't Verdriet van de Willem Anna Polder Nieuwe verpleegunit Cederhof Kleurrijke start 2000 KORT KORT KORT Huurders Basco tevreden Rondweg Koudekerke Watertorenprijs voor De Pagter Gemak voor doe-het-zelver Voeten vegen aub HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw 0$KM0 m&ts Woensdag 10 november 1999 Jaargang 3 nummer 23 Windmolens Zeeuws Landschap Warmtekracht Opname Handicap door Marja Minnaert Ten zuiden van de A58, in de nabijheid van de buurt schap Eversdijk, ligt omsloten door inlandse dijken en de Zeedijk de Willem Anna polder. Een weidse polder zonder noemenswaardige bebouwing, zoals er in Zee land meerdere zijn. Broedplaats voor verschillende vo gelsoorten en vooral een oase van rust. Nog wel, want als de plannen doorgaan wordt er over niet al te lange tijd een glastuinbouwbedrijf met een warmtekrachtcen trale gebouwd. Ook en zal er een tiental windmolens worden geplaatst. In de gemeente Kapelle is daarover al het nodige te doen. Het glastuinbouwbedrijf gebroeders W. en J. Gresnigt uit het Utrechtse Vleuten wil een terrein van zo'n achtenze ventig hectare midden in de polder gaan exploiteren voor de teelt van paprika's, trosto maten en losse tomaten. Het bedrijf in Vleuten moet plaats maken voor een VINEX-locatie van dertigduizend woningen. Niet alles zal overigens volge- zet worden met kassen. Er is ook ruimte gepland voor be bossing, infrastructurele maatregelen en bebouwing. Wim Gresnigt, eigenaar en Je roen Steenbrink, projectma nager van Gresnigt lichten hun keuze voor de Willem An na polder toe: „Vanaf 1996 weten we dat we niet meer op onze huidige vestigingsplaats kunnen blijven zitten. We heb ben toen eerst onze strategie bepaald. Daaruit zijn vijftien vestigingscriteria gerold en zijn we in heel Nederland gaan zoeken naar een geschik te locatie. Een van de redenen waarom we uiteindelijk in Zeeland terecht zijn gekomen, is de lichtinstraling. Het aantal zonuren is hier het hoogste van het land en één procent meer licht betekent één pro cent meer productie. Daar naast de arbeidsvoorziening, we verwachten zo'n honderd twintig tot honderdvijftig mensen nodig te hebben. Met het arbeidsbureau hebben we hier reeds contact over. En een andere belangrijke reden is de beschikbare kavelgroot te". Bij het bedrijf zal een warmte kracht centrale komen, die het Delta Nuts bedrijf gaat zetten. Een zeer moderne vorm van energie opwekking. Jeroen Steenbrink legt dit uit: „Ge wassen hebben namelijk kool dioxide en warmte nodig. Kooldioxide is het restproduct van elke energiecentrale dat bekend is omdat het de ozon laag aantast. En verder na tuurlijk warmte, restwarmte in vaktermen genaamd. Welnu, een van de meest efficiente manier van energie opwekken is een op gas gestookte warm tekrachtcentrale. Waar een normale centrale een rende ment van vierenvijftig procent heeft, kan een dergelijke cen trale werken met een rende ment van bijna negentig pro cent. Dit omdat wij de restpro- ducten van de centrale ter plaatse gaan benutten. Dus geen kilometers buis en com pressoren om de kooldioxide en de warmte vanaf een ander punt naar ons bedrijf te bren gen. Juist dan treedt er veel verlies op. Het project is voor alsnog uniek in Nederland". Tevens is er een plan ontwik keld om tien windmolens te plaatsen in de nabijheid van het glastuinbouwbedrijf door Zeeuwind, een organisatie die het benutten van windenergie probeert te stimuleren. John Springer legt uit welke criteria tot deze polder hebben geleid: „Er is geen sprake van bijzon dere natuur- of landschaps waarde, er is genoeg wind en de combinatie met glastuin bouw is goed mogelijk. Het provinciebestuur heeft ten be hoeve van grootschalige windmolenprojecten twaalf lo caties geselecteerd. De Willem Anna polder was er een van. Omdat er een glastuinbouw bedrijf komt, hebben we min der molens gepland dan oor spronkelijk kon en we hebben een 'slagschaduwrapport' op gesteld. Hierin zijn de gevol gen van het alsmaar zien van de schaduw van de wieken voor mensen in deze situatie onderzocht. De afstand tussen de kassen en de turbines zal dan zodanig zijn, dat de over last minimaal is. Gresnigt vindt dit acceptabel en zo kun nen wij als toekomstige goede buren samenwerken. Tevens zijn we in overleg met de Vo gelbescherming Nederland voor bijzondere vogels op en kele locaties ook van de oor spronkelijke plaats geweken". Dit alles wil er bij de bewo ners van de polder niet in. In middels zijn bij de gemeente Kapelle tegen de eerste stap die in de procedure doorlopen dient te worden, bezwaren binnen gekomen van de om wonenden en van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Die stap behelst het besluit van de gemeente om geen milieu ef fect rapportage op te stellen. De omwonenden hebben in middels een advocaat in de arm genomen, Mr. J.E. Dijk van het Bureau voor Rechts hulp Zuid-Holland Zuid te Dor drecht. Dit bureau is gespecia liseerd in het bieden van mi lieurechtshulp van groepen van mensen, een door het mi nisterie van Justitie en VROM gesubsidieerde activiteit. Hij licht de bezwaren toe: „Het belangrijkste bezwaar is de aantasting van het landschap. Alhoewel de Willem Anna pol der geen beschermd natuur gebied is, heeft het toch zeker landschappelijk een bijzonde re waarde. Iets wat je steeds minder ziet in Zeeland. Er lig gen buitendijks wat natuurge bieden en het is er heerlijk toeven. Dat zal afgelopen zijn als Gresnigt er eenmaal zit, want bedrijfsactiviteiten bren gen verkeersoverlast met zich mee". De tweede bezwaarmaker is de stichting Het Zeeuwse Landschap. Chiel Jacobusse zegt daarover het volgende: „Grotendeels zijn onze bezwa ren hetzelfde als die van de omwonenden. De polder heeft deels de status van Waardevol Cultuur Landschap. Er broe den enkele vogelsoorten zoals de wilde eend, de bergeend en wat steltlopers. Deze zullen ongetwijfeld hinder ondervin den van de windturbines. Sa men met het glastuinbouwbe drijf kunnen we dan toch wel spreken van ernstige horizon vervuiling". De selectie van de Willem Anna polder door de provincie als goede locatie voor windenergie wordt door het Zeeuwse Landschap an ders uitgelegd. Zo is in het Voorontwerp Willem Anna Polder van 4 juni 1999 te le zen: 'In de studie van Gedepu teerde Staten van 2 maart jl. worden scores voor land schap en voor natuur ver meld. Voor het aspect land schap scoort de Willem Anna polder op één na het slechtst van de 12 locaties (dus veel landschapsaantasting) en voor natuur op drie na het slechtst'. Op zich is een gemeente ver plicht tot het opstellen van een milieu effectrapportage als er 'bijzondere omstandig heden' zijn, gelegen in de aard en omvang van het bedrijf. De gemeenteraad vindt dit bij glastuinbouw niet nodig. Dit op basis van een rapport dat is opgesteld door het advies bureau RBOI uit Middelburg. De gemeente is een warm voorstander van glastuin bouw. De polder is bij uitstek geschikt voor glastuinbouw. De polder heeft een goede in frastructuur en ligt vrij afge schermd. De plaatsen waar de windturbines en de glastuin bouw in de polder zullen ko men te liggen, beïnvloeden het gebied dat de status van Waardevol Cultuur Landschap nauwelijks. Ook in het Streek plan van de provincie van 1997 wordt de Willem Anna polder als mogelijkheid aan gegeven. Eind 2001 moet het bedrijf van Gresnigt weg uit Vleuten. „We doen wat we kunnen om goe de buren met de andere pol derbewoners te worden. Zo denken we aan een open dag, willen we verkeersremmende maatregelen als paaltjes en drempels aanbrengen. Hope lijk accepteren de mensen dat", besluit Jeroen Steen brink. Advocaat Dijk van de omwo nenden verwacht dat er nog vele mogelijkheden zijn om de plannen tegen te kunnen hou den: „Er zijn nog een heleboel stappen te nemen. Zo zullen we nagaan of de warmte krachtcentrale een milieu ver gunning nodig heeft en zal het bestemmingsplan ook gewij zigd moeten wordep. We zul len alles kritisch volgen". Ook de Stichting Het Zeeuwse Landschap beraadt zich nog over mogelijke stappen. Het zal nog een lange weg voor alle partijen worden. Zorgcentrum Cederhof in Kapelle is vorige week ge start met de bouw van een nieuwe verpleegunit. Hier door kunnen patiënten met een verpleeghuis-indicatie langer in hun vertrouwde omgeving blijven. De ople vering wordt verwacht in het voorjaar 2000. De kos ten bedragen circa anderhalf miljoen gulden. Op de eerste etage worden veertien bestaande éénper soonskamers aangepast aan de normen van een ver pleegunit. Hier worden de psychogeriatrische (demen terende) bewoners gehuis vest. De zes kamers voor de lichamelijk zieke ouderen zijn gesitueerd op de begane grond en ondergaan ook de nodige aanpassingen. Daar bij wordt nog een aantal al gemene ruimtes aangepast. De verpleegunit in Cederhof is nodig, omdat bij verpleeg huis Ter Valcke in Goes plaatsen zullen verdwijnen. Ter Valcke is bezig met de ontwikkeling van een nieuw verpleeghuis dat plaats biedt aan honderdvijftig bewo ners. Momenteel wonen er tweehonderdvijftien bewo ners. In totaal levert Ter Valc ke zestig plaatsen in ten be hoeve van drie verpleegunits in de zorgcentra: Poelwijck in 's-Heer Arendskerke, Ce derhof in Kapelle en Reho- both in Goes. Per 16 november 1999 wordt de unit in Poelwijck in ge bruik genomen. Zodra de nieuwbouw van Rehoboth klaar is wordt ook daar ge start met een verpleegunit. Het starten met een ver pleegunit betekent niet dat er daadwerkelijk bewoners van Ter Valcke naar Cederhof zullen verhuizen. Opname geschiedt op basis van vrij willigheid. Het overhevelen van plaatsen van het ver pleeghuis naar het verzor gingshuis verloopt verder langs een geleidelijke weg. Door natuurlijk verloop wordt het aantal plaatsen in Ter Valcke langzamerhand afgebouwd. Cederhof heeft een perso neelsformatie van elf fullti me plaatsen ter beschikking om de werkzaamheden in de verpleegunit uit te voeren. Maar hoeveel personen er ook echt gaan werken hangt af van het aantal uren dat er per werknemer gewerkt wordt. Op basis van vrijwil ligheid zullen werknemers van Ter Valcke de overstap maken naar Cederhof. Dit geldt met name voor ver zorgend personeel. Dat blijft dan echter wel in dienst van het Goese Ter Valcke. Een gespecialiseerd team uit het verpleeghuis, bestaande uit een verpleeghuisarts, een fy siotherapeut, een ergothera peut en een maatschappelijk werkende zal geregeld over leg plegen met de medewer kers van de unit. De leden van dit team worden ingezet als de behandeling van een bewoner daarom vraagt. Door het realiseren van de veertig bedden in Poelwijck en Cederhof sluit Ter Valcke in het voorjaar van 2000 een afdeling. Op dit moment is een werkgroep al druk bezig om de verhuizing en de ge volgen die hiermee gepaard gaan in kaartte brengen. Het grote voordeel van al de ze ontwikkelingen is dat de zespersoonskamers vanaf ju ni 2000 tot de verleden tijd behoren. Vanaf dat moment verblijven alle bewoners nog in een één-, twee- of vierper- soonskamer. Tevens worden momenteel plannen gemaakt voor een project "kleinschalig wonen" voor ouderen met een licha melijke handicap. Anderhalf jaar geleden is Ter Valcke met een dergelijk project ge start voor dementerende ou deren, De Deel geheten. De uitermate positieve resul taten die in dit project ge boekt worden, leiden nu tot het ontwikkelen van een tweede project. Kleinschalig wonen kenmerkt zich door het werken met een kleine groep bewoners, privacy en een zelfsturend team dat be woners betrekt bij de activi teiten van het dagelijkse le ven. Wonen en dagbeste ding nemen in het kleinscha lig wonen een belangrijke plaats in. Voor dit project gerealiseerd kan worden moet echter eerst de verpleegunit van Cederhof in gebruik geno men worden. Internationaal Bloembollen Centrum Kleur is één van de belangrijkste aspecten in een tuin. En door te spelen met de kleurenpracht van bloembollen in het voorjaar bepaalt de tuinierder zelf de sfeer van tuin, balkon of terras. Bij tuincentra is het hele scala aan voorjaarsbloeiers in alle kleuren van de regenboog verkrijgbaar. De kleur geel staat voor de zon, de kleur die energie en vrolijkheid oproept. Daarnaast is geel ook de kleur van de lente en het nieuwe begin dat die met zich meebrengt. Nar cissen passen daar uitstekend bij. De bollen zijn door de di verse geeltinten prima te combineren met paarse en gele dwergirissen of krokus sen. Niet voor niets is het mi- ni-narcisje Tate a Tate uitge roepen tot Bloembol van het Jaar 1999. Het gemakkelijke bolgewasje is bijna overal toe te passen en eenvoudig met allerlei planten en bloemen te combineren. De kleine narcis bloeit vaak al in maart - wan neer elk spoortje kleur in de tuin van harte welkom is. Door zijn compacte vorm - de narcis wordt niet hoger dan zo'n twintig centimeter - is het ook geschikt voor de kleine tuin of het balkon. De bollen hoeven na de bloei niet uit de grond te worden gehaald. Als het groen zes weken de tijd krijgt om af te sterven, bloeien de bollen het volgende jaar opnieuw. Voorjaarsbollen kunnen het beste in oktober of november worden geplant, in dikke toe ven van vijftien tot twintig bol letjes bij elkaar. Ze kunnen goed op een plek in de volle zon staan, maar zelfs in de schaduw doet het narcisje het nog heel goed. In potten en bakken zijn ze met hun kleine gele bloemen op de tuintafel een succes dat wekenlang voortduurt. Niet voor niets is de kleine narcis Tate/Tate uitgeroepen tot Bloembol van het Jaar 1999. Ruim vierhonderd huurders van de Vlissingse woningcorpo ratie Basco deden mee aan de enquête over de dienstverle ning door de Basco. De huurders tonen zich over het alge meen tevreden. Er werden vragen gesteld over kantoorbe zoek, informatievoorziening, telefonische bereikbaarheid, het betrekken van een woning, reparaties, het serviceabon nement, huursubsidie, klussen in de woning en reacties op brieven van huurders. Het gemiddelde cijfer dat voor Basco werd gegeven, was een 6,8. Daarmee voldoet de woningcor poratie net niet aan de kwaliteitslabel KWH voor corporaties, dat de norm gezet heeft op 7. Basco zal in de toekomst twee keer per jaar een enquête houden onder haar bewoners. De Dorpsraad van Koudekerke komt dinsdag 16 november bij elkaar in de grote zaal van De Couburg. Op de agenda onder meer een overzicht van het afgelopen jaar, een gast spreker die ingaat op het thema 'rondweg Koudekerke' en een zaaldiscussie. Aanvang 20 uur. De Pagter Vastgoed uit Middelburg krijgt 26 november de Watertorenprijs van de Nederlandse Watertoren Stichting. Die kent de prijs jaarlijks toe aan de gebruiker van een wa tertoren die een goed voorbeeld is voor anderen. De prijs bestaat uit een bedrag van duizend gulden, beschikbaar ge steld door Delta Nuts. De Pagter krijgt de prijs voor de ma nier waarop hij de Middelburgse watertoren en het achter de toren gelegen pompstation veranderde in een kantoor en luxe penthouse. Eerder viel de eer te beurt aan de Culturele Raad Vlissingen (voor het centrum voor hedendaagse kunst dat gevestigd in in de watertoren van Oost-Souburg). Nu de zomer definitief voorbij is en de temperatuur daalt, is het tijd om de zolder eens onder handen te nemen. Eindelijk de extra kamer realiseren die al geruime tijd op de planning staat, 't Is geen karwei om tegen op te zien: met het cellen betonnen bouwblok van Ytong is zelfs een niet doorgewin terde klusser in staat zijn zolder om te toveren tot werk- of slaapkamer. Cellenbeton is licht van gewicht, waardoor het eenvoudig te bewerken is. Bovendien is het door zijn unieke structuur in hoge mate warmte-isolerend, ongevoelig voor vocht en geluidsisolerend. De bouwblokken zijn verkrijgbaar bij bouwmarkten. Eindelijk de extra kamer op zolder. Bohama ujit Uden introduceert het nieuwe unieke deurmat- systeem van Walk-in. Deze deurmat voorkomt extra slijtage van de vloer door binnengelopen vuil. De matten zijn ge maakt van slijtvast polyethyleen, een gerecycled materiaal dat bestand is tegen temperaturen van -400 C tot 500 C. Hierdoor kan de mat onder de meest extreme weersomstan digheden altijd buiten blijven liggen. Het materiaal en de keuren zijn bestand tegen UV-straling, benzine, olie en zu ren. De vrolijke gekleurde matten laten het vuil door de mat vallen. Een deurmat bestaat uit een aantal onderling uitwis selbare elementen en is te koop bij woninginrichtingzaken. Meer plezier van de vloer dankzij een nieuw deurmatsys- teem. Mlp?//xe0tand.wwin keuxe,nl (Advertentie) De Willem Anna Polder waar mogelijk glastuinbouw wordt gerealiseerd. Foto Anton Dingemanse

de Faam | 1999 | | pagina 17