Pi rif1 Mell SCHOON WATER BROODNODIG SIMAVI 300100 WOORD éi DAAD Provincie Zeeland Cultuurhistorische hoofdstructuur Achter het nieuws Zeeland helpt Filippijnse jongeren 'n vak te leren. 'Koek en zopie' Speciaal voor scholen Wintermarkt Algemene gegevens Giro 30 20 900 Rabobank 38.54.87.088 8 De toestand van de Zeeuwse natuur ^Officiële Mededelingen Giro 999 giro Armoedebestrijding in de derde wereld. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 48/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Commissies Meer en meer gaan bestuurders denken in systemen van hoofdstructuren. De ecologische hoofdstructuur (groene zones die behouden moeten blijven) is daarvan een voorbeeld. De volgende hoofdstructuur is op komst: de cultuurhistorische. In beroep Gasfabrieken Verkeer en Vervoer Taxivervoer Milieu Melding Wet milieubeheer nu mei s Bauketstaaf of millennium Sekt Hypotheek rente 10 jaar vast vanaf Voor informatie: (0113) 563772 15 miljoen vluchtelingen SIMAVI heeft uw steun nodig, voor medische projekten in ontwikkelings landen. Dit jaar staat de drinkwater-voorziening centraal. Uw hulp is onmisbaar. Het is "uw geld voor hun leven". Muis en Leeuw op Markt Surprise van ondernemerscentrum SEM Woensdag 1 december 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Ruim driekwart van de Nederlandse strandplevieren broedt in Zeeland. De provincie heeft 25 november een nieuw boekje gepresenteerd in haar filmzaal. Het boekje heet "De toestand van de Zeeuwse natuur". Het is alweer de zeventiende uit gave uit de milieureeks en is geschreven door Ad de Jong, bij gestaan door Wim van Wijngaar den en Gerard van Zuylen. Het boekje beschrijft, zoals de titel al aangeeft, de natuur in Zeeland, maar ook het landelijke natuurbeeld. Tweede in de reeks In 1994 kwam een landelijk rap port uit over de toestand van de Nederlandse natuur. In Zeeland ontstond de wens om de Zeeuwse natuur eens onder de loep te nemen. Dit leidde ertoe dat in zeer korte tijd enthousiaste kenners van allerlei onderdelen in de natuur bijeenkwamen om hun gegevens bij elkaar te voegen. In 1994 kwam het eerste boekje "De toestand van de Zeeuwse natuur" uit. Doordat deze gege vens veelal uit de late jaren tach tig stamden, was het nu tijd voor een nieuw overzicht. Het resul taat is, zoals gezegd, afgelopen week gepresenteerd. Deze Toe stand van de Zeeuwse natuur is dus te beschouwen als een twee de volledig herziene uitgave. De toestand Het boekje omvat 52 pagina's en geeft een beeld van de verschui ving in de toestand van de Zeeuwse natuur die is opgetre den na de verschijning van het eerste boekje, vijf jaar geleden. Allerlei landschapstypen in het Zeeuwse passeren de revue: dui nen; deltawateren; polders; kleine landschapselementen; stedelijke natuur; kreken, inlagen en andere wateren; dijken en andere soor- tengroepen. Hoe is het met de natuur gesteld, waarom gaat het wel of niet goed en wat wordt eraan gedaan, zijn vragen die op een duidelijke en eerlijke manier worden gepresenteerd. Het boek je is rijk aan fotomateriaal en illu straties. Ingrediënten De toestand van het lamsoor, de huiszwaluw en de paling is, om enkele voorbeelden te noemen, zorgwekkend. Met de boomkik ker, de kerkuil en de Noordse woelmuis gaat het minder slecht dan voorheen. Er is een herstel gesignaleerd bij de gewone zeehond, de groene specht en de groene kikker. Dit zijn enkele ingrediënten die in het boekje zijn terug te vinden. Het boekje "De toestand van de Zeeuwse natuur" is voor 7,50 verkrijgbaar in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118)63 14 00 en in de boekhandel. Donderdag 2 december, aanvang 14.00 uur, vergadert de Provin ciale Commissie Milieubeheer en Waterhuishouding op het adres Het Groene Woud 1 in Middel burg. De vergadering is openbaar en de agenda vermeldt de volgende onderwerpen: voorontwerp pro vinciaal milieubeleidsplan; advies voorontwerp tranche 5 Provin ciale Milieuverordening; jaarpro gramma Ruimte, Milieu en Water 2000; stand van zaken project 'duurzaamheid industrieterreinen'. De agenda van de vergadering en de stukken die daarbij horen liggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Nieuws Het noorden van Zeeland (de gemeenten Schouwen-Duiveland en Tholen) is aangewezen als proefgebied voor het opstellen van de cultuurhistorische hoofd structuur. Medewerkers van de twee gemeenten, de provincie, het waterschap, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek trekken samen op om alles wat cultuur historisch van waarde is in kaart te brengen. Als dat is gebeurd, volgt een beschrijving van ieder element en een beoordeling van de cultuurhistorische waarde.Op deze manier maken de onderzoe kers inzichtelijk waar een monu mentale molen is te vinden, een bijzondere dijk, een oude boerde rij of woonhuis, een oude haven, sluis of gemaal of een archeolo gisch waardevolle plek. Maar de onderzoekers beperken zich niet tot dit soort 'losse' elementen. Ook andere zaken kunnen van cultuurhistorische waarde zijn en van een dusdanig belang dat het de moeite waard is om te behou den. Het gaat dan om grotere ruimtelijke eenheden: waardevolle dorps- of stadsgezichten, land schappen of infrastructuur als de loop van wegen of wegenpatro nen en sloten. Zoals gezegd gaat het om een proef. Het is nog de vraag of de cultuurhistorische hoofdstructuur dezelfde wettelijke status zal krij- Voormalig stoomgemaal Strijenham. gen als de ecologische hoofd structuur. En voordat het zover is, is er nog een lange weg te gaan. Maar dat neemt niet weg dat bijvoorbeeld op grond van de Monumentenwet, onderdelen van hoofdstructuur wel al wettelijk beschermd zijn. Ruimtelijke ordening De cultuurhistorische hoofdstruc tuur, in het ambtelijk jargon al gauw afgekort tot CHS, is natuur lijk bedoeld om de waardevolle elementen of beelden uit het ver leden te behouden. Vandaar dat de CHS belangrijke informatie verschaft aan plannenmakers op onder meer het terrein van de ruimtelijke ordening. Bij het ma ken van plannen voor huizen bouw, aanleg van wegen of indus triegebieden is dan al in een vroeg stadium informatie voor handen over aanwezige cultuur historische waarden. Cultuurhistorie kan dan onderdeel zijn in het totaal van de afwegin gen en, wat de historici zelf betreft, dienen als uitgangspunt voor ruimtelijk beleid. Toerisme Als het onderzoek in het noorden van Zeeland is afgerond ligt er een schat aan gegevens over het Zeeuws cultureel erfgoed op tafel. Wellicht, redeneren de onderzoekers, is dat ook van nut voor beleids- en plannenmakers in de sector toerisme en recre atie. Het is de bedoeling dat ver volgens de rest van Zeeland aan bod komt om onder de loep te nemen. De adviescommissie voor de be zwaren komt dinsdag 7 decem ber bijeen voor de openbare be handeling van vijf bezwaarschrif ten. De indieners ervan zijn uitge nodigd hun visie mondeling te komen toelichten. Om 14.00 uur komt een Middel burger in het geweer omdat hij het niet eens is met de regeling (inter)lokaal openbaar vervoer 1999/2000. Maatschap De Koek uit Walsoor den krijgt, namens zijn cliënt, om 14.30 uur de gelegenheid uiteen te zetten waarom GS alsnog de eerder geweigerde verklaring van geen bezwaar zou moeten ver strekken voor de bouw van een varkensstal aan de Drogendijk in Walsoorden. Een half uurtje later, 15.00 uur, komt een tweede advocaat aan bod om namens een inwoner van Best te bepleiten dat de even eens eerder geweigerde verkla ring van geen bezwaar voor de bouw van een varkensstal aan de Parallelweg in Walsoorden, als nog verstrekt zou moeten wor den. Een pleidooi van dezelfde strek king is om 15.30 uur te horen van een advocaat van een inwo ner van Hengstdijk. Aan de Hengstdijksestraat bij dat dorp is eveneens de bouw van een var kensstal voorzien, en ook hier geldt dat GS vooralsnog niet wil len meewerken. Dat willen Gs ook niet voor de uit breiding bouw van een stal voor kippen aan de Middelburgseweg in Grijpskerke. Op dat perceel zou verder een tweede huis moe ten komen; en dat kan niet in de visie van GS. Deze zaak dient om 16.00 uur. Deze openbare zittingen zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom), de provincie, be trokken gemeentebesturen en Delta hebben een financiële over eenkomst gesloten voor een sys tematische aanpak van de terrei nen van de voormalige gasfabrie ken. Vrom heeft 20 miljoen gul den beschikbaar gesteld, Delta zeventien miljoen en provincie en gemeenten gezamenlijk ongeveer dertien miljoen. Het geld van Delta is met name bedoeld om de twee eigen locaties (Oostburg en Axel) aan te pakken en voor sanering en verdere begeleiding van de aanpak voor het grondwa ter op de overige dertien plek ken. Over ongeveer vijf jaar moe ten de terreinen van de voormali ge gasfabrieken schoon zijn opgeleverd. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een vergunning voor taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland gewijzigd. De verleende vergunning aan Gebr. Blanker B.V., Arnestein- weg 15 te Middelburg met 8 auto's is ingetrokken. De verleende vergunning aan Middelburgse Taxicentrale B.V., Arnesteinweg 15 te Mid delburg met 32 auto's is ingetrokken. De verleende vergunning aan Rayon Tax Walcheren B.V., Secretarisweg 5 te Vrouwen polder met 10 auto's is ingetrok ken. Taxicentrale Middelburg B.V., Arensteinweg 15 te Middel burg heeft voor onbepaalde tijd vergunning gekregen voor het verrichten van taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland met ten hoogste 98 auto's. L.A.M. Keulers te Oostburg heeft uitbreiding gekregen met 3 auto's tot einde schooljaar 1999/2000 (was ten hoogste 17 auto's). De besluiten liggen van 1 decem ber 1999 t/m 11 januari 2000 ter inzage op het bureau voor lichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het in zien buiten kantooruren kunt u zich wenden tot mevrouw F.C.H. Vos, tel. 0118-631657). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middel burg Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont vangst op 18 november 1999 van een melding Wet milieube heer van Thermphos Internatio nal B.V. voor het vervangen van de stationaire big-bag vulinstal- latie in de zoutverlading door een mobiele big-bag vulinstallatie. De inrichting is gelegen aan de Europaweg 4 te Vlissingen, kad. bekend gemeente Vlissingen, sectie M 526, M 559, M 576 en M 609. De melding kan worden ingezien van 2 december 1999 tot en met 5 januari 2000 (met uitzondering van de periode 27 tot en met 31 december 1999) bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensda gavond van 17.15-20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost (tel. 0118- 631769). ,01 I 1^1 Bij aankoop van een paar schoenen ter waarde van 99,- >es-Middelburg-Vlissingi 99.01 ien «9 01192 Nieuwbouw? Dan gelden nog lagere tarieven Vergeet ze niet VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Spruitenbosstraat 6,2012 LK Haarlem Postbus 560 4200 AN Gorinchem Tel. 0183-611800 <n Middelburg begeeft zich echt op glad ijs Het kort geding, door de ambulante handel aange spannen om het Winterfes- tijn in de geplande vorm te laten verbieden, heeft ge lukkig niet als gevolg gehad dat deze activiteit moest worden afgeblazen. De drei ging van dit geding had wel tot gevolg dat de Stichting Evenementen Middelburg, SEM, in eerste instantie wat terughoudend moest opere ren. Inmiddels zijn de voor bereidingen voor dit grote evenement, dat van 16 tot en met 28 december wordt gehouden, in volle hevig heid voortgezet. Aantrekkelijk Het winterfestijn moet een aantrekkelijk evenement worden voor zowel publiek als ondernemers. Een dagje gezellig winkelen combine ren met een paar uurtjes schaatsen bijvoorbeeld. De SEM biedt daarom aan on dernemers de mogelijkheid kortingsbonen te kopen om aan hun klanten uit te de len. Per toegangsbewijs kunnen meerdere bonnen worden ingeleverd. Bij inlevering van 9 bonnen kan zelfs gra tis geschaatst worden, zodat het de moeite waard is de komende weken zoveel mo gelijk te kopen in de winkels in het Middelburgse winkel hart. Ook voor bedrijven en per soneelsverenigingen zijn er aantrekkelijke mogelijkhe den om voor de (perso neelsleden of relaties kaart jes aan te schaffen. De boar ding van de ijsbaan is be schikbaar voor reclame-ui tingen. Een vrolijke stoet kinderen trekt op vrijdag 3 december door de straten van het Middelburgse winkelhart. Dat is tenminste de bedoe ling van de ondernemers daar. Vanaf 17.30 uur kunnen kin deren gratis een lampion af halen op de Markt. Denk er wel aan zelf lucifers mee te nemen. ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland vertrekt om 18.45 uur vanaf de Markt en alle kinderen kunnen met hun lampion aansluiten. Na terugkeer op de Markt om ongeveer 19.30 uur zal het duo MUIS EN LEEUW een 40 minuten durend lied jesprogramma brengen. Bij schaatsen hoort een kraampje met 'koek en zo pie', dus dat staat er bij de ze ijsbaan ook. In de aan grenzende tent zijn uitge breide mogelijkheden om op het terras te genieten van een hapje, een drankje of een winterse maaltijd. Bovendien is er een poffer tjeskraam. Alles bij elkaar mogelijkheden te over om bijvoorbeeld een verjaardag te vieren. Met 'Eeterij Het Stadscafé' dat de horeca in de tent ver zorgt, of de poffertjeskraam zijn afspraken te maken voor een speciaal arrange ment. De Stichting voor Speciale markten, die de wintermarkt die op zaterdag 18 en zondag 19 december buiten bij de tenten zou houden, heeft besloten haar medewerking aan het Winterfestijn op te zeggen. Dit in verband met de problemen met de ambulante handel, immers haar achterban. De SEM wil toch proberen deze buitenmarkt doorgang te laten vinden. Wie belangstelling heeft om deze twee dagen in een kraam op de Markt te staan, kan contact opnemen met de SEM. De gevoerde artikelen moeten wel in de sfeer van kerst of winter zijn. De SEM wil schoolklassen de mogelijkheid bieden buiten de normale openingstijden te komen schaatsen. Dat wil zeggen voor 11 uur. Een leuk idee om de gym nastiekles eens te vervangen door een schaatsles. Inlichtingen over de voor waarden en mogelijkheden via onderstaand telefoon nummer. Het Millennium Winterfes tijn wordt gehouden van 16 tot en met 28 december. Openingstijden van 11.00 tot 23.00 uur. Eerste kerst dag gesloten, tweede kerst dag geopend van 12.00 tot 22.00 uur. Er is een mogelijkheid om schaatsen te huren. Voor ALLE INLICHTINGEN kunt u contact opnemen met Arend de Jonge, tele foonnummer 06 - 50 27 16 48 of via faxnummer 0118- 46 19 29. Deze informatierubriek valt inhoudelijk en redactioneel onder verantwoordelijkheid van de werkgroep PR en Publiciteit van de Stichting Evenementen Middelburg (SEM) en verschijnt -afhankelijk van het nieuwsaanbod -eenmaal in de twee weken in de Faam/Vlissinger. Redactieadres SEM: Braamstraat 18, 4388 CP Oost-Souburg, tel. 0118-463473.

de Faam | 1999 | | pagina 7