, Terneuzen, Hontenisse en Hulst en m het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Daar is ook een exemplaar van de notitie verkrijg baar. Belangstellenden die de notitie niet zelf kunnen ophalen kunnen ook bellen met het infor matiecentrum: (0118) 63 14 00. Inloopavond Dinsdag 25 januari, van 19.30 tot 22.00 uur verzorgt Zeeland Seaports een inloopavond. Wie wil kan daar zijn of haar vragen over de startnotitie of de WCT afvuren op de aanwezige mede werkers. De inloopavond is in het partycentrum Landlust, Landlustweg 1, Nieuwdorp. Dinsdag 18 januari behandelt de adviescommissie bezwaarschrif ten drie zaken. De indieners van de bezwaarschriften zijn uitgeno digd hun visie mondeling te komen toelichten. De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging afdeling Bevelanden en de Stichting Bont voor Dieren uit Amsterdam zijn het er niet mee eens dat de Commissaris van de Koningin een inwoner van Borssele een vergunning op grond van de Vogelwet heeft gegeven voor het afschieten van huismussen en spreeuwen. Zij krijgen om 14.30 uur de gelegen heid hun bezwaren verder uit te leggen. Om 15.15 uur krijgt de Stichting Bont voor Dieren wederom het woord en deelt de spreektijd nu met de Stichting Faunabescherming uit Amstelveen. De bezwaren zijn eveneens gericht op een vergun ning voor het afschieten van huis mussen en spreeuwen op grond van de Vogelwet. De Commissaris van de Koningin heeft die nu afgegeven aan een inwoner van Stavenisse. De Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente Biervliet, IJzendijke en Hoofdplaat komt om 16.00 uur in het geweer tegen een besluit van Gedeputeerde Staten (GS). Het dagelijks provinciebestuur heeft een verzoek om subsidie voor het restaureren van de Nederlands Hervormde in Biervliet afgewezen. De kerk voogdij is het daarmee niet eens en is uitgenodigd de bezwaren te komen toelichten. De zittingen zijn openbaar en vin den plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. gelen te treffen: sluiting voor (brom)fiets- verkeer: Het fietspad op de brug zal in de periode van 1 april tot 1 november 2000 worden afgesloten. In deze periode zal naar behoefte een taxibus worden ingezet voor het ver voer van (brom)fietsen over de brug. sluiting voor alle verkeer: In de periode van 18 sep tember tot en met 9 okto ber 2000 zal de brug voor alle verkeer worden afgeslo ten. Er zullen omleidingsrou tes worden aangegeven. diverse verkeersmaatre gelen: In de periode van 1 april tot 1 november 2000 zullen op de brug en de toeleidende wegen onder meer de volgen de verkeersmaatregelen van kracht zijn: - een maximumsnelheid van 50 km/h - een inhaalverbod. De maatregelen houden verband met de uitvoering van werken voor het project "Reconstructie Zeelandbrug". De werkzaamhe den aan de brug bestaan in hoofdzaak uit het vervangen van het wegdek, het aanbrengen van betonnen voertuigkeringen en de reconstructie van de voegover- gangen, Het desbetreffende ontwerp-ver- keersbesluit ligt van 13 januari tot en met 10 februari 2000 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D006 en in de regiokantoren te Zierikzee (Havenpark 8) en Goes (Kloetingseweg 46), op werkda gen van 8 -17 uur en desge vraagd buiten kantooruren. Belanghebbenden kunnen tot en met 10 februari 2000 hun ziens wijze omtrent het ontwerp-ver- keersbesluit schriftelijk of monde ling meedelen aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Infrastructuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Voor het inzien buiten kantoor uren, een mondelinge toelich ting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer W.L. Houmes, tel. 0118-631545. Inlichtingen over het project kunnen worden verkregen bij de heren J. de Klerk en C.H. Steur, tel. 0118-631553/631552. NATIONALE VERENIGING Postbus 21 00 4800 CC Breda Tel. (076) 564 63 62 E-mail: mfo@zonnebloem.ril http://www.zonnebloem nl (BFe KEURMERK VOOR VERANTWOORDE FONDSENWERVING EN -BESTEDING

de Faam | 2000 | | pagina 5