Ziekenhuis Walcheren Nieuwe afdeling voor korte opname in ziekenhuis breed Voorterrein ziekenhuis onder handen BIZON ZW verhoogd paraat bij eeuwwisseling Röntgenapparatuur Spoedeisende Hulp Overleg over verdere samenwerking van ziekenhuizen 59,50 p.p. 47,50 PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 10, oktober I999 Nieuwe behandelmethode bij borstkanker Herhalen van naam en geboortedatum nuttige controle Bc fiurgli tmerpen rjfPn vivant Visspecialiteiten Dam 2, Goes Tel. 0113-230066 Maandmenu DAGTOCHTENPROGRAMMA 4 FAAM/VLISSINGER Woensdag 6 oktober 1999 "W .hr-ri E tL B E S3 K ®1 83 B rt -« t-; te-, fc7l kH UT3 S3 EEE De afgelopen maanden hebben zich verschillende mutaties voorgedaan in de groep van specialisten, die in Ziekenhuis Walcheren werken. De plaats van de vertrokken internist-oncoloog Dr. G.J. Creemers in de maatschap interne genees kunde is ingenomen door dr. L.G.M. Kerkhofs, die zijn opleiding volgde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. *Tot de maatschap gynaecologie is toegetreden dr. S. de Boer, afkomstig uit Leeuwarden. Hij is de op volger van dr. H.K.A. Snick, die per I oktober met pensioen is gegaan. Op de afdeling psychiatrie neemt dr.A.G. Kunst de plaats in van dr. F.W. van der Poel. Drs. H.C.R. Brandenburg is drs.T.P. van Es - be noemd tot hoofd van de Maatschap Apotheek Zeeuwse Ziekenhuizen in Goes - opgevolgd als apo theker in ZW. Vijf specialisten waren de afgelopen maanden 25 jaar werkzaam in de ziekenhuiszorg op Walcheren. Het ging om de gynaecoloog E.M. Bourez, de inter nist H. Kettner, de neuroloog H.L. Knook en de chi rurgen A.Vos en J.A. Kriele. Hoewel de apparatuur in Ziekenhuis Walcheren uitvoerig is getest en 'millennium-proof is gemaakt, zal een gedeelte van het personeel tijdens de jaar wisseling toch in staat van verhoogde paraatheid worden gebracht. Dat is nodig om voorbereid te zijn op eventuele calamiteiten, die van buiten ko men.Te denken valt aan onverhoopte mankementen in de levering van energie en water, gas en telefoon. Ook is denkbaar dat de uitbundigheid, waarmee de eeuwwisseling wordt gevierd, meer toevoer van pa tiënten oplevert dan normaal tijdens oudjaar. Het ziekenhuis werkt ernaar toe zo min mogelijk patiënten in huis te hebben.Wel houdt de zieken huisorganisatie rekening met de opname van bepaal de risicopatiënten. Het is mogelijk, dat zij beter af zijn in het ziekenhuis dan thuis als zich storingen voordoen. Bij wijze van voorbeeld: het kan zijn, dat voor beademingspatiënten opname veiliger is dan thuisverpleging. De apparatuur (inclusief noodaggregaat) in Zieken huis Walcheren is klaar voor de wisseling van de eeuw. Bij de uitgebreide tests van gevoelige techno logie is voor enkele tonnen aan apparatuur aange past of vervangen. Sinds deze zomer is apparatuur in gebruik, waar door het mogelijk is een zorgvuldiger behandeling dan tot nu toe mogelijk was toe te passen bij borst kanker. Mede daardoor kan in een aantal gevallen worden voorkomen dat de oksellymfklieren moeten worden weggehaald. Deze apparatuur wordt in collegiale sa menwerking zowel inVlissingen als in Goes gebruikt De nieuwe apparatuur kon worden aangeschaft dank zij een gift van Roparun. Chirurg dr.J.H. ten Thije heeft deze nieuwe methode van diagnose stel len in Midden- en Noord-Zeeland opgezet in sa menwerking met deskundigen van de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. Sinds begin deze week is in Ziekenhuis Walcheren een nieuwe indeling voor een aantal afdelingen een feit. De bedden voor geriatrische zorg zijn ver plaatst naar de vierde etage Noord. Nieuw is een speciale afdeling, waar patiënten voor een kort ver blijf of dagbehandeling worden opgenomen. Deze is gevestigd op de derde verdieping Oost. De afdeling 'kort verblijf' is bedoeld voor patiënten, die van een halve dag tot 5 dagen voor een behan deling in het ziekenhuis verblijven. Eén van de ken merken is dat de afdeling alleen doordeweeks geo pend is: van 's maandagmorgens 8.30 uur tot vrijdag middag 16.30 uur. Directeur patiëntenzorg J.W. van den Blink: „In het weekeinde is deze afdeling voor korte opnames dus dicht. Dat past in het beleid de opnameduur te ver korten. Doordat we deze speciale afdeling hebben opgezet, wordt er efficiënter gewerkt en wordt be reikt dat de patiënt niet langer in het ziekenhuis blijft dan medisch strikt noodzakelijk is." De maatregel past nadrukkelijk ook in de uitvoering van de bezuinigingsplannen. De ombuigingen moe ten voorkomen, dat er oplopend tot 2003 een blij vend tekort van 4,5 miljoen gulden ontstaat. In de plannen is vastgelegd dat het aantal bedden in het ziekenhuis terug wordt gebracht en dat uiteindelijk ongeveer 60 arbeidsplaatsen verdwijnen. Door de recente herschikking van afdelingen is volgens direc teur drs. G.A.A.M. Bogaerts ruim de helft van de vermindering van arbeidsplaatsen tot stand geko- Mensen vinden het wel eens lastig, hinderlijk zelfs: elke keer als ze in het ziekenhuis moeten zijn, vraagt personeel naar hun geboortedatum. In het laboratorium, de röntgenafdeling, in de poliklinie ken. Toch is die herhaalde controle van gegevens medisch zeer zinvol. Ook al vindt u het zelf raar dat uw naam en geboortedatum een week eerder, toen u bijvoorbeeld voor bloedafname kwam, ook is op gevraagd en geregistreerd. De actieve controle van uw gegevens is belangrijk om in het ziekenhuis vergissingen te voorkomen. De afdelingen willen door het steeds opnieuw na vragen van uw gegevens zeker weten dat de infor matie van de juiste patiënt wordt verzameld en dat de uitslagen van onderzoeken bij de juiste persoon terecht komen. Verwarring kan immers ontstaan als mensen dezelfde achternaam hebben en ook nog eens dezelfde voorletters. De extra informatie van een geboortedatum is dan een veiligheidsklep. Polsbandjes met gegevens van de patiënt worden al leen gebruikt bij ziekenhuisopname. Ook die me thode helpt vergissingen te voorkomen. men, vooral waar het gaat om verpleegkundigen. Bogaerts: „Het ziekenhuis ligt nu met de ombuigin gen op schema. De rest van de reductie van perso neel zal de komende twee jaar tot stand moeten komen. De bedoeling van de hele operatie is te voorkomen, dat we te zijner tijd in de financiële problemen komen. De ontwikkeling ziet er nu ge zond uit.Voor de zorgverlening hoeft de verminde ring van verpleegkundigen geen gevolgen te hebben: dat moet worden gecompenseerd doordat mensen korter in het ziekenhuis kunnen blijven." Vaste plek Vanaf oktober hebben ook de medisch-specialisten weer hun vaste plaats in de verpleegafdelingen van het ziekenhuis. Door de reorganisaties was er de af gelopen maanden sprake van een onrustige werksi tuatie. Operaties moesten worden verschoven en opnames worden uitgesteld.Van den Blink: „Die on rustige periode is nu bijna achter de rug. Ze werd vooral veroorzaakt doordat het personeelsverloop de afgelopen periode sneller is gegaan dan werd verwacht. Er kan nu weer een stabiele werksituatie in Ziekenhuis Walcheren ontstaan, ledereen zit weer op een vaste plek." De afdeling Spoedeisende Hulp beschikt binnenkort over eigen röntgenapparatuur, die het mogelijk maakt patiënten op de afdeling zelf door te lichten. Daardoor kunnen ernstig gewonden sneller en effi ciënter behandeld worden. Ze hoeven niet meer eerst te worden overgedragen aan de Röntgenafde ling in het ziekenhuis. Het personeel van de Spoed eisende Hulp kan direct met diagnose en behande ling aan de slag. Dat geeft ook tijdwinst. De nieuwe mogelijkheden laten echter onverlet dat patiënten eerst bij de huisarts moeten zijn. Die ver wijst zo nodig door naar de afdeling Spoedeisende Hulp van het ziekenhuis inVlissingen. Het gebeurt nog te vaak, dat patiënten rechtstreeks naar het zie kenhuis komen. Daar ontstaan dan onnodige wacht tijden. Dat probleem wordt steeds groter, ook bui ten de zomerperiode. In de praktijk is de Spoedeis ende Hulp regelmatig ook onderbemand. Dat komt, omdat het steeds lastiger wordt arts-assistenten te krijgen voor de eerste opvang van patiënten. De af deling Patiëntenvoorlichting van ZW heeft in een folder aangegeven hoe de werkwijze van de Spoed eisende Hulp is en hoe dat zo doelmatig mogelijk kan gebeuren als de patiënt de juiste weg volgt. Deze folder en nog vele andere over het ziekenhuis en behandelingen zijn verkrijgbaar bij het Patiënten Service Bureau in de hal van het ziekenhuis. In de loop van dit najaar wordt duidelijk op welke manier de samenwerking tussen Ziekenhuis Wal cheren en de Oosterscheldeziekenhuizen op Beve- land/Schouwen-Duiveland verder gestalte zal krij gen. Halverwege dit jaar hebben de Raden van Be stuur van beide ziekenhuisgroepen, met instemming van de Raden van Toezicht, laten weten dat de on derlinge samenwerking intensiever zal worden. Een werkgroep uit de betrokken raden bereidt een document voor, waarin concreet zal worden aange geven op welke manier de gewenste'niet vrijblijven de samenwerking' in de praktijk vorm zal krijgen. Medio oktober is er een werkconferentie, waarin de werkgroep concrete voorstellen voor de beide Raden van Toezicht zal opstellen. In november wor den de verschillende organen als ondernemings raad, medische forum en andere betrokkenen geïn formeerd. Nog voor het einde van dit jaar zullen het parkeer terrein en het toegangsterrein tot het ziekenhuis opnieuw worden ingericht. De aanpassingen zijn vooral bedoeld om het lichamelijk gehandicapte pa tiënten makkelijker te maken het ziekenhuis te be reiken. In de eerste plaats verdwijnen van het par keerterrein een aantal bomen, die met hun wortels de tegels omhoog drukken. Zo zorgen ze voor on regelmatigheden in het terrein, die het lastig maken voor invaliden. Ook komen er op het terrein een aantal parkeerplaatsen, die speciaal bedoeld zijn voor gehandicapten. Deze plaatsen worden ook ge markeerd. Bij de herinrichting wordt voorts het terrein recht voor de hoofdingang van het ziekenhuis betrokken. De ambulance krijgt een eigen in-/uitgang. De slag bomen verdwijnen ter plaatse. De aanpassing wordt zo uitgevoerd, dat er voor de hoofdingang niet meer geparkeerd kan worden. Foto's: Ruben O reel breedUIT Restaurant lltu gasturouui: 3na leegte Turfkaai 3.4331 JV Middelburg. Tel. 0118 - 624089 WEEKMENU 7 oktober t/m 13 oktober 1999 Bamischotel15.50 Vegetarische schotel (kruidige preischotel)15.50 Varkensfilet met pruimen en Belgisch bier15.75 Pittige kip met sperzieboontjes15.75 Lamsvleesschotel uit de Lunqucdocj 16.25 Limburgse'TUndstoof met pret 16,25 Sliptongj 19.50 Lamskoteletjes met uitjes en tijm J 22,50 Alle gerechten worden geserreerd met 2 som ten groenten, een salade, gebakken aardappelen, intree of rijst SOEPEN VOORGERECHTEN 'tomatensoep Goulashsoep Ham met meloen 5.75 6,50 ƒ8,50 TOETJE VAN DE WEEK Biogardc met rood fruit f 6,50 Keuken dagelijks geopend van 11.00 tot 20.00 uur. Wilt U zeker zijn van uw schotel, bel ons dan even. ZONDAGS GESLOTEN AFHAAL EN BEZORGSERVICE - belegde broodjes van 12.00 tot 14.00 uur - maaltijden tussen 17.30 en 18.30 uur - andere tijden in overleg 's Zondags vanaf 17.00 uur geopend 's Maandags gesloten. Wij zijn geopend v.a. 10 uur dus ook voor koffie en (zaken)-lunch herfstsalade met gerookte kwartelhammetjes en saus gemaakt van kastanjehoning krachtige ossenstaartbouillon met kervel in een mooie rode wijn gemarineerde en bereide bresse-hoender geserveerd met pasta Amaretto-parfait met amaretto koekjes T.C.V. Vllsslngen b.v. - Industrieweg 17 - 4382 NA Vlissingen Telefoon 0118-415000 Telefax 0118-410664 HERFSTVAKANTIE 18 okl. Amsterdam Shopping Tour 35,- Dinsdag 19 okl. Dagtocht Eurodisney incl entree 110,- Woensdag 20 okt. Flleling incl entree 59,50 Donderdag 21 okl Bobbejaanland incl. entree 59,50 22 okt Shopping Tour Brussel Incl. koffie en diner 55,- HOLIDAY ON ICE (Ahoy R'dam) 12 en 13 november Avondvoorstelling Zeer goede gereserveerde plaatsen ƒ65,- ZEELAND MIDDAG TOCHT 7,14.21 en 28 okt Neeltje Jans, Schouwen, Zuid Beveland. Bezoek Vlinder- en siertuin Kwadendamme Koffie mei gebak. Vervoer per luxe touringcar 12 30u -18 OOu. Elke donderdagmiddag in oktober. ƒ32 50 BEVERWIJKSE BAZAAR incl. entree. Vervoer per luxe louringcar 17 en 31 oktober ƒ38,- NIGHTOFTHE PROMS 1999. Goede genummerde plaatsen Vervoer per luxe touringcar. ANTWERPEN: 7 nov. 3 dec 10 nov.. Sportpaleis Sportpaleis ROTTERDAM: 17 nov. en 20 nov Ahoy 82,50 92,50 100,- VZie deze maand in de buurt van het Molenwater komt loopt de kans een vrolijke stoet wijnkopers tegen te komen. Allen met een of meer dozen onder de arm. Vooraan uiter aard de bordeauxliefhebbers. Dan de vaste klanten die elke maand van onze doosaanbieding komen profite ren. Men zal zich plotseling realise ren dat oktober de wijnmaand is en wie weet sluit een willekeurige voor bijganger zich spontaan aan. Groot gelijk, want dan profiteert hij ook van deze buitenkans: Chateau öaint-Louis 1993, Dordeaux a.c.. Het is een rode, rijpfruitige, vrij krachtige, volle wijn die nog wat zachte tannines in de afdronk heeft. Hij smaakt nu ai lek ker maar kan bovendien gerust nog 3 jaar worden opgelegd. 12 flessen voor 95,-. menu 0 49,50 0 59,50 O 69,50 Salade met Brunoise van kip, haricot vert en ananas Licht gebonden kerriesoep met room Stoofpotje van vis met aardappel puree met witte wijnsaus of gebakken reepjes ossenhaas met champignons, vis en paprika Soesjes gevuld met eigengemaakte vanille roomijs en caramelsaus Roereitje van zalm met tomaat, tuinkruiden en frisse salade Rode paprikasoep met bieslook en crème fraiche Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. (0113) 61 25 89 Fax (0113) 61 27 26 www.landlust.nl info@landlust.nl Verfrissing van peer Gebakken zonnevisfilet met venkel, peultjes en een sabayon van krab of gegrilde varkenshaasmedaillons met fijne groenten en een saus met sjalot en spekjes Sinaasappelparfait met mangosaus en gemarineerde sinaasappel Gerookte zalm met gemarineerde aardappel, radijs en tuinkers Heldere palingbouillon, met kervel Zeeduivelmedaillons met geglaceerde groenten en een bieslooksaus Verfrissing van peer Gebraden lamsribstuk met paprika, knolselderij en lamsjus Gebakken banaan met vanillesaus en eigen gemaakte chocolade roomijs

de Faam | 1999 | | pagina 4