A De vrijblijvendheid voorbij DUTCH ProvinciG Zeeland OPEN HUIS s T R O I< E TENDER /J)' nhjfopuAi ZEER SCHERP ZAKEN DOEN 93 95 Commissies Officiële Mededelingen sums mm mm zaterdag 9 oktober 7 Milieu Ontwerp-besluit wijzigen vergunning Elf Atochem Vlissingen B.V. <2 co rn in onze winkel. Kinderkamer Gezocht m Heeft de allernieuwste SAAB's direct uit voorraad leverbaar. Door rechtstreekse import is het 9000 Diverse occasions van Ringbaan-west 24 - Goes Tel. 0113-231110 Donderdag Vrijdag Zaterdag Woensdag mager rundergehakt gehakt h.o.h. ƒ7,48 kg ƒ7,98 varkensfilet procureurlapjes roerbakpannetje cervelaatworst Hele week Maandag Dinsdag mager hacheevlees runderhamburgers KAAS: JONGE BEEMSTER 500 gram f 6«98 gegrilde rosbief UIT EIGEN KEUKEN SPECIALITEITEN SLAGERIJ VAN MOURIK Langeviele 24 - Middelburg Woensdag 6 oktober 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 40/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij Maandag 11 oktober, aanvang 13.45 uur, vergadert de Staten commissie Algemeen Bestuur. De bijeenkomst is niet alleen open baar, maar er is ook spreekrecht voor het publiek. Wie wil kan dus over een van de onderwerpen op de agenda het woord krijgen om steun te verwerven bij de staten leden. Onderwerpen die op de agenda staan zijn: personeelsmobiliteit; quick scans voor organisatieont wikkeling; begrotingsbrief 2000 en beleidsbegroting 2000; inves teringsplan 2000; meerjarenra ming 2000 - 2004; opcenten motorrijtuigenbelasting; 17e en 18e wijziging begroting 1999; 2e bestuursrapportage 1999; evalu aties calamiteiten; grensover schrijdende samenwerking open bare orde en veiligheid; krediet voor kwaliteitsbevordering beheer en beveiliging; krediet voor film over PSD; boek over de Abdij van Middelburg; jaarprogramma Ruimte, Milieu en Water; subsidie Maand van de Vrijheid 2000; samenwerking Hogeschool Zeeland en ROC Westerschelde; subsidie aan ROC Westerschelde voor start praktijkopleidingencen trum Zeeuwsch-Vlaanderen; ondersteuningspunt vrijwilligers werk; subsidie huisvesting maat schappelijk werk Oosterschelderegio; analyse organisatiestructuur jeugdzorg en evaluatie provinciaal beleid jeugd hulpverlening; subsidie THD; sub sidie Klaverblad; grensoverschrij dende samenwerking onderwijs; subsidie biologisch museum; Stichting Cultureel Erfgoed; inten sivering cultuurbeleid; jeugdmoni- tor Zeeland; budget voor grens overschrijdende projecten en acti viteiten; wijziging verordening onderhoudssubsidies en draaipre- mies molens; beleidskader socia le zorg; bijdrage in aansluitkosten j^ga spoorlijn; meerjarenprogramma infrastructuur Zeeland; intensive- ring fietsbeleid; tijdelijke perso- Ifl DGTOGP neelsuitbreiding voor infrastructu rele werken; beleidsintensivering openbaar vervoer; zorgproject Oosterschelderegio; voortgangs rapportage Regeling De Boer; voortgang project Vitaal Platte land. 14.00 uur, komt de raad bijeen om het voortgezet onderwijs en de volwasseneneducatie onder de loep te nemen, Onderwerpen die aan bod komen zijn: vroegtij dige schoolverlating; kaderrege ling technocentra; vakantiesprei- ding; herschikking mavo./vbo/ vso; daghulp niet schoolgaande jeugd; cultuur en school; preven tie en leerlingenbegeleiding. De onderwijsraad en de commis sie groene ruimte vergaderen weliswaar in het openbaar, maar kennen, in tegenstelling tot de statencommissies, geen spreek recht voor het publiek. Informatie De agenda's van de commissie vergaderingen en de stukken die daarbij horen, liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De vergaderingen van de com missies zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De adviescommissie voor be zwaar- en beroepschriften komt dinsdag 12 oktober bijeen voor de openbare behandeling van drie bezwaarschriften. De be zwaarmakers zijn uitgenodigd hun visie te komen geven. Groene ruimte De Provinciale Commissie Groene Ruimte (PCGR) vergadert donder dag 7 oktober, aanvang 09.30 uur in restaurant Landlust, Land- lustweg 1, Nieuwdorp. De commissie vergadert op loca tie om na het gesprek met de betreffende landinrichtingscom missie vervolgens op terrein- bezoek te gaan in het landinrich tingsproject Aanpassingsinrich ting Borssele. Agendapunten die daaraan voorafgaand ter sprake komen zijn: tranche 5 van de Provinciale Milieuverordening en het verslag bezuinigingen landin richting. Onderwijs De Provinciale Onderwijsraad ver gadert woensdag 13 oktober, aanvang 14.00 uur, over het basis- en speciaal onderwijs. De adviseurs van het provinciaal bestuur bespreken de stand van zaken in de jeugdgezondheids zorg; vakantieroosters; regiovisie verstandelijk gehandicapten. Donderdag 14 oktober, aanvang Om 15.00 uur gaat het om een bezwaarschrift van het Consulent schap Natuur- en Milieueducatie. De organisatie is het met eens met het besluit van GS geen sub sidie te verlenen voor het project De Koekeloerkar. Om 15.30 uur komt de Stichting De Faunabescherming in het geweer tegen een door de com missaris van de koningin verleen de vergunning aan de Wild beheereenheid van Reimerswaal (ex artikel 10 van de Vogelwet) voor het doden van holenduiven en Turkse tortels. De Stichting Zeeuwse Schouw no.l krijt om 15.00 uur de gele genheid uiteen te zetten waarom ze het niet eens is met het besluit van GS geen subsidie te verlenen voor de restauratie van het zeilende veerschip Zeeuwse Schouw no.l. Gedeputeerde Staten willen aan dit verzoek gevolg geven. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een verzoek ontvan gen van Elf Atochem te Vlissin gen om wijziging van een vergun ning Wet milieubeheer voor de productie van organotin- en organofosforverbindingen. In deze vergunning is voorschrift VIII.1 opgenomen, waarin de norm voor de emissie van NOx is vastgelegd, te weten 70 mg/m3 en 140 g/uur. De wijziging be treft een verhoging van de NOx - norm naar 350 mg/m3 en 6000 kg/jaar. Het ontwerp-besluit ligt van 7 ok tober tot en met 3 november 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlis singen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 4 no vember 1999 schriftelijke be denkingen tegen het ontwerp besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens met bekend te maken. Tot en met 27 oktober 1999 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over het ontwerp-besluit (0118-631773). Bij de gedachtenwisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kun nen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel, (tel. 0118- 631773). Nieuws Veel vormen van (seksueel) geweld komen voor in de huiselijke sfeer. Eens een keertje een tik, blijkt maar al te vaak uit te groeien tot een gewoonte, tot zwaardere vormen van geweld. En wat 'gewoon' is, valt niet meer op. Het hoort erbij. Mensen herkennen geweld niet meer als geweld. En later...; ja later... Seksueel geweld; lichamelijk geweld of andere vormen van machtsuitoefening. Een op de drie mensen, jong en oud, heeft er mee te maken zo blijkt uit onderzoek: binnen ogenschijnlijk veilige relaties: vrienden, kennis sen, gezin, huwelijk. Een reeks instanties krijgt te maken met de gevolgen die men sen en hun omgeving ondervin den van seksueel geweld of ande re vormen van machtsuitoefening binnen relaties. Het beroerde is dat die instanties amper van elkaar weten wat ze doen. Hun cultuur onderling kan sterk ver schillen en soms lijkt het er op dat ze eikaars taal niet verstaan en langs elkaar heen werken. Maar toch; alles bij elkaar opge teld, is het wel zo dat er veel kennis voorhanden is en veel des kundigheid. Vandaar dat het provinciaal bestuur 50 duizend gulden heeft uitgetrokken om de hulpverlening aan slachtoffers en het tegen gaan (preventie) van (seksueel) geweld beter op elkaar af te stemmen. Provincie, gemeenten, politie en hulpverleningsinstellingen hebben ondertussen een overeenkomst met elkaar gesloten om de pro blemen gezamenlijk aan te pak ken. Werelden van verschil Slachtoffers van (seksueel) geweld krijgen te maken met medewerkers van grofweg twee soorten instanties die beiden het beste voor hebben met het slachtoffer: medewerkers van hulpverleningsinstanties en mede werkers van politie en justitie. De een biedt hulp aan het slacht offer en zijn of haar omgeving en de ander moet de dader vervol gen, strafbare feiten aantonen en zorgen dat het strafrecht zijn loop krijgt. De werelden van deze twee soorten instanties lopen sterk uiteen: een welhaast eigen taal, een eigen cultuur, een eigen taak en werkwijze en een eigen betrokkenheid. Maar hoe je het ook keert of draait: deze werel den komen feitelijk bijeen rond de persoon van het slachtoffer. Die heeft met beiden te maken. Het slachtoffer heeft er dan ook alle baat bij dat de kloof tussen hulpverlening en 'juri dische afwerking' wordt ge dicht. Genoeg gepraat Ongeveer een jaar hebben mede werkers en bestuurders van pro vincie, gemeenten, politie/justitie, hulpverleningsinstanties en verze keraars met elkaar gepraat, erva ringen uitgewisseld, taken verdui delijkt en overlappingen en leem tes opgespoord. Daarvan is een rapport gemaakt met als titel 'De vrijblijvendheid voorbij'. Er is genoeg gepraat, vindt ieder een. Voor de komende twee jaar ligt er een lijst met actiepunten klaar om aan te pakken. Voor dit jaar zijn dat er dertien. De aan pak ervan kost 50 duizend gul den en die neemt de provincie voor haar rekening. Voortouw Meerdere instellingen hebben natuurlijk een boodschap aan het wegnemen van knelpunten ofwel het uitwerken van actiepunten. Om de vaart er in te houden nemen bij een actiepunt één hooguit twee instellingen het voortouw. Een paar voorbeelden: - Uitgangspunt voor iedereen is: de vraag van de client. Daar gaat het om en met om het aanbod van een hulpverlenings instelling waar een client al dan niet toevallig terecht komt. Vandaar dat Scoop de opdracht heeft de vraag van clienten goed in beeld te brengen. - Hulpverlening gebeurt als regel vrijwillig. Maar bij daders die zijn veroordeeld is het soms nodig behandeling af te dwin gen. Dat kan in Zeeland met. Emergis gaat na wat daaraan te doen is. - Het kan zijn dat slachtoffers en daders in dezelfde hulpverle- nmgsgroep terecht komen. Om de zo gewenste gescheiden hulpverlening mogelijk te maken neem het Klaverblad het voortouw. - De hulpverlening moet reke ning houden met verschillen tussen mannen en vrouwen. Als een slachtoffer voorkeur heeft voor een mannelijke of vrouwelijk hulpverlener of even tueel iemand met dezelfde cul turele achtergrond, moet dat kunnen. De verzekeraar zal dit opnemen in haar beleidsplan en inspectie zal erop toezien dat instellingen aan deze vraag tegemoet komen. Misleidend taalgebruik De politie neemt het voortouw om tot een heldere en eenduidige registratie te komen. Ze gaat ook de wettelijke mogelijkheden op een rijtje zetten om snel en doel treffend te kunnen optreden in situaties van "eenvoudige mishan deling", de juridische term in het Wetboek van Strafrecht voor onder meer schoppen, slaan en van de trap gooien. De term maakt ook duidelijk hoe het taalgebruik kan verschillen tussen instanties. Zo zal een hulpverlener het niet in zijn hoofd halen te spreken van "eenvoudige mishandeling" als binnen een rela tie sprake is van dit soort ge weld. "Grove aantasting" is eer der op zijn plaats bij een blauw oog of beurse plekken. Maar de jurist en de hulpverlener bedoelen hetzelfde. En een arts heeft bij het zien van een beurse plek of ander lijfelijk leed met altijd door dat zijn patient is mishandeld. Beroepsgeheim Huisartsen en andere hulpverle ners hebben een beroepsgeheim. Dat beroepsgeheim kan een belemmering zijn om op te tre den op momenten dat geweld zich voordoet. Bij (seksuele) kin dermishandeling staat ondertus sen het belang van het kind voor op en kan een arts het beroeps geheim doorbreken. Bij volwas sen slachtoffers ligt dat anders. Huisartsen en politie nemen het voortouw om na te gaan waar concreet ruimte zit om in actie te komen. En verder krijgen een aantal huisartsen een aparte trai ning waarna ze als vraagbaak kunnen dienen voor collega's die in hun beroepspraktijk te maken hebben met de tegengestelde belangen van slachtoffer en dader. En verder dit jaar - Politie, Openbaar Ministerie en Rechterlijke Macht zien 'huise lijk geweld' maar al te vaak als een relatieprobleem: sussen en bemiddelen, strafrechterlijk ingrijpen is uit den boze. Die opvatting en houding strookt met met de werkelijkheid maakt onderzoek duidelijk; strafrechterlijk ingrijpen kan juist een gunstig effect hebben. Provincie en Scoop nemen dan ook het initiatief voor verdere scholing van medewerkers van politie en justitie. - Voor sommige vormen van hulp (bijvoorbeeld via particulie re instellingen moeten cliën ten betalen. Dat maakt het voor minder draagkrachtigen lastig toegang te krijgen tot de gewenste hulp. De provincie gaat hierover de discussie aan jagen. Informatie Wie meer wil weten over het beleidskader De vrijblijvendheid voorbij, kan het gelijknamige informatieblad opvragen bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Jongeren die naar aanleiding van dit artikel (anoniem, je naam hoef je dus niet te zeggen) 'hun verhaal kwijt willen' kunnen gratis bellen met de Kindertelefoon: 0800 - 0432. Volwassenen kunnen bellen met de Telefonische Hulpdienst (0118) 61 55 51. vanaf 13.00 uur BBK Lange Noordstraat 4 (Naast het stadhuis) Middelburg, 0118-611174 Onze mannequins showen voor u de nieuwe collectie in de winkel. 'n beetje huur voor 'n verre buur giro: 236700 80 huizen voor alleenstaande moeders in de krottenwijken van Mexico. Meer informatie? Bel 076-573 67 36 of stuur een briefje naar HomePlan postbus 6849,4802 HV Breda. m de jager personenwagens b.v. SAAB SAAB S 2.05 Coupe zilver metallic S 2.2 Tid 5-deurs zilvermetallic SE 2.0i Cabriolet Monte Carlo geel 2.0 LPT 5-deurs zwart SE 2.0 LPT 5-drs aut. midnight blue metallic SE 2.0 LPT Estate midnight blue metallic CSE 2.3 turbo aut. full-options laatste in Nederland kleur: zwart 900 S 2.0 1995-1996 900 SE 2.0 Turbo Talladega 900 2.0i 5-deurs 900 2.3 auto Turbo Cabriolet 9000 CS 2.0i 9000 CS 2.0i 9000 CDE 1997/3 1992/2 1996 1996/12 1992/10 1995/11 groen met.+blauw zwart metallic groen metallic bruin groen metallic d. groen metallic d. blauw TER INRUIL GEZOCHT: SAAB 900, SAAB 9000 Daihatsu Applause Daihatsu Valera Daihatsu Charade Daihatsu Cuore Daihatsu Move v.a. '91 - '98 v.a. '95 - '99 v.a. '87 - "92 v.a. '86 - '96 v.a. '97 - '99 Vreemde merken: Audi - Fiat - Ford - Opel - div - Volkswagen - Hyundai - Seat - Opel - Suzuki - Volvo - Renault - Mitsubitshi - Nissan - Toyota Voor APK, schades en onderhoud c.q. reparatie van alle merken personen auto's. Uw Daihatsu dealer en Saab-specialist is er ook voor: financieringleasing inruilgarantie APK keuren en vakkundig schadeherstel I DAIHATSU f9,9 8 i kg f9,98 500 gram 500 gram 500 gram f S99S kip/kerriesalade 100 gramf 1,99 100 gramI 48® 500 gram8*98 4 stuks Sf- 100 gram3*4© Het is er weer. Rijk gevulde slagerserwtensoep per bak 4«SO Papegaaienburg 14 - Vlissingen Tel. 0118-479137 COLLECTION (yoe&0<Lr /w i Pjv Slolo H Al I

de Faam | 1999 | | pagina 7