i Dierplezier in ZeelandhaUen Genootschap gaat IT in 1 Kerstmarkt Dauwendaele Zeeuwen worden Schwelnefürsten Heldere blik bij slecht weer Geschiedenis Zeeuwse psychiatrie Muizen, ratten, chinchilla's, fretten. Sint Ber nards, ezels, geiten, Maltezer Leeuwen en kooikers hebben op het eerste oog niet echt veel met elkaar gemeen. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Het Koninklijk Zeeuwse Genoot schap der Wetenschappen mikt op de toekomst. Winkelcentrum Dauwendaele staat vrijdag 17 en zaterdag 18 december in het teken van een sfeervolle kerstmarkt. Emergis door Ad Hanneman Petra Bracke en Krijn Tanis uit Baarland hou den het voor gezien in Nederland. Ze krijgen in Frankenförde, in het voormalige Oost-Duits- land, de leiding een varkenshouderij en -fokkerij. „Wie in de varkens nog wat wil verdienen moet niet in Nederland zijn", kenmerkt het tweetal het ondernemersklimaat tussen de speklapjes. Zorg Dip Woensdag 15 december 1999 FAAM 23 Behalve dan dat ze van 16 tot en met 19 december allemaal te zien zijn tijdens de dieren- tentoonstelling Dierplezier in de Zeelandhallen in Goes. Drie dagen lang staan de hal len in het teken van huisdie ren - in de breedste zin van Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, bloemschik ken, 10 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen bin go voor 50-plussers, 14 u. Imkerij Poppendamme Grijps- kerke, workshop: 'Kerstdeco raties met levend groen', 13.30 u. Het Bolwerk Vlissin gen, bingo, 20 u. De Drukke- ry Middelburg, voordracht 'Gemisjpoochel' door Fajga Szmulewicz, 19.30 u. Speel tuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, bingo, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeidvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Imkerij Poppendamme Grijpskerke, workshop: 'Zijdeschilderen met bijenwas', 13.30 u. De Drukkery Middelburg, Jos van Amsterdam lees voor uit 'De schaapherder' en 'De sterren- ruiter', 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, bridge drive, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, prijs- klaverjassen, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijsklaverjassen, 14 u. Im kerij Poppendamme Grijpsker ke, workshop voor kinderen: 'Werken met bijenwas', 13.30 u. Clubgebouw VTV Vlissin gen, bingo en loterij, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, kinderbingo, 14 u., kerstbingo, 20 u. Wijkcen trum De Zwaan Oost-Sou burg, kerstbal, 19 u. Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met chronische luchtwegklach ten, 14.30 u. De Parel Dom burg, babyzwemmen, 15 u. Stadhuis Middelburg, gemeen teraadsvergadering, 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Imkerij Pop pendamme Grijpskerke, workshop: 'Kerstdecoraties met levend groen', 13.30 u. Café-Restaurant De Golfbaan Vlissingen, prijsklaverjassen, 20 u. De Drukkery Middel burg, IT-presentatie door H.W. van Gobel, 15 en 19 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsen- bad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met chronische luchtwegklachten, 12.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. Imkerij Poppendam me Grijpskerke, workshop voor kinderen: 'Werken met bijenwas', 13.30 u. De Druk kery Middelburg, lezing door R. Herz, 'Na vele omzwervin gen belandden de Joden ook in Zeeland...', 10.30 u., Joop Buma leest voor uit eigen werk, 15 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, kinder kerstfeest, 14 u. Wijkcen trum De Zwaan Oost-Sou burg, kerstinstuif voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar, 14 u. het woord. Irmgard van Vliet van de Zeelandhallen heeft er zin in. „In de rest van Neder land worden regelmatig die- renbeurzen gehouden. Maar hier was eigenlijk nog niets", vertelt ze. „Wij doen dit nu voor de eerste keer, maar ik verwacht dat het een enorm succes wordt". Op de dieren- tentoonstelling is een keur aan beesten te verwachten. Kleindiervereniging KPS Zee- landia, die dit jaar het vijfen zeventigjarige bestaan viert, neemt een groot deel van het beschikbare oppervlak in be slag. „Maar daarnaast hebben we uit het land allerlei leuke dingen die met dieren te maken hebben", zegt Van Vliet. „Jack Russel-races bijvoorbeeld, hart stikke leuk. Jack Russels zijn kleinere honden en heel erg ei genwijs. Het moet een pracht- zicht zijn om die dieren om het hardst te zien rennen". Behalve de wat gewonere huisdieren als honden, katten en vogels krijgen ook meer bijzondere dieren een plaatsje. „Vijverwinkel Lotus uit Middelburg laat bijvoorbeeld zien hoe het is om slangen te houden", verklapt Van Vliet. Ver der zijn er demonstraties met dieren, bijvoorbeeld honden fly- bal, gedrag- en gehoorzaam heidsdemo's, een behendig- heidsparcours, hondenschool demonstraties, trimdemo's en schapen- en eendendrijven. De beurs wordt geopend met een lezing door dierenarts M. Vol kers, die ingaat op acupunctuur bij dieren, donderdagochtend om 10 uur. De beurs is donder dag 16 en vrijdag 17 december van 11 tot 22 uur geopend en za terdag 17 en zondag 18 decem ber van 10 tot 18 uur. Aanstaande donderdag wordt een nieuwe werkgroep van het Genootschap in het leven geroepen: IT - Informatie Technologie. De werk groep wil oude Zeeuwse verworvenheden met behulp van de modernste technologieën voor het nageslacht bewaren.„Informatie technolo gie", zo laat Willem Gobel van het Zeeuws Ge nootschap weten, „is waar het in onze maat schappij om draait. Computers zijn niet meer weg te denken, ten goede of ten kwade. Het is, zo zegt men wel eens, de grootste ontwikkeling sinds de uitvinding van het wiel. Alles veran dert". Het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen werd bijna 250 jaar geleden op gericht als resultaat van de Verlichting: de tijd waarin de wetenschap een belangrijke rol ging spelen in het dagelijks leven. Met de komst van een IT-werkgroep gaat het Genootschap terug naar de bron, vindt Gobel. „We mikken op de toekomst in het nieuwe millennium. Het infor matietijdperk is al begonnen, maar we staan nog maar aan het begin van ontwikkelingen waarvan het eind nog niet in zicht is". De werk groep wil Zeeuwse zaken als films, berichten uit de media, tijdschriften et cetera digitaal bewa ren. Daarmee is het bestaansrecht van de werk groep Film, Media en Communicatie eigenlijk weg. Die is dan ook opgegaan in de nieuwe werkgroep IT. Met de nieuwe media is veel mogelijk. Willem Gobel: „Het digitaliseren van familiewapens van Genootschapsleden, vanaf de oprichters tot he den, kan in een onderlinge heraldiek en verwant schappen worden opgezet". Hij heeft daar zelf al een aanzetje toe gegeven. Dat presenteert hij dinsdag 21 december tussen 15 en 16 uur en tussen 19.30 en 20.30 uur in De Drukkery in Mid delburg via zijn lezing 'Heraldiek-Homepage-Hy- perlink. Joodse leeuw van Juda tot in Zeeland, die worstelt en ontzwemt, verbeeld in 't Zeeuw se digitale". Deze lezing wordt voorafgegaan door een inleiding van rabbijn Abraham J. Ma- linksy. De nieuwe werkgroep IT wordt donder dag 16 december gepresenteerd tijdens de le denvergadering van het Zeeuws Genootschap, 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Huisdieren staan centraal tij dens de expo Dierplezier in De Zeelandhallen in Goes. Vervolg van de voorpagina het Psychiatrisch burg en Terneuzen hostels ver schenen. „Dichter bij het woongebied van de patiënten, ook weer heel modern". is het PZZ: Ziekenhuis Zeeland. „Zeeland had op Vrederust na nog steeds geen eigen tehuis. Ter wijl dat vanuit Den Haag toch als verplicht was gesteld. Rond 1970 gingen de ontwik kelingen op psychiatrisch ge bied ineens razendsnel. Zee land had eigenlijk net besloten dat er een tehuis moest ko men, toen bekend werd dat grootschalige tehuizen eigen lijk niet wenselijk waren" ver telt Hannie Kool. Met de bouw was al begonnen op een gun stig gesitueerd terrein in Goes, maar een bouwstop maakte een eind aan de werkzaamhe den. „Kleinschalige tehuizen, dat was het devies. Een hele omslag in denken. Het zieken huis werd aanmerkelijk kleiner dan gepland, maar dat bleek achteraf een voordeel". Zo kreeg het PZZ de toezeg ging om uit te breiden op an dere locaties, zodat in Middel- De meeste winkeliers uit het centrum presenteren zich de ze dagen ook buiten hun win kels. Oude ambachtslieden van 't Gulden Ambacht laten zien hoe zij hun werk doen. Een Zeeuwse houtsnijder, een beeldend kunstenaar en een kralenbreister zijn vrijdag 17 december in het winkelcen trum aan het werk te zien. Za terdag zijn er kramen met volksschilderkunst, glassie rkunst en schelpen. Beide da gen worden er Zeeuwse bab belaars gemaakt, zijn er verse oliebollen verkrijgbaar en valt er te proeven van Italiaanse ham of echte glühwein. Kin deren kunnen zich gratis laten schmincken, volwassenen krij gen een gratis make-up laag. De Kerstman ontbreekt uiter aard niet. Hij deelt - samen met twee echte Kerstvrouwen - gratis geschenken uit. Vrij dag treden de Mac-Lee's Xmas Linedanvers om 14 en 18.30 uur op. Zaterdag wordt het bezoek bij de ingang van het winkelcentrum feestelijk ontvangen door Eddie Cij- souw met zijn mini-draaiorgel De Liliputter. Om 14 en 15 uur treedt folkloregroep Medio- burgum - onder begeleiding van muzikanten - op. Het dieptepunt in de Zeeuwse psychiatrie is volgens Kool de periode tussen 1850 en 1909, toen de Zeeuwse instellingen op last van de dienst Staats toezicht op de Krankzinnigen- zorg werden gesloten en er geen opvolger was. „Alhoewel het op zich natuurlijk heel goed was dat die instellingen gesloten werden, want het ging er echt erbarmelijk aan toe". Hoogtepunt noemt ze de fusie van de drie takken tot Emergis. „Geïntegreerde zorg, alweer heel modern van Zee land. Andere regio's zijn nog volop bezig om zorgtakken te verenigen, maar wij zijn echt koploper in geïntegreerde zorg". De Dauweldaelse kerstmarkt van 1998. Hoewel Bracke en Tanis van de ene op de andere dag hun familie en vrienden vertelden dat ze naar Duitsland zouden vertrekken, gingen ze niet over één nacht ijs. Allerlei op ties werden onderzocht in lan den waar met varkens nog een redelijke boterham is te verdienen. Spanje bijvoor beeld? „We keken op tegen de moeilijke taal". Hongarije? „Dat duurde te lang". En Duitsland? „Dat was bij wijze van spreken in een middag geregeld. Het is inderdaad een land binnen de Europese Unie met dezelfde regels als in Nederland, maar in het voormalige Oost-Duitsland waar wij als bedrijfsleider be ginnen, hebben ze een werk loosheidspercentage van vijf endertig procent. En de grond is daar nog goedkoop. Wij hebben pakweg duizend hec tare landbouw- en bosgrond ter beschikking. Daardoor zijn de mest en mineralen die de varkens produceren geen pro bleem. Zoals het er nu naar uitziet kunnen we er minimaal zevenduizend vleesvarkens en duizend zeugen met de nodi ge biggen houden. De nitraat richtlijn luidt maximaal 170 ki lo stikstof per hectare per jaar. We zitten daar nu op zo'n ze ventig kilo. Of we dan maar meteen uitbreiden? Rustig aan. We hebben daar met mensen te maken uit het voormalige Oostblok. Die den ken anders over werken dan wij". fokzeugen, pakweg zeshon derd stuks. Die staan nu alle maal in de verkoop". Petra Bracke komt onmisken baar uit Zeeuws-Vlaanderen, IJzendijke om precies te zijn. Zij heeft wat minder jaren er varing in de varkenshouderij. „Na mijn opleiding admini stratie aan de Meao heb ik twaalf jaar gewerkt bij de so ciale dienst in Oostburg. Ik ben er gestopt omdat het niet aansloot bij wat ik echt wil den'. Het kantoorwerk boeide niet meer. „Ik wilde gewoon weg van die computer". Twee jaar keek ze rond. „Toen werd ik varkensverzorgster in Oost burg. Vorig jaar mei kon ik be drijfsleidster worden in Baar land. Dat heb ik gedaan. En ik zou er nog steeds werken als ik niet samen met Krijn op dit project in Frankenförde was gestoten". Petra Bracke en Krijn Tanis vertrekken naar Duitsland. Het leuke aan werken met varkens is het gekroel met die beesten. Foto Jaap Wolterbeek Zowel Tanis als Bracke heb ben beiden ervaring in de var kens- en zeugenhouderij. De in Ouddorp geboren en geto gen Tanis: „Na mijn opleiding aan de Agrarische Hoge school in Dordrecht kwam ik bij UTD en heb daar zes jaar gewerkt als voorlichter var kenshouderij. Daarna ben ik voor mezelf begonnen, onder meer met veevoer in Nieuw- dorp. Maar door de dip in de varkenshouderij zag je de re sultaten kelderen. Bovendien had ik nog een handel in op- „Het leuke aan werken met varkens", legt Petra Bracke uit, „is het gekroel met die beesten. Je maakt ze welis waar klaar voor de slacht, maar tussendoor zorg je er voor dat de beesten het goed hebben. Je maakt overigens ook weer zelf opfokzeugen door de juiste bloedlijnen bij elkaar te brengen. Ook kun je soms je eigen beer fokken, zo dat je alles onder één dak voorhanden hebt". Krijn Tanis vult aan: „Maar het wordt je niet makkelijk gemaakt. Neem nou als voorbeeld de gemeen te Borsele. Daar zijn vijftien varkensfokkerijen. Naast de commerciële problemen als gevolg van de varkenspest, krijg je ook nog eens milieu ambtenaren achter je broek. Een voorbeeld? Toen we van de zomer wilden ventileren omdat we het goed wilden doen voor de beesten, kregen we onmiddellijk een milieu ambtenaar op bezoek. Dat mocht niet. Het stonk. En als een vrachtwagen met mest wegrijdt, kwamen ze ook al meteen controleren. Dat is ir reëel. Zeker als je bedenkt dat de laatste vijf nieuwe varkens houderijen meer worden ge controleerd dan de oudere. Daarbij heb je nog een milieu ambtenaar met opsporingsbe voegdheid, die in alles een mogelijkheid ziet om proces verbaal op te maken. Ik had dankzij mijn veevoederhandel zicht op de hele provincie. Dus ik weet wat er speelt. Ze hebben overal de mogelijk heid geboden om grotere be drijven te stichten, maar tege lijkertijd maken ze het de mensen onmogelijk om be hoorlijk te ondernemen. Je zou het kunnen vergelijken met een snelweg waar ze een bord zetten met 160 op, terwijl ze je bekeuren als je 125 rijdt". In Frankenförde kunnen Krijn en Petra nog volop aan de weg timmeren. Efficiënte werkmethodes zijn er niet, al les is nog georganiseerd vol gens het aloude communisti sche systeem, hebben ze de afgelopen weken vastgesteld. En: „Berige zeugen worden niet gedekt als de tijd rijp is, maar als de datum aangeeft dat de zeug geïnsemineerd moet worden". Het gevolg is dat veel zeugen regelmatig zonder nakomelingen zitten. „Aan de gebouwen is een enorme hoeveelheid achter stallig onderhoud. Maar dat alles zien we als een uitda ging. De mensen daar zijn heel vriendelijk en gastvrij. Over het verleden blijven ze gesloten. Als je er een vraag over stelt lijkt het wel alsof ze bang zijn. Je krijgt helemaal geen antwoord of een ontwij kend antwoord. We beseffen dat we nog een hele poos no dig hebben om hun vertrou wen te winnen. Overigens be grijpen we heel goed dat ze ons daar zien als indringers. En met die gegevens in het achterhoofd denken we dat ons avontuur goed zal eindi gen: in een winstgevende en gezonde varkensfokkerij". Het troosteloze weer kon haar niet deren. Met opgeruimd ge zicht poetste dit meisje afgelopen zaterdag alle brillen van win kelende voorbijgangers in de Lange Zelke in Vlissingen. Een weddenschap verloren? Een vrijgezellenfeest dan? „Nee hoor", antwoordt ze vrolijk. Een publiciteitsstunt van Pearle Vlissin gen". Het winkelend publiek toonde zich blij verrast met de grondige schoonmaakbeurt van de glazen. Kerstherberg - De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg houdt zondag 26 december op nieuw een 'Kerstherberg'. On der het genot van een kopje kof fie kunnen ouderen hier spelle tjes doen en een praatje maken. Het gebouw van de stichting, aan de Molstraat in Middelburg, is tweede kerstdag van 14 tot 19 uur geopend. Verhalenavond - De Zeeuw se Volksuniversiteit houdt vrij dag 17 december een verhalen avond in De Drukkery in Middel burg. Vanaf 20 uur vertelt de voordrachtskunstenaar Jos van Amsterdam de verhalen 'De Schaapherder' en 'De sterren- ruiter'. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Drukkery aan de Markt in Middelburg Meer informatie: 0118-634 800 Snelschaak - Schaakvereni ging Middelburg houdt vrijdag 17 december een open snel schaakkampioenschap in wijk centrum Het Zuiderbaken in Middelburg. Er worden elf ron den Zwitsers gespeeld, met als speeltempo zeven minuten per partij per persoon. Aanvang 20 uur. Inschrijving is tot 19.40 uur mogelijk in de speelzaal. Kustwacht - De Nederlandse Kustwacht is klaar voor de ko mende millenniumwisseling. Het vaartuig Waker, twee fre gatten met helikopter en een mijnenbestrijdingsvaartuig van de Koninklijke Marine, twee be- tonningsvaartuigen van het min stede van Verkeer en Water staat en twee douanevaartuigen liggen klaar om in te grijpen bij calamiteiten Bij de kust van Vlissingen ligt een oliebestrij- dingsvaartuig klaar en in Bres- kens is de reddingsboot van de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij bemand en klaar om uit te varen in geval van problemen rond de jaarwis seling. Kerstconcert - Het Walchers Mannenkoor, kinderkoor Blijde Stemmen en het evangelisatie koor Internos geven vrijdag 24 december om 19.30 uur een kerstconcert in de Eben Haëzer Kerk aan de Kasteelstraat in Vlissingen. Daar is 25 december een kerstviering om 15.30 uur. Thema van deze middag: 'God zegt: ik ben erbij'. Borstvoeding - Borstvoe dingsorganisatie La Leche Leage Nederland houdt dinsdag 21 de cember een informatie-avond over het thema, 'hoe zorg je er voor dat borstvoeding geven geen teleurstelling wordt'. Aan vang 20 uur in de Bisschopstraat 44 in Serooskerke, De bijeen komst is bedoeld voor zwangere vrouwen en voedende moeders Workshop barbershop - Da mes barbershopkoor Sea Sound Singers houdt vanaf maandag 10 januari wekelijks een kennis makingsworkshop over het zin gen in een barbershopkoor. In zes weken leren deelnemers vierstemmig a capella en En gelstalig te zingen. Aanvang 19 uur in buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg. Informatie 0118 - 478 953 (Mathilde Dropped) Ruyterstad - Het gemengd koor De Ruyterstadsingers geeft zondag 19 december een kerstconcert in de kerk op het Oranjeplein in Oost-Souburg. Op het programma voornamelijk Engelse en Duitse kerstliede ren. Aanvang 14,30 uur. Kerstveiling - Veilinghuis Wit te houdt 17 december haar jaar lijkse kerstveiling Een grote schilderijenverzameling komt onder de hamer met een breed scalea aan kleine meesters die allen in de Haagse Schoolstijl schilderden. Daarnaast is het aanbod in zilver groot te noe men Er zijn diverse thee- en koffieserviezen en er is een 56- delige zilveren Art Deco casset te. Op het gebied van meubels is een Hollandse Lodewijk XVI een absolute topper. De tafel kan gebruikt worden als trik- traktafel, maar is ook gemakke lijk om te bouwen tot kaarttafel. Kijken kan donderdag 16 de cember van 14 tot 21 uur. De veiling is 17 december vanaf 13.30 uur in Hotel Arneville in Middelburg. Midwinterdag - Het Fruit- teeltmuseum in Kapelle houdt woensdag 29 december een midwintermiddag. Er is een wijnproeverij door het Zeeuws Amateurgilde, er zijn wandel- en fietsroutes langs winterse boomgaarden en er zijn een paar knutselworkshops voor kinde ren. Het museum is 29 decem ber van 13 tot 17 uur geopend. Minibeurs - Het Bureau Star tende Ondernemers van Cen trum Vakopleiding houdt don derdag 16 december een mini- beurs in kerstsfeer. Tussen 16 en 19 uur staat het gebouw van Centrum Vakopleiding in Goes in het teken van startende be drijven. Zo stellen aspirant-on dernemers zich voor aan belang stellenden. Kleur beleven - Pascal van der Putten houdt dinsdag 28 de cember een workshop 'Kleur beleven' in de Kasteelstraat in Vlissingen. Maximaal tien deel nemers gaan tussen 10 en 15 uur aan de slag met de kleur geel. Er wordt gekeken naar verschillende kleuren geel, ge fantaseerd en uitgeleefd met verf Inlichtingen en opgave: 0118-430 837. Tsjernobyl - De werkgroep Hulp Tsjernobyl Vrouwenpolder krijgt van 2 maart tot en met 29 april volgend jaar een groep van 34 kinderen op bezoek Voor dit bezoek is al een bedrag van ne genduizend gulden bij elkaar ge bracht. Dat is nog altijd te wei nig. Per kind is namelijk een be drag van duizend gulden nodig. Informatie: 0118 - 593 500. Kol Nidrei - Het Kol Nidrei als inspiratiebron voor joodse en niet-joodse componisten. Dat is het thema van de lezing die mu sicoloog en kenner van de joods-religieuze muziek drs. J. van der Heide woensdag 15 de cember geeft in de synagoge in Middelburg. Het Kol Nidrei is het gebed dat in de synagoge 's avonds wordt gezongen aan het begin van de Grote Verzoendag (dè joodse feestdag). De melo die is meer dan duizend jaar oud en is vooral bekend geworden door het werk voor cello en or kest van de protestante compo nist Max Bruch. Minder bekend is dat ook andere componisten, waaronder Arnold Schönberg en Ludwig van Beethoven, in hun composities aan deze melodie een plaats gaven. De lezing be gint om 20 uur Amateur gospel - Amateur gospelartiest Josien Koeman treedt 29 december op in De Schuur in Oost-Souburg. Ze brengt er - met een groep andere amateurartiesten - een twee uur durend modern kerstprogramma voor kinderen Aanvang 14 uur. Zingen - De commissie Zingen in Middelburg houdt zaterdag 18 december een koor- en samen- zangavond in de Nieuwe Kerk in de provinciehoofdstad. S.A. Doolaard en G.J.H. Vogel verle nen muzikale medewerking, evenals zangvereniging De Lof- stem uit Sint Laurens, Cantorij Koudekerke en organist Tim Bouwsma. Aanvang 19.30 uur Dure grondmarkt - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) houdt donderdag 16 december een bijeenkomst over het thema: 'de grondmarkt, ingrijpen of niet?' Verschillende sprekers geven hun visie op de huidige grondmarkt, die veel ho ge prijzen kent. Het ZAJK vreest dat het voor jonge boeren bijna met meer te doen is om een be drijf over te nemen of te begin nen. Aanvang 19.45 uur in De Vroone in Kapelle. Zangavond - In de Ter Hoogekerk aan de Willem Teel- inckstraat in Middelburg wordt 17 december een kerstzang avond gehouden. Medewer king verlenen het gemengd koor Con Amore uit Melisker- ke, gemengd koor Sursum Cor- da uit Middelburg en jeugdkoor Blijde Stemmen Aanvang 19.30 uur. Infotheek - Het Jongeren in formatie Punt en Midgard hou den vrijdag 17 december een in fotheek met informatie over softdrugs, alcohol, school, werk, verkeer en Buro Halt. Aanvang 20 uur in jongerencentrum Mid gard aan de Bachtensteene in Middelburg Volkskerstzang - In de Samen op Wegkerk in Oost-Souburg wordt zaterdagavond 18 decem ber weer een traditionele volks- kerstzangavond gehouden. Me dewerking wordt verleend door het Groot Walchers Kerstkoor on der leiding van Johan Ruijsink en een blazersensemble van Vlijt en Volharding onder leiding van Jaap van Rooyen De presentatie is in handen van Johan Welleman en Ina Kasse. Aanvang 20 uur. Zeeuwse middag - Fraaie Zeeuwse klederdrachten in com binatie met Afrikaanse feestkle ding uit Zaïre dat is zo'n beetje de inhoud van de Zeeuwse Mid dag in Kerstsfeer die zondag 19 december wordt gehouden in de Middelburgse Stadsschouw burg. Op het programma een optreden van het Zeeuwse Ons Boeregoed en Ainsi d'Eternel, een koor uit Amsterdam. Engel Reinhoudt zingt liedjes in het Bevelands dialect. Aanvang 14.30 uur. De opbrengst is be stemd voor Terre des Hommes. Kerstdienst - De Commissie Bijzonder Kerkenwerk uit Mid delburg houdt 25 december een kerstdienst voor verstandelijk gehandicapten in De Morgen ster in Middelburg. Deze kerst dienst wordt dit jaar voor de dertigste keer gehouden Aan vang 15 uur. Gasthuiskerk - De Gasthuis- kerk in de Middelburgse Lange Delft is tijdens de koopavon den op 16, 21, 22 en 23 de cember extra geopend. Op Kerstnacht 24 december is er een kerstnachtdienst met me dewerking van het koor Glorify. Deze dienst begint om 22.15 uur. Kwaliteitsprijs - Ziekenhuis Walcheren heeft onalng de Kwaliteitsprijs 1998 gekregen. Dat is een aanmoedigingsprijs voor het systematisch verbete ren van zorg en dienstverlening. De prijs bedraagt ƒ5.000 en is beschikbaar gesteld door de Stichting De Godshuizen. Deze stichting heeft het beheer over een beperkt vermogen dat is ontstaan vanuit erfenissen en schenkingen: soms zelfs terug gaand tot aan de vijftiende eeuw

de Faam | 1999 | | pagina 23