N.V. DELTA Nutsbedrijven f INFO (0118) 88 2 Op deze DELTA Consumentenpagina Groene Stroom als goed voornemen Eneraieoremie oer 1 ianuari 2000 Spaardouche Rada response RF1 Energie Service Delta B. V. Koop energiezuinig DELTA afdeling Communicatie, telefoonnummer (0118) 88 20 32. (huishoudelijke apparaten- en energiebesparende maatregelen) Voor nadere info: Postbus 5048 4330 KA Middelburg e-mail: info@delta-zld.nl 14 FAAM/VLISSINGER Woensdag 22 december 1999 geven wij u tips en wetenswaardigheden over onze producten, diensten en huishoudelijke apparatuur. Daarnaast willen wij u informeren over ons verrassend veelzijdige pakket producten en diensten. Deze pagina zal regelmatig verschijnen. Als u op deze uitgave wilt reageren, dan kunt u contact opnemen met DELTA Nutsbedrijven. U vraagt dan naar de CONSUMENTEN Het jaar 2000 betekent voor velen goede voornemens realiseren. Een van die voornemens kan zijn werken aan een beter en schoner milieu. Daar kunt u uw eigen bijdrage aan leveren. DELTA biedt de mogelijkheid deze plannen te realiseren door een abonnement te nemen op Groene Stroom. Groene Stroom van DELTA is een optie om over na te denken. Door Groene Stroom beperken wij de uitstoot van CO2. Wij roepen de klimaatverandering een halt toe. Groene Stroom is energie die opgewekt wordt zonder het gebruik van fossiele brandstoffen zoals olie, kolen en gas. Verbranding van juist deze fossiele brandstoffen is de grote veroorzaker van het broeikaseffect. Voor slechts enkele guldens per maand extra kunt u al over Groene Stroom beschikken. Dit bedrag is afhankelijk van uw pakketkeuze voor Groene Stroom. Per 1 december 1999 heeft DELTA 3300 klanten voor Groene Stroom. De eerste honderd abonnees die zich aanmelden voor een volledig pakket wacht in het nieuwe jaar 2000 een welkomstgeschenk. Dit is het fraai geïllustreerde boek "Aan de monding van Maas en Schelde", Dit beschrijft de natuurgebieden in Zuidwest-Nederland. In dit fraaie boek met ruim 430 kleurenfoto's en kaarten beschrijven deskundigen een aantal prachtige natuurgebieden in Zuidwest-Nederland. Zowel de natuurliefhebber als degene die geïnteresseerd is in de geschiedenis van de streek vindt er veel van zijn gading. Winkelwaarde van dit boek is 39,95 Voor meer informatie over Groene Stroom DELTA kunt u contact opnemen met tel (0118) 88 28 33 Oranjezon herbergt een schat aan planten en dieren. Het voormalige waterwingebied is ook in de winter een bezoek rneer dan waard, (foto Ivo Wennekes) leder huishouden in ons land betaalt energiebelasting. Deze wordt via de energienota in rekening gebracht. Huishoudens die energiezuinige apparaten met een "A"-label kopen of energiebesparende voorzieningen in en aan hun woning (laten) aanbrengen krijgen een deel van de betaalde energiebelasting terug. Hoe te handelen? De energiepremie aanschaf energiezuinige apparaten moet worden aangevraagd bij DELTA. DELTA zorgt vervolgens voor de afwikkeling. De premie wordt dan binnen twee maanden op uw bank- of girorekening overgemaakt. Gebruik maken van de Energiepremieregeling is makkelijk. Aanvragen van de premie kan met een simpel formulier. Bij aanschaf van een energiezuinig apparaat (of meerdere tegelijk) krijgt de koper in de winkel een formulier. Dat moet samen met een kopie van de aankoopbon (waaruit blijkt dat u betaald heeft) en het originele "A" label (zoals op het premieformulier aangegeven) dat bij het apparaat is gevoegd, gestuurd worden naar DELTA Nutsbedrijven. De juiste adressering is: DELTA Nutsbedrijven, t.a.v. A.J. van Os, Afd. Subsidies, Postbus 5048, 4330 KA Middelburg Na controle en akkoord wordt de premie binnen twee maanden door DELTA op uw bankrekening of girorekening overgemaakt. Deze regeling wordt vanaf 1 januari 2000 van kracht en geldt voor de aanschaf van koelkast/vriezer, vaatwassers, wasmachines, wasdrogers. Deze moeten alle voorzien zijn van het "A" label. Ook ontvangt u een energiepremie voor een gasverwarmde wasdroger, een wasdrogercombinatie met "A" label. De premies kunnen van ƒ100.-tot ƒ450.- variëren. Bij aankoop moet u goed letten op het energielabel. Op dit label staat hoe energiezuinig het apparaat is. A staat voor de meest energiezuinige klasse, hier geldt de energiepremie slechts voor. Door toepassing van energiezuinige apparatuur wordt uitstoot van schadelijke CO2 verminderd. Voor dit doel worden huishoudens aangespoord energiezuinige huishoudelijke apparatuur aan te schaffen. De premie wordt alleen verstrekt op apparatuur- en energiebesparende maatregelen die na 1 januari 2000 zijn aangekocht of aangebracht. De regeling wordt niet met terugwerkende kracht gehanteerd. De energiepremie is ook van toepassing op de belangrijkste energiebesparende maatregelen in en aan de woning. Te denken valt aan het aanbrengen van verschillende vormen van isolatie, dubbel glas (HR++), HR-verwarmingstoestellen, maar ook galerij- of balkonafdichting en HF-verlichting. Informatie hierover kunt u eveneens inwinnen bij de heer A.J. van Os van DELTA Nutsbedrijven (tel 0118-88 20 00). WAAR OP TE LETTEN In de eerste decemberaflevering van "Twee Rechterhanden" (het doe-het-zelf-programma van Omroep Zeeland TV) vertelde presentator Leendert Corstanje over kerstverlichting. Met name waarop we moeten letten bij de aanschaf hiervan. Gebruiken we de verlichting voor binnen of buiten? Bij het laatste kijken we naar het CE-keurmerk en een dubbel geïsoleerd snoer. Want vocht en elektriciteit gaan niet goed samen. De kerstverlichting mag nooit uitgezet worden door een lampje los te draaien en de stekker in de wandcontactdoos te laten zitten. Door trillingen kan het lampje weer contact maken. Is dit een slecht contact dan ontstaat er warmte, en brandgevaar behoort dan tot de mogelijkheid. Voorzichtigheid is dus altijd geboden. Kerstverlichting is sfeerverlichting, verhoogt het warme gevoel en creëert extra gezelligheid tij dens de feestdagen. Maar verlichting is niet alleen met de feestdagen belangrijk. Bij aankoop is het belangrijk te letten op verlichting die mooi en functioneel is. Spaarlampen en tl-verlichting zijn energiezuiniger dan gloeilampen. Een spaarlamp gebruikt bijvoorbeeld 75 tot 80 procent minder elektriciteit dan gloeilampen en gaan bovendien acht tot tien keer langer mee. Bij aanschaf van lampen en armaturen moeten de volgende vragen worden gesteld: Wat moet worden belicht: een voorwerp, een beperkt oppervlak of een hele kamer? Het is ook belangrijk te kijken of de armatuur verstelbaar is. Zet de juiste lamp in de juiste armatuur. We zetten het programma "Twee Rechterhanden" nog even in het licht. Ook in 2000 volgt nog een aantal uitzendingen. Elke donderdagavond geeft Leendert Corstanje praktische doe-het-zelf-tips op het gebied van water, gas, elektriciteit en kabelsignaal, en veiligheid in-en-om de woning. Vanaf 18.30 uur wordt "Twee Rechterhanden" ieder uur uitgezonden door Omroep Zeeland TV. De edities die Corstanje in 2000 zal behandelen, zijn: informatie over koelen en vriezen, wasautomaat, vorstbeveiliging, tochtwering, energiebesparing en het gebruik van een dubbeltariefmeter zullen worden behandeld. Gefilmd wordt op een van de locaties van "Hof van Zeeland" in Heinkenszand. Dit is een spaardouche die goed is voor 50 procent waterbesparing. En wat belangrijk is: hij is geschikt voor elk type warmwatertoestel, dus ook geisers. De Rada Response RF1 handdouche zorgt voor een aanzienlijke besparing op uw water- en energierekening! Een doorsnee rationele douche kop verbruikt zo'n 15 liter per minuut. De Rada is goed voor circa 7 liter. Met een gemiddelde douchetijd van zes minuten bereiken we bij de huidige water- en gasprijs een besparing van 90.- per persoon per jaar. En dat zonder verlies van comfort! De drie verschillende sproeipatronen zorgen er juist voor dat u optimaal kunt genieten van uw douchebeurt. U kunt de Rada Response RF1 verstelbare en waterbesparende handdouche bij uw installateur bestellen. De prijs van de handdouche ligt rond de 50 gulden. Technische Handelsonderneming Gévier Nobelweg 1, Goes Door een wettelijke verplichting moet de N.V. DELTA Nutsbedrijven haar afde ling Toestellenverhuur onderbrengen in een aparte rechtspersoon. Dit bete kent dat met ingang van 1 januari 2000 de afdeling Toestellenverhuur wordt ondergebracht in Energie Service Delta B.V. een 100% dochtervennoot schap van DELTA Nutsbedrijven. Overigens verandert er voor u vrijwel niets. ESD zal alle verplichtingen van de afdeling Toestellenverhuur overnemen en de service voortzetten zoals u die van ons gewoon bent. Ook de inning van de huurbedragen en abonnementsgelden zal niet veranderen. Voor het melden van storingen kunt u Energie Service Delta B.V. bereiken op de bekende telefoonnummers van DELTA Nutsbedrijven. Energie Service Delta B.V. (ESD) is gevestigd in het districtskantoor van DELTA Nutsbedrijven aan de A. Fokkerstraat 8, 4462 ET Goes. Als u een wasmachine, wasdroger, koel- of vrieskast koopt, let u dan op het energielabel. Op het energie- label staat hoe energiezuinig het apparaat is. A staat voor de meest energiezuinige klasse. D staat voor een gemiddeld verbruik en G is een zeer energie-onzuinig apparaat. Het label vertelt nog meer: onder andere over het 'standaard' energieverbruik, het 333

de Faam | 1999 | | pagina 14