Worn zkeuze met: Huren in de 2le eeuw KORT KORT KORT Ouderen enthousiast over woonzorgcentrum Vorsvliet Portieken Regenboogflats geopend Donkere dagen voor Kerst Woningbouwvereniging Reimerswaal wordt stichting Sloop Stromen wijk in 2001 Prijs Vlissingse bouwgrond gaat omhoog Woongoed Middelburg heeft nieuwe directeur HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw De prijzen van huurwoningen zijn de afgelopen jaren flink gestegen. De Nederlandse Woon bond, een landelijke vereniging van huurders, is bang dat huurders door verdere stijging een koopwoning ingejaagd worden. Toch gaat de bond ervan uit dat er ook in de volgende eeuw nog mensen zullen blijven huren. In de Vlissingse wijk Paauwenburg zijn vori ge week de nieuwe portieken van de Regen boogflats geopend. De vijf flats hadden al geruime tijd te kampen met vandalisme. Met de nieuwe portieken hoopt eigenaar Basco het vandalisme een halt te hebben toegeroe pen. Naast de portieken zijn ook de bergingen op de eerste verdieping grondig opgeknapt. Met de renovatie van de ingangspartijen is een bedrag van meer dan 1 miljoen gulden gemoeid. Klankbordgroep Kinderbureau Beschutting In 's-Gravenpolder is onlangs het vijfjarig be staan van Woonzorgcentrum Zorgvliet gevierd. De ouderenhuisvesting is tot stand gekomen door een samenwerking van Woonstichting Borsele (WSB), de Oosterschelde Thuiszorg en de Stichting Poelwijk. Na het succes van Vors vliet is woningcorporatie WSB bezig met de bouw van een vergelijkbaar, maar iets groter woonzorgcentrum in Heinkenszand. De bewo ners van Vorsvliet blikken terug op vijf jaar 'te vredenheid' en 'bescherming' in het woonzorg centrum. Woensdag 22 december 1999 Jaargang 3 nummer 24 (Advertentie) hitpt/fceotand.weonkouzft.nl Maria van Veen, directeur van de Woonbond: „Het is alleen de vraag og ook mensen met geld blijven huren. Een dure huurwoning betekent lang niet altijd een superwoning. Boven dien kopen veel mensen een huis vanwege de voordelige hypotheekrente-aftrek. Met een hoger inkomen krijg je toch al gauw de helft van de betaalde rente terug van de belasting. Huurders hebben dat voordeel niet. Sterker nog: steeds meer huurders hebben moeite om de huur op te bren gen. Huren is echt duur gewor den". De prijzen van koopwoningen stijgen ook. Dat heeft echter niets te maken met het almaar duurder worden van huurwo ningen, aldus de bond. „Nee, helemaal niet. Iemand met een koopwoning heeft alleen maar voordeel van de stijgende hui zenprijzen. Zijn hypotheekren te staat voor een lange tijd vast. Maar de huurder ziet zijn huur elk jaar meer stijgen dan zijn inkomen. Er zijn anno 2000 grote groepen huurders die de woonlasten niet meer kunnen opbrengen en goedkopere woonruimte zouden moeten zoeken. De ellende is, dat zij vaak geen kant uitkunnen, om dat de voorraad goedkopere huurwoningen in rastempo af neemt". Dat komt niet omdat de kwaliteit van de huurwonin gen omhoog gaat, maar omdat de huurverhoging al jarenlang hoger is dan het inflatiepercen tage. De huur van een vrijko mende woning wordt gemid deld ook nog eens tien tot vijf tien procent opgetrokken. Huren moet, zo vindt de Woon bond, aantrekkelijker gemaakt worden. Voorzitter Van Veen: „Betaalbaarheid is natuurlijk heel belangrijk, maar zeker niet het enige. Huren moet aantrek kelijker worden, een goed al ternatief zijn voor kopen. Er moet ook meer kwaliteit wor den geleverd. De verhuurder moet de klant als koning be schouwen, bereid zijn te luiste ren.uren Hu Kortom, waar voor zijn geld leveren. Alleen als je de huur der meer zeggenschap geeft over zijn eigen woonsituatie, voorkom je dat er in de vol gende eeuw huurgetto's ont staan voor de lage inkomens". De leden van de Algemene Woningbouwvereniging Reimers waal hebben in een daartoe bijeengeroepen vergadering zich in meerderheid uitgesproken over het omzetten van de rechts persoon van de corporatie van vereniging naar stichting en de daarbij horende nieuwe statuten goed te keuren. De omzetting van vereniging naar stichting is noodzakelijk geworden in het fusieproces van de Reimerswaalse corporatie met de collega's Woonstichting WSB in Heinkenszand en de RWS in Goes. Het behartigen van de belangen van de klant krijgt voldoende plaats in de discussies die de corporatie voert met de Huur dersvereniging Reimerswaal, met wie eind 1998 een samen werkingsovereenkomst werd gesloten. De huurdersvereniging heeft ondertussen meer dan zevenhonderd leden. In de vorige Woningkrant stond abusievelijk vermeld dat de sloop van de flats in de Grevelingen- en Volkerakst ra at al in ja nuari 2000 zou beginnen. Dit was natuurlijk niet goed: met de sloop wordt niet begonnen voor 2001. Dat heeft niet op de laatste plaats te maken met de sloop van de flats in Middel burg-Zuid, die wel al volgend jaar tegen de vlakte zullen gaan. Een gemeente mag namelijk maar een beperkt aantal wonin gen per jaarslopen. De gemeente Vlissingen is van plan om nogmaals de prijs van bouwgrond te verhogen. Momenteel wordt in Vlissingen fl 230 voor een vierkante meter bouwgrond betaald. Als het aan het college van burgemeester en wethouders van de Scheldestad ligt wordt dit bedrag in de toekomst fl 240, exclusief omzetbe lasting. De gemeente hoopt met de prijsverhoging de leefkwa liteit in de nieuwe wijken rond Vlissingen te verbeteren. De Middelburgse woningcorporatie Woongoed Middelburg heeft sinds kort een nieuwe directeur/bestuurder. Eerder dit jaar beëindigde Ko Onderdijk zijn loopbaan bij Woongoed als directeur/bestuurder. De Raad van Toezicht en directie van de corporatie hebben vervolgens de tijd genomen om zich te be zinnen op de toekomst van Woongoed en het daarbij behoren de profiel van een nieuwe directeur/bestuurder. Tijdens de pe riode van bezinning is de functie van directeur/bestuurder waargenomen door Marlou Boerbooms en Eric de Ceuster. In september is vervolgens gestart met de werving van een nieu we directeur. Per 15 december is Eric de Ceuster de nieuwe di recteur/bestuurder van Woongoed Middelburg, Marlou Boer booms is benoemd tot waarnemend directeur/bestuurder. Drie van de vijf torenflats in Paauwenburg worden be woond door vijftigplussers. „Dat is een van de redenen dat we de portieken heb ben vernieuwd", vertelt Ri- nus Franse, manager tech nisch beheer van woning corporatie Basco. „Met de nieuwe gesloten portieken vergroten we het gevoel van veiligheid van de bewoners. Elke bewoner heeft een elektronische sleutel die uniek is. Er kan dus niemand meer naar binnen die niets in de flats te zoeken heeft". Overlast was er niet alleen in de portieken. Ook in de ber gingen was vandalisme schering en inslag. Franse: „Alle deuren waren inge trapt en de verlichting was ook niet meer wat het moest zijn. De berging op de eerste verdieping is toch al een plek waar bewoners zich minder veilig voelen. We hopen dat de situatie nu een stuk verbeterd is". Als derde heeft Basco ook de liften van de flats ver nieuwd. „De liften zijn voorzien van een oproep systeem. In geval van storing kan di rect contact worden opge nomen met de liftfabri- kant". De renovatie van de portie ken van de Regenboogflats is mede het gevolg van in tensief contact van de Bas co met de bewoners van de flat. „Uit de flatbewoners is een klankbordgroep sa mengesteld", legt Hanneke Miezérus van Basco uit. „Uit elke flat zijn drie be woners afgevaardigd die met ons in gesprek zijn ge gaan. Aanvankelijk wilden we al leen de liften en de bergin gen aanpakken maar op aandringen van de bewo ners zijn ook de portieken onder handen genomen. Onze ervaring is dat het prima werkt met een klank bordgroep. Voorheen zou den we gesprekken hebben gevoerd met de wijkvereni- ging. Maar daar zitten dan ook mensen in die niet in de flats wonen en er dus ook niet zoveel binding mee hebben. We zullen dus in de toekomst meer met klankbordgroepen bestaan de uit bewoners gaan wer ken". Ook de officiële opening van de nieuwe portieken is verricht door leden van de klankbordgroep. Speciaal voor de gelegenheid was het portiek van de flat aan de Colijnstraat voorzien van oude ingetrapte deuren uit de berging van de flat. „Die deuren zijn nu open gebroken door de bewo ners zelf en daarna voor goed afgevoerd", vertelt Ri- nus Franse. Voor de bewo ners was er ook nog een extra verrassing. Franse: „We gaan nu ook het trap penhuis tussen de portie ken en de bergingen op de eerste verdieping opknap pen. Nu de rest er zo netjes uitziet valt het wel erg op dat ook het trappenhuis een likje verf kan gebrui ken". De dagen voor het kerstfeest staan bekend als donker. In de Vlissingse wijk Bossenburgh probeert het plaatselijke buurtcomité daar verandering in te brengen. Het comité heeft een wedstrijd uitgeschreven: het huis dat het mooist in kerstsfeer is gebracht is winnaar. Menig huis in de buurt wordt dan ook vrolijk verlicht. Foto Ellen de Dreu heel belangrijk. Je hebt hier alles, alleen voor de bood schappen hoeven we de deur uit. Hoewel die ook bij de su permarkt besteld kunnen worden waarna ze aan huis gebracht worden. Maar echt het belangrijkste is dat Vors vliet beschutting voor de be woners biedt". Het doel om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten zijn blijkt in Vorsvliet hele maal tot zijn recht te komen. „Ouderen nemen meer initia tieven en blijven dat ook doen", is de ervaring van zorgcoördinator Titia Valk. „Er is nu wel gebleken dat het de vitaliteit van ouderen ten goede komt als ze het roer zo lang mogelijk in eigen handen houden". Iets wat men niet direct in een woonzorgcentrum voor ouderen zou verwachten is de aanwezigheid van een kin derbureau. „Daar is bewust voor gekozen", vertelt Cees Krijger. „We wilden ook iets in het centrum hebben om het evenwicht weer een beet je in balans te krijgen. Het kinderbureau brengt een de wijk eigenlijk een beetje het zorgcentrum in. Door de bewoners wordt dat als een prettige bijkomstigheid erva ren". Toch is het niet allemaal zon- negeur en maneschijn in Vorsvliet. Naast de lovende woorden van de bewoners weet voorzitter van de cliën tenraad Van de Velde ook nog wel een minder puntje. „We hadden eerst een nacht wacht, die was de hele nacht aanwezig en bewoners kon den een beroep op de nacht wacht doen als dat nodig mocht zijn", doet Van de Vel de uit de doeken. „Maar dat bleek toch wel een dure aan gelegenheid te zijn en nu hebben we geen nachtwacht meer. Jammer, want het ver hoogde het gevoel van veilig heid. Gewoon de wetenschap dat er iemand is om hulp te bieden in geval van nood. Nu moeten we zo'n vijftien tot twintig minuten wachten voordat er iemand is". Na het succes van Vorsvliet is woningcorporatie WSB ook in Heinkenszand een woon zorgcentrum aan het bou wen. „Daar is nu al heel veel belangstelling voor", weet Cees Krijger. „We zijn in okto ber begonnen met adverte ren en we hebben al ruim honderd reacties van belang stellenden gehad, en dat ter wijl er maar 41 appartemen ten worden gebouwd. Ook J. van de Velde woont sinds het begin in Vorsvliet. Als voorzitter van de cliën tenraad weet hij als geen an der hoe de bewoners van Zorgvliet hun huisvesting er varen. „Het is hier goed om te wonen", is ook de mening van Van de Velde. „De zelf- Bewoners J. van de Velde en A. Luteijn, geflankeerd door zorg coördinator Titia Valk van woonzorgcentrum Vorsvliet. Foto Anton Dingemanse Doel van het woonzorgcen trum Vorsvliet is om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen huisvesten. „Dat is het beleid van de regering", vertelt directeur Cees Krijger van de WSB. „En met het zorgcentrum sluiten we daar op aan". Vorsvliet bestaat uit negenendertig appartemen ten waar ruim vijftig ouderen wonen. In Zeeland was Vors vliet het eerste woonzorgcen trum dat op deze manier is opgezet. De bewoners zijn ui termate tevreden over hun Vorsvliet. „We hebben veel privacy", is de mening van bewoonster A. Luteijn. „We hebben elk een eigen voor deur, wat mij betreft is dat een hoog goed. Daarnaast wordt er hier heel veel gebo den, er is een soos waar kof- fiemorgens zijn en gebiljart kan worden. Verder zijn er spelavonden en wordt er re gelmatig gezongen. Dat zijn dingen die allemaal heel be langrijk zijn, ik zou in ieder geval niet meer terug naar mijn eigen huis willen". De gemeenschappelijke ruimte van Vorsvliet worden geëx ploiteerd door Poelwijk en zorg wordt op maat geleverd door de Oosterschelde Thuis zorg. standigheid aan de ene kant en aan de andere kant de on derlinge saamhorigheid zijn

de Faam | 1999 | | pagina 15