I Souburg in vroeger tijden Kapelle contra bonte knaagkever Middelburgse Miss Fitness Olympus zoekt oud-leden De Middelburgse Corinne Bosschart doet bin nenkort een gooi naar de titel Miss Fitness Nederland. Vorige week debuteerde ze in de Ultimate Fitness Challenge, maar hoge ogen gooide ze er niet. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG De reeks fotoboeken in vroeger tijden' van uitgeverij Deboekant is uitgebreid met een nieuw deel. In het boek 'Souburg in vroe ger tijden' aandacht voor het school- en vereni gingsleven van het dorp in de jaren twintig tot en met zeventig. Meer dan negentig foto's, voorzien van commentaar, geven een prachtig beeld van het vroegere burgdorp. Danny Blind Lucifers De Vlissingse sportvereniging Olympus viert eind dit jaar haar vijftigjarig bestaan. Om dit op passende wijze te kunnen vieren is de handbalclub op zoek naar oud-leden, om die uit te kunnen nodigen voor de festiviteiten rond het jubileum. Eén van Zeelands mooiste kerken wordt be dreigd door een taai klein beest: de bonte knaagkever. De knager zit in de balken van de kap van de monumentale Nederlands Hervorm de Kerk van Kapelle en heeft zich inmiddels ook een weg geknaagd richting betimmering, hoog in de gewelven. DINSDAG WOENSDAG Programma Woensdag 15 september 1999 FAAM/VLISSINGER 17 De Ultimate Fitness Challenge is een nieuw in het leven ge roepen sportevenement. Co rinne Bosschart: „En dat is nu eigenlijk eens iets anders dan anders. Bij veel wedstrijden is Corinne Bosschart doet bin nenkort een gooi naar de titel Miss Fitness Nederland. Foto Jaap Wolterbeek Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Speel tuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Bin nenhaven Vlissingen, bezichti ging van de driemast schoe ner Eendracht, 20 u. Wijk centrum Open Hof Vlissingen, openbare vergadering wijkco- mité Paauwenburg, 19.30 u. Stadhuis Vlissingen, vergade ring van de commissie ruim telijke ordening en stedelijke ontwikkeling, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, Ge nootschapscolleges 'Het ont staan van de Nederlandse standaardtaal', 16.45 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door A. Waas dorp, 'Romeinse soldaten in de Haagse regio', 19 u. Bin nenhaven Vlissingen, bezichti ging van de driemast schoe ner Eendracht, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Zoute- lande, ringrijden in kleder dracht, 9.30 u. Markt Middel burg, snuffelmarkt, 9 u. Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, vrijwilligersdag, 11 u. Binnenhaven Vlissin gen, bezichtiging van de driemast schoener Eendracht, 20 u. Parkeerterrein Miro Vlissingen, brandweer- chauffeursdag, 9.30 u. Rit- them, sjezenrijden, 9.30 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost- Souburg, dansavond, 20 u. Vogel- en Egelasiel De Mikke Middelburg, open dag, 10 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, M.A. de Ruyter- mars, diverse afstanden, van af 9 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, vrijwilligers dag, 10.30 u. Abdijplein Middelburg, rond leiding 'Het betoverde plein', 11.30 u. Badstrand Vlissin gen, Motor Strandcross, 13 u. Binnenhaven Vlissingen, be zichtiging van de driemast schoener Eendracht, 20 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Met de boswachter op pad', 14 u. Jacob Roggeveenhuis Mid delburg, lezing door Hilde van Vlaanderen, 'Humanisme en literatuur', 10.30 u. Sporthal Baskensburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Markt Middelburg, boek-, an tiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, damesgym 13.30 u., darten, biljarten en klaverjas sen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u., sjoelen 19 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, lezing door Ds. E.W.H. Laman Trip-Kleinsta- rink, 'Marc Chagall (1887- 1985) en zijn Musée nationale Message Biblique in Nice', 20 u. Binnenhaven Vlissingen, bezichtiging van de driemast schoener Eendracht, 20 u. Bachten Reede Vlissingen, le zing 'Patiënten Rechten en het Informatie en Klachten Bureau Gezondheidszorg, 14 u. het voornaamste element toch hoe het lichaam eruit ziet. Maar in de fitness chal lenge telt ook het sportieve". Zo moesten deelnemers eerst een sportief gedeelte onder gaan: een aangepaste triath lon en bankdrukken lieten de jury zien of de dames wel in conditie waren. „Normaal, bij de meeste wedstrijden, telt al leen het feit hoe je eruit ziet", weet Bosschart. Juist het sportieve element in de Fit ness Challenge trok haar zo aan. Toch was dat het waar ze op sneuvelde. Vincent de Wil de, eigenaar van sportschool Be-Fit waar Corinne Bosschart traint: „Jammer. Maar we zit ten verder niet bij de pakken neer. In oktober doet ze mee aan de Miss Fitness verkie zing, dus we hopen dat ze daar verder komt". Bosschart traint zowat dagelijks bij Be- Fit. Vincent de Wilde: „Ze is op dit moment de enige die wedstrijden doet. Maar mis schien komt daar nog wel ver andering in". Hij richt zich met zijn sportschool op een heel breed publiek. „Dit seizoen zijn we begonnen met een zo genaamde 'combi-les': een les die elke keer anders is en alle onderdelen uit de andere groepslessen combineert. Omdat we gebruik maken van slide en steps, is deze combi- les ook uitermate geschikt voor wintersporters en skeele raars. De lessen zijn intensief, maar gemakkelijk te volgen", legt De Wilde uit. Verder start de sportschoolhouder binnen kort met een cursus Gezond Bewegen, speciaal bedoeld voor vijftig plussers. „De cur sus helpt de houding, spier- controle en het zelfbewustzijn van deelnemers te verbete ren", zegt De Wilde. Om het nieuwe seizoen nog wat extra kracht bij te zetten zijn in de sportschool ook een paar aan passingen gedaan. „Met na me de aanschaf van een loop band is daarbij belangrijk", weet Vincent de Wilde. „We hebben daardoor nu de be schikking over een heel com pleet cardio-centrum met loopband, steppens, roeima- chine en fietsen". door Ellen de Dreu „Dit boekje is geen naslag- een foto van een groepje werk, maar een verzamelwerk jeugdige voetballers: het kam- van foto's die illustreren hoe de Souburgse scholen en ver enigingen er vroeger uitza gen", waarschuwt Jan Louws, samensteller van de drie boekjes over Souburg die tot nu toe bij uitgeverij Deboek- tant verschenen, in zijn voor woord. Toch geeft het boek een prachtig overzicht van het rij ke verenigingsleven dat Oost- Souburg tot op de dag van vandaag kenmerkt. Een foto van een uitvoering van gym nastiekvereniging Astrow in 1949, de fröbelschool in zaal Rehoboth, de praalwagen op tochten die de oranjevereni ging jaarlijks organiseerde, zwemvereniging SZV na een wedstrijd in het Kanaal door Walcheren, mondharmonica club Excelsior en de gerefor meerde jongedamesvereni ging de Persis; in het boekje passeren meer dan vijfender tig verenigingen en maat schappelijke instanties de re vue. Grappig is ook de foto van het bestuur van winkeliersvereni ging Nemidso (Neringdoende van de Middenstandsvereni ging Souburg, kortweg Ne midso) omstreeks 1950. In een klein achterkamertje van café Dorpszicht (tegenwoordig de Chinees op het Oranjeplein) zitten vier heren een enorme stapel post te selecteren. „Waarschijnlijk gaat het om de eindejaarsactie van Nemid so", zo schrijft Jan Louws in het commentaar bij de foto. Op de enveloppen is namelijk de tekst 'koopt steeds bij de Nemidso winkeliers, u winkelt er prettig en voordelig en zij bieden u een grote service'. Even verderop in het boekje pioenselftal Vlissingen/Sou- burg van de Zeeuwse school- voetbalcompetitie 1972. Ge hurkt op de voorgrond zit een langharig jongetje, dat niet het winnende doelpunt in de aan de titel voorafgaande wedstrijd scoorde, maar het later wel ver zou brengen in de voetballerij. Danny Blind is nog altijd het grote voorbeeld van elk jongetje dat zich bij RCS aanmeldt. Bij alle foto's in het boekje staat een stuk tekst met daarin vrijwel alle namen van de af gebeelde personen. Vaak wordt die ook nog opgeluis terd met een anecdote of stuk je achtergrond bij het beeld. Zo is er de foto van de tam boers en hoornblazers van Vlijt en Volharding die bezig zijn met de luciferactie. De vereniging, opgericht in 1963, probeerde van alles om aan geld te komen voor de aan schaf van instrumenten. Zo verkochten de leden van de muziekvereniging doosjes lu cifers met daarop de afbeel ding van alle tamboers en hoornblazers van de drum band. Vrachtrijder Jan Boon uit de Ritthemsestraat stelde zijn vrachtwagen ter beschik king als reclame-item en reed door het dorp met borden waarop mensen opgeroepen werden de lucifers te kopen. De totale reeks met boeken beslaat nu 42 delen. In voor bereiding zijn werkjes over Nieuw- en Sint Joosland, Mid delburg, Meliskerke (deel 2) en Grijpskerke (deel 2). Het al lernieuwste deeltje over Sou burg is verkrijgbaar bij Boek handel Huson/Bruna in de Oost-Souburgse Kanaalstraat. De tamboers en hoornblazers van Vlijt en Volharding proberen geld voor instrumenten te verdie nen met de verkoop van lucifers. Het opsporen van oud-leden gebeurt op de eerste plaats om ze uit te kunnen nodigen voor een feestavond in de cember. Olympus hoopt daar bij echter dat een deel van hen opnieuw zin krijgt om weer eens een balletje te gooien. Het ledenaantal van de vereniging daalde de afge lopen jaren namelijk sterk. VSV Olympus werd vijftig jaar geleden opgericht door ex-le den van atletiekvereniging AV 1935. Oud-leden kunnen zich via telefoonnummer 0118 - 465 385 opgeven voor de feestavond bij L.C. Gutteling. door Hans Meijer Alle reden voor stichting Her vormde Kerk Kapelle om de noodklok te luidén. Er wordt rekening mee gehouden dat herstel anderhalf miljoen gul den gaat kosten en de men sen die begaan zijn met de fraaie middeleeuwse kerk, wil len liever nog vandaag dan morgen ten strijde trekken te- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zee land: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal 13.30 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen 18.30 u. Braai-Tapperij De Mug Middelburg, bierproefa- vond, 20 u. Pappa Solo's Nieuwetijdswinkel Middel burg, psycho metreren, 20 u. Binnenhaven Vlissingen, be zichtiging van de driemast schoener Eendracht, 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos 55-plus- sers, 19 u. Midgard Middel burg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, aan gepast zwemmen voor men sen met Cara, 12.30 u. Abdij plein Middelburg, kinderw orkshop, 13.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, kindermiddag 14 u., darten 19.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing 'De kern van je wezen', 20 u. Peuterspeelzaal 't Pietepeuter- tje Middelburg, winterkleding- beurs, 13.30 u., inleveren tus sen 8.30-9.30 u. gen de bonte knaagkever. Eén hunner is dominee Luuk Deventer. Hij kwam zeven jaar geleden van Vlieland naar Ka pelle en was heel enthousiast over de fraaie en verzorgde kerk die hij er aantrof. Dat en thousiasme is er nog. Hij is er van overtuigd dat, als ieder een z'n steentje wil bijdragen, de bonte knaagkever snel uit de kerk verdreven zal zijn. Maar dat brengt wel een in grijpende operatie met zich mee. De dominee vertelt: Vorig jaar vierden we het 750-jarig bestaan van de kerk. We wis ten toen nog niet wat er zich in het houtwerk afspeelde. Daar kwamen we afgelopen winter plotseling achter. De balken bleken te zijn aange tast, maar ook de rest van de kap. De knaagkever moet er al een hele tijd bezig zijn ge weest. Vermoedelijk al een jaar of zeven. Op 't moment dat je hem aan de buitenkant signaleert is-ie al een hele tijd bezig om het hout aan de bin nenkant aan te tasten." De kerk in hart Kapelle is om meerdere redenen een bijzon der monument. De torenspits is in baksteen opgemetseld. Het is een gebouw waarin veel symboliek is te vinden. Een goed onderhouden kerk ook, al moet er komende tijd veel geld in worden gestoken. Binnen afzienbare tijd zullen de buitenmuren van de kerk moeten worden gerestau reerd. Het voegwerk is slecht. En dat betekent nog eens een extra post van twee en een half miljoen. Driekwart daar van is weliswaar subsidiabel, van de andere kant moet er flink wat geld door de mensen van Kapelle zelf worden opge bracht. Dominee Deventer: „Gelukkig staan we er als kerkgemeente niet alleen voor. Zo is de toren eigendom van de gemeente Kapelle. Ka- pels burgemeester G. De Groot zegt erover „Samen met de kerkvoogdij willen we alles in 't werk stellen om naast de restauratie van de to ren, ook de bonte keverplaag aan te pakken". Restauratie van houtwerk en toren zijn opgenomen in het provinciaal restauratiepro gramma voor de jaren 1999- 2004. De heer A.C. van Spijk voorzitter van de kerkvoogdij hervormde gemeente vertelt: „Voor het verkrijgen van een betrouwbaar beeld is het dak van de kerk op verschillende plaatsen opengemaakt en werd de dakconstructie beke ken. De kosten van dit onder zoek bedragen 20.000,- Het in december uitgevoerde on derzoek heeft uitgewezen dat de knaagkever moet worden aangepakt en dat de aange richte schade zo snel mogelijk moet worden hersteld." En, zoals gezegd, is daarmee anderhalf miljoen gulden ge moeid, waarvan kerk en ge meente zelf ongeveer een half miljoen zullen moeten op brengen. Om daartoe een eer ste aanzet te geven is er zater dag 11 september tijdens Na tionale Monumentendag een bijzonder concert in de Kapel- se kerk. De befaamde violist Christian Bor geeft samen met het Mendelssohn Kameror kest een concert. Het wordt een vervolg op het geslaagde jubileumconcert dat vorig jaar werd gegeven bij het 750-jarig bestaan van de kerk. Uitge voerd worden werken van Mendelssohn, Barber, Bach en Dvorak. Dominee Luuk Deven ter daarover: „Bijzonder ook, omdat de kerk van Kapelle be- Gestalt - In de Praktijk voor Gestalt en Pschychosynthese in Middelburg begint donderdag 16 september de Gestalt-cursus 'Liever leren dan afleren': een cursus voor wie beter in zijn vel wil gaan zitten. Deelnemers krij gen handvaten aangereikt om op een nieuwe manier met le ven en problemen om te gaan. Inlichtingen' 0118 - 616 419 Cursusseizoen - Het Cen trum voor Kunsteducatie Vlissin gen is afgelopen maandag be gonnen met het nieuwe cursus- seizoen. Het uitgebreide en veelzijdige aanbod staat ver meld in een cursuskrant, die op aanvraag te verkrijgen is bij het Centrum voor Kunsteducatie. Het programma biedt mogelijk heden te over op het gebied van beeldende vorming, audio-visu- ele vorming, ballet, literatuur, muziek en dramatische vor ming. Alle cursussen staan daar bij onder leiding van gediplo meerde vakdocenten. De cur suskrant is verkrijgbaar bij het Theo van Doesburgcentrum, te lefoonnummer 414 928. kend staat om zijn mooie akoestiek. Er zijn de laatste ja ren veel concerten gegeven. Dat kan ook goed, aangezien het gebouw er heel geschikt voor is. Afgezien van de pro blemen die er nu zijn met de kap, kun je zien dat de men sen van Kapelle het gebouw steeds erg goed hebben on derhouden. Je merkt dat het om een kerkgebouw gaat dat velen aan 't hart gaat. Vandaar ook dat we goede hoop heb ben dat we het karwei met z'n allen wel geklaard krijgen, 't Kan zijn dat we straks, als de kap wordt aangepakt, tijdelijk even in de problemen komen te zitten. Van de andere kant is de kerk dermate groot, dat je ook makkelijk een gedeelte er van tijdelijk kunt missen wan neer er gerestaureerd moet worden." Komende zaterdag kan de kerk tussen 10.00 en 16.00 uur worden bekeken, er is regelmatig orgelspel en om 15.15 uur wordt de eerste CD uitgereikt waarvan de muziek eind mei in de kerk werd op genomen. Het restauratiecon cert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 25,- en zijn in voorverkoop bij de fam. A. Dek, Vroonlandseweg 70 te Kapelle, tel. 341772 en bij de fam. H. Grevink, Kerkplein 35, tel. 342760. Verder, voorzover nog voorradig, aan de kerk bij aanvang van het concert. Dominee Luuk Deventer: samen de schouders onder restauratie zetten. Miniatuur Renault - Op at tractiepark Miniatuur Walcheren zullen 19 september ongeveer vijftig miniatuur Renaults 4 wor den opgesteld. Dezelfde dag is er een Elfdorpentocht voor - echte - Renault 4-auto's, georga niseerd door de Renaultclub Ne derland. Eindpunt van de route is Miniatuur Walcheren Speci aal om het Franse autootje te eren zal het attractiepark in Franse sferen worden gehuld. Zo zijn er jeu des boules wed strijden, thematische kinderacti viteiten en wordt het publiek verwend met Franse chansons en hapjes. Miniatuur Walcheren opent om 10 uur. Open dag - Het nieuwe asiel zoekerscentrum aan de Zuidsin gel in Middelburg houdt 2 okto ber open dag Buurtbewoners en geïnteresseerden kunnen vanaf 13.30 uur een kijkje ne men in het oude kazernege bouw, dat nu plaats biedt aan 275 mensen Lang zal het pand met dienst doen als asielzoe kerscentrum, want het bestuur van het AZC Middelburg kondig de vorige week al aan dat beide locaties (aan de Kruitmolenlaan en de Zuidsingel) zullen verhui zen naar het terrein waar vroe ger Vijvervreugd was gevestigd. Wens voor 2000 - Wie een bijzondere wens heeft voor het jaar 2000, kan deze opsturen naar de voorzitter van de Twee de Kamer, mevrouw Jeltje van Nieuwenhoven. De voorzitter maakt elk jaar een bijzondere nieuwjaarskaart, maar dit jaar zal die nog aparter zijn dan anders. De bedoeling is tweeduizend wensen te publiceren, van politi ci en andere bestuurders, maar ook van 'gewone' mensen. Wensen kunnen voor 15 okto ber worden opgestuurd naar 2000 wensen voor 2000 men sen, Tweede Kamer der Staten- Generaal, postbus 20018, 2500 EA Den Haag Creativiteit - Van 18 tot en met 25 september wordt in heel Nederland weer de Week van de Creativiteit gehouden. Bij creativiteitscentrum Multi Co lour in Middelburg betekent dit dat iedereen die vijfentwintig gulden of meer besteed, een boek cadeau krijgt. De week is er verder ingericht als demon- stratieweek met demonstraties kleien, strijkijzerschilderen, pergamano, zijdeschilderen, kaarten maken en theezakjes vouwen. Stemgebruik - Stem, stem ming, stemgebruik. Onder die ti tel onderzoeken deelnemers van de cursus die Rianne Grif fioen geeft op welke manier zij van zich laten horen. De cursus duurt vijf maandagavonden van 19.30 tot 21.30 uur en begint 4 oktober. Meer informatie: Prak tijk voor Gestalt, psychosynthe- se en lichaamsgerichte therapie. Inlichtingen: 0118-419 468. Wilde katten - Oud-atlete Nelli Cooman doet maandag 20 september mee aaan het televi sieprogramma Waku Waku (Ne derland 1, 19.30 uur) Traditiege trouw kiezen kandidaten voor de uitzending een goed doel waarvoor zij spelen. Wanneer Cooman wint, zal het gewonnen geldbedrag naar de actie 'Ver wilderde Katten' van het Dieren asiel Vlissingen gaan. Deze actie voorziet in de sterilisatie/castra tie van verwilderde katten in het centrum van Vlissingen. Nieuwe ingang - Buurthuis De Paraplu in Vlissingen opent zaterdag 18 september een nieuwe vooringang. Met de openingshandeling gaat ook ge lijk het nieuwe seizoen van start Voor de kinderen is er aan sluitend om 14 uur een kinder theatervoorstelling van Qui Vive. Volwassenen kunnen een kijkje in het buurthuis nemen, waar demonstraties zijn van de ver schillende cursussen die dit jaar worden gehouden. Zonsverduistering - Volks sterrenwacht Phillipus Lansber gen uit Middelburg bezocht in Noord-Frankrijk de zonsverduis tering die eerder dit jaar bijna heel Europa in zijn ban hield Van de eclips zijn dia's gemaakt, die vrijdag 24 september gepre senteerd worden in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Vragen over het antwoord wor den uitgebreid beantwoord. Aanvang 20 uur, toegang gratis. Kerstzang - Zaterdag 18 de cember wordt in Oost-Souburg weer de jaarlijkse volks-kerst- zang gehouden. Wie zin heeft om mee te zingen, kan zich mel den bij mevrouw T. Meulbroek (0118 - 461 945). Vorig jaar was er een groot koor van zestig zangers, dat ook dit jaar mede werking zal verlenen Wie zich hiervoor op wil geven, kan 4 ok tober terecht in Zaal Irene (ach ter de gereformeerde kerk in Oost-Souburg) Dit koor staat onder leiding van Johan Ruy- sink. Zepeduinen - De Walcherse afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging gaat zaterdag 18 september op excursie naar het gebied rond Slot Haamstede in de Zepeduinen. Wie mee wil gaan, moet rond 13.30 uur voor de ingang van Slot Haamstede (in Haamstede) staan. Milieuprijs - De termijn om in zendingen in te dienen voor de Zeeuwse Milieuprijs is verlengd tot en met 15 november. Voor deze prijs komen personen, be drijven en organisaties in aan merking die een project uitvoer den dat een positief effect heeft op het milieu Wie zichzelf of een ander voor wil dragen, kan dat doen bij de jury van de Zeeuwse Milieuprijs, Provincie Zeeland, postbus 165, 4330 AD in Middelburg. Squaredansen - Om de club en haar activiteiten meer be kendheid te geven, houdt squaredansgroep Delta Swin gers vrijdag 10, 17 en 24 sep tember open avonden in school gebouw De Tweern aan de Lijn baan in Goes Aanvang steeds 20 uur Wereldreis - Op wereldreis door Middelburg? Dat kan zon dag 26 september, wanneer de 'Wereldreis door Middelburg' gehouden wordt. Het Centrum voor Internationale Samenwer king en VW Middelburg zetten een tocht uit, waarbij allerlei multi-culturele uitstapjes ge maakt kunnen worden. Een be zoek aan een synagoge, asiel zoekerscentrum, tropische win kel en moskee maken onder deel uit van de dag. Routebe schrijvingen zijn voor a 2,50 ver krijgbaar bij het VW Schoonmaken - Leden van duikclub Scuba Fun Fitness en scouting Kazan de Wolf hou den zaterdag 18 september een grote schoonmaakactie in Mid delburg. In de gracht, ter hoogte van de Konmar, en aan de Ko rendijk gaat een aantal duikers het water in om de grachten te ontdoen van winkelwagentjes, fietsen en andere zaken die nor maal gesproken onder water blijven liggen. De eerste duikers gaan rond 10.30 te water, de laatste zullen om 16 uur weer bovenkomen. Dyslexie - Oudervereniging Balans houdt 15 september een lezing over een behandelmetho de voor dyslexie. Gastspreker is mevrouw S. Mandema (ortho pedagoge), die in Hotel Termi nus in Goes iets zal uitleggen over de zogenoemde klei-me- thode. De lezing begint om 19.30 uur. Magistraatwijk - De Open Club Magistraatwijk (bedoeld voor mensen van vijftig jaar en ouder) houdt dinsdag 28 sep tember een lezing over astma en alles dat daarmee samen hangt Aanvang 14.45 uur in Het Zuiderbaken aan de La Palma- straat. Oogstfeest - Het Fruitteeltmu seum in Kapelle houdt zaterdag 25 september een klem oogst feest. Naast allerlei activiteiten die in het teken staan van ap pels zijn er optredens van jeugd orkest Ons Genoegen en de monstraties van wijnmakersgil- de Luctor et Fermento. Het Fruitteeltmuseum is geopend van 13 tot 17 uur. Sponsorloop - Leerlingen van openbare basisschool De Leeu- wenburch deden donderdag 2 september mee aan een spon sorloop voor slachtoffers van de aardbeving in Turkije op het Mid delburgse Meiveld. Hiermee werd een bedrag van maar liefst tienduizend gulden opgehaald Dat bedrag is inmiddels overge maakt naar de landelijke hulpac- tiè. Romeinse soldaten - Drs. J.A. Waasdorp, archeoloog in Den Haag, geeft vrijdag 17 sep tember een lezing over een tweetal grote vindplaatsen van spullen uit de Romeinse tijd. Hij doet dit op uitnodiging van de Zeeuwse afdeling van de Ar cheologische Werkgemeen schap voor Nederland. Aanvang 19.30 uur in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Alfatraining - Leven zonder stress, is het motto van de cur sus Alfatraining die eind januari begint. Het lesprogramma om vat allerlei onderwerpen als per fect ontspannen, doelgericht denken en mentale technieken om stress te voorkomen. Alfa- training blijkt bovendien effec tief bij slaapstoornissen, depres siviteit, faalangst, fobieën en psychosomatische klachten Meer informatie: 076 - 542 7473.

de Faam | 1999 | | pagina 17