Serre brengt tuin in uw woonkamer Tuinplezier voor najaar en winter Plant de in het najaar S|| Kleurrijke winterbloeiers Is uw tuin klaar voor de naderende winter? SFEER FEEËRIEK M *.-r? dw&fi Ook tijdens wintermaanden zomerse sfeer in huis VERPLANTEN BALKON VOGELHUISJE WATERSPELLETJE door Ellen de Dreu BOLLEN Voorjaarsbloeiende bollen brengen al vroeg kleur BOLLENSTOET in uw SCHADUW Woensdag 6 oktober 1999 FAAM/VLISSINGER 17 ÖÓti 7> Meestal wordt de serre gebruikt als verlengstuk van de woonka mer. Een klein theetafeltje met rotan stoeltjes is dan een goede keuze voor het interieur. Maar een serre is ook een prima rust plek. Dan is zo'n ingenieuze houten deckchair met uitschuif- baar voetenbankje, waarmee u in een handomdraai de fauteuil in een luie ligstoel verandert, een uitkomst. Serres zijn ook ge schikt als eetkeuken. Zeker als er zo'n mooie, grote, multifunctio nele tafel staat. Eventueel ge- flan-keerd door een verrijdbare thee- of barwagen die straks in het voorjaar vanuit de serre zo het terras op kan. Sfeervol is ook een mooi antiek meubeltje, zo als een grenen servieskast. En niet te vergeten een open haard. Op kille herfst- en lenteavonden kunt u dan een vuurtje stoken onder de sterren. Aankleding is de finishing touch van elke kamer. Ook van de serre. Vanwege de inloop zijn harde vloeren hier het meest op hun plaats. Steen, hout, linoleum of vinyl in com binatie met een mooi karpet in het zithoekje oogt heel mooi. Naast lieflijke dhurries kunt u kiezen voor robuust kokos of sisal. Het leukste blijft natuur lijk de keuze van de accessoi res. Kussentjes en bijpassende tafellakens kunnen knusse ac centen zetten. Daarnaast staan de winkels vol met vertederen de, nostalgische woonaccessoi res zoals planten etagères, giet ijzeren vogelkooitjes, borst beelden en zuiltjes. Ook sfeer volle mandjes en al dan niet geglazuurde potterie voor palm, ficus en kamerlinde doen het goed in de serre. Laat uw fantasie maar de vrije loop. U zult zien dat juist niet zo voor de hand liggende combinaties van allerlei dingen het vaak (onverwacht) erg goed doen. Als de avond is gevallen kunt u in de serre van de rust genie ten. Zorg dat de verlichting op timaal is. Voor de romantici zijn er oude stallantarens of gietij zeren kroonluchters. Ook de be kende schemerlamp met kap schept een intieme sfeer, even tueel ondersteund door kleine spotjes in de nok. Wie zich meer op design richt, zal zeker ge charmeerd zijn van een laag- spannings draadsysteem met halogeen lichtpunten. De juiste verlichting is de manier om uw feeërieke 'wintertuin' eens extra in het zonnetje te zetten. Geen serre kan zonder goede zonwering. Ook tijdens de win ter. Lamellen geven een eigen tijds beeld, optrekgordijnen en voiles een romantische sfeer. Sommige kant-en-klare serres zijn voorzien van gordijnkoven. Het mooiste is als de zonwering de hele raampartij bedekt, dus ook het glazen dak. Plissé-gor- dijnen zijn daarvoor bij uitstek geschikt. Dankzij de speciale zij geleidingen blijven ze onder el ke hoek perfect op hun plaats. Sommige plissés zijn bovendien voorzien van een dun laagje isolerend aluminium. Zo blijft het warm in de winter en straks koel in de zomer. Ssvv Li, J8-tóÈSjfji! Sff&ÉÉ* "^sPSKi Een serre brengt de tuin in uw woonkamer Vroeger liet men exotische potplanten als oleanders en ci- trusfruit overwinteren in een speciale kas: de winter tuin of oranjerie. Echt aangenaam was het er niet. De bouw sel waren namelijk vooral bedoeld als opslagplaatsDat geldt ze ker niét voor de moderne serre. Dankzij dubbele beglazing en kunst stof ramen kan er het hele jaar van en in deze extra ruimte genoten wor den. Steeds meer mensen laten dan ook een serre aanbouwen. Niet als overwinterplaats voor de planten, maar als een prachtige, naadloze overgang tussen huis en tuin. Een beschut plekje waarin men zomer èn winter kan genieten. De tuin winterklaar maken is een beetje een achterhaald be grip. Het betekende een nette, maar kale tuin. Tegenwoordig la ten we de natuur wat meer z'n gang gaan. Dat is beter voor de planten en grond. Het betekent echter niet dat er helemaal niets in de tuin gedaan moet worden! Hoewel we niets hoeven af te knippen (mag natuurlijk wel als sommige planten, heesters en bomen tijdens de groeizame zo mer wat al te ver doorgeschoten zijn) en we dore stengels tot in het voorjaar kunnen laten staan, is het wel verstandig afgevallen bladeren van het gazon te verwijderen. Het verzamelde blad kan dienst doen als winterdek tussen (vorstgevoelige) vaste planten. Als afdekmateriaal onder heesters en tussen vaste planten is blad ideaal. Kale grond kan ermee worden bedekt om erosie en dicht slaan te voorkomen. En natuurlijk kan het zo op de composthoop. Het najaar is ook geschikt om bomen en struiken te poten ofte verplanten en vaste planten te scheuren. Veel bomen en struiken sluiten in september hun groei af. Vanaf dat moment kunnen ze worden gepoot of verplant. Het najaar is dus en ideaal moment om bijvoorbeeld een nieuwe haag te plaatsen. Bij het verplanten van bestaande bomen en struiken is het be langrijk dat in de voorafgaande maanden één of twee keer is rondgestoken. gebruik hiervoor een scherpe spade, want het zal ook nodig zijn om dikkere wortels door te steken. Op die manier ontstaat een kluit met veel fijne wortels. De plant kan de ver plaatsing dan veel beter verdragen. Het balkon moet wel winterklaar gemaakt worden. Haal de zo- merbloeiers uit hun bakken en potten en vervang ze door winter groene struikjes en planten met bessen. Zet ze in verse potgrond en geef ze direct wat water. Ook al doen de meeste planten het in de winter rustig aan, een aantal bloeit in de donkerste periode van het jaar. Zulke heesters kunnen het beste op een plek worden gezet, waar ze goed zichtbaar zijn vanuit het huis. Winterbloeirs zijn tamelijk onbekend. Ten onrechte. Eén van de eersten die in november tot bloei komt is de Prunus au- tumnalis, een elegant gevormde sierkers met roze bloemp jes. De bloei kan aanhouden tot in maart. Hetzelfde geldt voor Viburnem x bodnantense Dawn, die geurende bloe men draagt. De gele stervormige bloempjes van de winter jasmijn vallen goed op aan de groene twijgen. Het kan als leistruik groeien, maar ook als bodembedekker. Stuifmeel- katjes zijn ook bloemen: vanaf eind januari kunnen els of hazelaar hun wolken stuifmeel - loslaten. Vanaf februari komt er steeds meer bloei.Toverhazelaar bij voorbeeld of Viburnum farreri met roze geurende trosjes. Ook al bloeien dergelijke heesters vrij bescheiden, de bloei valt voldoende op doordat ze nog geen blad hebben. Wielemaker: „Want bollen plant je in het najaar. Let bij de aan schaf van bollen op de grootte van de bol. Daar moet per slot van rekening de plant uit groei en. Van een kleine, verschrompel de bol heb je niet veel te ver wachten. Daarom verkopen we de bollen hier ook per stuk. Zo kun je ze zelf uitzoeken". De tuinwereld is sterk aan trends onderhevig. „Je moet dan ook echt goed op de hoogte zijn van de laatste ontwikkelingen", vertelt Wielemaker. „Daar staat of valt je bedrijf mee. Wat je nu op het mo ment echt steeds meer gaat zien zijn bijvoorbeeld smeedijzeren hekwerken. Het gesloten houten hekwerk doet het ook nog wel goed, maar waar je ook komt, het smeedijzer is terug van wegge weest. En het is ook gewoon heel erg mooi". Zelfs bij tijdloze planten als nar cissen of andere voorjaarsbloei- ers zijn modegrillen van belang. „Zo zie je nu weinig echt grote narcissen of tulpen meer. De trend is op het moment echt veel kleine bolbloemetjes bij elkaar. Dat geeft een mooi vol effect". Water in de tuin is van alle tijden. „Dat hoeft echt niet meteen een vijver te zijn", legt Wielemaker uit. „Een waterspelletje in een pot met een pompje is al genoeg. Dat geeft toch ook weer wat leven. En dan genietje toch het meest van je tuin". Wie een beetje creatief is, kan het hele jaar door plezier hebben van zijn tuin. „In de winter zijn groen- blijvers als hulst natuurlijk heel erg leuk. Maar nog leuker is een vogelhuisje in een leuk hoekje, dat je vanuit binnen kunt zien. Dat geeft gelijk een stuk leven in je tuin. En dat maakt het dan weer leuk om naar te kijken". Gezellige hoekjes zijn 'in', vertelt Wielemaker. „Een werkbankje met wat vrolijke potten erop, een zonnewijzer in een doorkijkje. Dat zijn toch echte sfeermakers in de tuin". Zink is daarbij op zijn retour. „Dat raakt er nu zo langza- j0s Wielemaker: „Het blad van de appelbes wordt vuurrood in de herfst. Dat fleurt je tuin misschien nog meer op merhand wel een beetje uit. In dan een paar potten met chrysanten". Het najaar is een goede tijd om eens lekker in de tuin aan de slag te gaan. Tenminste, dat vindt Jos Wielemaker van Tuincentrum Ver straten- Walhout. 't Is tegenwoordig al lang niet meer zo dat een tuin alleen in het voorjaar en de zomer leuk is", zegt hij. In het Tuincentrum aan de Veer- seweg in Middelburg vinden klanten alles onder één dak. „We zijn tuincentrum, maar hebben ook een tak hoveniersbedrijf. Klanten kunnen hier dus terecht voor het ontwerp van een tuin. Maar ook voor de uitvoering. En de invulling. Dat is eigenlijk onze kracht: we hebben de ideeën, maar ook de planten. Allemaal binnen handbereik". In de herfst ontbreekt het vaak aan kleur in de tuin. Maar daar is genoeg aan te doen: „Waar je in het najaar natuurlijk extra op moet letten zijn bladkleur en bessen", geeft hij als tip. „Een ap pelbes wordt bijvoorbeeld vuur rood in de herfst. En dat fleurt je tuin enorm op; misschien zelfs wel meer dan een paar potten met chrysanten erin", weet hij. plaats daarvan zie je wel veel te ak". Teak is uitermate geschikt voor de tuin, maar: „Je moet er wel op letten dat het van een goede kwaliteit is. Want als dat niet zo is, heb je binnen een paar jaar helemaal niets meer van de meubeltjes over", weet Wielema ker. In de zaak is momenteel een rui me sortering bollen aanwezig. lente Stelt u zich een voor: een winterse tuin eind februari. Hier en daar ligt nog wat sneeuw en dan ineens komen de eerste bollen tevoorschijn. Eerst priemen ze nog voorzichtig door de donkere aarde omhoog. Het lijkt alsof ze hun verrassing nog even voor zich willen hou den, maar zo gauw als de eerste bloembollen zich koes teren in een bleke voorjaarszon is het voorjaar in de tuin aangebroken. Dit lentefeest is alleen maar moge lijk als we vooruitdenken en in oktober/november de bloembollen in de grond poten. Sla een geïllustreerde bollencatalogus open en u ziet hoe rijk het aanbod aan bolgewassen is. En, het hoeft bepaald niet bij de geijkte tulpen, narcissen en hyacinten te blij ven. Naast de kleinere botanische of wilde vormen van tulp of narcis is er nog een heel scala van kleinere bolge- wasjes waarvan de meesten al heel vroeg bloeien. Eerst zijn er de sneeuwklokjes, op de voet gevolgd door de botergele sterretjes van de winteraconiet en de genti- aanblauwe bloempjes van de sneeuwroem. Dan volgen crocus, sterhyacint, anemone blanda, blauw druifje, kie vitseitje, vogelmelk, scilla campanulata en wilde hyacint. Het voordeel van dit kleinere bolgewas is dat het goed kan verwilderen in de tuin. Na aanplant breiden de meeste soorten zich vanzelf uit. Wat het zwaardere bolwerk betreft is er een royale keus uit enkele en dubbele, late en vroege tulpen, trompet narcissen en een heel regiment aan geurende hyacinten. Als paradepaardje van deze kleurige bollenstoet is er in april/mei de prachtige keizerskroon met zijn vorstelijk rode, gele of oranje bloemenkroon, waarop die grappige groene pruik prijkt. Bloembollen planten in het najaar betekent vroeg genieten van een kleurrijke lente- tuin Kleine bolgewasjes zijn sierlijk en doen natuurlijk aan in de tuin omdat ze zoveel kleur geven op schaduwplek ken. Schaduwtuinen blijven door plaatsgebrek vaak ver stoken van kleurige bloei. De meeste voorjaarsbollen bloeien echter in de periode dat er nog geen blad aan bomen en struiken zit. De bolbloemen profiteren van de bladerloze periode en vangen nog volop de vroege voorjaarszon. Voorjaarsbloeiende bol len zijn dan ook bij uitstek geschikt om scha duwtuinen een vrolijk accent te geven.

de Faam | 1999 | | pagina 17