Een sociaal fundament in verwachting? Provincie Zeeland Gehandicapt? Chronisch ziek? Arbeidsongeschikt? Bij ANGO tel je voor drie! Het spoort bij Elf Atochem Woensdag 27 oktober 1999 FAAM/VL.ISSINGER Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 43/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Minder service Vrijdag 12 november debatteren Provinciale Staten (PS) over de begroting van de provincie in het jaar 2000. Over de besteding van het geld hebben Gedeputeerde Staten (GS) een brief geschreven. Deze begrotingsbrief, met als aparte bijlage een terugblik van het jaar 0 tot 2000, is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Publicatie Officiële Mededelingen Verkeer en Vervoer Voornemen tot sluiting gedeelte weg N665 Nisse-Heinkenszand voor (brom)fiets- verkeer Milieu Saneringsplan Zuidstraat 104 Westkapelle Sta dm «ven stil bij uw kraamtijd. U kunt het maar beter goed verzorgd hebben. Samen maken we er een onvergetelijke tijd van Schrijf in! (U kunt zich ook telefonisch aanmelden via 0113 249 249) s |§p Deze advertentie volledig ingevuld opsturen naar: rMfJypotheek rente 10 jaar vast vanaf Voor informatie: (0113) 563772 Red de bossen... kies FSC! Abdij Nieuws Het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00, kan vrijdag 29 oktober met de gebruikelijke service geven die ze zelf en gebruikers gewend zijn. Het com puternetwerk van de provincie ligt die dag stil. Dat maakt dat het centrum weliswaar gewoon toegankelijk en telefonisch bereik baar is, maar dat bestellingen die dag met zijn te'verwerken en te versturen. Wie die dag iets besteld, moet er rekening mee houden dat verzending pas de volgende maandag kan geschieden. Chemiebedrijf Elf Atochem in het sloegebied gaat uitbreiden en wel met een nieuw laad- en lossy steem aan de Noordoostzijde van zijn gebied. De bedoeling is dat de afvoer van producten van Elf Atochem per spoor gaat plaats vinden. Dat gebeurt nu hoofdza kelijk over de weg. Spooraanleg De nieuwe spoorlijn, die hiervoor nodig is, zal moeten aansluiten op de aanwezige stamspoorlijn. De totale investering van de spoor aanleg bedraagt 986.000,-. Ruim de helft van dit bedrag neemt Elf Atochem zelf voor zijn rekening. NS Rail Infrabeheer betaalt hiervan een kwart. Gedeputeerde Staten (GS) hebben een voorstel ingediend bij Provin ciale Staten (PS) om een bedrag van 230.000,- te verstrekken aan Elf Atochem voor de spoor- uitbreiding. Provinciale Staten (PS) vergaderen vrijdag 12 november a.s., aan vang 10.00 uur, over dit voorstel. Milieubesparing Het spoorvervoer dat Elf Atochem gaat hanteren, levert zichtbare voordelen op. De transportkilo meters over de weg worden door het transport per spoor gehal veerd, doordat er meer lading en meerdere grondstoffen ineens per spoor vervoerd kunnen wor den. Dit zal de C02-uitstoot aanzienlijk verminderen. Nog meer Behalve deze belangrijke voorde len kan verder genoemd worden, dat de geur-en geluidshinder zal afnemen. Het spoortransport heeft ook een gunstige invloed op het fileprobleem. Tevens virrdt een afname van het risico plaats, want een halvering van het transportverkeer over de weg geeft minder kans op incidenten. Omliggende terreinen Met de komst van de Westerschelde Containerterminal kunnen omliggende terreinen het nieuwe spoor gebruiken om op deze manier hun producten te vervoeren met de hiervoor ver melde voordelen van dien. Wie wil weten wat de provincie volgend jaar concreet doet op de terreinen ruimte, milieu en water, kan het gelijknamige jaarpro gramma 2000 aanvragen bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. De geplande activiteiten vloeien voort uit het streekplan Zeeland, het milieubeleidsplan Kerend Tij Twee, het waterhuishoudingsplan 1993 - 1999, de Zeeuwse uitwer king van het natuurbeleidsplan en het Zeeuws beleidsplan voor de Kust- en Westerschelde-oevers. De activiteiten zijn gegroepeerd rond gebieden en thema's. De in meerdere beleidsplannen uitge zette koersen komen vaak samen in combineerbare activiteiten. Ook thema's als verstoring, verzuring, verdroging, vermesting en ver spreiding leiden vanuit verschil lende invalshoeken tot acties. Het gebiedenbeleid met zijn project matige aanpak is hiervan een spreken voorbeeld. m Onderwijsmogelijkheden; kansen op werk; kwaliteit in het wonen; veiligheid; deelname aan cultuur, verenigingsleven, kerkelijke organisaties, jeugd- en jongeren werk, sport, enz, enz. GS zien dat als het sociale fundament of de sociale structuur van de Zeeuwse samenleving. En een stevige sociale structuur is een uitstekende manier om te voorkomen dat mensen afglijden naar het zorgcircuit. Met andere woorden: veel individuele proble men hebben als oorzaak dat mensen het contact met hun omgeving, met de maatschappij, zijn kwijtgeraakt. Vandaar dat GS in samenwerking met gemeenten, instellingen en maatschappelijke organisaties beleid wil formuleren en uitvoeren. Het dagelijks provin ciebestuur wil dat daarbij ook de stem van de Zeeuwse burger weerklinkt. Verder onderschrijven GS het belang van een goed en gemotiveerd kader van vrijwil ligers. Het college wil daarvoor ook extra geld uittrekken. Want, zo luidt de redenering, 'de sociale structuur van de maat schappij stoelt voor een groot deel op mensen die zich vrijwillig inzetten. De toekomst van de zorg Om een goed beeld te krijgen van wat er nodig is in de zorg, gaan GS de verschillende gebieden, regio's, in Zeeland onder de loep nemen. De regio vies die daaruit voortvloeien maken niet alleen duidelijk welke knelpunten er zijn, maar brengen ook vernieuwingen in beeld. Met het Rijk is overeengekomen dat de provincie de regiovisies vast stelt. Vandaar dat GS het tot haar taak rekent de regie te voeren, initiatief te nemen en waar nodig ook geld beschikbaar te stellén. Wat de zorg voor ouderen betreft willen GS het specifieke beleid voor ouderen voor ouderen ook afstemmen met beleidssectoren die zich eveneens voor ouderen kunnen inspannen. De sectoren wonen en welzijn zijn hiervan voorbeelden. Wat de ziekenhuizen betreft willen GS het volgend jaar met de eer ste resultaten komen van een studie over samenwerking tussen de ziekenhuizen in Zeeland en samenwerking vanuit de zieken huizen met andere instellingen. Om er zeker van te zijn dat ook de stem van de zorgvragers, mensen die zorg nodig hebben, doorklinkt in het maken van plan nen, wil het dagelijks provincie bestuur extra geld uittrekken om deze groep in de gelegenheid te stellen een belangrijker plaats in het overleg te verwerven dan ze tot heden kreeg. Stichting Het Klaverblad krijgt de taak toebe deeld hier vorm aan geven. Deze organisatie zal zich het komend jaar ook hard moeten maken om de positie van de cliënt in de jeugdzorg te verstevigen. GS blijven zich inspannen om genoeg geld te krijgen voor de ambulances in Zeeland. Het ziet er naar uit dat Zeeland vanaf volgend jaar structureel (jaarlijks) een miljoen meer krijgt van het Rijk voor Jeugdhulpverle ning. Als PS akkoord gaan wil het dagelijks provinciebestuur vol gend jaar een begin maken met de herstructurering van de jeugd zorg. Een onderzoek dat nodig is om de herstructurering op poten te zetten kost ongeveer drie ton. Financiële prioriteit krijgen verder projecten die bijdragen aan een vermindering van meervoudige problemen bij jongeren. Maand van de Vrijheid Vanaf 2000 willen GS structureel vormgeven aan het bevorderen van de verdraagzaamheid in de samenleving. Er komt een Maand van de Vrijheid waarvoor begin 2000 concretere voorstellen komen. Hoe de plannen er uit gaan'zien, zeker is wel dat GS er in ieder geval 75 duizend gulden aan willen besteden. Geweld Geweld achter de voordeur is een thema dat vaker in de kolom men van AbdijNieuws is beschreven. Wat daartegen te doen valt staat beschreven in het beleidskader "De vrijblijvendheid voorbij". Het informatieblad hierover is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie. Behalve dat de hulpver lening .die in dit verband nodig is meer aandacht moet krijgen in het aanbod van instellingen, stellen GS volgend jaar twee actiepunten centraal: ouders aan leren van alternatieven om kinderen te corrigeren maar dan wel geweldloos; het geven van opvoedingsvoorlichting en onder steuning aan gezinnen met pro blemen die tot nu toe met te bereiken waren. Cultuur In de loop van volgend jaar willen GS met een eerste concept komen voor een nieuwe cultuur visie. Het dagelijks provincie bestuur stelt vast dat samen werking rendeert als het gaat om bibliotheken, podiumkunsten, musea en cultuurbeleving. Ook is duidelijk dat de samenwerking tussen de Limburg, Brabant en Zeeland en de grote steden in die provincies vruchten afwerpt. Vandaar dat het college verwacht dat het Rijk met meer geld over de brug zal komen om te helpen plannen in het Zeeuwse mogelijk te maken. De dagelijkse provinciebestuur ders rekenen er op dat het zal lukken de Stichting cultureel erf goed Zeeland volgend jaar van start te laten gaan. De monu- mentenwacht, het archeologisch centrum en de consulenten voor musea en regionale geschied beoefening krijgen onderdak bij deze stichting. Erkenning van het Zeeuws als streektaal kan in de ogen van de provinciale bestuurders een belangrijke impuls zijn voor edu catieve en culturele activiteiten op Zeeuws taalgebied. En verder De komende weken zal AbdijNieuws aandacht schenken aan andere onderwerpen die aan bod komen in de begrotingsbrief; anders gezegd, onderwerpen en plannen die het dagelijks provin ciebestuur volgend jaar wil aan pakken. Maar GS kunnen dat niet doen zonder de instemming van Provinciale Staten. Die vergade ring is, zoals gezegd, vrijdag 12 november, en is natuurlijk open baar. Wie geïnteresseerd is, kan een plekje zoeken op de publieke tribune om te horen wat de Zeeuwse volksvertegenwoordi gers, de personen die door de inwoners van Zeeland zijn gekozen, vinden van de plannen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het voornemen om een gedeelte van de Drieweg (N665 ged.) te sluiten voor brom)fietsverkeer. Het gaat daar bij om het gedeelte tussen Nisse (aansluiting Gerbernesseweg) en Heinkenszand (aansluiting Clara's pad). De maatregel houdt verband met de onveilige situatie voor (brom)- fietsers op de Drieweg en de aanleg van een rotonde bij de ontsluiting van het bestemmings plan "Over de Dijk". Voor het (brom)fietsverkeer zal een alternatieve route via de be staande plattelandswegen wor den aangegeven. Het is de be doeling hiervoor de route via de Zuidzaksedijk, Nissezandweg, Grotedijk en Paul Krugerstraat te kiezen. Om deze route aantrekke lijker te maken voor fietsers, zul len plaatselijk verbeteringen wor den aangebracht, zoals het aan brengen van verlichting en het opknappen van de wegverhar ding. Verder is het de bedoeling om een fietsbrug aan te leggen over de Heinkenszandseweg bij de Zuidzaksedijk. Het desbetreffende ontwerp-ver- keersbesluit ligt van 28 oktober tot en met 25 november 1999 ter inzage bij de Directie Infra structuur en Vervoer te Middel burg, Abdij 6, kamer D006 en in het regiokantoor te Goes, Kloe- tingseweg 46, op werkdagen van 8 -17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Belanghebbenden kunnen tot en met 25 november 1999 hun zienswijze omtrent het ontwerp- verkeersbesluit schriftelijk of mondeling (na een afspraak via tel. 0118-631545) meedelen aan Gedeputeerde Staten van Zee land, Directie Infrastructuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Voor het inzien buiten kan tooruren, een mondelinge toelichting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot dé heer W.L. Houmes, tel. 0118-631545. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een bodemonder zoeksrapport en een sanerings plan ontvangen van de Stichting Uitvoering Amovering Tanksta tions te Rotterdam met betrek king tot bodemverontreiniging op de locatie Zuidstraat 104 te Westkapelle. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan (artikel 39 Wet bodembescherming) in te stemmen. De ontwerp-beschikking ligt van 27 oktober 1999 tot en met 24 november 1999 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeen tehuis van Veere, Dorpsplein 28 te Koudekerke, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en op don derdagavond van 17.30 -19.00 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4.330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Provinciale Kraamzorg Ent administratie Zèeland iplfti I >v i sS S t ?\.4 <-> :p! '7 I7"7 7 - Üi! MeisjesacLtemaam: Naam partner: Adres:.tlPostcode: Woonplaats: Stichting Provinciale Kraamzorg Entadministratie Zeeland Antwoordnummer 176, 4460 VB Goes (een postzegel is niet nodig) k |£0 "V l-KZ Kwalitdumok krunuoig Nieuwbouw? Dan geiden nog lagere tarieven Groot nieuws: ANIB, AVO en GON hebben hun krachten gebundeld. Zij vormen nu ANGO: de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie. U kunt rekenen op deskundig advies van consulenten en adviseurs in ruim 80 landelijke afdelingen. Kent u al uw rechten op o.a. sociaal zekerheidsrecht, thuiszorg, woningaanpassingen, hulpmiddelen, vervoer, toegankelijkheid, belastingteruggave? Die almaar ingewikkelder wet- en regelgeving kunt u het beste SAMEN aanpakken. Bel of schrijf ANGO. O. ff Postbus 850. 3800 AW Amersfoort. Telefoon (033) 465 43 43 menu 49.50 0 59,50 69,50 Gemarineerd Rundvlees met een Soja-Sesam Vinaigrette en Frisse Salade Tomatensoepje met Creme Fraiche en Bieslook Brunch buffet Restaurant Partyruimte Barbecue Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. (0113) 61 25 89 Fax (0113) 61 27 26 www.landlust.nl info@landlust.nl Gebakken Varkensfilet met Champignonsaus of Australische Kabeljauwfilet met Mosterdsaus en Geglaceerde Groenten Vanille Roomijs met Chocoladesaus en Krokante Tuille Rauw Gemarineerde Zalm Honing, Mosterd en Dille Crème van Paddestoelen Verfrissend Pauzedrankje Gegrilde Scholfilet met Fijne Groenten en Jus met Gehakte Kruiden of Gebraden lamsfilet met Paprika Courget en Lamsjus Een Mousse van Chocolade met Slagroom en Kaneelstokjes met Salade met gebakken Gamba's Brunoise Gerookte Paling en gemarineerde Tomaat Heldere Runderbouillon met Shitake en Chinoise Gesneden Groenten Gegrilde Zalmfilet met Basmatierijst en Basilicum Verfrissend Pauzedrankje Gebraden Hertenhaas met Roerbakken Groenten en Jus met Zwarte Bessen Honing Parfait met Mintsaus Menu's worden per tafel geserveerd Koop hout met het internationale FSC-keur- merk, aanbevolen door Wereld Natuur Fonds, Novib en Milieudefensie Dan weet u zeker dat het hout uit goed beheerde bossen komt. Doe mee! Bel de Milieudefensie Servicelijn: 020 - 62 62 620 WIN EEN GRATIS FSC-TUINMEUBEL!

de Faam | 1999 | | pagina 7