i thuis en je buu LINGERIE UITVERKOOP Restanten Beha's Van bekende lerken tot 50% KORTING Restanten merken slips SLOGGI AKTIE prettige kerstdagen ivera Winterjacks tot 40% korting Sweaters sterk afgeprijsd Skiset aanbiedingen Speel-o-theek ontvangt honderdste lid tot 50% KORTING 599,- 699,- 699,- 899,- Chanrelle o.a. Luhta van 349,95 voor 199,- Bad Boys van 299,- voor 259,- o.a. Polar fleece sweaters van 89,95 voor 59,- Adidas sweaters van 109,95 voor 69,- Nike fleece sweaters van 129,95 voor 59,- Overige collectie sweaters 20% korting o.a. Rossignol Carve Z9.6 van voor Head Cyber 2lX van UWtfC- voor Salomon Superaxe 7.9 van \SM&,- Atomic Beta Carvx 7.22 van 134^- voor door Ad Hanneman Wie zich de verhalen van Kronkel (Simon Carmiggelt) herinnert, weet dat het leven in een café vol verrassingen, weemoed, leed, liefde en vermeende kommer en kwel kan zit ten. De latente fantasie beperkt zich aan de tap niet tot gekromde tenen, maar dingt mee naar de hoogste eer. Het sterkste verhaal, de origi neelst getapte mop, krijgt breed gehoor. En dan natuurlijk 'Dat kleine café aan de haven', waarin Vader Abraham de weemoed van en over de kleine leugen bejubelt. Eenvoudig DONDERDAG VRIJDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Waarde Burgemeester De speel-o-theek in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg ontving vorige week haar honderdste lid. De uitleen van spellen en kinderspeelgoed ver loopt nu bijna een jaar vanuit het Middelburg se bibliotheekgebouw. .triumph After Eden WARNER'S enz...enz... Dames en Heren slips, alle modellen 3 1 GRATIS *-v ,J Opril Grote Markt 13, Goes Langeviele 11-13, Middelburg Woensdag 22 december 1999 FAAM/VLISSINGER 27 De Reutel bleef wat het was Een café dat in soortgelijke woorden of columns kan wor den beschreven is De Reutel in Middelburg. Officieel heet het eigenlijk Café Kanaalzicht, maar aan dat panorama hebben de vas te bezoekers geen boodschap. Het bestaat inmiddels 125 jaar, heeft ooit in de kolom men van Vrij Nederland ge staan als één van de meest voorbeeldige bruine kroegen van Nederlanden en leeft voort in de herinneringen van menigeen. De verbeelding die het café uitdraagt gaat zelfs zo ver dat het niet denkbeeldig genoemd hoeft te worden dat veel vaste bezoekers hun herinneringen hebben gespaard en ze heb ben meegenomen in het graf. Terecht dat er nu een boekje over is verschenen. Beschei den en in een zeer beperkte oplage. De kroegbazin José (de Gast- Tienpond) verzekerde zelfs dat er absoluut geen nieuwe druk zal komen. C.D. (Kees) de Kuij- per tekende voor de samen stelling van dit ongeveer tach tig pagina's tellende fotoal bum. Het bestaat voornamelijk uit foto's met onderschriften en heet Wel en Wee, met de on dertitel: 'In 125 jaar van Sta tionskoffiehuis naar Café Ka naalzicht'. Veel ophef vond José niet no- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. Speeltuinver eniging De Oude Stad Vlissin gen, bloemschikken, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Imkerij Poppendamme Grijpskerke, workshop: 'Zijdeschilderen met bijenwas', 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met chronische lucht wegklachten, 14.30 u. De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Koffiehuis Westkapelle, kaartmiddag, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsen- bad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met chronische luchtwegklachten, 12.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, kinder bingo 4-12 jaar, 14 u. dig bij de mijlpaal van haar tot instituut gegroeide etablisse ment. Dat is waarschijnlijk ook de reden waarom een zo be scheiden boekje werd uitge geven. Waar andere onderne mingen hun mijlpalen exerce ren tot borstklopperijen, blijft De Reutel het eenvoudige en voor iedereen toegankelijke café aan de Stationstraat. Toch een beetje jammer, want met een beetje speurwerk hadden anekdotes van of over vroegere en huidige klanten een nog levendiger beeld ge geven van wat de kroeg echt is. Nu vertellen de foto's een verhaal dat vooral ingewijden zullen snappen en waar vreemden hun eigen invulling aan kunnen geven. Maar het blijft uiteraard de keuze van de uitbaatster om bij een jubileum dat te doen wat goed is. De Reutel is een café van en voor iedereen, schrijft José in het voorwoord. Dat dat zo is, zal niemand bestrijden. Ze verhult ook niet dat in De Reu tel iedere klant betrokken is. „Zonder de klanten had ik het niet gered", meldt ze. De kroegbazin bedankt ook vele anderen in het voorwoord. De inleiding vermeldt meer over de werkelijke waarde van De Reutel. „Hoewel de wereld om ons heen snel verandert, is hier de tijd schijnbaar stil blijven staan", staat er. Café Kanaalzicht was in 1874 het eerste pand dat in de Sta tionsstraat was gebouwd en heette toen Stations Koffie huis. Het Kanaal door Walche ren was voorzien van een draaibrug en over de Binnen haven was kort daarvoor de Koningsbrug voor het toen malige verkeer opengesteld. Een hele reeks eigenaren werd versleten totdat in 1977 de vader van de huidige uit baatster, Frits Tienpond, de zaak overnam. De naam De Reutel werd rond 1925 geïntroduceerd. De toen malige eigenaar praatte nogal veel. Vandaar die naam. Het waren toen barre tijden met veel werklozen. Niettemin ble ven de losarbeiders die er hun loon kregen uitbetaald vaak hangen en gingen zonder een rooie cent naar huis. Dat blij ven hangen is nog steeds ty pisch voor De Reutel. Wie er eenmaal zit, kan zich moeilijk losmaken uit de nostalgische ambiance, niet gecreëerd door binnenhuisarchitecten, maar ontstaan door vast te houden aan de oorspronkelij ke opzet. Het boekje zal in menig huis van hand tot hand gaan en een diversiteit aan reacties oproepen. Er staan typische Middelburgers in die er ge schiedenis schreven. Kees van de Koorde bijvoorbeeld die de bijnaam Kees Erpel droeg, of: Piet Verrijzer, Floor Wielema- ker en Kees Vermeulen aan de Stamtafel in Café Kanaalzicht. Ook oud-burgemeester Chris Rutten staat afgebeeld tijdens een felicitatie en recepties. En dan natuurlijk Willem Jacobs en de vorig jaar overleden Ja cob Dert („Hij zal altijd in onze herinnering blijven', luidt het onderschrift). Duidelijk wordt dat naarmate het kijken en le zen van onderschriften vor dert de foto's recenter zijn. Het betekent voor de meeste lezers meer herkenning van de personen op de foto. Wat De Reutel ook bijzonder maakt zijn onder meer de ope ningstijden. Die zijn (nog steeds) van zes uur 's och tends tot de normale sluiting stijd van een café in de kleine uurtjes. Café Kanaalzicht: na 125 jaar nog altijd De Reutel. Foto Jaap Wolterbeek de duur van drie weken. „Per speelgoed dat mee naar huis gaat betalen de mensen nog een klein bedrag, dat varieert. Meestal is dat één-vijftig, maar grote dure dingen kun nen wel eens iets meer kos ten". „We willen het spelen van kin deren bevorderen", legt me dewerkster Truus de Gaaij uit. „En daarbij richten we ons vooral op specifieke doelgroe pen. Mensen met een laag in komen, allochtonen, gehandi capten. Maar in feite kan ie dereen hier komen, lid wor den en speelgoed lenen". Een lidmaatschap kost veertig gulden per jaar, vertelt ze. „Maar dan ben je ook gelijk met het hele gezin lid". Leden kunnen speelgoed lenen voor Het honderdste lid van de speel-o-theek, Alicen de Neve met haar kinderen Charlotte, Marque rite en Guido, wordt feestelijk binnengehaald. Foto Jaap Wolterbeek pzc huis-aan-huis INTERNATIONAL Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt Oud-militairen - De Vereni ging Oud Militairen Indiëgan- gers (VOMI) houdt donderdag 27 januari een bijeenkomst in verenigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke. De VOMI is op zoek naar oud-lndiëgangers in Zee land die nog niet als lid geregis treerd staan. Overigens zijn de bijeenkomsten ook voor niet-le- den toegankelijk. Aanvang 13.30 uur. Tafeltennis - Basisscholieren kunnen dinsdag 28 december kennismaken met tafeltennis tij dens het kinder-tafeltennisfeest dat in West-Souburg wordt ge houden. Tussen 10 en 14 uur is er een tournooi voor kinderen uit de groepen drie tot en met zes Informatie: 0118 - 460 781 Winterfeest - Bij Imkerij Pop- pemdamme staan 28, 29 en 30 december in het teken van het Winterfeest. De imkerij is tus sen 13 en 17 uur geopend en er zijn doorlopend workshops en activiteiten als werken met bij enwas, maak een bloempotje, potje draaien, schmincken, boetseren etc. Cantatedienst - De cantate commissie van de protestantse gemeente Middelburg houdt vrijdag 24 december een canta tedienst in de Ontmoetingskerk in Middelburg. Het kamerkoor Capella Terra Tremens voert de cantate Uns es waren Hirsten in derselben Gegend van J.S. Bach uit (het tweede deel van het Weihnachtsoratorium). Ver der verleent een keur van solis ten medewerking. De dienst be gint om 22 uur. Havenbelangen - De Stich ting Vlissingse Havenbelangen krijgt een bredere organisatie. Dat maakte voorzitter H. Plasse bekend tijdens de traditionele oudejaarsbijeenkomst van de Stichting Vlissingse Havenbelan gen (17 december in het Mid delburgse Abdijcomplex). De vernieuwde organisatie gaat verder onder de naam Port Pro motion Council Zeeland. Ook andere Zeeuwse havens of be drijven die belang hebben bij het welvaren van een haven kunnen vanaf 2000 lid worden. Voorzit ter Plasse noemde de verbre ding van de doelstelling een lo gische ontwikkeling, daar de ha vens in Terneuzen en Vlissingen allebei belang hebben bij het goed draaien van de ander. Pasfiets - De Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen houdt dins dag 11 januari een pasmiddag voor ouderen. Die kunnen dan bekijken in hoeverre hun fiets wel bij hun lichaam past. Het blijkt dat veel ouderen op een te hoge of te grote fiets rijden, waardoor minder stabiel gere den kan worden. De pasmiddag wordt van 13.30 tot 16.30 ge houden in De Kwikstaart aan de Nagelenburgsingel in Oost-Sou burg. Opgave: 0118-416 957. Reclame - 'Honderd jaar recla me'. Zo heet de cursus die bin nenkort wordt gegeven bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg. In drie cursusavon den wordt een overzicht gege ven van de ontwikkeling van re clame-uitingen in deze eeuw. Daarbij wordt ook ingegaan op wat maatschappelijke achter gronden zijn van reclame en hoe het werkt. Opgave voor 13 janu ari: 0118-634 800. Amnesty - Vrijwilligers van mensenrechtenorganisatie Am nesty International liepen on langs van deur tot deur om met een collecte geld binnen te ha len. Daarbij is een bedrag van 4 400 opgehaald. Kustversterking - De kusten van Walcheren en Noord-Beve land worden vanaf 2000 ver sterkt. Bij de Banjaard, Oranje zon en Domburg zal in totaal zo'n 1,7 miljoen kubieke meter zand worden opgespoten Ook op de buitenkant van de Veerse Dam zal Rijkswaterstaat een laag zand aanbrengen Op de plaatsen waar gewerkt wordt is het strand tijdelijk met toegan kelijk voor publiek. Het is de be doeling dat het werk voor aan vang van het toeristenseizoen is afgerond. Millennium-uitzending - Ra diozendamateurs van VRZA en Veron houden donderdag 30 de cember een millenniumuitzen- ding vanaf het Botenhuis aan het Kanaal door Walcheren. Het signaal wordt uitgezonden via de vuurtoren van Westkapelle (145.225 mHz). In de uitzending wordt onder meer stil gestaan bij de ontwikkeling van de radio. Eenmalige uitkering - De gemeente Middelburg noemt de eenmalige uitkering voor Middelburgse minima een suc ces. Al bijna vierhonderd aanvra gen kwamen binnen, die tot nu toe voor 73 procent ook toege kend kunnen worden. Er wordt alleen afgewezen als het inko men boven de zogenaamde 105%-grens wordt overschre den of geen inkomensbewijs wordt ingeleverd. Kunstuitleen - De Kunstuitle nen in Middelburg en Vlissingen hebben rond Kerstmis en de jaarwisseling afwijkende ope ningstijden. Zo is Middelburg van 24 december tot en met 3 januari gesloten. Vlissingen sluit op 25, 26, 31 december en 1 ja nuari de deuren. Grafiek - Grafieken van kun stenares Alice Raap zijn vanaf 27 december te bezichtigen in de benedengangen van het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissin gen. Onder de titel 'Trial, Error, Result' hangt het werk er nog tot en met 28 januari. De expo sitie is op werkdagen te zien, maar tussen 27 december en 7 januari is het centrum dicht Muziek voor gehandicap ten - Arduin is onlangs begon nen met bijzondere muziekles sen voor verstandelijk gehandi capten. De keyboardlessen gaan volgens een kleuren-me- thode, waardoor het bespelen van een instrument nu voor gro te groepen gehandicapten be reikbaar is De cursussen begin nen in januari in Middelburg in het cultureel centrum van Ar duin en in Goes in Den Berg. Tsjetsjenië - De Basisbewe- ging Zeeland is een kerstkaar tenactie begonnen tegen het oorlogsgeweld in Tsjetsjenië. De beweging roept mensen op om een kaart te sturen naar de Rus sische ambassade in Den Haag, om daar te laten weten dat er in het westen ongerustheid be staat over de oorlog Meer infor matie is verkrijgbaar bij Ton Bes- selink: 0117-492 152. Power prices WINTERSPORT Goes, Vlissingen, Zierikzee, Lange Kerkstraat 40, Walstraat 80, Appelmarkt 18, tel. (0113) 27 08 60 tel. (0118) 44 00 84 tel. (0111)45 02 60

de Faam | 1999 | | pagina 27