I i Walcheren te kijk als tuin van Zeeland Contacta in teken van elektronisch zakendoen msi f 37,50 A MAANDSCH0TEL WEEMAES Landlust DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG In het Zeeuws Museum is van 16 oktober tot en met 16 januari 2000 de tentoonstelling 'De Tuin van Zeeland, tuinen en buitenplaatsen op Walcheren in de zeventiende en achttiende Eeuw' te zien. Er is aandacht voor geschiede nis, ontwikkeling en bewoning van het voor malige eiland. Net zwanger? Jouw cjeluk kun je delen. De Goese Zeelandhallen staan van 12 tot en met 14 oktober voor de vijftiende keer in het teken van Contacta. De beurs voor onder nemers zal dit jaar naar verwachting meer dan tienduizend bezoekers trekken. Als thema is gekozen voor 'E-Commerce', oftewel: elektro nisch zakendoen. r"1 5-GAÜGEN-0KT0BERMENU RESTAURANT: AFHALEN: •f 15,75 Sc/u» tte! Pieter's Frituur ■bp€-j Hel Gilde van de Betere Banketbakkers A.S. zaterdag 9 okt.: Schuimparty Zaterdag 16 okt.: Hot Sweet Promotieteam MIDDELBURG Per 4 oktober is onze bedrijfscompetitie gestart! Bel: 0118-617475 U valt weer mooi indejprijzen 5 gepaneerde 4 f\00 schnitzels 2- Iedere dag vers uit eigen keuken! GELDERSE ROOKWORST rund of varkens STAMPPOTTEN EN MAALTIJDEN Woensdag 6 oktober 1999 Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50-pius- sers, 14 u. Stichting In- en Uit loophuis Vlissingen, klaverjas sen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dan- cing, 20 u. FNV Zeeland: tele fonisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Kwik staart Oost-Souburg, creatief- en rommelmarkt, 10 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, peutermiddag met activi teiten rond 'Rupsje nooit ge noeg', 13.30 u. Stadhuis Vlis singen, vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning en Stedenlijke Ontwikke ling, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, klaverjas sen, 13.15 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, Genoot schapscollege: 'Het Nederlands verandert', 16.45 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, bijeen komst van de vereniging Harte- zorg met dr. J.A.J. de Boo over 'Hartkleppen', 19.30 u. De Drukkery Middelburg, schrijf ster Vivian den Hollander en il lustrator Harmen van Straaten geven antwoord op vragen van kinderen, 15 u. Campus De Ruyter Vlissingen, open avond squaredancing, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurt- contact, 15 u. Zuiderbaken Middelburg, ruilbeurs, 10 u. De Drukkery Middelburg, schrij- versmarkt met Mirjam Mous, Harm de Jonge en Rita Tprnq- vist-Verschuur, 13.30 u. Toe ristisch Centrum Oranjezon Oostkapelle, kooksessie: Itali aans koken, 10 u. Clubhuis Nadorstweg Middelburg, rom melmarkt, 9 u. Peuterspeel zaal Hummelhonk Domburg, winterkleding- en speelgoed beurs, 10 u. Ingang Ritthem- sebos Rithhem, excursie 'Pad destoelen', 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Markt Middelburg, boek-, an tiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, damesgym 13.30 u., darten, biljarten en klaverjas sen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u., sjoelen 19 u. De Zandput Seroosker- ke, lezing door E. v.d. Berg, 'Siergrassen in de tuin', 20 u. Stadhuis Vlissingen, verga dering van de commissie Al gemene Bestuurlijke Aangele genheden, 17 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zee land: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal 13.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen 18.30 u. Provincie Zeeland Middelburg, presentatie on derzoek '55 plus in beweging in Zeeland', 14 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, lezing door Kader Abdolah, 'Vader landsliefde', 20 u. Hotel Ar- neville Middelburg, lezing door Marieke de Bruijn, 'Leren leven met verliezen', 19.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos 55-plus- sers, 19 u. Midgard Middel burg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, aan gepast zwemmen voor. men sen met Cara, 12.30 u. Wijk centrum Scheldebuurt Vlissin gen, darten 19.30 u. Wijk centrum Scheldebuurt Vlisin- gen, kinderbingo, 14 u. Zui derbaken Middelburg, na- jaarskledingbeurs, 13.30 u., in leveren van 9-11 u. Peuter speelzaal De Paddestoel Oost- Souburg, kinderkleding-, bed-, box- en buggybeurs, 19.30 u. De Schaapskooi West-Sou burg, najaarskinderkleding- en speelgoedbeurs, 9.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, peuterochtend met acti viteiten rond 'Rupsje nooit ge noeg', 9.30 u FAAM/VLISSINGER 27 gen zoeken hun vermaak op het platteland. De herenhuizen krijgen zelfs het karakter van de stadshuizen, met rijke ar chitectonische gevels en to rens. Zo weerspiegelen ze de rijkdom van de bewoners. Vanuit de toren kon de heer des huizes Walcheren over zien, zijn schepen op zee zien uitvaren of juist weer binnen komen. Vooral de zomer was, net als tegenwoordig, een ge liefd seizoen voor het buiten verblijf-leven. In 1751 brengen de gebroeders Hattinga een nieuwe kaart van het eiland Walcheren uit. Hierop een lijst met alle buitenplaatsen uit die tijd. Tekenaar Jan Arends werkt van 1770 tot 1785 in Middelburg en neemt veel op drachten aan om tuinen en landhuizen te tekenen. Popu lair was de Antwerpse archi tect J.P. Bauerscheit, die op Walcheren verschillende tui- Zeeland kent een rijke en voor al oude traditie van buiten plaatsen en lusthoven. Niet ten onrechte wordt Walcheren daarom ook de Tuin van Zee land genoemd. Al voor de zes tiende eeuw staat Walcheren bekend om de vele heerlijkhe den en ridderlijke hofsteden. Een paar abdijen, zoals die van Middelburg en Rijnsburg, hebben er buitenverblijven. Die komen na de Reformatie in particulier bezit. In de zestiende en vroeg-ze- ventiende eeuw verrijzen over al zomerverblijven met tuinen die in renaissance-stijl waren aangelegd: een teken van de Franse invloed op Zuid-Neder land. Na de val van Antwerpen trekken belangrijke Vlaamse kunstenaars naar Middelburg. Die stad staat bekend om zijn botanische tuinen en vele ver zamelaars van naturalia. Veel van de bijzondere bloemsoor ten en insecten die toen in col lecties waren ondergebracht zijn tegenwoordig nog te zien op fraaie bloemstillevens. In de achttiende eeuw nam het aantal buitenplaatsen aanzien lijk toe. De meeste ervan ko men voort uit kleine hofste den, maar ook worden kaste len en ridderlijke hofsteden van verarmde adel opgekocht en tot aanzienlijke landhuizen omgebouwd. Rijke stedelin- (advertentie) Herfstwandeltocht - De af deling Wandelsport van VSV Marathon houdt zaterdag 9 ok tober weer haar jaarlijkse herfst- wandeltochten in en rond Vlis singen. Er wordt gestart in het clubhuis van GPC aan de Bos weg en er zijn afstanden van vijf, tien, vijftien of vijfentwintig kilometer te lopen. Meer infor matie: 0118-464 509. Kasteel Westhove kent een kleurrijke geschiedenis. Op deze archieffoto is de Heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum nog niet aangelegd. nen aanlegt: Huis Oostkapelle, Sint Jan Ten Heere en Der Boede. Deze tuinen worden omgevormd tot zogenaamde 'formele' tuinen waarin geo metrische motieven en rechte assen een belangrijke rol spe len. Aan het eind van de acht tiende eeuw treedt een perio de van achteruitgang in. Veel buitenplaatsen raken in verval en worden gesloopt. Na de Franse overheersing treft een economische inzinking heel Zeeland. De buitenplaatsen die toen nog niet waren ge sloopt, zijn in deze tijd ver fraaid met een parkachtige landschapstuin, waar de ten toonstelling prachtige beelden van laat zien. -Meld je aan of bel voor meer informatie gratis 0800 - 022 80 70, of je informatrice: Middelburg e.o.: teL 0118 - 611 547 Goes e.o.: tel. 0113 - 220 890 Schouwen Duiveland: tel. 0111 - 415 199 Zo'n 230 bedrijven - een door snede van zakelijk Zeeland - presenteren zich tijdens de Contacta. Beursorganisator Bert Sigmond: „De bedrijven- beurs is uitgegroeid tot een begrip in Zeeland. De laatste jaren steeg het bezoekersaan tal steeds met tien procent. En nu hebben we zelfs een wachtlijst voor bedrijven die zichzelf willen presenteren op de beurs". De bedrijvenbeurs is onder verdeeld in een paar pavil joens. Sigmond: „Ooit begon de gemeente Reimerswaal hiermee, maar het voorbeeld werd al snel gevolgd door an dere gemeentes en regio's". Dit jaar zijn er paviljoens van Schouwen-Duiveland, Zeeuws-Vlaanderen, Goes, Middelburg/Walcheren en nieuwkomer op de beurs Tho- len. De Kamer van Koophandel, Zeelandnet, Syntens, De Vries Communicatie en Hogeschool Zeeland bundelden hun krach ten en kwamen tot een ware 'kennisboulevard'. Hier is van alles te vinden over het elek tronisch zakendoen, Internet en automatisering. De Kamer van Koophandel gunt het aan wezige publiek gelijk een kijk je op de helemaal vernieuwde web-site die tijdens de Con tacta op het net gezet wordt. De Kamer van Koophandel houdt woensdag 13 oktober van 10 tot 14 uur het seminar 'Trefpunt Zakelijk Zeeland'. Twee Internet-specialisten, Rob en Marcel Creemers, doen hierbij uit de doeken wat het bedrijfsleven voor nieuwe marketing- en concurrentie mogelijkheden kan verwach ten in het licht van elektro nisch zakendoen. De bedrijvenbeurs Contacta is dinsdag 12 oktober van 18 tot 22 uur geopend. Woensdag 13 en donderdag 14 oktober is de beurs van 14 tot 22 uur open voor publiek. (advertentie) IVIARIELLE'S REISBUR0 VAN FRAASSEN HOLLAND INTERNATIONAL Centrum Vlissingen tegenover Albert Heijn!, tel. 417600 Staat voor u op de bres voor leuke, gezellige en leerzame vakanties. We vertegenwoordigen o.a. - Kras-Stervakanties, Arke, Fit, Hotelplan, OAD-Reizen, De Jong Intra, Hotelplan, De Pelikaan, My Way, Aktive Travel, Vrij Uit, Van der Valk en natuurlijk Holland International. Dagelijks de goedkoopste vliegtarieven én een ruime keus aan last-minutes. Wij ontvangen u graag met een kopje koffie IVIET wat extra's en een deskundig gesprek. Burgemeester - De burge meester van Vlissingen, A. van Dok-van Weele, brengt zaterdag 9 oktober een bezoek aan Rit- them. Tussen 13 en 17.30 uur maakt Van Dok kennis met het verenigingsleven in het voormali ge dorp. Zo wordt ze getrakteerd op folklore door Ons Klaverblad en Onda en bezoekt ze vereni gingen en clubs aan de Zuidwa- teringstraat en Dorpsstraat. Jeugdbrandweer - De stads gewestelijke brandweer Vlissin gen is afgelopen zaterdag twaalfde geworden tijdens de Nederlandse Kampioenschap pen Jeugdbrandweer Wedstrij den. Een ploeg uit Sint Phillips- land haalde de tweede plaats, de collega's uit Goes werden zevende. Aan de kampioen schappen deden twaalf teams mee: de beste ploegen van Ne derland. Zaterdag 30 oktober ontmoeten de Zeeuwse jeugd- korpsen elkaar opnieuw: dan strijden ze in Zierikzee om de Zeeuwse titel Showcorps - Het junior drum corps Johan Friso en het Juliana Drum Bugle corps uit Middel burg voeren donderdagavond 7 oktober voor de laatste keer dit seizoen hun 1999-show op. De show bracht Johan Friso naar de kampioenstitel bij de Nederland se kampioenschappen. Beide corpsen lopen vanaf 19 uur door de binnenstad van Middelburg. Rottweilers - Frans Lenos uit Vlissingen is afgelopen week end kampioen africhting van rottweilers geworden. Zijn hond Basco, een vierjarige reu met veel temperament en een gou den karakter, bewees de kwali teiten van lenos door bij het speurwerk de maximale punten te halen. Zo kwam de jury tot de allerhoogste kwalificatie die maar gegeven kan worden: 'uit muntend'. Kooksessie - In het Toeris tisch Centrum Oranjezon wordt 9 oktober een Italiaanse kook sessie gehouden. De lessen staan onder leiding van Han Sesseler, die een ruime ervaring heeft als kok en zich in die hoe danigheid heeft toegelegd op de buitenlandse keuken. Er zijn nog drie bijeenkomsten: 30 oktober staat in het teken van de Thaise keuken, 6 en 27 november in die van de Japanse. Aanvang 10 uur. Inlichtingen: 0118 - 581 507. Kledingbeurs - In het voor portaal van de Gasthuiskerk in de Lange Delft in Middelburg wordt donderdag 14 oktober een kledingbeurs gehouden van 9 tot 16 uur. De opbrengst is be stemd voor schoolgeld voor een meisje uit de sloppenwijken van Nairobi Paranormaal contact - Wat is paranormaal? Wat doet een paranormaal therapeut? En. hoe kom ik aan het adres van een bonafide geregistreerd thera peut? Allemaal vragen die be antwoord kunnen worden door het Platform Paranormaal Con tact, dat onlangs is opgericht. Contactpersoon voor Zeeland is Marga Gieles. Ze is te bereiken onder telefoonnummer 0118 - 625 627. Taizédienst - Taizé, de oeco- menische broedergemeenschap in Frankrijk waar jaarlijks duizen den jongeren naar toe trekken, inspireert ook jongeren op Wal cheren. Zondag 10 oktober is er een Taizédienst in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Kenmer kend aan zo'n gebedsdienst is eenvoud en eenheid. De dienst begint om 16.15 uur Meer in formatie: 0118-655 262. Vrije handel - Hoe eerlijk en vrij is de handel? Daarover praat Gabbie van der Kroef, publici teitsmedewerker van de Lande lijke Vereniging van Wereldwin kels, 9 oktober in de Thomaska pel in Middelburg-Zuid. Aanvang 19.30 uur. Volksspelen - In Zaal Reho- both in Oost-Souburg zijn er woensdag 13 oktober Vlaamse Volksspelen voor jong en oud. De feestelijkheden zijn in het ka der van de Dag van de Ouderen georganiseerd door Aktiva, de stichting Welzijn Ouderen Vlis singen en het lokaal comité Dag van de Ouderen. De zaal gaat om 13 30 uur open. Leden werven - De Socialisti sche Partij begint deze week een grootscheepse ledenwerf campagne. Leden van de SP gaan zo veel mogelijk leden werf-pakketten uitdelen. Hierin zit een folder, een schuurspons je en een papieren leitje met goede voornemens. Meer infor matie' 0118 - 637 238 K ssmmsm Vissoep •A-kir Zlm Fan Koh (gevulde Chin, oliebol) AAA Chew Mei (gestoomde vleespastei) AAA Koe Loe Ha AAA Gon Pao Kat (gesneden kipfilet met pittige saus en cashewnoten) AAA Koffie per 2 pers. f65, i Iedere vrijdag van 17 00 -20.00 uur Chinees-Indisch Lopend Buffet 23,75 p.p. Soep van de dag AAA Zha Fan Koh (gevulde Chin, oliebol AAA Tjah Ha (gefrituurde garnalen in deeg gebakken) AAA Babi Pangang AAA Gon Pao Kai (gesneden kipfilet met pittige saus en cashewnoten AAA Fruitcocktail Chinees - Indisch Restaurant Nieuw China Garden Badhuisstr. 6-8 Vlissingen Holland per 2 pers. f32, Kunst Cadeauwinkel "China" Restaurant/Partycentrum Elke zondag van: 12.00 - 14.00 uur 18.00 - 20.00 uur Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. 0113 612589 Fax 0113 612726 Email: info@Landlust.nl internetwww. landlust nl /tiener DE ONTMOETINGSPLEK BIJ UITSTEK MIDDELBURG snijbonen in ruitvorm, frites Toetje van de maand oktober Griesmeelpudding ƒ4,75 Grijpskerke tel/fax 591885 Goes, Korte Kerkstraat 15 Tel. 0113-216108 Zierikzee, Poststraat 58 Tel. 0111-414100 HEERLIJKE AANBIEDINGEN BOS VRUCHTENSLOF 11,95 WALNOOTBOTERKOEK 1,85 HEERLIJKE BROODAANBIEDINGEN WALDKORN 1,99 ONTBIJTKOEK 1,99 öimijjj Middelburg Stationsstraat 1-3 Tel. 0118-612340 We do the foam, you do the party! Mooie vrouwen, tropische temperaturen. Zaterdag 13 okt.: Karaoke-avond Laat nu je stem maar horen, misschien was je wel als zanger(es) geboren. Arnesteinweg 19, 4338 PD Middelburg Telefoon 0118 - 61 74 75, Fox 0118 - 61 74 22 Houdt u van lekker efen? Houdt u van spanning? Wilt u zich even in de wereld van de Formule 1 wanen? Indoor Korting Middelburg heeftalles onder één dak. Wil je je aanmelden? FAAM/VLISSINGER kiptandori, 100 gr. Fleischkase, 100 gr. 235 Lange Noordstraat 55, MIDDELBURG Tel. 0118-612326

de Faam | 1999 | | pagina 27