Start uitvoerin Groenstructuurp Riöoloverstorten en veedrenking Walcheren kort zie pagina 4 Waterlandroute rijklaar Mogelijke maatregelen Meldpunt De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Accent Dinsdag 12 oktober t/m zaterdag 16 oktober is het bij Delscher een 'WINTERSE WEEK' Tijdens deze openhuis dagen kunt u genieten van al het nieuws wat de mode deze winter gaat brengen Voor iedere klant wacht er een 'WINTERSE' VERRASSING! DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Zijn vader, zijn oom, hijzelf en zijn zoon vor men samen het oudste familiebedrijf in Ar- nemuiden. Wim Joosse, eigenaar van Joosse Interieur aan de Langstraat in het oude vis sersdorp, is er trots op. Traditiegetrouw doet hij in de woonmaand oktober iets bijzonders met zijn winkel. En vanwege het 65-jarig be staan is het dan ook niet verwonderlijk dat de ze woonmaand in het teken staat van vijfenzestig jaar Joosse. Spaarzegels MÊÈm. Woensdag 13 oktober 1999 FAAM/VLISSINGER 17 Een aantal veehouders elders In het Afgelopen zaterdag is officieel de Water landroute geopend. Deze bewegwljzerde fietsroute van 30 km loopt over het zuide lijke deel van het eiland Tholen. Hij voert de fietser langs allerlei elementen die te maken hebben met de strijd tegen het water en het leven met het water. Op een aantal punten onderweg zijn panelen geplaatst met informatie over de beziens waardigheden zoals gemaal Loohoek, de dijktuin en de watertoren van Scherpe- nisse. Een speciale folder met routekaart en informatie is voor slechts 2,95 te koop bij alle WV's. land heeft op lokaal niveau te kampen met gezondheidsproblemen bij het vee, zoals vruchtbaarheidsproblemen en een verminderde melkproductie. Als oor zaak wordt gedacht aan het drinken van oppervlaktewater dat na een hevige regenbui verontreinigd is met rioolwater uit overstorten van de gemeentelijke riolering. Hoewel onderzoek de directe relatie niet kan aantonen, is het wel duidelijk dat het slootwater Sn de nabij heid van een riooloverstort na een der gelijke gebeurtenis niet geschikt is als drinkwater voor vee. In het beheersge bied van het waterschap speelt deze problematiek nauwelijks omdat het oppervlaktewater veelal brak is en daar door niet geschikt als drinkwater voor vee. Toch meent het waterschap er goed aan te doen deze problematiek onder de aandacht van veehouders te brengen. Vuiluitworp op termijn minder De uitvoering van plannen van de ge meenten en waterschap Zeeuwse Eilanden, om de bestaande rioolstelsels te verbeteren en de vuiluitworp uit de rioolo- Brochure 'Groen en gezond voor iedereen' Meer informatie over de Groenbeheer- plannen kunt u vinden in de zojuist ver schenen brochure 'Groen en gezond voor iedereen'. U kunt hem telefonisch aanvra gen bij het waterschap, telefoon (01 13)241000. Even langsgaan bij de receptie van het hoofdkantoor aan de Piet Heinstraat in Goes kan natuurlijk ook. Omwonenden krijgen bericht Omwonenden van de plaatsen waarop we binnenkort aan het werk gaan, hebben al een brief van ons ontvangen. Zij krijgen opnieuw bericht zodra precies bekend is, wanneer dat zal zijn. Vragen? Heeft u vragen over het Groenbeheerplan of wilt u weten of we bij u in de buurt ook aan de slag gaan, dan kunt u bellen met het districtshoofd Beheer Onderhoud van de sector Wegen van het gebied waar u woont. Voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland is dit de heer H.A. Dalebout, voor Walcheren en Noord- Beveland de heer T. van Pul en voor Zuid- Beveland de heer J.M. Quist. Zij zijn allen bereikbaar op het nummer (0113)241000. verstorten voor 2005 met de helft te ver minderen, zullen de problematiek op ter mijn grotendeels oplossen. In de tussen tijd is het voor veehouders die hun vee oppervlaktewater laten drinken verstandig om zich van de mogelijke risico's bewust te zijp, met'de aanwezigheid van een riooloverstort rekening te houden en maatregelen te treffen. Het verplaatsen van een weidepomp naar een andere sloot Drinkwater voor het vee per as aanvoe ren Een veedrenkvoorziening aansluiten op het waterleidingnet Een afrastering plaatsen langs de sloot om te vporkomen dat vee daaruit rechtst reeks drinkt. Verder worden sloten waarop rioolover- storten uitmonden regelmatig gebaggerd door de gemeente of het waterschap. Ais het waterschap dit doet. wordt de sloot bodem altijd van tevoren bemonsterd. Baggerspecie die niet voldoet aan de gel dende normen wordt afgevoerd naar een stortplaats of vuilverbranding. Baggerspe cie die wei aan de normen voldoet wordt 'op de kant gezet'. In verband hiermee heeft de ZLTO een regionaal meldpunt ingesteld. Veehouders, die vragen of' klachten heb ben over overstorten en veedrenking en over baggerspecie kunnen contact opne men met de heer A. van Korven van de ZLTO te Goes, (0113)247700. Bij het waterschap kunt.u meer informatie over het onderwerp krijgen bij ing. B.M. Kole van de afdeling Planvorming Waterhuis houding van de sector Waterbeheer. (0113)241275. Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: Mariette van Gorkum (eindred.) (0113-241209) of Karen Kroese (01 13-241368). Waterschap Zeeuwse Eilanden aterstand Al geruime tijd is het waterschap bezig om plannen te maken voor de verbete ring van de beplanting langs wegen en dijken in het buitengebied. Het plan van aanpak is beschreven In het Groen structuurplan, dat de algemene vergade ring vorig jaar heeft vastgesteld. Nu is het echter tijd om spijkers met koppen te slaan en de plannen te verwezenlij ken. Daarom is er per eiland in het waterschapsgebied een Groenbeheer plan gemaakt, waarin de concrete uit voering Is uitgewerkt. Van de inhoud van de Groenbeheerplannen kon ieder een, die geïnteresseerd was kennis nemen tijdens de informatie-avonden die afgelopen winter in het hele gebied plaatsvonden. Momenteel leggen we de laatste hand aan de voorbereidingen zodat de werkzaamheden eind novem ber van start kunnen gaan. Hoe we dat gaan doen en waarom, staat hieronder In het kort weergegeven. Behoud van unieke kenmerken leder eiland heeft zo zijn charmes door een eigen beplanting. Uitgangspunt is dat dat zo moet blijven want juist die land schappelijke karakteristieken maken ieder eiland tot een uniek gebied. Toch zal er her en der wat aan het landschap veran deren. Zo gaan we op Walcheren behoor lijk wat oude of zieke populieren en wil gen kappen. Die maken plaats voor gezonde bomen die weer jaren mee kun nen. Een gevolg van het kappen is dat er kale plekken in het landschap ontstaan. Daarom worden niet alle dode of oude bomen in hetzelfde jaar gekapt. Aanpak beplanting broodnodig Naast de slechte conditie van bomen en struiken zijn er andere oorzaken aan te geven waarom het tijd werd voor een uiterlijke verandering van de beplanting in het waterschapsgebied. Iepziekte en bac- terievuur brengen de nodige problemen met zich mee. Dode iepen kunnen omval len tijdens storm en dat komt de verkeers veiligheid niet ten goede. Bacterievuur is een doorn in het oog van fruittelers en boomkwekers. Ook is de leeftijdsopbouw van de beplanting te eenzijdig. Dat bete kent dat teveel bomen en struiken tegelijk aan vervanging toe zijn en dat teveel haagbeplanting tegelijk afgezet moet wor den. Dit alles kost veel geld. De Groenbe heerplannen van het waterschap moeten er voor zorgen dat de beplanting niet alleen gezonder wordt maar ook goedko per. Groener, gezonder, goedkoper In de Groenbeheerplannen staat welke beplanting vervangen moet worden door nieuwe, op welke plekken waar nu nog niets staat bomen of struiken geplant wor den, hoe het beplantingsbeeld er uit moet gaan zien, welke soorten gekozen worden en wanneer het werk wordt aangepakt. De plannen zijn gemaakt voor de periode 1999-2004. Daarna volgen er nieuwe plannen. Er zijn drie aparte beheerplannen die overeenkomen met de districtsinde ling van het waterschap: Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland; Walcheren en Noord-Beveland; Zuid-Beveland. Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528 W. Joosse: „Mijn vader koos, zonder te weten wat het beroep eigenlijk inhield, voor de opleiding tot meubelmaker". foto Jaap Wolterbeek Advertentie krijgen'. En met 'krijgen' be doelden ze dan kopen op af betaling". Wie op die manier kocht kreeg zijn deken en kocht dan wekelijks zegeltjes van twee kwartjes, die trouw in een boekje geplakt wer den. Wanneer de schuld af betaald was kon desgewenst een nieuwe aankoop worden gedaan. Nog altijd loopt die actie door, maar: „We stop pen ermee", kondigt Joosse aan. ,,'t Is een beetje uit de tijd geraakt en het levert ook geen dividend ofzo op. Wat dat betreft hadden mijn voor gangers ook een echt sociale functie". In de loop der jaren is het ac cent bij Joosse Interieurs - tegenwoordig te vinden aan de Langstraat - verschoven van het maken van meubels naar de meubelhandel. De volgende stap was het com plete woongebeuren. Zo zijn in de zaak nog altijd meu bels, maar ook gordijnen, vloerbedekking en slaapka mers te koop. De aandacht gaat daarbij vooral uit naar het hedendaagse klassieke meubel. Joosse: „Een tak die in de media maar al te gauw wordt vergeten. Terwijl er toch heel veel mensen zijn die deze stijl goed weten te waarderen". De hedendaag se klassieke stijl is, vertelt Joosse, net zo aan trends en mode onderhevig als meer modernere stromingen. „Zo zie je hier dit jaar veel bruin, grijs en geel. Naar natuurtin- ten neigende kleuren", weet Joosse. Lange Vorststraat 12, Goes Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Speel tuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcen trum Scheidebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Zeeuwse Bibliotheek, peuter middag met activiteiten rond 'Rupsje nooit genoeg', 13.30 u. Herengracht 52 Middel burg, verkoop van dames win- terkleding, 9.30 u. Peuter speelzaal Meneer Koekepeer Middelburg, speelgoed- en winterkledingbeurs, 13 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheidebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Her vormd Gemeentecentrum Oostkapelie, kinderkleding-, speelgoed- en bed-box-buggy beurs, 15 u. Zuiderbaken Middelburg, kinderbingo 7 t/m 12 jaar, 19 u. Artemis Mid delburg, studiemiddag 'Het omgaan met de seksualiteits beleving van cliënten door hun therapeuten', 13.30 u. Lammerenburcht Vlissingen, tentoonstelling van de vogel vereniging De Vogelliefheb bers, 19.30 u. De Piek Vlis singen, jamsessie, 21.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheidebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Zuider baken Middelburg, bingo, 20 u. Lammerenburcht Vlissin gen, tentoonstelling van de vogelvereniging De Vogellief hebbers, 10 u. Stadsschouwburg Middel burg; lezing door Margriet Snaterse, 'Vrouw en spirituali teit', 10.30 u. Jacob Rogge veenhuis Middelburg, lezing door Jan Haasbroek, 'In de ban van de media', 10.30 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelie, rondleiding 'Met de boswachter op pad', 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 14.30 u. Markt Middelburg, boek-, an tiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, damesgym 13.30 u„ darten, biljarten en klaverjas sen, 20 u. Wijkcentrum Scheidebuurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u., sjoelen 19 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zee land: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal 13.30 u. Wijkcentrum Schei debuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen 18.30 u. Café-Restaurant De Golfbaan Vlissingen, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos 55-plus- sers, 19 u. Midgard Middel burg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, aan gepast zwemmen voor men sen met Cara, 12.30 u. Wijk centrum Scheidebuurt Vlissin gen, darten 19.30 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, leden- Van meubelmaker tot sfeermaker door Ellen de Dreu Als één van de eerste kende het bedrijf van de familie Joosse een spaarzegeltjes- systeem. „Dat was eigenlijk bedoeld voor de arme men sen hier op het dorp", weet Joosse. „Die zeiden dan te gen m'n vader: 'zeg Joosse, kan ik niet een deken van je 'Van meubelmaker tot sfeer maker', heet de expositie. In de etalage is, compleet met echte gereedschappen, de werkplaats van meubelmaker Joosse nagebouwd. „Toen mijn vader van de lagere school afkwam, ik heb het nu over het begin van de twin tigste eeuw, was het niet ge bruikelijk om door te leren. Mijn opa, hij was bakker, fronste dan ook zijn wenk brauwen toen mijn vader aankondigde dat hij naar de Ambachtsschool wilde. Toch ging hij mee om hem in Mid delburg op te geven", ver haalt Joosse de geschiedenis van zijn bedrijf. Hij vervolgt: „Je kon daar destijds smid, bouwvakker, timmerman of meubelmaker worden. Nou had mijn vader niet echt een idee van wat die beroepen al lemaal inhielden, maar hij dacht dat hij niet sterk ge noeg zou zijn voor smid en te klein voor bouwvakker. Dus koos hij, min of meer blind, voor meubelmaker". En zo rolde de familie Joosse (advertentie) de interieurwereld in. „In de tijd van de crisis, begin jaren dertig, had hij een winkeltje in de schuur van mijn opa. Hij maakte daar theemeubel tjes, een tafeltje of een stoel tje voor de gegoede men sen". In 1934 werd een pandje gekocht van waaruit voortaan de meubeltjes ver kocht werden: aan de West- dijkstraat 61B. Joosse wijst op een oude foto van het pandje en vervolgt zijn ver haal. „In de kelder was een werkplaats ingericht, boven stonden de meubels tentoon gesteld. Het waren harde tij den en de mensen kenden geen of weinig weelde. Mijn vaders broer kwam bij de zaak en samen maakten ze de zaak groot. Toen zowel mijn vader als zijn broer in 1958 overleden, ben ik in de zaak gekomen". W. Joosse was toen 21 jaar. „Tsja, het leven is hard en vol blauwe plekken", zegt hij als hij zich de zware verantwoordelijk heden uit die tijd herinnert. Inmiddels is Joosse 61 jaar. Zijn opvolging is al geregeld: zoon Joost zal het familiebe drijf voortzetten. „Toen mijn vader en mijn oom overle den was er niets geregeld. Daarom was ik er ook zo kien op om het zelf allemaal goed te regelen".

de Faam | 1999 | | pagina 17