Regisseur Middelburgs Theater in GTST Zeeland werkt aan grootste merklap Muziek in Middelburg OKTOBER WOONMAAND Prenten uit vorige eeuw Iconen lezingen reis naar tentoonstelling WmiiHjknint De keu de maend 10e Zeeuwse gezinsbeurs 20 21 WOENSDAG 13 OKTOBER 1999 JAARGANG 101 - NUMMER 41 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL W De Nationale Soap Acteer Wedstrijd? Nee: daar wil hij nooit aan meedoen. Toch was de Middelburger Oscar Postema vorige week eventjes te zien in Neerlands bekendste soap Goede Tijden Slechte Tijden. „Natuurlijk zou ik best een grotere rol in GTST willen hebben", geeft Postma, die als regisseur van de voorstel ling Amadeus van het Middelburgs Theater ook op een heel andere manier met toneel bezig is, na enig aandringen toe. Om daarna gelijk weer van gedachten te veranderen: „Nee, ik ben daar niet echt voor geschikt, denk ik. Acteurs die slijmen bij regisseurs, dat soort dingen ga je dan tegenkomen. Ik zou mijn vrijheid mis- sen Amadeus Gezag De verschijning van het boekje 'Door mijn ge- daen', over de geschiedenis van de Zeeuw se merk- en stoplap, heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Zo wordt in april 2000 een rei zende tentoonstelling geopend die in heel Zee land te zien zal zijn. Maar ook wordt een po ging gedaan de grootste merklap aller tijden te maken. Die zal dan in elk geval groter moeten zijn dan het beroemde Tapijt van Bayeux, dat al zo'n zeventig meter lang is. mmm Richtlijn Handtekening Tijdens de herfstvakantie 20 t/m 24 okt. Zeelandhallen Goes De dagen worden steeds donkerder. Toch blijft de binnenstad van Middel burg gezellig, vindt de Stichting Evene menten Middelburg (SEM). Om die woor den kracht bij te zetten zorgt de stichting de komende twee zaterdagen voor muziek in de provinciehoofdstad. met deze week aandacht voor keukens! Kijk voor meer informatie elders in deze krant Aan het eind van de negentiende en begin van de twintigste eeuw werden overal in Europa de fraaiste staaltjes van commerciële grafieken gemaakt. In Galerie Icon is deze win ter volop aandacht voor de kleuren-lithografie met een tentoonstelling van boeken, prenten, briefkaarten en tijdschriften uit 1880-1920. Middelburg raakt de laatste buurtsuper kwijt. Piet Baan, eigenaar van de Spar in Nieuw-Mid- delburg, sluit volgende week ae deuren van zijn zaak voorgoed. Hij vertelt over zijn begin als kruidenier, de buurt en zijn klanten. In de Middelburgse Gortstraat heeft Freek Kleijn zijn zaak De Walvis geopend: een centrum voor creatieve en spirituele groei. Toen ik, werkend aan mijn boek over Zeeland tussen 1945 en 1950, een krantenbericht uit die periode las, werd ik ineens getroffen door weer zo'n klein verschilletje tussen het Zeeuws en het Nederlands. In het bericht ging het over de premie van het varkensfonds van Noordwel- le op Schouwen: een gulden per maand per varken. In ons katern oktober-woonmaand veel noviteiten in de keuken. - faam/ door Ellen de Dreu Heel even zat hij daar. In Ricks café, gezellig drinkend op de achtergrond. Totdat Charley op hem afstapte. „Ik had ook wat tekst dit keer. Wat ik pre cies zeggen moest? Jemig. Iets van 'En als jij me nu al het geld uit de kluis geeft, heb ik ook een leuke avond', geloof ik", dreunt hij op. Echt leuk was het trouwens niet. „Die Charley is nog maar zeventien jaar en dat ze niet zoveel erva ring heeft kun je tijdens de op namen goed merken", ver haalt hij. ,,'t Moest keer op keer overnieuw. Niet echt leuk, want als je maar één of twee zinnetjes mag zeggen weet je toch al dat je jezelf niet echt goed kunt profileren. Dus dan is het maar het best als het allemaal zo snel moge lijk gaat". Dit was niet de eerste keer dat Oscar Postema te zien was in de Nederlandse soapscene. „Ik ben me gewoon gaan in schrijven bij castingbureaus in Amsterdam", vertelt hij. „Met Onderweg naar Morgen is het begonnen. Een heel klein rol letje, maar al gauw werd ik gevraagd om ook een hele kleine gastrol in Goede Tijden te spelen". Vorig jaar was het zover. „Ik moest samen met Beau Erven van Doorn, die nu RTL Live presenteert, een stu dent in opleiding spelen. Twee kakkers waren we dus. Dat was echt niet gemakkelijk. Ja, behalve dan voor Beau. Want die kon gewoon zichzelf blij ven. Ik heb echt flink moeten improviseren om het een beetje geloofwaardig te hou den". De gastrolletjes die Postema in soaps speelde, zijn in zijn ogen bijzaak. „Ik doe alles om me zoveel mogelijk met to neel bezig te kunnen houden", vertelt hij. Zo regisseert hij de voorstelling Amadeus, die vanaf zaterdag 16 oktober ge speeld wordt door het Middel burgs Theater. En vormt hij samen met Frangois Vervaet Theater Kwark, dat langza merhand steeds meer bekend heid krijgt vanwege de Oscar Postema: „Ik lig ook altijd in de clinch met gezag. Net als Mozart, eigenlijk' schoolvoorstellingen die het duo samen maakt en speelt. Verder werkt hij parttime als onderwijzer op basisscholen op Schouwen-Duiveland. Met het Middelburgs Theater is hij op het moment druk in de weer. „Het Middelburgs Theater werkt met gastregis seurs", legt hij uit. Hij ver volgt: „Ik wilde graag het stuk Amadeus van Peter Shaffer op toneel neerzetten, zij zagen er wel brood in. Dus zijn we samen aan de slag gegaan". Het toneelstuk - inderdaad hetzelfde als waar de bekende film Amadeus op gebaseerd is - sprak Postema altijd al bij zonder aan. „De jaloerse com ponist Salièri vertelt over hoe hij Amadeus Mozart vergiftigd heeft. Het gaat om de strijd van zijn leven: terwijl Salièri rijker en rijker wordt, wordt Mozart steeds armer. Tegelij kertijd wordt Salièrï's muziek slechter en slechter en produ ceert Mozart steeds mooiere stukken. Ik las het laatst er gens heel mooi". Hij denkt even na. „Oh, ja. Mozart maakte van iets gewoons een mythe, Salièri maakte van een mythe iets heel gewoons". De thematiek in het stuk spreekt hem aan. „Ik kan er zelf ook niet tegen dat men sen je dwars zitten. En ik lig ook altijd in de clinch met ge zag. Net als Mozart, eigenlijk". De film is heel duidelijk een kostuumfilm. „Dat is in het to neelstuk anders", legt Poste ma uit. „Ik heb juist heel erg foto Jaap Wolterbeek naar de thematiek gekeken. De tijd waarin het zich af speelt, vind ik minder belang rijk". Wie Amadeus wil zien, kan te recht in het Middelburgs Mini- theater, de thuisbasis van het Middelburgs Theater. De voorstelling gaat zaterdag 16 oktober in première en is tot en met 11 december te zien. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop bij Bruna-Loeks Boekhandel aan de Lange Delft in Middel burg. G.R. Heerebout (voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Musea, uitgever van het boek werkje) presenteerde het eer ste exemplaar vorige week aan cultuur-gedeputeerde G. de Kok en daarmee was voor wat betreft de provincie Zee land het Jaar van het Textiel 2000 officieel geopend. Wie de grootste merklap aller tijden precies gaan maken, is nog niet bekend. Wel is duide lijk dat elke inwoner van Zee land gelegenheid moet krijgen om ook iets te maken. Inspira tie zal vooral worden geput uit de historie en de hedendaag se perikelen in eigen plaats of streek. Zo ontstaat een bijzon der beeld van Zeeland rond de millenniumwisseling, ver wachten De Kok en Heere bout. De heren hebben inmid dels zelf al toegezegd een mo tiefje te willen meeborduren. Bij de organisatie is verder het Nederlands Centrum voor Handwerken in Breda betrok ken. De recordpoging wordt ondersteund door een comité van aanbeveling met daarin ook weer G. de Kok. Wie zich nu al wil aanmelden voor één of misschien zelfs meer van de motieven in de enorme lap, kan zich opgeven bij het Bureau Nationaal Museum consulent Zeeland in Middel burg. Daar zijn richtlijnen en een aanmeldingsformulier verkrijgbaar. In 'Door mijn gedaen' wordt op 56 pagina's de geschiede nis van de Zeeuwse merk- en stoplappen uit de doeken ge daan. Daarbij zijn veel leuke 'weetjes' verwerkt. Het geheel wordt bovendien extra aan trekkelijk gemaakt door het gebruik van veel illustraties en bevat als extraatje een com pleet telpatroon. Of veel men sen zich geroepen zullen voe len om de gedetailleerde merk lap van Margaretha Anna Smytegelt ook echt na te ma ken, blijft maar de vraag. De borduur-kunstenares deed er destijds zelf iets minder dan een jaar over. De welgestelde meisjes aan het eind van de achttiende eeuw borduurden de bewer kelijke merklappen niet voor hun plezier. Het borduren maakte deel uit van de opvoe ding. De jongedames demon streerden met de prachtig be werkte lappen hun kunsten in lezen, schrijven en rekenen. De titel van het boekje is ont leend aan de tekst die veelal op de gemaakte merklappen voorkwam en ongeveer zo luidde: Door mijn gedaen, Petronella Johanna Acker- mans door onderwijs van Wil- lemina Adriaansen voltrokken den 31 juli anno 1767". De eerste naam is die van de maakster. De tweede naam die in de 'handtekening' voor komt is die van de onderwijze res waar de maakster bor- duurles van kreeg. De komst van het boekje 'Door mijn gedaen' krijgt een vervolg. advertentie o.a. modeshows, keukens, woninginrichting, fietssport woensdag donderdag 14-22 uur 14-22 uur (advertentie) Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Commissievergaderingen Bezorging grijze containers Middelburg genomineerd voor Energy Award Zo is er zaterdag (16 okto ber) een optreden van de muzikanten van Sjoloos in de Middelburgse binnen stad. Het repertoire dat ze brengen bestaat uit pop muziek en jazz - zowel oud als nieuw. Sjoloos is te ho ren van 13 tot 16 uur. Zaterdag 23 oktober is het de beurt aan de Salt Lake Jazzband Midden Zeeland. De zes mensen van deze in jazzkringen zeer gewaar deerde band spelen vooral dixielandmuziek. Ook de Salt Lake Jazzband Midden Zeeland is van 13 tot 16 oktober te horen in de binnenstad. Vooral in Frankrijk bloeide de kleuren-lithografie in affiches van Toulouse Lautrec, de soci aal bewogen prenten van Steinlen of in satirische tijd schriften als l'Assiette au Beurre, Gil Bias en Le Rire. De invloed van de Nouveau Art deed zich in alle vormen van kunst en kunstnijverheid gelden. In Duitsland leidde het blad Jugend tot de kunstterm Jugendstil. Ook Belgische en Nederlandse kunstenaars raakten in de ban van de nieu we stijlen. Jan Toorop (des tijds maker van de Calvé-re- Prachtige affiches, boeken, tijdschriften en prenten uit 1880- 1920 in Galerie Icon. clame) en Felicien Rops (be kend geworden door zijn ero tische tekeningen) zijn beken de voorbeelden. In kinderboeken (zoals die van Rie Cramer en Midderigh Bok horst) werden vaak kleurenli tho's op kunstdrukpapier mee gebonden. Maar ook in de af fiche kunst, of op kalenders, werden grote hoogten bereikt. De tentoonstelling is vanaf 16 oktober nog tot en met 15 maart 2000 te zien. Galerie Icon is op werkdagen van 12 tot 16 uur open. T Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes breed UIT In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel in formatie over uitgaan in Midden-Zeeland en handi ge van dag tot dag overzichten met het uitgaans- aanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Deze week aandacht voor de bloedstollende thriller The Haunting van Jan de Bont, de 13th Warrior en de Neder landse kinderfilm De Bal. Verder: Frans Bauer in Zeeland hallen, opera Dido en Aeneas. Uiteraard ook de wekelijkse uitkalender ontbreekt niet. Voordat de lezers van de PZC Huis-aan-huis kranten op de bus stappen voor een bezoek aan de Russische ico nen, kunnen zij alvast wat meer informatie halen bij de werkgroep liturgische vormen in Domburg. Daar ver zorgt Thom Breukel zondag 17 oktober een lezing over iconen. 'Dat gebeurt in de protestantse kerk aan de Markt in Domburg, aanvang 19 uur. De reis naar de tentoonstelling met Russische iconen is georga niseerd door Van Fraassen Holland International Reisburo in Vlissingen, Middelburg en Goes. Woensdag 20 oktober en vrij dag 5 november staan de trips naar Utrecht in de agenda. De reis kost f 69,50. Inbegrepen zijn entreeprijs, Koffie met gebak op de heenreis, thee met cake in het zilverstadje Schoonhoven en een koffietafel in Harmeien. Er kan nog worden geboekt. Deze week in de Woningkrant: In Vlissingen is onlangs de Nieuwe Haven fees telijk in gebruik genomen. In de volksmond zijn de markante bouwwerken beter bekend als de Dobberende Dozen I 1 door Jan Zwemer Onwillekeurig vertaalde ik dat in het Zeeuws: een gulden de keu de maend. Of zou een gul den de maend de keu ook kunnen? Voor mijn idee 'loopt' dat toch minder goed dan de keu de maendl Wie misschien weet waarom dat zo is, mag me erover schrij ven. Overigens is de vertaling van 'per' in dit type construc ties door 'de' (of 'het') een verschijnsel dat in het Frans ook bestaat. Hebt u er trouwens wel eens bij stil gestaan dat het Zeeuw se uut z'n fassoen nauw ver want is aan het Engelse out of fashion, maar dat het heel iets anders betekent? Als je zegt: Die deure is glad uut z'n fas soen, dan bedoel je dat de deur niet meer z'n oorspron kelijke vorm heeft. Hij is dus schelf of kromgetrokken. Out of fashion wil daarentegen zeggen: uit de mode. Het ge meenschappelijke in beide is dat het gaat over de gewenste vorm. Een heel oud, aan het Engels verwant verschijnsel is het ge bruik van het werkwoord doen waar dat strikt genomen niet nodig is voor de beteke nis van een zin: Wat doen die guus toch lekker spele! Vroe ger is die verwantschap met het Engels nog duidelijker ge weest. Een Oostkappelaar her innerde zich bijvoorbeeld een oude man, die de gewoonte had om op een mededeling te reageren met de woorden: Doe 'et Die vaste antwoord instructie is in het heden daagse Engels nog heel ge woon: Does it? In het Zeeuws hoor je het volgens mij ner gens meer. Hedendaagse Zeeuwen zeggen bijvoor beeld: Is 't waere? of Dat za wè! of Is datzö? Een oud-Walchers woord dat ik alleen maar ken uit het Zeeuws Woordenboek is krie- pe: een kattig, lastig vrouws persoon. Ik denk dat ook dat woord nog 'familie' heeft over de grens. Niet zozeer het En gelse creep, dat griezel bete kent, maar mogelijk het Fran se werkwoord crisper, dat on der meer als betekenis heeft 'op de zenuwen werken'. Het mogelijke verband met kriepe kunt u zich wel voorstellen, denk ik.

de Faam | 1999 | | pagina 1