SPEELGOED VAN HET JAAR 1999 zj r mm Hoewel de Sint inmiddels de nodige ervaring op heeft kunnen doen, staat hij ieder jaar toch weer voor een groot probleem. Want het tevreden stellen van zijn kleine fans wordt steeds moeilijker. Om het de Sint wat gemakkelijker te maken nomi neerde de Stichting Speel Goed ook dit jaar weer in 5 catego rieën in totaal 25 nieuwe producten voor de titel 'Speelgoed van het Jaar'. Uit die selectie werden door kinderen en ouders op 20 oktober uiteindelijk 5 producten gekroond als Speelgoed van het Jaar 1999. Sint heeft ze inmiddels in grote aantallen ingekocht, want hij verwacht ze bovenaan op heel wat verlanglijstjes. Om hem niet teleur te stellen, laten wij u graag kennismaken met het bekroonde speelgoed van 1999. mm IÉ Pimpampoentje Sprekend Muisvriendje Klei het maar Klei Het Maar SES, ca. f 1.29,95 Furby - Hasbro, ca. fl. 59,95 De Kolonisten van Catan 999 Games, lü 59,95 Sprekend Muisvriendje - Vtech, ca. fl 149,- Furby Pimpampoentje - Vtech, ca. fi. 59,95 Kolonisten van Catan Woensdag 24 november 1999 FAAM/VLISSINGER 25 f ff i A Klfi Bekroond spee/< siert verlang lijs - Voor baby's en dreumesen (0-4 jaar) is groot speelgoed een goede keu ze, want de motoriek van de hand jes is nog niet optimaal. Door felle kleuren te gebruiken, vallen de stuk ken bovendien beter op. Heel leuk vinden kleine kinderen speelgoed dat geluid maakt als ze er slaan of tegen aan stoten. Ook trekken ze het speelgoed graag achter zich aan of duwen ze het vooruit. Pimpam poentje (Vtech, ca. fl. 59,95) is een vrolijk lieveheersbeestje waarmee baby's en peuters spelenderwijs kennismaken met vormen, kleuren, cijfers en muziek. Op dit lieveheers beestje zitten vijf grote, gemakkelijk in te drukken toetsen met daarin lampjes die met het geluid mee knipperen. Wanneer Pimpampoen tje in de cijferstand staat, hoort het kind de cijfers 1 t/m 5 en het bijbe horende aantal muzieknoten. Op de rug van Pimpampoentje zit een mi ni lieveheersbeestje dat, wanneer je er op drukt, de zinnetjes 'Speel met mij!' of 'Tel met mij!" zegt, waarna een melodietje te horen is. Ook zit ten er lampjes in de voelsprieten die oplichten wanneer het voortge trokken of voortgeduwd wordt. Kinderen zijn leergierig. Allerlei spelletjes spelen op die behoefte in. Steeds vaker zijn ze elektronisch of lopen ze vooruit op het gebruik van de computer. Het Sprekend Muis vriendje (Vtech, ca. fl. 149,-) is een leuk vormgegeven laptop speel- en leercomputer die het kind (4-6 jaar) leert om met de muis om te gaan. Het Sprekend Muisvriendje bevat vijfentwintig activiteiten verdeeld over vijf hoofdgroepen: muisvaar digheden, letteractiviteiten, cijferac- tiviteiten, teken- en muziekactivitei- ten en spelletjes puzzels. Het toetsenbord is in alfabetische volg orde gemaakt, zodat het kind spe lenderwijs het alfabet leert. Met de vier verschillende niveaus leert ie der kind bovendien in zijn eigen tempo. Naarmate het kind ouder wordt, speelt het vaker met andere kinde- m-. mi vJ8-A ren samen. Dat kan via een gezel schapsspel. Ook het elkaar over troeven wordt rond deze leeftijd steeds belangrijker. Klei Het Maar (SES-Creatief, ca. fl. 29,95) is een hi larisch doespel voor jong (6-8 jaar) en oud dat beide aspecten combi neert. Twee spelers geven elkaar opdracht een bepaald figuur te kleien. De anderen moeten zo snel mogelijk raden wat het wordt. In de stevige bewaardoos zitten voor- beeldkaarten. Er wordt gewerkt met de bijgevoegde zachte, makkelijk te vormen klei. De geluksfactor zit in het spelbord met jokers en verschil lende thema's. Gekleurde vakken geven aan welk thema voorbeeld- kaart moet worden getrokken. De jokervakken geven gratis punten zonder kleiwerk. Een robot als huisdier en speelka meraadje. Helemaal nieuw is het niet, maar zo aaibaar als Furby (8- 12 jaar) was er nog geen. Furby (Hasbro, ca. fl. 99,50) is onzijdig, kan lachen, praten en is interactief. Wordt steeds intelligenter, vraagt aandacht en verzorging en kan knap humeurig zijn als het niet die aan dacht krijgt die het nodig heeft. Dit electronisch hartediefje is de avant garde van interactief speelgoed en in het buitenland al een rage. Net als altijd gaat Sinterklaas ook dit jaar weer logeren op de Sinterklaashof in Nuenen. Ze maken daar een mooie slaapkamer voor he/rt' Hoofdpiet heeft er zijn eigen kamer en I natuurlijk staat z'n paard er op stal. Boirendien heeft Sint er zijn eigen postadres, zodat alle brievên die kinderen hem sturen, daar ook aankomen, Hij heeft dit jaar weer extra schrijf- pieten meegenomen uit Spanje. Want hij ver wacht Weer heel veel brieven. Wil jij ook naar Sinterklaas schrijven? Stuur dan je brief óf tekening naar onder staande adres. Vergeet niet je naam, adres, postcode en plaatsnaam te vermelden, anders ftatt Sint Je niet terugschrijven. Je krijgt dan een persoonlijke brief van hem op zijn prach tige postpapier. Alleen kinderen mogen schrij vend Natuurlijk mogen ouders wel een handje helpen, maar volwassenen krijgen geen ant woordi Daar heeft Sint het veel te druk Voor. Vergeet niet een postzegel op je brief te pluk kenen een postzegel vdn fl. h- in'ja hrief bij te sluiten. Want anders kan Sint die duizenden antwoordbrieven niet betalen (hij rnoet im merspok nog cadeautjes kopen!) Dit is het adres: f J Sinterklaashof, 5670 NA NUENEN, Zorg er wel voor dat je brief uiterlijk 28 no vember voor 18.00 uur in de brievenbus zit, an ders kan Sint je nietmeer op tijd terugschrij ven. Oudere kinderen (12+) en volwasse nen voelen zich nog het meest aan getrokken tot constructiespeelgoed en gezelschapsspellen. Elk jaar weer worden er nieuwe bedacht. Erg geslaagd en verrassend tot het einde is De Kolonisten van Catan (999 Games, ca. 59,95). Het spel brengt de spelers terug in de tijd van de ontdekkingsreizigers. Het spel oogt ingewikkeld, maar is mede door een bijgevoegde start opstelling met spelvoorbeeld zeer snel te leren. Het is toegankelijk voor jong en oud, en blijft door de steeds andere opbouw fris en boeiend. De spelers vallen nooit voortijdig af en worden uitgedaagd hun inzicht, onderhandelingsvaar digheid en planningsvermogen aan te spreken. Een volwassen spel en inspirerend cadeau.

de Faam | 1999 | | pagina 25