SEM zoekt mankracht D ERKING i Nu een jaar lang voor maar 39,-Autopress adverteren in de hoogste respons in uw Denk je aan westernrijden dan zie je cow boys voor je die hard met hun paarden op koeien afrijden, zie je de stoere mannen spec taculaire sliding stops maken en denk je aan barbecuen en Amerikaanse sigaretten. Niks van dit beeld blijkt overeen te komen met wat er te zien is tijdens de westernles in Stal Ver- mue te Heinkenszand. Sinds vorig jaar augus tus wordt hier wekelijks les gegeven aan een kleine groep cowboys in spé die daarvoor hun eigen paard meenemen. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Gehoorzaam Kwaliteit e Stichting Evenementen Middelburg (SEM) is op zoek naar mankracht. In december houdt de SEM een groots winterfestijn op de Markt in de provinciehoofdstad. Onderdeel van het festijn is een ijsbaan, waarvoor kaarten moeten worden verkocht en gecontroleerd. 2.500,- extra voor het beste "idee 2000" Woensdag 10 november 1999 FAAM/VLISSINGER 15 Cowboys in spe leren westernrijden Rustig stappen de paarden kleine rondjes om een stuk touw heen dat op de grond ligt. Wel tien minuten houden ze dit vol. Vervolgens draaien ze de andere kant op. Rustig sjokken ze door de bak. Geen spektakel, geen sensatie. Te gen het einde van de les vraagt een van de leerlingen of er nog een spelletje wordt gedaan. Spelletjes in de Wes tern les? Alle ruiters rijden op een cir kel, een van de cowboys gaat tegen de klok in rijden en moet vervolgens in draf en la ter in galop zig-zaggend langs Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, Ge nootschapscollege Klimaat: 'De ijstijden', 16.45 u. De Piek Vlissingen, jamsessie, 21.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, dialezing Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, 19.45 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Wijkcen trum De Zwaan Oost-Sou burg, dansavond, 20.30 u. Wijkgebouw De Vergulde Baars Middelburg, fancy fair, 10 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 14.30 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Kantine Camping Middelburg, leden vergadering Middelburgse IJsclub, 20 u. Zeeuwse Bibli otheek Middelburg, lezing door Janny Post, 'Krachtbren gers', 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Bachten Reede Vlissingen, verkoop van diver se handwerken, 10 u. De Kwikstaart Oost-Souburg, bin go, 14 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, bingo, 19.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing door A.J. Dunning, 'Betoverde we reld', 20 u. De Morgenster Middelburg, open morgen voor christenvrouwen, 9 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsen- bad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, dar ten, 19.30 u. Fiom Middel burg, 'roots' avond, voor mensen die op zoek zijn naar hun biologische moeder en/of vader, 20 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, pop pentheater, 14 u. de andere paarden rijden. Dit begint er meer op te lijken. Als iedereen aan de beurt is geweest stappen de paarden nog wat rond en worden ze in de trailers geladen. In de kan tine verzamelen de leerlingen zich aan de bar. Gezelligheid blijkt erg belangrijk te zijn. „Het grote verschil tussen het rijden op de Engelse manier en de westernstijl is de uitrus ting", legt instructrice Astrid de Visser uit. „Technisch ge zien is het verschil niet zo heel groot. Paarden moeten ge hoorzamen, verzamelen en elastisch en in evenwicht lo pen. De gedachtegang achter het rijden verschilt wel enigs zins met de traditionele ma nier. Het westernrijden is vooral gericht op ontspanning en er wordt meer vanuit het paard gewerkt. Een gehoor zaam paard is een veilig paard daarom verwachten wij hon derd procent gehoorzaam heid, maar dit bereik je alleen als het paard er voor kiest om voor je te werken. Je kunt ze niet dwingen. Dingen waar van je niet wilt dat het dier het doet maak je moeilijk waar door het zelf zal kiezen voor de andere optie, en laat dat nou net zijn wat jij wel graag wilt dat het paard doet. Veel mensen denken dat western rijden een beetje met een lan ge teugel rond sjokken is, maar dat is het dus niet. Wat het wel is kort omschreven? Daar doe je minimaal 5 jaar over om daar achter te ko men" De westernsport bestaat uit verschillende disciplines. „In de lessen worden de meeste van deze ook geoefend, al is het op basisniveau. Zo heb je de trail. Dit is gehoorzaam heid van het paard tussen de balken. Je moet bijvoorbeeld een hekje te paard openen, een bruggetje over en achter uit de bocht om. Dat soort dingen. Pleasure is weer een andere tak waar de nadruk ligt op zuivere evenwichtige gan gen van het paard. En dan hebben we ook nog de horse manship, dit is de manier waarop je met het paard om gaat. Er zijn nog veel meer richtingen, maar dat voert te ver omdat allemaal hier uit te leggen vertelt De Visser. Astrid de Visser volgt de in structeurs opleiding in België, ze moet daar nog anderhalf jaar lessen volgen voordat ze Europees erkend instructeur is en initiator voor de sport. „Omdat ik zelf nog niet op een heel hoog niveau zit huren we vaak iemand in die ons weer verder kan helpen. Zo hebben we een keer een dag gehou den over natural horseman- In Heinkenszand worden wekelijks lessen westernrijden gegeven. ship waar we een specialist op dit gebied voor hebben uit genodigd. Belangrijk is dat we de groepen klein willen houden zodat iedereen tot zijn recht komt. We kiezen voor kwaliteit boven kwantiteit. Hierdoor is het soms iets duurder, maar je hebt er veel meer aan. Binnenkort willen we een eigen westernvereni ging op gaan richten met als SEM-woordvoerder Arend de Jonge: „Er moet ontzettend veel gebeuren in die twee we ken dat de ijsbaan staat. Daar hebben we als SEM zelf niet genoeg mensen voor. Dus zijn we op zoek naar verenigingen of clubs die de pot willen spekken en daarvoor man kracht beschikbaar willen stel len". Ook is de SEM nog op zoek naar goede ideeen voor het winterfestijn. „Wie iets leuks weet dat aan zou kunnen slaan kan contact met ons op nemen", aldus De Jonge. (advertentie) doel het promoten van de sport en het organiseren van bijvoorbeeld clinics, lezingen maar ook gezellige avondjes. De vereniging gaat "Western for Pleasure" heten. We willen ons niet binden aan een ma nege, we willen onze eigen baas blijven. In Zeeland is de westernsport nog niet zo groot, zeker niet als je het ver gelijkt met Duitsland en België daar lopen ze gewoon twintig jaar voor op ons".Leonie Vink is een van de leerlingen van Astrid. Zij vertelt dat ze is be gonnen met de western in manege De Eendracht in Vrouwenpolder. Ze had voorheen altijd dres- suurles gehad, maar had een hekel aan de grote groepen in de les en het achter elkaar aan sukkelen in de bak. „In De Eendracht kreeg ik de smaak te pakken. Het voordeel daar was dat je op manege-paar den kan rijden zodat je eerst In de gemeente Veere zijn heel wat particuliere groepen actief bezig met ontwikkelingssamen werking. Het gemeentebestuur stimuleert dit door het voeren van een voorwaardescheppend beleid, en stelt jaarlijks een bud get van 1,00 per inwoner be schikbaar voor o.a. subsidies aan groepen uit de gemeente die concrete acties organiseren. Een door het gemeentebestuur in het leven geroepen werkgroep beoordeelt de aanvragen voor zulke subsidies aan de hand van criteria als: de te subsidiëren activiteit vindt plaats in de gemeente Veere en wordt georganiseerd door plaatselijke groepen; er is sprake van voorlichting gericht op vergroting van ken nis en meningsvormen bij in woners van de gemeente; het doel van de activiteit om vat ook structurele verbeterin gen. De subsidies zijn niet bedoeld als directe bijdragen voor het doel van de actie. Een groep die bij voorbeeld geld inzamelt voor wa terpompen in Tanzania krijgt geen geld voor die pompen. Wel kan de groep geld krijgen voor activiteiten die het effect van de inzameling vergroten, zo als voor het ontwikkelen of huren van spel- en lesmaterialen voor scholen e.d. Belangstellenden kunnen de complete lijst van subsidiecriteria aanvragen bij de werkgroep. Als bijzondere stimulans looft het gemeentebestuur een prijs uit van 2.500,- voor het beste idee voor een in het jaar 2000 in Veere te organiseren activiteit op het gebied van ontwikkelingssamen werking. En om het wel heel aan trekkelijk te maken: dit extra be drag komt bovenop eventueel toe te kennen subsidie volgens de normale criteria, en mag nu wél direct ten goede komen aan het doel van de activiteit! Bij "activiteit" kunt u overigens gerust ook denken aan acties die niet direct op fondswerving zijn gericht. Een goede campagne om bijvoorbeeld Max Havelaar- of Fair Trade producten onder de aandacht te brengen, een mars tegen kinderarbeid, of een mode show van de actie "schone kle ren": mits wordt voldaan aan de subsidiecriteria kan het allemaal. De prijs van 2.500,- kan in zo'n geval door de winnaar worden besteed aan een ander doel bin nen de sfeer van ontwikkelings samenwerking. De inzendingstermijn van de prijsvraag sluit op 15 december 1999. Belangstellenden kunnen de spelregels voor deze bijzonde re prijsvraag opvragen bij de eer der genoemde werkgroep, die de beste ideeën zal voorleggen aan het gemeentebestuur. Als het aan de werkgroep ligt: Ideeën genoeg? Doe mee en pro fiteer zo om ontwikkelingssa menwerking op een creatieve manier onder de aandacht te brengen van de inwoners van de gemeente Veere. Het adres van de secretaris van de werkgroep is: Gemeentelijke Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Patrijzenlaan 3 4531 RW Veere Telefoon 0118-501406 1 Hoezo oud - Bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (Molstraat 13) wordt maandag 15 november in het kader van de campagne 'Hoezo oud' een internetworkshop gehouden voor ouderen. Die kunnen ken nis maken met de mogelijkhe den van het wereldwijde net zo als het opvragen van informatie, e-mailen en chatten Toegang gratis, aanmelding via telefoon nummer 0118 - 627 537. Film-marathori - De Molukse Welzijnsstichting Mae Uku houdt vrijdag 12 november een film-marathon van 19 tot 6 uur. De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers van het recente geweld op de Molukken. Dins dag 16 november is er een dart- toernooi. Inlichtingen- 0118 - 470 800. eens kan bekijken of het echt is wat je wilt. Toen ik hoorde dat Astrid les wilde gaan ge ven ,hier bij Stal Vermue in Heinkenszand heb ik gelijk gevraagd of ik mee kon doen. Ik heb zelf een westernpaardje gekocht en nu ben ik hier dus elke week te vinden. Het leuke van de western vind ik toch wel de sfeer. Het is hartstikke gezellig en ontspannen. Het doet er niet toe op wat voor paard je rijdt of wat voor merk kleren je aan hebt. Alles kan voor iedereen en iedereen wordt in zijn waarde gelaten. Ik moet wel eerlijk zeggen dat ik het hele westernrijden zwaar heb on derschat. Ik dacht dat doen we even. Maar dat valt dus vies tegen. Het is veel techniek die je moet leren beheersen, maar daardoor blijft het ook een uit daging". Bloed - Het Rode Kruis in Mid delburg houdt dinsdag 16 no vember een bloedafname avond in De Hoeksteen in Middelburg. Het afgestane bloed wordt ge bruikt voor behandeling van zie ke mensen. Donoren moeten minimaal achttien jaar zijn en kunnen zich aanmelden bij An neke Kruis: 0118 - 633 382. CAO-service - De CNV Hore ca houdt dinsdag 16 november opnieuw een 'CAO-service'. Werknemers in de sector kun nen van 18 tot 20 uur terecht in Hotel Arneville in Middelburg om vragen te stellen of klachten te deponeren naar aanleiding van hun collectieve arbeidsover eenkomst. Huldiging - Het CNV-regiobe- stuur Walcheren houdt vrijdag 12 november een feestavond in De Morgenster in Middelburg. Op het programma onder meer de huldiging van een aantal 40, 50, 60 en 70-jarige jubilarissen. Aanvang 19 uur. Ontmoeting - Het Centrum voor Kunsteducatie Vlissingen houdt donderdag 11 november een 'ontmoeting' met drie Zeeuwse kunstenaars (Wies de Bles, Jan Haas en Wim Bakker) Deze kunstenaars zijn tevens docent bij het Centrum voor Kunsteducatie. De kunstenaars zullen uitleg geven over hun werk. Aanvang 19 30 uur, inlich tingen: 0118 -414 928. Tsjernobyl - De Werkgroep Hulp Tsjernobylkinderen Vrou wenpolder collecteert deze week huis-aan-huis. Het geld is bedoeld om een groep van 34 kinderen uit een door de kern centrale van Tsjernobyl besmet gebied naar Nederland te halen. Giften zijn ook welkom op bank rekeningnummer 3350.34.993 ten name van Hulp Tsjernobyl kinderen Vrouwenpolder. Betoverde wereld - Profes sor A. Dunning houdt dinsdag 16 november de lezing 'Beto verde Wereld' in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Dunning is emeritus hoog leraar in de cardiologie aan de Universiteit van Amsterdam Zijn laatste boek, 'Betoverde Wereld: over ziek en gezond in onze tijd' gaat over de grenzen van de geneeskunde. Daar zal ook zijn lezing over gaan. Aan vang 20 uur. Wereldmarkt - In De Wegwij zer in Zoutelande wordt zater dag 13 november voor de zesde keer een Wereldmarkt gehou den. Behalve de Wereldwinkel en Unicef zijn ook Amnesty In ternational en het Welfare Werk van Rode Kruis aanwezig. De christelijke hulporganisatie Dor- kas houdt een voedselinzame- lingsactie voor Oost-Europa en er worden tweedehands boe ken en speelgoed verkocht ten behoeve van kankerpatientjes in Polen. Aanvang 10.30 uur aan het Willibrordusplein Meldpunt - Het Meldpunt Vrij willige Thuishulp Vlissingen is verhuisd naar de Brouwenaar- straat. ledereen die thuis hulp nodig heeft kan een beroep doen op de Vrijwillige Thuishulp via telefoonnummer 0118 - 486 431. Wereldcontact - Nieuw-Zee- land en Australië staan centraal tijdens de lezing die Leny Man- nussen-Koole en Cees Broek huizen dinsdag 16 november geven in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De lezing gaat vergezeld van dia's en be gint om 19.30 uur Wereldcon tact is een landelijke vereniging die de schakel tussen Neder land en verre landen wil zijn. Kinderdromen - Neem de dromen van kinderen serieus. Dat is in het kort de boodschap van A Westrate, die woensdag 24 november een lezing geeft over kinderdromen in De Druk ken/ in Middelburg. De lezing is bedoeld voor iedereen die met kinderen werkt (dus ook ou ders). Aanvang 9,30 uur. Kanker - Blijvende vermoeid heid na kanker. Daar gaat de voorlichtingsmiddag over die de Nederlandse Federatie Kanker patiënten en het Integraal Kan kercentrum Rotterdam donder dag 11 november houden in Ho tel Arneville in Middelburg. De middag is bedoeld voor (ex-)pa- tiënten en hun familie. Aanmel ding en informatie: 010 - 440 5802. Spiritueel - De Middelburgse voedingsdeskundige/paragnoste Monica Pellegrino houdt binnen kort een aantal spirituele bijeen komsten, waarbij deelnemers geleerd wordt het eigen spiritu ele bewustzijn te ontwikkelen. Er wordt gewerkt in kleine groepjes van vijf personen In formatie en aanmelding: 0118 - 638 537. Chinese massage - Bij de Maatschap voor Chinese Ge neeskunde van Mieke Rep Maya Lenze wordt half novem ber weer begonnen met een cursus Chinese massage. De cursus is bedoeld voor mensen die graag wat gerichte massa getechnieken willen leren om thuis zelf aan de slag te kunnen. Informatie en aanmelding- 0118 - 636 054. Meidengroep - Bij het bureau voor vrouwenhulpverlening Ar temis in Middelburg begint 15 november een meidengroep. Joyce Wouters, regressie thera peute voor meiden en jonge vrouwen, geeft lessen assertivi teit. De groep gaat samen uit, leert zichzelf op allerlei manie ren te zien en gaat aan de slag rondom het thema agressie In lichtingen: 0118 - 642 979. (advertentie) voor slechts 3,25 per nummer (normale prijs 4,95) Met iedere maand o.a Vooruitblikken op autoshows De beste tests De laatste autonieuwtjes Kortom al het nieuws op auto- en motorgebied Profiteer vandaag nog van deze actie Bel 071- 402 82 65 of stuur de bon op in een envelop zonder postzegel naar: Autopress G.Tien, Antwoordnummer 15092, 2220 VDJtljnsburg Ja, ik neem dat voordelige jaarabonnement m.i.v Naam - - Adres Postcode/woonplaats Telefoonnummer Ik machtig u hierbij eenmalig 39,- van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening

de Faam | 1999 | | pagina 15