Zeeuws of Nederlands Nieuwjaarsconcert door Ons Genoegen Borduren allergrootste merklap Messiah zonder repetitie breed Operette met boventiteling de Klerk WOENSDAG 5 JANUARI 2000 Seisplein 5 Middelburg de grootste speciaalzaak van Zeeland JAARGANG 102 - NUMMER 1 Soms vraag je je van een woord of een ma nier van zeggen af, of het nu Zeeuws is of gewoon Nederlands. Van die kleinigheidjes soms. Ik kom er niet altijd uit en dat geeft ook helemaal niet. Een taal ligt immers niet vast. Niemand heeft het recht om te zeggen: dit is Nederlands en dat niet. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: De Roemeense Staatsopera Timisoara brengt donderdag 13 januari de operette Die Fle dermaus van J. Strauss in de Middelburgse Stadsschouwburg. Aan de voorstelling wordt 'boventiteling' toegevoegd, zodat eenieder het verhaal kan blijven volgen. Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlis singen geeft zaterdag 8 januari haar tweede nieuwjaarsconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Het programma belicht muzikale historische gebeurtenissen uit de periode 1890- 2000 (de honderdtien jaar dat de harmonie be staat) en de muzikanten van de Zeeuwse for matie Remake spelen een deuntje mee. Hij wordt langer dan het beroemde tapijt van Bayeux en er werken 250 Zeeuwen aan mee, verspreid over de hele provincie. Zij ma ken in dit 'Jaar van de Textiel' de grootste merklap ter wereld. Een werkstuk dat een beeld geeft van heden, verleden en toekomst van Zeeland én groot genoeg is om in het Gui- ness-book of Records te komen. Dat houdt in dat de merklap langer wordt dan zeventig me ter. Lydia Mol uit Zierikzee is een van de vrou wen die eraan mee borduurt. Overspoeld Thesauriers schaal In de Vlissingse Sint Jacobskerk wordt zater dag 18 maart een bijzondere muziekdag ge houden. Zo'n 250 zangers en dertig muzikan ten komen dan bij elkaar om de 'Messiah' van G.F. Handel te zingen en te spelen. ©BSMK1QK] 17 faair parketvloeren b.\/. tel. 0118-626721 fax. 0118-642676 home page http://www.zeelandnet.nl/deklerkpartet/ Email: deklerkparket@zeelandnet.nl door Jan Zwemer Taal is een van de weinige ge bieden waar een mens nog volledig vrij is. Dat betekent verschillende dingen: als je Nederlands schrijft of spreekt, mag je daar net zoveel Zeeuwse of voor mijn part En gelse woorden doorheen klut sen als je zelf wilt. Een ander kan daar over mopperen, maar meer ook niet. En als je Zeeuws praat, hoef je natuur lijk ook niet na te streven om zo authentiek mogelijke woor den te gebruiken. Dat zou wel heel krampachtig zijn. Het betekent ook dat je nooit goed kunt scheiden wat dia lect en wat standaardtaal is. Neem nu de (vele) woorden waarvan in de woordenboe ken staat dat ze 'gewestelijk' zijn, zoals overnieuw, foetele (valsspelen) en rechtbank (aanrecht). Na een radiopro gramma waarin ik naar de laatste twee woorden navraag had gedaan, werd me eens verweten dat ik niet naar Zeeuwse, maar naar 'Neder landse' woorden gevraagd had en 'dat kon niet'. Dat is echter niet terecht. Een simpe le tweedeling in 'Nederlands' en 'Zeeuws' bestaat niet. De woorden in kwestie komen in een deel van ons land voor, maar niet precies in die of die provincie. Misschien zelfs wel in een groot deel van het land, of in heel Zuid-Nederland en Vlaanderen. Of in een deel van de ene provincie én een deel van een andere provin cie. Daarom hebben de woor denboeken als omschrijving ervan gekozen voor 'geweste lijk'. Daarom ook zijn die woorden voor taalkundigen best inte ressant en kun je er onderzoek naar doen waar ze precies voorkomen. Om van de factor 'tijd' nog maar te zwijgen. Rechtbank was vroeger alge meen in bijna heel Zeeland, het was in feite de houten voorloper van het stenen aan recht, dat in de jaren veertig, vijftig en zestig algemeen werd. Nu nog wat 'kleinigheidjes' waarvan ik nog steeds niet weet of ze nu Nederlands zijn of niet. De Dikke Van Dale geeft er in elk geval geen uit sluitsel over. De eerste vindt u in het zinnetje: 't Za wè goed weze bie z'n. Dat wil zeggen: hij zal het wel goed vinden. Dat is dus een apart gebruik van het woord 'bij', maar of het nu specifiek Zeeuws is...? De tweede is een bijzonder gebruik van 'op': Ik bin gister in den doenker op een paele gelope. Van de 21 betekenis sen van het woordje 'op' in de Dikke Van Dale, komt er één een beetje in de buurt. Ze luidt: ter uitdrukking dat de beweging met een vijandelijke intentie geschiedt, synoniem 'tegen'. Dat laatste klopt: het gaat inderdaad om iemand die tégen een paal loopt. Maar van een vijandige bedoeling kan je dan toch moeilijk spre ken, nietwaar. Dus: een twij felgeval en waarschijnlijk dus een 'gewestelijke' constructie. advertentie Commissievergaderingen Gladheidbestrijding Brede School Middelburg-Zuid De Roemeense Staatsopera van Timisoara brengt Die Fledermaus. De Roemeense Staatsopera van Timisoara werd in 1847 opgericht met de opvoering van Aïda van Verdi. Menig opera, waaronder die van gro ten als Mozart, Donizetti en Verdi, zouden toen nog vol gen. Ook opera's van Wagner werden al in de jaren zestig van de vorige eeuw daar op gevoerd. De Roemeense zangschool is beroemd. De laatste jaren zijn dan ook met groot succes West-Europese toernee's ge maakt. Hun voorstellingen werden door publiek en pers goed ontvangen. Het verhaal over Die Fleder maus (de vleermuis) speelt in het Wenen van 1870. Eisen- stein, een rijke Weense rente nier, heeft ooit zijn vriend dr. Falke na een gecostumeerd feest dronken op straat achter gelaten en hem daar zijn roes laten uitslapen. Dr. Falke, ver kleed als vleermuis, ontwaak te en zon op wraak. De operet te vertelt het verhaal over de wraak: de hofmakerij van Alf red aan Rosalinde, zijn gevan genneming, de val die Rosa linde als Csardas-fürstin opzet voor Eisenstein en het hele bal bij prins Orlofski maken daar allemaal deel van uit. De wraak voltrekt zich tenslotte met een grote knipoog en veel champagne. De voorstelling in de Stads schouwburg begint om 20 uur. Kaarten zijn uitsluitend telefonisch te reserveren op donderdag 13 januari vanaf 11 uur (via telefoonnummer 0118 - 659 659). Aan de Ringbaan in Goes staat sinds kort een nieuw kantoor. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat de energiekosten extreem laag zijn. Vandaar ook de naam van het eco-bedrijf: Energie-O-kantoor. Architect en pro jectontwikkelaar Jan Aantjes: „Het is.heel goed mogelijk om een comfortabel pand met de modernste gemakken te bouwen en ervoor te zorgen dat het zo energiezuinig is, dat het haast niet te geloven valt". Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Vorig jaar gaf Ons Genoegen voor het eerst een nieuwjaars concert, waarin filmmuziek centraal stond. Inmiddels is de harmonie van plan van het nieuwjaarsconcert een stevige traditie te maken. Het programma van dit jaar, waaraan behalve het harmo nieorkest en Remake ook het Leerlingenorkest van Ons Ge noegen aan deelneemt, neemt het publiek mee op een muzi kale reis door de twintigste eeuw. Zo wordt begonnen met het vertolken van het eerste deel van de Symphonie nr. 1 van Camille Saint-Saëns. Deze componist wordt algemeen gezien als vertegenwoordiger van de Franse muziek uit de negentiende eeuw. Via het tra ditionele nummer Just a Clo ser Walk with Thee wordt in het begin van de twintigste eeuw de jazzmuziek geïntro duceerd. De jaren tien staan bij Koninklijke Harmonie Ons Genoegen in het teken van Colonel Bogey. Deze mars werd in 1958 in één klap po pulair door de film Bridge over the River Kwai, maar da teert uit 1914. Via Summertime (George Gershwin) uit 1925 en Harlem Nocturne (Earle Hagen) uit 1940 komt Ons Genoegen in de jaren vijftig uit bij de Char les Chaplin Selections. Ko miek Charlie Chaplin steeg tot grote hoogten door zijn stom me films. Van zijn gesproken werk werd alleen Limelight uit 1952 echt populair. In de jaren zestig staat het harmonieorkest stil bij de klassieke Amerikaanse musi cals. Zo wordt een selectie uit My Fair Lady ten gehore ge bracht. De jaren zeventig brengen een ode aan Joop Doderer, Lou Geels en Riek Schagen. Dit drietal schitterde in Swiebertje, de best bekeken televisieserie ooit in Neder land verschenen. Via een selectie van ABBA- liedjes komt de Koninklijk Har monie uit bij musical Les Mi serables. Het verhaal van deze razend populaire musical uit 1985 werd geschreven door de Franse schrijver Victor Hu- go. Het modernste werk op het programma van het nieuwjaarsconcert is een se lectie van de bekendste melo dieën van de in 1996 door Dis ney uitgebrachte tekenfilm De Klokkeluider van de Notre Da me, opnieuw gebaseerd op een roman van Victor Hugo. Het Harmonie-orkest staat on der leiding van Leon Bours. Hij studeerde het hoofdvak compositie aan het MOS in Zwolle en volgde daarna privé-lessen koor- en orkestdi rectie. Zijn lessen harmoniedi rectie volgde hij bij dirigent en klarinettist Jan-Willem van Scherrenburg. Bours was - onder meer - dirigent en ar rangeur van blazersensemble Laudate Musica in Nijmegen en muziekvereniging De Ont zetting in Wageningen. Daar door Marijke Vael Zij is suppoost van de ge meentelijke musea in Zierikzee en borduurt samen met haar vijf collega's motieven die het Maritiem museum en Stad huismuseum symboliseren op twee stukken kaaslinnen van zeventig bij vijftig centimeter. Die worden in augustus, met de andere geborduurde lap pen, samengevoegd tot de grote Zeeuwse merklap, die de titel 'Door ons gedaen' krijgt. „Ik vind het een heel leuk ini tiatief omdat een merklap me aanspreekt. Ik zoek al enige tijd motieven om een eigen merklap te maken. Het lijkt rhe ook heel spannend om te zien hoe groot de Zeeuwse merk lap uiteindelijk wordt." Het was museumconservator Minke van Meerten die het ini tiatief nam om de Zierikzeese musea te laten 'vereeuwigen' op de Zeeuwse merklap. „Ze horen er echt bij omdat in de ze musea typisch Zeeuwse voorwerpen zijn te zien én om dat het Stadhuismuseum ook een collectie merklappen heeft. Vanwege het 'Jaar van de textiel' presenteren we die in het komende museumsei zoen door middel van een spe ciale tentoonstelling, aange vuld met merklappen die men sen in bruikleen willen af staan". Het idee om de Zeeuwse be volking de grootste merklap ter wereld te laten maken komt van provinciaal muse umconsulent Wim Scholten en wordt georganiseerd door het Bureau provinciaal museum consulent Zeeland en de Ver eniging van Zeeuwse Musea. Nadat het via de krant bekend was gemaakt werden deze or ganisaties 'overspoeld' met te lefoontjes van vrouwen én mannen die wilden mee bor duren. „We moesten een stop instellen anders werden het er teveel", aldus Eef de Jonge- Everaert uit Tholen, die actief is als werkbegeleidster van de borduurders. Samen met textielmedewerk- ster Zeeuws Museum Mia El- mond besprak zij tijdens bij eenkomsten in december met de deelnemers welke afbeel dingen die wilden gaan bordu ren. Inmiddels zijn de eerste patronen gemaakt en de eer ste steekjes gezet. „Er is ie mand die de vissersboot van haar man wil borduren en ook het beeld van de mosselschelp in Bruinisse vormde een inspi ratiebron"'. Op de linnen lap pen waaraan Lydia Mol mee werkt komen de voorgevels van de Zierikzeese musea plus een aantal kenmerkende ob jecten uit de collecties. „We denken aan de thesau riers schaal uit het Stadhuis museum; een van de oudste zilveren objecten uit Neder land. En eskimo Zierick in zijn kajak, die is te zien in het Mari tiem museum". Ook de Schouwse streekdracht wordt geborduurd op de linnen lap pen. Om straks een eenheid te Lydia Mol maakt de eerste steekjes op een van de linnen lappen die onderdeel worden van de grote Zeeuwse merklap 'Door ons gedaen'. Foto Marieke Mandemaker Op zich niets vreemds, ware het niet dat de leden van het gelegenheidskoor en -orkest elkaar pas die dag voor het eerst treffen. Deze vorm van zingen wordt dan ook wel 'scratch' (vrij ver taald: begonnen vanaf het nulpunt) genoemd. De scratch-uitvoeringen in En geland kregen al eerder navol ging in Leiden. De leiding van het concert is in handen van de op scratch-gebied ervaren dirigent Jules van Hessen. Hij dirigeerde bijvoorbeeld de af gelopen tien jaar de jaarlijkse Scratch Messiah in Leiden. De solopartijen worden uitge voerd door vier jonge profes sionals. Jos Vogel bespeelt het orgel. Echt helemaal zonder voorbe reiding is de voorstelling toch niet. Zangers en instrumenta listen krijgen de muziek enke le maanden voor de uitvoe ring al thuisgestuurd, zodat één en ander ingestudeerd kan worden. pag. Het harmonie-orkest van Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen. naast had hij de leiding over een aantal koren, waaronder het gemengde koor vap de Groenestraat-kerk in Nijme gen en amusementskoor Choke uit Druten. Sinds april 1992 is Bours werkzaam in Zeeland. Hij is behalve van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen ook dirigent van het Scheldelood- senkoor in Vlissingen, het Westkappels Dameskoor, de musical- en operettevereni ging Groep Pappillon in Mid delburg en het gemengd koor Sursum Corda in Oostkapelle. Onlangs nog dirigeerde hij het Zeeuws Orkest, het Cape Cod Mostly Men's Chorus (uit de Verenigde Staten) en het Scheldeloodsenkoor in een ei gen arrangement van Con quest of Paradise van Vange- lis tijdens de opname van de cd 'First Night of the Sea Proms' van het Scheldeloods enkoor. Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen is een muziekvereni ging die in 1890 werd opge richt als harmonie-orkest. De vereniging kende in de begin jaren een periode van grote bloei en genoot bekendheid door haar zondagse concerten in een muziektent aan de Vlis singse boulevard. In 1945 werd een signaalvereniging opgericht, welke in 1967 werd omgezet in een trompetter korps. Inmiddels is die sig naalafdeling uitgegroeid tot zelfstandig opererende drum fanfare. In 1950 mocht de har monie het predikaat 'konink lijk' gaan voeren. Dat werd verleend voor de prestaties op cultureel gebied en de hou ding van de vereniging in de oorlogsjaren. Inmiddels bestaat de koninklij ke harmonie uit een zestal af delingen: het harmonie-or kest, de drumfanfare/showor kest Deltaband, een leerlin genorkest, een blokfluitgroep en twee amusementsorkes ten: de Melody Makers en de Dikkuh Nekkuh Bent. De ver eniging heeft meer dan hon derdveertig leden. kunnen maken van al die ver schillende stukken geborduur de stof wordt de onder- en bo venzijde ervan door de deelne mers voorzien van eenzelfde borduurrand, uitgevoerd in 'oude tinten'. De kleuren van hun zelfgekozen afbeeldingen bepalen de deelnemers zelf. „We willen tinten die in over eenstemming zijn met de af gebeelde objecten. Maar soms is dat moeilijk, bijvoorbeeld bij glazen of zilveren voorwer pen". Minke en Lydia maken bor duurpatronen van de afbeel dingen van hun keuze door een plaatje of foto ervan op de computer te scannen en ver volgens te printen op ruitjes papier. Lydia Mol is een erva ren borduurster. Ik borduur al jaren en ben er goed in. Dat komt omdat ik het leuk vind om te 'priegelen' en ook graag puzzel. Vanwege het uittellen van de kruissteekjes komt dat bij borduren allebei aan de or de". Lydia verwacht dat zij en de andere vijf suppoosten een deel van het borduurwerk aan de Zeeuwse merklap zullen verrichten in het Stadhuis- of Maritiemmuseum. „Vooral in het voor- en nasei zoen zit je daar vele uren ter wijl er nog niet zoveel bezoe kers komen. Dan hebben we daar best tijd voor". De gebor duurde stukken linnen moeten in augustus worden ingele verd bij de organisatoren. Zij worden dan samengevoegd tot een zeer lange merklap, die aan de achterzijde wordt voor zien van een voering. In de cember wordt het werkstuk of ficieel gepresenteerd. Eef de Jonge denkt dat de merklap vervolgens een plek krijgt in een museum in Zeeland. „Maar het is nog niet bekend welk museum dat zal zijn". In een monumentaal pand aan de Vlasmarkt in Middelburg heeft mondhygiënist Marja van Heusden onlangs haar eigen praktijk geopend. De hypermoderne behandelstoel valt op vanwege het computerscherm dat patiënten de mogelijkheid geeft mee te kijken in eigen mond. Verder aandacht voor Schoonheidsinstituut Leonie Wilderom, pas geopend in Arnemuiden, de verhuizing van Duvekot Ma kelaardij en de verbouwing van restaurant Oranjeplaat. i======= In de Vlissingse bioscoop Cine City gaat deze week de huiveringwekkende psychologische thriller The Sixth Sense in pre mière. De achtjarige Cole Sear wordt achtervolgd door een groot geheim: hij krijgt regelmatig be zoek van geesten. Uitein delijk neemt hij kinder psycholoog Malcolm Crowe (Bruce Willis) in vertrouwen.

de Faam | 2000 | | pagina 1