KORT KORT KORT Subsidie moet CO2 uitstoot terugdringen Gezinsvervangend tehuis opgeleverd GFT containers stankvrij en schoon Regenboogflats naderen voltooiing Aantal doe-het-zelvers loopt terug Aankoop woning wordt mogelijk voor flexwerkers HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw met: De Middelburgse Stromenwijk krijgt een face lift. De flats aan de Grevelingenstraat en de Volkerakstraat worden grotendeels gesloopt. Waarschijnlijk komen op de plaats van de te slopen flats nieuwe eengezinswoningen in de koopsector. De bewoners ontvangen net als de bewoners in de te slopen flats in Middel burg-Zuid een verhuiskostenvergoeding van maximaal vijfduizend gulden. De sloop begint in januari 2000. Het afsluiten van een hypotheek is een belangrijke beslissing. Toch besteedt de consument vaak meer aandacht aan de aan koop van een wasmachine dan aan het afsluiten van een hypo theek. Dit kan leiden tot grote financiële problemen. Deskundig advies bij het afsluiten van een hypotheek kan dit voorkomen. Om de kwaliteit van de bemiddelaars te reguleren is het initiatief genomen om een Keurmerk voor zelfstandige hypotheekbemid delaars in het leven te roepen. Uit dit initiatief is de Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling (SKHB) ontstaan. Beoordeling II! Het milieubeleid van de Nederlandse regering is er voor een groot deel op gericht om de uit- stoot van het schadelijke C02 drastisch te ver minderen. Om ook de burgers ertoe aan te spo ren aan dit beleid bij te dragen is er vanaf 1 ja nuari een interessante regeling van kracht. Via de Regeling Energiepremie krijgt de consu ment tientallen guldens terug bij aanschaf van bijvoorbeeld een energiezuinig huishoudelijk apparaat of bij isolatie van de woning. Voor Zeeland is de uitvoering van de Regeling Energiepremie in handen van energiemaat schappij Delta Nuts in Middelburg. Isolatie R-waarde http://zeeiand.woonkeuze.nl Woningcorporatie Basco en de Stichting Het Gors hebben in de Vlissingse Prins Hendrikstraat een nieuw gezinsvervangend tehuis geopend. Het project is ontwikkeld door Opus en archi tectenbureau Van Bebber Jongepier heeft het gebouw ontwor pen. In het gezinsvervangend tehuis zijn zes appartementen gerealiseerd, een gemeenschappelijke keuken en een verblijfs- ruimte. De toekomstige bewoners krijgen de beschikking over een zelfstandig appartement met een eigen voordeur. Zij kun nen gebruik maken van de gemeenschappelijke ruimte en ge zamenlijk maaltijden gebruiken. De individuele appartementen worden door de bewoners zelf van de Basco gehuurd. De Stichting Het Gors huurt de gemeenschappelijke ruimten op de begane grond en levert van daar uit de zorg aan en de be geleiding van de bewoners. Het Barneveldse bedrijf Ovopak heeft enkele weken geleden een speciale 'Schoonbodem' voor GFT- en huisvuilcontainers van 240 liter op de markt gebracht. Net als bij de reeds be staande Schoonbodem voor de 120 en 140 liter container zorgt ook de Schoonbodem Jumbo ervoor dat de container stankvrij en schoon blijft. De Schoonbodems worden gemaakt van oud papier dat ontdaan is van alle drukinkten. Deze zeer schone, gerecycleerde grondstof wordt geperst en zo vormge geven dat het precies op de bodem van de container past. Door deze vormgeving kunnen etensresten en ander vuil nooit meer in aanraking komen met de bodem. De handige kleppen die aan de Schoonbodem zitten zorgen ervoor dat tijdens het legen van de containers de wanden worden schoon ge schraapt. Juist doordat de Schoonbodem de bodem en wan den vrijhoudt van achterblijvend vuil, slib en drab, wordt de stankoverlast tot een minimum beperkt. De Schoonbodems worden verkocht via postordering. De afgelopen twee jaar heeft verhuurder Basco veel werk ver zet aan het uitbreiden, veiliger maken en het verfraaien van de portieken en algemene ruimten van de Regenboogflats in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Inmiddels zijn de aanpassingen zo goed als klaar en bereid woningcorporatie Basco zich voor op de feestelijke opening die donderdag 16 december wordt gehouden. Om 14.30 uur worden de portieken feestelijk her opend bij de flat aan de Colïjnstraat, De te slopen flats in de Middelburgse Stromenwijk. Stromen wijk op de schop Foto Jaap Wolterbeek De ontwikkelingen op de Mid delburgse woningmarkt staan volgens Woongoed Middel burg, eigenaar van de flats, niet stil. De gemeente Middelburg ver woordde de ontwikkelingen in de Kwaliteitsatlas 2030. Hierin wordt de gewenste toekomst van Middelburg beschreven. In het boekwerkje ook een op somming van de wijken waar problemen te verwachten zijn voor wat betreft de leefbaar heid. De Stromenwijk is één van die probleemwijken. De voornaamste reden om de woningen te slopen heeft te maken met de leegstand in de wijk. De woningen blijken slecht te verhuren, vooral de kleinere appartementen in de complexen. In totaal gaat het om 108 één- en tweekamerap partementen. Al eerder werd onderzocht of het mogelijk was om woningen samen te voe gen, zodat grotere woningen zouden ontstaan. Dit bleek ech ter financieel onhaalbaar, zodat besloten werd tot sloop over te gaan. De eerste inzet van Woongoed Middelburg was sloop van alle appartementen. De bewoners commissie maakte zich echter hard voor het behoud van en kele appartementen, en daar aan is gevolg gegeven. Van de 108 appartementen blijven er 32 gespaard. Woongoed Middelburg werkt met de gemeente aan een ste denbouwkundig plan voor de hele wijk. Dat wordt naar ver wachting begin volgend jaar gepresenteerd, tezamen met de eindresultaten van een leef- baarheidsonderzoek. Het is nog niet bekend hoe de nieuwbouw die op de vrijgeko men plaats gerealiseerd wordt, er uit komt te zien. Dat is nog afhankelijk van het steden bouwkundig plan, laat Woon goed Middelburg weten. Voor de bewoners is een Soci aal Plan opgesteld. Hierin staat alle praktische informatie om trent de op handen zijnde ver huizing. Bovendien staat in het plan, dat grotendeels overeen komt met het sociaal plan van de flats in de Magistraatwijk (Middelburg-Zuid). Zo krijgen bewoners niet alleen vijfdui zend gulden, maar hoeven ze ook twee maanden geen dub bele huur te betalen. De bijna 3,5 miljoen Nederlandse koophuisbezitters geven voor hun verbouwingen in toenemende mate de voorkeur aan een officieel geregistreerde aannemer. Daarentegen loopt de bereidheid tot doe-het-zelven terug. Deze opvallende conclusie kan worden getrokken uit een representatief onderzoek onder koophuisbewoners dat Bureau Lagendijk onlangs heeft ver richt in opdracht van het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB). Op dit moment zegt 55 procent van de huiseigenaren bij een verbouwing een aanne mer te zullen inschakelen. Twee jaar geleden was dat nog 48 procent. Het aantal woningbezitters dat van plan is de verbou wing zelf uit te voeren daalde in diezelfde periode van 19 naar 14 procent. Wellicht is deze opmerkelijke daling verklaarbaar uit de landelijke trend dat consumenten graag werk uitbeste den om zelf meer vrije tijd te hebben. Het Lagendijk-onderzoek toont verder aan dat de tevredenheid over door aannemers uitgevoerde verbouwingen toeneemt. Aannemers krijgen van de koophuisbewoners het rapportcijfer 8,1, Duidelijk hoger dan de 7,7 in 1997. Met name bij de aspec ten gedrag van personeel, advies en meedenken, uiteindelijke kosten en nazorg scoort de aannemer nu aanzienlijk beter dan twee jaar geleden. Over het eindresultaat van de verbouwing is zelfs 97 procent erg tevreden. Per 1 januari komen flexwerkers ook in aanmerking voor een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie. De garantie biedt extra bescherming tegen financiële risico's van een ei gen woning en maakt het daarmee ook voor flexwerkers mo gelijk een hypotheek af te sluiten. Met de uitbreiding speelt de Nationale Hypotheek Garantie in op de toename van uitzend en detacheringscontracten. Veel flexwerkers verkiezen kopen boven huren. Gezien de stijgende huizenprijzen wordt het voor starters steeds moeilijker om een huis te kopen. Ook voor hen is het van belang zich bewust te zijn van langlopende financië le verplichtingen, die worden aangegaan bij het kopen van een huis. Werknemers met een flexibele arbeidsrelatie kunnen vanaf januari op basis van het gemiddeld inkomen van de af gelopen drie jaren Nationale Hypotheek Garantie aanvragen, waarmee de hypotheekverstrekking door banken op minder bezwaren stuit. Keurmerk hypotheek biedt zekerheid Wie een hypotheek wil af sluiten, gaat naar een hypo theekbemiddelaar voor ad vies. De consument ver wacht dan dat de bemidde laar een deskundig en be trouwbaar advies geeft. He laas is dit niet altijd het ge val. ledereen mag zich na melijk hypotheekbemidde laar noemen, maar niet ie dereen levert dezelfde kwa liteit. Zo kan iemand terecht ko men bij een ondeskundige bemiddelaar die meer aan zijn eigen belang denkt dan aan het belang van de klant. Het Keurmerk Hypotheek Bemiddeling maakt aan al deze onduidelijkheid een eind. Het helpt de consument bij het maken van een keuze voor een betrouwbare en deskundige hypotheekbe middelaar. Het Keurmerk is ontwikkeld door de Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling. Dit is een onafhankelijke in stelling die het Keurmerk uitreikt aan vestigingen van onafhankelijke hypotheek bemiddelaars die aan stren ge kwaliteitseisen voldoen. Pas als een bemiddelaar aan de eisen voldoet, wordt het Keurmerk verstrekt. Bovendien zorgt de Stich ting voor blijvende controle op deze Keurmerkbedrijven. Niet iedere hypotheekbe middelaar komt in aanmer king voor een Keurmerk. Een bedrijf dat een Keur merk aanvraagt, moet dit verdienen. Aan de hand van 27 concrete criteria wordt bepaald of het bedrijf aan de Keurmerkeisen voldoet. Deze eisen zijn opgenomen in een handboek voor het Keurmerk. Het handboek behandelt zaken als de kwa liteit van de onderneming en de representativiteit van het pand, maar ook van de bemiddeling, de adviseurs en de overige medewer kers. Tevens worden de ad ministratieve zaken van de adviseur beoordeeld. Nadat een bedrijf een aan vraag voor het Keurmerk heeft ingediend, worden de aangeleverde gegevens door een onafhankelijke be oordelaar van de Stichting getoetst en wordt er een be drijfsbezoek door hem of haar afgelegd. Aan de hand van de bevin dingen wordt door de be oordelaar een rapport opge steld met het advies het Keurmerk al dan niet toe te kennen. Uiteindelijk bepaalt de Beoordelingcommissie van de Stichting of het Keurmerk wordt uitgereikt. Bij bemiddelaars met het Keurmerk staat het belang van de consument voorop. Het Keurmerk garandeert de consument goede servi ce, voorlichting en begelei ding en beschermt de priva cy van de consument. Verder heeft de Keurmerk bemiddelaar een grote di versiteit aan hypotheekvor- men en geldverstrekkers, waardoor de afsluiter van de hypotheek altijd een hy potheek krijgt die bij hem past. SgSj De Schoonbodem van Ovopak maken een eind aan onaan gename luchtjes uit de vuilcontainer. Woensdag 8 december 1999 (Advertentie) Aanvankelijk zou de Regeling Energiepremie al per 1 juli zijn ingegaan. „Het is allemaal een beetje vertraagt in de Tweede Kamer", verklaart André van Os van de Delta Nuts de verlate invoering. „Het wetsvoorstel ligt nu nog bij de Eerste Kamer, maar naar verwachting zal het 1 januari allemaal rond zijn". Van Os is sinds enige tijd 'eer ste medewerker afdeling subsi dies' bij de Delta Nuts. Van Os: „De regering heeft voor de nutsbedrijven gekozen voor de uitvoering van de subsidierege ling. Op zich is die keuze niet vreemd, de energiemaatschap pijen hebben ervaring met re gelingen als deze en staan daarnaast dicht bij de consu ment". De Regeling Energiepremie is opgesplitst in twee groepen: de energiepremie huishoudelijke apparaten en de energiepremie maatregelen aan de woning. Bij aanschaf van huishoudelijke apparaten die zijn voorzien van het A-label kan de consument een deel van het aankoopbe drag terug krijgen. „Huishou delijke apparaten zoals wach- machines, wasdrogers en koel kasten vallen onder de rege ling", verduidelijkt André van Os. „Naar Europese richtlijnen is het witgoed voorzien van een label. Het A-label duidt er op dat de machine in de meest energiezuinige klasse zit en al leen dan wordt er een premie gegeven". Hoewel over de hoogte van de premies nog geen uitsluitsel kan worden gegeven verwacht Van Os dat bijvoorbeeld voor een koelkast of wasmachine een bijdrage van zo'n honderd gulden zal worden gegeven. Van Os: „Daar komt nog bij dat bij de aanschaf van twee ener giezuinige apparaten ook nog een bonus van vijftig gulden wordt gegeven". De premie voor energiebespa rende maatregelen aan de wo ning geldt voor bestaande bouw. Van Os: „In de praktijk wil dat zeggen dat een woning voor 1998 gebouwd moet zijn. Het maakt niet uit of de woning in eigen bezit is of dat het een huurwoning betreft. In dat laat ste geval moeten aanpassin gen aan de woning natuurlijk wel in overleg met de verhuur der worden uitgevoerd. Nieuw bouw woningen vallen niet on der de regeling. Die moeten al voldoen aan een energieprestatienorm en dra gen zo al bij aan de verminde ring van de uitstoot van C02". Net als bij de regeling voor pre mies op huishoudelijke appara tuur gaat het bij de energiebe sparende maatregelen aan de woning ook om het terugdrin gen van de C02-uitstoot. Pre mies worden gegeven op isola tie van de vloer, het dak, spouwmuren en de gevel, de plaatsing van een HR-ketel, een lage temperatuur CV en extra isolerend HR-glas. „De werkzaamheden om de woning zuiniger te maken kun nen zowel door een erkend be drijf worden uitgevoerd als door de doe-het-zelver", doet Van Os uit de doeken. „Daarbij geldt wel dat de doe-het-zelver minder premie ontvangt omdat de werkzaamheden natuurlijk ook goedkoper worden uitge voerd. Net als bij de regeling voor huishoudelijke apparaten wordt de premie pas achteraf uitgekeerd". De subsidie kan bij de Delta Nuts worden aange vraagd. Bij de aanvraag moe ten gespecificeerde nota's wor den bijgevoegd als bewijs dat de woning ook daadwerkelijk is aangepast. Bij isolatie van de woning dient de huizenbezitter te letten op de R-waarde van het gebruikte isolatiemateriaal. „Deze R- waarde staat voor de mate waarin het materiaal isolerend werkt", legt Van Os uit. „Om voor de premie in aanmerking te komen moet het materiaal minimaal voldoen aan een R- waarde van 1,3. Traditionele materialen als glas- of steen wol voldoen aan deze eisen en zijn dus prima geschikt om de werkzaamheden mee uit te voeren". Hoewel het energieverbruik van de woning ook terug kan worden gedrongen door bij voorbeeld de plaatsing van zonnecollectoren vallen dit soort middelen niet onder de Regeling Energiepremies. „In het specifieke geval van zonne collectoren gelden er weer an dere subsidieregelingen", weet Van Os. „Maar verder richt de Regeling Energiepremies zich alleen op voornoemde maatre gelen aan de woning". De Delta Nuts verwacht veel van de nieuwe premies. „Aan het eind van dit jaar worden bouwmarkten en de detailhan del voorzien van aanvraagfor mulieren voor de nieuwe rege ling. Bij de Delta Nuts zijn twee mensen aangesteld om de aan vragen te gaan verwerken. Vol gens de prognoses zullen we het druk gaan krijgen. Er wor den in Zeeland jaarlijks zo'n elf duizend huishoudelijke appara ten vervangen en dan is er nog geen rekening gehouden met eventuele groei van de markt". Jaargang 3 nummer 25 André van Os van de Delta Nuts: „De regeling is bedoeld om de uitstoot van C02 terug te dringen". Foto Jaap Wolterbeek i

de Faam | 1999 | | pagina 15