Stamboom familie Hoogerland Kerst in één minuut i Jl L I Winterpret in tropische sferen DEZE WEEK IN PARTY: TONNEN STROMEN BINNEN BU BIG BROHR-RUUD! VERDRIETIGE KERST VOOR PRESENTATRICE: SCHEIDING? Zelfverdediging voor ouderen Succesvolle decembermaand FERRISOMOGYI ZOEKT MOEDER VOOR ZIJN BABY! Speciaal voor de lezers van de Faam/Vlissinger ZWEMPARADIJS KORTINGSBON j Zijn grootmoeder Johanna Janna Flikweert- Krabbe, die in 1997 overleed, inspireerde mr. André Flikweert uit Middelburg tot het schrijven van een boek over de stamboom van de Zeeuwse familie Hoogerland, die haar wortels heeft op Schouwen-Duiveland. „Met haar bui tengewone herinneringsvermogen maakte mijn grootmoeder mij deelgenoot van tal van verha len over oude Nieuwerkerkse families, in het bij zonder over haar eigen familie", schrijft de au teur voorin het boek dat deze maand in de win kels kwam. Bij de Oost-Souburgse judovereniging Kiai be gint volgende maand een cursus zelfverdedi ging, speciaal gericht op vijftigplussers. Tonnie Kruijsse, leraar ji-jitsoe, judo en aikido en bo vendien zelf 53: „Er zijn nog te veel ouderen die 's avonds de straat niet meer op durven". Het Middelburgse gezin Liezenga kon dit jaar een lekker Kerstfeest tegemoet zien. Moe der Liezenga won namelijk bij een actie van snoepfabrikant Mars en Albert Heijn Middel burg een minuut gratis winkelen. Zoon Pieter (15) mocht vorige week de boodschappen in no-time in het karretje laden, daarbij geassi steerd door broertje Geert (11). Het Middelburgse winkelcentrum Dauwen- daele heeft een succesvolle december maand achter de rug. De kerstmarkt die de on dernemers uit het centrum hielden, werd druk bezocht: ondanks de hinder die als gevolg van de verbouwing optrad. 7 CINE CITY Spuikomweg 1 Vlissingen J Deze bon geeft recht op een sterk gereduceerd tarief voor J Toegangsprijzen exclusief sauna en zonnebank. Intro-dag De dagen zijn kort, de avonden lang. Buiten is het donker en koud. Echt weer om er eens lekker tussenuit te gaan. Naar een ver tropisch land, bijvoorbeeld. Waar het water warm is en de zon volop schijnt! Gelukkig is een lange vliegreis niet nodig om te kunnen genieten van een warm en zonnig klimaat. Lezers van de PZC Huis aan Huiskranten, waaronder de Faam/Vlissinger, kun nen bovendien ook nog eens extra voordelig naar de subtropische zwemparadijzen in Domburg en Kamperland. Wie namelijk onder staande bon bij de kassa van één van bovenstaande zwemparadij zen inlevert, krijgt een fikse korting op de entreeprijs. Zo kunt u ook in de winter genieten van zomerse sferen. X- Woensdag 29 december 1999 DONDERDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655 Speel tuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, ou dejaarsfeest voor kinderen tot 12 jaar, 14 u. VRUDAG Jongerencentrum Midgard Mid delburg, grootbeeldvideofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 13.15 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, Sylvesteravond, 20 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met chronische luchtwegklachten, 14.30 u. De Parel Domburg, ba- byzwemmen, 15 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlis singen, koffie contactochtend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissin gen, handwerkgroep voor 55- plussers, 14 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50-plus- sers, 14 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655 Speel tuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, nieuw jaarsfeest voor kinderen tot 12 jaar, 14 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlissin gen, soosmiddag voor 50-plus- sers, 13.30 u. Dienstencen trum Ouderen Westkapelle, we kelijkse soos voor 55-plussers, 19 u. Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeldvi deofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, aange past zwemmen voor mensen met chronische luchtwegklach ten, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, dar ten, 19.30 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandel morgen voor 50-plussers, 9 u. Zijn overgrootouders Krab- be-Floogerland lieten het le ven bij de watersnoodramp van 1953, die in Nieuwerkerk 300 slachtoffers eiste en in Ouwerkerk bijna honderd. Flieronder bevonden zich de meeste leden van de familie Hoogerland die in Duiveland woonden. Mede daardoor is de naam Hoogerland bijna verdwenen uit Duiveland. De schrijver van het boek hield zich ruim tien jaar bezig met onderzoek naar de familie Hoogerland. Hij sprak met familieleden in Nederland en Amerika, die gegevens en oude foto's beschikbaar stel den voor het boek en raad pleegde het Rijksarchief Zee land en het gemeentearchief Schouwen-Duiveland. De familie Hoogerland woon de op verschillende boerderij en in de omgeving van Ou werkerk en Oosterland. Haar stamboom gaat terug tot het begin van de achttiende eeuw. In 1728 wordt de naam Hoogerland voor het eerst ge bruikt, mogelijk omdat Corne- lis Adriaense, die deze naam aannam, een hoog gelegen boerderij bewoonde. In 1800 vestigde ene Schilleman Hoogerland uit Oosterland zich als timmerman in Hein- kenszand. Van hem stamt een omvangrijke tak Zuid-Beve- landse familieleden af. Een tweede tak van de familie, die de naam Hogerland met één o droeg, vestigde zich in het Schouwse Noordwelle en waaierde vandaar uit over an dere delen van Nederland. In deze familietak komen veel onderwijzers voor. De derde tak van de familie woonde in Nieuwerkerk en Ouwerkerk verloor groten deels het leven tijdens de wa tersnoodramp. Zowel uit de Zuid-Bevelandse als de Nieu werkerkse familietak emi greerden personen naar Noord-Amerika (Michigan en Ohio). Het boek 'De Zeeuwse familie Hoogerland' omvat 144 pagi na's en is voorzien van 103 fo to's van oudere generaties, waaronder een aantal van voor 1900. In het boek be schrijft André Flikweert de oorsprong van de naam Hoo gerland, de verschillende tak ken van de familie, de baker mat van de familie: Duiveland, de boerderijen van de familie Hoogerland in Noordwelle en de afscheiding van een deel van de familie van de Neder landse Hervormde kerk. Ver der is in het boek een uitge breide genealogie opgeno men. (advertentie) Op pagina 54 van het boek staat een foto van arbeider, dijkwer ker en kolenhandelaar Marinus Hoogerland, die in 1833 werd ge boren in Ouwerkerk en daar in 1898 overleed. Naast hem zijn vrouw Maatje Hendrika Hoogerland- Hoogerhuis met wie hij een pand bewoonde aan de Zuidstraat 12, waarin hun zoon Cornelis omstreeks 1895 het Ouwerkerkse hulppostkantoor vestigde. Naast hen staat waarschijnlijk hun kleinzoon Willem Bolijn. Tonnie Kruijsse: „Ik wil ouderen een stukje zelfvertrouwen mee geven". Foto Jaap Wolterbeek Het gevoel van onveiligheid neemt toe onder ouderen, is zijn constatering. „En dat hoeft helemaal niet. Want zelfs als je conditioneel gezien niet meer in staat bent om van ie mand weg te vluchten, zijn er manieren om een aanvaller af te weren". Die manieren wor den aangeleerd in de cursus. „Maar daarnaast wil ik oude ren een stukje zelfvertrouwen meegeven. Dat ze weten dat ze in staat zijn een eventuele aanval af te slaan en dat ook uitstralen. Want een agressor zoekt zijn slachtoffers uit en zal eerder voor iemand kiezen die er angstig uitziet dan voor iemand die vol zelfvertrouwen op de pinautomaat afloopt", is de ervaring van Kruijsse. De eerste les is dinsdag 11 ja nuari om 18.30 uur en wordt gegeven in de kleine sportzaal aan het Koopmansvoetpad van de Oost-Souburgse judo vereniging. Wie zich op wil geven of meer informatie wil, kan contact op nemen met Tonnie Kruijsse: 0118-478 977. De prijswinnaars met verkoopster Diona Sapia van Marskramer. Foto Firi den Hoedt FAAM/VLISSINGER 11 „We hadden hier een poosje geleden twee verpakkingen Mars gekocht waar een wedstrijd aan verbonden was. Wie twee wik kels inleverde, maakte kans op een minuut gratis winkelen", ver telt de gelukkige prijswinnares. „Nooit gedacht dat ik zou winnen natuurlijk, maar zo zie je maar". Moeder Liezenga wilde niet zelf haar karretje volladen in één minuut. „Nee, dat is juist zo leuk voor hun", zegt ze, terwijl ze op haar zoons wijst. Het gezin telt nog een dochter, maar die kon er niet bij zijn. Er was van te vo ren goed geoefend. „We waren vorige week al eens wezen kijken wat we wilden hebben en we zijn vanmiddag nog eens terugge komen". Er waren wel een aantal spelregels. Maarten Janse, ver tegenwoordiger bij Mars: „Ze mochten alleen non-food produc ten. En ze mochten van elk merk of foodgroep maar één pro duct". Geen probleem voor de familie Liezenga. Pieter: „Ik ben van te voren met mijn moeder door de winkel gegaan om een route te bepalen. We wilden graag kaas, dus hebben we voor de zekerheid even gevraagd of we een hele mochten. Dat mocht niet". Geen enkel probleem, want de slimme Pieter verzon er wat op. „Toen we eenmaal aan het winkelen waren, vroeg ik gewoon om een halve kaas". Die kreeg hij wel mee. Zo wist hij het totaal bedrag van de producten in zijn karretje op te laten lopen tot ruim driehonderdvijftig gulden. J. van Moolenbroek, bedrijfslei der van de Albert Heijn-vestiging in Middelburg, deed er nog eens een lekkere fles (magnum) champagne bovenop. Pieter en Geert Liezenga met de door hun gewonnen bood schappen. Foto Jaap Wolterbeek Er was een druk programma met demonstraties van oude am bachten en optredens van Mac-Lee's Xmass Line Dance, kids group en folkloregroep Medioburgum. Als besluit van de feest maand werd de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd voor kinde ren gehouden. Hierbij won de achtjarige Bram Bemelmans de hoofdprijs: een Furby. Ook Jerzy de Lange (4 jaar) en Marrit Westerweel (12 jaar) toonden zich gelukkig met hun gewonnen prijs, een zelf uitgekozen videofilm. 1 2 12 13 j'3 8 9 17 18 22 Omschrijving horizontaal: 1 soort schep; 4 historisch volk; 7 tuingereedschap; 10 bevlie ging; 11 kleur; 12 plantensoort; 14 model; 17 tijding; 19 beteu terd; 20 keervers; 22 steen; 23 deel van een schip; 24 strook aan zeil; 26 oorvijg (Z.N.) (Zuidn.); 28 aanvankelijk naam voor Euro pese munteenheid; 29 eenvoudig; 32 veilige ligplaats voor schepen; 34 openbaar vervoermiddel; 36 dierenhok; 37 gedeel te; 38 Griekse letter S; 41 familielid; 43 jonge koe; 45 zuivelpro duct; 46 voorloper van de viool; 48 aanlegplaats; 50 onstoffelijk deel van de mens; 52 Marokkaans hoofddeksel; 54 vuurmond; 56 roofdier; 58 deel van het hoofd (mv.); 60 tegenstander; 61 overblijfsel; 62 verlegenheid; 63 geestdrift; 64 denkbeeld; 65 scheepsbouwer; 66 deel van een boom. Omschrijving verticaal: 1 onvriendelijk; 2 schop; 3 vruchtennat; 4 krijgsgewoel; 5 rede loos wezen; 6 begrip; 7 persoonlijk voornaamwoord; 8 rijst- drank; 9 grondsoort; 13 opera; 15 gereedschap; 16 entstof; 18 toespraak; 20 naam; 21 broedplaats; 23 verweerschrift; 25 vol gens de vorm; 26 deel van een circus; 27 heildronk; 30 deel van een kledingstuk; 31 alarmtoestel; 33 water bij Amersfoort; 35 lof; 39 gewicht; 40 zeeschade; 41 werkgever (vr.); 42 voorbij; 44 orgaan; 47 heldendicht; 49 plaats bij het Kanaal; 51 elk; 52 uit roep; 53 overwinning; 55 deel van het gebit; 56 man; 57 geluid; 59 ontkenning; 61 soort. Wie de letters uit de hokjes 8, 11, 31, 38, 44, 55 en 64 achter el kaar zet, leest de oplossing van deze puzzel. Als extra tip kun nen we u geven dat het om een beroep gaat. Stuur uw oplos sing vöör woensdag 5 januari naar de redactie van de FaamA/lissinger, postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. Bovendien wordt deze week ook nog een sweat-shirt van de millennium film End of Days (met Arnold Schwarzenegger) toegestuurd. De prijswinnaar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 12 ja nuari bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel van vorige week luidde: 'secretarisvogel'. Roken - Het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs houdt in januari een Stoppen-met- Rokencursus. Voorafgaand aan de cursus is er maandag 10 januari een introductiebijeenkomst. In het ZCAD-gebouw aan de Bad huisstraat 25-29 in Vlissingen wordt uitgelegd hoe deelnemers zich het beste kunnen voorberei den op hun poging om het roken te laten Aanvang 19.30 uur. Leerlingenorkest - De VPRO zendt 1 januari 2000 live vanuit het Concertgebouw in Amster dam een nieuwjaarsconcert uit, dat wordt gespeeld door het Ne derlands Blazersensemble. Hierin ook opnames van het Leerlingen orkest, dat onderdeel uitmaakt van Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen. Cliëntenraad - Het Ziekenhuis Walcheren heeft onlangs een cliëntenraad in het leven geroe pen. Deze raad heeft het recht om de Raad van Bestuur van het ziekenhuis gevraagd en onge vraagd adviezen te geven over het algemene beleid, veranderin gen in de functies van het zie kenhuis, patiëntenvoorlichting en klachtenregelingen. In de cliën tenraad, die wordt voorgezeten door W.J. van de Bosse, nemen verder twee leden deel afkom stig uit het patiëntenbelangenor ganisatie Het Klaverblad en twee leden op persoonlijke titel. Millenniumdienst - De Raad van Kerken Vlissingen houdt zater dag 1 januari een korte dienst van zang, meditatie en gebed. Het gaat om een oecumenische mil lenniumdienst. Het Moluks kerk koor Sion zingt enkele Maleise lie deren en een speciaal voor de ge legenheid geformeerd koor treedt op. Ds. H.J. van der Kamp houdt een korte overdenking over het thema 'Samen onderwerg in het jaar 2000'. Aanvang 16.45 uur. Zeeuws Archief - Het Rijksar chief Zeeland, het Gemeentear chief Middelburg en het Ge meentearchief Veere zijn ver huisd. De gefuseerde organisa ties gaan verder onder de naam Zeeuws Archief. Het Zeeuws Ar chief is, met ingang van 4 janu ari, gevestigd aan Hofplein 16 in Middelburg. (advertentie) NU MILJONAIR! toegang tot subtropisch zwemparadijs De Parel in Domburg 1 en Roompot Zwemparadijs in Kamperland. Kortingstarie- ven zijn alleen geldig tegen overhandiging van deze bon! I Kinderen tot en met 4 jaar Gratis I I Kinderen vanaf 5 jaar 5,- normaal: 7,50 I Volwassenen vanaf 15 jaar 8,- normaal: 12,- I Gezin (2 volwassenen, 2 kinderen) 24,- normaal: 34,50 I I I Openingstiijden: 1 fl dinsdag tot en met donderdag van 11 tot 19.30 uur, B B vrijdag en zaterdag van 10 tot 21.30 uur, s I zondag en maandag van 10 tot 19.30 uur. i j Deze bon is geldig in de maanden januari, februari en maart jj J 2000 (maximaal tien personen per bon). I Roompot Zwemparadijs De Parel I I Sophiaweg 1, Kamperland Babelweg 2, Domburg I 1 0113-374 160 0118- 588 260 I Zowel bij Roompot Beach Resort als bij vrijetijdscen trum De Parel kan gereser veerd worden voor een par tijtje squash of een avondje bowlen. De bowlingbanen en het familierestaurant op Roompot Beach Resort zijn onlangs geheel vernieuwd. Om iedereen te laten zien hoe up-to-date de zwempa radijzen zijn, worden in janu ari, februari en maart 2000 Roompot-Introductiedagen gehouden. Elke zaterdag en zondag kan er een hele dag gezwommen, een uur ge bowld en een softijsje gege ten worden voor maar ƒ10,- per persoon. Deze actie geldt natuurlijk ook in De Parel! Voor meer informatie of re serveringen: 0113 - 374 200. Het Roompot Zwemparadijs in Kamperland is al jarenlang een vertrouwd adres voor ie dereen die van zwemplezier houdt. En dat is niet verwonderlijk, want het complex beschikt niet alleen over een golfslag- bad en een jetstream, maar ook over een superglijbaan van achtendertig meter lang! Wie moe is van het spartelen en dartelen in het water, kan even bijkomen met een hapje en drankje in Resto Tropic. Dat kan in badkleding, maar ook in normale kledij. Zo hoeven begeleiders die liever niet zwemmen ook niet op een droogje te zitten. Ook zwemparadijs De Parel in Domburg biedt voor elk wat wils. Er is een zeventig meter lange glijbaan, een binnen- en een buitenbad en een snel- stromende rivier. Jong en oud vermaken zich er prima. Voor de kleintjes is er een speciaal kinderbad met speeltoestel len. Voor de echte durfallen is er de Pelikaanduik: een korte glij baan die een paar meter bo ven het water ophoudt, waar door een gevoel van echt zwe ven ontstaat. Waterratten en niet-zwemmers kunnen te recht in de onlangs geheel vernieuwde Bikini Bar. Ook nieuw is de Beach Garden, een gezellig aangelegde tuin waarin het 's zomers heerlijk vertoeven is, als alternatief voor het strand. Liefhebbers van nog meer warmte kunnen na het zwemmen hun afval stoffen uitzweten in het Turks stoombad en de sauna. Of misschien een zonnebank- kuurtje nemen. In De Parel valt bovendien te genieten van een kleuren-kruidenka- mer, een dompelbad en een kuurafdeling.

de Faam | 1999 | | pagina 11