Middelburg en de huisvesting van ouderen Theedoek WONINGREGISTRATIESYSTEEM IN VOORBEREIDING is Informatief huisbezoek ook in Stromenwijk en 't Zand Wandelen en openbaar vervoer Kosten maaltijden 612004 ISSB1 IISHE 11 Kort verhaal ANBO PCOB Exposities Molstraat 13 BEZORGERS 20e JAARGANG NUMMER 110 In Middelburg zal een woningregistratie systeem worden opgezet. De bedoeling van dit systeem is dat met de hieruit ver kregen gegevens beter dan tot dusver kan worden nagegaan of in het huisvestings beleid het aanbod voldoende is afgestemd op de vraag. Volkshuisvestingsplan Aanpasbaar bouwen Woonsoorten Registratiesysteem Magistraatwijk Tenslotte UVV-Middelburg Cursus multiculturele samenleving (Van onze wandelende verslaggever) Nieuwe koersbalgroep Volksdansen in de Molstraat Bestuur en medewerkers van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg wensen u en de uwen fijne kerstdagen, een prettige eeuwwisseCing en een gezond jaar toe'. Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Kerstherberg Woensdag 15 december 1999 FAAM/VLISSINGER 9 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromen- wijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuyl tel: 623918. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Interkerkelijke hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615 Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065 (een rubriek waarin wij ook op een bijdrage van u rekenen) Ouderen trekken door Europa, met de caravan achter hun au to. Ze hebben de tijd en net dat kleine beetje geld om zui nigjes aan het er een paar weekjes van te kunnen ne men. Voor en na de grote schoolvakanties trekt de grijze golf er op uit. De auto is zwaar beladen met Nederlandse pro ducten, want als je elke week wat koopt merk je de uitgaven niet zo en er gaat niets boven de koffie van D.E. en de Pick- wick-thee. Ook hebben ze ner gens die lekkere kruimige Ne derlandse aardappels. Nee, al les wat niet aan bederf onder hevig is gaat mee. Om niets te vergeten is maanden tevoren een lijst aangelegd van wat er allemaal mee moet. Pa ver zucht nog wel eens: 'hebben we dat nou allemaal wel no dig?' Maar ma is dan onver biddelijk en maakt duidelijk dat het leven voor haar waar deloos is zonder afwasborstel, dweil en wasknijpers. Niet al leen de mensen, maar het he le huishoudentje gaat mee op vakantie. De taken zijn ver deeld; pa rijdt en zet de voor tent op en ma doet het huis houdelijk werk, want dat moet natuurlijk doorgaan. 'Je hebt dan wel vakantie, maar daar om hoefje niet te vervuilen! 't Is zo gebeurd'. Zo'n kleine ca ravan, daar draait ma haar hand niet voor om. Maar ja, als je alles bij elkaar optelt, ontbijtboel opruimen, koffie zetten, vegen, stoffen, poet sen en dweilen en alvast wat aan het middageten doen, dan kruipt daar stiekemweg toch nogal wat tijd in. Dus niet te lang koffiedrinken, anders is je dag om voor je het weet. Een vakantiemorgen van ma lijkt daardoor sprekend op een morgen thuis. Redderen. Pa neemt het er van. Hij zit in de voortent want in de caravan kan hij niet terecht, die wordt schoongemaakt. Het enige wat pa kan doen is elk half uur even aan de theedoek voelen die aan het waslijntje hangt te drogen. En net of hij iets groots heeft verricht zegt hij aan het eind van de ochtend: 'Mien, hier is de theedoek. Hij is al helemaal droog'. B. Wegh De Stichting Welzijn Oude ren is op zoek naar Voor de bezorging van war me maaltijden per fiets vanuit verzor gingstehuis St. Willibrord bezorging in de binnen stad. per auto vanuit verzor gingstehuis Buitenrust bezorging in Middelburg- Zuid Inlichtingen en aanmelding op tel. 627537 of persoonlijk in de Molstraat 13. seniorenkrant De vraag in hoeverre dit sys teem consequenties zal heb ben voor het beleid ten aan zien van de huisvesting van ouderen werd voorgelegd aan de heren Griep en Kwekke- boom van de afdeling Bou wen en Wonen van de ge meentelijke directie Stadsont wikkeling. In het Volkshuisvestingsplan Middelburg wordt een sterke groei verwacht van het aantal oudere woonconsumenten en een stijging van de vraag naar voor ouderen geschikte wo ningen in verschillende vor men. De woningvoorraad is - zeker in vergelijking met Nederland als geheel - niet goed toege rust voor de huisvesting van ouderen, terwijl de behoefte vanuit oudere huishoudens nog geruime tijd zal toene men. Dit dreigt te leiden tot een toenemend tekort aan voor ouderen geschikte wo ningen. Verder blijft de afschaffing van bouwsubsidies een financiële drempel opwerpen voor de verwezenlijking van betaalba re seniorenwoningen. De re alisatie van een aantal betaal bare woningen wordt moge lijk gemaakt doordat uit de winst die op de duurdere nieuwbouw wordt gemaakt, de onrendabele top van de goedkope woningen afge haald wordt. In deze opzet worden koopwoningen en huurwoningen in een project gecombineerd, waarvoor de naam Combiprojecten is be dacht. Deze financiële overheveling is toegepast bij de projecten Veldzicht, Ter Veste en Veer- sche Poort. Daarnaast komt geld vrij uit de verkoop van huurwoningen aan hun bewo ners. Verplicht aanpasbaar bouwen is bovendien een instrument geworden waardoor nieuw bouwwoningen geschikt zijn voor senioren, of zonodig met weinig kosten geschikt kunnen worden genaakt voor mensen met bepaalde gebreken. Dit biedt meer dan een compen satie voor het teruglopen van het aantal speciale senioren woningen. Naast dit verplichte aanpasbaar bouwen worden bestaande huurwoningen van Woongoed Middelburg door middel van een OPPLUS-PRO- JECT veiliger gemaakt voor ouderen. Er wordt gemikt op val-preventie, waardoor er in en om het huis minder onge vallen door struikelen en val len plaatsvinden. Een poging tot het opplussen van eigen woningen moest helaas wor den gestaakt. Ondanks de toe zegging van de gemeente om tot een bepaald maximum de helft van de oppluskosten voor haar rekening te nemen bleek de belangstelling te ge ring. Ondanks een drukbe zochte voorlichtingsbijeen komst, die grote deelname deed vermoeden, werd ten slotte slechts één eigen wo ning opgeplust. Bij het vaststellen van de in de komende jaren te bouwen wo ningen is niet alleen de vraag hoeveel woningen er moeten worden gebouwd, maar voor al welke soorten en kwalitei ten woningen. Daarbij heeft de gemeente een sturende in vloed, naast Woongoed Mid delburg dat meer dan vroeger een eigen beleid kan voeren. Er moeten keuzes worden ge maakt. Woningtypen die veel worden gevraagd moeten voorrang krijgen op minder gevraagde typen. Daarom lig- Een jaar geleden werden ruim 500 personen van 75 jaar en ouder uit zuidelijk Middelburg aangeschreven met de vraag of zij belangstelling hadden voor een informatief huisbezoek. Bijna de helft van deze ouderen heeft van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Met de uitkomsten van het Informatief Huisbezoek is niet alleen de Stich ting Welzijn Ouderen Middelburg, maar ook de gemeen te Middelburg aan de slag gegaan. Zo wordt voorlichting rondom veiligheid aangepakt en zullen ouderen die dat aangegeven hebben gedurende langere tijd bezocht wor den. Waar gaat het om bij het Informatief Huisbezoek en wat kan het betekenen voor ouderen uit de Stromenwijk en 't Zand? Bijna niemand wordt vlekke loos oud en voor de meeste mensen geldt dat er een dag komt waarop men gebruik zou kunnen maken van regelingen of voorzieningen, die er voor ouderen zijn, zoals bijvoor beeld de warme maaltijdvoor ziening, alarmering of woning aanpassing. Lang niet altijd zijn deze regelingen of voorzie ningen bekend of ziet men op tegen de rompslomp hierom heen. Daarom wil de SWOM deze informatie bij de mensen aan huis brengen. Dit kan bij alle zelfstandig wonende oude ren vanaf 75 jaar. Vanaf april 2000 krijgen alle ouderen uit de Stromenwijk en 't Zand een brief. Hierin wordt uitleg gege ven over het huisbezoek en wordt verteld wanneer zij een vrijwilliger aan hun deur kun nen verwachten die een af spraak maakt. Deelnemen aan het Informatief Huisbezoek is uiteraard niet verplicht. Een huisbezoek duurt zo'n 1,5 uur, waarbij de vrijwilliger aan de hand van een vragenlijst infor matie geeft over 8 onderwer pen. Deze gaan over wonen, vervoer, veiligheid, sociale contacten, tijdsbesteding, huis houdelijke redzaamheid, ge zondheid en financiële kor tingsmogelijkheden. De vrijwil liger hoopt echter ook informa tie van de ondervraagde te krij gen over wonen, zorg en wel zijn. Het gaat dus om een uit wisseling van in hoofdzaak praktische zaken. Deze vorm van informatievoorziening kreeg in zuidelijk Middelburg veel waardering van de oude ren die werden bezocht. Ook werd de persoonlijke aandacht zeer op prijs gesteld. De SWOM hoopt in de Stromen wijk en 't Zand dezelfde posi tieve reacties te krijgen. Het In formatief Huisbezoek wordt fi nancieel ondersteund door de gemeente Middelburg, die ook alle adressen aanlevert. Meer informatie over dit project is te verkrijgen bij de SWOM, tel: 627537. gen de zwaartepunten in het nieuwbouwprogramma ener zijds op seniorenwoningen in de huur- en koopsector en an derzijds op twee-onder-één- kap en vrijstaand in de koop sector. Daarentegen waren de gemeente en Woongoed van mening, dat eengezins-rijtjes- woningen (zowel huur als koop) in de bestaande voor raad voldoende aanwezig zijn. Daarom werden er in het nieuwbouwprogramma geen eengezins-rijtjeswoningen meer opgenomen. Verder werd er een fors pro gramma voor laagbouwwo- ningen voor ouderen opge steld, waarvan door Woon goed Middelburg werd betwij feld of het moest worden uit gevoerd. Woongoed achtte een hoger aandeel gestapelde woningen voor ouderen ge wenst, bijvoorbeeld in de vorm van appartementen. Het was namelijk gebleken dat het woningtype "seniorenwoning met woonprogramma op de begane grond" door vele ou deren minder aantrekkelijk werd geacht, omdat ze minder veilig werden gevonden dan een woning op de verdieping. Daarbij speelt mee, dat veel ouderen niets meer voelen voor het onderhoud van een tuin. Dit heeft ertoe geleid dat dit programma-onderdeel (se niorenwoningen met woon programma gelijkvloers) rui- Levensloopwoning mer gedefinieerd is en daarin ook gestapelde bouw (appar tementen) mogelijk is Bij de gemeente wordt de be hoefte gevoeld om te beschik ken over een systeem, waar mee jaarlijks inzichtelijk wordt gemaakt wat de stand van za ken is op het gebied van de volkshuisvesting. Besloten is om een registratiesysteem in te stellen, waaruit gegevens zijn te halen ten behoeve van de nieuwbouwplanning, maar ook over zaken als leegstand e.d. Er is een Woning Behoefte Onderzoek gehouden, waar van de resultaten binnenkort zullen worden gerapporteerd. Daaruit wordt een beeld ver kregen van de vraag op de woningmarkt. Tegenover deze vraag moet het huidige aanbod worden afgezet. Hieruit is dan af te lei den waar tekorten zijn aan be paalde soorten woningen en waar een moeilijk verkoop baar of verhuurbaar soort wo ningen wordt aangetroffen. Op dat gegeven kunnen be staande bouwplannen worden bijgesteld. Het hiervoor in te richten Wo ningregistratiesysteem, in vaktermen Monitor genoemd, vergt minstens een jaar voor het gebruiksklaar is. Het is de bedoeling dat de gegevens van de Monitor openbaar zijn. Een van de niet-technische opgaven bij het ontwikkelen van het systeem is het zoda nig definiëren van het begrip "seniorenwoning", dat dit aansluit bij het onderscheid in soorten seniorenwoningen dat door de woonconsumen ten wordt gemaakt. Tot slot staan we even stil bij een operatie die wordt uitge voerd om de Magistraatwijk, waarvan de kwaliteit naar he dendaagse begrippen onvol doende was geworden, een facelift te geven. Het gaat om de herstructurering van deze wijk. Dat wil zeggen dat de be woners hun oude huis moe ten verlaten om tijdelijk er gens anders te worden onder gebracht. De oude woningen worden gerenoveerd. Daarna krijgen de verplaatste bewo ners de gelegenheid om een gerenoveerde woning te. be trekken met een voor deze woonkwaliteit schappelijke huur. In verband met deze herstruc turering is een leefbaarheids- onderzoek gehouden in de Magistraatwijk. Uit dit onder zoek komt naar voren dat meer dan de helft van de be woners zich gebonden voelt aan de wijk en er na de her structurering wil terugkeren. Omdat de Magistraatwijk werd beschouwd als een pro bleemwijk, verraste deze enigszins positieve uitslag de gemeente. Een ambtenaar zei hierover: 'Wij kijken van bo ven af naar zo'n wijk en zien dan onvoldoende de zaken die voor de bewoners een positie ve betekenis hebben'. In een van de volgende senio renkranten komen we hier nog op terug om van enkele bewoners die bij de herstruc turering betrokken zijn hun er varingen te vernemen. Wij hadden graag in dit artikel informatie gegeven over de thans bestaande soorten seni orenwoningen. U begrijpt, dat wij hier pas op terug kunnen komen als de soorten senio renwoningen zijn ingedeeld volgens de regels van het Mo nitor-project. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris 626090 De Reizigersvereniging ROVER heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven waarbij wandel routes konden worden ge meld, waarvan zowel het be ginpunt als het eindpunt met openbaar vervoer bereikbaar moeten zijn. Er waren helaas niet veel inzendingen, maar Teun v.d. Elsacker, werkzaam bij het Bureau voor Toerisme in Zeeland heeft enkele routes ontworpen (op 17 november jl. besproken in de PZC). Hoe wel deze routes niet passen in onze serie over wandelingen in en om Middelburg, maak ik er toch een uitzondering voor, omdat het openbaar vervoer en het wandelen mij allebei dierbaar zijn. Vanuit Middel burg neemt men de trein naar Goes en stapt daar over op bus 132 naar Zierikzee (vertrek tien voor heel en tien voor half). Uitstappen op de halte Katseveer of Wilhelminadorp Roodewijk en dan lopen naar Wilhelminadorp en van daar uit naar het Goese Sas, langs de Oosterschelde naar Katten- dijke, door Kattendijke langs de Kokuitsweg naar de Ooster- schelde-dijk. De zeedijk volgen naar Wemeldinge en over de promenade naar de halte Dorpsplein. Van hier vertrekt om kwart over elk heel uur bus 27 naar Kruiningen-Yerse- ke NS of naar Goes NS. Per trein kunt u dan weer terug naar Middelburg. U kunt ook verder lopen en bijvoorbeeld ook het gebied bij de kerk be kijken. De wandeling tot We meldinge is ongeveer 8 kilo meter, twee uur lopen dus met onderweg horeca in "Het Loze Vissertje" aan het Goese Sas. De volgende keer ga ik op het verdere verloop van de route in. Voor de bewoners van de Stromenwijk/'t Zand en de Griffioen van 50 jaar en ouder wordt vanaf 22 de cember een cursus gege ven over het leven en wo nen met allochtone oude ren. De cursus is bestemd voor mensen die een beeld willen krijgen van de leefwijze van al lochtone wijkbewoners, zodat men niet meer als vreemden van elkaar maar als buren in een straat kan wonen. In 6 bij eenkomsten van 2,5 uur komt een aantal onderwerpen aan bod zoals: hoe is het om oud te worden zo ver van huis; vluchtelingen en asielzoekers; vooroordelen, enzovoorts. Er zullen ook gasten uitgenodigd worden en er worden video's vertoond. De cursusleiding is in handen van de SWOM en het ROC. De informatiemiddag is op woensdag 22 december om 13.30 uur in de wijkpost De Woelige Werf aan de IJs- selstraat. Er zijn geen kosten aan verbonden. Inlichtingen op tel. 627537. Koersbal is een leuke sport die tot op hoge leeftijd ge speeld kan worden. Het wordt gespeeld op een lange mat, met ballen die aan één kant verzwaard zijn. Door die ver zwaring volgt de bal een be paalde koers. Vandaar de naam. Het aantal leden van een koersbalgroep is 12 per sonen. Wordt het aantal leden groter, dan moet er langer (te lang) gewacht worden. In de Molstraat zijn 3 koers- balgroepen actief, die alle drie het maximale aantal leden hebben. Maar er melden zich steeds nieuwe leden aan. Daarom zal er geprobeerd worden een vierde groep te starten op de vrijdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Mensen die hiervoor belang stelling hebben kunnen zich opgeven bij de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg. Tel. 627537. De volksdansgroep onder lei ding van Martha Gunter heeft nog plaats voor een aantal da mes en heren. Op dit moment bestaat de groep uit dames, die merendeels tussen de 65 en 75 jaar oud zijn. De deelne- merskosten bedragen 9,- per maand. De groep komt weke lijks bij elkaar op donderdag van 14.00 tot 15.30 uur. Meer inlichtingen op tel. 470276. Per 1 januari 2000 hoeft niemand van de klanten van de 65+ Maaltijd Express nog een maaltijd minder per week te eten vanwege de kosten. Voor mensen met een mini mum inkomen gaat de gemeente Middelburg een bijdra ge leveren uit de pot van de bijzondere bijstand. Reeds geruime tijd bestond bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) de in druk dat voor een aantal men sen, gezien hun inkomen, de prijs van de warme maaltijden een bezwaar vormde. Dat was niet de bedoeling, want de SWOM gaat ervan uit dat ie dereen die niet meer in staat is om zelf te koken, ongeacht het inkomen, gebruik moet kunnen maken van deze maal tijden. Tot nu toe werd er een sys teem gehanteerd met twee prijzen: onder en boven een inkomensgrens. Mensen met een inkomen boven die grens betaalden uiteraard de volle prijs; mensen onder de inko mensgrens betaalden 1,35 minder per maaltijd. Toch was ook dat bedrag voor mensen die alleen AOW hebben te hoog. Om toch rond te kun nen komen namen zij genoe gen met een paar maaltijden minder per week. Een slechte zaak. Om gezond te blijven is een goede maaltijd van le vensbelang. Vandaar dat de SWOM in sa menwerking met de gemeente Middelburg een nieuwe rege ling heeft ontworpen. Deze nieuwe regeling gaat uit van één prijs; iedereen betaalt in principe hetzelfde. Op deze prijs kan de bijzondere bij stand van de gemeente Mid delburg worden toegepast. In dien een gebruiker van de maaltijden als enige inkom sten AOW heeft en geen kapi taal van meer dan 9850,00, dan betaalt hij een prijs per maaltijd die is gebaseerd op de landelijke NIBUD-norm. Voor 1999 werden de minima le kosten voor een warme maaltijd door het NIBUD bere kend op 3,85. Ontvangt de cliënt boven op de AOW nog een klein pensioen dan wordt de prijs die men zelf moet be talen hoger. Het resterende deel komt uit de pot van de bijzondere bijstand van de ge meente Middelburg. Het bijzondere van deze rege ling is, dat de cliënt niet zelf de gang naar de bijstand hoeft te maken. Om in aanmerking te komen voor maaltijden van de warme maaltijdvoorziening is een indicatie noodzakelijk. De medewerkers van de SWOM die zich bezighouden met indicering zijn door de ge meente Middelburg gemach tigd om het financieel onder zoek dat noodzakelijk is voor de bijzondere bijstand, uit te voeren. De gemeente Middelburg en de SWOM hopen met deze sa menwerking het belang van de minima onder de ouderen op een goede manier te be hartigen. vrijwillige thuishulp Middelburg Je hoeft niet alleen te zijn om naar de kerstherberg te komen! Het zijn niet enkel alleen staanden die welkom zijn in de kerstherberg, die de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) ook dit jaar weer organiseert. Ook echtparen kunnen op zo'n dag behoefte hebben om er even tussenuit te kunnen. De kinderen zijn al lang de deur uit, wonen misschien ver weg of vieren Kerst ergens anders. Dan is het wellicht een goed idee om de kersther berg te bezoeken die op zondag 26 december, 2e Kerstdag, in de Molstraat 13 wordt gehouden, ledereen die op deze dag behoefte heeft aan een gezellig praatje onder het genot van een kopje koffie is van harte welkom. Ook is er gelegen heid om samen met ande ren een spelletje te doen zo als sjoelen, rummicub of scrabble. Aan het eind van de dag wordt er gezamen lijk soep met broodjes ge nuttigd. Het gebouw is van 14.00 uur tot 19.00 uur geopend. Dus: hebt u deze kerstdag toevallig weinig om han den, loop dan eens even binnen in de Molstraat. maandag 27 december om 10.00 uur vanaf Station Mid delburg de ANBO Winter- wandeling van de 20e Eeuw: route wordt nader vastgesteld, buskaarten, eten en drinken meenemen s.v.p. zaterdag 15 januari 2000 van 14.00 tot 16.30 uur in de recreatiezaal van het Rogge veenhuis aan de Noordsin gel: Nieuwjaarsbijeenkomst van de ANBO, niet-leden ook welkom, maar wel even aanmelden bij A. van Vrou werf, tel.626385. Program ma met zang van de dames- groep "No Kiddin", optre den van een sneldichter, muzikale omlijsting en sa menzang. woensdag 15 december om 14.15 uur Kerstmiddag in de Concert- en Gehoorzaal, woensdag 26 januari vertelt de heer W. Staat over mo lens en ook over de molens in de Bijbel. Plaats en tijd: Concert- en Gehoorzaal om 14.15 uur. Op dit moment hangen olie verfschilderijen van Madelei ne Scheepers-Voet op de be gane grond van het SWOM- gebouw. Nog tot 21 januari 2000 zijn deze te bewonderen op werkdagen van 10 uur 's ochtends tot 4 uur s mid dags. Het is ook mogelijk een afspraak te maken buiten deze uren. Amateur-kunstenaars die hun werk willen tentoon stellen kunnen contact opne men met Margot Piscaer van de SWOM, tel. 627537. Alleen werken die kunnen hangen kunnen geëxposeerd worden; voor ruimtelijke ob jecten zijn geen faciliteiten aanwezig. De werken zijn over het algemeen twee maanden te bezichtigen.

de Faam | 1999 | | pagina 9