Heen en weer UW HULP 'n aangenaam klimaat en aangename prijzen in CF kassenland Rare jongens, die Romeinen Provincie Zeeland tv L Gehandicapt? Chronisch ziek? Arbeidsongeschikt? iOfficiële Mededelingen CHICAGO - de andere musical Iaat uw 6950.- STEUN ONZE STERREN GIRO 667 Mensen in Nood Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 38/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Het merendeel van de Zeeuwse beroepsbevolking heeft werk binnen de grenzen van de gemeente waar hij of zij ook woont. Dat blijkt uit de pas verschenen Pendelatlas provincie Zeeland. Commissies wmmmmmim Milieu Ontwerp-besluit verzoek intrekking ver gunningen houtshred ders Melding hercules b.v. te Middelburg Melding Pelt Hooykaas-Vlissingen BV Ontgrondingsvergun ning kadeconstructie Bijleveldhaven Ruimtelijke Ordening 4e uitwerking bestem mingsplan Ritthem, gemeente Vlissingen ZUIVER OMDAT 'T MOET GIRO 388.000 a Tel. 0165-38 28 51 Wk i.A M M planten overwinteren in een prachtige QVictoriaanse "édwomtuinkas Bij ANGO tel je voor drie! Woensdag 22 september 1999 FAAM/VLISSINGER Abdij Asterix en Obelix zeiden het al: "Rare jongens, die Romeinen". Maar die 'rare jongens' hadden toch wel aardig wat in hun mars. Omstreeks het jaar vijftig, de regeerperiode van keizer Claudius, woonden Romeinen in Zeeland. Vondsten uit die tijd maken dat duidelijk. Vondsten van fraai versierd en zeer kost baar aardewerk tonen aan dat ook de Romeinse elite, waar schijnlijk hoge officieren, aan de Zeeuwse kusten hebben gewoond. Gedurende de tweede eeuw neemt het aantal Romeinse nederzettingen gestaag toe om een hoogtepunt te bereiken rond 275. Opstand der Friezen De geschiedenis van "Romeins Zeeland" speelt zich grofweg af tussen 57 voor Christus (Caesar) en begin 400 toen Germaanse volksstammen de rijksgrens van het Romeinse imperium aan de Rijn definitief wisten te door breken. Het is waarschijnlijk dat de toenmalige inheemse bevolk ing voor het begin van onze jaartelling voor het eerste in aan raking is geweest met Romeinse militairen tijdens de veroverings tochten van Julius Caesar. De vroegste vondsten van Romeinse oorsprong in Nederland - afgezien van de lang in circulatie blijvende munten - dateren niet uit de tijd van de eerste keizer, Caesar, maar uit de tijd van zijn opvolger, Augustus. Zij houden verband met de krijgstochten van Drusus in de jaren 12 tot 9 voor Christus, die een groot deel van Germania wist te veroveren. Bijna heel Nederland heeft vanaf 12 voor Christus deel uitgemaakt van het Romeinse keizerrijk. Dat bleef zo tot 28, de opstand der Friezen. Germania inferior Tijdens de regering van keizer Claudius (41 - 54) is de Rijn rijks grens geworden. Zeeland maakte door zijn ligging ten zuiden van de Rijn dus deel uit van het Romeinse rijk. Het gebied ten noorden van de Schelde behoor de tot de provincie Germania Inferior, dat ten zuiden tot de provincie Gallia Belgica. Boekje Het met veel foto's en kaarten geïllustreerde boekje De Romeinen in Zeeland geeft een beeld van de geschiedenis van Zeeland in die tijd. De nieuwste vondsten en daaruit voortvloeiende bevindingen zijn in deze herschreven uitgave ver werkt. Het boekje kost ƒ7,50 en is onder meer verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Nieuws Wie in Zeeland woont en werkt legt van huis naar werk gemid deld een afstand af van 7,82 km. De gemiddelde afstand wonen - werk in Nederland bedraagt 8,18 km. De cijfers uit 1997 maken duidelijk dat Zeeuwse werkne mers minder moeten reizen dan de meeste Nederlanders, maar het verschil wordt wel steeds kleiner. In 1990 bedroeg het gemiddeld aantal kilometers van/naar het werk in Zeeland nog 6,47 km. Over zes jaren gere kend hebben de Zeeuwen te maken met een toename van de afstand met 21%. Een forse stij ging die in de rest van Nederland alleen in de provincie Overijssel hoger uitvalt. Maar de meeste Zeeuwen maken hun woon-werkkilometers binnen de eigen gemeentegrenzen. De gemeenten Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland en Oostburg zijn daarbij het sterkst op zichzelf gericht. Meer dan 80% woont en werkt binnen de gemeentegrenzen. De aanbieders De Pendelatlas maakt inzichtelijk dat de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Borsele, Goes en Terneuzen werknemers aantrekken uit alle andere Zeeuwse gemeenten. Ook de uit gaande pendel vanuit deze gemeenten is vrij groot. Er vallen overigens een paar interessante verschillen op: zo zijn Middelburg en Vlissingen sterk op elkaar gericht, maar Middelburg meer op Vlissingen dan andersom. Middelburg kent verder een sterke relatie met Veere en Goes, terwijl Vlissingen minder sterke banden heeft met deze twee gemeenten. Het is dus met zo dat het stadsgewest éen samenhangend geheel vormt van wonen en werken. Veel werkers in het stadsgewest wonen op het platteland van Walcheren en de rest van Midden-Zeeland. Noord- Beveland kent een beperkte pen del. Vanuit deze gemeenten naar andere gemeenten gaat de tocht vooral naar Goes en het stads gewest. Zeeuwsch-Vlaanderen Opvallend is dat er in omvang redelijke pendelstromen zijn van uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Midden-Zeeland, maar andersom amper. Nemen Zeeuws-Vlamingen nog wel de boot voor hun werk, Schouwen-Duiveland is voor de inwoners van de meeste Zeeuws- Vlaamse gemeenten een brug te ver. Terneuzen heeft wat werkgele genheid betreft een functie voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat geldt overigens ook voor Sas van Gent en in mindere mate voor Oostburg, Axel en Sluis- Aardenburg. Inwoners van deze laatste gemeente blijken niet te werken in Hontenisse en Hulst terwijl het omgekeerde wel het geval is. De inkomende pendel in Terneuzen is een vijfvoud van de uitstromende. Werkwig De Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren met als centrum Terneuzen, fungeert als werkwig binnen de regio. De kanaalzone splitst Zeeuwsch-Vlaanderen in een oos telijk en een westelijk deel die beide grotendeels zijn gericht op de kanaalzone. Het gebied zelf geldt ook als één complex van wonen en werken. Sas van Gent en Axel zijn het sterkst gericht op Terneuzen. Hontenisse is zowel gericht op Terneuzen als op Hulst. Te koop De Pendelatlas geeft in duidelijke kaartjes per gemeente weer hoe de relaties (inkomende pendel) liggen naar andere gemeenten, de verdeling van arbeidsplaatsen per gemeente en hoe de pendel verloopt vanuit Belgische ge meenten naar Zeeuwse gemeen ten. Begeleidende teksten geven uitleg. Het kleurrijke boekwerkje, samengesteld door provincie en Ribiz (Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland) heeft een omvang van 16 bladzij den en kost vijftien gulden. De atlas is te koop bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Maandag 27 september, aanvang 13.15 uur, vergadert de Statencommissie Algemeen Bestuur. De bijeenkomst begint met spreekrecht voor het pub liek. De agenda luidt: wijzigingen IZR (ziektekostenregeling): arbeids voorwaarden 2000 - 2003; subsi die voor een milieuproject in de recreatiesector; tarieven veerdi ensten Westerschelde in 2000; het tarievenbeleid voor de PSD (veerdiensten) na 2000; wijziging provinciale regeling interlokaal openbaar vervoer; leskoffers Zeeuwse basisscholen voor een cultuur-educatief project; samen werking Hogeschool Zeeland en ROC (Regionaal Opleidingscen trum) Westerschelde; het project zorgcontinuüm Oosterschelderegio. De vergadering is in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en de stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen niet overgaan tot het intrek ken van de in deze provincie ver leende vergunningen ingevolge de Wet milieubeheer voor het shredderen van afvalhout. Het verzoek tot intrekking is gedaan door het Ecologisch Kennis Centrum B.V. te Sint-Oedenrode, namens R.M. Brockhus te Huizen. Het ontwerp-besluit en overige stukken liggen van 24 september tot en met 7 oktober 1999 bij alle gemeenten in Zeeland op de gebruikelijke wijze ter inzage, alsmede bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantoorure. Een ieder kan tot en met 7 okto ber 1999 schriftelijk bedenkin gen tegen het ontwerp-besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie ruimte, milieu en water, postbus J65, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp-be sluit, de adviseurs die advies heb ben uitgebracht over het ontwerp besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen later beroep instellen. Voor nadere informatie over het inzien bij de gemeenten en buiten kantooruren, mon delinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot J. Provoost (tel. 0118-631769). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 8 september 1999 een melding Wet milieubeheer ontvangen van Hercules B.V. te Middelburg voor het oprichten van een depot voor de opslag van verpakt KGA. De inrichting is gelegen aan de Herculesweg 35 te Middelburg. De melding ligt van 23 septem ber tot en met 20 oktober 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Middelburg, dienst stadson twikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderda gavond van 18-21 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelicht ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel (tel. 0118- 631773). Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ont vangst op 9 september 1999 van een melding Wet milieube heer van Pelt Hooykaas - Vlissingen BV voor een aanvul lende productbehandeling van de bestaande bouwstof Steenslak ter bestrijding van stankoverlast bij de bereiding van asfaltbeton. De inrichting is gelegen aan de Europaweg Zuid 6, Industrieterrein Vlissingen-Oost te Vlissingen. De melding kan worden ingezien van 23 september 1999 tot en met 20 oktober 1999 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeen tehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na tele fonische afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelicht ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Beijaard (tel. 0118-631071). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben onder het stellen van voorwaarden een vergun ning ingevolge de Ontgrondingenwet verleend aan Zeeland Seaports te Vlissingen voor het verrichten van ontgrond ingswerkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een kadecon structie aan de kopzijde van de Bijleveldhaven. De vergunning, de aanvraag en overige stukken liggen van 23 september tot en met 4 novem ber 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeen tehuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2 te Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na tel. afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen van 23 september tot en met 4 novem ber 1999 tegen het verlenen van de vergunning beroep instellen bij de afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. De vergunning wordt op 5 november 1999 van kracht, tenz ij overeenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestu ursrecht van de Raad van State. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelicht ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich v.w.b. de Directie ruimte, milieu en water wenden tot G. Beckers (tel. 0118-631786). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de 4e uitwerking van het bestemmingsplan Ritthem (ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) goed gekeurd. De uitwerking voorziet in de gedetailleerde bestemming van de aan de noordzijde van de Zandweg aangelegde vier bouw- kavels, zoals voorzien in de derde algehele voorziening van het bestemmingsplan Ritthem met de daarin opgenomen bestemming "Dorpsuitbreiding". Het besluit ligt met ingang van 23 september 1999 tot en met 3 november 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren, mondel ing toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mw. M.C. Wolterbeek, tel. 0118-631908). Gedurende de termijn van ter- visielegging kunnen belanghebbenden tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Tevens kan een voorlopige voorziening worden gevraagd bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. Zaterdag 2 oktober gaan -we -weer- van start Helaas is Bob niet meer op teevee, maar zijn eenvoudige manier van schilderen is zo uniek dat echt iedereen dus ook U prachtige schilderijen kan maken! Voor informatie en inschrijvingen: Sjaak Kint Usbaanstraat 4 4537 PH Terneuzen tel. 0115 - 620930 Ook lp» adres voor alle Bob Ross schildermaterialen NATIONALE COLLECTE NIERSTICHTING Postbus 2(120,1400 DA Bussum. 0800 - 388 00 00 145,00 p.p. 110,00 p.p. 75,00 p.p. 159,50 p.p. 80,00 p.p. 27 nov en 10 dec Oliver29 okt. v.a. Holiday on Ice 13, 27 nov v.a. Elisabeth 8 en 23 dec, 2 jan v.a. Fame 12 feb 2000 v.a. - de prijzen zijn inclusief entree - Opstapplaatsen in Zeeland - MUYS-SCALDIS REIZEN St. Willebrord If KEURMERK V BUSBEDRIJF r Uw tuin winterklaar n met CF - Woody kloofmachine Compact, krachtig, en gemak kelijk in gebruik Perfect voor diegenen die zelf haardhout willen kloven. Husqvarna 55 Hoogvermogen in breed toerenlalgebied, Air Injection, Gecombineerde startgas/choke-hendel, Volautomatische kettingrem, Decompresseur voor een vederlichte start, Smart-start Bladbiazer RBL250 Lichte handzame motorblazer welke met zijn lage geluidsniveau ook in dichtbevolkte omgeving te gebruiken is. Blaast 550 m! lucht per uur. Is tevens uit te breiden met zuigset. Takhout- Kompost Versnipperaar van BRILL Tuinafval recycleren is nog de beste manier om zich ervan te ont doen Des te meer daar een goede compost, op basis van gras of bladeren, snoeiafval en zelfs groenteschillen, een uitste kende organische meststof vormt voor de hele tuin. X i"" - -sar- lengte x breedte 310 x 236 cm inclusief fundering, afvoerpijpen en beregeningsleiding van 9000.- voor nrnST' ■- V I- - A ook leverbaar in diverse afmetingen en kleuren prijs inclusief montage met gratis kachel van 2 kw nog enkele zeer voordelige aluminium tuinkassen op=op J.W. Frisostraat 31 Krabbendijke tel. (0113) 50 12 55 Kent u al uw rechten op o.a. sociaal zekerheidsrecht, thuiszorg, woning aanpassingen, hulpmiddelen, vervoer, toegankelijkheid, belastingterug- gave? Die almaar ingewikkelder wet- en regelgeving kunt u het beste SAMEN aanpakken. Bel of schrijf ANGO, Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Telefoon (033) 465 43 43 GELOOF IN EIGEN KRACHT r

de Faam | 1999 | | pagina 7