Vijftien kilometer Zeeuwse geschiedenis Jarige buurtvereniging viert feest Ringrijders te kijk Topdrukte bij vogelopvang De Mikke |L i c 't Sturmglas DELSCHER O^pDE LBVj^ éÊÊÊL HjOBMMQK] t DE WINTERCOLLECTIE EXTRA AFGEPRIJSD r\ WOENSDAG 12 JANUARI 2000 JAARGANG 102 - NUMMER 2 M :L WALCHEREN door Joep Bremmers Wie iets meer wil weten over de Zeeuwse kaapvaart, het roemruchte verleden van Middelburg of Veere of zijn eigen stamboom wil uitzoeken kan sinds vorige week terecht in het Zeeuws Archief in Middelburg. Het Zeeuws Archief is ontstaan uit een fusie van het Rijks archief in Zeeland en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere. Rij elkaar bestaat het archief uit zo'n vijftien kilometer archiefstuk ken: oude documenten, prenten en kaarten. „Dat is drie keer de lengte van de Zeeland- brug", verduidelijkt Roelof Koops, directeur van het Zeeuws Archief. Toparchitecten Internet De Oost-Souburgse buurtvereniging Van Duyvenvoorde viert zaterdag 15 januari het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging. In het vaste honk van de vereniging. De Schuur, wordt een tentoonstelling over vijfentwintig jaar Van Duyvenvoorde gehouden, 's middags is er een receptie voor belangstellenden en 's avonds wordt er gefeest door leden, oud-le den, medewerkers en oud-medewerkers. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is een tentoonstelling te zien over de oer- Zeeuwse sport ringrijden. Aanleiding voor de tentoonstelling is het vijftigjarig bestaan van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. De ten toonstelling bestaat onder meer uit oude en nieuwe foto's en bijzondere wedstrijdbekers. Bij de vogel- en egelopvang De Mikke in Mid delburg worden de afgelopen weken lange dagen gemaakt. In de vogelopvang achterin het Park Toorenvliedt huizen momenteel ruim zeshonderd met olie besmeurde vogels die voor de kust van Frankrijk zijn gevonden. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: S puis 4 DOE MEE MET DE SPUI WEBSTRIJD en win één van de vijf VVV-bonnen Eerste prijs: cadeaubon van 100,- 4 Surf naar www.spui.nl - - J «r. I 11 door Jan Zwemer Dit jaar komt er een bijzonder apparaat op de markt van 'Zeeuwse' produkten: het weer- en stormglas. Het stormglas is een meteorolo gisch instrument uit de zeevaart van vroeger dagen, waarbij aan de vorm die kamferkristal- len aannemen, afgelezen kan worden welke weersveranderingen er op til zijn. -^BEW. EX^ faam/ Het nieuwe Zeeuws Archief opende vorige week voor het eerst voor publiek. „De officië le opening is pas over een paar maanden", verduidelijkt directeur Roelof Koops. „Van wege de verhuizing van de ar chieven zijn we drie maanden dicht geweest maar nu kun nen onderzoekers weer bij ons terecht". De verhuizing .van de archieven die lagen opgeslagen in het rijksarchief en de gemeentearchieven van Veere en Middelburg heeft nogal wat voeten in aarde ge had. Koops: „We hebben een hectische periode achter de rug. We zijn niet alleen ver huisd maar hadden tegelijker tijd ook onze handen vol aan het afronden van de nieuw bouw aan het Hofplein en na tuurlijk de fusie van de drie in stanties". De fusie kwam tot stand doordat alle drie de deelnemende archieven met ruimtegebrek te kampen had den. „Het rijksarchief barste enkele jaren geleden al uit z'n voegen. De depots waar de archiefstukken worden be waard waren te klein gewor den. Ook de gemeentearchie ven van Middelburg en Veere hadden problemen met hun huisvesting. We hebben toen de koppen bij elkaar gestoken en besloten om samen verder te gaan. Zeker wat betreft de klimaatbeheersing in de de pots neemt de bouw van een archief enorme kosten met zich mee. Het is dan veel voordeliger om archieven op één locatie te concentreren. En dat is natuurlijk ook voor de onderzoeker erg handig". Naast de drie archieven is ook het Genealogisch Centrum Zeeland in het Zeeuws Archief gevestigd. Met de komst van het Zeeuws Archief heeft Middelburg we derom een bijzonder gebouw erbij. Het Van der Perre-huis is in oude luister hersteld en herbergt nu de kantoren van het Zeeuws Archief. In een naast het monumentale pand gebouwde nieuwbouw bevin den zich de depots waar de archiefstukken worden be waard en waar de studiezaal is gevestigd. „De Rijksgebou wendienst heeft bewust geko zen voor een opvallende Roelof Koops, directeur van het Zeeuws Archief. nieuwbouw naast het monu mentale Van der Perre-huis. Je ziet nu eigenlijk het werk van toparchitecten uit twee to taal verschillende eeuwen. De nieuwbouw is ontworpen door Jan Benthem uit Amster dam en bestaat uit drie onder grondse depots met daarbo ven een ruime studiezaal, ar chiefcafé, een auditorium en ruimten voor groepsonder- zoek. Daar kunnen meerdere onderzoekers in alle rust wer ken". Naast ruimte voor de vijftien kilometer archief die het Zeeuws Archief nu beheert is in de ondergrondse depots aan het Hofplein ook nog re kening gehouden met de komst van nog eens tien kilo meter archief in de toekomst. „Die extra capaciteit hebben we in de toekomst hard no dig", is Koops van mening. „In 1996 is de overbrengings termijn van archieven van het rijk van vijftig jaar naar twintig jaar verlaagd. Dat wil zeggen dat vroeger een archief na vijftig jaar bij het rijksarchief werd gedeponeerd. Omdat die termijn is verlaagd krijgen we in de komende jaren heel wat archief van onder meer de provincie Zeeland". De verhuizing luidt een nieuw tijdperk in voor de medewer kers van het voormalige rijks archief en de gemeentearchie ven van Middelburg en Veere. „We hebben een nieuwe werkwijze geïntroduceerd', vertelt Koops. „We willen in de toekomst onze klanten nog beter helpen. Daarom hebben we de kennis die bij medewer kers zit verder naar voren ge haald. Op de studiezaal zitten medewerkers die eigenlijk op alle vragen antwoord kunnen geven. Daarnaast zijn we druk bezig met moderne middelen om onze archieven toeganke lijk te maken. Zo worden mo menteel alle overlijdensaktes die we hebben in de computer ingevoerd. Het moet dan over niet al te lange tijd voor gene- Buurtvereniging Van Duyven voorde is een kwart eeuw ge leden opgericht door buurtbe woners van de toen nog nieu we 'witte wijk' in Oost-Sou burg. „Er waren toen nogal wat problemen met de ver huurder van de huizen in de wijk", weet Liesbeth van Oost veen, sinds vier jaar waarne mend penningmeester van de buurtvereniging. „De bewo ners hebben zich toen ver enigd om zo in onderhande ling te kunnen treden met de verhuurder. Daarnaast is toen een begin gemaakt met het organiseren van activiteiten voor de buurtbewoners". Een gebouw had de buurtvereni ging in die begindagen nog niet. „Na een tijdje kreeg de vereniging een eigen bus", vertelt secretaris Angeline Vermeule. „Daar werden vooral kinderactiviteiten in ge houden. Maar de bus was al gauw te klein en toen zijn we in De Schuur gekomen. Die is eind zeventiger jaren afge brand en daar is het huidige gebouw voor in de plaats ge komen". De buurtvereniging verzorgt onder meer cursus sen, dansavonden, bingo's, mosselavonden en een groot aantal activiteiten voor kinde ren en jongeren. Van Oost veen: „Momenteel hebben we tweehonderdtwintig leden. De meeste komen uit Souburg maar ook buurtbewoners die zijn verhuisd blijven vaak lid van de vereniging. Ook als ze niet eens meer in Souburg wonen". Medewerkers Liesbeth van Oostveen en Angeline Vermeule maken niet alleen deel uit van het bestuur van de buurtvereni ging maar zetten zich ook op andere manieren voor de vereni ging in. Foto Jaap Wolterbeek De expositie over vijftig jaar ringrijden is samengesteld door het Zeeuws Documenta tiecentrum en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. De ringrijders hebben vijf pane len ingericht met recente kleu renfoto's, gemaakt door Ko Jan Provoost uit Domburg. Het Zeeuws Documentatie centrum vulde vijf panelen met historisch materiaal als foto's, prentbriefkaarten en tijdschriftartikelen, In enkele vitrines zijn bijzondere wed strijdbekers, zilveren medail les, pollepels en een gouden zweep te bewonderen. Top stuk is de zilveren wisselbeker die koningin Wilhelmina be schikbaar stelde en door de oprichter van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, Piet Brasser, in 1921 in eigendom werd gereden. De expositie is te zien op de tweede verdie ping van de Zeeuwse Biblio theek en duurt tot 4 maart. Het jubileum van de buurtver eniging wordt 15 januari ge vierd met een tentoonstelling over het verleden van de ver eniging. „We richten een ten toonstelling in met oude ver enigingsblaadjes, foto's, ver halen van medewerkers en le den en de oprichtingsakte. Die tentoonstelling is van 14 tot 17 uur in De Schuur te zien. Van 14 tot 16 uur houden we een receptie voor oud-leden en leden en 's avonds is het feest met onder meer live-mu- ziek, dans, toneel en een play back-act", vertelt Angeline Vermeule. „We hebben niet alle oud-leden en oud-mede- werkers terug kunnen vinden. Maar ze zijn allemaal van har te welkom". Niet alleen zijn alle medewer kers van De Mikke druk doen de de vogels er weer bovenop te krijgen, ook oud-medewer kers zijn speciaal terug geko men om een handje te helpen zoveel mogelijk olieslachtoffer tjes te ontdoen van de strope rige smurrie. De vogels die de afgelopen weken te gast zijn Aangekomen in De Mikke worden de vogels in een speciale wasmachine ontdaan van olie. Foto Jaap Wolterbeek bij De Mikke zijn onder de olie gekomen nadat de olietanker Erika voor de Franse kust is vergaan.„Er zijn eerst vijfhon derdtachtig vogels gearri veerd", vertelt Margot van Dijk, medewerkster van De Mikke. „Het gaat vooral om zeekoeten. Die overwinteren in grote groepen op zee en zijn in grote aantallen getroffen. Later zijn er ook nog negentig vo gels gekomen die al in een Bel gische vogelopvang bivakkeer den. Naast zeekoeten zijn al ken, zee-eenden, eidereenden en zelfs een middelse zaagbek en een Jan van Gent bij ons gebracht". De vogels worden in De Mikke gewassen in een speciale vogelwasmachine. Daarna krijgen ze de kans om aan te sterken alvorens ze te rug naar zee gaan. Ondanks de goede zorgen van de vrijwilli gers van De Mikke overleven lang niet alle vogels hun ver blijf in Middelburg. Bijna de helft van de vogels is niet meer te redden. „Er zijn een heleboel redenen voor de vo gelsterfte", weet Margot van Dijk. „De vogels proberen met hun snavel hun veren schoon te pikken en krijgen zo olie bin nen. Die olie veroorzaakt twee- de- en derdegraads brandwon den die de vogel fataal kunnen worden. Andere vogels zijn zo verzwakt dat we ze geen medi cijnen kunnen toedienen en darmparasieten krijgen vrij spel". De kosten voor het schoonmaken en verzorgen van de vogels die het wel ha len komen voor rekening van De Mikke. „We beginnen hem financieel gezien wel een beet je te knijpen", doet Margot van Dijk uit de doeken. „We krijgen wel spontane schenkingen maar er is nogal wat geld mee gemoeid. Ook Total/Fina heeft toegezegd een financiële bij drage te leveren. Het olieschip voer namelijk voor deze olie maatschappij. Ze zorgen nu ook al voor het verwijderen van het vervuilde waswater. Ook bieden veel mensen aan om te komen helpen maar om dat het zo'n specialistisch werk is moeten we het toch van er varen vrijwilligers hebben. We hebben nu geen tijd om nieu we vrijwilligers in te werken". In totaal zijn er zo'n vijfender tig tot veertig vrijwilligers in touw geweest om de vogels van olie te ontdoen. Het rijden met versierde sjezen is van oudsher een niet weg te denken onderdeel van het ringrijden. Foto Ko Jan Provoost (advertentie) Spekcheques Commissievergaderingen Nieuwjaarsreceptie advertentie) Iraat 4 Vlissingen tel: (0118) 422100 tiSt Foto Jaap Wolterbeek aiogen mogelijk zijn om van uit de luie stoel, via de. com puter, een stamboom samen te stellen die terug gaat tot 1795. Ook ons complete ar chievenbestand staan inmid dels op internet. Via moderne middelen als in ternet willen we een nieuwe groep bezoekers binnen ha len. Want als iemand z'n stamboom heeft uitgezocht tot 1795 dan wil hij verder. En dan zal zo iemand toch bij ons langs moeten komen om ver der te kunnen. Op deze en an dere manieren willen we het stoffige imago van het archief veranderen". Het Zeeuws Ar chief houdt in februari een open dag. pag- 7 Een groep Walcherse en Bevelandse autobedrijven hebben hun krachten gebundeld in de Car-Groep Zeeland. Voorlopig manifesteren de bedrijven zich voornamelijk op het gezamenlijk adverteren. In de toekomst wil de Car-Groep zijn activiteiten verder uitbreiden. De pas-Fotoboetiek in Middelburg is verhuist van de Lange Noordstraat naar de Stationsstraat en in de Vlissingse bioscoop Cine City zijn de prijzen van de Tarzan-kleurenwedstrijd uitgereikt. pag. In Middelburg is ViaZorg geopend. ViaZorg is opgericht op initiatief van de Zeeuwse zorginstellingen en houdt zich bezig met de bemiddeling van medewerkers in de zorg, met als doel zoveel mogelijk medewerkers te be houden voor de zorgsector. Het golfslagbad van het Sportfondsenbad in Vlissingen is enkele weken gesloten in verband met groot onderhoud. Deze week draaien in Cine City alle topfilms van dit moment: the Sixth Sense, Tarzan, Kruimeltje en James Bond. Het Grootkoor Zeeland gaat na haar geslaagde kerstconcerten met Thijs van Leer repeteren voor het voorjaarsconcert met Ernst Daniel Smid. Het koor zoekt nog zangers en zangeressen. In het Vlissingse Arsenaaltheater speelt theatergroep De Gebroeders Flint vrijdag de voorstelling Het Menselijk Bestaan. De voorstelling is geheel gebaseerd op gedichten van Ed Hoornik en teksten van Justus van Oei. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Het stormglas is gecombi neerd met een barometer en een thermometer. Het 'Zeeuw se' aan de nieuwe uitvoering, die in Joure in Friesland ont wikkeld wordt, is de Zeeuwse tekst bij alle drie de instru menten. Eerder werden al storm- en weerglazen voor andere provincies, dus in an dere dialecten, op de markt gebracht. Heel wat termen op de plaat naast de meters wijken niet zo veel af van het Nederlands. Aardig is de gelijkenis met de oorspronkelijke Friese uitvoe ring: bij 'onrustig weer' staat daar rüzich, op de Zeeuwse staat ruzebuzig. Die woorden zijn duidelijk familie van el kaar, en niet eens zo verre fa milie. Ook het smoor'eêt dat bij 40 graden staat op de Zeeuwse uitvoering van de thermometer, lijkt op een Fries woord: smoarhjit. Verder zijn er typisch Zeeuwse woorden te lezen zoals koste lijk weer en vast weer (mooi en bestendig weer) op de ba rometer. Wisselvallig weer heet er wer- kieng in de lucht. U weet wel, wanneer je aan alles kunt merken dat er weersverande ring aankomt: de lucht wérkt, is een nieuw evenwicht aan het zoeken. Bij de thermometer vragen een stel echte Zeeuwse ter men onze aandacht: blommig en gaef weer, wèrkzaem weer, weer as wost en ievallig. Gaef, da's gewoon mooi weer. Het grote verschil met blommig is, dat je daar als mens last van hebt. Blommig staat dan ook bij 30 graden en gaef bij 20 graden Celsius. Wèrkzaem weer is weer waarbij het lek ker werken is: 15 graden. 'Weer as wost' kennen de meeste Walcherenaren wel: het is 'hondeweer' of 'snert- weer' (op de thermometer: 10 graden). Meestal zegt men: weer as wost, mè minder vet. Toch een beetje in de buurt van die snert! Ievallig tenslotte, staat bij 5 graden Celsius. Het is dan zo koud, dat je er als mens last van hebt. Je moet bewegen, anders krijgt de kou vat op je. Het oude Zeeuwse woord ie- val voor kou is nog steeds in gebruik en is waarschijnlijk verwant aan het Engelse 'evil'. Dat betekent: het kwaad, in de algemene zin van het woord. Mocht u overwegen om een weer- en stormglas met Zeeuwse tekst aan te schaf fen: er hangen exemplaren in 'De Drukkerij' aan de Markt in Middelburg. De Zeeuwse uit voering komt binnenkort. (advertentie) DEZE WEEK (di t/m za) "ALLE MERKEN" Lange Vorststraat 12 Goes

de Faam | 2000 | | pagina 1