Jubilerend Olympus op zoek naar nieuwe leden f De eeuw in beeld geboekt Waar vrouwen trots op zijn faam/ vlissinger In de hoogtijdagen, zo'n vijfentwintig jaar ge leden, bestond de club uit niet minder dan 370 leden. Vijftien jaar later was dat aantal ge daald tot een kleine honderd. Tegenwoordig zijn er nog maar zo'n veertig spelende leden bij handbalvereniging Olympus uit Vlissingen. Voorzitter Theo Jansen van de vereniging die dit jaar een halve eeuw bestaat: „Veel mensen denken dat handbal een ruw spel is. Maar dat is echt niet waar". DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Ruw Betrokken Extra vergadering Hoe zag een boerenerf er vroeger uit? Aan welke voorwaarden moest een erf voldoen en hoe kun je anno 1999 een erf bij boerderij of buitenhuis opnieuw en authentiek inrichten? Op die en andere vragen kunnen boeren en buitenlui een antwoord krijgen tijdens een bij zondere cursus in Goes. „Streekeigen erven in Zeeland" is de naam van de cursus die wordt gegeven door de stichting Landschapsbeheer Zeeland. Wie een globaal overzicht wil hebben van een eeuw nieuws, kan voor bijna vijfentwintig gulden een uiterst gevarieerd boekje aan schaffen, louter gevuld met foto's van gebeurtenissen die wereldwijd hebben plaatsgevonden. Veel van die gebeurtenissen zullen indruk heb ben gemaakt en herinneringen oproepen. Het boek heet 'Een eeuw in beeld' en kan gezien worden als een variant op het jaarboek dat al een ruim aantal jaren verschijnt. Week van het Zeeuwse Boek IZee&Land Woensdag 3 november 1999 FAAM/VLISSINGER 15 door Ellen de Dreu Hij is zelf al bijna veertig jaar lid en het is dan ook moeilijk voor te stellen dat er een tijd was waarin zelfs Theo Jansen niet van handbal hield. „Maar toen kwam ik mijn vrouw Le- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. De Drukkery Middelburg, lezing door Jan Zwemer, 'Het Zees leeft', 14.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, praat- en dansavond voor al leenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, Genoot schapscollege klimaat: 'Stabi liteit en verandering', 16.45 u. Hotel Noordzeegalm West- kapelle, jubilarissenavond Ab- vakabo, 18.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. VTV-ge- bouw Vlissingen, prijsklaver- jastoernooi, 10.30 u., bingo, 20 u. Zuiderbaken Middel burg, Mini Playbackshow, 19.30 u. Sporthal Basken- burg Vlissingen, uitvoering gymnastiekvereniging Oranje Nassau, 15 u. Multi Colour Middelburg, kerstkaarten ma ken, 10 u. Binnenstad Middelburg, koop zondag, 13-17 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 14.30 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Zeeuwse Bibli otheek Middelburg, lezing door H. v.d. Willigen, 'Het offer der Katharen', 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsen- bad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, dar ten, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kin derbingo, 14 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, origa- mi-vouwavond met als thema: Kerst, 19.30 u. Peuterspeel zaal 't Pietepeutertje Middel burg, speelgoedbeurs, 19.30 u., inleveren 10.30-11.30 u. Zorgcentrum Scheldehof Vlis singen, voorlichtingsbijeen komst 'Slechter horen..., doe er iets aan!', 14 u. Gymzaal Paauwenburgschool Vlissin gen, open les internationaal kinderdans, 16.15 u. Stads schouwburg Middelburg, in leiding Nabucco door Hans Pot,.19.30 u. ny, toen nog Leny Harting, te gen. Die moest elke zaterdag en zondag spelen en daar hadden we nogal eens ruzie over". Het toenmalige bestuur van Olympus kwam dat ter ore. „Ze waren bang dat mijn vrouw ermee op zou houden", herinnert de voorzitter zich. „Toen ben ik, onder druk van haar, toch maar lid geworden. Misschien heeft ze daar, ge zien mijn latere activiteiten voor de club, later nog wel spijt van gekregen", lacht de voorzitter, die inmiddels al vijfendertig jaar getrouwd is. Als voorzitter van een niet zo florerende vereniging weet hij als geen ander hoe moeilijk het is om nieuwe leden te werven. Het probleem doet zich vooral voor bij de jeugd. ,,'t Lijkt wel of de jeugd van te genwoordig liever achter In ternet zit dan een spelletje handbal speelt", verzucht de handballer-in-hart-en-nieren. Met vijf andere verenigingen samen is Olympus verenigd in de Stichting Handbal Associa tie Zeeland. „Met die club pro beren we de jeugd weer aan het handballen te krijgen". Geen gemakkelijke opgave. „Ze sporten wel, maar zoeken het wel voornamelijk bij spor ten als voetbal en basketbal. Terwijl handbal ook zo ontzet tend leuk is", vertelt Jansen. Eén van de vooroordelen die de ronde doen over het hand ballen, is volgens hem dat het een harde sport is. „Maar dat is helemaal niet zo. Natuurlijk, als je het gaat ver gelijken met korfbal dan lijkt dat misschien zo. Maar bij korfbal mag je elkaar hele maal niet aanraken. En als je naar het aantal blessures gaat kijken, zijn we zeker niet erger dan voetbal". Voordeel van handbal boven voetbal is dat het een heel snel spel is, vertelt Jansen. „Je hebt niet, zoals bij voet bal, de tijd om te gaan mekke ren bij de scheidsrechter over een verkeerd genomen beslis sing. Nee zeg, voor je het weet zit je twee minuten op de bank. Dat soort dingen zie je bij handbal gelukkig niet veel. Het is een heel snel spel, maar je moet het toch doordacht zien te spelen". Niet alleen het ledenaantal is de afgelopen jaren sterk ver anderd. Ook het verenigings leven is niet meer wat het vroeger was. „Ik heb een keer een clubhuis gebouwd met Olympus en ben daarna nog twee keer een verbouwing aangegaan. Dat zou ik nu niet meer durven", stelt de voorzit ter vast. „Mensen zijn gewoon niet meer zo betrokken als ze vroeger waren. Hulp van bui tenaf is minimaal. Gelukkig hebben wij in de vereniging nog wel een stuk of zes 'gek ken', zoals ik ze altijd maar noem, rondlopen die de kar weten te trekken. Maar het wordt steeds minder, dat merk je goed". In sommige verenigen worden mensen dan ook min of meer verplicht om mee te helpen. Maar daar ziet Theo Jansen geen gat in: „Nee, als je mensen gaat ver plichten, ben je ze ook kwijt. Dus dan ben je nog verder van huis". Theo Jansen is voorzitter om dat niemand anders het wil zijn. „Olympus is een stuk van mijn leven. Ik ben er ook al een tijdje uitgeweest. Maar omdat er geen voorzitter meer was is er toch weer aan mij gevraagd of ik het niet nog een tijdje wilde doen. Toen heb ik ja gezegd, want ik dacht: het zal toch niet gebeu ren dat we die vijftig jaar niet halen. Maar als er morgen ie mand komt die zegt dat hij of zij voorzitter wil worden, heb ben we overmorgen een extra vergadering van het bestuur", besluit hij. De Interculturele Vrouwendag, waarbij vrouwen van diverse na tionaliteiten elkaar ontmoeten, wordt dit jaar gehouden in Mid delburg. De scholengemeenschap Nehalennia wordt zaterdag 6 november omgetoverd tot podium waar een breed scala aan ac tiviteiten plaatsvindt onder de vlag 'Waar vrouwen trots op zijn'. Het programma begint om 15 uur met een muziekspektakel, waarin alle deelnemende vrouwen onder leiding van twee pro fessionele muzikanten een groot sambaorkest vormen. Aanslui tend hierop is een keuzeprogramma bedacht: in kleine groepen wordt gepraat over het opvoeden van kinderen tussen twee cul turen of over de eigen cultuur. Verder worden levende beelden neergezet, is er een workshop bloemen maken en zijn er twee tentoonstellingen te zien. In 'Vrouwen hebben ook recht op men senrechten' is aan de hand van foto's, krantenknipsels en tek sten te zien hoe vrouwen zich tegen geweld verzetten. Daarnaast is er ook de tentoonstelling 'Waar vrouwen trots op zijn', samen gesteld door de 23 Surinaamse. Turkse, Marokkaanse, Afghaan se, Nederlandse, Koerdische, Iraanse en Molukse vrouwen die de dag organiseerden. Omdat veel vrouwen die nog niet lang in Zeeland verblijven de Nederlandse taal nog niet machtig zijn, is voor een programma gekozen waarbij gecommuniceerd kan worden zonder taal. De middag wordt afgesloten met een optreden van een Turkse en Koerdische dansgroep en gezamenlijk eten. De Interculturele Vrouwendag begint zaterdag om 15 uur. Cursus voor boeren en buitenlui door Hans Meijer De serie van vier bijeenkom sten is op de eerste plaats be doeld voor de mensen die ei genaar zijn van een erf. Maar ook anderen zijn welkom. De deelnemers kunnen tijdens de cursus inzicht krijgen in de ge schiedenis van streekeigen Zeeuwse erf, hoe het op na tuurvriendelijke wijze kan worden ingericht. Ook aanleg en onderhoud van beplanting komen aan de or de. De bijeenkomsten vinden plaats in het informatiecen trum van de Schaapskooi tus sen Nisse en Heinkenszand. Er worden aan verschillende facetten van het (boeren)erf aandacht besteed. De karakte ristieke elementen komen aan bod. Wat is een erf? Welke functies had het en heeft het? Ook aanleg en onderhoud worden behandeld. Daarbij wordt aandacht besteed aan de planten die op en rond een erf thuishoren en de dieren. Bij de inrichting kan worden gedacht aan hoogstamfruitbo- men, knotbomen, heggen, drinkputten, solitaire bomen en laanbomen. De deelnemers aan de cursus krijgen verder op de slot- avond informatie over de kos ten en subsidiemogelijkhe den. En er wordt een inrich tingsplan voor het eigen erf gemaakt. Waarom een derge lijke cursus? Winant Halfwerk van Landschapsbeheer Zee land aan Ravelijn de Groene Jager te Goes vertelt: „Veel elementen hebben in de loop der tijden hun oude gebruiks functie verloren. Daarom werden veedrinkput ten, hoogstam-fruitbomen, huisweides en bijgebouwtjes vaak opgeruimd. Ook schuren en woningen veranderden drastisch van uiterlijk. Jam mer. Want daarmee verdwe nen veel leefgebiedjes van dieren. Tevens verdwenen en kele typische karaktertrekken van het Zeeuwse landschap. Veel Zeeuwse erven zien er te genwoordig hetzelfde uit als erven elders in Nederland. We willen met de cursus laten zien dat een flink aantal ele menten van het traditionele erf in feite prima kunnen sa mengaan met de wensen en eisen die mensen tegenwoor dig aan een erf stellen. Zelfs in combinatie met moderne bedrijfsvoorwaarden. Aan dacht voor de natuurwaarden staat in onze cursus voorop." Hoewel Landschapsbeheer Zeeland op de eerste plaats met zijn cursus mikt op men sen die zelf een erf aan bui tenhuis of boerderij hebben, zijn ook andere belangstellen den welkom. Er zijn immers ook in de stad mensen te vin den die meer willen weten over het Zeeuwse erf, de cul tuurhistorie ervan en de na tuur die er mee samenhangt. Dikwijls was een boerenerf in het verleden een oase van groen in een overigens vaak kaal polderland. Winant Halfwerk: „Op een 'groen' erf vinden bijvoor beeld veel dieren een geschikt leefgebied. Boerenzwaluwen en kerkuilen broeden in de schuur, huiszwaluwen onder de rand van het dak. In een knotwilg, die wat verder van het huis staat, heeft de steen uil zijn nest. Veel vlinders vlie gen in de zomer in groten ver scheidenheid door de bloem rijke tuin. Onder de brede heg rond de hoogstamboom gaard scharrelt tussen de bla deren en takken een egel. Kik kers kwaken vanuit de poel in het weitje. En salamanders schuilen onder de takkenhoop bij de bakkeet." Veel van de kennis van onze voorouders dreigt verloren te gaan. Van daar dat genoemde stichting in Goes deze cursus heeft op gezet. De cursus gaat op maandagavond 1 november van start en omvat drie maan dagavonden en een zaterdag. Op zaterdag 13 november wordt een excursie vanuit Goes opgezet en worden er ven in de streek bezocht. Daarbij wordt dan bekeken welke elementen er nog zijn te vinden, hoe een streekeigen erf verder zou kunnen worden aangelegd en hoe het onder houd kan worden gedaan. Wie belangstelling heeft voor de cursus dient zich snel aan te melden. Dat kan bij de stichting Landschapsbeheer Zeeland te Goes, tel. 0113- 230936. Singelloop - Voor het eerst starten wedstrijdlopers en pres tatielopers samen tijdens de 38e Singelloop Middelburg, die zaterdag (6 november) gehou den wordt door atletiek- en duurloopveremging Dynamica. Van de prestatielopers wordt ook een uitslag samengesteld. De afstand van de route be draagt 6,6 kilometer en voert langs het Bolwerk en de Singel. Start om 14 uur aan de Noord singel, inschrijven vanaf 13 uur in de kantine van vv Middelburg aan de Nadorstweg. Muziekworkshop 'Extre men' - Wilbert de Joode leidt zaterdag 13 en zondag 14 no vember de muziekworkshop 'Extremen' die in het Centrum voor Kunsteducatie in Oost-Sou burg wordt gehouden. De mu ziekworkshop richt zich op vrije improvisaties en is georgani seerd door de landelijke stich ting promotie muziek improvisa tie Swing en De Doorbraak. Uit gangspunt is dat een muzikant als individu een tas vol muzikale bouwstenen ontwikkelt De bouwstenen worden een ge heel wanneer andere muzikan ten meespelen. Alle instrumen talisten kunnen zich inschrijven bij Juliette Corsten: 0118 - 502 090. Groepsspringen - De Middel burgse Turnvereniging (MTV) houdt zaterdag 6 november een plaatsingswedstrijd voor het Ne derlands Kampioenschap Groepsspringen van de Konink lijke Nederlandse Gymnstiek Unie. Deelnemende Zeeuwse bedrijven zijn MTV uit Middel burg en Forza Gymnastica uit Goes Zowel dames als heren komen in actie op de onderde len minitrampoline, lange mat, paard-, kast- en tafelspnngen. Aanvang 10 uur in Sporthal De Kruitmolen in Middelburg Informele eredienst - Het Soefi Centrum Middelburg houdt zondag 7 november een 'informele eredienst' in Gebouw De Vier Elementen aan de Bree- weg in Middelburg. Onderwerp van de dienst is: 'Vindplaatsen van God'. Amir Nanninga uit Schiedam treedt op als spreker. Meer informatie: 0118 - 628 334. Tweede steen - De Christelij ke Scholengemeenschap Wal cheren heeft aan het oude ge bouw een nieuwe vleugel toe gevoegd. Daarvan wordt vrijdag 5 november de 'tweede steen' ingemetseld door de CSW-drie- ling Christa, Laura en Marit Klei- nepier en onderwijswethouder Piet Brakman, zelf oud-leerling. Aanvang 14.30 uur. Kind van... - Zeeuwse kinde ren van ouders met psychiatri sche problemen komen zater dag 6 november bij elkaar in Roosendaal. De bijeenkomst wordt georganiseerd door Laby rinth, In Perspectief, Emergis en Riagg. De ontmoetingsdag heeft als thema' 'Wie ben ik?'. Kinderen vertellen hun eigen verhaal en er wordt gekeken naar een theatervoorstelling rond het thema. Informatie'en aanmelding is verkrijgbaar via Emergis: 0118 - 687 500. Gratis bloot - In het Vlissing- se Sportfondsenbad kan zondag 7 november tussen 18 en 19 uur gratis een baantje worden gezwommen Deelnemers die nen echter wel bloot te zijn, want het gratis zwemuurtje is bedoeld voor mensen die ken nis willen maken met naturis me. Van 7 tot en met 14 novem ber is het in heel Nederland Open Naturistische Zwemweek om de bloot-zwemuurtjes die in veel zwembaden worden ge houden te promoten. Japans - De Stichting Educa tief Toerisme Zeeland houdt 2 en 27 november een kookses- sie Japans koken voor begin ners. De groep wordt begeleid door Hannie Sesseler en zal zelf een maaltijd met bekende Ja panse gerechten als gomakuso- ba, misosoep met mosselen, yonashi lo kyuri no gomae, tem- purahapjes en haiktori klaarma ken. Inlichtingen en aanmelding: 0118-581 507. Kanker - Blijvende vermoeid heid na kanker Daar gaat de voorlichtingsmiddag over die de Nederlandse Federatie Kanker patiënten en het Integraal Kan kercentrum Rotterdam donder dag 11 november houden in Ho tel Arneville in Middelburg. De middag is bedoeld voor (ex-)pa- tiënten en hun familie. Aanmel ding en informatie. 010 - 440 5802. Spiritueel - De Middelburgse voedingsdeskundige/paragnoste Monica Pellegrino houdt binnen kort een aantal spirituele bijeen komsten, waarbij deelnemers geleerd wordt het eigen spiritu ele bewustzijn te ontwikkelen Er wordt gewerkt in kleine groepjes van vijf personen. In formatie en aanmelding: 0118 - 638 537. Chinese massage - Bij de Maatschap voor Chinese Ge neeskunde van Mieke Rep Maya Lenze wordt half novem ber weer begonnen met een cursus Chinese massage. De cursus is bedoeld voor mensen die graag wat gerichte massa getechnieken willen leren om thuis zelf aan de slag te kunnen. Informatie en aanmelding: 0118 - 636 054. Hoezo oud! - Dinsdagmiddag 9 november is er in Vlissingen tussen 13.30 en 16 uur een workshop skeeleren voor senio ren De introductieles past bin nen de campagne Hoezo oud!, die pas begonnen is. De cam pagne is een initiatief van de sa menwerkende organisaties Scoop, het Provinciaal Overleg Samenwerkende Ouderenbon den, de Zeeuwse Vereniging Welzijn Ouderen en de Zeeuw se Sportraad. Informatie en aan melding: 0118-640 700. Bevrijding Oostkapelle - Oostkapelle werd 8 november 1944 bevrijd. Dat feit wordt dinsdag 9 november om 19.30 uur herdacht in de Zionskerk Al le muziekverenigingen in Oost kapelle verlenen hun medewer king aan herdenking. Meidengroep - Bij het bureau voor vrouwenhulpverlening Ar temis in Middelburg begint 15 november een meidengroep Joyce Wouters, regressie thera peute voor meiden en jonge vrouwen, geeft lessen assertivi teit. De groep gaat samen uit, leed zichzelf op allerlei manie ren te zien en gaat aan de slag rondom het thema agressie. In lichtingen: 0118 - 642 979. Boekenbeurs - Aan de Vrij- landstraat in Middelburg, bij Winkelcentrum Daauwendaele, wordt zaterdag (6 november) een boekenbeurs gehouden met antiquarische en tweede hands boeken. De beurs wordt gehouden tijdens de opening stijden van het winkelcentrum. Gilde - In verenigingsgebouw De Couburg in Koudekerke wordt zaterdag 6 november een Gilde-informatiemarkt gehou den Het Gilde, een stichting die de overdracht van kennis en er varing van ouderen op jongeren wil bevorderen, brengt hier in formatie over zilversmeden, pa- eremessen snijden, muziekins trumenten maken, kralenwerk en papierknipwerk. Als extra pu bliekstrekker is Ben Witte van Veilinghuis Middelburg aanwe zig om meegebrachte curiosa op waarde te schatten Aanvang 13 30 uur adverteren in de hoogste respons in uw streek (advertentie) Een stukje streekeigen erf in de Zak van Zuid-Beveland onder Kwadendamme. foto Beppy Everaers Het plaatjes kijken begint met een foto van Sigmund Freud en eindigt met de hartver scheurende beelden van de aardbeving in Turkije. Het be treft overigens niet alleen een selectie van wereldnieuws, ook belangrijke en indrukwek kende momenten uit de Ne derlandse geschiedenis van het afgelopen millennium zijn er in opgenomen.. Verder zijn er foto's te zien van de voor uitgang die deze eeuw is ge boekt op gebieden zoals com municatie, geneeskunde, transport, techniek en de an dere kijk die is ontwikkeld op de natuur. Bladerend door 'Een eeuw in Beeld' zien we veel foto's van koningshuizen alsook de eer ste winnaar (1903) van de Tour de France met enkele pa gina's verder Mahatma Ghan- di die voor het eerst geweld loos verzet propageert in Zuid-Afrika (1906). Aletta Ja cobs, de eerste Nederlandse arts die voor vrouwenrechten strijdt. Uiteraard krijgt ook de aanstichter van de Tweede Wereldoorlog aandacht en wordt een mooie foto ge plaatst van de bokser Bep van Klaveren die in 1938 Europees kampioen wordt. De eerste kleurenfoto in dit al bum is van de doopplechtig heid van kroonprins Willem Alexander, maar Eddy Merckx blijft zwart-wit als hij bij zijn eerste deelname aan de Tour de France meteen winnaar wordt. Neil Armstrong staat in datzelfde jaar als eerste op de maan, en die foto is wel in kleur. Spectaculaire gebeurtenissen volgen elkaar op. Monsterlijk wreed, maar ook aangrijpend. Veel tekst hoeft de lezer niet te consumeren. Alleen foto's. En dat over pakweg 230 pagina's. Boekhande Markt 51 Middelburg de DRVK KERY Winkel in Wooi'tl IBccld Geluid Brasserie vanaf vandaag, woensdag 3 november, 3 tot en met 13 november bij aankoop van 25,00 aan boeken Oude Markt 5 Vlissingen gedichten over Zeeland V

de Faam | 1999 | | pagina 15