Reis door de reeks WE KOCHTEN EEN EN WE KREGEN ER EEN BIJ pot Provincie Zeeland stoutenbeek De M van Milieubeleid in Zeeland «Officiële Mededelingen wmmmmmm n de A/r. discount DROGIST in Europa Milieu Saneringsplan Oostperkweg 21/23 te Middelburg Stremming scheepvaart Bouwstoffenbesluit Commissies Autoverzekering C. van Gessel DE JUISTE PASFOTO SCHLECKER VIERT FEEST UW DISCOUNT DROGIST: 's-Gravenpolder, 's-Gravenstraat 47 Middelburg, Gortstraat 60-62 - Oost-Souburg, Kanaalstraat 59 li SanaSept Hygiënische Allesreiniger normaal 3,39 Sanex Dermoprotector Douchegel elders 750 ml 10,59 Botanie Care Shampoo of Creme- spoeling iïeen Who Framed Roger Rabbit Kindervideo of Disney Winterpret Color 400 Iso Woensdag 24 november 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, hr. 47/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij Nieuws Zeeland kent vele plekjes waar het natuurschoon overweldigend is. Wie kent de beelden niet van ver uitgestrekte weilanden met koeien, schapen en boerderijen, de kreekjes met verassende bloe menpracht en de camping nabij het strand? Om de kwaliteit op peil te houden en te verbeteren staat een reeks van projecten op stapel. Dit kost geld. Nieuwe pot In 1996 heeft het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer(VROM) de bijdrageregeling gebiedsge richt milieubeleid (BGM) m het leven geroepen. De naam is ondertussen veranderd in subsi diebesluit gebiedsgericht milieu beleid (SGM). Zeeland kan uit deze pot rekenen op een bijdra ge van 4.913.400 gulden in de periode van 1996 tot en met 2001. Landelijk is er voor dezelfde periode ook nog een bedrag van 23 miljoen gulden beschikbaar voor gebiedsgerichte milieupro jecten. Het doel van de regeling is het gebiedsgerichte milieubeleid te stimuleren. Diverse partijen, waaronder de provincie, zijn betrokken bij de voorbereiding en ■uitvoering van projecten. Zij nemen ook een deel van de kos ten voor eigen rekening. In de periode 1996 tot 1998 is een bedrag van bijna twee miljoen gulden subsidie verleend. Projecten Zo is onder andere de waterkwa liteit en de natuurwaarde in de Zwartenhoekse Kreek, tussen Westdorpe en Axel, verbeterd. De camping Prinsenhoeve op Schouwen West is verplaatst. Bovendien zijn akkerbouwers, rundveehouders en groentetelers gestimuleerd in een toekomstge richte schonere aanpak van het milieu. In juni 1999 heeft de provincie het uitvoeringsprogramma 1999- 2001 bij minister Pronk (VROM) ingediend. Dit programma bevatte de aan vraag van nieuwe projecten en de evaluatie van de uitgevoerde pro jecten. De minister heeft aange geven welke projecten voor uit voering in aanmerking komen in die periode. Met een aantal pro jecten is alvast een begin gemaakt. Milieutijdingen De provincie geeft om de twee maanden het blad 'Milieutijdingen' uit. Hierin staan allerlei onderwer pen op het gebied van ruimte, natuur, milieu en water. Dit artikel is gebaseerd op een verhaal uit Milieutijdingen nr.58. In de ko mende uitgaven van Milieutijdin gen zal er regelmatig aandacht zijn voor de projecten die dit jaar van start zijn gegaan en in 2000 doorgaan. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port en een saneringsplan ontvan gen van Autoschadebedrijf Witte te Middelburg met betrekking tot bodemverontreiniging op de locatie Oostperkweg 21/23 te Middelburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan (artikel 39 Wet bodembescherming) in te stemmen. De ontwerp-beschikking ligt van 24 november tot en met 22 december 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeen tehuis van Middelburg, dienst stadsontwikkeling, afd. milieu zaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op don derdagavond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Hier kunt u ook een gratis abon nement bestellen. Evenals deze week het geval is, zal het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren te maken krijgen met een strem ming: van dinsdag 7 december, 18.00 uur, tot woensdag 8 december, 8.00 uur. De oorzaak ligt in het sluizencomplex in Vlissingen, waar het noodstroom- aggregaat wordt vernieuwd en op een andere plaats moet komen. Het gevolg is dat de doorgaande scheepvaart is gestremd. De slui zen zijn buiten bedrijf en de brug gen over het kanaal worden met de hand bediend. De bruggen over het Kanaal door de Oude Arne zijn dan eveneens buiten bedrijf. Voor het wegverkeer hebben de werkzaamheden geen gevolgen. Sinds 1 juli van dit jaar zijn het de gemeenten en waterkwaliteitsbe heerders die het zogeheten Bouwstoffenbesluit handhaven en niet meer de provincie. In het Bouwstoffenbesluit gaat het om het toepassen van milieu regels voor bouwstoffen in de bodem of in het oppervlaktewa ter. Het gaat uitsluitend om het buiten gebruiken van steenachti ge bouwstoffen. Met andere woorden: als bakstenen, zand grind, beton, etc. in aanraking kunnen komen met water moeten ze voldoen aan voorgeschreven milieuregels en moeten ze vol doen aan het Bouwstoffenbesluit. Vervoer en productie van de bouwstoffen vallen niet onder het regiem van dit besluit. Over de handhaving van het Bouwstoffenbesluit is een brochu re verschenen die gratis verkrijg baar is bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. (0118) 63 14 00. 'Zeeland in de prehistorie tot nu' en 'Zeeuwen en het water' zijn de verbindende elementen in een reeks boekwerkjes die voor een grijpstuiver te krijgen zijn bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. 'Versterckt Zeeland' is de meest recente uitgave in de zogeheten cultuurhistorische reeks die de provincie uitbrengt. Dit boekje gaat over de eerste forten in de Romeinse tijd (castellum is het Romeinse woord voor fort), ring- walburgen, kastelen en schansen en eindigt met hedendaagse ves tingfronten, bunkers, kustversper- ringen en tankgrachten. Kortom een beschrijving van verdedi gingswerken. De eerste uitgave in de reeks stamt uit 1993 en gaat over de Karolingische burch ten. Veel plaatsen in Zeeland ein digen op burg; een verwijzing naar het bestaan van een burcht en in sommige gevallen was het bestaan van een burcht reden voor het ontstaan van nederzet tingen. Alle boekwerkjes zijn ruim voor zien van foto's en tekeningen. Karolingische burchten kost vijf gulden. De rest van de reeks van in totaal acht, kost zeven gulden vijftig per stuk. Hoog van de toren In Zeeland zijn enorm veel kerken gebouwd, verbouwd, afgebroken, vernield, verbrand, overspoeld en gerestaureerd. De toren van de kerk kreeg vaak speciale aan dacht. Hoe hoger hoe beter. Grote boeren en ambachtsheren waren nogal eens geldschieter bij de bouw van de toren en keken daarbij naar de dorpen in de omgeving. Het resultaat van kij ken leidde tot de eenvoudige opdracht "net zo iets, maar dan groter en dierder". Kortom, de kerktoren had toen de functie die de auto nu ook heeft bij sommige mensen. Je kunt er elkaar de loef mee afsteken. Vandaar de titel 'Hoog van de toren' een beschrij- nmMPHHH ving van kerken die door hun ge schiedenis, bouwwijze, interieur of om andere redenen opval len. Zeeland in de prehistorie Bij prehistorie denken veel men sen aan dinosauriërs, vuurspu wende vulkanen of behaarde aap mensen met een knots in de hand. Beelden van mammoeten in valkuilen, belaagd door speer- werpende jagers dringen zich op. Ook in Zeeland zijn prehistorische resten gevonden. Maar omdat Zeeland in de loop van de eeu wen veel in vorm is veranderd, zijn de vondsten met talrijk. Veel ligt nog verborgen diep in de grond of onder de zeespiegel. Lang met alles is opgegraven en vaak is het het beste de resten ongestoord in de grond te laten zitten. Maar dat is met altijd mogelijk. Uitbreiding van dorpen en steden, aanleg van wegen en kanalen zijn een bedreiging van het 'bodemarchief'. De beste oplossing is dan het verrichten van noodopgravingen. Veel van wat in dit boekje beschreven staat is te herleiden uit dit soort noodopgravingen en uit de 'vang sten' van vissers of losse vond sten op akkers. Romeinen in Zeeland 'Rare jongens die Romeinen' is een bekende kreet voor liefheb bers van Asterix en Obelix. Maar de legers van Caesar en zijn opvolgers uit de eerste eeuwen van onze jaartelling hebben hun sporen ook nagelaten aan de boorden van de Schelde. De vondst van de tempel van Nehallenma in Domburg en van altaren en tempelresten voor de kust van Colijnsplaat vormen een indrukwekkende getuigenis van de aanwezigheid van de Romei nen. Ook de opgraving van de Romeinse nederzetting Aarden burg maakt duidelijk dat de geschiedenis van Zeeland vele eeuwen eerder begon dan in de Middeleeuwen, wat sommige his torici nog wel eens denken. Zeeuwen te water De historische band van de Zeeuwen met het water is haast een cliché. Maar dat maakt ook dat er veel spannends over valt te vertellen. Wie meer wil weten moet het boekje maar kopen. In ieder geval is het een reis door de maritieme geschiedenis van Zeeland vanuit het verre verleden in de IJzer- en Romeinse tijd tot de dag van vandaag. Zilt en zoet In Zilt en zoet gaat het ook weer over water: water dat voor een belangrijk deel bepalend is voor flora en fauna, zowel in het verle den als in het heden. Sporen van watergebruik in Zeeland, daar over gaat dit boekje; de dagelijk se omgang van de Zeeuwen met het water. Drinkwater voor mens en dier als verdedigingsmiddel en als middel voor vervoer. Daarbij gaat het niet om de verre tochten van beroemde Zeeuwen over zee, maar om de samenhang van Zeeuwse scheepstypen, tijhaven tjes en werven, om de beurt- en overige historische binnenvaart en om het varen binnen de eilan den. Zeeuwen tegen het water Zeeland dankt zijn bestaan gro tendeels aan het door de omstan digheden geslepen technisch ver nuft en de hardnekkigheid van bewoners en bewerkers van dat land. Dat vernuft blijkt uit de tech niek van bedijken en inpolderen, het graven van kanalen en water gangen en het bouwen van slui zen en gemalen. En de hardnek- kigheid slaat op de vanzelfspre kendheid waarmee de Zeeuwen steeds opnieuw de draad oppak ken na de zoveelste stormvloed of fatale oeverval. Maandag 29 november vergadert de Statencommissie Algemeen Bestuur in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De vergadering is openbaar en begint met' spreekrecht voor het publiek. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: bijdrage voor oplei- dmgs- en ontwikkelingsactiviteiten 2000; dienstverlening van de pro vincie; problemen van grensarbei ders; werving personeel Wester- schelde; communicatiebeleid; jaarplan en begroting 2000 en meerjarenprogramma 2000 - 2004 IPO; vergadering van aan deelhouders Delta; 20e en 21e wijziging begroting provincie 1999; 3e wijziging investerings plan 1999 en 2000; instellen Reserve gebundelde doeluitke ring; (interne) verbouwing provin ciehuis; omvang Provinciale Sta ten; rapport Herkenbaar Bestuur; formatie directie RMW; bijdrage bodemsanering KSG; natuurcom- pensatiegelden Westerschelde; collectief vraagafhankelijk vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen; samenwer king beeldende kunst provincie - gemeente Middelburg; bijdrage aan Roosevelt Study Center; bij drage aan Zeeuwse Bibliotheek voor media-instructieruimte; investeren in effectiviteit voor Walchers schoolnet; plan Jeugd hulpverlening 2000 - 2003; inves teringskosten "modal split" voor Flushing Marine Terminal; budget voor ontwikkelingssamenwerking; zorgboerderijen; bijdrage aan gemeenten Schouwen-Duiveland en Oostburg in infrastructurele werken voor de visserij; brieven GS over Jeugdzorg en over de meerjarenovereenkomst tussen provincie en NV BBA. Ter inzage De agenda van de commissiever gadering en de stukken die daar bij horen liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. mmsm 'WMmMê: Bij ons WA vanaf 45,00 p.kw. p.m. mogelijk Bel voor inl. assurantiën tel. 0113-351929 direkt klaar! HET JUISTE ADRES DE pas-FOTOBOETIEK Lange Noordstraat 43 recht tegenover postkantoor MIDDELBURG 1 •01 10ïó van het aankoopbedrag in waardebonnen tw.v I50.-> t.w.v. 1 250.-* *4^ t.wv f 750,-* tv» I.w.v. I 1.500.-* -- t.w.v. f 1.750,-* //f//' 6 Ulie tussen IS november en 15 december in een van onze vestigingen iets aanschaft (enkele marken uitgezonderd)-, krijgt cadeaus op de koop toe- Zouaeri omdat Stoutenbeek graag wat aan uw interieur toevoegt- Het cadeau (of de cadeaus) dat u kiest, vertegenwoordigt een waarde van maar liefst 20X van uw aankoopbedrag- Sen voorbeeld- Stel, u geeft f 2-SOO-i- uit- Dan deelt u dat bedrag door vijf en u weet meteen de waarde van de te kiezen cadeaus- In dit geval f SQD-i-- Daar krijgt u van Stoutenbeek een stijlvol cd-rek voor- Of een dekbed overtrek en een badmat en een windlicht- Of tien windlichten- lilat u wilt-i uant tijdens de give-auay-ueker. is de keuze aan u- Wij komen graag bij u thuis. Pol Stoutenbeek. Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping, Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl SCHLECKER Deelname formulieren in onze filialen verkrijgbaar. /I 750 ml Schwarzkopf JttJMiXlKK* jn gflfow nw Plans Krach' 36 opnames Advertentie geldig vanaf 24.11.93 t/m 7.12:99 zolang do voorrond strokt. Pri|ewi|*iO''iöon V001 l-»e'»r>»»don

de Faam | 1999 | | pagina 7