Laat middeleeuwse iconen te zien voor lezers PZC huis-aan-huis kranten Spui IS GEOPEND i 1 t ©QMKISMQKI Duizend jaar Walcheren (2) Poep: de schaamte voorbij NIKE FILA WINTERJACKS 32Sq C De nieuwe collectie HELLY JANSEN KAPPA ALPHA COLUMBIA ADIDAS THE NORTH FACE WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 1) JAARGANG 101 - NUMMER 40 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Roeien door de Amsterdamse grachten? Za terdag 9 oktober gebeurt dat massaal. Hon derdtwintig sloepen uit heel Nederland nemen die dag deel aan de veertiende Amsterdamse Sloepenrace. Daaronder ook tien uit Zeeland. Zeeuwse roeiers en roeisters hebben zich er grondig op voorbereid. Moét ook wel: want de spaanders vliegen er tijdens de race bij wijze van spreken van af. 't Gaat er sportief, maar hard aan toe. Kicken Veel publiek Over de weg Voor de liefhebbers van iconen en miniatu ren uit het oude Rusland hebben de PZC Huis-Aan-Huis Kranten twee unieke busrei zen georganiseerd, in samenwerking met Van Fraassen Holland International Reisburo. De reizen naar deze unieke tentoonstelling staan gepland op woensdag 29 oktober en vrijdag 5 november. Het is voor de eerste keer dat deze kostbare kleinoden buiten Rus land zijn te zien. De reis Vertrektijden Voor boekingen: Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: De gemeente Middelburg is genomineerd voor een Energy Award 't Spui is geopend: een katern vol informatie Estée Lauder-salons geopend in Middelburg v Walcheren tentoongesteld als Tuin van Zeeland Eén van de meest bijzondere vondsten tij dens mijn werk aan het boek 'Duizend jaar Walcheren' over de geschiedenis van de Polder Walcheren was een stukje uit een rapport aan de polderbestuurders uit 1775. Daarin was sprake van het 'zoogenaamde Oude Zeegat van Domburg', een eindje benoorden de plaats waar de Westkappelse dijk ophoudt. Wat is er nu gewoner dan poep? Jong en oud, mens en dier: iedereen heeft er vrij wel dagelijks mee te maken. Kleine kinderen gaan er ongedwongen mee om, maar dat ver andert bij het ouder worden. Volwassenen spreken doorgaans slechts in verhulde termen of gniffelend over de stoelgang. MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES .xMSEBlBLIOr^ faam/v Zeeuwse sloeproeiers in de race Het hele jaar door is er door de Zeeuwse roeiers en roei sters hard voor getraind en zijn er wedstrijden gevaren. Deelnemende teams zijn: Hoechst met de Schone Waardin, De Zeevaartschool met MIR Kubber, Van Omme ren, het Zeepaard en de Tita nic, Total met In de Ollie, Epz met de Dolfijn, La Stradiva met Delta Marina, de Schelde Loodsen en Tony Leijnse met de Sea Horse. Start en finishplaats zijn bij het V.O.C schip in Amsterdam. Er wordt gestart in groepen van 4. De eerste start is rond 11.00 uur, de laatste rond 13.00 uur. De sloepen worden ingedeeld aan de hand van een handicap-waarde. Dat is nodig omdat alle boten ver schillend zijn van vorm. Maar ook het aantal roeiers telt mee. Zo zijn er damesboten met zes roeisters en grotere sloepen waar twaalf man in zitten. De route voert eerst over het IJ, buiten om Amsterdam, langs het stadion. Uiteindelijk speelt het laatste deel van de race zich in de Amsterdamse grachten af. In het totaal moe ten de roeiers bijna 30 km af leggen. „Vooral het stuk in de grach ten is kicken" glundert Boukje Heddema, roeister van La Stradiva met de boot Delta Marina uit Kortgene. De hele race is natuurlijk mooi, maar wanneer je helemaal kapot eindelijk het laatste traject in gaat dan gebeurt er iets met je. Met 120 sloepen door die smalle grachten. De bruggen onderdoor duiken en maar hopen dat je geen rondvaart boot ramt. Sloeproeiteams zijn onderling heel vriend schappelijk. Ze kletsen met el kaar en helpen elkaar waar nodig. Maar in die grachten, daar lijkt het wel oorlog. Het is echt een gevecht op leven en dood om als eerste onder door die brug te komen. De meeste boten lopen dan ook lakschade op". Dit jaar worden er ongeveer 8000 toeschouwers in Amster dam verwacht. "Mensen staan overal langs de kant en op de bruggen. Zonder dit pu bliek zou de race een stuk zwaarder zijn. Wanneer het zwart voor je ogen ziet, je handen open liggen en alle spieren in je lijf pijn doen, dan knap je enorm op door de aanmoedigingen van het pu bliek. Vooral die laatste kilo meters heb je de supporters hard nodig. Meestal nemen Het sloeproeiteam van La Stradiva uit Kortgene in actie met de sloep Delta Marina. we ook supporters mee. Die staan dan op tactische pun ten". aldus Boukje. "Ook voor deelnemende teams is het ieder jaar weer een hele organisatie" vertelt Bas Quist, voorzitter van de Zeeuwse Sloeproei Federatie. "Een reddingssloep van 1600 kg kun je alleen met een vrachtwagen over de weg ver voeren bijvoorbeeld. Er moet dus een kraan beschikbaar zijn, mensen die de kraan kun nen bedienen, vrachtwagen chauffeurs, noem maar op. Meestal komen we er gelukkig wel uit dankzij de steun van de bedrijven die achter veel teams staan zoals de EPZ, To tal, Hoechst, Schelde Loods en, Tony Leynse en Delta Ma rina. Tijdens de vergaderingen van de Federatie proberen al le Zeeuwse teams afspraken .met elkaar te maken en elkaar te helpen. Het is gewoon het mooist als je met een flinke club uit Zeeland aan de start kan verschijnen." Het sloeproeien is een sterk groeiende sport. De sport is ontstaan vanuit de Zeevaart scholen. Leerlingen kregen les in sloeproeien en al snel wer den er onderling wedstrijden uitgeschreven. Momenteel zijn er bijna 200 ploegen in Nederland. Wie meer informatie wil over het sloeproeien in Zeeland kan contact opnemen met de Zeeuwse Sloeproei Federatie, tel. 0113- 561877. Voor informatie kunt u ook op Internet terecht: www.sloep- roeien.nl. 'Uit het hart van Rusland' heet de expositie die nog tot en met 14 augustus is te zien in het Catharijneconvent in Utrecht. Er zijn prachtige iconen en geïllustreerde handschriften te zien. Het Museum Catharijne convent is in staat deze stuk ken te tonen dankzij de jaren lange uitsteken de contacten met Russische musea. De ge toonde stukken dateren uit de vijftiende en zes tiende eeuw. Ongeveer dertig iconen komen uit het museum van het in vloedrijke klooster Sergiev Possad, het vroegere Zagorsk. In vroegere jaren onderhield het klooster onder meer nauwe contacten met de tsaren en andere Russische hoogwaardig heidsbekleders. Als gevolg daarvan kreeg het klooster zeer veel kostbare geschenken. Opvallend zijn de 12 dubbelzijdige miniatuuriconen uit Sergiev Possad uit de vijftiende eeuw. Uit het Rublev Museum in Moskou komt eveneens een der tigtal iconen. Het museum is ondergebracht in het beroemde Andronikovklooster en dankt zijn naam aan Andrej Rublev de Rembrandt onder de Russi sche iconenschilders. Uit dat zelfde museum komen vier in drukwekkende iconen die af komstig zijn uit een vijftiende- eeuwse iconenwand. De expressieve tronende Chris tus wordt geflankeerd door iconen van Maria, Johannes de Doper en aartsengel Gabriël. De vijftiende-eeuwse geïllus treerde handschriften zijn af komstig uit het Staats Histo risch Museum op het Rode Plein in Moskou. Er zijn in het Catharijneconvent onder meer zeven evangelieboeken te zien, versierd met afbeeldingen van de vier evangelisten, schrij vend aan hun lessenaar. Ongewoon levendig zijn de il lustraties in een Apocalyps (het boek van de openbaring van Johannes) en in een psalmboek, gemaakt in op dracht van Dimitri Godunov, de neef van de uit de opera van Moessorgski bekende tsaar Boris Godunov. Wie na het zien van de tentoon stelling nog niet genoeg heeft van al dat histo rische moois, kan een rijk geïl lustreerde cata logus kopen voor 49,50. Voor de busreizigers heeft Van Fraassen Hol land International Reisburo een gezellige trip per bus in petto. Op de heenweg wordt één keer gestopt voor koffie met gebak, er is een koffietafel geregeld in Harmeien en in het zil verstadje Schoonhove wordt thee met cake ge serveerd. De reis begint om acht uur 's morgens in Vlissingen en tegen de avond (18 uur) wordt het gezelschap terug verwacht in Zeeland. Woensdag 29 oktober en vrijdag 5 november Vlissingen Stadhuisplein 08.00 uur Souburg bushalte brug 08.10 uur Middelburg station 08.15 uur Nieuwland Rode Leeuw 08.20 uur Arnemuiden bushalte 08.25 uur Lewedorp bushalte 08.30 uur Goes station 08.45 uur Kapelle Caisson 08.55 uur Kruiningen Zeeuwse Parel 09.00 uur Krabbendijke Koophandel 09.10 uur Rilland bushalte dorp 09.15 uur Van Fraassen Holland International Reisburo Paul Krugerstraat 21, Vlissingen (0118) 417710 Van Fraassen Holland International Reisburo Londensekaai 19, Middelburg, (0118) 627758 Van Fraassen Holland International Reisburo Kreukelmarkt 2, Goes (0113) 231131. Voor het Zeeuws Biologisch Museum een goede reden om een expositie over het onder werp samen te stellen. Van 16 tot en met 29 oktober kan de bezoeker zich niet alleen ver diepen in het nijvere werk van de mestkever, maar ook leren over dierendrollen in alle soorten en maten. En zich ver bazen over de gang van men sen-poep. Om over de ge schiedenis van het toilet nog maar niet te spreken: die be stond al 2000 vóór Christus. Alles over de ontlasting wordt in deze tentoonstelling op een vrolijke, verhelderende en uit dagende manier gepresen teerd. Er zijn achterwerken van dieren om in te kijken, geurobjecten, talloze grappen en woordspelingen en tiental len voorbeelden van poepma- nieren die bepaalde diersoor ten in acht nemen. Dieren ruiken graag aan el- kaars uitwerpselen. Vorm, kleur en geur zeggen namelijk veel over de eigenaar en diens gewoonten. Mensen zijn hier minder op gesteld: door dat ze in de loop der geschie denis steeds dichter op elkaar zijn gaan wonen, werd de ont lasting een probleem. Van daar ook dat de wc al zo vroeg zijn intrede deed: uitwerpse len vormen vaak een bron van ziektekiemen. Onderwerpen die verder aan bod komen: het toilet van de farao, de romeinen en middel eeuwers, discreet poepen, poeptonnen, uitvindingen, waterzuivering, het luierpro- bleem en composttoilet. Zelfs voor hergebruik is een plaats je gereserveerd: poep als ont ginningsmiddel, brandstof of zelfs bouwstof voor muren en glas. In het lunchcafé De Orangerie wordt optimaal ingespeeld op de Poep Goed-expositie. Hier is een kop koffie met de tradi tionele Zeeuwse bolus ver krijgbaar. Of de billen-koek: een zelf ontworpen koekje. (advertentie) Commissievergaderingen Afvalinzameling Indoor-skatevoorzieningen 4± 4 In deze krant een apart katern boordevol informatie en voor de jeugd zijn leuke boekenbonnen te winnen! Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes breed UIT In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel informatie over uit gaan in Midden-Zeeland en handige van dag tot dag overzichten met het uitgaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Deze week aandacht voor de doldwa ze komedie The Out of Towners (met Goldie Hawn en Steve Martin) en Tea with Mussolini. Deze film gaat over een groepje vooraanstaande Engelse dames die zich zorgen maken over politiegeweld in het Italië van Mussolini. Wanneer zij eenmaal een keer thee hebben gedronken met El Duce, heeft hij hun vertrouwen gewonnen. Verder aandacht voor de cabaretvoorstelling van Sanne Wallis de Vries en muziekgroep Knijn. Laatstgenoemd gezelschap om schrijft zichzelf als 'Iers, Schots scheef'. door Jan Zwemer Bladluizen zuigen met een speciale zuigsnuit plantensap op uit bladeren. Mieren zijn dol op de poep die dat oplevert. Daarom helpen en bewaken zij de luizen zoveel zij kunnen, blijkt uit de tentoonstelling Poep Goed, die tot eind van de maand te zien is in het Zeeuws Biologisch Museum. Blijkbaar was het in de volks mond nog bekend dat daar in de Middeleeuwen een ope ning in de duinen geweest was: de westelijkste punt van het oude eiland Walcher waar Domburg op lag en waar later heel Walcheren naar ge noemd is. Van de weinige echte dialect woorden die ik in de polder- boeken tegenkwam, kan ik nog noemen: omme(om), cre pe/ (kreupel in het Neder lands), een out (een hout) en rekeninge (met een extra 'e' zoals in het huidige Zeeuws). Verder vinden we nog een specifieke constructie uit de kustdialecten in het volgende zinnetje uit 1655: ,,/s binnen gestaen den soon van den overleden Capteijn Jan Ste- vensen van Oostcapelle ende heeft dheeren voorgedragen dat bij hem noch een tonne- ken Buijskruijt was beruijsten- den...". Die constructie met 'was ...en- de' komt in het huidige Wal- chers ook nog voor. Je kunt tegen iemand bijvoorbeeld zeggen: Was je me zoekende Of: Ik was je nog wachtende gisteraevend, mèr ik je nie geziee. Het is een constructie die ons er aan herinnert dat het Zeeuws verwant is aan het Engels, dat precies zulke con structies heeft. Ondertussen hebt u misschien begrepen dat de zoon van Jan Stevense, die kapitein was geweest van de landwacht, nog buskruit uit de Tachtigjarige Oorlog ao lei- ende. In de 17e eeuwse stukken wordt trouwens ook een be roep genoemd dat nu niet meer bestaat: duinmeijer. De meijers waren de toezichthou ders op den duune. In 1655 hadden onder meer Jan en Lein de Vos die functie. Ze werden gewaarschuwd dat ze na Bamis (dus na 1 oktober) geen wissen meer uit de dui nen zouden halen. Met wis sen, wilgentwijgen, werden nog tot ver in de 20e eeuw musterds, takkebossen voor de oven, vastgebonden. (advertentie)

de Faam | 1999 | | pagina 1