Ziekenhuis Walcheren Fusie ziekenhuizen moet patiënt betere zorg bieden Steun van specialisten pz< huis-cran-huis kranten thuis in je buurt TRY-OUT-PRXJS VOOR NIEUWE KLANTEN: 50%! Ö26MO TOTALE LEEGVERKOOP OP ALLE FIETSMODELLEN 25% KORTING TOON'S m Tijdtabel naar fusie Geen gedwongen ontslagen 5 MsUrn-ii Maatschappelijk draagvlak via raad Jk Roomboter u amandelstaaf Pain de Campagne fl Alles voor de baby Ook tijdens de Sinterklaas Diverse aanbiedingen PERIODIEK BERICHT VAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 11,december I999 Achter het nieuws 3*£leywegt Segeersstraat 28 Middelburg 0118-650066 tmtr ^Jltaarten Jê>teketee JÜroab- en IBajtketbafekBrtj DEZE WEEK OP VOLLE SPAARKAART UITGEZONDERD COLLECTIE 2000 w RIJWIELSHOP Wink&lr.&ntri jm "Pnnec Winkelcentrum "Papegaaienburg" Vlissingen Tel. 0118-479565 2 FAAM/VLISSINGER Woensdag 1 december 1999 Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen De voorgenomen fusie van de ziekenhuisorganisaties boven de Westerschelde komt breed ter discussie. Het 'werkdocument' daarover heeft de instemming gekregen van de directies (Raden van Bestuur) en de beide Raden van Toezicht. Het is gestuurd aan allerlei instellingen binnen en bui ten de organisaties: medische staven, ondernemings raden, cliëntenraden, patiëntenorganisaties, werkne mersorganisaties, zorgverzekeraars, huisartsen, gemeenten, de provincie en het rijk. Ze hebben tot medio februari 2000 de tijd om te reageren. Voor het vervolg is een tijdtabel opgesteld. Zo zullen de Raden van Bestuur een aantal stappen voorberei den en taken afbakenen. Daar hoort ook de afspraak bij dat geen belangrijke personele beslissingen of investeringen meer volgen zonder dat het andere ziekenhuis daarvan op de hoogte is gebracht. De tijd tabel in grote lijnen: medio februari 2000 komt de voorbereidende werkgroep opnieuw bijeen; eind juni 2000 is het fusiedocument gereed en gaat voor advies naar allerlei interne en externe instellin gen; per I januari 2001 - of zoveel eerder als kan - wordt het fusiebesluit genomen; per I januari 2004 moet het fusieproces zover op de rails staan, dat een tweehoofdige leiding in de Raad van Bestuur de organisatie moet kunnen stu ren. Het Medisch Centrum Middelburg. fotos Ruben Oreel Wat verandert er voor de Walcherse patiënten, als het Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldezie- kenhuizen op Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland begin 2001 fuse ren? Eigenlijk niets. De drie afzonderlij ke ziekenhuis-locaties en het Medisch Centrum Middelburg blijven gewoon bestaan. Het is niet de bedoeling, dat er één nieuw ziekenhuis wordt gebouwd. In de bestaande gebouwen kan de zorg naar verwachting nog zeker tien tot vijftien jaar worden gegeven.Wel zal de fusie ertoe leiden, dat de kwaliteit van de aangeboden zorg verbetert en ook breder wordt. Patiënten hoeven dan wellicht minder dan nu het geval is een beroep te doen op specialistische hulp buiten de provincie. Door de drie bestaande ziekenhuizen en het poli-centrum in Middelburg te blijven gebruiken, wordt ook recht gedaan aan de geografische situatie van Zeeland boven de Westerschelde. Bovendien blijft de zorg op die manier zo dicht mogelijk bij de patiënt. Daardoor kan ook worden voorkomen dat de patiënten de ene, nieuwe zie kenhuisorganisatie zien als een grote, logge en anonieme instelling. Het Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen hebben het voornemen om in 2001 te fuseren vorige week bekend gemaakt. De plan nen zijn voorbereid door de beide Raden van Bestuur (de directies) en enkele leden van beide Raden van Toezicht. De komende tijd zal het 'werkdocument' waarin de voorstellen staan, binnen en buiten de ziekenhuis organisaties worden besproken. Zoals bekend is, werken de ziekenhuis organisaties op Beveland/Schouwen- Duiveland en Walcheren al jaren op verschillende terreinen samen om de kwaliteit van zorg en behandeling te vergroten. De laatste tijd zijn die con tacten nog nauwer geworden. Enkele van de belangrijkste redenen om op een fusie af te koersen zijn: In een grotere organisatie kan de ont wikkeling van de medisch-specialisti- sche zorg uitgebreid en intensiever worden. Er kunnen grotere maatschappen en werkverbanden van specialisten wor den gevormd. Daardoor wordt een verdere specialisatie mogelijk. Doordat er meer medici in één maatschap samenwerken, is de zorgverlening ook minder kwetsbaar als er een specialist uitvalt. De omvangrijke investeringen, die voor specialistische apparatuur nodig zijn, komen makkelijker binnen het bereik van de organisatie. Dat is van wezenlijk belang, nu er landelijk naar wordt gestreefd de patiënt zo kort mogelijk in het ziekenhuis te houden en zoveel mogelijk thuis of poliklinisch te behandelen. In de situaties waarin een patiënt wel op een ziekenhuis is aangewezen, moet de kostbare apparatuur ook zo efficiënt mogelijk kunnen worden gebruikt. Een grotere ziekenhuisorganisatie is aantrekkelijker om personeel te wer ven. Ze kan ook meer en bredere opleidingen aanbieden en zorgt voor meer mogelijkheden binnen de organi satie van baan te veranderen. Dat de voorbereidingen voor een fusie van de ziekenhuisorganisaties nu in gang worden gezet, is geen toeval. Directeur patiëntenzorg van Ziekenhuis Walcheren, J. W. van den Blink: „Net buiten onze provincie is een dergelijke ontwikkeling al aan de gang. Er zijn ziekenhuisfusies in de maak of al gerealiseerd in Rotterdam, Dordrecht en Breda. Om de inwoners van ons verzorgingsgebied ook in de toekomst een breed pakket aan specialistische zorg te kunnen bieden, is het logisch om nu die ontwikkeling ook hier te vol gen. Doe je nu niks, dan ben je straks te laat." Samen zorgen Het motto, waarmee de ziekenhuizen op weg gaan naar de voorgenomen fusie, luidt: Samen zorgen. Alle drie de ziekenhuizen in het werkgebied blijven in functie. Wel zal binnen de ene orga nisatie zorgvuldig worden bekeken op welke plaats welke zorg moet worden ondergebracht. Uitgangspunt is daarbij de zorg zo dicht mogelijk bij de patiënt aan te bieden. Voor dit proces is de medewerking van en de samenwerking met de medische specialisten onont beerlijk. Het voornemen is om bij een fusie één bestuurlijk en organisatorisch beleid te voeren. Binnen de organisatie zullen ondersteunende diensten kunnen worden samengevoegd. Daardoor onstaat één personeelsbeleid, één finan cieel beleid en één gezamenlijk beleid voor inkoop en investeringen in medi sche apparatuur en automatisering. Dubbel werk en dubbele voorzieningen worden zo voorkomen. Cultuur Directeur drs. G.A.A.M.Bogaerts van Ziekenhuis Walcheren wijst erop dat er één centrale Raad van Bestuur komt en ook één Raad van Toezicht. Deze aan passing van de top is een van de eerste zaken, die aan de orde komen. Als deze bestuurlijke fusie een feit is, kunnen verschillende ondersteunende diensten worden samengevoegd, zoals personeel organisatie, financiën, automatisering, administratie, interne controle en patiëntenvoorlichting. „We werken eraan deze hele ontwikkeling zo open en doorzichtig mogelijk met de orga nen en medewerkers in de organisatie door te nemen. Daarbij zijn we ons zeer bewust van de cultuurverschillen tussen beide organi saties. Er zal dan ook de komende jaren veel aandacht worden gegeven aan de stroomlijning van die ene organisatie." De bestaande samenwerking met huis artsen, thuiszorg en verpleeg- en ver zorgingsinstellingen wordt in de nieu we opzet gewoon gehandhaafd en ver der versterkt. De specialisten op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland staan achter het in gang gezette fusie proces van de beide ziekenhuisorgani saties boven de Westerschelde. Al eerder hebben hun verenigingen laten weten dat ze samenwerking en integratie van beide instellingen gewenst vinden. „Alleen dan kan in de toekomst aan de bevolking op efficiën te wijze kwalitatief optimale zorg gele verd worden, en kan adequaat inge speeld worden op nieuwe ontwikkelin gen," zo verwoordden zij hun opvat ting. Tegen de achtergrond van de komende fusie zullen de medische sta ven nagaan wat er al aan samenwer kingsverbanden is en die helpen ver sterken. Ook zal worden gestimuleerd dat nieuwe maatschappen en vakgroe pen gaan samenwerken. Op dit moment zijn er vier gezamenlij ke maatschappen: plastische chirurgie, reumatologie, kaakchirurgie en urolo gie.Tussen KNO en neurologie bestaan samenwerkingsafspraken. De locatie Goes van de Oosterscheldeziekenhuizen Gedwongen ontslagen zijn niet aan de orde, als het in 2001 komt tot een fusie van Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen. De werk groep, die de fusie voorbereidt, vindt dat een sociaal plan van dit gegeven moet uitgaan. De directies en Raden van Toezicht zijn zich er overigens van bewust dat één ziekenhuisorganisatie boven de Westerschelde voor individuele werk nemers in sommige gevallen tot veran dering van zijn of haar situatie kan lei den. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn als men niet hetzelfde werk kan blijven doen, maar een andere baan aangebo den krijgt. Voor de personele gevolgen van een fusie is een zorgvuldig sociaal beleid nodig, dat in goed overleg met de ondernemingsraden en werknemers organisaties tot stand moet komen. Een gefuseerde ziekenhuisorganisatie moet een maatschappelijk fundament krijgen in de vorm van een Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording. Een dergelijke raad is er nu wel bij de Oosterschel deziekenhuizen, maar niet bij Ziekenhuis Walcheren. In deze raad komen vertegenwoordigers van organi saties, die raakvlakken hebben met de ziekenhuiszorg. Op deze manier wordt de ziekenhuisorganisatie hechter in de samenleving verankerd, zo is de bedoe ling. Tot de taken van deze Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording horen in de nieuwe situatie onder meer het benoemen en ontslaan van leden van de Raad van Toezicht en het adviseren van dit orgaan over het strategische beleid van de ziekenhuisorganisatie op de lange termijn. De ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen doet niet mee in het fusieproces, waartoe Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen de voorbereidingen zijn begonnen. Z.Vlaanderen heeft ervoor gekozen de nadruk te leggen op de verbe tering van de 'zorgketen' in het gebied. Dat wil zeg gen: op de verschillende vormen van zorg in de regio zelf, huisartsen, thuiszorg en verpleeg- en ver zorgingshuizen. De op stapel staande fusie tussen thuiszorg en ziekenhuis in Z-Vlaanderen is een gevolg van deze benadering. Voor Zeeuws-Vlaanderen ligt een samenwerking met de ziekenhuizen in België meer voor de hand. Die samenwerking is historisch gegroeid. Overigens maken veel Zeeuws-Vlamingen nu wel gebruik van voorzieningen boven de Westerschelde, zoals nier dialyse (Goes) en de nucleaire geneeskunde en radiotherapie (beide in Vlissingen). De directies van de drie Zeeuwse ziekenhuisorga nisaties hebben met elkaar afgesproken over en weer open te zijn over de eigen plannen. Dat maakt i het Zeeuws-Vlaanderen mogelijk desgewenst aan te haken bij onderdelen van het samenwerkingsproces boven de Westerschelde. Te denken is aan vakgebieden, waar nu al een vorm van samenwerking is, zoals plastische chirurgie, reu matologie, apotheek of streeklaboratorium en - in voorbereiding - geriatrie. Het ziekenhuis in Zierikzee 15 miljoen vluchtelingen Vergeet ze niet Giro 999 FAAM/VLISSINGER Luxe Brood-, Beschuit en Banketbakkerij do./vrij./za. 2-3-4 dec. van^^lTvoor 6,25 Donderdag oliebollendag m./di./woe. 6-7-8 dec. van ^4tfvoor 1,50 Brakstraat 24 - tel. 0118-613059 Middelburg Ben je nieuw bij Cosmo? Dan krijg je van ons meteen een korting van 50% op je behandeling*. Echt een koopje, want onze prijzen vallen sowieso al reuze mee. Terwijl je bij ons nét even lekkerder wordt geknipt door professionals, volgens de laatste internationale haarmode. Verwen jezelf eens met de persoonlijke aandacht die we je geven. Snel tot ziens dus bij Cosmo Hairstyling. "Deze actie is niet geldig van 10 t/m 31 december Zusterstraat 29, Middelburg Telefoon 0118 - 61 41 42 FAAM/VLISSINGER Kanaalstraat 2 - Oost-Souburg, tel. 0118-461291 Elf zadenbrood2,75 Roomboter amandelletter (Roemenië) bij inlevering bon12,50 5 mini krentenbollen 5 mini kadetten.. 2,75 Alle speculaas voor 1/2 prijs op op Vanaf heden ook verkrijgbaar bij Spar Supermarkt Vellekoop te Nieuw- en St. Joosland! SPECULAASVLAAI GRATIS (ALLEEN VOOR OOST-SOUBURG)

de Faam | 1999 | | pagina 2