i Poëzie centraal in Zeeuwse boekenweek i i Nieuwe speelgoedzaak in Vlissingen Luxe en betaalbaarheid bij Toni's Mode I i DEZE WEEK IN PARTY: HUWELIJKSCRISIS PATRICIA PAAYDOOR GEIDNOOD? Ze vliegen weg! Vernieuwde eco-gids Nominaties BOV-trofee EINDELIJK DE WARE REDEN: DAAROM BRAK ALEXANDER MET EMILY PSYCHOLOGEN HALEN UIT NAAR BIG BROTHER: LEVENSGEVAARLIJK! HARDY Boeken over de eigen provincie spelen het hele jaar door een belangrijke rol in Zeeuw se boekhandels. Maar tijdens de Week van het Zeeuwse Boek, die dit jaar van 3 tot en met 13 november wordt gehouden, is die rol echt pro minent. In aansluiting op de Week, die naar goed gebruik in de boekenwereld tien dagen duurt, zijn er in diverse boekhandels lezingen en andere activiteiten. Dick Anbeek, één van de initiatiefnemers van de Week van het Zeeuwse Boek en directeur van Boekhandel Fanoy in Middelburg: „Mensen zijn ontzettend geïnte resseerd in boeken die vlak bij ze staan". Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwik keling brengt in 2000 een compleet ver nieuwde eco-gids uit. Al een paar jaar be staat de uitgave 'Kritisch Consumeren in Zeeland', maar de ontwikkelingen op het gebied van milieubewust winkelen en duur zaam consumeren gaan zo snel dat een nieuwe uitgave niet langer meer op zich kon laten wachten. V De St. Jacobspassage in Vlissingen is verrijkt met een speelgoedwinkel. Hennie en Harry Meijer openden er hun Wigwam De Passage. Het oorspronkelijk uit Gelderland afkomstige echtpaar heeft weinig tijd om te mijmeren over de droom die uitkwam. Met Sinterklaas in aan tocht en aansluitend de kerstdagen is het aan pakken geblazen. Furby Koopzondag In de Vlissingse St.Jacobspassage heeft het pand van de Drie Tonnetjes niet lang leegge- staan. Toni's Mode is de naam van de nieuwe zaak en eigenaar Toni Krishan heeft met be trekkelijk kleine ingrepen het interieur veran derd in een stijlvolle ruimte voor dameskle ding. Gratis frietjes bij Big Snack VCU-certificaat Hairstyling door Leco van Zadelhoff Net zwanger? Jouw .geluk kun je delen. DE NIEUWE ULTRALICHTE BRILLENGLAZEN VAN AIRWEAR" Woensdag 3 november 1999 FAAM/VLISSINGER 9 door Ellen de Dreu Het begrip 'Zeeuws boek' is ontzettend ruim, legt hij uit. ,,'t Is moeilijk er een goede omschrijving voor te geven. Zon boek moet in elk geval over Zeeland gaan. Maar het hoeft niet persé door een Zeeuwse schrijver geschreven te zijn. En het hoeft al hele maal niet in het dialect ge schreven te zijn, alhoewel de dialectboeken natuurlijk zeker onderdeel uitmaken van de af deling Zeeuwse Boeken. Mis schien is het nog wel het bes te om een Zeeuws boek te omschrijven als een boek dat iemand uit Drenthe of Noord- Holland wat minder zal aan spreken". Aan de Week van het Zeeuw se Boek is - opnieuw naar goed gebruik in de boekenwe reld - een boekenweekge schenk verbonden. Anbeek: „De gedichtenbundel Zee&Land, die werd samen gesteld door Lou Vlegelhof. Hierin zie je vooral gedichten die geschreven zijn door niet- Zeeuwen die Zeeland als in spiratiebron namen". Daar naast komen ook (van oor sprong) Zeeuwse dichters aan het woord. „Daarbij zie je dat Vlissingen een heel belangrij ke rol speelt. Er zijn namelijk ontzettend veel dichters af komstig uit Vlissingen", stelt Anbeek vast. Hij somt een paar namen uit de bundel op: „Jacobus Bellamy en Betje Wolff zijn oudere voorbeel den. Maar ook vandaag de dag nog wordt er veel in Vlis singen gedicht. In de bundel is bijvoorbeeld een mooi ge dicht van Meindert Inderwisch opgenomen". In de gedichtenbundel zijn vijftig gedichten opgenomen. Die werden eerder gepubli ceerd in de PZC, als onderdeel De gids wordt behoorlijk uitgebreid, zo laat het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling weten. Zo is er het complete assortiment van Zeeuwse Vlegel in te rug te vinden en zijn er su permarkten in op te zoeken die biologische voeding verkopen. Maar ook in de persoonlijke verzorgings-branche wordt hoe langer hoe meer nage dacht over milieu en duur zaamheid. Er is al een kap per in Goes die niét met chemicaliën werkt en zijn er in steeds meer Zeeuwse steden filialen van de Bo dyshop ondergebracht. Alle ontwikkelingen in Zee land worden zorgvuldig in kaart gebracht: de groene fondsen voor beleggers, de groene stroom van Delta Nuts. De gemeentelijke mi lieustraten, de Wereldwin kels en Max Havelaarpro- ducten. Het Zeeuws Plat form Duurzame Ontwikke ling toont zich verheugd over de snelheid waarmee ontwikkelingen in de pro vincie tot stand komen, maar zegt dat consumenten die milieubewuster zouden willen inkopen, nog steeds weerhouden worden door de moeizame zoektocht die dat met zich meebrengt. Om die consumenten tege moet te komen is de eko- gids in het leven geroepen. De gids behandelt de on derwerpen Landbouw en voeding, Huishouden, Ener gie, (Afval)water, Afval, Bouwen en wonen, Vervoer, Vakantie en vrije tijd, Spa ren en beleggen en Tuinie ren. De gids wordt naar ver wachting in 2000 uitge bracht en zal dan ook op In ternet te vinden zijn. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Omschrijving. De woorden van de tweede kolom worden gevormd door de letters van het woord in de eerste kolom plus een door uzelf toe te voegen letter; de woorden van de derde kolom worden ge vormd door de letters van de woorden in de tweede kolom plus een door uzelf toe te voegen letter. Na juiste oplossing leest u in de aangegeven verticale kolom een beroep. Omschrijving: 1 kleur - stoepsteen - smalle houten lat; 2 koppel - kerkelijk hoogfeest - fijn maken; 3 bewerkte dierenhuid - rekenkundig ge tal - op een andere plaats; 4 ongedierte - vlokje - prikkel; 5 ake lig - oogvocht - waren of producten; 6 hachelijke situatie - soort gebakje - soort gier; 7 bijenkoningin - gereedschap - algehele verandering (fig.); 8 omheining - gezicht - naaktloper; 9 toe spraak - meisje - standbeeld in Rotterdam; 10 omheining - ge zicht - studentenbond; 11 kledingstuk - soort kip - gesloten kromme lijn; 12 deel van de voet - plantengeslacht - podium; 13 zacht - opbrengst - binnenkomst; 14 slokje - weerom - dringend; 15 bloem - behorend tot een bepaalde kerk - lekkernij. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: 'groenpootruiter'. van het wekelijks katern over natuur en cultuur van Zee land. Samensteller Lou Vle gelhof in zijn voorwoord: „Ik heb gekozen voor die gedich ten die mij konden inspireren tot een beschouwing die de nieuwswaarde, in de zin van nieuwheid en oorspronkelijk heid van visie op Zeeland, konden belichten. Zowel his torie als actualiteit hebben meegespeeld. Gericht zoeken, maar ook toeval hebben mij bij mijn keuze geleid". De Week van het Zeeuwse Boek is een initiatief van Boekhandel Fanoy/De Ruiter (Middelburg en Vlissingen), De Koperen Tuin (Goes), Bas ting (Oostburg) en De Vries (Zierikzee). Dick Anbeek: „Het regionale boek neemt altijd een belangrijke rol in boek handels. Mensen willen nu eenmaal graag lezen over din gen die vlak bij ze gebeuren. Dat is niet alleen in Zeeland zo". dinsdag 2 november 20 uur, Zeeuwse Bibliotheek Middelburg: Jean Pierre Rawie praat over Liefde in de Poëzie. Woensdag 3 november 16 uur, De Drukkery Middelburg: Aanbieding van de Wester- schelde atlas. 19.30 uur, Basting Oostburg: Taxatie oude Zeeuwse sieraden door Veilinghuis Witte. 20 uur, Koperen Tuin Goes: Paard en Poëzie, met Pol van de Vijver en Annelies Sturm. Donderdag 4 november 14.30 uur, De Drukkery Middelburg: Het Zees leeft, lezing door Jan Zwemer. Zaterdag 6 november 14 uur, De Vries Zierikzee: Zeeuwse dichters in Zierikzee. Zondag 7 november 13 uur, De Drukkery Middelburg: Dichters lezen voor uit eigen werk (Johanna Kruit, Herman Kakebeeke, Emma Crebol- der, Maarten van de Elzen, Wil Pre'isz en Neeltje Zoetje Job- se). 14.30 uur, Juul Kortekaas (Brakstraat 5): Dichters lezen voor uit eigen werk (Joop Buma, Frans August Brocatus, Aagje Feldbrugge, Aaike Jordans en Juul Kortekaas). 16 uur, Galerie T: Dichters lezen voor uit eigen werk (Magda Luttikhuizen, Karei Leeftink, Albert Hagenaars, Ton Langeler en Anneke Schenk). Dinsdag 9 november 20 uur, Koperen Tuin Goes: Poëzieavond met schrijfoefening met Johanna Kruit. Zaterdag 13 november 14.30 uur Basting Oostburg: Poëziemiddag met muziek, Jo hanna Kruit en Herman Kakebeeke. Vervolg van voorpagina Hubro Vleesproducten uit Goes is de laatste uit het rijtje. Evengoed maakt het familiebe drijf, geleid door drie broers Hugense (Hubro is een samen trekking van Hugense Brot hers), een zeer reële kans op de overwinning. Grensverleg gend is ook hier weer het tref woord. Letterlijk dit keer, want er wordt flink geëxporteerd naar Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, België, Italië, Spanje en Rusland. Jos Hu gense: „We zijn een heel ex port-gericht bedrijf, vijfenze ventig procent van onze pro- ductie verdwijnt naar het bui tenland. Dat komt voorname lijk door ons belangrijkste pro duct: de ambachtelijk geprodu ceerde rundertong". De rundertong is in Nederland niet zo geliefd. In andere lan den geldt het stukje vlees ech ter als delicatesse. „In Duits land eten ze het koud, bijvoor beeld in dunne plakjes op brood. In Frankrijk en België maken ze er juist dikke plakken warm vlees van", weet de di recteur. Het bedrijf begon in 1979 ach ter de slagerij van vader Hu gense in Domburg. Een kleine zeven jaar later volgde een verhuizing naar Goes, waar een echte fabriek werd ge bouwd. „Onze kracht is echter dat we heel ambachtelijk zijn blijven produceren", vertelt Hugense. „De meeste van on ze concurrenten zijn alles ma chinaal gaan doen. En die heb ben we dan ook één voor één over de kop zien gaan. In Noord-Europa zijn nog maar twee serieuze concurrenten". Wie uiteindelijk de BOV-trofee zal winnen, wordt tijdens een bijeenkomst in het Vlissingse Hotel Arion (aanstaande vrij dag tussen 16 en 17 uur) be kend gemaakt. De uitreiking wordt ingeleid door gastspre ker Co Adriaanse, die in zijn tijd bij Ajax en tegenwoordig bij Willem II een zeer onderne mende rol speelde en speelt in zijn club. Zo stond hij aan de wieg van een gefundeerd se lectiesysteem voor jeugdspe lers en betrekt hij als geen an der de persoonlijkheid en inzet van voetballers in een selectie. „Maar dat is juist leuk hoor", vertelt Hennie Meijer. „Op deze manier raak je er snel in, zowel in het assortiment als met de klanten". Het voormalige pand van Zijnen damesmode is on- Harrie en Henny Meier: „We zijn zelf ouders van twee meiden van negen en tien jaar, dus dan weet je wel zo'n beetje wat er leeft". foto Jaap Wolterbeek herkenbaar veranderd. Over zichtelijk staat al het moois op de schappen en er heerst een gezellige bedrijvigheid. „We hebben voor Wigwam gekozen vanwege de kleinschaligheid", legt Meijer het verschil tussen Wigwam en andere grote speelgoedketens uit. „We heb ben veel meer vrijheid bij de inkoop. Veertig procent van ons assortiment ligt min of meer vast. Dat is het speel goed dat in de folder staat, dat moet je natuurlijk in huis heb ben. Maar als wij merken dat er hier veel vraag is naar een bepaald artikel, dan regelen we dat zelf. Dat is een extra service, vinden wij. Vlissingen ligt aan de kust, dus strandarti- kelen maken hier een groter deel uit dan bij een zaak in het midden van het land". Voorlopig zijn de zomerartike- len nog niet nodig. Kabouter Plop, de Teletubbies en na tuurlijk de grote rage van dit seizoen Furby maken de dienst uit. „Wat ik zelf heel leuk vind is Klei Het Maar", zegt Meijer. „Een combinatie van knutse len en een spel. Het is trou wens genomineerd voor de ti tel speelgoed van het jaar. We zijn zelf ouders van twee mei den van negen en tien jaar, dus dan weet je wel zo'n beet je wat er leeft. Mijn man is goed thuis in de techniek, voor die kant van de zaak zit het ook wel goed". Naast de openingsaanbiedin gen kent Wigwam de Passage nog een vaste klanten voor- deelkaart en de zogeheten Wigwam-guldens. Bij elke aankoop van tien gulden ont vangt de klant zo'n Wigwam gulden, te besteden in januari 2000. De familie Meijer voelt zich al helemaal thuis in Vlis singen. „En in de St. Jacobs passage", zegt Hennie la chend. „We wonen boven de zaak, met de andere onderne mers hier hebben we nu al een goed contact en we zijn prima begeleid door de ABN/Amro. Dat zal wel recla me wezen hè, maar dat moet dan maar". Wigwam De Passage is ook geopend op de laatste zondag van de maand, waarmee de St. Jacobspassage tijdens de maandelijkse koopzondag zo goed als in zijn geheel de deu ren opent voor het publiek. die goed draagbaar is en voor gewone prijzen". De liefde voor mooie stoffen en kleding is voor Krishan vanzelfsprekend. „Met mijn vader heb ik in India een zaak gehad; eigenlijk zit mijn hele familie in de mode. En door mijn opleiding kan ik ook zelf iets wat te groot is, makkelijk aanpassen aan de klant", be sluit hij. Ook bij Toni's Mode kan men terecht op de Vlis singse Koopzondag; de laat ste van elke maand. „De jongere vrouwen die wat anders willen dan wat ieder een draagt", omschrijft Kris han zijn (toekomstige) klan tenkring.,, Alles wat hier hangt is beslist in de mode, maar er ziet net iets extra's bij. Een luxere uitstraling en toch is het niet duur". Ter illu stratie pakt hij een coltruitje uit het rek. De juiste (millenni- um)kleuren en toch ruim on der de honderd gulden. Over die kleuren wil Krishan nog wel wat kwijt. „Iedereen zegt dat het zo somber is, maar zwart staat de meeste vrouwen goed. Zwart blijft al tijd te dragen, dat gaat nooit uit de mode. Door glimmende stoffen of een opvallend gebruik van lu- rexdraden ziet het er toch feestelijk uit". Dat feestelijke maakt ook een beetje deel uit van de collectie. Uitgaanskle- ding; kleding met allure en toch ook weer niet zó dat je er overdag mee uit de toon valt. Opvallend is een kleine serie blouses met glansdraden en mooie motieven in de wat grotere maten. „Er zijn veel jonge vrouwen die gezellig met hun moeder gaan winkelen", verklaart Krishan. „Het is leuk als er dan voor hen ook wat te kij ken en te kiezen valt. Zeker als iets aparts niet meteen onbe taalbaar is. Want dat heb ik wel begrepen, zo'n zaak als deze was er in Vlissingen nog niet. Mooie, feestelijke kleding Toni Krishan: is". Mooie, feestelijke kleding die goed draagbaar foto Jaap Wolterbeek Een jaar lang gratis friet. Dat is de hoofdprijs van de Big Snack actie die in november begint. In totaal gaan er zo'n vijfentwin tigduizend zakjes gratis friet over de toonbank als gevolg van de krasactie. Elke klant krijgt in de drie weken durende actiepe riode bij besteding van meer dan tien gulden een kraslot. De winnaar van de hoofdprijs krijgt - een heel jaar lang - wekelijks een portie frites voor niets. Minder gelukkigen ontvangen een bij een volgend bezoek een gratis frietje. Er zijn zo'n honderdzes tig Big Snack-filialen in Nederland. Uitzendbureau Tènce is vorige week voorgedragen voor het Veiligheid Checklist Uitzendbureaus-certificaat. Dit VCU-certifi caat is een speciaal voor uitzendbureaus en detacheringsbedrij- ven ontwikkelde lijst om te kunnen zien of een bedrijf in staat is volgens gecontroleerde regels te werken. Zo moeten medewer kers die in de petrochemische sector te werk gesteld worden, een opleiding basisveiligheid hebben afgerond. Alle Zeeuwse vestigingen zijn onder de loep genomen en het certificaat waardig bevonden door Bureau Veritas Quality Inter national. Beauty-fenomeen Leco van Zadelhoff (die het uiterlijk van vrouwen als Caroline Tensen, Mariska Hulscher, Leontine Borsato en Daphne Deckers verzorgt) schreef het hairsty- ling-handboek Beau Monde Haarboek. Hierin wordt stap voor stap uitleg en inzicht op het gebied van hairstyling ge geven. Technieken, materia len, effecten en modellen wor den belicht. Het Haarboek is een vervolg op Van Zadelhoffs bestseller Het Beau Monde Glamour Beauty Boek. Het is verkrijg baar bij Bruna en Bijenkorf voor 34,95. m Haarboek. advertentie (advertentie) music house.nl Meld je aan of bel voor meer informatie grabs 0800 - 022 80 70, of je informatrice: Middelburg e.o.: tel. 0118 - 611 547 Goes e.o.: tel. 0113 - 220 890 Schouwen Duiveland: leL 0111 - 415 199 (advertentie) zien zonder zorgen VLISSINGEN - BELLAMYPARK 38 - TEL (0118) 41 2(110 (advertentie) FAILLIET? is Dick Anbeek: „Mensen willen nu eenmaal graag lezen over dingen die vlak bij ze gebeuren". foto Jaap Wolterbeek Hel Huis introduceert de nieuwe norm in brillenglazen: Airwear' van Essilor. Ultralicht. dus ultracomfortabel. Bovendien superdun. opvallend schok- en krasvast én extra UV-werend. U gelooft uw ogen niet

de Faam | 1999 | | pagina 9