Praktijk voor mondhygiëne in Middelburg Nieuw kantoor voor Duvekot Arnemuiden is schoonheidssalon rijker Oranjeplaat ook 's winters open I i DEZE WEEK IN PARTY: mmmmmw mmimsoPMM! VERLOVING ALEX EN MAXIMA NA FAMIUEBERAAD IN INDIA? Reumalijn MILLENNIUM-DRAMAiVERLOOR LEONTINE RUITERS HAAR TWEEDE BABY? In een monumentaal pand aan de Vlasmarkt in Middelburg heeft mondhygiënist Marja van Heusden onlangs haar Praktijk voor Mondhy giëne geopend. De sfeer van het oude woon huis is grotendeels bewaard gebleven. Zo geeft de wachtruimte eerder het idee van een huis kamer en zijn de balkenplafonds gerestaureerd en in een lichte kleur geschilderd. In de behan delkamer valt de hypermoderne stoel op. Die is voorzien van een computerscherm, wat de pa tiënten de mogelijkheid geeft mee te kijken in hun eigen mond. Behandelplan Duvekot Makelaardij in Vrouwenpolder is on langs verhuisd naar de Dorpsdijk 11a. Aan de inrichting van het nieuwe pand is bijzonder veel aandacht besteed. Persoonlijk In de Langstraat opende onlangs Schoonheidsinstituut Leonie Wilderom haar deuren. Vroeger heeft in het sfeervol ver bouwde pand het postkantoor gezeten. De ingebouwde kluis herinnert daar nog aan. Eigenaresse Leo nie Wilderom heeft er bewust naar gestreefd om haar zaak, ver deeld in een winkel en behandelruimte, méér allure te geven dan gemiddeld. Restaurant Oranje plaat in Arnemui den is voortaan ook 's winters geopend. Lex Nijman, sinds begin 1999 eigenaar van het restaurant, heeft bo vendien een behoorlij ke verbouwing achter de rug. Daarbij is niet alleen een fietsenstal ling gebouwd en een ruimte voor het ver schonen van kinderen toegevoegd. Nijman: „Wat ik zelf heel be langrijk vind is dat we nu helemaal toegan kelijk zijn voor min- der-validen". Woensdag 5 januari 2000 FAAM/VLISSINGER 17 DONDERDAG In- en Uitloophuis Vlissingen, kof fie contactochtend, 9.30 u., klaver jassen, 19.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, kinder bingo, 14 u. In- en Uitloophuis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. VRIJDAG Jongerencentrum Midgard Mid delburg, grootbeeldvideofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 13.15 u. Aldegonde Vlissingen, praat- en dansavond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, kinder disco voor kinderen tot 12 jaar, 14 u. Café De Goede Verwachting Lewedorp, avondruilbeurs, 19.15 u ZATERDAG Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontactmid- dag, 16 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, country line-dance avond, 20 u. ZONDAG Campus De Ruyter Vlissingen, nieuwjaarsbijeenkomst, 11 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met chronische luchtwegklachten, 14.30 u. DINSDAG „Op dat systeem moet ik nog wel even studeren, hoor", zegt Van Heusden. „Maar er zijn bijvoorbeeld mogelijkhe den om van de gegevens een print te maken en die naar de tandarts te sturen. Voor de pa tiënten is het een heel goed systeem. Ik zie als mondhy giënist natuurlijk goed wat er aan de hand is, maar als je als patiënt op die stoel ligt dan moet je maar afwachten hoe het gaat. En veel zaken zijn moeilijk uit te leggen met al leen woorden. Op deze ma nier kun je ook vorderingen laten zien. Van: zó zag het er uit toen u hier voor het eerst kwam en nu ziet het er zó uit. Want dat vind ik een van de belangrijkste zaken van mijn werk; mensen bewust maken van hun gebit en de manier waarop ze er mee om gaan". Patiënten worden naar de praktijk verwezen door tand artsen. Dat zijn in de meeste gevallen tandartsen die geen eigen mondhygiënist in dienst hebben, maar het belang er van wel degelijk erkennen. Want, vertelt Van Heusden, mondhygiëne is veel meer dan een poetsadvies. „Ik be- Marja van Heusden: „Ik maak het schoon, maar de patiënt moet het schoon houden". foto Jaap Wolterbeek handel geen gebit, ik behan del een mens", legt Van Heus den uit. „Daarom moetje veel weten over je patiënten. Ma nier van leven, medicijnge- Stichting In- en Uitloophuis Vlis singen, koffie contactochtend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissin gen, handwerkgroep voor 55- plussers, 14 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, lezing door Kristien Hemmerechts over 'eeuwige trouw', 20 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlissin gen, soosmiddag voor 50-plus sers, 13.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Eigenaar Jan-Kees Duvekot beschrijft de inrichting: „Be wust is afgestapt van de tradi tionele kantoorgedachte". Hij wilde het pand open, ruim en vooral laagdrempelig houden. „Zo kunnen mensen zelf een kijkje nemen in de keuken van de makelaardij", legt hij uit. „Want te veel mensen hebben nog steeds geen flauw idee wat een makelaar nu eigenlijk doet. Wie bij ons binnenloopt, ziet iedereen aan het werk en hoeft zich dat niet meer af te vragen". Beeldend kunstenaar en ruim telijk vormgever Hans de Win nam de inrichting van het nieuwe Duvekot-pand voor zijn rekening. Daarbij is vooral gelet op transparantie, func tionaliteit en privacy van de klanten. Jan-Kees Duvekot is naast beëdigd makelaar en taxateur ook erkend verzekerings- en hypotheekadviseur. bruik, angst voor de tandarts. Kortom alle informatie op ba sis waarvan ik een behandel plan maak". Op veel gebieden is nog veel onwetendheid. „Over zoiets als bloedend tandvlees bij voorbeeld", verhaalt Van Heusden. „De meeste mensen zeggen: 'ja dat heb ik ook, dat is toch normaal, dat heeft ie dereen toch wel eens?' Maar het is natuurlijk wel een sig naal dat er ergens in je mond iets niet goed zit, het duidt op een ontsteking. Alleen omdat je het niet voortdurend ziet kunnen mensen het makkelijk negeren". Wat voor de ene patiënt werkt, hoeft dat voor een an der niet te doen. „Alles is per soonlijk, van de tandpasta tot het raggen of flossen. Als ie mand weet waar zijn of haar gebit om vraagt en waarom, dan is die persoon gebitsbe- wust bezig. Vaak ben je dan ook bereid er meer energie in te steken". Van Heusden is al bijna twin tig jaar werkzaam als mond hygiënist. In die tijd is er veel veranderd in haar vak, met name de waardering voor het werk is gegroeid. „Er zijn nog steeds te weinig mondhygië nisten", vertelt Van Heusden. „Mensen zijn meer bezig met zichzelf en willen ook zolang mogelijk hun eigen tanden en kiezen houden. Dat daarvoor iets moet wor den gedaan, dringt dan ook goed door. Soms moet ik pa tiënten waarschuwen. Dat het bijvoorbeeld in het belang van hun gebit is als ze stoppen met roken. Maar de keuze is natuurlijk aan de persoon zelf. Preventie en behandeling hebben alleen een optimaal resultaat als het niet ophoudt bij de deur van de behandel kamer. Ik zeg altijd: ik maak het schoon, maar u moet het schoon hóuden". Mm 1:1:1 In het nieuwe pand is afgeweken van de traditionele kantoorge dachte. De landelijke advies- en informatielijn De Nationale Reumalijn is vorige week van start gegaan. Mensen met reuma, hun om geving, beroepsbeoefenaren of scholieren kunnen op werkda gen tussen 10 en 16 uur terecht op telefoonnummer 09002030300 (22 cent per minuut). De telefoonlijn is een initia tief van de Reumapatiëntenbond en het Nationaal Reumafonds. mmsÊÊÊMËÊÊS Billi A BHHHii Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 geluid van een dier - andersdenkende - muzieknoot; 2 Indiaas vrouwengewaad - lariks (dial.); 3 voorzetsel - bedeplaats - plaats in Noord-ltalië - uitroep; 4 soort onderneming (Du.afk.) - ontkenning - familielid - boksterm (afk.); 5 droog (aardr.) - strafwerktuig - in tijdelijk gebruik nemen; 6 uitgedorste halmen - winterse kost - vreemde munt; 7 voorteken (Lat.) - keukenge rei; 8 gevangenis - dwaas; 9 schildknaap - oogst (dial.); 10 vol doende gekookt - open ruimte in een stad - lied; 11 jonge koe - zeer - zachte wind; 12 voorzetsel - plaats in Gelderland - muse um in Apeldoorn - pro memorie (afk.); 13 persoonlijk voor naamwoord - beweging met het hoofd - voorzetsel - bijwoord; 14 deel van een trap - voedsel; 15 voorzetsel - plaats voor pu bliek - oude vochtmaat. Omschrijving verticaal: A praatvogel - groente - delfstof; B gedeelte - steunpilaster; C stelsel van betalen - vleesgerecht - motorraces (afk.); D deel van een gebouw - hoofdkerk - vlaktemaat - vreemde munt (afk.); E godin van de vrede (myth.) - griezelig - appelsoort; F ti tel voor een vorst - lekkers - redeloos wezen; G binnenste - niet deskundige; H ijzerhoudende grond - afgelegen; I stuurinrich ting - sneeuwhut; J oase in de woestijn - zetel - bakplaats; K mist - Engels bier - geldstraf; L open plek in het bos - boom - plaaggeest - muzieknoot; M grendel - uitstapje - later; N land bouwer - honingbij; O familielid - element in de dampkring - schaap. Er ontstaat een spreuk die voorkomt op zonnewijzers wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter el kaar plaatst: K7.L6.K5.K4.K1-A6.B6.D9-F13.G13-K14.L14.M14- D5.C5.E5.E4.L9.M9.K9. Stuur uw oplossing vóór woensdag 12 januari naar de redactie van de FaamA/lissinger, postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 19 januari be kend gemaakt. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: 'nota ris'. Zelf zegt ze: „Met alle respect voor de schoonheidsspecialis tes die wèl thuis een kamer in richtten, maar dat wilde ik ab soluut niet. Wie hier voor een behandeling komt heeft er recht op dat dat in een zo ont spannen mogelijke sfeer ge beurt. Etensgeuren en opge hangen wasgoed passen daar niet bij, vind ik. Dat is hier zorgvuldig gescheiden". Bij alle behandelingen, of het nu gaat om een standaard ge- Leonie Wilderom: ...behandelen in een zo ontspannen mogelijke sfeer... foto Jaap Wolterbeek zichtsverzorging of een spe ciale behandeling, maakt Wil derom gebruik van de produc ten van Maria Galland. „Het is voor de meeste mensen een betrekkelijk onbekende naam", zegt Wilderom. „En dat komt eigenlijk voorname lijk omdat de Galland-produc ten alleen via schoonheidssa lons gekocht kunnen worden. Maar de klanten die het al kennen zijn er enorm aan ge hecht. Maria Galland heeft een complete lijn; producten voor de reiniging, dag- en nachtverzorging, extra's voor bijvoorbeeld de ogen en na tuurlijk make-up. Bovendien is de samenstelling van de pro- Lex Nijman en zijn vrouw Francis Timmerman waren ruim elf jaar dè gezichten ach ter restaurant De Bourgondiër aan de boulevard in Vlissin gen. Begin vorig jaar nam Nij man restaurant Oranjeplaat, direct gelegen aan het Veerse Meer, over. Een flinke verbou wing volgde. „Het terras is verlegd, de entree is verlegd. Je zou eigenlijk wel kunnen stellen dat op een gegeven moment alleen de muren nog overeind stonden". Restaurant Oranjeplaat is vijf dagen per week geopend, ,,'s Zomers en 's winters", bena drukt Nijman. „En we zijn al tijd op woensdag en donder dag dicht". Het paar Nijman/Tïmmerman richt zich niet alleen op toeris ten. „Welnee, ik heb juist een hele vaste groep van mensen uit de regio", vertelt hij. „Die komen hier graag lekker lun chen of dineren. Maar naast het a la carte gedeelte kunnen we ook heel goed groepen kwijt. En liggen we heel gun stig ten opzichte van de grote re industrieterreinen. Wie hier komt lunchen, weet zeker dat 'ie geen last heeft van files, bruggen of spoorbomen". Lex Nijman en Francis Timmerman: ...restaurant nu ook toe gankelijk voor minder-validen... foto Jaap Wolterbeek ducten erop gericht irritatie te voorkomen". Wilderom, die naast haar Sti- vas-opleiding ook gediplo meerd visagiste is, wil haar kennis graag delen. „Vooral bij make-up hoor ik van klan ten dat ze het mooi vinden als ik het doe, maar dan zeggen ze: dat lukt me thuis nooit zo", vertelt Wilderom. „Terwijl het niet moeilijk is. Het gaat erom dat je weet hoe je de make-up moet aanbrengen en dat je de sterke punten van het gezicht accentueert. In de toekomst wil ik daar wel iets mee gaan doen. Speciale avondjes met een aantal dames of zo. Maar voorlopig blijft het accent lig gen op de gezichtsbehande lingen, de manicure en de speciaal op jongeren gerichte reinigingsbehandeling". Bij de gezichtsbehandelingen is veel mogelijk. Van stan daard tot luxe en van anti stress tot een exclusieve op pepper op basis van kaviaar- extracten. „Daarnaast zijn er diverse aanvullingen op de behandeling in de vorm van maskers en speciaal voor het gebied rond de ogen bedoel de producten", legt de schoonheidsspecialiste uit. Hoe uitgebreid het assorti ment van Maria Galland ook is; een eigen geur heeft het Parijse merk niet. Reden voor Wilderom om in de winkel ruimte een assortiment par fums te bieden van gerenom meerde parfumhuizen. Een kleine greep: Gucci, Cartier, Chanel, Tommy Hilfiger en Dolce Gabanna. „Maar al leen de parfums of luxe ca deausetjes, geen andere pro ducten", benadrukt ze. Opvoedingsstress - Gestres ste ouders kunnen 17, 18, 20 en 21 januari terecht bij de inloop bijeenkomsten van Home Start Walcheren. Medewerkers aan het project dat jonge ouders on dersteunt bij opvoedingsstress geven hier informatie en laten een video zien. De bijeenkom sten zijn 17 en 20 januari van 19 tot 21 uur, 18 januari van 13.30 tot 17 uur en 21 januari van 9 tot 11.30 uur. Arrow - Sinds vorige week is een nieuwe radiozender op het Zeeuwse kabelnet te ontvan gen. Arrow Classic Rock (96.3 FM) biedt naar eigen zeggen een geraffineerde mix van klas sieke rock en moderne, toegan kelijke rockmuziek. Schatkamer - Meer dan tweeduizend kinderen bezoch ten vorig jaar de 'Schatkamer' van het Zeeuws Museum. De Schatkamer betrekt kinderen op een speelse manier bij de ten toongestelde voorwerpen in het museum in Middelburg en is nog tot 16 januari te bezoeken. Snertwandeling - De Kynolo- genclub Zeeland houdt'zondag 9 januari haar traditionele snert wandeling voor honden en hun baasjes. De wandeling begint om 11 uur aan de Duinweg in Oostkapelle. Halverwege is er een kop erwten- of tomaten soep. Suikerfeest - De Turkse ge meenschap in Middelburg houdt vanaf zaterdag 8 januari het jaar lijkse Suikerfeest. Het drie da gen durende feest is het besluit van de vastenmaand Ramadan. Doorgaans worden de dagen doorgebracht met bezoek aan moskee en familie. Zondag 9 ja nuari staat in het Demerary in Middelburg in het teken van de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Turkse gezinnen zor gen voor lekkere hapjes, er zijn 'bewijzen van deelname.' te koop voor de inrichting van nieuw te bouwen scholen in de regio Sakarya en er is een adop tie-actie voor leermiddelen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Meer informatie: 0118-638 30 (Y. Coban). Innerlijke balans - Charles van Kempen, begeleider bij the rapeutische instelling De Oor sprong in Vlissingen, houdt woensdag 12 januari de lezing 'chakra's en innerlijke balans' in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. In februari begint de therapeutische instelling met een chakra-cursus van zeven avonden. De lezing in de Zeeuwse Bibliotheek begint om 20 uur. Meer informatie is ver krijgbaar via 06-053556514. Babymassage - Thuiszorg Walcheren begint 10 januari weer een cursus babymassage. In zes wekelijkse lessen krijgen deelnemers Chinese technieken aangeleerd om specifieke kin derkwaaltjes te kunnen verhel pen. Informatie: 0118-636054. Zwemmen voor vrouwen - Zwembad Poelendaele gaat zondag 16 januari door met het aanbieden van een zwemuurtje voor vrouwen, wekelijks van 14.30 tot 15.30 uur. Het zwem- uur is overigens alleen toegan kelijk met zwemkaart. Die is te koop bij het Wijk Ondersteu- nings Punt in het Zuiderbaken in Middelburg-Zuid. Noe - Op de drempel van het nieuwe millennium presenteert het Zeeuwstalige tijdschrift Noe een themanummer over de ge schiedenis van het geschreven Zeeuws. Die geschiedenis be gint in 1526 en kende sindsdien periodes van grote bloei, maar ook van minimale belangstelling en kwaliteit. Het Zeeuwstalige tijdschrift Noe is voor 7,50 ver krijgbaar bij de betere Zeeuwse boekhandel. Bio-energetica - Gestaltprak- tijk De Meyboom uit Vlissingen begint maandag 17 januari een doorgaande bio-energetica groep. Bio-energetica geeft aan dacht aan het lichaam en haar signalen door het doen van een voudige oefeningen die de na tuurlijke energiestroom herstelt. De cursus staat onder leiding van Angèle Nederlof. Informa tie: 0118-467542. KNVB-zilver - Tijdens de le denvergadering van SV Walche ren op 29 december ontving scheidend voorzitter Jan Mulder een zilveren KNVB-waarderings- speld van KNVB-districtsbestuur- der Henk Visser uit Oostkapelle. Mulder was bijna dertig jaar ac tief als voorzitter van de techni sche commissie, de afdeling voetbal en de laatste jaren ook als voorzitter van de totale omni- vereniging. Visser karakteriseer de Mulder niet alleen als een ai mabel mens, maar ook als uit stekend bemiddelaar. Hij werd net als Charles van Pamelen, Anton Vael en Guus Schoute te vens erelid van SV Walcheren. Kees Dijker, Henk Westerdijk en Laurens Dierikx mogen zich voortaan lid van verdienste noe men. SV Walcheren gaat het vol gende millennium in onder voor zitterschap van Henk Lenaerts. Kunstgeschiedenis - In Mid delburg beginnen eind januari weer een aantal cursussen kunstgeschiedenis van de Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs. Lessen worden ge houden in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. In de cur sussen worden grote tentoon stellingen als Aardse Schoon heid, Hemelse Kunst (in de Nieuwe Kerk in Amsterdam), Jozef Israels (Joods Historisch Museum) en de Glorie van de Gouden Eeuw (Rijksmuseum Amsterdam) behandeld. Bij de Zeeuwse Bibliotheek en de Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs (020-4185050) is een programmaboekje te verkrijgen. Gift - De Speel-o-theek De Speeldoos in Middelburg kreeg onlangs van de Stichting Kinder postzegels een schenking van vierduizend gulden. Het geld is bedoeld om er speelgoed voor kinderen met een handicap voor te kopen. Kenniscadeau - De Hoge school Zeeland beloont ver- pleegkunde-studenten die een nieuwe student aanmelden met een zogenaamd 'kenniscadeau': een jaarabonnement op een vak tijdschrift, een waardebon van vijfhonderd gulden voor een ver volgstudie of een theater- of concertbon. Het kenniscadeau wordt gegeven in het kader van de voorlichtingscampagne Zorg in Zeeland! Goed voor elkaari'. Doel is het interesseren van zo veel mogelijk mensen voor een carrière in de zorgsector. Kerkdienst - In de Samen Op Weg-kerk in Oost-Souburg wordt 9 januari een kerkdienst gehouden met thema: 'In eigen hand of van hogerhand'. De dienst is voorbereid door de stichting Roemenië Hulp Oost- Souburg. Er wordt dan ook ge collecteerd voor het project Straatkinderen in Boekarest. Gospelgroep Foundation ver leent muzikale medewerking. Aanvang 9.30 uur, voorganger ds. A. van der Deijl. Iconen - De Drukkery in Mid delburg staat nog tot en met 8 januari in het teken van 'iconen van de twintigste eeuw'. Aan de wanden van het middenplein hangen honderd fotos en le vensbeschrijvingen van de meest invloedrijke personen uit de twintigste eeuw. Wie de meeste personen herkent, wint een driegangendiner in de Bras serie. De tweede en derde prijs winnaar ontvangen een boeken- bon van vijftig gulden. (advertentie) BLOOT-REU

de Faam | 2000 | | pagina 17