Woonkeuxe met: KOET KORT KORT Nieuw zorgafdeling voor Poelwijck Watertorenprijs voor De Pagter Vastgoed Groot onderhoud Haringvlietstraat Hypotheek Visie Vlissingen heropend Vlissingen maakt kennis met nieuwe bewoners Schelde Woongroep rondt projecten af Dorpsgezichten in Zak Zuid-Beveland Koldeweij ontwerpt Goese schouwburg HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw http://xeeland.woorikeuxe.nl Onlangs is de nieuwe verpleegunit van zorg centrum Poelwijck te 's-Heer Arendskerke in gebruik genomen. Deze nieuwe zorgafdeling biedt huisvesting aan twintig bewoners die in Poelwijck, in samenwerking met verpleeghuis Ter Valcke, verpleeghuiszorg aangeboden krij gen. Een en ander maakt deel van een grotere regionale reorganisatie voor de zorgcentra op Beveland. Verhuizingen Verschuivingen Woongoed Middelburg is druk bezig met het plegen van onderhoud aan de flats aan de Ha ringvlietstraat in Middelburg. Zowel de binnen- als de buitenkant wordt grondig aangepakt. Met het onderhoudsplan is een bedrag van 1,5 miljoen gulden gemoeid. Houtwerk Sanitair Portieken Arjen Vastgoed, directeur van De Pagter Vast- goed in Middelburg, ontvangt vrijdag (26 no vember) de Watertorenprijs van de Nederland se Watertoren Stichting. Hij krijgt de prijs, een geldbedrag van duizend gulden, voor de ver bouwing van de watertoren in Middelburg. Het geld gaat overigens linea recta naar het vogel en egelasiel De Mikke in Middelburg. Het is niet voor het eerst dat de prijs in Zeeland wordt uitgereikt: de Culturele Raad Vlissingen won een paar jaar geleden wegens de verbou wing van de Oost-Souburgse watertoren tot centrum voor hedendaagse kunst. Overbodig Schakelbord Ruimte (Advertentie) In Vlissingen is onlangs Hypotheek Visie Vlissingen heropend. Aan de heropening is een intensieve verbouwing vooraf ge gaan. Met een brede glimlach vertelt de nieuwe franchisene mer Menno Poppe dat hij zeer gelukkig is met zijn pand aan het Stadhuisplein. „Het is een goede locatie in de nabijheid van een groot aantal winkels". Met de heropening van de Vlissingse vestiging heeft Hypotheek Visie ruim zeventig vestigingen in Nederland. Pop pe legt uit hoe Hypotheek Visie te werk gaat: „Het gaat niet al leen om de hoogte van het bedrag dat de consument maxi maal kan lenen. Voor een adviseur van Hypotheek Visie is het belangrijker dat de klant samen met de adviseur een hypo theek kiest die hem voldoende financiële armslag geeft om te kunnen blijven genieten van die dingen die het leven zo aan genaam maken". Het advies van de zaak wordt kosteloos ge geven en is onafhankelijk. Het kantoor is niet gebonden aan bepaalde maatschappijen of geldverstrekkers. Poppe benadrukt het belang van een persoonlijke benadering van de klant. „Wij nemen de tijd om een klant uitgebreid te in formeren over de diverse mogelijkheden. Bedenk goed dat het belangrijk is om de beslissing voor een hypotheek af te stem men op andere zaken, bijvoorbeeld je pensioenvoorziening". Bij Hypotheek Vlissingen kunnen klanten ook terecht voor pen- sioenadvisering en schadeverzekeringen. Volgens de nieuwe franchisenemer is dat tevens een van de voordelen van deze organisatie. „Wij bieden veel meer dan een goede hypotheek alleen. Wij verzorgen voor onze klanten hun totale financiële planning". Nieuwe inwoners van Vlissingen maken 22 november met el kaar kennis in het gemeentehuis van de Scheldestad. Doel van de bijeenkomst is om op een informele wijze nieuwe inwoners te laten kennis maken met bestuur en organisatie van de ge meente. De sectoren Stadsontwikkeling, Beheer, Maatschappelijke Za ken en de wijkbemiddelaars van de gemeente geven beknopt weer wat zij zo al doen. Het college en de raadsleden zijn aan wezig om vragen van de nieuwe bewoners te beantwoorden. De burgemeester houdt een welkomswoord en er wordt een videofilm over Vlissingen getoond. Een van de raadsleden houdt een rondleiding langs de meest interessante ruimten in het stadhuis. De kenningmakingsbijeenkomst begint om 19.45 uur. De Schelde Woongroep heeft in 1999 twee in het oog sprin gende projecten uitgevoerd. Allereerst zijn 32 flats aan de Bloemenlaan geschikt gemaakt voor bewoning door senioren. Daarnaast is het tussengebied van zestig woningen aan de Jan van de Capellelaan en de Irislaan opnieuw ingericht. Het laatste huurcontract voor de Bloemenlaanflat wordt 25 no vember feestelijk ondertekend. Tevens wordt dan officieel het schuren- en brandgangenproject tussen de Jan van de Capel lelaan en de Irislaan afgerond. De Zak van Zuid-Beveland is enkele jaren geleden aangewezen als waardevol cultuurlandschap. Kort geleden is een serie an sichtkaarten verschenen met kerken, dorpsgezichten en land schappen in dit deel van Zuid-Beveland. De serie is gebaseerd op de prenten die grafisch ontwerper Jo Jobse uit Oostkapelle heeft gemaakt van 'de Zak'. In de serie zijn ook foto's van Han- nie Joziasse en Chiel Jacobusse opgenomen. De setjes zijn in de Zak van Zuid-Beveland zelf op diverse adressen te koop, evenals bij boekhandel De Koperen Tuin te Goes. Er zijn plan nen om meer afbeeldingen te maken en een kalender te gaan samenstellen waarin de Zak van Zuid-Beveland wordt belicht. Verpleeghuis Ter Valcke in Goes is bezig met de ontwikke ling van een nieuw verpleeg huis dat plaats biedt aan 215 bewoners. Momenteel wonen er al 215 bewoners. In totaal le vert Ter Valcke zestig plaatsen in ten behoeve van drie ver- pleegunits in de zorgcentra: Poelwijck in 's-Heer Arendsker ke, Cederhof in Kapelle en Re- hoboth in Goes. De verpleegu nit van Rehoboth wordt medio 2001 in gebruik genomen. Ce derhof in Kapelle is op 1 no vember gestart met het realise ren van de bouwkundige aan passingen. Daar kan naar ver wachting in juni 2000 gestart worden. Poelwijck is dit stadi um inmiddels gepasseerd en kon op 16 november de eerste bewoners verwelkomen in de verpleegunit. Op maandag 15 november was er een open middag voor medewerkers van Ter Valcke en Poelwijck om zich op de hoogte te stellen van de veranderingen en om de nieu we unit te bezichtigen. In verpleeghuis Ter Valcke ver dwijnen met de start van de verpleegunit twintig plaatsen. Enkele bewoners van Ter Valc ke verhuizen vrijwillig mee naar Poelwijck. Voor hun bete kent dit een grote vooruitgang voor wat betreft de privacy. Een bewoner in een verpleeg unit heeft namelijk de beschik king over een ruime éénper soonskamer. De overige plaat sen worden ingevuld door be woners van Poelwijck met een verpleeghuisindicatie en een aantal opnames vanuit de thuissituatie. Op basis van vrij willigheid hebben enkele ver zorgenden van Ter Valcke de overstap gemaakt naar Poel wijck. Daarnaast is er regelma tig een gespecialiseerd ver pleeghuisteam vanuit Ter Valc ke in Poelwijck aanwezig. De le den van dit team (ondermeer de verpleeghuisarts, fysiothera peut en maatschappelijk wer ker) worden ingezet als de be handeling van een bewoner daarom vraagt. Door het realiseren van deze nieuwe zorgvorm in Poelwijck ontstaan er binnen Ter Valcke ook interne verschuivingen voor wat betreft bewoners en personeelsleden. Het realiseren van de verpleegunit in Poel wijck betekent voor Ter Valcke onder andere de mogelijkheid om de zesbedskamers te ver minderen. Deze ontwikkeling heeft voor bewoners en medewerkers van Poelwijck en van Ter Valcke de nodige inspanningen gevergd. „Het is allemaal echter de moeite waard omdat bewoners van het verzorgingshuis hier door in hun eigen vertrouwde omgeving kunnen blijven wo nen", aldus directeur M. Heij- boer van Ter Valcke en me vrouw W. Dales, directeur van Zorgcentrum Poelwijck. De kosten voor realisatie van de verpleegunit bedragen circa 1,4 miljoen gulden. Woensdag 24 november 1999 Jaargang 3 nummer 24 De Middelburgse watertoren, tegenwoordig in gebruik als penthouse en kantoor. Foto Ellen de Dreu P. de Vos, opzichter bij Woongoed Middelburg, geeft hier uitleg over de verschillende keukenkast jes en handgrepen waaruit de huurders voor hun nieuwe keuken konden kiezen. Foto Ruben Oreel De werkzaamheden zijn in mei gestart. Een maand eerder was er een open huis voor de huur ders: in één woning was vast een voorproefje op de onder houdswerkzaamheden geno men en bewoners konden hier bekijken hoe het resultaat ook hun flat zou veranderen. Daarnaast konden bewoners ter plekke kiezen uit verschillen de kleuren keukenkastjes en werden enkele opties, zoals de uitbreiding van de keuken met kastjes of een aanrechtblad, be sproken. De werkzaamheden zijn inmid dels in volle gang. Het hout werk van ramen, kozijnen en geveldelen wordt gerepareerd als het is aangetast door hou- trot en alles krijgt een fris nieuw laagje verf. Ook betonschade wordt her steld. Daarna krijgt het een coating, zodat het beton opti maal beschermd wordt en de flats een fraaier uiterlijk krijgen. Binnen in de flats gaat de aan dacht vooral uit naar de dou che, het toilet en de keuken- Die worden gerenoveerd, het aanwezige vinyl wordt vervan gen door tegelwerk en het sani tair en keukenblok wordt ver nieuwd. Tenslotte worden de portieken afsluitbaar gemaakt, zodat al leen bewoners nog vrije door gang hebben. Naar verwach ting zal het onderhoudsproject in de zomer van volgend jaar klaar zijn. De Middelburgse watertoren vormt al meer dan een eeuw een karakteristiek punt in de skyline van Middelburg. De eerste steen van het industriële monument werd op 15 juni 1891 gelegd door de toenmali ge burgemeester van de pro vinciehoofdstad, jonkheer meester L. Schorer. Later zijn achter de toren nog een pompstation en een rein- waterkelder gebouwd. De wa tertoren is er één van het toen gebruikelijke type, met een rondom uitkragende kop en een bijna plat dak met kante len. In de kop werd een geklon ken stalen waterreservoir ge plaatst, rustend op een romp van baksteen. Ongewoon aan de toren was de vorm van het reservoir: bui ten de oplegging was de bo dem kegelvormig, maar de bin nenkant was deze bolvormig met de bolle zijde naar bene den. Bij de meeste in die tijd toegepaste inzetreservoirs werd de bolle zijde juist naar boven gekeerd. De spitsbogen van de ramen in de romp van de toren en de versiering van de kap geven het bouwwerk een neogotisch uiterlijk. Deze bouwstijl werd in Nederland niet veel toegepast bij waterto rens. In de jaren zeventig werd de watertoren van Middelburg buiten gebruik gesteld. Het pompstation en de reinwater- kelder bleven langer in gebruik, maar nadat ook deze installa ties overbodig waren gewor den verkocht het waterleiding bedrijf de toren aan de ge meente Middelburg. De reinwaterkelder onder de grond achter de watertoren kon worden gebruikt als overstort van de riolering bij hevige re genval. Voor de toren en het voormalige pompstation werd een andere bestemming ge zocht. Uit drie gegadigden koos de gemeente Middelburg voor het plan van De Pagter Vastgoed. Die liet architectenbureau Rot huizen van Doorn 't Hooft een plan maken voor de verbou wing van de toren en het pompstation tot kantoorruimte en luxe penthouse. Het kantoor, in gebruik door De Pagter zelf, bevindt zich in het oude pompstation dat via de deur op de begane grond van de watertoren bereikbaar is. De rest van de toren werd ver bouwd tot penthouse, toegan kelijk via de lift die naast de to ren kwam te staan. Ook de ou de trap is nog begaanbaar. De Pagter wilde zoveel moge lijk van het oude interieur be houden. De toren - nooit eerder gerenoveerd - was immers nog in de oorspronkelijke staat. Nu, na de grondige verbouwing, zijn in de kelder van het kan toor nog altijd twee centrifu- gaalpompen (met bijbehoren de elektromotoren), een wind- ketel met manometer, buizen en afsluiters aanwezig. Een oud schakelbord is omgebouwd tot verlichtingspaneel. Onmiddellijk achter de voor deur zijn onder een glazen plaat in de vloer een afsluiter en een stukje buis zichtbaar. In het pompstation is het opper vlak van de begane grond ver groot door putten grotendeels af te dekken met een houten vloer. Er is geen plafond aange bracht, zodat de oude kap zicht baar is. In het penthouse is de ongewone reservoirbodem ge handhaafd gebleven als pla fond van de keuken. De wand van het reservoir moest wel worden opgeofferd, om meer ruimte tot de beschik king te krijgen. Zo is een bijzon dere woonkamer ontstaan met ramen en een schitterend uit zicht aan alle kanten. De ramen zijn nieuw: in de ommanteling van het reservoir waren geen ramen aanwezig. De helft van het dak is wegge haald en vervangen door een dakterras, dat van beneden af nauwelijks te zien is. „Een prachtig uitzicht", beschrijft De Pagter het beeld dat vanaf deze plaats te zien is. „In Middelburg is niet veel hoogbouw, dus is het des te meer bijzonder dat je hier op zevenentwintig meter hoogte lekker buiten kunt zit ten". Hij toont zich verheugd met de prijs. „Maar het geld gaat naar De Mikke", zegt hij beslist. „Na tuurlijk hadden we het geld in de toren kunnen stoppen, maar voor duizend gulden kun je niet echt veel verbouwen dus daar hebben we vanaf gezien. Van daar onze keus voor een goed doel". Het gemeentebestuur van Goes heeft aan architect Joost Kol deweij opdracht gegeven het ontwerp te maken voor de nieu we Goese schouwburg. Koldeweij maakt deel uit van de architectengroep Duintjer in Amsterdam. De nieuwe Goese schouwburg moet in septem ber 2002 af zijn. Het draaiboek gaat ervan uit dat de bouw eind volgend jaar van start kan gaan. De drukkerij Oosterbaan aan de Westwal te Goes, waar de nieuwe Goese schouwburg wordt gebouwd. Het is de be doeling dat het bestaande gebouw deels in het nieuwbouw- plan wordt opgenomen. Foto Anton Dingemanse

de Faam | 1999 | | pagina 17