Eigen bevrijdingsfeest voor Oostkapelle Winkelcentrum op de schop Kerstmarkt Emergis verlaagt drempel r Pleegzorgorganisaties zoeken gezinnen Een grote vliegshow met historische vliegtui gen. Dat moet volgend jaar hèt bevrijdings feest van Oostkapelle worden. „Vlissingen heeft z'n bevrijdingsfestival, Veere krijgt een vliegshow", vertelt Ad Murre van de organise rende Oranjevereniging. De show is op de eer ste plaats bedoeld voor inwoners van Oostka pelle en omgeving. Maar heel Zeeland mag ko men kijken. DONDERDAG" VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG^ Aan het Middel burgse winkelcen trum Dauwendaele wordt flink gewerkt. Het winkelcentrum was hard toe aan een grondige renovatie. Rond het voorjaar van 2000 zal de verbou wing afgerond zijn, zo is de verwachting. Dagje uit Invloed Folders Fonteinbollen Veiligheid Vliegveld Emergis, het vroegere PZZ, staat in het alge meen bekend als een beschermde omge ving, een plek waar je niet graag komt. Om de afstand tussen patiënten en de buitenwereld te verkleinen worden er in toenemende mate acti viteiten georganiseerd. En Emergis zelf gaat ook regelmatig 'de boer op'. Eén van die activi teiten is de Kerstmarkt, die vorig jaar bij wijze van experiment werd opgezet. Die kerstmarkt werd zó'n succes dat er nu een vervolg op komt. En daar zijn meerdere redenen voor. Een gesprek daarover met Wim Verhey die als vrij williger nauw betrokken is bij de activiteiten binnen en buiten Emergis. Onder toeziend oog van gastheer burge meester Lonink van Sas van Gent en een aantal genodigden tekenden vertegenwoordi gers van Stichting Jeugdzorg Zeeland sector Pleegzorg uit Middelburg en vier pleegzorgor ganisaties uit West- en Oost-Vlaanderen on langs een samenwerkingsovereenkomt. FAAM/VLISSINGER 9 Woensdag 1 december 1999 door Ellen de Dreu Twintigduizend bezoekers ver wacht de 5 mei-commissie van de Oranjevereniging. Dat zou den er veel meer kunnen zijn, maar aan het evenement wordt hoe dan ook geen lande lijke publiciteit gegeven. „Een show met zoveel historische vliegtuigen is echt uniek te noemen", vertelt Ad Murre. „En mensen die in dat wereld je verkeren, weten wel wat er staat te gebeuren. Maar meer dan twintigduizend bezoekers kunnen we niet aan. Je moet die mensen ook alle maal ergens neer kunnen zet ten, per slot van rekening". De Oranjevereniging in Oostkapel le is een actieve vereniging. Jaarlijks organiseert ze de feestelijkheden rond koningin- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Aldegon- de Vlissingen, praat- en dans avond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. De Halve Maan Oostkapelle, bad minton voor 50-plussers, 10 u. De Goede Verwachting Le- wedorp, ruilbeurs, 19.15 u. Markt Middelburg, lampion optocht, 18.45 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. De Druk- kery Middelburg, Rijm-Piet helpt u met het maken van een gedicht, 10.30 u., bezoek van Sinterklaas, 14 u. Kin derboerderij De Klepperhoeve Middelburg, Sinterklaas en Zwarte Piet op de boerderij, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 14.30 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissin gen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwem men voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, kinderbin go, 14 u. Fiom Zeeland Mid delburg, 'roots'-avond, voor mensen die op zoek zijn naar hun biologische moeder en/of vader, 20 u. De Drukkery Middelburg, lezing door A. van Westen, 'Literaire tijd schriften', 9.30 u. Stads schouwburg Middelburg, inlei ding La Traviata door Hans Pot, 19.30 u. Imkerij Poppen- damme Grijpskerke, workshop voor kinderen 'Werken met bij enwas', 13.30 u. nedag. „Maar eens in de vijf jaar doen we ook iets bijzon ders met bevrijdingsdag", laat Ad Murre weten. Zo werd, nu bijna tien jaar geleden, begon nen met een dag waarbij één vliegtuig over het Walcherse dorpje vloog. „Een geweldig succes", herinnert Murre zich. Het is dan ook geen wonder dat vijf jaar later meer vliegtui gen gesignaleerd werden bo ven Oostkapelle. „Toen vlogen er zes historische vliegtuigen in formatie over", laat Murre weten. Uit de vliegtuigen wer den pamfletten gedropt, terwijl zo'n zesduizend mensen toeke ken. „Daar hebben we gewel dig veel reactie op gehad, Het nieuwe winkelcentrum moet een regionale uitstraling krijgen. De supermarkt wordt groter, een aantal winkels ver huist of breidt uit en in het winkelcentrum wordt op nieuw een ontmoetingscen trum geopend. In het souter rain van het ontmoetingscen trum komt een jeugdhonk, in plaats van de keet die nu naast het winkelcentrum staat opgesteld. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten: de bewoners van de instelling zijn creatief bezig en tegelijkertijd komen er mensen van buitenaf over de vloer en kunnen er leuke spul len worden gekocht. Vroeger lag dat anders. Wim Verhey, lid van de markt- commissie van Emergis, ver telt: "Cliënten maken veel leu ke dingen, meestal met de hand. En dat hoopte zich hier allemaal in het gebouw op. Af en toe werd er wel eens iets gekocht door een personeels lid of een familielid van een cliënt. We proberen nu die spullen aan de man te bren gen op een meer gestructu reerde manier. We krijgen geen subsidie van de directie en moeten dus onszelf zien te bedruipen. De opbrengst gaat naar de stichting Vrienden van Emer gis, die er bijvoorbeeld een vakantiereis of uitstapje van kan organiseren. Zo is on langs nog een groep langdu rig opgenomen cliënten naar de Efteling geweest. Omdat de gezondheidszorg met structurele bezuinigingen te maken heeft, kan ik niet te veel een beroep doen op de personeelsleden. De inspan ningen voor de marktcommis- sie gaan ten koste van hun an dere werkuren. In de praktijk komt het er daarom op neer dat ik er de meeste tijd in steek. Wel krijg ik regelmatig hulp van cliënten, maar ik kan daar niet altijd op rekenen. Hun ziektebeeld kan opeens verslechteren en dan vallen ze uit. Toch doet het de cliënten goed. Eén van de bekendste activi teiten in dit verband is de Kerstmarkt, die dit jaar op woensdagmiddag 15 decem ber gehouden wordt in het vooral van oudere mensen. Daarom zijn we voor 2000 gaan kijken of we het nog iets groter aan konden pakken". Omdat de Oranjevereniging het project niet boven het hoofd wilde laten groeien, werd contact gezocht met bur gemeester A.C. de Bruijn van Veere. „Daar hebben we echt veel aan te danken", zegt Mur re. „Want zij heeft in feite haar invloed aangewend om er echt iets groots van te maken. Per slot van rekening is er nogal een verschil of je een brief krijgt van de Oranjevereniging Oostkapelle of de burgemees ter van Veere. De burgemees ter heeft voor ons echt baan brekend werk verricht". De in spanningen van de burge meester bleven niet vruchte loos. Inmiddels hebben talloze eige naren en instanties toegezegd te zullen komen. Een greep uit het voorlopige programma: Austers, Pipercups, een Piper L4J, twee Supercups, histori sche dubbeldekkers van de Belgische Luchtmacht SV4 (Stampe Vertongen), de Sea- De plannen voor de verbou wing zijn niet nieuw. De on dernemers uit het winkelcen trum waren al bijna zes jaar bezig, maar politiek geharre war rond de vestiging van het ontmoetingscentrum en het jeugdhonk vertraagden de uit voering. therapiegebouw. Vorig jaar hebben we dat voor het eerst gedaan. Al keek men er wel wat angstig tegenaan. Een psychiatrisch ziekenhuis levert toch wel een zekere drempel op. We hebben standhouders moeten overtuigen om te ko men. Maar het was zó'n suc ces dat ze zonder problemen dit jaar terug willen komen. We hebben ze niet eens hoe ven vragen, ze belden zelf! Er waren wel 40 kramen. Achter veel kraampjes stonden cliën ten met hun zelfgemaakte spulletjes. Het is voor sommi gen een dagje uit." Wim Verhey vervolgt: „Om bekendheid hieraan te geven, hebben we folders verspreid in Kloetinge tot aan de spoor lijn. Het was druk en het leuke van zo'n dag is ook dat het drempelverlagend werkt. Emergis is daardoor niet meer zo eng. Bewust zorgen we er voor dat er veel voor kinderen te doen is. Zo is er een Kerst man met slee, waarmee kin deren op de foto kunnen en in mee mogen rijden, een leven de kerststal, een rad van avontuur, demonstraties als kantklossen, weven, theezak jes vouwen en uiteraard zelf gemaakte kerststukjes en -arti kelen. Het is zeker geen brade rie, acht paar sokken voor een tientje past niet zo in ons ka rakter." Om wat voor spullen gaat het dan en wie maken het? Vaak zijn ze handgemaakt. In het therapiegebouw zijn verschil lende afdelingen. De cliënten doen datgene wat ze zelf leuk vinden onder be geleiding van een bezigheids therapeut en natuurlijk datge ne wat ze zelf aankunnen. Het 'f king Helicopter van de Belgi sche Luchtmacht, een Havard, Beaver, Tigermoth, Stinson (ooit privé-vliegtuig van Prins Het winkelcentrum kent nu nog vier ingangen. Dat zijn er na de verbouwing nog maar twee. De bestaande hoofdin gang aan de Buitenruststraat blijft bestaan. De andere in gang komt aan de linkerkant, waar nu nog een giromaat ge vestigd is. tempo en het niveau zijn aan gepast aan hun persoonlijke situatie. Maar je ziet wel dat het naaiwerk nog vaak vrou wenwerk is en de houtbewer king door mannen gedaan wordt. Wim Verhey vertelt: "Binnen zijn er een kaarsen makerij, drukkerij-boekbinde rij, pottenbakkerij, houtbewer king- en naaiafdeling. In principe geldt dat er van al les in opdracht gemaakt kan worden en vaak zijn we goed koper dan de reguliere han del, dit natuurlijk omdat de cliënten dit doen als therapie. Arbeidskosten zijn er niet. Om wat voorbeelden te ge ven: erg in zijn nu de fontein- bollen. Bollen van klei met fonteintje. Verder maken we zonnewijzers, vazen, schalen, potten, houten speelgoed als hobbelpaarden en puzzels (met kindvriendelijke verf be werkt). Gequilte kleden, een echt geduldwerkje, knuffels, strooien tuinfiguren, bloem stukken etc. De drukkerij drukt ook voor derden als voetbalclubs. Kort- Onder de naam Pleegzorg zon der Grenzen gaan ze gezamen lijk een campagne opzetten, waarmee ze minimaal 60 nieu we pleeggezinnen willen wer ven.Enkele Nederlandse en Belgische pleegzorgbegelei- ders en pleegouders legden de basis voor de overeenkomst. Zij ontmoetten elkaar tijdens een internationaal congres. Men kwam tot de ontdekking dat de problemen die men in Nederland kent ook voorko men in Vlaanderen en anders om. Men vergeleek onder an dere de voorbereidingspro gramma's. Elke potentiële pleegouder wordt namelijk voorbereid op de komst van een pleegkind. Ook ten aan zien van de scholing van plee gouders startte samenwerking. Ook kwam aan het licht dat de pleegzorgorganisaties aan bei de zijden van de grens kamp ten met een zelfde probleem: een gebrek aan pleeggezinnen. Besloten werd na te gaan of er mogelijkheden waren voor een gezamenlijke campagne om Bernard), Fokker Four en een Beech 18. Echte toppers zullen de Apache helicopter van de Koninklijke Luchtmacht en de Belgische Augusta zijn, ver wacht Murre. Vliegshows zijn vanwege de veiligheid, of misschien beter gezegd: het gebrek daaraan, nogal eens omstreden. Dat we ten ze ook in Oostkapelle. Mur re: „Veiligheid staat hoog in het vaandel. Er is al een veilig heidsplan gemaakt dat goed gekeurd is door politie, brand weer en ggd. Gestunt wordt er niet met de vliegtuigen, want dat mag niet. En de vliegtuigen zullen ook niet over de be bouwde kom van Oostkapelle vliegen, om zoveel mogelijk ri sico's uit te sluiten". Het orga niseren van vliegroutes is geen sinecure bij een show waar zo veel vliegtuigen acte de pré- sence geven. Daarom is voor dat gedeelte het Duke of Brabant Air Show aangetrokken. Murre: „Die hebben alle apparatuur en know-how voor zo'n show in huis. Zij doen vaker vlieg shows organiseren, meestal in de buurt van Eindhoven". Pu bliek dat op de vliegshow af- om, wie wensen heeft kan ge rust naar ons toekomen en meestal kan het hier worden gemaakt. Wensen voor de toekomst? Verhey: „We zitten dringend om vrijwilligers verlegen. Dus als iemand belangstelling heeft, laat hem of haar via pleegouders te werven. Na wat gezoek in de provinciale subsidiekanalen, kwam men terecht bij het 'People-to-peop- le'project van Interreg II. Dit is een programma dat is bedoeld om grensoverschrijdende acti viteiten tussen burgers of or ganisaties in de Euregio Schel- demond te bevorderen. De pleegzorgorganisaties dienden een subsidieverzoek in dat be gin deze zomer werd toege kend. Ze krijgen 25.000 ECU subsidie (ruim 50.000 gulden), maar moeten daar zelf min stens evenveel ECU bij leggen (elke partner van het project neemt 5.000 ECU voor zijn re kening). De financiële injectie vanuit Eu regio - en daarmee verbonden de bundeling van middelen door de verschillende organisa ties - biedt de mogelijkheid om de voorzichtig begonnen sa menwerking grondig uit te bou wen. Met het geld wil men on der meer werken aan werving en selectie van aspirant-plee gouders middels een professio- In 1995 werd al een voor schotje genomen op de vlieg show van volgend jaar. De reddingsoperatie met deze he licopter van de Belgische Luchtmacht was spectaculair en zal in 2000 weer van de partij zijn. Foto Aster Oostkapelle komt wordt opgesteld in Schoonoord, een terrein gele gen tussen Oostkapelle en Domburg. Daar zullen dan ook de legervoertuigen van Keep them Rolling te zien. Interscal- dis Pipes and Drums zorgen voor een vrolijke muzikale noot. De vliegtuigen zijn in principe alleen te zien als ze over het dorp vliegen. Murre: „Vlieg veld Midden-Zeeland speelt een cruciale rol in dit evene ment. Daar stellen de vliegtui gen zich op om naar Walche ren te vertrekken en daar lan den ze ook weer. Alleen een paar heli's zullen op het terrein bij Schoonoord landen". Overi gens zijn ook die helicopters niet te bezichtigen voor het pu bliek. „Het gaat echt om een vliegshow in de lucht", bena drukt Ad Murre. Emergis contact met mij zoe ken. Verder hoop ik dat we de tra ditie vol kunnen houden. Er was wel wat sceptisme bin nen Emergis, maar iedereen heeft vorig jaar wel gezien hoe leuk de Kerstmarkt was. We zijn dan ook tevreden." neel opgezette campagne. Doel hiervan is de inschrijving van minimaal 60 nieuwe kandidaten voor het STAP-selectiepro- gramma (voorbereidingspro gramma voor pleegouders). Te gelijkertijd wordt gewerkt aan de beeldvorming rond pleeg zorg. Ook wil men nog meer doen aan deskundigheidsbe vordering van pleegouders. Om dat te bereiken worden meer ondersteuningsprogramma's georganiseerd, waarvoor plee gouders van beide nationalitei ten worden uitgenodigd. En tot slot wil men ook de deskundig heid van de professionele bege leiders bevorderen: hierbij zal de nadruk liggen op de grens overschrijdende uitwisseling op het vlak van organisatie-ontwik keling en methodisch werken. De wervingscampagne is nog volop in voorbereiding. Omdat de organisaties dit professio neel willen aanpakken en daar toe nu de middelen hebben is hiervoor een communicatiead viesbureau (Puype Partners uit Terneuzen) in de arm geno men. Zij zijn inmiddels begon nen met een marktonderzoek en zullen daarna in overleg met de zorgpartners verder invul ling geven aan de campagne. Voor de uitwerking wordt sa mengewerkt met het Gentse B.I.C. Making Magazines, onder meer gespecialiseerd in grafi sche vormgeving. Advent - De Middelburgse Raad van Kerken houdt 12 de cember een traditionele Ad- ventszangdienst in de Nieuwe Kerk Thema van de dienst is 'ontvangen in openheid'. Aan de dienst - die onder leiding staat van ds. Tom Rijken - wer ken ook interkerkelijk koor De Zuiderzangers, het Hervormd Kerkkoor Middelburg, het koor- van het Leger des Heils, het Moluks koor Sion en het Mid delburgs Gregoriaans Koor mee. Freed de Keijzer is orga nist, Leny Stokman heeft de muzikale leiding in handen. Aanvang 19 uur. Kerstmarkt - De Veerse kerstmarkt heet vanaf dit jaar Adventsmarkt. Hij wordt zater dag 11 december gehouden in de Samen-Op-Wegkerk in Vee re. De organisatie is in handen van de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Veere (voorheen de Derde Wereld- groep) Op de Adventsmarkt zijn stands van de Wereldwin kel Serooskerke, Amnesty In ternational, de Kinderneven- dienst van de Samen-Op-Weg kerk van Veere, de stichting Ontwikkelingssamenwerking Veere en het Nederlands Bij belgenootschap. Aanvang 10 uur Rommelmarkt - Tafeltennis vereniging 't Zand uit Middel burg houdt zaterdag 11 decem ber de jaarlijkse rommelmarkt. In de eigen accommodatie De Zandkuil aan de Breeweg wor den tussen 9 en 14 uur tal van spullen te koop aangeboden als boeken, platen, elektrische apparatuur, keukengerei, klein meubilair en curiosa. De op brengst is bestemd voor de club Inventaris - Het gemeente archief van Middelburg bracht onlangs een inventarislijst uit van het archief van de her vormde gemeente Kleversker- ke. Het werkje kan gezien wor den als het laatste product van het Middelburgse gemeente archief: per 1 januari volgend jaar fuseert het gemeente-ar chief van Middelburg met dat van Veere en het rijksarchief Zeeland. Stadhuis Middelburg - Ge durende de wintermaanden is er tijdens weekeinden in de Zeeuwse hoofdstad weinig mogelijkheid tot vertier, vindt het Middelburgse VVV. Om daar verandering in te brengen is er tot maart de mogelijkheid tot een rondleiding door het stadhuis. Tussen 13.30 en 14.45 uur zijn er rondleidingen op zaterdag en zondag. Deze gaan - ongeacht het aantal deelnemers - altijd door. Meer informatie is verkrijgbaar bij het VVV: 0118-659 944. Gasthuiskerk - In de drukke decembermaand is de Gast huiskerk aan de Lange Delft in Middelburg extra geopend om het winkelend publiek een mo ment van bezinning te gunnen. De deuren staan van 18 tot 21 uur open tijdens de koopavon den op 2, 9, 16, 21, 22 en 23 december. Woensdag 15 de cember is er een adventsvie ring met de Zeeuwse Koor school. Aanvang van dit con cert: 15 uur Alternatief zwembad - De Walcherse afdelingen van de Fietsersbond hebben de ge meenteraden van Middelburg en Vlissingen gevraagd om een alternatief voor het stadsge westelijk zwembad op het Vrij- burchterrein Vanuit de bevol king komen steeds meer signa len dat de afstand om te fiet sen naar het huidige Vlissingse zwembad te groot is. De Fiet sersbond vreest dat een zwembadloze periode - die mo gelijk langer zal duren dan de beloofde twee en een half jaar - ervoor zorgt dat de afhanke lijkheid van de auto toeneemt. Afgelopen vrijdag werd een enorme hoeveelheid handteke ningen tegen de sluiting van het Middelburgse bad aange boden aan de betrokken wet houder. Zo'n tien procent van de Middelburgse bevolking te kende hier bezwaar aan tegen de voorgenomen sluiting van zwembad Poelendaele, Anahata - Dansen vanuit je hart. Dat is het centrale thema in de cursus 'Anahata', die van af 13 januari bij Artemis in Mid delburg en Namaskara in Ka- pelle-Biezelinge plaatsvindt. Er wordt gebruik gemaakt van verschillende technieken als geleide fantasie, visualisatie, het energetisch stimuleren van chakra's (energiepunten in het lichaam), zingen en dans In lichtingen en aanmelding: 0113 - 223 805. Decemberzegels - Duizen den inzendingen vormden de basis van de kleurrijke decem berzegels die verkrijgbaar zijn bij PTT-Post. De inzendingen zijn de enthousiaste reacties op de uitnodiging mee te den ken over de ontwerpen van de laatste postzegels van deze eeuw. De decemberzegels va riëren van een kerstbalklok, een lachende kerstman, een zingende engel, oliebollen tot een millenniumkater. De de cemberzegels hebben een ge reduceerde prijs van 55 cent en de bijzondere ontwerpen maken de postzegels, met een oplage van tweehonderd mil joen stuks, tot de meest popu laire van Nederland. De velle tjes met twintig zelfklevende zegels zijn nog tot en met don derdag 6 januari verkrijgbaar op het postkantoor. Zwarte Pieten - Donderdag en vrijdagavond zal een aantal Zwarte Pieten op grote step pen en skeelers snoepjes uit delen aan kinderen in de Lange Delft in Middelburg Ze doen dit als voorproefje op het be zoek dat Sinterklaas zaterdag 4 december brengt aan de hoofdstedelijke binnenstad. Uitdrukkingsvaardigheid - ln Middelburg en Vlissingen gaat maandag 10 januari de cursus Moderne Praktijkoplei dingen Communicatie van start. Deelnemers versterken hun zelfvertrouwen, leren hel der formuleren, voor zichzelf opkomen, kritiek te geven en actief aan gesprekken deel te nemen. De cursus telt vijf les- avonden en is praktijkgericht. Aan het eind van de cursus moeten deelnemers in staat worden geacht om hun ge dachten vrij en onbevangen te verwoorden Inlichtingen en aanmelding: 078 - 612 7119 Schaatsbaan - De schaats baan in het Vlissingse sport fondsenbad is weer geopend. Tot februari volgend jaar kan er volop geschaatst worden. Bij het sportfondsenbad is een nieuwsbrief verkrijgbaar met talloze wetenswaardigheden over de schaatsbaan. Millennium - Onder de titel 'Millennium? Bekijk het maar!' houdt de Praktijk voor Gestalt en Psychosynthese in Middel burg een workshop voor men sen die zich aangesproken voe len door de woorden 'onthaas ten' en 'ont-moeten'. Op cre atieve wijze wordt gekeken naar wat geweest is en welke nieuwe wegen ingeslagen kun nen worden De tweedaagse workshop wordt 11 december en 22 januari gehouden. Meer informatie: 0118-616 419. Paranormale avond - In De Schuur in Oost-Souburg wordt donderdag 2 december een pa ranormale avond gehouden. Helderzienden Rietje en Jock doen waarnemingen aan de hand van foto's of een voor werpje. Aanvang 20 uur. WAO vrouwen - Artemis is een autonoom centrum voor vrouwentherapie, coaching en scholing. Het buro gaat na en kele kleinschalige trajecten voor vrouwen in Zeeland de expertise ook landelijk inzet ten. Oprichter van het vrou wencentrum Artemis Jeanette Poorter vindt het vreemd dat er nog niet eerder is ingespron gen op de sekse-specifieke be nadering van arbeidsintegratie- projecten. Volgens haar moet je vrouwen nu eenmaal anders benaderen dan mannen om hen tot 'duurzame zelfstandig heid' aan te zetten. Landbouwzorg - Landbouw- zorg is een relatief nieuwe vorm van zorg Volgens het Centrum Platteland Zeeland (SBI) spelen nogal wat agra riërs met de gedachte om een rol te spelen bij het verzorgen van betaalde landbouwzorg. Daarom verzorgt het SBI een drietal bijeenkomsten over het onderwerp. Data 2, 8 en 15 december Aanmelden bij SBI Centrum Platteland Zeeland: 0113-247 746. Vrijwillige thuishulp - Het meldpunt Vrijwillige Thuishulp Vlissingen heeft een nieuw te lefoonnummer. Via 0118 - 486 431 kunnen aanvragen gedaan worden om een vrijwilliger thuis te krijgen. Ook mensen die zichzelf op willen geven als vrijwilliger kunnen terecht op dit nummer. De meldpunten (er is er ook één in Middelburg) zijn een initiatief van het Plat form Vrijwillige Thuishulp Wal cheren, dat weer is samenge steld uit tal van organisaties die met ziekte en ouderdom te maken hebben. Indoor Zeeland - Traditiege trouw staan de Zeelandhallen in Goes van 27 december tot en met 15 januari in het teken van de Indoor Zeeland. Niet al leen traditionele takken van de hippische sport komen aan bod. Ook nieuwe disciplines als westernrijden en natural horsemanship zijn er te zien. Het motto van dit jaar: 'Met het 21e Indoor Zeeland de 21e eeuw in'. De eerste week staat in het teken van de basis- sport, de tweede en derde week zijn gereserveerd de na tionale en internationale dres suur- en springrubrieken. Lampionoptocht - De on dernemers in het centrum van Middelburg geven vrijdag 3 de cember een extraatje cadeau tje aan kinderen. Vanaf 17.30 uur kunnen zij een gratis lam pion halen op de Markt. Daar begint om 18.45 uur een lam pionoptocht, voorafgegaan door Onda uit Nieuw- en Sint Joosland. Na de tocht (rond 19.30 uur) is er een optreden van het populaire kinderduo Muis en Leeuw. Het Middelburgse winkelcentrum Dauwendaele. Foto Ellen de Dreu 5 UW s V v xH üj m Eén van de vele stands op de Kerstmarkt van vorig jaar

de Faam | 1999 | | pagina 9