i i Meditatie als tegenhanger van jachtig leven Spetterende eindejaarsactie Oost-Souburg Gero Campers verhuist WNF-winkel Vlissingen Nu een jaar lang voor maar 39,-Autopress f i DEZE WEEK 1 IN PARTY: BIG BROTHER-REL: GAF RUUD ANOUK LIEFDES-MASSAGE? rrj Kunstenaar opent exporuimte HARDY Net zwanger? Jouw cjeluk kun je delen. NIEUWE FEITEN: MAXIMA WIL ACHT KINDEREN VAN ALEX! RENT PAUL WITTEMAN DOOD TEGEMOET? OH KOM ER 'NS KIJKEN... door Ellen de Dreu Depressies, overspannenheid en burn-outs. De kranten staan de afgelopen tijd vol van deze niet zo positieve tekenen des tijds. De oorzaak is veelal terug te herleiden naar het jachtige leven van de moderne mens. Ria Pee- man-Flipse van Energetisch Centrum Kaivalya zegt een oplossing te hebben: wie regelmatig mediteert, wordt rustiger en heeft minder last van klachten, claimt ze. In de Singelstraat in Middelburg is onlangs de expositieruimte KunstN geopend. Dit is een initiatief van de Middelburgse kunstenaar Jan- Willem Simons. De 44-jarige Simons is sinds 1980 werkzaam als kunstenaar-illustrator. Jachtiger Tijd Traditiegetrouw pakt de winkeliersvereniging Nemidso in Oost-Souburg flink uit tijdens de laatste weken van het jaar. Deze keer is ge kozen voor een andere opzet dan voorheen. John de Korte (John's Mannenmode) is woord voerder van het actiecomité 2000, de motor achter deze actie, waarin naast De Korte ook zitting hebben: Koos Hijman (Jakobsen Interi eurs), Henk de Vos (Juwelier) en Ivan de Vriend (Kaas-snoep-reform). Het Koudekerkse camperbedrijf Gero Cam pers verhuist deze week naar een nieuw pand in Middelburg. „In het nieuwe pand op in dustrieterrein Ramsburg is veel parkeerruimte, een grote showroom èn een werkplaats", somt directeur R.J.P. Knippers de redenen voor de verplaatsing op. Het bedrijf wist onlangs het dealerschap van het populaire camper-merk Hymer in de wacht te slepen. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) en Unicef betrokken afgelopen zaterdag het oude pand van de bibliotheek in Vlissingen. Binnen is een tijdelijke winkel ingericht, met een ruim assortiment cadeau-artikelen. Rijmpiet in Drukkery Loodswezen sponsort RCS-fjes Emoties Middelburger wint luidsprekers Sint naar koopzondag Prijswinnaars Triple B Computers Met Ford de winter door Energiek in logistiek I/ GRATIS EXCLUSIEVE SERVICE-BOX VOOR UW BRIL 1 Woensdag 24 november 1999 FAAM/VLISSINGER 11 Mediteren is voor de in Gapin- ge woonachtige Peeman een normale gewoonte geworden. „Vroeger was ik ook vrij druk", vertelt ze. „Maar nu ik regelmatig mediteer merk ik dat ik dingen meer en meer bewust doe. En dat ik, hoe gek dat ook mag klinken, daardoor ook juist tijd over houd". Zijn werk is door de grote va riëteit moeilijk in de reguliere galerie's te exposeren. Si mons maakt o.a. schilderijen, beelden, illustraties en muur schilderingen, zowel in op dracht als vrijwerk. Het bleek moeilijk om een overzicht van alle genoemde disciplines in een galerie te exposeren. Hierdoor ontstond bij Simons jaren geleden het idee om een eigen expositie ruimte annex werkplaats te creëren. Enkele maanden ge leden kwam een voormalige tabakszaak op de hoek van de Singelstraat/Brakstraat vrij. Zijn idee kon toen omgezet worden in daden. Het geheel is op dit moment onderverdeeld in twee ruim tes. Een atelier, waar Simons beeldhouwt met de gordijnen open, zodat het publiek de kunstenaar in actie kan zien. En een expositie ruimte voor zowel twee als drie dimensio naal werk. Er wordt nog ge werkt aan een derde ruimte waarin computer-kunst in al zijn functies uitgebuit kan worden. Op het rhoment is in de expo sitie ruimte werk van Simons zelf te zien. In de toekomst is het de bedoeling dat ook an dere kunstenaars met ver schillende disciplines van de ze ruimte gebruik kunnen ma ken. Het mooie van deze opzet is dat er gewerkt kan worden terwijl de ruimte open is. Zo gaat er geen kostbare kunst- tijd verloren. Tevens kan de kunstenaar zelf aan geïnteres seerden uitleg geven over de tentoongestelde projecten. Ook heeft het publiek makke lijker toegang tot de kunste naar om zelf opdrachten te geven. De ruimte is eenvou dig vormgegeven om het werk voor zichzelf te laten spreken. zien zonder zorgen VLISSINGEN - BELLA MYl'ARK 38 - TEL. (0118) 41 20 10 s N E E U W B E S M P E P P E L K V R G R E N E B O O M D O S Y I u G O N S O P H O R A O u S S R I C O O I R D B B E B N E u T A L A O M D R P A L M U B N B E L B R H J B S E L E R L A E R R D O Y E O U O E S P E T R M O B U O A E c R N O E E A K N H S E O M O O B A N I M L E H L I w S G L I W F Y L O P O P C E D E R O O E E M I E L O E O I E L S U U R P S N R A S P B R B N T B B D K A D B T U K u O G U N U E B E J E E A R I X L C P I S Y S E N O I A D E U M I S R U N N P R R I N E S S L E E B A E L K E B E T C O z O M E R E I K U U G O G Y M N O C L A D U S Z I Q S O E S E I B A I O U Q E S A T E M Onderstaande woorden zijn, altijd in rechte lijn, horizontaal, verticaal of diagonaal, van links naar rechts of van rechts naar links, van boven naar beneden of van beneden naar boven, in het letterdiagram verborgen. Sommige letters worden meer dan eenmaal gebruikt. De overblijvende letters vormen na el kaar geplaatst een uitdrukking. els - esp - iep - olm - acer - berk - lork - palm - abeel - abies - ahorn - buxus - carya - ceder - linde - pinus - cedrus - ginkgo - jasmyn - moseik - peppel - prunus - sering - sorbus - esdoorn - gomboom - meelbes - moerbei - plataan - populus - pijnboom - quercus - sophora - olijfwilg - platanus - vuilboom - zomereik - greneboom - juniperus - lepelboom - lijsterbes - sneeuwbes - goudlariks - rubberboom - goudenregen - gymnocladus - meta- sequoia - balsempopulier - sequoiadendron - wilhelminaboom. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: 'kleinkunstenaar'. Ria Peeman doet van alles op het gebied van beweging. „Ik ben yoga-lerares, geef een cursus Bewegen voor Oude ren en begeleid een zoge naamde Galm-groep. Dat is een groep sedimentaire oude ren: bejaarden die al heel lang niet meer actief zijn geweest. Die proberen we nu weer aan het bewegen te krijgen. En daarnaast heb ik dan natuur lijk het energetisch centrum". Energetisch centrum Kailavya: dat klinkt ingewikkeld. Pee man: „Kailavya betekent Waarheid, en energetisch wil eigenlijk gewoon zeggen 'energie'. Per slot van reke ning is alles op de wereld te rug te herleiden naar ener gie". Naast de bewegingscurussen geeft Ria Peeman ook lessen in meditatie, in Vlissingen en Gapinge. Opvallend is daarbij dat de cursus in Gapinge veel beter loopt dan die in de Scheldestad. „Eigenlijk best gek, want het leven in de stad is toch veel jachtiger. Je zou dan ook verwachten dat men sen uit een grote stad eerder geneigd zijn een cursus medi tatie te volgen dan mensen van het platteland. Toch blijkt dat niet het geval te zijn. Ik heb in Vlissingen meer moeite met het vinden van cursisten dan hier in Gapinge". Het begrip 'meditatie' is niet zo eenvoudig uit te leggen. Toch heeft Peeman wel een omschrijving klaar: „In aan dacht zijn", zegt ze beslist. Ze vervolgt: „Het is een manier om heel gericht te leren den ken. Doel is een stuk van jezelf te leren kennen en daarbij rust en orde in je gedachten te creeëren. En daar heb je echt je aandacht bij nodig". Ze geeft een voorbeeld dat uit het leven gegrepen is: „Ga zelf maar na wat er gebeurt als je een enorme was staat te strijken of bezig bent met het tanken van benzine. Dan ben je in feite in je hoofd helemaal niet bezig met wat je aan het doen bent. Je staat alvast vooruit te denken aan wat je straks gaat doen of andere dingen die met je bezigheid niets te maken hebben. Dat kan ook anders. Ik leer mijn cursisten op een andere ma nier aardappels schillen. Ik zeg juist: natuurlijk kun je Ria Peeman: Mediteren is een manier om heel gericht te leren denken' Foto Ellen de Dreu aardappels schillen zonder aandacht. Maar je kunt ook bezig zijn met de schil van de aardappel, de grond die er vanaf komt, het mesje en de geur die vrijkomt. En het gek ke is dat hoe bewuster je alles doet, hoe meer tijd je over houdt". Mensen komen bij haar om al lerlei redenen. „Ik krijg mijn tijd slecht ingedeeld, is een veelgehoorde klacht", zegt Ria Peeman. „Mensen hebben kinderen, werken en proberen dan ook nog hun sociale con tacten op peil te houden. Dat is gewoon heel veel. Meestal zie je dat de sociale contacten daar het eerst onder te leiden hebben, wat natuurlijk ook niet echt bevorderlijk is voor een mens. Ik probeer de men sen zo een stukje tijd terug te geven, waardoor ze die weer op kunnen pakken". Mediteren is voor iedereen verschillend. „Er zijn veel me thoden die je kunt gebruiken om te mediteren", weet Ria Peeman. Ze gebruikt er in de cursus diverse. Eén van de meest bekendste methoden is wel die van de ontspannings techniek en ademhalingsoefe ningen. „Want je ademhaling is één van de eerste dingen die direct met stress gerela teerd is. Wanneer je gestresst bent, is je ademhaling niet goed. Sommigen gaan zelfs hyperventileren. Daar probeer ik mensen van bewust te ma ken. Bijvoorbeeld door ze een oefening te geven waarbij ze zich moeten concentreren op hun ademhaling. Of juist een bepaald punt in de buik. Je zult zelf ook merken dat als je dat doet, je dat in het begin vaak nog niet lang kunt zon der dat je gedachten weer als vanzelf afgeleid worden naar je werk of iets anders. Maar wie oefent, komt een stuk ver der". Minder bekend is de za-zen methode. „Dat is een manier die voor westerlingen niet al- Ondanks de naam Souburgs Prijzenfestival beperkt de ein dejaarsactie zich niet alleen tot Oost- en West-Souburg. Want naast de beide Soubur gen zijn maar liefst vijftiendui zend bonnenboekjes ver spreid onder de inwoners van Nw. en St. Joosland, Arne- muiden, Koudekerke en West- kapelle. Daarnaast zijn ook een aantal Vlissingse en Mid delburgse wijken opgenomen in het verspreidingsgebied. De bonnenboekjes, daar gaat het om bij deze actie. Talloze aanbiedingen met fikse kortin gen en extraatjes van de deel nemende winkeliers. Dat is het eerste voordeel. Daar naast is een stempelkaart op genomen in het boekje', leder besteed tientje is goed voor een stempel. „Dus dat bete kent bij veertig gulden ook vier stempels", legt De Korte uit. „Bovendien doen we niet kinderachtig met afronden. Als de kaart vol is krijgt de klant meteen een nieuwe en de volle kaart kan voorzien van naam en adres in de spe- ciale bussen gedaan worden die bij De Vriend en de Vrijbui ter staan". Uit de inzendingen worden wekelijks winnaars getrokken. De actie loopt van 25 novem ber tot en met 23 december dit jaar. Elke week is er een trekking en dat betekent vier keer kans op een ABN spaar bankboekje van ƒ999,99 of één van de vijftig staatsloten. „Dat zijn er in totaal tweehon derd en die prijzen zullen op woensdag 5 januari 2000 fees telijk uitgereikt worden. Alle loten zijn voor de januari trek king van volgend jaar en we hopen natuurlijk dat er veel winnende loten bij zijn. Dan heb je dubbel prijs", lacht De Korte. De eindejaarsactie is nog maar het begin van een reeks activiteiten die het actiecomité 2000 in petto heeft. De Korte daarover: „We bemoeien ons niet met de bekende jaarmark ten; dat is een andere tak van Nemidso. Maar er is wel extra geld voor uitgetrokken om volgend jaar speciale thema dagen te organiseren. Met Pa- Meld je aan of bel voor meer informatie gratis 0800 - 022 80 70, of je informatrice: Middelburg e.o.: tel. 0118 - 611 547 Goes e.o.: tel. 0113 - 220 890 Schouwen Duiveland: tel. 0111 - 415 199 advertentie Gero Campers is nog een heel jong, maar explosief groeiend bedrijf: in maart dit jaar start te Knippers met Gero Cam pers. Al snel bleek dat de campermarkt in Zeeland een flinke groeimarkt was. De bouw van een kleine showroom volgde, maar loca tie liet toch nog flink wat te wensen over. „De druppel die de emmer liet overlopen", laat Knipping weten, „was dat klanten hun auto's niet meer op ons terrein kwijt konden". Bij het nieuwe bedrijf is wel veel parkeerruimte aanwezig. Gero Campers verkoopt be halve de Italiaanse merken Ri- mor en Mirage, het bekende Hymer ook Eiffelland Campers - een dochteronderneming van het Duitse Knaus. Verder importeert Gero Campers Nord Star-pickups en zijn er accessoires als schotels, fiet senrekken, airco's en luifels verkrijgbaar. voor slechts 3,25 per nummer (normale prijs 4,95) Met iedere maand o.a Vooruitblikken op autoshows De beste tests De laatste autonieuwtjes Kortom al het nieuws op auto- Profiteer vandaag nog van deze actie Bel 071- 402 82 65 of stuur de bon op in een envelop zonder postzegel naar: Aufopress G.Tien, Antwoordnummer 15092, 2220 VD^RIjnsburg Ja, ik neem dat voordelige jaarabonnement m.l.v Naam Adres Postcode/woonplaats Telefoonnummer De inkomsten die het WNF door de verkoop binnenhaalt, worden gebruikt voor het be schermen van de natuur. Uni cef richt zich op de rechten van het kind. Beide organisa ties werken wereldwijd. De winterwinkel is - met het oog op de feestdagen - geopend tot en met 30 december. Ik machtig u hierbij eenmalig 39,- van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening Bij winkel in woord en beeld De Drukkery in Middelburg is za terdag 4 december een echte Rijmpiet aanwezig. Wie moeite heeft met het zelf maken van gedichten, doet er goed aan tus sen 14 en 16 uur een bezoekje aan hem te brengen. Hij voorziet, met behulp van een speciale 'rijm-cd-rom' elk ca deau van een passend gedicht. Ook zal Sinterklaas in de winkel aanwezig zijn. Het Nederlands Loodswezen sponsort sinds kort het tweede F- elftal van voetbalclub RS uit Oost-Souburg. Op de foto van links naar rechts staand: M. Groothuis, Jeremy Hamers, Jelmer Pas veer, Jeffrey Weug, Nayun Mracha en Jorn Niemandsverdriet. Zittend van links naar rechts: Davy van de Broek, Dyon Weug, Nicky van Merriënboer, Len Eversdijk, Shamica Hamers en Rens van Iwaarden. tijd even gemakkelijk is. Waar het op neerkomt is dat je gaat zitten", vertelt ze plompverlo ren. Zitten? „Ja", antwoordt Peeman beslist. „Gewoon gaan zitten. Zie maar wat er gebeurt. De bedoeling is eigenlijk dat je je eigen gedachten gaat aanschouwen. Laat je gedach ten maar de vrije hand en be kijk als een soort toeschouwer wat ze met je doen. Als een beeld in een film naar jezelf kijken, daar komt het mis schien een beetje op neer". Bij het mediteren komen bij sommige mensen flink wat emoties los. „Dat kan goed gebeuren, ja", weet Ria Pee man. „Toch ben ik zeker geen therapeute. Ik reik alleen me thodes aan zodat mensen zichzelf beter leren kennen en emotioneel kunnen groeien. Zo worden ze ook voor hun omgeving een gelijkmatiger, prettiger mens". sen, vader- en moederdag bij voorbeeld, maar ook een spe ciale kinderdag staat op het programma. Muis en Leeuw zuilen er zijn en kinderen kun nen geschminkt worden. Alles verklappen is niet leuk natuur lijk, maar we kunnen al wel beloven dat er nog van alles gaat gebeuren in Oost-Sou burg", besluit De Korte stellig. (advertentie) De f2-tjes van RCS. De Middelburger M.C. Geldof won onlangs een set Bose Acous- timass 5-III luidsprekers. Geldof deed mee aan een landelijke actie van Bose en viel gelijk in de prijzen. Hij kreeg de speakers onlangs uitgereikt bij Bose-dealer Expert Kamperman in Mid delburg. Ft. Kamperman feliciteert M.C. Geldof met zijn gewonnen prijs. Sinterklaas bezoekt zondag (28 november) de koopzondag in Vlissingen. Door de hele binnenstad zullen meer dan vijftig pie ten hun strooigoed over de aanwezige kinderen verdelen. De Sint Jacobspassage krijgt daarbij nog eens wat extra aandacht: tussen 13 en 16.30 uur zijn daar speciale kinderactiviteiten. Alweer enige tijd geleden stond in de Faam/Vlissinger een prijs vraag. Lezers konden een pakkende slagzin insturen en daar mee één van de mooie prijzen winnen bij het Vlissingse bedrijf Triple B Computers. De eerste prijs is gewonnen door Thomas Matze uit Middelburg, die de zin 'Netwerken is voor ons net werken' instuurde. Hij wint hiermee een Epson Stylus Printer ter waarde van 699,=. De tweede prijs gaat naar Hans Muis uit Arnemuiden en Jan de Witte uit Middelburg wint de Wingman. Prijswinnaars krijgen een uitnodiging om hun prijs in de winkel op te halen. Bij guur winterweer is het extra belangrijk dat auto's in orde zijn. Bij Ford Joosse aan de Gildeweg in Vlissingen kan een wintercontrole gedaan worden. Auto's worden, voor nog geen dertig gulden, nagekeken op allerhande punten als v-snaren, remblokken, banden, oliepeil, verlichting en ruitenwisserbla- den. Wie een gratis proefles op een vrachtwagen van Freddy Wolf Verkeersopleidingen wil, kan zaterdag 27 npovember terecht in Tilburg, Breda, Roosendaal en Terneuzen. Bij de vestigingen van Tempo Team is de Zeeuwse rijschoolhouder dan aanwezig. Dat gebeurt op uitnodiging van het uitzendbureau, dat een groots opgezet project is begonnen voor de logistieke branche in de regio Zuid-West Nederland. Volgens Astrid Prent van de Tempo Team-vestiging in Goes zijn er in de logistieke branche een groot aantal vacatures te vervullen, van warehousemede- werker tot heftruckchauffeur. (advertentie) VRIJPARTIJ? r Bij Het Huis ontvangt u bij aanschaf van elke bril een exclusieve service-box met een verrassend luxe en vooral praktische inhoud t.w.v. 30,-. Komt u snel even kijken wat er in zit? (advertentie) en motorgebied

de Faam | 1999 | | pagina 11