«nAturttlmUlKkK. GEMEENTE MIDDELBURG De partijen over de gemeentebegroting voor 2000 RPF -b GPV Partij van de Arbeid De grijze container moet worden gebruikt! Week 43 Meterkaart Collecte GROENLINKS Avond nieuwe inwoners Japans philharmonisch orkest Herdenking Sloedam 1999 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Ieder jaar wordt in de raadsvergadering van no vember de begroting voor het komende jaar vastgesteld. De begrotingsraad zal dit jaar plaatsvinden op maandag 1 november. Deze ver gadering begint om 14.00 uur en om 19.30 uur en is voor het publiek toegankelijk. De publieke tribune is te bereiken via de ingang in de toren op de hoek Lange Noordstraat Markt. Mensen die moeilijk ter been zijn, kunnen dit van te vo ren telefonsich doorgeven aan de bodes van het stadhuis. Zij zijn te bereiken via het telefoon nummer 0118-675 403. De agenda voor deze vergadering is als volgt: 1. Ontwerp-begroting 2000 meerjarenraming 2001 t/m 2003 2. Vaststelling subsidievoorstel en gemeenschappelijke regelingen Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur 200(> 3. Tarieven 2000 Vooruitlopend op deze raadsvergadering en de behande ling van de begroting voor 2000, hebben de verschillen de raadsfracties een kort commentaar geschreven op de gemeentebegroting. Dit commentaar treft u aan op deze en de volgende pagina. 2 FAAM/VLISSINGER Woensdag 27 oktober 1999 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl Als lezer van de Faam wordt u ook dit jaar weer geconfronteerd met bijdragen van politieke par tijen over de gemeentebegroting 2000. Misschien zegt u: het inte resseert me helemaal niets! Wal zich daar allemaal afspeelt en wal we lezen en horen via de me dia, daar lusten de honden geen brood van. Toch daagt de RPF/GPV u uil om kennis te nemen van wal zij op merkt over hei collegebeleid: Hel college van B&W heeft zich begin 1997 gemanifesteerd als een kracht dadig bestuur dat voor de burger duidelijke resultaten wil boeken. Twee kemaspecien waren commu nicatie en planmatig werken. Aan beide aspecten heeft het de afgelo pen periode ontbroken. Hel college treedt wel redelijk voortvarend op. maar wel aan de hand van Rick Bakker. Hel binnen halen van hel waterschap verdient een pluim, zij hel dat u later waar schijnlijk het gelag zal moeten be talen. De parkeertarieven gaan in 2000 met I I omhoog. Dat is niet niks. De verstandhouding lussen hel col lege en de ambtelijke organisatie valt moeilijk goed te noemen. Het vcrvolgondeizock van Berenschot maakt hierover de nodige opmer kingen. De RPF/GPV-fraclie is van mening dat we in Middelburg moeten laten merken dat veiligheid een groot goed is. Wij stellen voor om een ri sicovol gebied binnen het centrum, aan te wijzen als "geweldloze zo ne". Dat heeft een positieve uitwer king op de rest van hel centrum en daarmee op het imago van Middel burg. De coffeeshops worden gemid deld een keer per jaar gecontro leerd. RPF/GPV vindt dat dit mini maal twee keer per jaar zou moeten zijn. Per 1 augustus 1999 is het open baar onderwijs verzelfstandigd in de Archipel. De fractie van RPF/GPV meent dat de Archipel scholen, net als de bijzondere scho- len, zelf dienen te voorzien in een adequate ondersteuning. Wij heb ben de indruk dat de Archipelscho len een voorkeursbehandeling ge nieten. Het aantal AM A's (alleenstaande minderjarige asielzoekers) dal ge bruik maakt van hel Molenwater- project stijgt sterker dan verwacht. Bij de bouw van het nieuwe asiel zoekerscentrum in de Stromenwijk dient rekening te worden gehouden met scholing aan basisschoolleer lingen en leerlingen op voortgezel onderwijs. De corrigerende maatregelen die genomen zijn bij de Poelendaelc- singel heeft een averechts effect ge had. De chaos is alleen maar groter geworden. De maatregel dient z.s.m. ongedaan te worden ge maakt. Een optimale verkeersregel- installatie vanaf de Schroebrug kan enige verlichting geven zo lang de N57 niet is gerealiseerd. De bereik baarheid van de binnenstad is van levensbelang voor winkels en be drijven. Het belang van hel havengebied kan niet genoeg worden benadrukt ook voor Middelburg. 0 Het realiseren van een regionaal distributiecentrum in dat gebied be hoort tot de mogelijkheden. We pra ten hier over werkgelegenheid. Het college dient dan ook voorwaarden scheppend en stimulerend op te tre den. In de "economische schets" wordt gesproken over een nieuw kernwin kelcentrum. De RPF/GPV heeft geen idee waar het hier over gaat. Wat dacht u van de herinrichting van het bestaande kcrnwinkelge- bied? De fractie is daar niet opti- mistisch over. Ook de bebouwing op PIein'40 wil maar niet vlotten, of men daar voorstander van is of niet, het lukt gewoonweg niet. Wal dacht u van ons zwembad'? Binnen afzienbare tijd wordt dit ge sloten om plaats te maken voor nieuwbouw van rijkswaterstaat. Ak koord, maar een zwembadloos Mid delburg zal zo kort mogelijk moe ten zijn. Het realiseren van de schouwburg aan de Blauwedijk kan door juridisch getouwtrek flinke vertraging oplopen. Het is goed mogelijk dat de plannen door de tijd zullen worden ingehaald. Her bouw op de huidige plek als "se cond best" heeft onze voorkeur. Hier komt bij dat de Arbo-aanpas- singen miljoenen zullen vragen, on geacht nieuwbouw. Het klimaat voor realisering van het "Aldo van Eyk museum" lijkt milder dan ooit. De oorzaak hiervan is dat er plannen zijn voor samen werking lussen SBKM en Zeeuws Museum. De besluitvorming zal nog moeten plaats vinden in Provinciale Staten en de raad van Middelburg. In tegenstelling tot de besluitvor ming rond hel museum 13/1X" is het risico voor de gemeente Middel burg gehalveerd. De investeringsbij drage bedraagt slechts 1/3 van het geheel, terwijl in de exploitatie de Provincie voor een aanzienlijk deel zal bijdragen. Bovendien kan het museum voor meerdere doeleinden worden benut Reeds enkele jaren wordt gewerkt aan de actualisering van de bestem mingsplannen. Een aantal is sterk verouderd. Met belangstelling zien we uit naai' de eerste bijgestelde plannen. Middelburg wordt geteis terd door een stroom van planscha declaims. De uilvoering van bouw plannen is daar debet aan. Indam ming van deze claims is noodzake lijk. Een proefproces bij een nieuw project is voor wat betreft de RPF/GPV de moeite waard De RPF/GPV-fraclie is voorstan der van een vast percentage te bou wen woningen op Vincx lokaties die gereserveerd zijn voor huishou dens met een smallere beurs, met andere woorden, voor de lagere in komens. Aldus een aanbeveling door het CPB (centraal planbureau). Bij herstructurering van een wijk kunnen bewoners vaak niet terugke ren i.v.m. herbouw, waarvan dan de huur aanzienlijk is geslegen. Het college dient dit in het te voeren be leid mee te nemen. Aan de uitgavenkant van de begro ting is de stofkam gehanteerd. Dit heeft ruim 2.5 miljoen gulden opge leverd. De bestemming is m.n. voor "nieuw beleid". Tegenvallers in het komende begrotingsjaar kunnen moeilijk worden opgevangen. De solvabiliteit kan hierdoor in gevaar komen. De RPF/GPV heeft bij ge noemde hantering grote twijfels. Tenslotte: wat is de grondhouding voor ons politiek handelen Bij veel burgers begint, langzaam maar zeker, het idee te ontstaan dat de overheid (in ons geval de ge meente) een neutrale instelling is die op afstand blijft en alleen bij springt in geval van nood. Voor beelden van zo'n onzichtbare over heid tegenover geweld en normver vlakking zijn er genoeg in onze stad. Een antwoord op toenemende onverschilligheid willen we aanrei ken vanuit bijbelse principes. Gods Woord blijkt verrassend actueel! Niet alleen als toelskader voor re gelgeving maar ook voor onze per soonlijke normgeving. In dat licht zoeken wij als RPF/GPV-fractie het goede voor alle Middelburgers. Voor vragen kunt u bellen met: L.M.Luitwieler, 602398, J.J.Sicreveld. 601517, A.H.Rots, 642699 en P.J.Mersie, 623939. De Zeeuwse gemeenten houden ook dit jaar weer in samenwerking met Delta Nutsbedrijven de Actie 'Zuinig Stoken'. Deze week zal de meterkaart huis-aan-huis in de ge meente Middelburg verspreid wor den. Op 31 oktober start de actie 'Zui nig Stoken'. Meterslandcn kunnen een jaar lang op de nieuwe meterkaart worden bijgehouden. Door de tips op de meterkaart te volgen, is het zonder investeringen makkelijk om te besparen op het gebruik van gas, elckticiteit en wa ter. Door iedere week hel gebruik te vergelijken met hel streefgebruik, krijgt u een goed inzicht in het slookgedrag. Mensen die de meterkaart niet ont vangen hebben, kunnen deze opha len bij de sectic Communicatie (Sladhuisstraat 2) of bij de verschil lende wijkondersteuningspunten. De maquette van de herstructurering van de Magisiraatwijk. Pionnen van de gemeente waar alle politieke partijen achter staan. 2000 is in meerderlei opzicht een belangrijk jaar voor Middelburg. De PvdA-fractie vindt dat in dat jaar een aantal belangrijke beslui ten genomen moeten worden, over zaken die in het afgelopen jaar voorbereid zijn: het nieuwe stads gewestelijke zwembad, een nieuwe schouwburg, nieuwe locaties voor woningbouw, herinrichting van de binnenstad, een nieuw museum Al deze projecten vergden en vergen zorgvuldige voorbereiding, waarbij goede communicatie met belang hebbenden nodig was en is; uitein delijk dienen er echter knopen door gehakt te worden! Daarbij is het no dig dat de gemeente haar huiswerk goed en op tijd uitvoert, met name op het gebied van de ruimtelijke or dening. De PvdA-fractie is bezorgd dat dit niet op tijd gebeurt en dat Middelburg daarmee zichzelf in de vingers snijdt! Het stationsgebied. Dit gebied kan een schitterende ver binding worden lussen Middelburg ten noorden en ten zuiden van het kanaal. Wij zijn dan ook tevreden met het slagvaardige optreden van het colle ge, waardoor het waterschapskan- toor als trekker voor het gebied kan fungeren. Het nieuwe stadskantoor dient daardoor wat op te schuiven. In de periode van 1 lot en met 6 no vember wordt er huis-aan-huis ge collecteerd. Dit keer zullen collec tanten van het Diabetes Fonds Ne derland langs komen om geld in te zamelen. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf 1 november tot en met 7 november 1999 Maandag Varkensschnitzel cordon bleu, bloemkool, gestampte aardappelen Dinsdag Gebraden varkensvlees in fijne saus, appelstukjes, rode kool, aardappelpuree Woensdag Stamppot van zuurkool met worst Donderdag Kipfilet in wiltewijnsaus, groente, rijst Vrijdag Gepaneerde visfilet, worteltjes, gestampte aardappelen Zaterdag Kleurrijke pasta met gorgonzola-saus, blokjes ham en kalkoen Zondag Wat de pot schaft "Snapt u toch niet wat ze zeggen? Maakt het u geregeld ziek? t Is ook niet om uit te leggen. t'Snijdt geen hout, 't is politiek." (door Johan Kosten) Gelet op de lage opkomsten bij de laatste verkiezingen is het niet on waarschijnlijk dat veel mensen dit herkennen. Dat zou niet zo moeten zijn, maar helaas is de werkelijkheid anders. Steeds meer mensen keren zich af van de politiek en gaan schouderophalend voorbij aan be langrijke discussies in de gemeente Middelburg gevoerd en gevoerd moeten worden. Flel Middelburgse college is helaas niet in staat om de negatieve beeldvorming om te ke ren. Het "gedoe" over declaraties van collegeleden, buitenlandse rei zen en steeds weer terugkomende besloten vergaderingen versterken dal beeld. Middelburg komt hier door in een negatieve spiraal die nog meer mensen van de politiek af zal keren. De essentie van de demo cratie wordt hierdoor ernstig aange tast. Groen Links heeft geen behoef te aan een lang en ingewikkeld ver haal over de begroting voor het jaar 2000. Maar wel aan een duidelijk verhaal. Een verhaal zonder veel po- litiek-besluurlijke geheimtaal. Wc hebben er ook geen behoefte om op ieder detail van de begroting in te gaan. We beperken ons tot een aan tal hoofdonderwerpen. Begroting 2000 Een groot deel van de inkomsten en uitgaven ligt gewoon vast. De in komsten van het Rijks Gemeente fonds liggen vast, terwijl de uitga ven voor meer dan 80% vast liggen in personeel, gebouwen en aangega ne verplichtingen. Tot op zekere hoogte zijn de inkomsten via ge meentelijke belastingen en tarieven enigszins te beïnvloeden. Wat er uit eindelijk nog beïnvloedbaar is mini maal. Dit is de ruimte voor nieuw beleid die elk jaar wordt gecreëerd en die officieel door de Raad mag worden ingevuld. In de praktijk zijn het de Collegepartijen die dal invul len. Wat Groen Links belangrijk vindt vertellen we u nu niet alleen, maar herhalen wc vaak omdat we van mening zijn dat hel herhalen van ons verhaal, op diverse manie ren en in diverse verschijningen tot resultaat zal leidden. Wat wil Groen Links? Groen Links vindt verbetering van de kwaliteit van het woon- en leef milieu heel belangrijk. Een verster king van de maatschappelijke sa menhang, goed onderhoud en be heer van de dagelijkse woon- en leefomgeving horen daarbij. De kwaliteit van de dienstverlening moet verbeterd worden. Dn bete kent dat de toegankelijkheid van het ambtelijk apparaat verbeterd moet worden en het aanbod van de ge meente zal beter afgestemd moeten worden op de vraag. De huidige werkwijze van gemeente en instel lingen kenmerkt zich, naast uitvoe ring van gepland onderhoud, veelal door het reageren op incidenten. Dat moet veranderen door veel betere samenwerking en communicatie. De rol van de wijktafels zal versterkt moeten worden. Groen Links streeft naar een zo open mogelijke commu nicatie als verbetering in de relatie tussen u en de gemeente. In een open dialoog zal de gemeente meer vragen moeten stellen. Wat vindt u als inwoner van Middelburg belang rijk. en wat zou de gemeente vol gens u voor u moeten doen? Communicatie. Goede communicatie is absoluut noodzakelijk. Noodzakelijk om een goede samenwerking te krijgen met iedereen die in uw woonomgeving aanwezig is. "Dat kan wel zijn, maar de gemeente luistert toch niet naar mij", zult u waarschijnlijk zeg gen. Daarom moet er beter gecom municeerd worden. De gemeente beschikt niet over een eigentijds en bruikbaar communicatiebeleid. Be stuur en ambtenaar bedrijven com municatie naar eigen goeddunken, op eigen wijze en naar eigen inzicht. 01' ze laten communicatie juist ach- Lerwege. Natuurlijk, er is een voor lichtingspagina - de pagina waar u nu op zit te lezen - en er zijn persbe richten. Maar er zit geen visie ach ter. Intern - binnen het stadhuis - maar ook niet extern - naar u toe. Dat leidt tol miscommunicatie en tot misverstanden. Dat zijn conclu sies van een ingehuurd adviesbu reau! Maar het is al geruime tijd de conclusie van Groen Links en we hebben die vele malen gezegd. We willen dal ook hier snel verbetering in komt. Want alles valt of staat met goed communiceren. Groen Links vindt wijkgericht sa menwerken één van de belangrijke onderwerpen van de komende jaren. De betrokkenheid van u is de kurk waar het op moet drijven. Dat kan niet lot stand komen met slechte communicatie. Gemeentelijke tarieven. De gemeentelijke belastingen stij gen ieder jaar opnieuw. Vooral voor de mensen met een inkomen dat net boven het bijstandsniveau ligt komt de gemeentelijke aanslag hard aan. Voor mensen die een inkomen heb ben op bijstandsniveau is er de inge wikkelde procedure van kwijtschel ding. Degenen die daar nel boven komen betalen ineens de volle mep. Bij de gemeentelijke belastingen wordt nauwelijks naar draagkracht gekeken. Hoewel de mogelijkheden beperkt zijn wil Groen Links hier verandering in aan brengen dooreen groter deel van de gemeentelijke be lastingen via de Onroerende Zaak Belasting (OZB) te laten verlopen De tarieven voor het rioolafvoer- recht en de afvalstoffenheffing kun nen hierdoor omlaag. Voor de vas te! ling van de tarieven voor het ri- oolafvoerrechl en het ophalen van huisvuil hanteert Middelburg het principe "de vervuiler betaalt". Groen Links staat volledig achter dit principe. Helaas legt de gemeente dit principe op een andere manier uit dan wij dit graag zouden willen zien. Wij vinden dal degene die veel water door het riool spoelt en veel huisvuil aanbiedt meer moet betalen dan degene die zorgvuldig omgaat met zijn huisvuil en water. Groen Links zal dan ook blijven herhalen dat er meer differentiatie moet ko men in de gemeentelijke tarieven. Zalmsnip Iedere inwoner van Nederland heeft in de afgelopen 2 jaar, hel kader van de lastenverlichting van hel Rijk, 100,korting gekregen op ge meentelijke nota. Dit was de zgn. Zalmsnip. Vanaf 2000 is de gemeen te vrij in de wijze waarop zij de Zalmsnip gaat besteden. Hel Mid delburgse college heeft er voor ge kozen om de Zalmsnip aan te wen den voor een korting op de Afval stoffenheffing. Dit klinkt goed, maar de afvalstoffenheffing voor eenpersoonshuishoudens stijgt in 2000 met 100,Deze groep merkt dan ook niets meer van de be loofde lastenverlichting. Groen Links zal dit aan de kaak stellen. Verkeer Het verkeer rondom de beide ka- naalbruggen loopt steeds vaker vast. Volgens Groen Links is dit pro bleem deels aan te pakken door technische middelen zoals verbete ring van de verkeerslichten installa tie, betere afspraken over de ope ningstijden van de bruggen en door en omleiding van het toeristenver keer via de half hoge brug bij Vliss- ingen. Deze ingrepen lossen maar een deel van hel probleem op. Mid delburgers zullen vaker de fiets in plaats van de auto moeten nemen. Middelburg kent nog te veel knel punten voor de fietser Naar de me ning van Groen Links kunnen hier voor middelen vrijgemaakt worden door een deel van de parkcerop- brengsten te bestemmen voor verbe tering van de lïctsvoorzieningen. De PvdA heelt voorkeur voor een locatie nabij de Schroebrug. waar door het stadskantoor centraal ligt voor hel publiek. De fractie is verder zeer verheugd over de nieuwe kan sen voor een museum voor moderne beeldende kunst. Provincie en ge meente kunnen door eendrachtige samenwerking een dergelijke be langrijke voorziening voor Middel burg én Zeeland alsnog realiseren. De PvdA zal dit krachtig ondersteu nen! Eendrachtige samenwerking is ook nodig ten behoeve van de podi umkunsten: zowel wat betreft de or ganisatie van podiumactiviteiten als de vestigjng van een nieuwe schouwburg in hel stationsgebied. De Walcherse gemeenten kunnen bewijzen dat zo'n samenwerking re sultaten kan opleveren en daardoor nieuwe herindeling van gemeenten blijkbaar overbodig is Zorgvuldig overleg over het gebied met bewoners van de Edelstenen- buurt en de Blauwe Dijk is gewenst. Herstructurering van oudere wijken. We moeten ons niet alleen bezig houden met vernieuwing. Ook ver betering van bestaande zaken is no dig. Daarom is hel goed dat er in grijpende plannen zijn voor verbete ring van de Magisiraatwijk. De reno vatie van het winkelcentrum in Dau- wendaclc is een ander voorbeeld van verbetering van beslaande wijken. De PvdA vindt dal dan de Stromen- wijk aan de beurt is. Een leefbaar- heidsonderzoek is een goede aanzet. Als voorstander van de vestiging van een asielzoekerscentrum in die wijk, wil de fractie dat de ideeën van de omwonenden voor een goede ont sluiting serieus genomen moeten worden. "Sociale herstructurering" nl. het vergroten van de sociale sa menhang in de wijken is immers even belangrijk als verbouwen en vertimmeren Jeugd, ouderen en sport. De PvdA-fractie vindt dat er het af gelopen jaar te weinig, impulsen zijn geweest voor hel jeugdbeleid. Er kan veel meer vóór en mét jongeren, de realisering van de skatehal is daar een voorbeeld van. Wij zijn van me ning dat er een interculturele voor ziening moet komen voor de jeugd, waar een combinatie van functies plaats vindt voor verschillende jon gerengroepen: poppodium, ontmoe tingscentrum. film en theater, skaten en andere activiteiten, al dan niet ge combineerd met commerciële activi teiten. Ook voor ouderen dienen er meer impulsen te komen, in combinatie met gezondheids- en sportbeleid. Het college is een sportnota aan het voorbereiden, want een echt sportbe leid is er niet in Middelburg. Daar moeten we in de begroting dan ook geld voor reserveren! En verder: Is de PvdA erg tevreden met het voorstel voor een millenniumuit kering voor de minima, in navol ging van een eerder door ons in gediende motie; dient het kwijlschcldingspercenta- ge verhoogd te worden naai- 99%; willen we weten of Middelburg zich gaat aansluiten bij de ge meenten clie legalisering van het drugsbeleid voorstaan; kan de opzet van de brede school in de Magistraatwijk van ons een ster krijgen! Zo'n voorziening verdient navolging in andere wij ken en dient financieel mogelijk gemaakt te worden, dienen er meer door de gemeente ondersteunde mogelijkheden te komen voor buitenschoolse op vang, met name opvang tussen de middag in hel basisonderwijs; dient er een parkeerautomaat aan de Schroeweg te komen voor niet- Middelburgers die een dagkaart willen hebben: dient er voor de oplossing van de verkeersflessenhals bij de bruggen niet alleen op langere termijn een oplossing gevonden te worden in de vorm van het N57-aquaduct. Op kortere termijn dient geïnves teerd te worden in nieuwe appara tuur voor verkeerslichten. Verder kan onderzocht worden hoe ge vaarlijke kruisingen voor fietsers vermeden kunnen worden (wat te vens de doorstroom van het auto verkeer kan bevorderen). Woensdag 3 november 1999 vindt weer de avond nieuwe inwoners plaats. Op informele wijze kunnen nieuwe inwoners tijdens deze avond kennis maken met het college van burgemeester en wethouders, de gemeenteraad, de diverse diensten van de gemeente en andere nieuwe inwoners van de ge meente Middelburg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De deuren van het Stadhuis (aan de marktzijde) zijn geopend van 19.30 uur. Aanmelding Nieuwe inwoners hebben persoonlijk een uitnodiging gekregen. Mochten er inwoners zijn die geen uitnodiging hebben ontvangen, dan kunnen zij zich voor 29 oktober aanmelden bij de sectie Communicatie, tel. nr. 675450. Dinsdag 2 november 1999 geeft het beroemde Japans philharmonisch or kest een concert in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg. Zij zullen muziek ten gehore brengen van Johannes Brahms, Pjotr Tsjaikowsky en Toshiro Mayuzumi, Het concert, begint om 20. 00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Zeeuwse Theater Stichting, telefoon 0118-659659. Aanstaande zaterdag vindt in het kader van '55 jaar bevrijding van Walcheren' de herdenking op de Sloedam plaats. Britse, Franse en Canadese oud-strijders herdenken dan samen met Walcherse inwo ners en belangstellenden hun in 1944 gevallen kameraden. Tussen 1 en 8 november 1944,55 jaar geleden, werd hel eiland Walcheren bevrijd van de Duitse overheersing. Diverse Britse legeronderdelen, Cana dese troepen en vele anderen hebben hierbij een essentiële rol gespeeld. Om deze strijd, deze inzet van men sen, te gedenken vinden er eind okto ber op Walcheren een aantal bovenlo kale herdenki ngsbijeenkomsten plaats. Eén van deze herdenkingen vindt plaats op de Sloedam op zater dag 30 oktober a.s. Wie nu van Middelburg naai- Goes rijdt, zal ongemerkt een stuk verkeers weg passeren waai- vroeger een soort afsluitdijk lag: de Sloedam genaamd. De Sloedam vormde destijds de ver binding tussen het schiereiland Zuid- Beveland en het eiland Walcheren. Na de oorlog hebben de Hollanders het hele Sloegcbicd ingepolderd, waardoor het eiland Walcheren werd versmolten met Zuid-Bevcland en de Sloedam in het polderlandschap werd geabsorbeerd. De Sloedam beslaat dus eigenlijk niet meer. Wél blijven de herinneringen bestaan aan alle sol daten die tijdens de Tweede Wereld oorlog op de Sloedam gevochten heb ben. Door de kranslegging a.s. zater dag 30 oktober bij het Franse, Schotse en Canadese monument in Amernui- den worden de tijdens de Tweede We reldoorlog op de Sloedam gevallen soldaten herdacht. De officiële her denkingsceremonie zal om 10.30 uur aanvangen. Na een welkomsttoe spraak van burgemeester mr. L.H.B. Spahr van der Hoek, zal de kransleg ging plaatsvinden. Twee weken geleden zijn de eer ste grijze containers bezorgd in de wijken Stromenwijk, 't Zand, Breewijk en griffioen. Deze con tainer is bedoeld voor restafval en is in de plaats gekomen van de grijze vuiniszak. Voor alle duide lijkheid: het is de bedoeling dat iedereen die een grijze container ontvangt, deze ook direct gaat ge bruiken. Er mogen in deze wijken dan ook geen huisvuil- zakken meer worden aangeboden. worden de bewoners geacht de con tainer direct in gebruik te nemen. Ook voor deze wijken geldt dat er vanaf dan geen huisvuilzakken meer worden meegenomen. Meer informatie Voor informatie over de afvalinza meling kunnen de bewoners contact opnemen met de Stadsreiniging, te lefoonnummer 675 322. Vanaf volgende week worden er in een aantal straten van de binnen stad in Sint Laureins en in de wijken Klaren- beek, Nieuw-Middel- burg en Prooyenspark de containers huis-aan- huis bezorgd. Zodra de container is bezorgd.

de Faam | 1999 | | pagina 2