Inzenden en winnen Sluis krijgt pretpark Mini onderneming op school Kunst van klederdracht in Goes Motorbeurs verhuist naar Sas Nevenstaande woorden en namen hebben alle maal te maken met de eeuw die we achter ons la ten. Het is een deel van de namen van zaken en begrippen die meegaan van deze naar de volgen de eeuw en die bij de vorige eeuwwisseling niet bestonden. De woorden zijn, altijd in rechte lijn, horizontaal, verticaal of diagonaal, van rechts naar links, van links naar rechts, van boven naar bene den of van beneden naar boven in het letterdia- gram verborgen. Sommige letters worden meer dan eenmaal gebruikt. De overblijvende letters vormen na elkaar geplaatst de eindoplossing cd - aow wao - beat - jazz jive drugs - e mail faxen house - mixer swing twist - video - airbag - camper hiphop reggae musical snelweg - woonerf - computer diskette - inspraak - waterbed autoradio - magnetron netwerken - popmuziek satelliet - televisie - torenflat - zonnebank - afsluit dijk - luchtvaart - vaatwasser - wereldbank - gale rijflat - supermarkt - stofzuiger terrasflat elektro nica - deltawerken - diepvriezer kunstvezels ruim tevaart - straaljager - atoomenergie kanaaltunnel - milieubeheer - aanleunwoning - gasverwarming - lasertechniek - parkeergarage - blokverwarming - monumentenzorg - kindertelefoon - verenigd eu ropa - tweeverdieners - airconditioning - bewa kingscamera - ceramische plaat - mobiele telefoon wereldnatuurfonds hogesnelheidstrein - samenle vingscontract c H B E A T W E N E T C R T N O C S G N I V E L N E M A S A O L A S E R T E C H N I E K E I z U M P O P V M E K O G N M G A A U R E F S T E I I L E T A s C P O H P I H K N B N H P E C T P R X E I X N E D P N O R T E N G A M J O N A I I W E S I A E A I V A s V S A A N E E G N D F U I A U A B L W O R N S L R S M F P I T R Z E N D G E A N R R N Z S B D E S A E E U F M F G R S R K R A T A A A N N S E E E Z E E L T D W G L M Y A L A I A E E A W N O P N P I E V K G N A N E E N A G H S R R A E A E E N E O M K E R I O N R L O T A E N E K T L R H L E K T R R R R E U O E E F E E I E L T J G E E V A A A R U A E W W Z W F R R G D L A A A B E N T K V C A E W W A T F O U B A S W G R U N R A O Y L O A I A D R A R E O U E B T E A E W D A O D U A L I A N V G E T M N T D R R G I O I L M T C O M P U T E R D C I D T O E I V L I A S I E L N E T E I H S L E z E V T S N U K A A W R T N K E N R A I I N U N U T G R O Z N E T N E M U N O M R A T M E O D G M N E N E L V V K I N D E R T E L E F O O N E O S K I R L T G R N R S A I W B E W A K I N G S C A M E R A E T S E U E B S E G F A D E D I G N I N O I T I D N O C R I A E L R V L I A R E Z E I R V P E I D Z T A A L P E H C S I M A R E C E E T O R E N F L A T S G U R D I S K E T T E N D T S I W T De lat ligt hoog. De initatiefnemers van het familiepretpark Camelot in Sluis mikken op 250.000 tot 300.000 bezoekers per jaar. Het attractiepark opent in april 2001 haar poorten. De motorbeurs 2 Wheels verhuist naar de Vlaanderenhal in Sas van Gent. Afge lopen vijf jaar vond de beurs plaats in de Oostburgse sporthal. Medewerking Crea Graan is de naam van een 'mini onder neming" die is gehuisvest in de kantine van het Groen College Goes. Het betreft een win keltje waar creatieve graanproducten worden verkocht. Het wordt gerund door de leerlingen van groep 4.3, waaronder Renske de Ruijter uit Scharendijke. In het kader van het jaar 2000 'Het jaar van het textiel' heeft het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat te Goes een tentoonstelling ingericht met werk van Eli sabeth Kodde. Titel: 'Herinnering aan Zeeland, kunst van klederdracht'. Startpunt Hugenoten 8 FAAM/VLISSINGER Woensdag 29 december 1999 MILLENNIUM LETTER RAADSEL De oplossing van dit millennium letter raadsel kunt u opstu ren naar de redactie van dit blad. Uit de goede inzendingen worden tien prijswinnaars getrokken. Zij krijgen het prachti ge boek 'Trekpaarden in Zeeland', waarin de opkomst en on dergang van het Belgische trekpaard in de Zeeuwse land bouw wordt toegelicht. De oplossing van deze puzzel svp op een briefkaart opsturen naar: redactie Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA Vlissin- gen. A i Vorige week presenteerden het echtpaar Van Velzen en Rob van de Velde van recre atiecentrum De Pannen- schuur in Nieuwvliet hun mega-plan in het Belfort in Sluis. Het pretpark komt aan de Nieuwstraat. De Sluisse vishandelaar A. van Velzen is de bedenker van het plan. Hij kreeg de familie Van de Velde en A. Loontjes, exploi tant van vermaakcentrum de Carrousel in Vlissingen enthousiast voor z'n ideeën. Camelot wordt een elkweer- voorziening in middeleeuw se stijl met ultramodern ver maak. Het familiepretpark, dat circa 5000 vierkante me ter groot wordt, zal straks onder meer een speeldorp, automatenhal, bowlingba nen, mini-golf en verkeers- tuin omvatten. Later komen daar een kinderboerderij en een klimtoren bij. Er zijn ook de nodige horeca-voorzie- ningen 'ingetekend'. Met het hele plan is een investering gemoeid van 7,5 miljoen gulden. Peter Versprille, die samen met Eddy de Blijzer tekent voor de organisatie, legt uit waarom gekozen is voor een andere locatie. „De meesten zullen hier van opkijken. De sporthal in Oostburg was te klein. We moesten er daar om een tent bij plaatsen. Een tent is maar een tent. Je had er een hoop extra werk mee en ook de kosten waren niet mis. Eigenlijk wilden we niet weg uit Oostburg, maar ergens an ders je licht opsteken kan na tuurlijk nooit geen kwaad. Na een gesprek met De Vlaande ren hebben we besloten om de volgende beurs daar te houden." De motorbeurs 2 Wheels 2000 vindt wederom plaats in het Paasweekend (23 en Als 'marketing manager' pro beert zij bedrijven en particu lieren te interesseren voor Crea Graan'. „Bij bedrijven is dat nog niet zo geluld. Ze heb ben geen tijd voor je of zijn niet geïnteresseerd'. Particulie ren die de winkel bezoeken zijn vooral vrienden en kennissen van de dertien leerlingen van groep 4.3.. Zij hebben bij Crea Graan de keuze uit twee pro ducten: een gegolfde glazen fles gevuld met rogge, gerst, tarwe en groene erwten en de coratieve siermaiskolven in verschillende kleuren die per drie stuks zijn gebundeld. „Leuk om aan muur of deur te hangen of op een fruitschaal te leggen", aldus Renske. Het idee om met de klas een mini-onderneming te vormen ontstond door een samenwer king van de school met de stichting Mini-ondernemingen Nederland. „Jaarlijks krijgt een andere klas de kans om een De expositie loopt van 10 de cember tot en met 18 maart a.s. De exposante vertelt: „Mijn achternaam Kodde, is typisch Zeeuws en wordt door andere Zeeuwen dan ook me teen herkend. Lange tijd ben ik niet zo direct bezig geweest met die Zeeuwse afkomst. Maar na het overlijden van mijn moeder kwamen er veel oude foto's op tafel. Als schil der ben ik sterk visueel inge steld en op dat moment keek ik plotseling als een soort 'bui tenstaander' terug naar het verleden van mijn moeder. Wat mij toen sterk opviel was dat zij er op die foto's toch wel heel anders uitziet dan een 'gewone' Nederlandse vrouw, door de Walcherse kleder dracht. Wat jarenlang vanzelf sprekend was geweest, mijn Zeeuwse afkomst, stond plot seling in een ander daglicht." Deze duik in het verleden bleek het startpunt voor een serie fotocollages, met als thema 'Herinnering aan Zee land'. Ze vertelt: „Ik heb mij daarbij laten leiden door de materialen, die in de kleder dracht gebruikt worden. Zo is het filigrein van de Zeeuwse sieraden een bron van inspira tie. Het heeft mij aangezet tot het verwerken en verknippen van foto's van bloesemtakken tot kroonspelden, klepstukken en schortsluitingen. Die dan weer prachtg uitkomen op een achtergrond van stoffen, die zijn gebaseerd op de kle derdracht. Maar ook ontston den er collages als: 'Ontwerp voor een omslagdoek'. 'LiaisonA/erbinding' en 'Goed Geboerd'. De thema's voor dit werk komen voort uit mijn ge voelsmatige verbinding met landschappen, ontstaan door mijn geboorte in Zoutelande op Walcheren en het opgroei en als boerendochter in de Noord-Oost-Polder. In mijn jeugd speelde het le ven zich voornamelijk buiten af, rond de boerderij. Toen is mijn interesse gewekt voor al les wat daar te zien is: de aar de en het water, planten en bomen. Maar ook ruimte: de uitgestrektheid van akkers, de beweging van het graan, de wijdsheid van wolkenluchten, de stilte, de nietigheid van een mens. Zoals veel Zeeuwen kom ik uit een familie van Hugeno ten. Om de cirkel van de ge schiedenis rond te maken en onderneming op te zetten. Het is een project waarmee leerlin gen in de praktijk kunnen leren hoe het er aan toe gaat in het echte bedrijfsleven". De leer lingen van 4.3 bedachten in onderling overleg producten die in hun winkel te koop zou den worden aangeboden. „Het moest iets zijn dat nog niet op de markt was. Daarom hebben we wat origineels bedacht met een moderne uitstraling". Crea Graan is tot en met eind maart 'op de markt' en wordt in die periode op professionele wijze gerund door vijf ma nagers die ieder hun eigen taak hebben. Zij worden na en kele maanden afgelost door klasgenoten, zodat iedereen uit 4.3 ervaring kan opdoen met het runnen van een mini-on derneming. Renkse de Ruijter zit momenteel drie jaar op het Groen College, een school waar jongeren worden opge leid voor een kaderfunctie of eigen bedrijf in de hoveniers sector. Zij loopt momenteel stage bij hoveniersbedrijf Leo Boot in Brijdorpe. Een aantal managers van mini-onderneming Crea Graan. Rechtsvoor Renske de Ruijter. ter afsluiting van deze fase in mijn werk, heb ik de kapel van Hoogelande, waar mijn opa en oma liggen begraven, in een collage 'herbouwd'. Vanwege de Franse afkomst van de familie gebruikte ik daarvoor foto's van natuur steen uit Frankrijk."De ten toonstelling is te zien van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, za terdag van 13.00 tot 16.00 uur. 24 april). De centrale lig ging van Sas van Gent is duidelijk een pluspunt, al dus Versprille. „Het opbou wen kost ons minder tijd, ook dat is een voordeel." De gemeente Sas van Gent heeft haar volledige mede werking toegezegd. De ge meenten Axel, Zelzate en Assenede gaven toestem ming voor het plaatsen van reclameborden. Standhou ders en motorbezitters die van hun tweewieler afwil len kunnen bellen naar 0117-382888 of 0114- 311151. Er zullen weer heel wat prachtmotors te zien zijn.

de Faam | 1999 | | pagina 8